Het Meifeest van 5 Mei te Oudesluis, GAAT NIET DOOR, b rgerlijke Stand. Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. uit den der ïah\l eerder daling van d» prijzen moeten veroorzaken, zoo redeneert men en de verminderde koopkracht van de bevolking, eens deels door het groot aantal uit den staatsdienst ont slagen ambtenaren, anderdeels door de vele werk- loozen, het verbruik en daarmee de vraag doen af nemen. De nieuwe belasting op den goederenomzet van 1 pet. kan natuurlijk slechts een beperkten in vloed daarop oefenen, en daarom worden de win keliers algemeen beschuldigd, dat hun streven meer te verdienen de eenige oorzaak van de ongekende duurte is. Hoewel nu niet kan worden ontkend, dat de win kelier dikwijls groote winsten maakt, is die gevolg trekking toch geenszins juist. Wanneer de tramcon ducteur meer loon verlangt, en het tarief daarom moet worden verhoogd, dan moeten alle andere ar" helders ook weer meer loon vorlangen om dieze moer- dere uitgaven te kunnen dekken. De staatsambtena ren verlangen nu weer eenige billioenen meer tracte- ment en adviseeren der regeering die met de ahnden i het haar zit, omdat mr, Zimmerman van geen verhoo ging wil wéten, het briefporto maar te verhoogen. Daardoor zouden echter de kosten van den handel stij gen en daarmede ook de prijzen hetgeen voor menl schen met een vast inkomen weer aanleiding zou ge ven meer traotement of pensioen te vragen. Bijna alle ondernemingen, die voorheen financieel sterk waren, 2ljn thans, wanneer men hare bezittingen in goud berekent, zeer verarmd, en de staat heeft zich alleen kunnen reuden, omdat hij door de waardevermin dering van do kroon, zijn schulden kon delgen, en door de biljetteiiijers niet, zij het ook minderwaardig, geld kon verkrijgen om aan zijn overige verplichtingen te voloden. Daardoor ontstond echter tevens de ongekende duurte, die slechts een bewijs is va^n de armoede van het land en zijne bevolking. Datzelfde verschijnsel doet zich ook' in de omringende landen voor, en verklaart tal van prijsstijgingen. Vleeseh moet in Weenen thans duurder zijn dan voorneen, omdat de uitvoerende landen, Hongarije en Zuid-Slavië, minder vee hebben dan vóór den oorlog, en zóó arm zijn geworden dat 'zij1 voor hun berooide schatkist hooge uitvoerrechten moeten heffen. Hetze.fde geldt voor tanve en meel, dat Oostenrijk ook lilt die landen betrekt; daarbij komt echter nog, dat Rusland niet meer tot de fraanuitvoerende landen behoort en daarmede de voort- renging van Eurof» danig is verminderd. l>aardoor is ook do hooge prijs (voor boter en ejerei\ in Middel- Europa verklaarbaar, die voorheen •hoofdzakelijk uit Rusland werden betrokken. Kolen zijn in Middel-Europa thans Huurder dan voor don oorlog omdat de uit voerende staten uitvoerrechten heffen, en de spoor wegen, wegens "het geweldig tekort op de exploitatie rekening, dat een gevolg is van het geringer vervoer, ongekend hooge kosten van vervoer in rekening brengen. EEN NIEUWE MANIER OM 001MS TE TORMEN» Naar uit Amerika verluidt,, moet een aldaar geves tigde firma er in geslaagd zijn om Illinois kolen tot cokes te vormen, hetgeen tot nog toe niet mogelijk is geweest. Voor zoover hieromtrent gegevens bekend zijn geworden, moet de hoofdzaak gelegen zijn in het feit, dat plotseling een groote hoeveelheid warmte in de steenkolen wordt toegevoerd, zoodat de koolwa terstoffen zich onmiddellijk ontleden, waardoor een cokes gevormd wordt, welke zich uitstekend leent voor metallurgische doeleinden. Volgens genomen proeven, zoo lezen we in .„Water en Gas" niet al leen in het laboratorium, doch ook bij hoogovens, zijn zeer gofcde resultaten vdrkregerx. ZIJN GEZICHT TERUG. Aan boord van den oce&an-stoomer „Diogenes", van Kaapstad naar Aberdeen onderweg, heeft een passagier, die tengevolge van een verwonding in den ourlog blind was geworden, het gezicht teruggekre gen. Hibbart Gilson, een Zuid-Afrikaansch dichter, die sinds vijf Jaar blind was, wilde zich naar Engeland begeven, om een oogenspecialist te Londen te raad plegen. Enkele dagen nadat de reis was begonnen, werd Gilson ernstig ziek en was dagenlang den dood nabij. Toen hij van zijn ziekte was genezen, had hij ook weer volkomen het gezicht terug. KLOPJACHTEN. Bij de klopjachten, die af en toe door de Berlljnsche politie worden gehouden, vallen steeds onschuldige voorbijgangers in handen der agenten. Deze voorbij gangers worden dan met d'e verdachte elementen sa men op de bekende vrachtauto's naar 't hoofdbureau van politie gebracht. Vaak worden zij onderweg door hun reisgonooten bestolen. Als zij zich op het politie bureau voldoende kunnen legitimeeren. worden zij na een p'aar uur weer losgelaten. Het is dan gewoonlijk laat in den nacht geworden. De tram rijdt niet meer en de onschuldige gearres teerden kunnen dan te voet van de Alexanderplatz naar huis gaan. De talrijke personen, die zich, niet ten onrechte, over het optreden der Berlljnsche po litieautoriteiten te beklagen hebben, hebben zich thans in een bond verecnigd. Zij zullen den Berlijn- schen politie-president verantwoordelijk stellen voor de geleden verliezen en hem tevens wegens aanslag op hun vrijheid vervolgen. Of zij iets zullen bereiken valt te betwijfelen. De Berlljnsche politieautoritei ten staan namelijk op het standpunt, dat dergelijke klopjachten juist in het belang van de fatsoenlijke burgers noodzakelijk zijn. EEN VERSCHRIKKELIJK OOOENBLIK. Te Barry in het graafschap Glamorgan is een po litieagent slachtoffer geworden van een ongeluk, dat herinnert aan een hangen droom. Toen de agent twee mannen achtervolgde die hij van diefstal verdacht, raakte hij met een zijner voeten beklemd in de spoorrails. Op hetzelfde oogenblik naderde langs hetzelfde spoor een trein. Ondanks zijn wanhopige pogingen slaagde hij er niet in, zijn voet te bevrijden en de trein reed over dat lichaamsdeel heen. Door de vreeselijke pijn verloor de man het bewustzijn, maar vóórdat hij flauw viel, had hij nog.de tegenwoordig heid van geest, op zijn politiefluit te blazen, waar door eenige zijner collega's werden gewaarschuwd, die toesnelden \en den zwaargewonde naar het zie kenhuis brachten. Zijn been moest daar natuurlijk afgezet werden. MASKERS VOOR BARBIERS! „Wetensch. Bladen" ontleent aan „Die Umschau" het door dr. Frenstacky uit Slowakije vermelde feit, dat zoovele barbiers lijden aan tuberculose. De oorzaak hiervan ligt ©enigszins voor de hand. Wanneer de ingezeepte klant tuberculoos is, zal hij niet licht zakdoek of hand voor den mond houden al» hij een hoestaanval voelt aankomen, maar liever zijn adem inhouden, wat hem niet altijd geheel zal gelukken. De neus van den barbier staat dus dik wijls aan inademing van tuberkelbacillen bloot. Voor chirurgen bestaan er maskers om te voor komen. dat zij bij operaties van ingewanden bacillen uitstooten of opnemen. Dergelijke maskers zouden dus ook de barbiers tegen tuberculeuze klanten en bovendien klanten tegen tuberculeuze barbiers be schermen. Indien men beproeven zou de maskers voor dit gebruik in te voeren zou men er hoogst- waarrcbijnlijk succes mee bobben. Bij de jongste griep-epidemie te New-York waren h. eslmaskers daar vrij algemeen in gebruik. Waar schijnlijk zullen dus bij de barbiers die aan hygië nische eischen willsn voldoen, ook deze maskers in gebruik gebleven zijD. EEN VRACHTAUTO OP HOL. Te Folkestone is Dinsdag een vrachtauto, mot steenkool geladen, terwijl het er hij behoorende per soneel bezig was* aan de huizen kolen af te leveren, vanzelf in beweging gekomen en ia duizelingwek kende vaart een smalle, steile straat afgereden. Teen het voertuig' In Hover-stjroot belandde, vloog \h> te» tos ha i-rcttoir op- wsarbü het vooreerst een kinderwagen aanreed, die te pletter werd geslagen, terwijl dé inzittende baby er uit werd geslingerd en vervolgens drie schoolmeisjes tegen den grond sloeg, van wie twee in het ziekenhuis moesten worden opgenomen De dame die den kin derwagen duwde, alsmede twee kinderen, die met haar meewandelden, ontkwamen als door een won der aan de aanraking met het voertuig. De tocht van dood en vernieling, door den auto ondernomen, eindigde in de groote spiegelruit, van een meubileer - inrichting. Van die ruit, den voorgevel waarin ze was aangebracht en de puien der belendende huizen bleef geen stuk heel HANDEL EN POUTIEKr Do Echo de Paris meldt: Onlangs bood een Pa- rijscb koopman aan een Nedorlandsche firma ar tikelen te koop aan. Deze antwoordde: „wegens Frank rijks onzinnige politiek staat de handel stil, er is niets te beginnen zoolang de Franschen niet tot betore gevoelens komen." De Fransche koopman antwoordde beleefd^ het betreurend, dat de politiek in den handel werd ge mengd, Daarop antwoordde de Nederlander zei fa met zijn beste Fransche vrienden geen zaken te doen zoo lang er een Fransche soldaat in de Hoer staat. POINGAHé'8 ANTWOORD OP HET DUIT8CHE AANBOD Poincaré zet in zijn antwoord uiteen, dat de Fran sche regeering niet met Duitschland zal onderhande len, zoolang bet lijdelijk verzet, van Duitschland in het Roergebied nie* heeft opgehouden. Het Belgische kabinet, dat Maandag is geraadpleegd, deelde dit standpunt. Frankrijk tal'het Roergebied ontruimen, naarmate Duitschland aan zijn verplichtingen in zake de scha deloosstelling voldoet. Het onderpand van het Roer gebied moet dienen om de goede trouw van Duitsch land te waarborgen. Frankrijk zal geen grondslag voor het aanknoopen van besprekingen aanvaarden, die afwijkt van den op 6 Mei 1921 vastgestelde^, betalinggataat, w-ike door de Duitsche regeering ia onderteekend. Deze staat bepaalt, dat er ten bate van de geallieerden A- en B-obligaties zullen worden uitgegeven ter waarde van 50 milliard goudmark. Frankrijk zal geen vermindering van zijn aandeel in deze betaling, dat 26 milliard "bedraagt, aanvaar den Het zal slechts dan de gedeeltelijke kwijtschel ding der Duitsche schuld overwegen, wanneer som mige geallieerden de mogelijkheid openstellen van een vermindering of van een. andere regeling hunner vordering op Duitschland, hetzij door een wijziging in het percentage van hun aandeel, hetzij door de toekenning eener prioriteit aan de schadeloosstelling voor de verwoeste gebieden. Frankrijk zal de annuleering der C-obligaties ten bedrage van 82 milliard slechts dan aanvaarden, wanneer Engeland en de Vereenigd© Staten aan hun geallieerde schuldenaren hun oorlogsschulden kwijt schelden. Frankrijk zal zijn gematigd program hand haven. L'Oeuvre bevat het volgende bericht, dat wij slechts onder alle voorbehoud mededeelen; De Engelsche re geering ontkent niet, dat de Duitsche nota onaanne melijk is, althans in don vorm, waarin zij is opge steld, inaar de regeering is van oordeel, dat Frankrijk al blijlt het onverzettelijk ten opzichte van hot ver zoek om eerst de Roer te ontruimen, misschion toch deze gelegenheid zou kunnen aangrijpen om een al- gemeene bespreking in te leiden. Dit zou lord Crewe, de Engelsche gezant te Parijs aan Podncaró in over weging gegeven hebben toen hij dezen gistermiddag aan de Quai d'Orsay opzocht en aan bet diner, dat hij gisteravond aan het Engelsche gezantschap gaf, zou hij er opnieuw op aangedrongen hébhen. HITTE IN LONDEN Een „warmte-golf" teistert Londen. Gisterenmiddag was het 78 gr. F&hrenheit in de schaduw. DE DURE RUIKER. De huisvrouwen in de Vereenigd© Staten hebben den stryd aangebonden tegen do suikerhandelaren ten einde oon prijsverlaging te verkrijgen en rij voorspellen, dat de suikerspeculanten slechts te kiezen zullen hébben tusschen toegeven of een aanzienlijk verlies lijden bin nen enkele weken.. Over de kwestie, of de huisvrouwen een speculatie in suiker op grooter schaal kunnen tegen gaan loopen de meeningen uiteen, doch algemeen is men het er over een», dat de prijzen schandelijk'hoog zijn terwijl de pakhuizen en fabrieken vol liggen met suiker. Wanneer de strijd tegen de suikerspeculanten succes zal hebben is daarvoor slechts noodig, dat ieder gezin in Amerika het suikerverbruik met ©en pond per week zal verminderen. i Tc New York, Chicago en Boston rijn massa-meetings van huisvrouwen gehouden. Een suikermagnaat, die bezoek kreeg vaii een deputatie» van huisvrouwen wilde haar dc wetten van vraag en aanbod gaan uitleggen. Zij gaven hem echter spoedig te verstaan, dat zij niet gekomen waren om' fes in de economie ta ontvangen, waarin zij: trouwens .net zoo bedreven waren ala hij zelf, zeiden zij' doch om den suikerkoning te waar schuwen voor de gevolgen ervan, wanneer hij in jrtrijd handelde met de economische wetten. De suikerhandel is door al. deze actie wel wat be nauwd geworden en doet thans pogingen om een boycot ie voorkomen. Er ie echter maar éér* middel daartoe, maar het schijnt dat de handelaren nog steeds op ben wonder blijven hopen, waardoor zij hun hoóge prijzen zullen blijven handnaven. Tel'. VOORLOOPIG GEEN VERHOOGING VAN DE KO- LENPRIJZEN IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 4 Mei. In de gisteren gehouden ver gadering van den rljkskoienraad werd besloten, voorloopig in verband met den politieken en econo- misch-politleken toestand de kolenprijzen, niettegen staande de verhooging der mijnwerkersloonen, niet te verhoogen. DE TOESTAND DER ENGELSCHE VAHVEREENI- GINGEN. Uit Londen, 4 Mei Volgens Arthur Henderscn is het aantal leden der vakvereenigingen de laatste twee en een half jaar gedaald van 6.500.000 tot 5.000.000, terwijl de gezamenlijke fondsen, welke 16.000.000 pend sterling bedroegen, zijn opgeraakt als gevolg van de uitgebreide werkloosheidsuitkeeringen. ter wijl het jaarlijksche inkomen uit de contrbutie aan zienlijk is verminderd. De algemeen© raad van het vakvereenigingscon- gres begint thans een actie om de arbeiders er toe te bewegen tot de vakvereenigingen terug te keeren, terwijl ook wordt gesproken van de oprichting van een enkele groote vakvereeniging. PEST IN EGYPTE. De correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat ernstige pestgevallen zijn voorgekomen in boven- Egypte, voornamelijk in Girga en Assuit. In de laatste week van April zijn honderd geval len gemeld. ERNSTIG SP00RWE60N0ELUK EN DE VER° EENJGDE STATEN. Uit Salt Lake City, 3 Mei. In d6 buurt van Wood- side heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, ver moedelijk ten gevolge van een aardverschuiving in deze bergachtige streek. Aacht reizigers, de machinist en de stoker werden gedood., 25 personen gewond, sommigen zwaar. ZEVEN EN NEGENTIG EN EEN HALT MILLIOEN BEZUINIGD. De Fransche Senaatscommissie voor de financiën heeft dezer dagen haar zittingen hervat ter behande ling der begrooUng voor 1983. ZIJ beeft volgen» de „Echo National" rwsdg kaaB^erien daarop 971* mi! Hoen te bezuinigen en wel 45 millioen op de dienden voor Elzag en Lotharingen, anderhalf "millioen op die voor de mijnen en de waterkracht en 51 millioen op de oorlogemarine. KONING ALBERT BESTUURT EEN VLIEGKA? CHÏNE. Uit Brussel, 4 Mei. Gisteren heeft koning Alber1 voor de eerste maal een vliegtuig bestuurd Hij begaf zich naar het vliegkamp van Evéré en maakte een toebt, aan boord van een nieuw Belgisch vliegtoestel, in gezelschap van den bestuurder, die gewoonlijk met hem de tochten meemaakt. Tijdons de vlucht nam de koning zelf het stuur in handenen bestuurde de vliegmachine met goed succes. EEN VREEMDE STRAF. Men schrijft uit Duitschland d.d. 30 April aan de N. R. Ct.: In de N.R.Ct. van .jJ. Vrijdag las ik met belangstelling het gedeelte van een brief uit net bezette gebid, waarin gewaagd wordt van Duitschers. die door den Franschen diensten te verleenen, afbreuk doen aan het lijdelijk verzet. Hoe het zulken ontrouwen kan vergaan, leert het lot van een loods, die dezer dagen een Franschen sleep van Caub naar Bingen stuurde. Dit gedeelte van den - Rijn i# voor de scheepvaart verreweg het gevaarlijkst en daarom is voor de Fransche sleepbooten het meevaren van een Duitschen loods van groote waarde. Hoewel de Duitsche loodsen algemeen geweigerd hebben en nog steeds weigeren om op de Fransche booten te varen, hadden de Franschen het toch 'op do één of andere manier klaargespeeld voor een van hun transporten een Duitschen loods te krijgen. Als de loodsen op1 dit traject te Bingen zijn aangekomen, varen ze met hun roeibootjes weer naar Caub terug. Dc reiziger, die met den D-trein wel eens langs den Rijn spoorde, zal zich deze roeibootjes met één roeier er in, zeker wel harinne ren. Die loods dan, die don Franschen sleep naar Bingen gebracht had, keerde ook op deze gebruikelijke manier terug. Hij kwam echter niet op de normale manier naar huis. Zijn collega's verbolgen over zijn daad, hadden oen eigenaardige straf voor hem bedacht. Zo wachtten hem met hun roeibootjes ongeveer een uur voor zijn woning op, enterden-zijn bootje, dwongen hem aan land te gaan, kleedden hem hier tot op zijn hemd uit, en dwongen hem zoo tot een koude wandeling in guur weer naar huis. Sedert dien varen, naar men hoort, geen Duitsche loodsen meer met tle Franschen. GEMEENTE NIEUWE NIEDOFP. Ingeschreven gedurende do maand April 1923. Ondertrouwd: Gerrit Molenaar, 24 jaren, wonende te Oude Niedorp en Trijntje Kieft, 25 jaren. Getrouwd: Klaas Koning, 31 jaren, wonende te Blokker en Johanna Wilhelmina Maria Rohde, 19 ja ren. Johan Frederik Modder, 22 jtiren en Diouwertje Winkel, 26 jaar, wonende te Hoerhugowaard. Overleden: Geertje van der Sluijs, 78 jaren, wedu we van Klaag Zeeman. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand April 1923. Geboren: WuLbert, zoon van Tobias Koordes en van Aafke Bouma. Frederik, zoon van Jacob Leonard Snethlage on Catharina Maria Krug. Cornelis Thoodo rus, zoon van Johan Stoop en Catharina Kramer. Getrouwd: Simon Tesselaar en Anna Bommer. Overleden: Neeltje Kuiper, oud 59 jaren, weduwe van Maarten van Twu ijver (overleden te Noordschar- woude). Johannes Wilhelmus Filmer, oud 14 jaren, zoon van Cornelis Filmer en Elisalbeth Lokat. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven over de maand April 1923. GeborenWiepke Cornelia, dochter van Pieter Adolf Molchior en van Eva van Broderode. Cornelis, zoon van Thijs Cornelis Bijposi en van Trijntje Bil. Cornelis, zoon van Jan Hardcbol en van Gnoljo Gaakeor. Trijntje, dochter van Reijer Noot en van Trijntje Swaag. Ondertrouwd en getrouwd gcone. Overleden: Diik Portegijs, oud 86 Jaren, weduwnaar van Jacoba Bakker. GEMEENTE ZIJPfc. Ingeschreven van 2$ot 4 Mei 1923. GeborenAgotha, dochter van Cornelis van der Vliet en Jannetje Brommer. OndertrouwdDirfc Timmerman, 29 jaar, landbouwer, wonende te Petten en Maria Hopman, 25 jaar, wonende alhier. Jacob de Ruiter, 23 jaar, wegwerker, wonende alhier en Catharina Kossen, 20 jaar, wonendo te Schager*. Getrouwd: Jacob Pieter I,eguit 30 jam, stuurman, wonende le Schagen en Trijntje Dekker, 26 jaar, wo nende alhier. OverledenElisabeth Giltjes. 20 jaar, dochter van Ano Giltjes, overleden en VVilhelhiina van Hartoveldi. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand April 1923. Geboren: Pieter, zoon van Dirk Aker en Antje de Graaf. Gehuwd: Wilhelmus Wilschut, 29 Jaar en Jantje Lindeboom, 28 jaar. Pieter Simon Buis, 21 jaar en Guurtje Over 21 jaar. Pieter de Graaf, 27 jaar en Trijntje Kaashoek, 30 jaar. Arie Vissen 26 Jaar en Grietje Anna Kossen, 21 Jaar. Overleden: Pieter Kooijman, 70 Jaar. Teunis van der Molen, 69 jaar, echtgenoot van Reinuw Vader. .Het Vaderland" schrij'ft over het Vlootwetrapport: Het blijkt n umeer en meer, dat de regeering zich met het instellen van de Vlootcommissie den strop om den hals gehaald heeft. Of men aan het eene eind, het financieel©, of aan het andere eind, het militaire, van den strik trekt, de keel gaat toe, en de-patiënt kiklialsi. Als de Nieuwe Rotterdamsche Courant dan ook in het rapport van de Vlootwetcommissie de voorspelling leest, dat het ministerie het niet Jang meer zat maken, kon zij wel eens gelijk hebben. Een Katholiek blad heeft daarop stoutmoedig geantwoordNiet de regeering, maar de Vlootwet is met dit rapport van de baan. Maar wie iets vah de politieke verhoudingen weet en begrijpt, ziet niet in, hoe of de regeering ae Vlootwet zou kunnen laten liggen, of de uitvoering daarvan uitstellen en aan blijven, bfiet dat Ruys de Beerenbrouck' of de Geer de uitvoering van deze wet zouden wenschen, maar de Anti-revolutionairen en Christelijk'-Historisehen, die op voortdurende vérhooging van de defensie-uitgaven aan dringen, ook al zou dat tot een Staatsbankroet leiden, zullen zich niet neerleggen bij het laten liegen van de Vlootwet, en zelfs niet bij aanneming zonaer dadelijke uitvoering. Hoe zeer men van dien kant alles aandurft, bleek wel uit De Nederlander van 30 April 1.1., waarin de lezers gepaaid worden met de mcdedecling, dat het Nederland niet zoo heel veel kosten zal, want dat het leeuwendeel van de kosten voor Indiö komt. Dat is inderdaad zoo, Indiö zal direct 7 millioen meer 's jaars hebben te betalen, en dat gaat snel crescendo, want dat meerdere zal in 1929 reeds '23 millioen) bedragea Maar daarin eene reden van blijdschap te vinden is alleen mogelijk voor "hems die zich niet om! den ook zeer verontrustenden toestand van IndiB's ïinaneitfn bekommert, voor hem, die niet inziet dat een bankroet yan Indië vrijwel met het Staatsbankroet van het Moeder land gelijk staal Trouwens, al dat gepraat helpt nictl De Vlootcom missie met twee zoo uitstékende financiers in haar midden als de h.h. Patijn en Trip. 'achten de zaak niet uitvoerbaar, vóór (Wij in Nederland en Indiö tot sluitende begrootingen zijn gekomen. En daarom zijn deze zoogenaamd geruststellende betoogen van het hoofd orgaan aer Christelijk-Historische partij niet anders dan praatjes, waarop de lombard geen geld geelt. Predikbeurten. ZONDAG. 6 MFÏ. NED. HERV. GEMEENTE te: Julianaöorp, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Dirskhorn, geen dienst EEN AVONTURIER. Eenige dagen geleden kwam een barbier bij de politie aan het bureau Singel te Amsterdam aan gifte doen, dat zijn bediende door een vreemdeling, die zich noemde Duc de Maqueda, vermoedelijk was opgelicht voor circa f400. De vreemdeling had gezegd rijk te zijn, maar op het oogenblik aan gebrek aan contanten te lijden. De jongeling gaf zijn spaar duitjes. De politie stelde een onderzoek in en arresteerde den vreemdeling, wiens adres bekend was, in diens hotel. Na de arrestatie zijn belangrijke feiten aan het licht gekomen. De vreemdeling bleek te zijn een Belg, die heette Leopold Danco, zich ook wel noemde Danco de Kei zer, maar bij voorkeur zich uitgaf voor een Spaan- schen hertog. Duc Paul de Maqueda. Het is geble ken, dat de „hertog" te Amsterdam in tp.1 van hotels heeft gelogeerd zonder te betalen. In do laatste twee weken had hij ook een aantal particulieren geld af weten te zetten. De phertog" blijkt vroeger relaties t.o hebben gehad, in Spanje. Daar zou de Madrid—Va- lencia-spoorweg worden aangelegd door een mijn streek. Een bankconsortium was gevormd om het plan te financieeren. Danco, die gestudéerd had aan de Technische Hoogeschool te Luik en daar was ge diplomeerd, zou met de uitvpering van het werk wor den1 belast. De plannen zijn evenwol afgesprongen. Het bank-consortium beschikte over oen kapitaal van. 900 millioen peseta's. Het zou beroid. zijn dit bedrag voor te schieten, als de Spaansche Cortez zou beslui ten, dat de Staat de rente zou garandeeren. De „hertog" heeft nu te Amsterdam gebruik ge maakt van oude relaties, indertijd in Luik gekweekt, om geid te krijgen. Hij zehle n.h, dat de plannen voor de Madrid—Valencia-spoorweg opnieuw waren ter hand genomen. Danco zou opnieuw met de uitvoe ring van de werken worden belast. Hem was een goede betrekking toegewezen op een salaris van 2000 peseta's per maand en een som ineens te betalen. De vooruitzichten waren dus mooi, maar op het oogen blik was het geld er nog niet. Ondor deze mooie voorspiegelingen slaagde Danco er in sommen gelds op korten termijn ter leen te krijgen. Tot nu toe is oplichting voor f2200 bekend, maar vermoedelijk zijn er meer slachtoffers, die nog geen aangifte bobben gedaan en wellicht op het oogenblik nog niet weten, dat zij er zijn ingevlogen. Eenige dagen geleden heeft Danco zijn zoon laten overkomen, een innemende jongen van circa 20 jaar, met een vriendelijk onschuldig gezicht, die alles be vestigt, wat papa weet op te disschen. Vermoedelijk is de jongen alleen naar hier ontboden om zijns vaders verklaringen te bevestigen. Danco en zijn zoon zijn verloden jaar fn Nlzza ge arresteerd geweest op verzoek van de Belgische auto riteiten. De oude hoer zelde thans, dat deze arresta tie op een vergissing berustte, op eon wrok van de Belgische militaire overheid. Hij ia toen inderdaad na twee dagen weer vrij gelaten. Verder had Danco nog een vonnis in België, ter zake van oplichting, achter den rug. Ook in andere landen schijnt hij zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. De oude heer Danco had, naar is gebleken, rela ties met voel vroolijke vrouwtjes en bezocht tal van bars. Hij droeg kleeren, die een van zijn slachtoffers hem had geschonken. In zijn raanioren was hij uiterst correct. Hij spreekt gemoedelijk Vlaamsch en zeer vloeiend Fransch. Uitermate welbespraakt is de „her tog" en ook schijnt hij op technisch gobied zeer goed ontwikkeld te zijn. Hij is thans ter beschikking gesteld van de Justitie, evenals de zoon, Emric Danco. Het is evenwel nog niet gebleken of deze jongen een bewust handlanger dan wel een slachtoffer van den vader is. De politie zet het onderzoek naar oventueeTe ver dere oplichtingen voort. Eéni der slachtoffers heeft do politie veel medewerking verleend by hot inwinnen van informaties, o.a. in Londen. Uit die informa ties is reeds komen vast te staan, dat Danco geen relaties in Londen had, zooala hij eerst had beweerd. Ilij heeft ook al bekend, die relaties valschelijk te hebben genoemd. Nu blijven nog over zijn relaties in Madrid, Valencia en Brussel. Hot feit, dat Danco hier geon geld had, schreef hij toe aan de „onvergeef lijke stommiteit" om zijn geld, dat op een bank in Brussel stond, naar een bank in Madrid inplaats van naar een Amsterdamsche instelling te hebben doen overschrijven. HdblcL DE RAADSVERKIEZING OP MARKEN. Men schrijft aan het Hbld.: Wij hebben reeds gemeld, dat de candidaatstelling voor den gemeenteraad op het eiland veel beroering heeft teweeg gebracht. De oorzaak hiervan was wel hoofdzakelijk het indienen van een lijst door een groep Hervormde kiezers. Het bleek later, dat eenige der onderteekeriaars van deze lijst, geteekend hadden toen daarop de namen van twee candidaten voorkwa men, terwijl de lijst werd ingediend met zes candida ten. Naar aanleiding hiervan vroegen dertien ondertee kenaars de lijst ongeldig te verklaren, waartoe door het hoofdstembureau werd besloten. Andere kiezers, w.o. de burgemeester, gingen tegen dit besluit van ongeldigverklaring van de lijst. Zij hebben daartoe o. m. overwogen, dat ook na aftrek van de dertien on- dérteekenaars er nog het bij de wet vereischte geldige aantal handteekeningen overbleef. De lijst is dus geldig verklaard en de daarop ver melde candidaten zijn gehandhaafd. Inmiddels is hot gevolg van de indiening dezer candidaten! ijst ge weest de reeds vermelde herrie tijdens de zitt ing van het hoofdstembureau en procesverbaal tegen een raadslid en den voorzitter der C.-H. Kicsvereeniging. Ook tegen een Marker, die dit raadslid een klap heeft gegeven is proces-verbaal opgemaakt. De gever- baliseerden zijn reeds bij den rechter-commissaris in verhoor geweest. En nu wordt er op het eiland een felle verkiezings strijd gestreden. Ter aanbeveling van de veel bespro ken lijst der groep Hervormde kiezers is een strooi biljet verspreid, waarin de candidaten der C. H. Kiesvereeniging scherp worden bestreden. Het slot van dit biljet luidt: Dit oeniepcrige, daglichtschuwe gedoe van gewetenlooze lasteraars is u allen bekend. Met hun ho ningzoete tong, niet hun schijneerlijk' gezicht, behendig en voorzichtig weten zij u om te tooveren met hun gewauwel. Wij waursehuwen "u dringend tegen dezulken en het is ons aller plicht om! den lasteraar, zoo mogelijk, te ontmaskeren, zijn vlijmtong te snoeren en zijn lastergif onschadelijk te maken, door hcmi le behandelen naar hem toekomt? n.1. als een giftige adder, die noch u, noch mij, noch iemand zal ontzien. Het strooibilet bevnt bovendien nog een ,,Steinl>uslied. Ook dit strooibiljet hoeft weer veel beroering gewekt Naar ons wordt medegedeeld hebben drie van de zes candidaten der groep Herv. kiezers zich terug ge trokken, daar zij zich niet met een dergelijke handelwyz» konden evceenigen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10