Aliticci Hieiïs- GLASTRA-SCHOENEN I»PaIi uW—ll OVER SPORT. VAN RIJSWIJK's zijn kwaliteitsschoenen. Zaterdag 5 Mei 192S. 66ste Jaargang. No, 7225 Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Co., Sctiagen 1IKSTE BLAD. Schoenhandel - Schoenmakerij. Vertrouwd adres voor luxe en gewone Schoenen legen uilerslen prijs. Bümealandsch Nieuws. Agent voor' ScbagenG. ANNEVELDT. SCHAOËR C D1IRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. 1 Med 19201 200.000 Menschen, de grootste menschcnmassa ooit bij elkaar gezien, is opgetrokken om den iaatsten voet balwedstrija te zien. Maar hoovcien er werkelijk wat gezien hebben, vermeldt de historie niet. Wel dat er 1000 in hel gedrang gewond raakten. Van deze .worden er nu nog 60 in het hospitaal verpleegd, *wejgens( gebroken ribben oi ledematen. Het publiek stroomde nog steeds toe, toen om 2 uur de hekjken van het Wembley-stadium gesloten worden. Groot was het gemor en gedrang, vooral van hen die nog een flink eind van het stadium verwijderd waren en toch tickets genomen hadden, welke hen recht gaven op tribuneplaatsen. Ze riepen„we willen ons geld terug", maar daar ze l'ater onder lotgenooten opge drongen stonden, had hun klacht .geen uitwerking Honderden die toegangsbewijzen hadden van f 6.50 eii door "het eerste tourniquet gekomen waren, konden niet Verder en zijn noodgedrongen' teruggekeerd. Zij waren later heel blij er heelhuids afgekomen te zijn, want toen de bende de hekken verbrak en over de schuttingen klom &n de gereserveerde plaatsen innam, dacht men niet anders of er zou een spontaan gevecht losbreken. Toen het gepeupel in de gaten kreeg dat er geen 'beletsel meer bestond om binnen te komen, stormde het mee naar binnen en zoo zijn menschen die anders in lantaarnpalen hangen en op de daken deh wedstrijd volgen, voor niets op het terrein gekomen en waren er natuurlijk het moeilijkst weer uit te krijgen. Toen de dringende massa zag? dat er aan kteerën niet meer te denken viel en de veiligheid van allen in hun aller handen lag. hebben ze zich zooals Engeïschen altijd doen .meesterlijk gedragen, door doodstil te blijven, heel langzaam nu en dan voort te schuifelen en, om' elkaar kalmte in te boezemen, allerlei moppen tappend. Om één uur hadden de controle-torens aan beide kanten der fa^ade al naar het hoofdkwartier bij den ingang geseind dat de onbesproken plaatsen overvoi waren en er nog 30.000 besproken zetels waren. Maar treinen vol menschen rolden aan bij dozijnen en nie- taanu scheen van zins terug te keeren. Honderden politieagenten die buiten het stadium pa trouilleerden hadden misschien binnengelaten kunnen worden, maar er waren er al 300 binnen en toen het gedrang begon, waren ze absoluut machteloos. Als er 4 of 5000 geweest waren, zou het resultaat hetzelfde ge weest zijn. Niets had dien'opdringenden stroom kunnen stuiten. 50 of 60 duizend menschen dwaalden binnen rond om maar een plaatsje te vinden. De onbesproken plaatsen vol ziende, braken ze door in de gereserveerde tribune. Velen stonden of zaten met 2 shillings-biljetten op plaatsen van 12 of 25 gulden. Enkele vrouwen werden eerst zenuwachtig maar toen ze eenmaal veilig en wel 'op een plaats beland waren, hielden ze zich bewonde renswaardig kalm. De ambulance had echter druk werk. Vele patiënten werden direct naar het hospitaal vervoerd en 20 lagen er op het gras uitgestrekt 'te wachten, om verpleegd te worden: drie. uur lang waren de Rocvde Kruis-verplc- gers druk bezig. Op het uur dat de Koning zou komen, om half drie, was er nog groote verwarring. Langzaam, heel langzaam, al toeterend, bewoog zich dc auto voort; Juichend en zwaaiend met hoeder e:. zak doeken. week de menigte uit elkaa: de ovat:"^ WjS overweldigend van deze onafzicnl»are menigle. H"j begaf zich met zijn gevolg naar zijn loge en er waren toen nog 20.000 menschen op het veld. Er begonnen wedden schappen te loopen van 2 tegen 1, dat do match in 't eheel niet gespeeld zou worden. Nog altijd braken de hekken, dan hier, dan daar. De menschen achteraan gooiden de menschen vooraan op de tribune met sinaasappel- en bananenschillen en riepen tegen hen, dat ze moesten gaan zitten. l>e men schen vooraan vloekten en schreeuwden terug. Er waren menschen op het terrein, waar het sjioortie van tilt Londen aankomt; zij wierpen asch en sintels op "de menigte in de arena om nnn misnoegen te betuigen,, dat deze menschen geen ruim baan wilden geven aan de voetbalspelers en de politie niet gehoorzaamden. Er waren vele yliegeniers op het 'terrein, die de politie gingen helpen tegen meerdere indringers, 'deze werden aoor dc gelukkige éérste dringers voor onsportief uit gekreten. Men stond tot aan de lijn aan de eene helft van het véld. De andere helft was nog half met publiek bezet. De Koning gaf toen den raad om menschen toe te laten onder de loge en hiervan werd gretig gebruik gemaakt. Eindelijk kon de wedstrijd beginnen, 40 minuten te laat De clubs werden maar niet aan den Koning voorgesteld, zooals anders altijd gebeurt, men Was veel te bnj, dat het terrein vrij was. Bolton begon met het mooie, steike en zekere spel, 'dat hen al tot mogelijke winners stempelde. In helder wit gedost, traden ze het strijdpeik binnen, groetten den Koning en namen hunne plaatsen in. Zij' werden gevolgd door t West Ham elftal in het lichtbruin en blauw gehuld. De Bolton-zwervers, zooals ze zich noemen, lieten beter samenspel zien, ze speelden, om zoo te zeggen, met hunne hersens. Ze zijn in elk opzicht sterker, deze jongens uit het Noorden, en ze bewogen zich sneller, vooral de forwards. De West-Ham-spelers, allen jongelui uit Londen, hadden daarenboven zoolang in het gedrang gestaan en waren zoo dikwijls bemoedigend op den scnouder geklopt door hunne vrienden en de hand gedrukt door hartelijke bewonderaars jjie op hunne speciale helden gewed hadden dat ze zonder twijfel niet zoo kalm waren'als Sewoonlijk. Na twee minuten spel nam Bolton de lei- ing, dreef de hal op fvVest Ham's defensie-terrein en maakte in de run een goal door een hoog en vlug schot. Na tien minuten spelen drong het publiek' weer op en moest de bereden politie er bij komen, om het gras op nieuw schoon te vegen. Er waren eveneens tien minuten verloopen voor deze strijd geëindigd was. West Ham begon zich nu geducht te weren, zij kregen énkele goede kansen door corner's, maar konden daaruit geen voordeel trekken en Bolton, mooi samenspelend, kwam weer aanzetten en schoot na een hall uur zijn iweeden goal tusschen dc backs van de tegenpartij door. Na de rust. die even gehouden werd, terwijl geen van de spelers net veld verliet, op den tijd dat de wedstrijd had moeien eindige^ werd geen goal1 meer gemaakt, zoodat Bolton met den mooien, groóten zil veren beker ging strijken. De politie maakt uit dat er wel 300.000 menschen in het geheel op het terrein zijn geweest, van welike 150.000 niets hebben kunnen zien. Het stadium is gebouwd voor 127.000 bezoekers en het grootste wat er in Engeland bestaat, het werd voor de eerste maai Sebruikt, wat wel een van de redenen is geweest!, at met het prachtige weer zoovele menschen naar deze eind-vairv-het-seizoen-match hebben willen gaan. Echt Engelsch beklaagt men den Koning, die heeft moeten zien, dat zijn grootste stadion nog te klein was! voor den toeloop; men vindt dat de voetbal-organisatie een ..figuur geslagen'' heeft. Deze organisatie verdedigt zich in eene bestuursvergadering, met hand en tand. Wiedi ongelukkig is het dat een bus, op weg naar het terrein, door onhandig uitwijken, is omgeslageni en. 20 menschen gewond zijn, o.a. door glasscherven. Vele treinen hebben Wembley niet eens bereikt, maar zijn teruggezonden- Menschen die niet op het terrein konden komen, zijn naar andere, kleinere voetbalmatches gaan kijken. Er ^vordt nu in de kamer druk over beraadslaagd, hoe men dergelijke gebeurtenissen kan voorkomen. Dat de grootste arena van de wereld niet groot genoeg is om de grootste menschenmassa te bergen die ooit nog naar een voetbalmatch is komen kijken, is bewezen. Alle maatregelen waren genomen, iedereen heeft goed opge past en aan hot kijkgrage en ingeklommen publiek is geen verwijt te richten, want het heeft zich verder genoegelijk en kalm gedragen». Men vindt, dat de voetbal associatie in 't vervolg alles moet regelen en de .ver antwoordelijkheid dragen. De stadion-autoriteiten kunnen deze niet op zich. nemen. Waarschijnlijk was het de tegenwoordigheid van den Koning, diens kalmte en raad. welke ernstiger verwarringen voorkomen heelt en de ingeboren gevoelens van waardeering en respect dio hen van alle onnoodige herriemakerij teruggehouden kefijk heeft. In elk geval is bewezen hoe gemakkelijk men te Wembley kan komen, van uit alle plaatsen in Enge land. De treinbeambten beweren dat ze duizend personen fier minuut uitlieten. Te Wembley zal n.1. het aar de groote „Empire exhibition" plaats vinden en dit stadion is het. eerste gebouw dat klaar was. De voetbal-associatie biedt hare excuses aan het publiek, dat zoo in ongelegenheid is gekomen, maar daarmee is men niét tevreden. Algemeen wordt geroepen om „geld terug". En dan vergoeding voor de gewonden, waarvan er een een oog zal1 moeten missen; een ander man van 64 heeft een arm en been op verschillende plaatsen ge broken. De Koning laat dagelijks informeeren en spreekt znn tevredenheid uit, datjhet niet erger was en hij zoq blij was met de ovatie, hem gebracht en de rust door het publiek verder betracht. Hij verliet het terrein met aen Dukë van Devonshire in een two-seater. Ondertusschen wordt opgenomen wat er afzoo aan sonadc is aangericht en dat is niet gering. In elk gevai wil men oen ijzeren railing maken op circa 40 c.M; afstands van de lijn, opdat net publiek niet meer over het vcM kén strooraen. Dan zijn er vier karrevrachten rommel, als proppen ou vellen popier, sinaasappel- en bananenschillen, lies schen en andere weggeworpen voorwerpen'weggeruimd. Sommige galen in den grond kan men niet thuis brengen, tot men stukken ingetrapt glas er In vond en toen begreep, dat het publiek flesschen in den grond had geplant en deze a's verhooginkjes gebruikt had om over de hoofden te kunnen zien Beide goalnetten rijn absoluut weggescheurd. Terwijl de Koning den beker aanbood, hen ben mannen de netten in stukken ge sneden en als souvenirs mee naar huis genomen. De polen der netten zijn verdwenen en ook öe'hoek vlaggen. Sommigen hebben zelfs stukken van een goalpaal als herinnering meegenomen. Een heel leger werklui is bezig de gebroek'n schuttingen te herstellen. Zware ijzeren hekken zijn uit hunne scharnieren gelicht en stondeh gebogen en gedraaid tegen de ingangen. Er is een fipende scheur in het canvas dak, waar een man, ie van den toren er op sprong, door gevallen, is. Hij was een der vier, die nis acrobaten enkele gote|n beklommen en zoo in de torens belandden, de goten hangen er nu met stukken bij. Duizenden glazen en kopjes zijn in de restaurants stukgesmeten en onder den voet geloopen. Er is nu bericht gekomen, dat de British Empire Exhi- bition-autoriteiten alle verantwoording op zich nemen, wat betreft de reparaties en ook gedeeltelijk het verlies zullen dragen van teruggave van éntreegelden. Cricket is nu ingetreden. Aardig^is te hooren verte'.'en en ook op oude prenten te zien. hoe de spelers vroeger met een hoogen hoed op speelden, sommigen droegen zelfe een witten hooge noeu, van pluche, geen gladde zijden, huit reflets", zooals de Parijzenaar zegt om aan te duiden, hoe glimmend dit hoofddeksel wel moet zijn, maar een ruige vacht van bever over de lichte kurk getrokken"en als goedkooper namaak dan pluche. Alleen Lords mochten dit hoofddeksel dragen eigenlijk én deze speelden het edele cricketspel, in witte flanellen complets. Daarom is er nog het veld: „Lords". Als men hoort over een „cricket match at Lords", dan is het daar, waar de hooge heeren het hun passende spel be oefenden. Zoo waren het vroeger uitsluitend Schotten, die zich in hunne hooglanden met het golfspel bezig hielden, in navolging van het Oud-Hollandsche ko ven. Alles wordt sport, men kan zeggen veel ontaardt in sport. Dansen bijv. Wordt er niet telkens vermeld, dat er nu weer een paar het vorige record geslagen heeft, met enkele uren meer? De dames schijnen de beste dansbeenen te bezitten. Een juffrouw in Amerika heeft meer dan de klok rondgedanst-en verschillende partners afgedanst, ze hield zich op met vruchten en noten te eten en water de drinken en beweide dat ze het dankte aan haar vegetariërschap, dat ze 't zoolang kon volhouden. Men zou nu matches kunnen gaan hou den tusschen vleeschetende en vegetariërsporen. On langs is er een match geweest van moeders met kinder wagens De stumpers zijn van Brighton naar Londen in hunne wagentjes geduwd. Dat is met een nergens- stoppenden sneltrein 2 uur. Er zijn stemmen opgegaan aat dit een schandaal was en slscht voor de zenuwen der babies. De moeders hebben natuurlijk zoo vlug mogelijk moeten loopen en de kinderen zoo snel mogelijk moeten voeden en maar geen acht geslagen op huilen of yerscboonen. Een ünd is dan ook onder dokter s handen en zal waarschijnlijk z'n leVen lang patiënt blijven, als hij het overleeft, de hersentjes zijn aoor 't voortdurend schudden aangedaan, het kind is meer dan 17 uur onderweg geweest en kwam in een toestand van vervuiling aan en ondervoed. De moeder eja vader zullen nu terecht staan als hebbende gezondigd tegen de wet die wreedheid tegenover kinderen verbiedt. In een kleine plaats in Lincolnshire zag ik bij' een hek een paal, waaraan een bord gespijkerd. Hierop was het volgende te lezen: „Thomas Donald wandelde van hier af 1000 mijlen in 1000 uur". Hij deed er 6 weken over en liep heen en weer, van af de paal tot een mijlpaal even buiten het stadje. De bewoners konden hem «ontroleeren van uit hunne huizen- Hij sliep tusschentijds enkele uren en at snel wat in zijn huisje, waar hij telkens langs kwam. Hij won de weddingschap. 60 Jaar geleden was er een manke man, die in een zaai in Holborn te Londen in z'n eentje een dergelijke wan delwedstrijd hield, al maar in de rondte. De menschen zaten op stoeltjes naar hem te kijken en buiten 't gebouw kon men hem door de ramen zien beeneneen lange en een korte stap. De menschen werden de laatste i dagen erg benieuwd en gespannen of hij bet vol1 zou sunnen houden. Hij volbracht de opgave. De Engeïschen zijn op het oogenblik wat ver bluft over het feit dat Holland zulke goede boksers zendt. Van 'tHof won een poosje geleden en nu kwam van Dijk die ze hier „bantam—weight" noe men, 'n bantam is een krielkip. Men bedoelt dus licht gewicht. De match werd gehouden in een groot gebouw, verleden Maandag, men noemt het de Ring. De menschen zaten tot in den nok. Phil Boud van Lambeth, een deel van Londen, won ten slotte, maar ternauwernood I 20 ronden werden ge vochten, de laatste de wamlhopendste van allen. Het publiek was 'I nog niet precies eens wie winnaar was, sommigen meenden dat van Dijk gewonnen had, omdat hij den ander zoo aftoffelde en ribbestooten gaf, wat deze heelemaal niet leuk scheen te vinden en hij hield niet op met aanvallen, maar de punten waren in Phil Boud's voordeel. Boud zag er niet zoo stevig uit als de gespierde Hollander, maar hij hield goed stand en gaf betere left handers, 'waar in van Dijk niet uitblonk. Men noemt van Dijk een schitterende kleine vechtersbaas. Hij vocht op klei nen afstand en van alle kanten, beide handen laag voor zich uithoudend, men vergeleek hem met Ledoux. Van Dijk word zeer geprezen om zijn eerlijk op treden tot het laatste toe. Jammer dat hij toch op den grond terecht kwam, dat scheen iedereen te be treuren. Elegante modellen. Bekende lage prjjzen. HET SCHOENENWETJE AANGENOMEN. Do Eerste Kamer heeft het Schoenenwetje zander hoofdelijke stemming aangenomen. DE STEMPLICHT. Op de vragen van den heer H. Colijn betreffende het instellen eener vervolging tegen hen, die bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten niet aan hun stemplicht hebben voldaan en betreffende versterking der rechterlijke macht in verband met de behandeling dier overtredingen, antwoordde de Minister van Justitie, dat hij, in aansluiting aan reeds vroeger ter zake ingestelde onderzoeken, een onderzoek heeft ingesteld met betrekking tot de handhaving van den stemplicht bij de jongste ver kiezingen voor de Provinciale Staten. Nadat dit onderzoek zal zijn afg"eloopen, stelt hij zich voor, op de gedane vragen nader terug te komen TEGEN VEE-INVOER. Men meldt: De Regeering heejt thans de mogelijkheid open gesteld, levend vee te doen invoeren. Eén zending is reeds aangekomen, terwijl een andere binnenkort te wachten is. Met het oog op het hierdoor ontstane groote ge vaar voor besmettelijke veeziekte men denke hier bij aan de slechts eenige jaren geleden, door invoer van levend vee in België ontstane veepest, waaraan ook ons land ternauwernood is ontkomen heeft het Cent raai-Bestuur der Provinciale Bonden van I Melkveehouders een telegram aan den Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw verzonden, met verzoek den invoer van levende runderen onverwijld te beletten; wijl door dezen invoer de gezondheid van do Nederlandsche veestapel, noodeloos in ge vaar wordt gebracht. UNIFORME BOEKHOUDING GEMEENTELIJKE ELECTRICITE1TSWERKEN. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen in hun provincie medegedeeld, dat, de bestudeering der financieele jaarcijfers, wel ke het provinciaal electriciteitsbedrijf ontvangt van de gemeentelijke eleo.triciteitsbedrijven, nog herhaal delijk aanleiding geeft tot het stellen van vragen *m nadere toelichting. Hieraan zou, ten einde zoowel in het belang van dc gemeentelijke bedrijven als van het piovinciaal bedrijf onnoodige briefwisseling te vermijden, te ge- j moet gekomen kunnen worden, indien de directies 1 der gemeentelijke electriciteitsbedTijven bij de sa menstelling hunner balansen en verlies- en winst rekening zouden kunnen uitgaan van uniforme mo dellen In verband daarmede hebben Gedeputeerde Staten zoodanige modellen doen samenstellen, die als grondslag voor de bedoelde financieele gegevens zou- I den kunnen dienen. Gedep. Staten verzoeken, te beginnen met de finan cieels gegevens over het afgeloopen bedrijfsjaar 1922, deze bescheiden voortaan in te richten volgens I het in die modellen doorgevoerde stelsel. I BALDADIGE JEUGD. Men schrijft aan het Hdbld.: 1 De commissaris van politie te Gouda heeft tot de hoofden van scholen een schrijven gericht, waarin, naar aanleiding van herhaaldelijk bij hem ingekomen l klachten van ernstige baldadigheden, gepleegd door de jeugd, zooals het inwerpen van glasruiten van openbare gebouwen en scholen, het vernielen van plantsoenen en het uit de straat breken van steenen, hun hulp wordt ingeroepen, teneinde paal en perk te stellen aan dit vandalisme, door ook aan de kin deren in de school voor te houden, dat het laag en onedel is baldadigheden te plegen en in de toekomst getuigt van gemis aan deugd en moed, tot schande on oneer van hen en hunne familie. De commissaris heeft order gegeven degenen, die baldadigheid plegen en betrapt worden, aan het bu reau van politie te doen brengen en zoo mogelijk proces-verbaal tegen hen te doen opmaken. Aan de betreffende ouders zal daarvan mededeeling geschie den, terwijl de namen der baldadigen ook aan de hoofden van scholen zullen worden opgegeven. DE ZOMERTIJD. Uit 's-Gravenhage, 3 Mei. De heer Braat (Plat telander) deelde hedenmiddag bij den aanvang der te 1 uur geopende vergadering, de Tweede Kamer mede, dat hij bij nadere overweging zijn verzoek, gisteren gedaan om een interpellatie over den zomertijd te houden, weer introk. AANVARING IN HET NOORD-HOLL. KANAAL. Uit Purmerend, 3 Mei. Hedenmorgen te half tien ongeveer kwam de „Monitor" van Amsterdam met bestemming voor. Nieuwediep langs onze ge meente door het Noordhollandsch Kanaal. De stuur man kreeg de groote sluis in 't zicht en commandeer" de achteruit, wat in de machinekamer werd ver staan als vooruit. Een aanvaring was onvermijdelijk. Niettegenstaande er een paar meter water tegen de sluisdeuren stond, zijn deze beide voor elkaar ge schoven en evenals het draaiwerk geheel ontzet. De schepen en booten die willen passeeren moeten voor- loopig onverrichter zake terugkeeren. Tel. MOTORONGELUK BIJ VALKENBURG. Uit Heerlen, 3 April. Hedenmorgen tegen 9 uur begaf zich de 23-jarige ongehuwde vaandrig P. Vaas- sen van zijn woonplaats te Klimmen naar zijn gar nizoen to Maastricht per motorrijwiel. Op den Val- kenburgscheweg kwam hij in botsing met een wielrij der, waarna hij tegen een boom roed. De wielrijder kreeg slechts een lichte verwonding aan het been, dcch de motorrijder V. werd ernstig verwond. Hij werd in een nabij gelegen café binnengedragen, waar hij na een uur overleed. Tel. DE ARBEIDSGESCHILLEN-WET. Uit 's-Gravenhage, 3 Mei. In de heden gehouden Eerste Kamer zitting kwam na een krachtige ver dediging van Minister Aalberse het ontwerp Arbeids- geschillenwet in stemming. Het werd aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. Tegen stemden 6 R.-K., 4 C.-H. en 1 liberaal lid. DE ZOMERTIJD. Het dagelijksch bestuur van de Groninger Maat scimppij van Landbouw heeft zich, evenals het vc- rig jaar, gewend tot de colleges van B. en YV. in de verschillende gemeenten der provincie en tot de be sturen der bijzondere scholen, met het verzoek om gedurende het tijdperk dat dit jaar de zomertijd zal gel Ion. dc schooltijden één uur te verstellen, opdat de plattelandsbevolking zich kan blijven regelen naar den zonnetijd. Aan de inspecteurs van het lager onderwijs is ver zocht er toe te willen medewerken, dat de wijzigin gen der leerplannen, voor zoover ze worden inge zonden, worden goedgekeurd. Het dag bestuur acht het bovendien wenschelijk, dat de torenklokken, die niet aan de gemeenten be- hooren. den zonnetijd blijven aanwijzen. Daarom heeft het de aangesloten vereenigingen uitgenoodigd bij de kerkvoogdijen of kerkbesturen uit het ressort der vereeniging, voor zoover dez over torenklokken zeggenschap hebben, de noodige stappen to doen, op dat deze klokken met 1 Juni a.s. niet worden verzet. Ten slotte heeft het dag. bestuur aan de zuivelfa brieken verzocht de melkritten na 1 Juni volgens den zonnetijd gerogeld te laten. DE INVOER VAN LEVEND VEE. De heer Lovink, lid van de Tweede Kamer, heeRt aan den minister van binnenlandsche zaken en hind bouw de volgende vragen gesleld: 1. Is het juist, dat de minister blijkens mededee'ing in de nieuwsbladen, in beginsel besloten heeft om vergunning te verleenen voor den invoer van vee uit het buitenland en dat aan dien maatregel reeds uitvoering is geceven? 2. Is dc minister bereid mede te deelen, welke bij zondere redenen afwijking van het Kon. besluit van 21 Mei 1922 No. 377, dat den invoer van vee verbiedt,; op dit ooegnblik noodzakelijk maaktent 3. Is de minister bereid mede'te deelen. in welk; nummer der Staatscourant hel betreffende besluit tot toelating van vee uit den vreemde is gepubliceerd 4. Is de minister bereid mede te aeelen uit welke landen die invoer reeds is toegestaan en kan de minister de zekerheid verschaffen, dat door die invoer geen, besmettelijke ziekten zullen worden overgebracht, noch dat andere landen in den getroffen maatregel aanleiding zullen vinden hun grenzen eventueel voor den invoer van vee uit Nederland te sluiten 5. Is dc minister bereid mede te deelen, welke land- bouwmaatschappijen of organisaties over dezen maatregel zijn gehoord en met welk resultaatf EEN NIEUWE AFDEELING. Te Schagerbrug is een afdeeling opgericht van de vereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte. Het aantal leden bedraagt reeds 15. Collectante is mej. G. Rentenaar. LAMMEREN OP TEXEL- De 6 groote lammerenmarkten worden op Texel gehouden op 21 en 28 Mei, 4, 11, 18 en 25 Juni. HEERHUGOWAARD. Op de veiling van 3 Meij, werden door niet minder dan 106 tuinbouwers nog producten aangevoerd, in hoofdzaak nog sluitkool, vooral Deensche witte kool kwam nog in flinke partijen; we zagen nog partijen van 2500 en 3000 K.G. het afmijntoestel passeeren. Wel iets bijzonders in ons veilingswezen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1