m m m mm m ROMMELKRUID. DAMRUBRIEK. Ei/en lachen. -J i ;s - m li B j B i B i SÉ IS 11 n i a a H m d 11 m 0 bare Mannen onder de Schutterye behoorende ider onder zyn Capitein, en Vaandel, niet al leen in tyd van nood moeste verscheynen maar daar zy op zommige tyden en gelegentheden malkanderen desroieerden, tot dien einde wa ren daar toe geschikt ocnige vaste goederen, de welke nog heden in wezen zyn, en daar van de name dragen tot den jare 1606, wanneer men bevond deze zake niet van noden te zyn, en reets veele misslagen cn ongelukken daar uit voort quamen, zo is het Huis en Erve met zyn Kamers, en déezelfs Wapenrusting© aan den Edel: Heer de Heer Johan Heere van Schagen overgedragen, en de vaste goederen overgege ven, ten behoefte en onder hout van de gemeene Armen binnen Schagen. Daar ia ook binnen Schagen geweest een Gast huis verzien met verschelde wooningen en ver trekken, daar de Arme gasten, des zeiven van nooden zynde, van haren kost wierden verzorgt staande aan de Noordzyde van de Molenstraat, en is bevonden, dat in den jare 1620 daar .40 Perzoonen in waren, maar door verval, en no dige reparatie en onderhout, die groot was, zoo is het door deze oorzake te niet gemaakt, en de Erven in de jare 1640 op erfpagten, en tot pro- fyt van de gemeene Armen verkogt, om betim mert te werden. Voorts deze in alles bequaam tot de leeftogt en onderhout, niet tegenstaande dat meest alle dingen uit de besluiten aldaar, moeten overgebragt werden zoo konnen dezelve alzco min in prys aldaar verkogt werden, als in de Steeden, vermits niet alleen de Huishuu- ren zeer min In prys zyn, maar ook zyn de In gezetenen van een kleine omslag, hebbende wei nig Dienstboden, en geen Stads lasten hebben de, niet kostelyk van staat, gering in haar ver^ teeringe, en was des te meer is; en tot geryf van dezelve plaatze, is aan de Noordzyde van de Kerk, een bequame overdekte Vismarkt, al waar de Riviervis, voor de bedykinge van de Meeren en Poelen ofte Binnen-wateren, dage lyks in zulken overvloed ter markt quam, dat men alle dagen daar een afslag van had, en een verlegger die hot geit verschoot: en tegenwoor dig komt nog do Visch van Petten of de Helder en andere Zeeplaatsen, by moiweer, alle dagen ter markt. Wordt vervoigd. FINLAND. Finland, sinds den vrede van 1918 van Rus land gescheiden, is een zelfstandige republiek met ongeveer 3 millioen inwoners en elf maal zoo groot als Nederland. Het ligt aan de Oost zijde van de Botnische Golf, het Noordelijke deel van de Oostzee. Het land is dun bevolkt, wat geen wonder ia daar de natuur niet uitlokt tot bewoning. De helft van 't jaar ruim is winter, terwijl er abchts twee zomermaanden zijn: Juli en Augus tus. Dit en de omstandigheid, dat een groot deel van 't land door meren en plassen wordt ingenomen, is oorzaak, dat d'e bevolking niet dicht ia Meer dan 4000 meren, groot© en kleine, zijn er, terwijl het land verder tamelijk rotsachtig In De bewoners leven hoofdzakelijk van jacht 1. een medeklinker.; 2. een boom. 3. een familielid. 4. een meisjesnaam. 5. een plaats in West-Friesland. 6. een gioote brug hij Amsterdam. 7. een werkwoord. 8. een lichaamsdeel. 9. een medeklinker. De rijen kruisjes geven 't zelfde woord te le zen. 2. Vul op de stippen- letters in. zoodat spreek woorden ontstaan: E.n g.g.v.n p...d z..t m.n n..t .n d.. b.k. Z.. g.w.nn.n, z.. g...nn.n. Oplossingen zenden L. Roggeveen, Spui 97, den Haag. Hier volgen een paar versjes, die ik ontving over eerste Lentegroen". en visscherij. Hierin hebben zij het tot groote bedrevenheid gebracht. Er wordt voornamelijk jacht gemaakt op zeehonden, die zij doodschie ten of met een knots doodslaan. Maanden lang vertoeven de mannen op de klippen der zee om de zeehonden te verschalken. Om niet zoo spoe dig door de dieren opgemerkt te worden, dra gen zij1 over hun kleeren heen een wit hemd. Ook maken de Finnen jacht op beren, die daar nogal voorkomen. Wordt er een beer ge schoten, dan is het dien dag feest. Er wordt ge geten en gedronken tot laat in den avond. Voor al brandewijn is de geliefde drank. Een beer schieten is een daad van groote moeÖT Wie er in zijn leven 'n groot aantal neerlegt, wordt als een held beschouwd. Een man als Marten Ki- tunen, die in zijn leven 189 beren schoot en in 1833 op 74-jarigen leeftijd stierf, leeft in de ge dachten van het volk als een held voort. Op de meren wordt veel zalm gevangen. Dit geschiedt in den hersft, als de dagen reeds zeer kort zijn, en daardoor meestal bij avond of nacht. De vifischer begeeft zich in een boot en bevestigt aan den voorsteven een brandenden fakkel. Geruischloos glijdt de boot over het on diepe water. Onderwijl staat de visscher met een scherppuntige ijzeren vork gereed om de zalmen, die op het_ fakkellicht afzwemmen, daarmede te vangen. M. TERPENTIJN. Terpentijn wordt gewonnen van de zg. ter- pentijnboomen, een soort dennenhoomen, die m de Savannah's van Amerika veelvuldig groeien. Heele bosschen van deze dennensoort treft men er aan, die vrij ijl zijn, daar de boo- men nauwelijks honderd jaar oud worden. Maar juist door het ijl zijn van de bosschen 's er steeds voldoende ruimte voor de jonge den nenboompjes om op te groeien Deze terpentijnboomen bevatten een harsach tig vocht, dat ons de terpentijn levert, die door aftapping verkregen wordt. Aan de eene zijde van den boom hakt men met een biji gleuven in de schors, zoo diep, dat zij nog in het hout komen. Door die gleuven vloeit de hars af, een melkachtig en taai vocht. Dit vocht verzamelt men in vaten. In houten loodsen ter plaatse wordt het vocht, dat soms tamelijk verontreinigd kan zijn, eerst gezui verd en gedestüeerd. Men gaat daartoe de hars eerst opweeken in heet water. De hout- en ochorsdeeltjes, die er in zitten, worden er met een metalen schep netje uitgehaald. Daarna doet men de hars met het water In een destilleerketel. Door verhit ting gaat de terpentijn met den waterdamp over naar hert koelvat. Hierin stolt ze tot een harde, helderbruine massa, die weer in vaten verpakt wordt, om verzenden te worden. De hoornen, lijden natuurlijk enorm door het aftappen, maar gedurende een jaar of tien kan het gebeuren. Dan zijn ze van onderen vaak hol geworden. Het hout is gedeeltelijk wegge rot, terwijl de wondwanden weer dichtge groeid zijn. Deze afgewerkte boomen zijn een groot ge vaar, daar zij mede tengevolge van de nog aan wezige hars zeer brandbaar zijn. Bosch branden komen er veelvuldig voor. De half verbrande boomen vallen bij den geringsten storm omver. Maar de aanwezige zaden in den grond zorgen voor een nieuw gewas. En daar de Amerikaan- sche Savannah's groote uitgebreidheid bezitten is er niet veel gevaar voor uitroeiing dezer nuttige bosschen. M. HET EERSTE LENTEGROEN. Wij zitten in de kamer Want buiten is het koud. We spelen klok en hamer, Waar broertje zoo van houdt. Maar kijken wij naar buiten, Dan zien we 't lieve groen. Wij hooren vogels fluiten, Zien bloemen in 'i plantsoen. En zetten wij ons neder Ginds aan den waterkant, Dan zien we jonge eendjes In 't water en op *t land. t Wijst alles op de Lente, Wat men in 't ronde ziet; Iets schooners dan de Lente, Bestaat er waarlijk nietl („Hot gevlekte gowfvischje") HONDENTROUW. Wij lezen in het Handelsblad: Fidel was, naar zijn mooien naam, een ge trouwe hond. Hij zag er niet goed uil, zijn al lures gaven hem geen schijn van adel. zijn pa pieren, indien hij of zijn meester aan zooiels hadden gedacht, zouden weinig verkwikkelijks bewezen hebben. In trouwe hij was de vrucht eener mésallian ce, gelijk het toeval ze in de hondenwereld te voorschijn roept. Temeer kon men roemen in Fidel, dat hij zijn naam alle eer aandeed. Maar op een zonderlin ge manier, waarvan ik u ga verhalen. Het mormel, om het maar in eens te zeggen, behoorde aan een hondenkoopman, die ook knipte, schoor en alle verdere aan zijn bedrijf verbonden werkzaamheden tegen civielen prijs verrichtte. Op de wekelijksche markt vond men hem met zijn menagerie van huisdieren onver anderlijk in denzelfden hoek. Daar kwamen dan de hokkebazen langs, die een waakhond zochten voor hun kolenerf, de schippers, uit op een Keesje voor hun schuit, de juffrouwen die hun Amd-tje door vroegtijdigen hondendood helaas hadden verloren. Maar Fidel wilde geen dezer gegadigden heb ben. Hij was te groot voor de oude dames, te slaprassig voor de schippers en zelfs te leelijk voor de hokkebazen, al konden ze hem krijgen voor een koopje. Toch zijn er altijd liefhebbers ook voor zoo'n deerlijk mirakel van 'n hond als Fidel er een was. Verleid door zijn blauwglanzende oogen. waar de trouw in smeulde, als in den blik eens minnaars, besteedden zij twee rijksdaalders aan hem en werden zijn eigenaar. Het was verwonderlijk, zoo gedwee Fidel aan stonds meeliep naar hun huis. Geen halsband, geen touw, geen ketting of geen zweep behoef de er aan te pas te komen. Op handslag verze kerde de handelaar. Die is zoo mak als water! Geef 'm een lap" pie verschewaar en hij gaat mee waar je 'm wil hebben. Nog nimmer had Fidel deze lofspraak be- srhaamd. Hij was zoo mak als water, hij hapte naar het stukje verschewaar, hij' ging, de blau we trouw in zijn opaliseerende oogen. goedig achter zijn nieuwen meester aan, alsof hij wist dat die twee zilveren rinkies voor hem had be taald en dat zijn, Fidels' trouw in den koop was begrepen. Hij volgde den nieuwen meester tot aan diens woning, wipte zonder aanmaning vriendelijk naar binnen en nooit had iemand hem hooren knorren wanneer hem zijn plaats gewezen werd in het hok, de mand, bij het vuur, op den zol der, of waar de eigenaar van Fidels wonder lijke "physiek en zijn vanzelfsprekende trouw goedvond h-»m te herbergen. Het was een schat van 'n hond Hij waakte, hij was vertrouwd hij kinderen, ir ;n kon met hem sollen, hij ver stond ook ki ïstjes en geeb heest ter wereld 'be zat een vriei lelijker staart. Van al dez deugden voor vijf pop genoot echter niema d langer dan drie dagen. Fidel haastte zich n'.et. Hij was verkocht en geleverd, hij besefte zijn hondenverplichting, waar te bie den voor z*n geld. Maar na drie dagen en twee nachten, wanneer de baas zich verheugde in zijn koop en alle vertrouwen stelde in de ma nieren van zijn huisgenoot, dan gehepl onver wacht verdween Fidel lange onvindbare vte» gen. Geen navraag kon baten, ook niet bii den koopman, die eiken dag op een andere week HET EERSTE LENTEGROEN. Het eerste jonge lentegroen Komt weer aan de boomen: Zouden er van den zomer ook. Volop vruchten komen? Het eerste jonge lentegroen, Komt in bosch en wei; Schaapjes en ook koetjes Giazen straks weer blij. Het eerste jonge tentegroen, O, wat schoon gezicht! Dagelijks zijn mijn oogen Daarop steeds gericht O. dat jonge lentegroen. Dat maakt mij zoo blijl 't Geeft mij stof tot denken Over velerlei! Jantje Smit. R-e^rand markt stond en moeilijk thuis te treffen was. Fransehe klooster Grande Chartreuse. Toen do Trof men hem thuis, dan gaf hij een brutalenmonniken uit Frankrijk verdreven werden, bek, wat het vak zoo meebrengt. Want omgang verkochten zij het recept voor de som van met zooveel cynische temperamenten tegelijk werkt niet verzachtend op den mensch! Zeg lieverd! Asjemenou 1 Stel je voor! Denk je dat ik alle honden die ik verkoop ach terna loopen kan? Mot je maAn hebben? Dat was een meestal afdoende behandeling. Nu gaat ge verkeerde dingen denken van Fi del. Ge meent dat ik toch teveel gezegd heb 825.000 francs. R.Nbld. PRUIKEN UIT GLAS. Het is gebleken, dat gesponnen glas een voor treffelijk remplagant is voor menschenhaar. Met glazen pruiken heeft men de beste onder vindingen opgedaan, nadat jaren geleden avond ZIJN GEWENSCHTE AMBACHT. Werkelooze tot heer en dame die hij een no dersteuning heeft gevraagd en die hem zeggen te gaan werken: „Werken? Ik zou niets liever wenschen.... Maar ik heb geen geld om gereedschap te koo- pen." „Wat zou je dan willen zijn?" „Kapitalist." met zijn trouw te prijzen. Ge wantrouwt zijn japonnen uit een glazen weefsel reeds aftrek waterblauwe oogen en zijn deemoed, zijn volg-1 hadden gevonden. Glas-pruiken zijn buitenge- zaamheid en de vriendelijke manieren van zijn, woon licht en maken een zeer fraai effect. Zij -1"r-4 1J- -*■ 1 kunnen gemakkelijk in elke kleur worden ver vaardigd; lokken en krullen kunnen er zonder moeite aan worden gebracht. Men beweert dat de glazen haren zoo volkomen op natuurlijk haar lijken, dat een glaspruik slechts als „valsch" kan worden herkend! na een nauw keurig onderzoek. Voor breken bestaat natuur" lijk geen gevaar. staart. Wat slecht geboren is, meent ge, zal slecht leven. Ge vergist u. Fidel was wat ik u zeide: trouw. Hoe echter kon hij verknocht blijven aan al zijn opvolgen' de meesters! Trouw is continuïteit van gevoel. Fidel was trouw naar trouw heddsaard: hij was getrouw aan den hondenkoopman. Deze verhandelde terriërs en griffons, keezen en schippers, Duitsche en Engelsche doggen, Italiaansche en Russische windhonden hij verhandelde op handslag alle rassen in natio naliteiten van het geslacht canis familiaris, edele dieren met papieren van vaderskant en van moeders, maar aan geen enkelen hond verdiende hij zooveel als aan den straatmonne- ligen Fidel. Na drie dagen den koop gestand gedaan te hebben, keerde Fidel tot zijn meester terug, Hij liet zich stoppen in H gewende hok, in het stroo dat naar hem rook, en zich verroeren naar de weekmarkt, die aan de beurt Daar, in een andere stad, werd hij verkocht aan een nieuwen meester. Hij volgde hem ge dwee en te goeder trouw, het blauwe vuur in. zijn brave hondenoogen. Enz. enz. enz. Hij volgde een boer, hij volgde een arbeider, hij volgde een schilder, hij volgde een student. Hü bleef drie dagen en twee nachten op de boerderij, het erfje, het atelier, de gemeubelde kamer. Dan was het zijn tijd. Dan verdween hij. Dan riep hem de plicht. En steervast kon men hem vinden op weer een ander markt, tus- schen de Schotten en de Newfoundlanders, de wolven, de bullen en de leeuwen, een leelijk, onaanzienlijk mormel, dat om over te gaan van baas tot baas, telkens voor twee rijksdaalders geen andere aanbeveling had dan zijn herhaal del ijk beproefde trouw. Schèt vèn 'n hondl prees de koopman. Hoe die héét? Fikkie? Nee, Fidel heet-ie, dat is zooveel as de trouwe weet-ik-veel! En met een streel over Fidels kop vernieuw de hij het abominabe complot. Fidel voelde zich niet beschaamd om het voortgezet delict. Misschien zag hij er alleen een broodwinning in. Misschien bezat hij. hoe wel van lage geboorte, het juiste begrip van trouw, waaraan de wispelturigheid des handels vreemd is. De baal koffie keert niet tot zijn vorigen eigenaar terug, noch het suikerbrood- Dat Fidel zich van zulke karakterloos han delsobjecten onderscheidde, kan hem tot eer strekken. Hij was, zooals een vorig schrijvers- ras het met een schrille tegenstelling zou heb ben uitgedrukt, „een eenvoudige doch brave hond." WARE WOORDEN. In de wereld komt men beter vooruit wanneer men feiten verbergt, dan wanneer men deug den toont. Waarheid is: alles weten wat het geluk en den bloei der jonge ziel bevordert. Al het overi ge is niets dan leugen. Het is grooter het kleine groot ,te bereiken dan halsstarrig en vruchteloos naar de wolken te tasten. De mensch handele altijd naar de inspraak van zijn geweten, zonder er zich om te bekom meren, wat de menschen er van zullen zeggen. Slechts diegene, die zich van de menigte ver wijderd houdt, boezemt haar ontzag in. 's Levens plichten blijven, ook waar 's levens genot ons ontnomen wordt. De ergste pantoffelhelden zijn niet degenen, die geen huissleutel hebben, maar zij die erme de bluffen. Er zijn zaakgeheimen, die door de firma's die zo bezitten, als kostbare schatten bewaard en niet dan voor fabelachtig hooge prijzen ver kocht worden. Men denke bijv. aan de vervaar' diging van „Eau de Cologne", door JohannMa- ria Farina, die nu reeds meer dan 100 jaar ge schiedt, en dat parfum een wereldberoemdheid heeft verschaft. Van de groote vermogens die zakengeheimen vertegenwoordigen wordt in een Engelsch tijdschrift verhaald: Een firma in Wiltahire verkocht onlangs een methode die zijzelf had uitgevonden, voor 10.000 pond sterling. Nu echter vindt de firma het jammer dat zij het geheim verkocht heeft en de nieuwe bezitter zou zelfs voor een veel grootere som geen afstand er van willen doen. Een ander recept, voor een bijzonder pikante saus. werd onlangs voor 7000 pond sterling ver kocht; het was oorspronkelijk van een Indi schen koopman voor een paar shilling gekocht. Het origineele reept voor d© bereiding van de in Engeland beroemde Worcestershire saus beeft de firma Lea en Perrms rijk gemaakt Het is afkomstig van een oenvoudSgen schaap herder, maar het stuk papier waarop het staat geschreven is tegenwoordig een groot vermo gen waard. Een van de kostbaarste geheimen die ooit werden verkocht, was dat van de Chartreuse likeur. Het recept bevond zich sedert overoude tijden in 't bezit van de monniken van het Alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. Amels Wz, WinkeL Oplossing PROBLEEM, No. 24. Wit: 32—27 34—30 44-40 48 10 25 8, wint Oplossing PROBLEEM No. 25. Wit: 4338 26—21 34-^30 38—32 42 33 48-^M 31—26 36 16 wint PROBLEEM N<t 28. Auteur D. Kleen, WinkeL ZWART. PRECIES EENDER BU ONS. A.: In Afrika kent een man z'n vrouw niet, voor hij -aejjetrouwd heeft. B.: Nou? Dat is niet bijzonders. HU KENDE ZE. De schoonmoeder van een Turk viel in het water van den Bosporus. Toen de man evei^ later van het ongeval hoorde, sprong hij in het water en zwom dadelijk tegen den stroom op. De menschen aan den wal schreeuwden, dat het mensch natuurlijk stroomafwaarts was gedreven. Ach, riep de Turk jullie kent m'n schoonmoeder niet; ze is zoo obstinaat, dat ze natuurlijk tegen den stroom op is gedreven. ZELFS ZIJN BROEK. Visite (tot zoontje des huizes): Niet te vra gen of jij d'e zoon van je vader bent! Precies je papa! Zijn oogen, zijn neus en zijn broek! zegt het zoontje trots. HU WAS TE GELOOVEN. Aangeschoten echtgenoot komt 's nachts om 4 uur thuis en ontmoet zijn huisvrouw, die hem verwijtend daarop wijst. Hij antwoordt: „*t Is pas even óver elven, liefje....; z..ze ker z...l je toch niet zzoo'n goedkoope ZZwitschersche koekoekklok eerder geloo- ven dm* je eigen man?" EEN ONBEGREPEN VROUW. Vrouw Cornelissen tot haar vriendin: Ja lie ve, het is lastig met de mannen, u is een onbe grepen vrouw. Vrouw Gerritsen: Een onbegrepen vrouw ik? Laat mij u niet uitlachen. Ik spreek met mijn Teunis wel zóó duidelijk, dat hij mij wel begrijpt. WIT. Stand Zwart>12 schijven, op: 3 8 9 10 14 18 19 20 25 26 27 30 en dam op 22. Stand Wit, 13 schijven, op: 16 29 34 37 tot 40 44 tot 48 50. PROBLEEM No. 29. Auteur A. O. W. Wijdenes, WinkeL ZWART. 16 46 30 50 WIT. Stand Zwart, 8 schijven, op: 1 7 9 20 30 31 34 41 en dam op 50. Stand Wit, 9 schijven, op: 10 12 17 21 28 32 39 43 44 en dam op 49. Goede oplossingen ontvangen van L. Schuite maker, Wognum, P. de Groot, Warmenhuizen, J. Sterk, Hoogwoud. A. Wit, J. Ham, Luitjewin- kel, M. Grootes, Langereis. Wit speelt en wint geldt voor ieder probleem Oplossingen steeds binnen 8 dagen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 14