Ingezonden Stukken. Riimenla&dsch Nieuws. Gemengd Nieuws. De heer Peetoom vraagt, of een betonnen dek niet gewenscht is. Zoowel voorzitter als de heer Breebaart ontraden dit. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevonden. Hierna gaat de Raad in comité. Na heropening deelt voorzitter mcac, uat (tot over eenstemming is gekomen wat betreft den verbouw van hot raadhuis. Alleen over de dakbedekking moest nog een besluit worden genomen. Nagegaan 1h do kosten van oen leibodckking en van panncnbe- dekking. Do eerste ie f500 a f600 mrv doordat de kap zwaarder moet worden gemaakt. B, en W. even wel verkiezen een leibèdekking boven eeft dakpan- bedekking. De heor Breebaart acht met het oog op lekkage en heit verlies van pannen, leibedekking ook meer aan te bevolen. Ook voor verfraaiing. Algemeen wordt leibedekking goedgevonden. In comité, aldus deelt voorzitter mede, is gespro ken over overname door de gemeente van het on derhoud der wogen van het Prov. Waterleidingbe drijf. De partijen kunnen het nog niet eens wor den en B. en W. hebben machtiging van den Raad gekregen, verder te onderhandelen over het door de gemeente gevraagde bedrag. Bij de rondvraag wijst de heer Breebaart er op. dat bij de opgeheven overwegen de waarschuwings borden op zeer korten afstand van do spoorlijn staan en spr. acht het. niet onmogelijk dat daar on gelukken zullen- voorkomen. Dat zijn echter maat regelen waar wij niets aan doen kunnen, maar spr. wijst op den1 overweg bij' Bijhouwer, waar het uit zicht belemmerd wordt door boomen van Bijhouwer. Spr. zou willen, dat voorzitter trachtte met den heer Bijhouwer een regeling te treffen, Spr. deelt mee. hoe hij onlangs met de auto den overweg zou oversteken, toen de tram aankwam en zijn zoon nog op het laatste oogenblik kon stoppen. Voorzitter deelt, mee, dat wanneer de tram uit richting Hoorn komt, de conducteur zich moet pver- tuigen, dat de baan vrij' is, bij' aankomst uit de rich ting Sc hagen was de tram met goed zichtbaar door een haag van de markitvereeniging. Dei haag is verlaagd en de boomen van Bijhouwer zijn. uitge dund. Spr. zal de toastand nog eens opnemen, maar verwacht, dat wat de heer Breebaart meedeelt., niet al 3 oorzaak heeft de boomen, maar het huis van Bii houwer. De heer Spaans oppert het idee, dat de waarschu wingsborden daar ter plaatse ook wat achteruit worden geplaatst. Voorzitter zegt onderzoek, toe. Hierna sluiting. M. de Red. Warmenhuizen, 19 Mei 1923. Hoewel geen bewonderaar van krantengeschrijf, acht ik mij verplicht, waar het bestuur van Geest- merambacht (O. en M.) openlijk in staat van be schuldiging gesteld wordt door de Centrale Vei- lingsvereeniging Warmenhuizen en Omstreken, eenige plaatsruimte biji U aan te vragen. Bij1 voor- baal mijn dank. Bij hoogen waterstand staan twee wegen open om weder op peil te komen. Als er voldoende wind is, de molens aan het werk; bij windstilte de machine De molens slaan nl. gezamenlijk evenveel water uit als de machine. In deze periode was er meer dan voldoende wind, ergo de molens ingespannen. Oningewijden zullen direct de vraag stellen: waar om niet direct met molens en machine tegelijk be gonnen? Ingewijden weten zeer goed, dat bij over- •vloedigen waterval, Raaksmaatboezem, in de begin periode van het malen, in een minimum van tijd op peil gezet zou worden. Onze machine alleen slaat nl. reeds meer water uit op Raaksnmat dan het ge maal te Aartswoud kan afmalen, gezwegen nog van den grooten afstand. Op de vraag, waarvoor hebben1 we dan machine en molens beide? dit: de machine is gebouwd met, het doel de molens af te breken, wat echter door Ged. Staten verboden werd. In het algemeen nog diit: Aanhoudenden overvloe dig waterval vertraagt het op peil malen. LaDg niet onder alle omstandigheden kunnen machine en mo lens tegelijk in werking gezet worden. Met deze zakelijke inlichtingen meen ik te kun nen volstaan. Jb. SWAN Hz., Voorz. Geestmerambacht (O. en M.) ANNA PAULOWNA- De verpachting van grasgewassen der wegen en dijken van den Anna Paulownapolder. Zaterdag 19 Mei in „Veerbnrg" gehouden, had tot resultaat Pero. 2 H. Kranenburg f20; 3. J. Kranenburg f71; 4. P. van Duin f67; 5. J. Bakelaar f 78; 6. Jb. Meilink f83; 7. C. van Ger-daren- f83; 8. D. Pranger f82; 9. R. Meeldijk f75: 10. Jb. Kranenbuig f60; 11. R. Meel dijk i 60; 12. A. Kooij 173; 13. G. Hollander f62; 14. J. B. v. d. Bu"g f 46; 15 en 16. L. Kooij f20; 17. P. vink f44; 18. P. J. Zoete f90; 19. id. f89; 20. G. Meu- leveld f8*; 21. P. J. Zoete f58; 22. C. Wit fÖO; 23. J. Rooslool f 30; 27. D. Blaauboer f40; 28. W Cornelia- sen f 45; 29 L. de Jong f 36; 30. id. f 20; 31. P. Tuin man (Wieringerwaard) f20; 32. P. Kooij f20. De totaal-opbrengst was f1642 tegen f1541 in heit vorige jaar. NEDERLANDSCHE VEE DOOR ZWITSERLAND NAAR ITALIfi. Hr. Ms. gezant te Bern deelt het volgende mee: De Zwitsersche veeartsenljkundige dienst heeft besloten, dat de voor doorvoer naar Italiö bestemde zendingen vee van Nederlandsche herkomst, ook na den 14dcn Mei, aan de Zwitsersche grenzen, worden tct gelaten. De doorvoer zal zooveel mogelijk plaats hebben door middel van goederentreinen. De uitvoer van de uit of over Nederland komende zendingen voe moet tot nader bericht uitsluitend over Luino plaats hebben. Omtrent dit laatste worden nog na dere inlichtingen ingewonnen, die zoo spoedig mo gelijk ter algemeene kennis zullen worden1 gebracht. UITVOER VAN KAAS NAAR SPANJE. De Nederl. Veroenjging van Kaashandelaren had zich lot de Spaansche legatie te 's Gravenhage ge wend naar aanleiding van den op 1 Mei jl. in wer king getreden maatregel, waarbij verplicht gesteld wordt aan ontvangers van Hollandsche kaas in Spanje een certificaat van oorsprong te zenden, welk certificaat gelegaliseerd moet worden door het Spaansche consulaat tegen betaling van L. 0 voor ieder certificaa. De NederL vereeiöging wees daar bij op het tijdroovende van dezen maatregel en te vens op de kosten die vooral op kleine zendingen te zwaar drukken en verzocht het daarheen te wil len leiden dat Spanje, evenals Frankrijk, genoegen zou nemen met een enkele verklaring van een Ka mer van Koophandel. Het Spaansche consulaat te RotterdAm heeft thans geantwoord, dat, hoewel de bedoelde maatregel wer kelijk lastig, tijdroovend en kostbaar geacht kan worden voor den kaashandel, het hier een algemee- nen maatregel betreft geldend voor alle landen, die in het leven geroepen Is door eene wetsbepaling sn waarop in geen geval een uitzondering kan worden gemaakt. De regeling is speciaal getpoffen, opdat do landen, welke met Spanje een handelsverdrag hebben afgesloten, zouden kunnen profiteeren van het laagste douane-tarief, hetgeen geschiedt door overlegging van het certificaat van oorsprong. Aan den anderen kant beteekent deze maatregel dus evenzeer eene bevoorrechting. ZONDER WATER fiea schrijft uit De Bïït Nadat de vorige week de gemeente een gehéóién dag van water verstoken is geweest door het springen van een der beide hoofdbuizen van de W^terleidingmaaty ichappij, is gisterochtend die buis weer gesprongen. Daar deze eerst Dinsdag a.s. hersteld wordt, is de bevolking ihans vier dagen van water verstoken. SCHERF-GOOIERS. De directeur van het gas- en electriciteitsbetirijl ter Huizen heeft aan de hoofaen van scholen een schrijven gezonden, wuarin hij hulp inroept tegen de baldadigheid van de 10— 12-jarige jeugd. Binnen 14 dogen zijn zes glazen mantels van lantaarns met sleencu stuk geworpen. Dok een meisje heeft aan de vernieling meegedaan. Schade kan niet op de ouden verhaald worden-, -laar deze tot de minst kapitaalkrachtigen behooren. Als vele anderen voor hem, slaakt de directeur do verzuch ting dat hij niet anders kan doen dan nog eer» beleeW ie vragen fto Jongelui te willen waarschuwen tegen lergelijke wandaden. Men weet dat de Huizerjeugd, ook ver boven de 12 ruim genoeg van opvatting is, zich niet alleen tot lantaarn te bestolen, TROUW AAN DEN DRAAIMOLEN. Te Loenen is het gebruikelijk op Koninginnedag do feestvreugde per draaimolen te uiten. Nu echter de jubileumnerdenking een bijzonder programma noodig maakt, bleek op een door den burgemeester bijeen geroepen vergadering van notabelen, fees{specialiteiten en geestelijke leiders, dat velen den draaimolen niet in het kader van dezen dag achten te passen. Men werd bet niet eens en er werd insloten efen buitengewone algemeene vergadering uit te schrijven met als eenig agenda-punt: „Moeten we dit jaar feest vieren met or zonder draaimolen f' Na fanatieke en herdenkings-technische discussies waarbij o.a. bezworen werd „ter wille van de nationale eendracht" den draaimolen niet toe te laten bleek een stemming uit te maken, dat deze slechts tv/ce oprechte vijanden had. Circa honderd leden achtten de draaimolen onontbeerlijk teneinde in de juiste stemming te geraken. AMEBIKAANSCHE VEE NAAR ROTTERDAM. Naar Rotterdam is uit de Vereenigde Staten onderweg een Atnerikaansch stoomschip, dat 100 stuks Ameri- kaansch vee aan boord heeft. De lading was oorspron kelijk bestemd voor Antwerpen, de doorvoerhaven voor Amerikaansch vee, waarvan de invoer hier verboden is. In verband met de spoorwegstaking in Belgié heeft de regeering echter verlof gegeven, het vse hfer ontladen. Het mag evenwel den Neder'andsch en bodem üo politieagenten tusschen de vechters in geraakten en een hunner op den grond viel. Een cüer vechters bazen had de lafheid den rijksveldwachter Admiraal, die viel, met een mes aan den hals te verwonde^ hetwelk wonder boven wonder goed is afgeloopem. Het is te hopen dat men dehi laiffen dad*»* op het spoor komt. Een onderzoek is reeds in vollen gang. Al met al zou het zoodoende inplaats van een heerlijk Pinksterfeest bijna op een zeer droeve hebben uitgeloopezu, doch tot heden is het geval best afge- loopen, In het Handelsblad lezen wij hlorover: In den nactit van Maandag op Dinsdag werd de rijksveldwachter A. Admiraal, die een paar dronken jongens uit een café te iiippulytushoef op Wierin- gen wilde verwijderen, van uchtoivn door den 19-ja rigen. D. ten Bokke' op den rug gesprongen en hom werden met een nies dirpe steken in den rug en den hals toegebracht. De veldwachter zeeg ineen en verweerde zich nog tegen den aanrander, die hem toen op do borst sprong. Toegeschoten omstanders ontzetten den veldwachter en droegen hem naar den geneeskundigen dienst. Intusschen wist de dader te ontvluchten, weldra achterna gezet door eenige bur gers en den gemeenteveldwachter per auto. Ten B. is varon»igezel on scheen met een visschersaak den oever verlaten, te hebben. Lv een andere visschers- schuit werd een geheel bebioode jas gevonden. Per sleepboot werd de schuit achterna gezet en 's morgens had men- haar onder Texel achterhaald. Ten B. lag in de kooi en op herhaald aanroepen van den schip per der aak kwam hij te voorschijn, gewond! aan hoofd! en handen, geheel met bloed bevlekt. Geheel onverschillig bleef hij ontkennen, zelfs nog toen men hem zijn bebloede jas toonde- Eindelijk, toen men hem opbracht naar het ar restant en lokaal bekende hij de daad gepeegd te hebben. De toestand van den rijksveldwachter is op hot oogenblik redelijk, ofschoon de wonden zere- ern stig zijn PINKSTERDRUKTE TE ROTTERDAM. De gemeentelijke veren hebben vervoerd op den eersten Pinksterdag 31.692 (v. J. 54.948) en op dén tweeden Pinksterdag 35.268 (v. J. 71.141), totaal 66.960 (v. j. 126.089). WINKEL. Bij het te Twisk gehouden concours van don Westfrieschen. Bond van Harmonie- en' Fanfare niet raken en moet daarom direct in wagons geraden corpsen, heeft Winkels Harmonie zich onderschei- worden. Deze dirigeert men dan naar Boyneer, waar den op een wijze, die bijna de verwachtingen over- na een nauwkeurige controle de dieren worden geslacht, trof. Het vleesdi is voor Duitschland en Frankrijk bestemd. in de 2o afdeeling „Harmonie" behaalde zij den LANGENDIJK. ien prijs met een aantal punten, verre boven het We vernemen, dat in de vergadering van Koophandel, minimum (163—145) de vereeniging van groentehandelaren, besloten werd, I in den cerewedstrijd „Harmonie" behaalde zij nu de arbeidsovereenkomst met de transportarbeiders eveneens een le prijs, een zilveren lauwerkrans is afgeloopen, geen nieuwe schriftelijke overeenkomst Met dit succes ging zij tevens over van de 2e naar te sluiten. De tijd zal dan dus moeten leetren, weük|d toestand daaruit geboren zal worden. ZUIDSCHARWOUDE. Ons fanfarekotjns heeft weer eens van zioh laten n dat wel In den meest gunstigen zin. Dat er de le afdeeling. Letten we even op den directeur der Harmonie, den heer P. Pranger, dan vordient die zeker ook een bijzonder woord van, waarc'oorlng. als we nagaan dat behalve bovengenoemde prijzen voor Winkel, hij; met zijn gezelschap van Zuldschar- Zondag iets aan t handje was, vermoeddeie der een, die woude behaalde den lén 'priis in de afd. Üitmiin- devroolijke fanfares hoorde scha len, torn .„Kunst na tendlieid Fanfare, een le prijs in den eerewedstrijd a an'!d3 hdt e" UI '!et ao"';ouïï X1*"* «en zilveren lauwerkrans en een gouden medaille terugkeerde. Dat was een goed teeken, hetwelk beduidde. voor het hoogste aantal punten op het concours be- dat op dit concours den eersten .prijs was behaald in haald de afd. Uitmuntendheid, plus den prijs voor het hoofpte Directeur en vereeniging gaat zoo door, onze be- langstelling kunt ge van verzekerd zijn. SCHAGERBRUG aantal punten. Het behaalde n.1. 178 punten, terwijl het Je behalen aantal" 180 is. Zoo'n uitslag is ongetwijfeld een resultaat, waarop èn leden èn Directeur trotsch mogen - Zaterdagavond te 11 uur ongeveer, geraakte de zijn als een welverdrende vrucht van ernstige cn, moei- dienstbode van bakker Wijma te Sehagerbrug bij zame studie het spoelen van een dweil te waier. De"knecht op Gisteren kwam Se uitslag van den eere wedstrijd. naj,jj liggend echip, een Belg, Alphon Reijnders waarin alweer de eersle prijs werd behaald met 88 geheeten, greep in alle haast eene haak en wiet daar p. (max. 90). Het is een schitterend succes, dat een hartelijke felicitatie waard is. - ZUIDSCHARWOUDE. De collecte voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft hier ongeveer f 100 opgebracht. ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarekorps „Kunst na Arbeid"' zar a.s. Vrijde g- avond half 8 in den tuin van den heer De Boer in de Koog een concert geven. Ongetwijfeld za! dat bij gunstig weer groote belangstelling wekken, daar o.rr». de num mee de drenkeling aan wal te trekken. Door toe passing der bewegingen voor kunstmatige ademha ling wist men het bowustelooze meisje in het le ven terug te brengen. WEERINGEN. Den eersten en tweeden Pinksterdag werd alhier eene huisvlijittentoonertelling gehouden, van ..Om hoog" in hotel de Haan, welke als steeds wederom geslaagd mag genoemd worden. De entree over den koepel, practisch afgezet en mooi versierd, bracht mers zullen worden gespeeld, waarmee op het concours p, f 2 veJsiem' "racn, te Twisk zoc'n groot succes is behaald. de bezoekers langs, d» theetent. in de achterzaal, WIE RIN GETR WAARD overladen met mooie en aardige dameshandwerken, De heeren D. Kooij Cr. c.s. alhier, h<t*ben het ,en5' op burgenvoonhuis aan de Oudcsiuis, wat hen onlangs Opm«rkell k is. dat eeds de mogehjkhe d bestaat bij openbaren verkoop werd toegeweren, 'thans uit de 'ff f<fw9 te K«ven dat de bezoekers blijft trekken, hand verkocht aan den bewonerfUen heer 3. J. Bos. Ook leuk waren de inzendingen vanuit Hoenderloo - - en Leiden, eeno etalage betrekking hebbend op de drankbestrijding, ondervond ook de vereischte aan dacht en belangstelling. WIERINGERWAARD. Bij gelegenheid der Pinksterkermis had aan de Nieuwe- sluis een wedstrijd plaats in ringsteken op fietsea^ waaraan door 15 personen werd deelgenomen. De prijzen werden gewonnen als volgt le pnjs C. Boerman, 2e prijs A. Keppell* 3e prijs K. Broers, allen te Wieringerwaard en 4e pr. Jan de Boer. Schagen. Do prijzen bestonden uit con tanten. Van de gelegenheid tot dansen Werd een druk gebruik gemaakt, terwijl de ktermis zonder homles een kalm verloop heeft gehad. DIRKSHORN. Beide dagen werd de tentoonstelling druk bezocht, den eersten Pinksterdag hield Ds. Leendertz eene openings- en wellcomstrede en werd door de mando lineclub onder leiding van den heer P. Jongkind een- concert gegeven-; den tweeden dag werd gezongen door de zangvereeniging Soli Deo Gloria, directeur de heer S. C. Lont. Zoowel de muziek als de zang vonden een dankbaar gehoor. Verder waren er nog als attracties, te raden den naam van een pop, en een flesch met erwiten, als In liet op Pinksteren gehouden Concours te pfjjg een poppenhuis. Het aardige is, diat zoowel de Twisk, heeft ons Fanfarecorps „Onder Ons", zijn keurige pop als het net uitgevoerde poppenhuis, goeden naam weder gebandnaafd. door een meisje van den cursus zelf is vervaardigd. Het behaalde een lsle prijs met. 167 punten in do Verder gaf nog eer. weegschaal de noodige hilari- afdeeling Uitmuntendheidi en een 2a prijs met 82K p. teit en noteerde de controle-juffrouw hier soms in den Eerewedstrijd. respectabele cijfers,; een draaibord gaf een mooie Met voldoening kunnen ifus directeur eu leden van winstkans. het corps terugzien op bun ernstig studeeren, want dat is er gedaan, Enikele malen woonden wij db repetitie van het Ook mocht de nieuwe afdeeling, Inzending van bouquetten veldbloemen enz. door kinderen, zich In groote belangstelling verheugen, getuige het zeer corps bij- en hebben wij genoten van het verplichte groote aantal inzendingen, nummer: „Le Val d'étadorre" en het vrije: „Du poète Een en ander mag als geslaagd beschouwd wor- et Paysan", meer bekend onder den naam van „Dichter unid! Bauer", terwijl ook het mooie nummer „Oberto", gespeeld in den Eerewedstrijd1 ons als al tijd zeer bekoorde. Ons compliment aan den beer Blaauw en dó leden. WIERINGEN. De muziekvereeniging „Apollo", directeur de heer L. Spaander, welke op den len Pinksterdag deelnam aan het muziekconcours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen te Twisk gehouden, behaalde in1 de 3e afdeeling „Harmonie" den 2en prijs met 136p. Voor deze Jeugdige ver eeniging, welke nog geen 4 jaar bestaat, voorwaar een mooi succes, waarmee wij haar geluk wenschen. WIERINGEN. Vanwege de afdeeling Helder van het Heilsleger, werd1 alhier op den 2en Pinksterdag op drie plaat sen van het eiland samenkomsten gehouden, welke zich in een flinke belangstelling mochten verheugen. Het verkoopen van geschriften, het doen van collectes, was mede overal een onderdeel der samenkomsten en wij gelooven dat die bezigheid de Heilsoldaten nog wel een aardig batig saldo hebben opgeleverd. WIERINGEN. De Pinksterdagen werden op ons eiland prettig gevierd. De Huisvlijttentoonstelling van de Vereen. „Omhoog", afd!. van den Volksbond tot afschaffing van sterken dirank, keurig als ze wasr best bezocht. De samenkomsten van het Leger des Heils van Den Helden druk bezocht De muziekvereeniging Apollo" behaalde op het concours te Twisk een 2en prijs. Voor den directeur en leden een mooi succes. De muziekvereeniging „Harmonie" maakte een rondgang door Hippolytushoef, overal hun wellui dende muziek latende hooren. Overal veel belangstelling en drukte. '8 Avonds van den Tweeden Pinksterdag! bal in een paar café's. Heerlijk werd er gedanst. Eind' goedl, al goed, zegt het spreekwoord^ doch daar alles zoo prachtig van stapel liep, wae 't einde niet best. Enkele verhitte hoofden raakten aan het vech- den en zal zich zeer zeker in blijvende belangstelling mogen verheugen .Wat een nuttige kennis wordt den leerlingen bijgebracht, eene onschuldige en nut tige tijdpasseering. Jammer voor den cursus dat zijn leider, Ds. Leendertz, binnenkort naar een an dere plaat9 gaat. EEN VELD MAARSCHALK STAP IN EEN KATHE DRAAL ONTDEKT. Naar uit Moskou wordt gemeld, zoo bericht onze Berlijnsche correspondent, is in een kathedraal in Pe tersburg in het hoofdaltaar een ingemetselde veldmaar schalkstaf ontdekt. De staf weegt vier pond en is uit zuiver dukatengoud met 110 groote briljanten en sma ragden ingelegd. Men schat de waarde op vier millioen goudroebel. De bewaarder van de kathedraal "wordt er wan ver dacht de staf ten tijde van de onteigening der kerk schatten verstopt te hebben. De veldmaarschaikstaf ia door Alexonder II, aan 2djn broeder Nicolai Nicolawitsj bij diens benoeming tot veldmaarschalk overhandigd. DE KAPITALISTISCHE SOCIALIST ANSEELE. Wij lezen in „De Standaard" onder bovenstaand op- De tusschenkomst van M. Anseele in het Conflict der Sp. P. T. T. wordt in een eigenaardig dagTicht 'gesteld door wat volgt. M. Anseele heeft aan net huidige mini sterie zijn wreede en onmenschel'iike houding verweten, omdat thans nog loonen van 12, 13, 14 tr? worden uitbetaald. In den mond van M. Anseele klinkt dat schamper verwijt zeer verdacht; wanneer men bedenkt van hoeveel1 naamiooze vennootschappen M. Anseele voorzitter of beheerder is, wat winst deze zooal maken i 1. „Vooruit", socialistische coöperatief; voorzitter: Id Anseele 2. „Usines Leopold", Phalengrin, kapitaal 1.500.000 fr., zuivere winst 414.345.13 fr., kapitaalsaandeelen 11.10 t. h., dividendaandeelen 8.50; voorzitter M. Anaeele. 3. „Fonderies et Gonstructions mécaniques"; Gand; kapitaal 1 millioen, winst 16.845.312; voorzitter M. ten, zoodat de politieagenten handelend moesten op« Anseele. treden. Mot zachte, noch met harde woorden kon 4. Volksontvoogding", Gent. men de heethoofden niet van elkander houden zoodat 5. ..Gotonn»tère Brai*te-f*-CV*mu", M< AnMlf heeft 30 aandeden van 500 fr. 6. „Fabrique de Bonnetcrie", Ameye-Wetteren kapitaal 2.100.000 fr., winst 50.202.54 tr., 15 t. h, divj. dend; Beheerder M. Anseele. 7. „Filaturcs ct Tissagcs Réunis": kapitasi 3 mïï- ïioen, winst 701.251.14 fr. Voorzitter M. Acseeie. Tau- tièmes statutaires 72.928.26 fr. 8. „Armcment Ostendaia"; kapitaal 4 millioen; voorzitter M. Anseele. 9. „Etablissements ,Navcz"; kapitaal 1 millioen. 10. „Tcxtile des Flondres"; voorzitter M. Auseole. 11. yBanque de Flandre", voorzitter M. Aoseeid. 12. Nouvelle Filalure du Canal. En nu de loonen, welke aan het Jsersottéd van de „Tc*ül° do Flandres" te Thourout wofifrn uitbetaald* M. Anseele is voorzitter van deze nc.iaiiooze vennoot schap: Drie loss© werklieden fr. 1.57 het uur ("fr. 12.50 per dag): 1 smeerder, fr. 1.39 (11.12!; 6 Bchoerdeté, 1.85 (14.80); 2 pappen, fr. 94.50 de wevfr: l helper, fr. 1.65 het uur; 3 magazjjniors, fr. 1.78 (I4il4); uitv?- tergastcn, 135 fr. de woek; boomopleggors, 110 tr. do week; stoker en machinisten, fr. 1.85 net uur (fr- 14.80 de weck): speelsters 55 h 60 fr. de week; bot asters 60 65 fr. de week; 1 smid, 2.23; 1 4iefllp©r, 0.75 het utzrj 1 timmerman, 2.45 het uur. De loonen der wevers cn weefsters (volslagen werkers) worden geschat op 1.75 2 fr. het uur. Doorhaalders in entreprise verdienen 20 80 fr.riot- stekers fr. 1.50 in het uur. Vele kapitalisten zullcu dezen Sociaal Democraat be nijden. BEGRAFENISVERZEKERING. In een mededeeiing over begrafenis-verzekering te Weenen meldt de Verzekeringsbode: „Tot de velerlei bemoeiingen van het gemeente bestuur in Weenen behoort onder audere ook de rege ling van ter aarde bestellingen, die het op zich neemt, naar gelang van gewcnschte weelde volgens verschillende klassen ingedeeld. De stedelijke Levens- en renténvér- zckeringsinstelliug, indertijd door burgemeester Luegcr opgericht, heeft in verhand daarmede een begrafenis verzekering ingevoerd di* na het overlijden niet alleen een uitkeering in geld waarborgt, maar cok een begra fenis naar verhouding van do betaalde preaniën, naar klasse zoo en zooveel, vanwege de stedelijke begrafenis onderneming. De Weener bevolking heeft een rteker© oorliefdé, zegt de „Oeöterr. Revue voor een „mooi lijk', zoodut deze onderneming een groote uitgebreidheid verkregen heeft, de stad zelve heeft er vrijwel een strop aan, om dat voor den oorlog een voorname begrafenis eerste klasse enkele duizenden kronen Icostte en nu meerdere millioenen. Reed« ontstonden daarover processen en in eerste instantie werden de gemeentelijke ondernemingen ver oordeeld tot betaling en levering; ook *in hooger be roep is thans deze beslissing getiandhaafd. De uitkee ring in natura wordt op deze wijze een zeer onvoor- deeiig zaakje." EEN EILAND DAT VFRMIST WORDT. Uit Glasgow is Donderdag het stoomschip Hebrides vertrokken om een Britsch eiland hulp te verschaffen, waarvan men sedert Augustus j.I. niets meer gehoord heeft. Het eiland heet St. Kilda en is nietimeer aan een rots, uitstekende uit het Noorden van den Atlantischen Oceaan, nog een heel eind vóorbij de verst afgelegd# Hebriden. Van d» 80 menKchen, dio er Wonen weet men niet. hoe zij het maken, maar men vermoedt, dat zij dringend behoefte hebben aan leeftocht en geneesmiddelen. Vele maanden achtereen is St. Kilda in een wade van mist verborgen geweest. Zelfs afs een 6chip in de winterstormen het eiland had kunnen be reiken, zou een landing op de rotsachtige kust niat mogelijk geweest zijn. Nu is het jaargetijde aangebroken. I waarin de mist pleegt weg 'te trekken. Meer dan "eens heeft men een voorjaarsexpeditie naar St. Kilda moeten uitrusten, die dc bewoners op den rand van hongersnood aantrof. Dikwijls hebben dc eilanders bij' vorige gelo 1 genlieden een brief in een flesch gesloten en.dezé aan een vlot bevestigd, om zoodoende de beschaafde we reld te waarschuwen, dat zij hulp .noodig hadden- -Dit voorjaar heeft men op die manier nog geen bericht gekregen, maar het kati wei, dat de fiesch een verkeerde richting heeft gekregen. Dc bewoners van St. Kilda komen meerendeers aan den kost met het spinnen van wol 'van de vachten van hun eigen schajicn. Zij ruilen deze producten in voor levensmiddelen. De Britsche admiraliteit heeft eenige Jaren geleden een draad!ooze installatie op het teiland opgericht, maar geen van de bewoners wilde de be diening ervan leeren. Zij vonden zoo iels zondig en zweren nog altijd bij ue „flesschepost". Het stooin- scheepje dat naar St. Kilda onderweg is, hoopt daar spoedig aan te komen en zal voor de eilanders voor het eerst een bioscoopvoorstelling gegeven worden, met be hulp van een toestel, dat het aan boord hecrl. 13ij( do aankomst van het schip zullen de bowoners ook Vóór het eerst vernemen, dat ér een algemeene vèrkfezing in Engefand is geweest hn hoe die afgeioopen is. Mee stemmen kunnen 'zy nooit. I MUNITIEONTPLOFFING. Uit Frankfort a.d. Main, 19 Mei. Bij het ontraden van granaten in een fabriek nabij de stad, waan,munitie voor andere doeleinden wordt Verwerkt, zijn bij een ontploffing vijf personen doodelijk gewond. EEN ZWIJGENDE ECHTGENOOT. De rechtbank voor echtscheidingen te Londen heeft op verzoek der vrouw het huwelijk 'ontbonden verklaard van een echtpaar, waarvan de man drie jaar niet tot zijn betere helft gesproken had. Hij kwam alleen 's middags thuis om met zijn vrouw te dineeren, doch ook dan deed hij geen mond open, althans om te spreken. DE COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. Het Engelsche weekblad „Justioe", het orgaan van de sociaal1-democratische federatie, bevat interessante bij zonderheden over het rapport der commissie van ohder- zoekj welke op last van de Russische Communistische Eartij een onderzoek heeft ingesteld naar de wijze waarop et geld is aangewend, dat voor de communistische pro paganda in het buitenland is uitgegeven. In het rapport wordt ö.a. gezegd, dat Zinowjef m 1922 3Vi hiiliioen; goudroebel (tegen den huidigen koers ongeveer 17 mi(- oen mark) aan de verschillende geheime agenten jn frankrijk en Engeland heeft betaald. In het geheel werd 27 millioen goudroebel toegestaan voor de propaganda in het buitenland. IN ZIJN GEHEEL. Het katholieke dorpje Nus in Piemont, zou, naar de Ev. Kirchenzlg. v. Oostenrijk meldt, in z'n ge heel lot het protestantisme zijn overgegaan, nadat protesten en lijdelijk verzet er kwam b.v. nie mand meer hij de mis tegen de benoeming van een geestelijke, die niet naar den zin was van de ge meenteleden, vruchteloos waren gebleken. RUSLAND EN ENGELAND. In een interview met de Daily Herald heeft Kraa- sin er op gewezen dat het afbreken der betrekkin gen tusschen Rusland en Engeland een oorlog tus- schen Polen en Rusland moet veroorzaken en wel op de navolgende gronden. Ten eerste vreest men eon Poolsche staatsgreep tegen Dantzig, ten tweede heeft er een bespreking tusschen Pilsoedski en in- surgentenleiders plaats gehad over een inval in Oekraïne en ten derde hebben de bezoeken van Foch en Cavan op Polen, dat toch al door den invloed van leiders-als Witos en Korfanty imperialistisch en reactionair genoeg is, den militaristischen en chau- vinistischen geest nog meer aangewakkerd Dit blijkt o.a. uit hot feit, dat Zeligowsky, die indertijd in ver band mot zijn aanval op Wilna was verloochend, thans met eerbewijzen wordt overladen. De breuk met Engeland zou voor Polen het sein zijn tot den aanval op Rusland. Gaan Rusland en Polen ten oorlog, dan zullen de overige staten in de buurt wel moeten volgen, en als Oost- en Westpruisen in den strijd betrokken worden zal het voor Berlijn moeilijk zijn erbuiten te blijven. Voorts blijft de verhouding tusschen Turken en Grieken nog steeds gespannen en gevaarlijk, zoodat de toestand van thans in vele opzichten doet denken aan de dagen tusschen 28 Juli en 2 Augustus 19U.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6