Mouten Bitlis- „Koordhollands Hoarderkwartier". DE LANDE A DE M9RAAZ, Donderdag 17 Mei 1923. 66ste Jaargang. No. 7231. Uitgeversi N.V, v.h. ÏHAPMAN Co, Scbagen Hoogheemraadschap VAN RIJSWIJK's Schoenhandel - Schoenmakerij. Vertrouwd adres voor luxe en gewone Schoenen legen uitersten prijs. Credieteii voor landbouw en liandel. N.V. „De TUDGEES i ra Binrtetxlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden 1.65. Losse nummers 6 eent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Algemeene vergadering op Woensdag 16 Mei 1923, des middags 12 uur in het Stadhuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk graaf, secretaris de heer J. Ph. van Amstel. Aanwezig zijn bovendien de heeren D. Kooiman, Purmerend, C. Oortman Gerlings, Hoorn, N. Dekker, Obdam, W. J. Kernkamp, Edam, J. J. Verfaille, Hel j ring bij voorbaat reeds te kennen geeft zich te kun nen vereenigen met enkele wijzigingen in het desbe treffende artikel, mits die wijzigingen geen afbreuk fdoen aan de strekking van het artikel. Hierdoor toch der, Hoogheemraden en de heeren J. J. Groot, Beem- 26 mogelijk wezen dat Ged. Staten bet bedoelde ster, P. Groot Jz., Andijk, H. Koster Kz., Wieringer-1 voorstel bij Provinciale Staten aanbangig maken in waard, J. Edel Kz., Beemster, J. Groot Sz. Sr., Enk- de eerstvolgende Zomerzitting en niet het Hoog huizen, J. B. Wilken, Nieuwe Niedorp, A. Nes Gz., I heemraadschap, nadat Ged. Staten zouden hebben Midwoud, D. de Boer Dz., Stompetoren, C. Rood, Bo- bericht het bewuste artikel in behandeling te zullen venkarspel, Hoofdingelanden, de heeren J. Apel- brengen genoodzaakt zou zijn een dergelijik voor- doern, Bergen, J. Schipper Jr., Purmerend, A. Com-1 stel in të dienen, irandeur, Spanbroek, G. Kraaif, Gz,. Zaandam, J, Mo-: Verkiezing. lenaar, Monnikendam, P. Zeeman, Zuidscharwou.de. Met behoud van! het gezonde beginsel, dat de inge- R. Kaan, Wieringerwaard, hoofdingelanden-plaats- I landen degenen aanwijzen, die in het bestuur van vervangers; de heer P. W. Groot, penningmeester en liet Hoogheemraadschap hunne belangen vertegen- de heer P. Tj. Poppens, Ingenieur. I woordigen, moet er naar gestreefd worden, de kosten Voorzitter opent de vergadering en zegt, dat deze die hieruit noodwendig voortvloeien, tot het uiter- vergadering wordt gehouden naar aanleiding van de »te te beperken. toezegging in de vorige vergadering gedaan, met het komt Dijkgraaf en Hoogheemraden aanvanke- dcol <te .trachten verkiezingen in dit jaar te voorko-: lijk gewenscht voor de drie districten, waarin het ge- men. Wel is de dag voor deze vergadering niet ge-'Wed van het Hoogheemraadschap thans is verdeeld, lukkig gekozen, omdat dezer dagen de stemmingen ie behouden, op dezen grond, dat zij tot op zekere voor de gemeenteraden worden gehouden, maar de hoogte afzonderlijke belangengemeenschappen vor- haast die in deze moest worden betracht, dwong ons nien, zij het dan ook, dat in belastbare opbrengst en aan dezen dag vast te houden. oppervlakte onderling aanzienlijk verschil be- De notulen worden na een enkele opmerking van staat, den heer Kraaij goedgekeurd. Ho verkiezing geschiede echter volgens de bogin-' Voorzitter deelt mede. dat bericht van verhinde- solen van de Evenredige Vertegenwoordiging; dit ring is ontvangen van de heeren J. Versteeg, Hoog- verkiezingsstelsel past in den tegenwoordigen tijd, heemraad, K. Breebaart Jz., J. Burger, en j. van en ook in een waterschap als het onze schijnt het wol Meerveld, hoofdingelanden, A. Brak Az., A. Barten het aangewezen middel te zijn, om tot een juiste ver- Pz., J. Best Nz., P. Pijper IJz., en E. Vas Visser, tegenwoordiging der verschillende belangen te ge- hoofdingeland'en-plaatsvervangers. Ged. Staten hebben goedgekeurd1 het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoog- ate 1-millioen gulden, benevens het besluit tot aan koop van een dienstwoning .te Monnikendam. Voor de afwezige hoofdingelanden zijn als' plaats vervangers opgeroepen de heeren R. Kaan, P. Zee- n.8n en J. Schipper Jr. raken. Dat de politiek zich hierbij meer dan onder het huidige stelsel zal doen gelden, gelooven zij niet, aangezien deze ook aan de vorige verkiezing niet ge heel vreemd is gebleven. Er is geen enkele reden om niet aan ,tè nemen, da; voor de verkiezing der afgevaardigden, ook an dere belangen de drij fveer kunnen, zijn en er bestaat Ten opzichte van de invordering van den omslag ook daarom alle aanleiding om tot de E. V. over te dienst 1922 deelt de penningmeester het volgende gaan. omdat hen geen enkel ertistig bezwaar daar mede: tegen is gebleken, doch integendeel krachtige argu- Het kohier is opgemaakt ten bedrage van menten er voor pleiten, f 1.330.686.92. Tot op heden is betaald: f 1.313.396.16, Immers, men bereikt, dat tusschentijdsche stem- Als ten laste van Westfriesland komende, staat ten mingen en herstemmingen worden voorkomen, het- name van Drechterland nog open: f 1.878.58, totaal geen een aanzienlijke kostenbesparing geeft. Een f 1.315.274,74. zoodat nog door schuldplichtige inge- stemming in het geheele gebied kost nl. f 11800, een landen moet worden betaald': f 15.412.18. herstemming f 8500. Dit bedrag komt overeen met ruim 1 pet. van den Een ander argument is wel, dat .aan de hoofdinge-- geheelen omslag en omvat ongeveer 600 aanslagen. landen-plaatsvervangers een andere plaats in bet Het beteekenen der sommaties aan nalatige Bchuld bestuur kan worden ingeruimd. plichtigen had groot,endeels plaats tusschen 15 April Mat alle waardeering voor dit instituut komt de n 15 Mei. terwijl binnenkort zal worden overgegaan vervanging der hoofdingelanden o.l. beter tot haar et het beteekenen van dwangbevelen. recht, wanneer, als. bij de E. V. geschiedt,-de stemge- Voorzitter noemt het een mooi resultaat. rechtigden zeiven de volgorde <ier vervanging aan- In de vorige Algemeene Vergadering gaf de Voor- goven. zitter, in vervolg op hetgeen in het voorwoord op Valt er thans tusschenrtijds een plaats van hoofd- •de begrooting voor 1923 was medegedeeld, te ken- ingeland open, dan komt onder het tegenwoordige nen, dat er naar gestreefd werd, het daarheen te stelsel niet een hoofdingeland-plaatsvervanger auto- leiden, dat de verkiezingen dit jaar achterwege zou- matisch in zijn plaats, maar moet er een stemming, den kunnen blijven. Dit zou alleen dan mogelijk zijn, misschien wel een herstemming plaats vinden, wanneer een wijziging van het bestuursreglement Wordt er in de plaats van den hoofdingeland een nog tijdig tot stand kwam. plaatsvervangend hoofdingeland gekozen, waarop in De bestudeering van de desbetreffende bepalingen het algemeen wel mag worden gerekend, dan heeft heeft Dijkgraaf en Hoogheemraden echter overtuigd, men wederom een stemming met mogelijke herstem- dat een uitgewerkt voorstel van zulk een ingrijpen- ming om iD de opengevallen plaats van hoofdinge- den aard zal zijn, diit het vermoedelijk niet meer land-plaatsvervanger te voorzien, mogelijk zal wezen dat voorstel nog in de a.s. Zo- Bij tijdelijke vorhindering is de vervanring afhan- merzittlng van de Provinciale Staten ter tafel te kelijk van den uitslag oener loting, waarbij degene, brengen. Het scheen daarom practischer, een een- die door de stemgerechtigden als de xervanger voor voudigo wijziging te onlwerpen. te trachten die als een hoofdingeland is gekozen, veelal niet als zooda- Additionoel artikel aan ons Bestuursreglement toege nig zal optreden. voogd to krijgen en intusschen de meer belangrijke Men zal moeten erkennen, dat aan do tegenwoor- wijziging van 't reglement rustig voor te bereiden, op dige regeling ernstige bozwaron kleven, en dat or dat oog Hoogheemraden in de gelegenheid zouden alle aanleiding bestaat, om, wanneer men de wijze worden gesteld, die voorstellen tz.t. zonder overhaas- waarop de verkiezingon thans plaats hebben, gaat tmg te beoordeelen. veranderen, ook deze zaak ter hand te nemen. In het concept-artikel, is nu uitgegaan van de ge- In de E. V. nu kunnen deze bezwaren gemakkelijk dacht.e, dat de verkiezing van de hoofdingelanden en worden opgelost. Tusschentijdsche verkiezingen zijn van de hoofdingelandenplaatsvervangere, wordt ge- niot meer noodig, omdat, de plaatsvervangers reeds acht te zijn geschied voor zes jaar met gelijktijdige gekozen zijn; en bij tijdelijke verhindering van een aftreding op 1 Januari 1928, in plaats van zooals hoofdingeland treedt in de plaats degene, die daar- het reglement aangeeft mot periodieke aftreding toe door do stemgerechtigden bij de verkiezing is om de twee jaar. aangewezen. De rooster van aftreding, zooals die overeenkom- Voor het behoud van de hoofdingelanden-plaats- stig art. 16.2 van het- reglement door ons is opge- vervangers in do bestuursorganisatie van ons wa- maakt, wordt dus geacht buiten werking te worden terschap in zijn tegenwoordigen vorm, kunnon wij gesteld, terwijl het voorschrift dat do bepalingen geen gegronde motieven aanvoeren, van het reglement, voor zoover zij op de verkiezing De heer Kraaij zegt dat bij de gtichtinfr van hel betrekking hebben, vóór 1 Januari 19*,7 Hoogheemraadschap men niet alles heeft kunnen den herzien, een aansporing vormt om de beiziening overzien> gpr. meent, dat de districten niet zijn ver- epcedig ter hand te nemen. tcgenwoordigd naarmate van de opbrengst der lasten liet derde lid van het artikel houdt rekening, met Het 2-uideiijk doei j8 vertegenwoordigd. Z.i. zou de omstandigheid, dat het college onvoltall^ zou het kene(jehdistrict heel wat meer vertegenwoordigd kUvn™W?J en voo™et in dienen te worden. Spr. had zich gedacht 12 distric zakelijkheid om aanvulhngs verkiezingente ho ten waarbjj dan rekening zou worden gehouden met terwijl het vierde lid het mogelijk maakt, dat de ^ao^an de lasten die worden bijgedragen. Thans is op historische gronden het Hoogheem raadschap in 3 districten verdeeld. Spr. dacht nu 12 districten, het tegenwoordige middendistrict te, verdeelen in 4 districten, met. 4 vertegenwoordigers, jaarlijksche herziening van de lijsrt van istemgerech- tidgen niet behoeft plaats te vinden, aangezien dit in den overgangstoestand zonder nut zou zijn en noodelooze offers zou vergen. Dijkgraaf en Hoogheemraden vertrouwen dat dh h(lt noordelijk district met het NoordhollandschKa- ,va? het..a.d(dllllon'elle. «I1iel hlercnede maI als g,.^^ 2 vertegenwoordigers en dan het voldoende is toegelicht, maar stellen er prijs op ben6deildis(irict 6 afgevaardigden. Spr. gelooft, dat thans reeds kennis te geven van de wijzigingen dde dit een wlUjker ver|eeling is, wat de belastiit be- bij hen in overweging zijn en welke de strekking treft hebben om den dienst zoodanig in te richten, dat de voorzitter merkt op. dat toch ook het" zuidelijk v°or *°?ver d1e deel wel is vertegenwoordigd. Aanvankelijk bestond het id«e dat d00r K«heele Hoogheemraadschap ^6r. en_ ïtiiiisjï vis den omslag, tot „e8tem<j, 20u worden wanneer een vacature .ontstond, eenvoudiger vorm wordt teruggebracht, waardoor hemerkincren daarover ziin nnrzank o-eweert. dat. een verlaging der algemeene bestuurskosten zal WDradaCrtobee?unen echter eerst de beletselen die wet SoM?'wSrten^evT^en SfËT Be" en reglement in den weg leggen, moeten worden op- <5? idee S heer Kraaij zyn aan- De bemerkingen daarover zijn oorzaak geweest, dat Prov. Staten het waterschap in 3 districten hebben geheven. Algemeen gaat de vergadering met het additionee- dacht schenken. De heer R. Kaan zegt, zich te willen ontpoppen als le artikel accöord'en eveneens wordt goedgekeurd geen voorstander van evenredige vertegenwoordi- dat aan Ged. Staten een schrijven zal werden gericht ping in dit. bestuur. De wijze waarop de stemmingen ir.et verzoek deze wijziging in de a.s. Zomerzitting in onder dit stelsel gebeuren hebben, vooral niet ten bespreking te willen brengen, waarbij de vergade- piattenlande spr.'s sympathie. De stemmen krijgen niet die waarde, ze komen niet direct ten goede aan de personen, die men wenscht te stemmen. Spreker weet wel, dat aan het andere stelsel fouten kleven, b.v. het verloren gaan van stemmen, maar bij dat stelsel weert men wie men stemt. Ook spr. heeft ge dacht aan een verdeeling in meerdere districten, waardoor een verkiezing goedkooper zou zijn. Spr. geeft toe, dat aan den vórm van. evenredige verte genwoordiging veel tegemoet kan worden gekomen, maar in principe is spr. tegen dat stelsel, omdat men niet zeker is dat zijn stem werkelijk ten goede komt aan den persoon dien men stemt. Voorzitter geeft toe, dat de bezwaren, die de heer Kaan noemt, bestaan,maar daarentegen biedt het stelsel E. V. ook voordeelen en die door den heer Kaan onaangevochten blijven. Spr. wijst er op, dat naast den persoon dien men de eerste voorkeur geeft toch ook nog staat een persoon dien men ook een voorkeur geeft. Bovendien is het verlies van stem men bij de E.V. zeer beperkt, een belang dat niert over bet hoofd mag worden gezien. De heer D. de Boer is ook geen voorstander van E. V. voor dit college. Spr. wijst op de eerste samen stelling van dit college, waarbij verschillende poli tieke partijen een overeenkomst hebben aangegaan en daardoor is een verdeeling gekomen, die spr. nu juist niert nader onder de oogen wil zien. Spr. acht de E.V. wel in het belang van de politieke partijen, maar er is een onaangenaam tegenwicht aan. Vreem de gevallen komen er bij voor, de persoonlijkheid komt niet meer zoo naar voren en spr. wijst als voorbeeld op het feit, dat een persoon als de heer Breebaart die ton opzichte van zijn kennis van zee dijken enz. zijn renommée wel hoeft gevestigd, straks niot meer in het provinciaal bestuur zitting neemt Spr. moenit, dat iemand als de hoor Breebaart niet direct is te vervangen. Spr. acht het funest als -bij een lichaam als dit do politiek naar voren komt, in- plaats van de persoonlijkheid1. Voorzitter zegt, dat het wel mogelijk is ,dat door de E. V. do politiek meer naar voren komt, maar [noodzakelijk is het niet Spr. wijst op het kunnen ontstaan van groepen, buiten de politiek, als ver- ëeniging van fabrikanten, van huiseigenaren, van tuinbouwers, die door het stelsel E. V. evengoed af- gevaardigdi kunnen worden. Wat do konnis van on derhoud! van zeedijken enz. betreft, spr. meent, dat ock andere personen daarvan kennis kunnen heb ben, iemand! behoeft nieteenzijdig ontwikkeld te zijn. Ook zonder de E.V. heeft de politiek zich reeds meester gemaakt van do samenstelling van dit col lege. Het heeft zich dat reeds, maar hert hoeft niet. j De heer Rood is geon bewonderaar van E.V., maar I waar we ooki in dipzo zeer zeker niot zullen ontkomen aan de politiek, kan spr. zich vereeni'gen met de toelichting van Dijkgraaf en Hoogheemraden. De heer D. Kooiman wijst cr op dat bij de vorkie- zing voor dit college maast de candidaten van poli tieke partijen ook waren de groepenbelangen. Als we toen 'het stelsel der E. V. hadden gehad, dan zou- iden nu die groepen hier vertegenwoordigd zijn, ter wijl dit nu onder hot gewone kiesstelsel niet het go- val was. Juist door de E. V. komen de belangen van groepen meer tot hun recht. De politiek blijft zich toch met de zaak bemoeien, dat is zoo moeilijk tegen te gaan. Als bewijs hoe groot het verlies van stommen is, wordt door den secretaris meegedeeld dat bij de ver kiezing te Purraerer\d 17000 stommen uitgebracht wor den Aan de Zaanstreek 9000 en die kregon geen ver tegenwoordiging. De heer II. K. Koster verklaart zich als geon voor stander vnn cle E. V. in dit college. De heer D. de Boer zejrt. dat dl© 9000 stommen die waardeloos waren, ook wanen uitgebracht op candidaten van groepen uit do 4 politieke partijen. Do heer Kraaij daarentegen zegt, dat ton opzichtè van die candidaten do politiek niet domlnoordo. Do heer R. Kaan verlangt, daar zich onkel© stem men verklaren tegen het stolsel E.V., stemming over het voorstel van hot Dag. Restuur, opdat het Dag. Bostunr geon noodelooze arbeid zou vonrichton. Do heer Kooiman wil dan nog iets zoggen over een dor argumonton, waardoor mon is tegenstander van E. V. Spr. meent toch dat de vorm van E. V. voor dit college zoo dient to zijn, dat mon door voorkeurstemmen gelegenheid krijgt iemand te be noemen en dot niet zulk een groot aantal stemmen daarvoor noodig is, als de kieswo thans eischt. Ook zou oen ander st.elsol kunnen wordon ingevoerd, als het nummeren in volgorde van voorkeur. Spr. meent dus dat men niet hij voorbaat, het stelsel E. V. hoeft te verwerpen, maar dat eerst getracht kan worden een goed stelsel voor elkaar to zetten. Blijkt dat stelsel geen goed stelsel te zijn, dan heeft de vergadering de bevoegdheid het af te stemmen. Do heer R. Kaan geeft toe dat er wel een vorm zal zijn, waardoor aan veel bezwaren tegemoet, kan worden gekomen. Spr. zou ook niet onmogelijk wil len maken dat men door voorkeurstemmen iemand gekozen krijgt. Maar toch blijft hij spr. het bezwaar tegen E. V. dat men niet zijn stem uitsluitend uit brengt op den persoon, dien men wil. Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur het op prijs stelt de meening van de vergadering te kennen, maar spr. zou het. nu men slechts de grondidée heeft, ge vaarlijk achten daarover nu reeds te heslissen. Met 15 tegen 3 stemmen, die van de heeren R. Kaan, H. K. Koster en D. de Boer Dz., spreekt de verga- derine zich uit voor E. V. Blijkens de verdere voorstellen die de goedkeuring der vergadering hebben, zal het Dag. Bestuur er naar streven meerderen eenvoud te brengen in de lijst van stemgerechtigden, zich bezig houden met de uitbreiding van Stembevoegdheid, met de maatstaf van stem bevoegdheid en met 'het stemmen door mede-eigenaars. In verband met de niet onbelangrijke bezuiniging, die door de veranderde verkiezing en vereenvoudigde lijst van stemgerechtigden zal worden verkregen, een be sparing welke veilig- op eenige duizenden guldens per jaar kan worden geraamd, zal Worden overwogen oï deze herziening kan worden benut om gelijktijdig wij ziging te brengen in de inning der lasten. De eerste stap zou zich dan bepalen tot een vereen voudiging van den legger waardoor de jaarlijksche bij werking in hoordzaak achterwege zou kunnen blijven; in verband hiermede zou echter de vrijste''ing van het water „moeten worden opgeheven; wellicht kan daar'i j' gelijktijdig voor de verzame'ingen van perceelen, voorkomende in slaat A (dus niet voor Gemeenten en Waterschappen) een verplichte afkoop worden voorgesteld ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHAOEN Hótel „Vredelust" in tegenstelling met den vrijwilligen, die tot dusverro is gehuldigd waardoor de leggers aanwijzende de voor malige schuldiplichtigen van de Hondsbossche zeewering i en van den Noorder LJ- en Zeedijk, welke anders tol in lengte van dagen, zouden bestaan, op den duur zouden verdwijnen. De tweede stap. welke veel grooter is, zou strekken om de heffing der lasten over de grondbelasting te laten loopen; niervoor is echter, behalve wijziging van het bestuursreglement., de medewerkihg noodig van de Wetgevende Macht. De verdere uitwerking dezer denkbeelden nu hangt nauw samen met den meerderen of minderen steun dien Diikgraaf en Hoogheemraden daarbij van overheidswge zullen ontvangen. Hierna sluiting. Trekking van 700 wumi.^wt ten overstaan van Notaris A. O. MnÜfi. Woensdag 16 Mei 2923 Prijs van i 1000 20761 400 1451 tttG 3338 3330 4883 15433 19372 200 6144 6462 16285 20206 MO 2611 3296 10906 1M68 12c49 13430 17*96 Prijzen 193 2633 4S0O 219 2742 71 670 74 8173 739 2813 5454 62 78 74 vnn 9a— fckjen geld). 6780 9045 11372 14961 17200 18823 6952 926S M601 15084 17360 84 92 70 87 15190 17410 19034 7009 0339 11731 15242 53 9-4 14 4A486 12126 58 17502 I0I6D 7331 962912231 15303 93 89 71 93Ü1 65 1558Ö1770419320 7404 231246315794 87 80 7W7 IQJ-tt J2619 15829 97 10*34 769010233 12744 3017803 19701 7839 10450 12915 16068 19852 799110747 13026 KW92 18155 20130 8424 07 13811 04 58 20389 51 IC086 13955 16320 18217 20414 56 H307 14U76 67 13495 42 8604 1424016825 96 20634 8232 1814483 51 18560 20727 8963 521-164216901 04 53 00 8H 1-1794 28 18723 20840 90101141514810 93 3520945 14 90 9211003 40 Later aflosbaar. 114 2573 4729 6902 083 1122013918 1GG07 18259 16 2046 01 17 54 80 74 85 87 232 50 4307 45 82 6214021 07 04 50 86 40 Cl 9230 18 25 04 18861 52 2721 61 77 5311332 301670418921 65 46 40U 87 7311481 01 37 22 323 2815 02 7CI10 8411563 93 94 23 66 7110 830911734142051683919014 43 24 01 16 75 23 881" 28 7287 00 89 2965 1039 3084 11Ö7 3134 5647 37 3307 75 83 3427 574/1 1275 3518 5871 1321 60 5901 1493 3700 6005 1534 3968 50 M 4043 55 1710 4120 6134 2112 56 6316 37 4338 49 01 50 6543 2249 73 06U 2420 4853 0735 39 48 46 37 5IU 89 2902 17 02 II 28 415 3015 5201 7382 9420 29 16 64 7429 27 JA 47 63U8 7646 C&2411904 563 3125 5420 89 50 fel 3204 81 8312 619 13 925 09 1052 80 62 9477 2 3821 5 64 21 3923 Si 36 1670 57 82 4130 1700 68 95 4319 2075 82 28 45 2317 46 6603 23 9U 2403 4514 16 20 2527 28 6739 8958 44 52 92 9056 8816930 72 5214312 77 79 08 17 17153 10130 TB 1017201 79 78 91 17321 93 7611 f54 12020 82 07 5601 14 74 21 39 36 9G0O r 36 M4UQ13405 56 79 64 08 48 2919512 58 7755 9798 78 90 05 19 72 W mi 121Ü5 1450985 83 89 7829 9918 1221M 146.ÏÏ 17546 19648 1110 89 5668 792910084 89 14727 95 68 51 93 75 40 8812319 371769819700 84 3510 83 50 98 73 4317703 83 1*5 84 W04 800010101 12502 7917805 50 1325 3619 7 101028312029 89 2519805 40 49 10 651035512731 14844 40 83 46 63 5895 8109 60 4814953 6219912 50 88 96 61 10483 7815105 17900 58 1401 3745 5904 8208 90 94 1918U07 90 53 20 96128061TM2I 70 92 <>3 TJ 10640 12910 37 18161 20052 76 00 60 1715525 75 97 56 48 60C9 8319 K) 3315631 B23Ö20U3 1519 4025 42 38 10608 72 52 41 20 42 39 0103 8466 15 130-15 87S0 18348 20272 35 8536 31 50 15 5120309 38 45 7« 6415812 90 32 72 63 83 13177 97 18454 78 85 6510756 13209 15038 18531 88 1870 4224 6210 091081613362 51 32 204C8 1961 44 98 8678 77 83 '58 56 39 5385 98 92 85 00 66 .76 92 8719 9713415 07 72 90 2132 4434 6465 33 10903 0016039 18603 05 2224 37 6565 8805 713528 81 2520603 6ö 39 71 6716115 M2U709 401IQH 32 02 30 47 88 13620 5018719 34 50 91 13764 1G415 46 20838 71 11107 8716513 020971 3613817 02 12 83 66 2016646 20r 58 86 0830 61 11206 34 47 50 Vorige lijst stond: 8537 en 14544 mA met 20868 m.z. 20768. 14777 m.z. 1477380. 16438 enz. na 16938 enz. 1 X 17907 17Ö38 vervollen DIJK DOORGESTOKEN. De „Meijer. Grt." meldt, dat de dijken om de groote ontginning der gemeente Éiudhoven, genaamd het Ges- tels Broek, op vijf plaatsen zijn doorgestoken, in verband waarmede twee personen zijn gearresteerd. Voordat het Gestels Broek was ingedijkt, slorpte dit gewoonlijk het overtollige water op. De zuivering van uo beneden-Dommol moet niet te best zijn geschied, waardoor een dam van ruim 2 Meter gevormd werd, wat dan waterafvoer buitengewoon belemmerde. Alle aan de Dommel grenzende pereeclcn gras'afld onder Waalre en Veldhoven stonden nu onder water, wat aan de eigenaars honderden guldens schade be rokkende. Nu werd,zooais vroeger ook a!, de schuld

Schager Courant | 1923 | | pagina 1