Binnenlandsch Nieuws. CENTRALE STIERENKEURING. 100 Ml. irreBd, mb de Nieuwe Liairzijde te» Oosten vnn het perceel van den heer J. Bakker, tegen f 4.50 per M2. B. en W. stellen voor, dit gedeelte grond tegen dien prijs te verkoopen. De heer Rempt zegt dat het huis e1 staat. De heer Van Nuland stemt tegen, hij kan een der gelijke manier niet goedkeuren. De heer Trapman zegt dat het toch niet opgaat om voor zoo'n aanvrage een aparte vergadering te beleggen, terwijl de Baad reeds eerder tegen dien prijs van het torroin heeft verkocht. Voorzitter: En dat was voor terroinl dat veel mooier lag, niet achter dien blikken trommel. De hoer Rempt vraagt of die trommel niet weg te krijgen is. Zal geprobeerd worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van den hoor J. K. Boontjes en andere landgebrui- kers is het adres ingekomen om het terrein achter do boerderij Vreeburg aan te wijzen als voetbalter- rein voor do jeugd, die daarvoor thans hun lande rijen gebruikt, li. on W. stellen voor, hierop afwijzend1 te beschik ken, omdat zij moepen, dat het euvel, door adressan ten bedoeld, niet zal worden weggenomen. De heer Rempt voelt voel voor het bezwaar van de landeigenaren. Spr. vraagt daarom of het toch niet op den weg ligt van het gemeentebestuur een terrein beschikbaar te stellen. Voorzitter ziet er weinig resultaat van. Er wordt in alle hoekon der gemeente geweldig geschopt en het zal niet opgaan al die clubjes op het terrein Vreeburg te krijgen. De heer Rempt zou dan meer toezicht willen heb ben. Het voetballen op den publieken weg is soms zeer gevaarlijk. De hoer Helder zegt dat de heer Rempt theoretisch gelijk heeft, maar practisch niet. De geest van de Hollanders is bovendien zoo dat warïneer er een berd je werd aangebracht dat men er mag voetballon, het dan niet zou gebeuren. Spr. meent dat door den burgemeester reeds krachtdadig genoeg tegen de voetr ballers wordt opgetreden, de voetballen worden, ge looft spr., kapot gemaakt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van M. Knol en W. Goedhart is het verzoek iDge- komen, om voor hen van gemeentewege een woning te houwen, waarvoor zij f2.— per huishouding huur willen geven. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschik ken, daar zij meénen, dat het gevolg van een dusda nig bosluit niet zou zijn te overzien. De heer Rempt dringt er op aan de tegenwoordig bewoonde gehouwen meer uewoonbaar te maken. Op hygiënisch en ook op zedelijk"gebied laat dat thans hoel wat te wenschen over. Spr. zou voor verande ring overleg willen plejfen met het Witte Kruis aan wie het gebouw behoort. De heer Trapman deelt mee, dat met de Zuster over verbetering is gesproken, maar spr. heeft er niets meer van gehoord. A.s. Maandag is or vergade ring van het Witte Kruis en dan zal deze zaak wel ter sprake worden gebracht. Sp. zal zijn uiteratfc be«, doen verheiering van den toestand te krijgen, maar hot gebouw is eeen gemeente-eigendom. De hoer JTolder zegt., dat hij als voorziter dor Ge zondheidscommissie zijn aandacht op deze bewoning had gevostlgd en; zou aandringen op vorbetnring. Spr. is zoor tevreden mot do gedane toezegging en hoopt, dat de bewoners en ook B. en W. evengoed zullen uitzien naar andere woningen. Voorzitter zegt, dat de aandacht van B. en W. aan tjozo zaak zal blijvon gewijd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van de Schager Tennisclub is een adres Ingekomen met verzook óf voor den zoo noodigen tegelvloer dele gels beschikbaar 1e stellen, deze tegels blijven echter eigendom der gemeente, óf om een Jaarlijksche sub sidie van f75, waarmede de vereeniglng de rente etc. van hot benoodigdo kapitaal voor dezen tegel vloer, zou kunnen betalen. B. en W. stollen" voor, f 50 subsidie te verleenen voor het jaar 1023. De hoer Van Nuland is er niet voor, allerlei ver- eenigingen subsidies te v,erleenen en bovendien wil hij de aanvrage hij do begrooting behandelen. Voorzitter zegt. dat de aanvrage nu wordt behan deld, omdat hot hier een jonge vereonlging betreft. De heer Rempt vraagt, of begrooting is overgolegd en of B. on, W. weten bet bedrag dat heit in orde ma ken van het torroin zal orlangen. Voorzitter antwoordt ontkennend, maar het voor gestelde bedrag Is daartoe lang niet voldoende. Do heer Helder zou het adres willen aanhouden, om te informoeren naar de contributie on naar de finantioele draagkracht der leden. Als die van de lo den is zooals die van do ondejteekenaars van het adres, zou spr. bezwaar hebbon subsidie te verleenen. "De heer Trapman zegt, dat de finantieele toestand dor vereeniglng gelijk nul is. De contributie dient volgens spr. zoo te zijn, dat iedereen in staat moet wezen tot do vereeniging toe te treden, we moeten goen standvereenigingen hebben. Spr. schat de kos ten van do vloer op f700 a f800, zoodat de gemeente mot een subsidie van f 50 er goedkoop afkomt. Mot voorstel van don heer Helder om het adres aan te houden, wordt aangenomen met 7 togen S stemmen, tegen de heeren Rempt, Trapman en Hop man. Van den heer W. F. Gorter is het verzoek ingeko men om tot algemeen makelaar te worden aange steld met ingang van 1 Mei 1923. Aldus geschiedt. B. en W. bieden aan voor benoeming lid commis sie tot wering van schoolverzuim een aanbeveling, bestaande uit de heeren: 1. O. Huiberts en 2. H. Deu- tekom. De heer Huiberts wordt benoemd' met 7 stemmen, 2 op den heer H. Deutekom en 1 op den heer Th. Overtoom. De heer P. Buis Jz. had bericht ingezonden, dat hij bedankt als lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting. Na twee vrije stemmingen heeft de herstemming tot uitslag, dat op de heeren Koemeester en Helder 5 stemmen warden uitgebracht en bij loting de heer Helder wordt benoemd. Tevens moeten aftreden de heeren J. Corneli9sen, J. Schoorl Jz. en mevr. Roos-Breed. Deze worden herbenoemd, respectievelijk met 8, 6 en 8 stemmen. Aangeboden wordt le suppletoir© begrooting, dienst 1923. tot een bedrag van I4137.34M, noodig voor uit breiding algemeene begraafplaats. Goedgevonden. x Wijziging instructie gemeente-ontvanger is noo dig voor het uitbetalen arbeideloonen en onderstand. Daarvoor worden de uren aangewezen op Zaterdag' mi'ddag van 12^ tot 2 uur. Thans is dat van 911 uur op Zaterdag. Waar de werktijd der gemeentewerklieden te half één Zaterdags eindigt, achten B. en W. dit gewenscht. Goedgevonden. Verschillende gemeente-eigendommen moeten wor den aangesloten aan de waterleiding. De begrooting, daarvoor opgemaakt, geeft 'n bedrag aan van f1973. Hieronder is echter een bedrag van f371 voor de brandweer. De heer Overtoom vraagt, of het bedoeling is de uitvoering van het werk aan te besteden. Voorzitter antwoordt bevestigend. Zonder hoofdelijke stemming wordt hot voorstel aangenomen. In verband met het vermoedelijk belangrijk saldo op den dienst 1922, wat ongeveer f40.000 zal bedragen stellen B. en W. den Raad voor, een deel van dit sal do over te brengen op het jaar 1923 en aan te wen den tot verlaging der belasting over dat Jaar. De begrooting voor 1923 is geraamd op f 82000 (af gerond). De inspecteur der Direete belastingen heeft meege deeld, dat dienst 1922/23 zal worden ontvangen aan belasting voor de gemeente Schagen f94078.13. Van dat bedrag komt II o deel (lJan.—1 Mei 1923) ten goe de aan den dienst 1923, alzoo een bedrag afgerond van f 31500. Voor 1923 zal dus nog noodig zijn f 82000 - f 31500 f 50500. Wordt nu f 20000 dienst 1922 overgebracht op dierst 1923, dan zal over 1923 nog te heffen overblijven: f60500 minus deze f20.000, waarbij voor 1924 nog te rekenen 1/3 voor het jaar 1924 (1 Jan. -1 Moi 1924), tezamen te ramen op f 50.500 Bij een heffing van dit bedrag van f 5Ö500, zal een vermenigvuldigingscijfer van 1.25 ruim völloende zijn. Hierbij is nog in aanmerking genomen, dat het belastbaar inkomen voor 1923 zal zijn gedaald met 20 pet. B. en W. stellen nu voor tot een bedrag van f 20000 te beschikken over hot vermoedelijk batig saldo, dienst 1922 en dit te brengen op dienst 1923 voor be lastingverlaging over laatstgenoemd Jaar en dit al les bij suppletoir© begrooting te regelen. De heer Helder kan zich natuurlijk zeer goed1 met deze belastingverlaging vereeni'gen. Spr. wijst er op, dat het is een zeer aanzienlijke verlaging, tusschen Yk en Y» in, maar vraagt of alles goed is overwogen. Voorzitter zegt, dat het in korte spanne tijds is ov erwogen. De heor Helder zegt, dat hij wist, dat er een be langrijk overschot was, maar het bedrag is hem ont zettend meegevallen. Spr. kan zich zeer goed neer' leggen bij de voorstellen van B. en W. Op de vraag van den hoer Overtoom, of de cijfers van den Inspecteur betreffen het bedrag der aansla gen of het bedrag dat reeds is binnengekomen, ant woordt de heer Trapman, dat het bedrag van f 40000 van den zeer solieden kant is. Het vermenigvuldi gingscijfer was over vorig dienstjaar 1.75, nu wordt 1.25 voorgesteld. Do heer Rempt vraagt, of dat groote overschot is ontstaan, doordat het Rijk thans de belastingen int. Do heer Trapman deolt mee. dat de rekening dienst 1922 in groote trekken aangeeft een vermoedelijk ba tig saldo van l' 48603.13. Hierin zullen nog wel eerdge veranderingen komen, maar B. en W. meenen wol re kening te kunnen houden meit een batig saldo van 1'40.000. Spr. noemt als oorzaken van het groote over schot, het Inkomen in 1922 van een annuïteit woning bouw, behoorende tot den dienst 1921, meerdere huur landerijen (Rietbosch), rente van uitgezette gelden eh aan den anderen kant geen uitgaaf voor.rente van kasgeldloeningen, een meerdere plaatselijke* inkom st en belasting, nooduitkeering, verhaal pensioenbij dragen, terwijl B. en W. bovendien nog oen bespa ring van f 10.000 op de uitgaven hébben weten te mak^n, De finontieele toesta dus buitengewoon gunstig en het zp1 C- i. ui-gerij zeer aangenaam zijn aanstonds'te vernemen, dat zij dit Jaar Y\ minder belasting zal hebben (te betalen.. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goed gevonden. Bij do rondvraag informeert de heer Helder, of de grand' verkregen met het uitdiepen van de slooten, niet. aangewend kan worden tot demping van de sloot ten noorden van de Regentenstraat. Vooi-zitter zegt, dat dit reeds is overwogen De sloot is evenwel in hoofdzaak particulier eigendom, voor een klein gedoelte van de gemeente en dem- ing zou dus feitelijk den eigenaar moeten worden ongologd. Er is overwogen om bijv. alleen dat. gedeol- to te dempen dat langs den weg ligt, maar dan zal er weer een duiker moeten worden gemaakt, wat de zaak weer kostbaar maakt. B. en W. zullen de vraag neg eens overwegen. De heer Ilempt zegt, dat er nog eenige werkloosheid in de gemeente is en vraagt, of B. en W. nog niet wal werkzaamheden hebben. Spr. wijst bijv. op de sloot bij 1 erends en Co. Voorzitter constateert, dat er helaas nog werkloos heid is. En dat in dezen tijd, dat is een zeer slecht toeken voor den a.s. winter. Af en toe wordt er wol eens wat werk gegeven. Teekening en. begrooting vuor de demping van de sloot bij Berends en Co. is nu ingekomen en do afwikkeling van deze zaak zal niet lang meer duren. Op 't oogenblik hebben we daar echter een goedkoope demping. Do heer Rempt begrijpt dat, maar de menschen moeten toch worden geholpen. Voorzitter zegt, dat B. en W. er alle aandacht aan blijven wijden. Spr. heeft alle hoop, dat als het weer wat beter wordt, er dan meer werk komt. De heer Bregman had aan den Burgemeester wil len vragen, waarom de plaatsvervangende leden dor stembureaux voor de Provinciale Statenverkiezing zijn gepasseerd. Waar de wethouders daaraan ook een klein beetje debet zijn, meent spr., de vraag everi goed wel aan de orde te kunnen stellen. Voorzitter zegt, op die vraag moeilijk,te kunnen antwoorden., het is de zaak van den burgemeester. Spr. was dien dag verhinderd, om langer dan tot 5 uur in het stembureau aanwezig te zijn en toen is door den burgemeester de heer Trapman gevraagd, die daartoe direct bereid was. Als de heer Bregman daartegen bezwaren meent te moeten inbrengen, kan spr. niet anders doen dan hem te verwijzen naar den burgemeester. De heer Bregman zegt, dat de zaak reeda Dinsdags- avonds was besproken, en hij vindt het vreemd dat voorzitter en de heer Trapman niet wisten dat hot y volgens do kieswet niet mocht. Voorzitter zegt, zich daarover niet verdiept te heb ben in de kieswet en dat hij dat ook nu niet wenscht te doen. Het is een zaak. die den burgemeester aan gaat en spr. kon niet toegeven dat de wethouders daaraan debet zijn. De heer Bregman zal dan zijn vraag in petto hou den. Bij de 2e Kamerverkiezing heeft de burgemees ter nadat de heer Helder niet wilde, spr. gevraagd, als plaatsvervanger op te treden en dat heefit spr. toen gedaan. J Voorzitter zegt, zich vorig maal ook niet in de zaak te hebben verdiept. Dat de heer Bregman heit vorig maal heeft gedaan, heeft spr. op prijs gesteld, even als hij het op prijs heeft gesteld, dat de heer Trap man het nu heeft gedaan. De heer Bregman: Dus de schuld' is bij den burge- yyi eester Voorzitter laat het buiten beschouwing of hier van schuld sprake is. De heer Bregman zegt verder, dat het verhaal der, pensioenbijdragen voor sommige personen wordt in gehouden, voor anderen niet. Wanneer Ged. Staten het raadsbesluit nu goedkeuren, zullen die laatste personen het verhaal vanaf 1 Januari moeten beta len en dat lijkt spr. voor die menschen bezwaarlijk. Nu de t oestand van de gemeente zoo goed is, zou spr. willen, dat het verhaal inging op den datum der goedkeuring van het besluit door, Ged. Staten. De heer Hopman zegt, dat deze kwestie den wet houders gedeeltelijk bekend was. Aanvankelijk meenden de wethouders, dat de bijdragen van alle personen werd ingehouden, en het was onze bedoe ling dat het geld desnoods apart werd gehouden. Spr. is het volkomen met den heer Bregman eens, dat het moeilijkheden zal geven, om het geheele be drag in te houden, vanaf 1 Januari, wanneer Ged. Staten het raadsbesluit goedkeurden. Maar het was do wethouders niet bekend, dat de bijdrage van een deel werd ingehouden en van een ander deel niet. Do heer Trapman zegt. dat de wethouders in de ver onderstelling waren, dat de bijdrage werd ingehou den, per abuis hoorden zij van den burgemeester dat dit niet het geval was .De burgemeester had het op eigen houtje gedaan en zoowel de heer Hopman als spr. hebben hun afkeuring daarover uitgesproken. Waar de wethouders dus eenzelfde gedachtengang als de. heer Bregman hebben, zou spr. de beslissing van Ged. Staten willen afwachten en meent hij te moeten ontraden reeds nu een beslissing te nemen. Hierna sluiting. Vrijdag j.1. had te Alkmaar de Gentraio Stieren- kouring plaats in de Bergerhout. Hier werden gekeurd de stieren, die op de voorafgegane voorkeuringen waren aangehouden De uitslag was als volgt: a. Klassificaiie één-Jnrige stieren, vóór Januari geboren: Geniaalst in de le klasse: Wilson, eig. Gebr. Com mandeur te Blokker. In de 3e klasse: Dc IWestfries eig. G. Wonder Jz. te Berkhout; Frans, eig. P. Donker Jz. te Hoogwoud. b. Klassificatie éénjarige Stieren, na Januari geboren: Geplaatst in de le klasse: Bnkkeris Jan, big. A. Slot to Wervershoof; Max Albert 3, eig. F. A. F. Groneman te Wieringerwaard; Constantijn 43, eig. K. Laan Dz. te Zwangdijk;, Pel 'Kaatje, eig. 1>. Goesinnen) te Hem; Hans Max, eig. J. Ruvter te Boemster; Frans Constantijn. eig, F. A. F. Groneman te Wieriu- gcrwaard; Slbbeltje's Verwachting, eig. Joh. II. Kóhne to Beeinster; Margaretha's Jan, eig, A. Slot te Wcr- vorshoof; Emma's Wodan, eig. K. Royne tè Krom menie; Gerard 2, eig. R./Vader te Dirkshorn; Roberl 3, eig. Jb. Jimmink Dz. Je Schagerbrug; Constantijn Jaoob 23, eig. J. P. Kwakman te Akersloot. Geplaatst in de 2e klasse: De Verwachting, éig. Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn; Constantijn Jacob 33 eig. Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn; Bregtje's Constantijn 2, eig. G. Boekcl Kz. te Assendelfl: Nicolaas, eig. K. Pereboom te HoogkarspeljtGonstantij'n Jacob 2% eig. D. Blaauboer te Barsingerhorn; Frans Constantijn z, $ig. M. Sikkes, Assendelft. Tweejarige stieren. Geplaatst in de le klasse, plus f 50 premiePel Blok 7, eig. C. Stapel Pz. te HoogkarspelMaximiliaan, 14, eig. Jb. Kaan en Go., te Wieringerwaard; Maximiliaan, 16, eig. Jb. .Kaan en Co. te Wieringerwaard; Constpn- tijn Jacob 2} eig. K. Blaauboer te Schagen; Constantijn Jacob 12. eig. T. Wonder to WieringerwaordAdriann 3, eig. P. Jonges Dz. te Beemstcr. Geplaatst in de 2e klasse plus t 50 premie: Frans van Hoorn, eig. C. IX (Kaaskooper te Oosthuizen; Mar len, eig. Joh. van Twisk te Beemster; Johanna's Con stantijn eig. C. Donker Az. te Hoogwoud; Constantijn Jaoob o, eig. J. Feeke te Stomi>etoren; Frans Max 2, eig. Fokvereeniging te Assendclft; Nicolaas 1, eig. J. Schenk e.a., Wieringerwaard; Luitje, eig C. Zeilmaker te Twisk, Balder 31, eig. Stierenvereemging te Abbe- kerk—Lumbcrtschaag; Maxzoon '17, eig. H. J. E. van Hoorn to Wieringerwaard. d. Driejarige Slieren. Geplaatst in de le klasse met f 40 premie:1 Gcr.ird. eig. Fokvereeniging te Oostwoud; Constantijn 10, eig. C. Posoh te Binnenwijzotid; Robert, e'.g. Jb. Jiininink Dz. te Schagerbrug; Balder 25, eig, P. Wagenaar te Binnenwijzend. e. Vierjarige Stieren Geplaatst in de le klasse met f 50 premie: Constan tijn 19. eig. Jb. Jimmink te Barsingerhorn; Hans 8, eig, Gebr. Ruyter te Ooster-BJokkerCoirttantijn 28, eig. P. de Geus e.a., te Stompetorcn. Na deze keuringen had een demonstratie plaats van stieren, bloedlijn van Jonge Max N.H. 506, N.R. 316") S, en bloedlijn van Constantijn N.H. 521, N.R. 32i2 S. De Keuringscommissie bestond uit de hccrcnE. Koster Dz. te Berkhout.. P. Schenk Dz. te Wieringer waard, A. Louter, Den l/ang voor het Stamboek; Arbiter do heer Ir. J. G. Tukker, RijksveeteeltconSulent. W ARMENHUIZEN. •Naar wij vernemen, heeft de heor D. G. Kn 'n n- burg, hoofd dor o.l.s. a'hier, tecen t Juli ontslag uit zijn betrekking gevraagd, daitr nij tegen dien datum benoemd is M hoofd eenir ol.s. te Wassenaar. BARSINGERHORN. Dezer dagen is, vanwege de afd. Barsing'rln rn van het Witte Kruis, door deze gemeente een zeer lerens waardig blaadje papier verspreid. Het beva'n duide lijke beschrijving van de gevreesde malariamug (anophetcs mug) met ecm jraar teckeningen vnn de huud.ng weke zij aanneemt cri waaraan men haar herkennen kan. Er wordt aangetoond op welke wijze deze mug den menschen de malariakoorts bezorgen kan en weke nild dolen men kan aanwenden om op eene gescbijde manier zich voor het bezoek van dat gevaarlijke diertje te vrij waren. Eenige teekeningen tusschen den tekst* maken het geschrevene voor ieder, die goed lezen kan. be grijpelijk. In het vorige jaar is in deze gemeente, en zeker ook wel elders, meermalen een geval van hardnekkige mn'n riakoorts, vooral bij kinderen, yoorgokomen, zóóals mede uit het schoolverzuim 'is gcb'ekcn. Nu de zuivering van malariamuggen in s'a ljjn en leg plaatsen door besproeiing, van overheid wege he f op gehouden, hebben de menschen die zorg voor eigen rekening gekregen: ieder moet nu'maar voor zijn eigen veiligheid zorgen. Met het oog daarop is het wenschelijk, dit dit ge schriftje over „Malariabestrijding" nu eens niet onge lezen ter zijde gelegd wordt. ÏHet artikel is zoo beknopt, dat, ook te midden van de schoonmnakdruktc, *iK wel tijd overschiet om het nauwkeurig door te lezen. Dit geschriftje over „Malariabestrijding'' verdient a'ler» zins aanbeveling voor besprekingen, om vorm zoowe als om inhoud, en het is gratis verkrijgbaar, tegen betaling van verzendingskosten. Men wende zich daartoe tot den heer J. E. G. C. Dibbits to Zwaag, secretaris van het Hoofdbestuur van het Witte Kruis, met oogave, hoeveel exemplaren men verlangt; 'voor Witte Kruis-afdeelingen dus zoo bil lijk mogelijk WINKEL. De Emmabloemcollecte ten bate der tuberculose bestrijding, heeft opgebracht f31.50. WINKEL. Door het Centraal stembureau zijn de ingeleverde en geldig verklaarde candidatenlijsten voor den ge meenteraad bij loting genummerd als volgt: No, 1' de lijst der vrije kiezers (lijst Dekker). no. 2 de lijst eter afd. S.D.A.P. No. 3 de lijst! der afd. van den Vrijheidsbond. No. 4 de lijst der afd. van den Vrijz.-Dem. Bond. WINKEL. Mej. D. B. Schermer heeft met gunstig gevolg overgangsexamen gedaan van de 1ste naar de 2de klasse der Rijksnormaalschool te Hoorn. MOND- EN KLAUWZEER. Onder het vee van een veehouder te Oud-Maarsse- veen, onder Maarssen, is mpnd- en klauwzeer ge constateerd. VERHARDING VAN WEGEN. Naar „Het Huisgez.' verneemt vertrekt Maandag a.s. de hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, te 's-Hertogenbosch, voor eenige dagen naar Londen. Hij zal daar met eenige van zijn ambtgenoo- ten ter plaatse nagaan do resultaten van de proeven van een in Engeland in opkomst zijnd nieuw procédé voor de verharding der wegen. KNALKURKEN. Dezer dagen kwam bij het Nederlandsch grens- kantoor aan de Poppe nabij Oldenzaal, waar ten vcrigen jare de vreeselijke ontploffing van knalkur- ken plaats vond, een Duitsche auto aan, bevracht met knalkurken. De rijksambtenaren weigerden ver lof tot invoer van dit gevaarlijke goedje te geven, waarop de auto naar Duitschland moest terugkeeren. Maar aam het daar gestationneerd! Zallamt bij het Springbiel werd de wederinvoer der knalkurken ge weigerd. Een paar dagen moest de auto nu tusschen de beide grenskantoren blijven staan, tot het ver lof tot wederinvoer in Duitschland. SLECHTE WORST. Op reis van Groningen naar Amsterdam is het ge zin van den schipper Vethoen op de Zuiderzee on gesteld geworden na het nuttigen van het middag eten, waarbij worst was gegeten. Hun toestand werd van dien aard, dat het anker moest worden uitge worpen. Een voorbijkomende schipper is daarop aan boord gekomen en vond de opvarenden in geer ern- stigen toestand. HJi h#aft het schip toen binnenge bracht en hot nabij Schellingwoude gemeerd. Ter stond werd daarop geneeskundige hulp ingeroepen, waarna bleek, dat vergiftiging de oorzaak van de ongesteldheid was. De leden van het schippersgezin zijn nu weer' her stellende. CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Dë Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité, de Nederlandsche Boerenbond te zamem om vattend den geheelen georganjsoerden boerenstand in Nederland, hebben zich met een adres tot den Raad van Ministers gewend, waarin wordt te kennen gegeven: dat vrij algemeen de moening heerscht, dat in het voornemen der Regeering ligt over te gaan tot een nieuwe indeeling in klassen der Nederlandsche ge meenten, zulks met het oog op de bezoldiging der ambtenaren; dat naar de overtuiging van adressanten niet zon der groot nadeel voor het platteland eon nieuwe in deeling tot stand zou kunnen worden gebracht, waar door het verschil in zuiver inkomen uit gelijke amb ten genoten, grooter zou worden, dan het volgens de thans geldende regoling reeds is: dat zelfs do huidige regeling het reeds meermalen schier onmogelijk maakt, de open plaatsen ton plat- telande door goede krachten te bezetten; dat adr. bij den Raad van Ministers .bekend ach ten de verschillende factoren, 4ie den ambtenaar ten plattelande verplichten tot uitgaven, die zijn col lega in de stad niet behoeft te doen; weshalve adr. vertrouwen dat de Raad, indien tot z.g. herclassificatie mocht worden overgegaan ten volle rekening zal houden met de belangen van het platteland onder meer door bovenbedoeld verschil in landelijke en stedelijke inkomens niet te vergrooten. DE ELECTR1SCHE DRAAD. Aan den Kanaaldijk te Purmerend was Donder- inorgen een elcctrische draad losgeraakt en op den weg komen te 1 ggen. Een paard van een vrachtrij der to Jiap kwam met de draad in aanraking en word gedood De draad is later door de politie afgeknipt. DE MELKPRIJS IN NOORD-HOLLAND. Men meldt uit Oosthuizen: Eindelijk zal de prijs der melk, die de laatste we ken, in vergelijking met andere gemeenten abnor maal hoog was, a.s."30 dezer met 3 cents, per L. wor den verlaagd en gebracht worden op 14 cents per Liter. Te \Vee8p wordt door slijters de melk uitgevent toi en 12 ct. de L.. terwijl de melkfabriek „Neerlan- dia" 14 ct bedong. „Neerlandia" bracht nu den prij» terug op 9 cent. ZUIDSCHARWOUDE. We vernomen, dat de heer De Greeve uit Helder bedankt heeft als directeur van het fanfarecorps „Kunstgenot". ZUIDSCHARWOUDE. Het Centraal Stembureau heeft bij loting de can didatenlijsten als volgt genummerd: 1. Vooruitstre- venden (lijst-Berkhout); 2. Vrijheidsbond (lijst Kroon) 3. SD.A.P. (lijst-Zeeman); 4a. R.-K. (lijst-Bekker); 4b. Anti-Rev. (lijst-Gutter). De laatste 2 zijn de verbon" den lijsten. NOORDSCHARWOUDE. Bij loting is door het Centraal Stembureau de volgorde der lijsen vastgesteld: 1. R.-K., 2. Transport- ai beiders, 3. Vrijz.-Dem., 4. Anti-Revolutionnairen. Ons bericht omtrent niet-verbinding der lijsten van R -K. eri anti-rv. is dus juist gebleken. Wel was daar toe door beide kiesver. besloten, doch ten slotte wenschten de R. K. de verbinding niet. We vernamen dat de R.-K. niet bijster tevreden waren over de houding van den anti-rev. wethouder Barten, die te gen beschikbaarstelling van gelden voor een 2e R.- K. school stemde. LANGENDIJK. De regen is hier zeer van pas gekomen. Behalve dat tal van regenbakken reeds leeg waren (velen zijn nog niet bij de waterleiding aangesloten) en er dus gebrek aan drinkwater was, voor zoover er geen leentjebuur kon worden gespeeld, bij de aangeslote nen, verlangden vele bouwers daar regen voor hun jonge groenten. De aardvlooien. hielden weer al dus danig huis, dat sommige akkers met totale vernieti ging bedreigd werden. Daar de voornaamste werk zaamheden reeds zijn verricht, kan het werk door den regen nu wel wat stil liggen. LANGENDIJK. De gele kool bijna f 13, de roode f 10, dat zijn weer van die ouderwetsche prijzen., die het hart van den Langendijker bouwer doen opengaan. Ter voorko ming van de gedachte, alsof nu plotseling de toe stand weer heel wat beter zou worden, zij vermeld, ,dat er slechts kleine voorraden van die dure koöl 'aanwezig zijn. Van de soort Deensche witte, waar van nog heel wat schijnt te „zitten", is de prijs aan merkelijk lager, zoo.dat in dezen de quaestie van vraag en aanbod de prijzen bepaalt. LANGENDIJK. We vernamen, dat beginnen is met de voorberei dende werkzaamheden voor den aanleg van den ver keersweg Langendijk-Koedijk-Bergen, via de Dieps" meer. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat het huldigingscomité voor het regeeringsjubileum der Koningin ook voornemens is een feest aan de schoolkinderen te verschaffen. Voor dit doel wordt reeds een kleppermarsch inge studeerd. WIERINGERWAARD. De lijsten der candidaten voor den gemeenteraad zijn door het hoof stembureau geldig verklaard en de daarop voorkomende namen der candidaten ge handhaafd. In een volgende zitting heeft de numme ring plaats gehad met den. volgenden uitslag.: No. 1 Plattelandspartij, No. 2 Vrijzinnig-Democraten, No. 3 Vrijheidsbond. BROEK OP LANGENDIJK. De Zangvereeniging „Halleluja'" alhier ontving een uitnoodiging om onder leiding van den heer de Hertog deel te nemen aan de aubade, die H.M. de Koningin ge bracht zal worden op 6 .September te Amsterdam. NaaT wij vernemen heelt zij deze uitnoodiging aangenomen. LANGENDIJK. De colletieve inzending Ilollandsche groenten, welke is gezonden naar de Internationale Tentoonstelling te Gönt en welke was aangevuld met Deensche witte kool' van Gebr. Muller te Zuidscharwoudè, gele k'ool van C. Snaan te Broek op Langendijk en roode kool van Gebr. Zeegers te St. Pancras, is met den eersten prijs bekroond. Dit is zeker wèl een duidelijk bewijs dat' deze tuin bouwers in 't bezit zijn van goede koolsoorten. OUDESLUIS. De afsluiting van de overwegen van den spoorweg nabij halte Oudesluis en nabij Grootesloot, zal op Dins- dag 8 Mei a.s., in (den loop van den dag worden opge heven. - ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen is de aanleg van de waterleiding in de gemeentegebouwen hier ter j^aatse opgedragen aan den heer W. den Harlog alhier. SCHAGERBRUG. Tot heden .is door 18 leerlingen met 1 Mei a.s. toelating gevraagd tot de openbare lagere school alhier. ZIJPE. De door de R K. van Noord-Zijpe ingeleverde lijst van candidaten voor de stemming ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad en de door de R.K. van Zuid- Zijpe ingeleverde lijst zijn tot één groep verbonden. ZIJPE. Men deelt ons mede, dat ten behoeve van het G.E.B. alhier bij verschillende dorpen een 4-tal telefoontoesteDetl geplaatst zal worden, n.1. een toestel bij den heer A. Eriks Az. te Burgerbrug, een toestel bij' den heer D. de -Leeuw Wz. te St. Maartensbrug, oen toesteki bij den heer .W. de Leeuw Jz. te 't Zand en een toestel* in de Gemeentewoning te Oudesluis.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10