het gesprokene en wordt vervolgens aan de orde ge steld de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering van den Prov. Bond van Ziekenfondsen in N.-Holland, te bouden Woensdag 30 Mei a.s. (Deze vergadering ia intusschen tot na der order verdaagd.). Wat de punten a. b, c en d hiervan betrof werd den afgevaardigde den heer C. Rutsen (de me de-afgevaardigde, de heer H. Smit, verklaarde, voor eerst verhindering te hebben, ook na 30 Mei, zoodat de plaatsvervanger, de heer D. Jonker, den heer Rutsen zal vergezellen.) opgedragen, daarvoor te stemmen. Ook wat de punten i. en j. betreft is aan den afge vaardigde opgedragen voor te stemmen. Omtrent het voorstel van „Hulp bij Ziekte" te Zaandam werd opdracht gegeven beslist tegen te stemmen. Omtrent het voorstel van Algemeen Belang van Haarlem werd evenals ten opzichte van de overige punten van behandeling vrij mandaat verstrekt De beschrijvingsbrief behandeld zijnde, volgde rondvraag, waarbij nog enkele kleine besprekingen plaatsvonden. Daarna bracht voorzitter dank aan de aanwezigen voor opkomst en medewerking en inzonderheid dankte voorzitter den heer Zeeman voor wat hij heeft gepraesteerd als spreker van hedenavond voor de ziekenfondsen in het algemeen en voor hot zie kenfonds alhier in 't bijzonder. Hierna sluiting. UIT HET FRIESCHE VEEHOUDERS BEDRIJF, 't Is in het Frieschc veehoudersbedrijf wel oea eigen aardige tocstand;.de oudste boeren herinneren zich niet dat zoo iets eerder is voorgevallen. Terwijl in het hooiland de maaimachihes rikketikken en een zeer dikke laag gras neersabelen, liggen daar naast de weilanden, .kaal en stuk getrapt door het vee. Tal van boeren hebben hun vee weer gestald in het belang van de runderen en de weide. Het natte, koude weer, de kille nachten, de vochtige bodem Werkten héél slecht op den gezondheidstoestand van het vee. Inplaats dat de melkopbrengst grooter werd, nam hij af; sterfgevallen, vooral longontsteking, kwamen voor. Menig boer vond na zoo'n kouden nacht een koe dood in de weide. Want wij hebben ons overtuigd, de bodem was zoo drassig, dat bij1 het gaan hogen der boeien, het water uit den grond te voorschijn kwam en zich rondom het lichaam een waterplasje vormde. Zoo werd de nacht doorgebracht, bovendien nog koud weer en vaak nog regen ook. Geen wonder dat -men "het vee weer stalde. En nog staat het grootste deel' op stal, ofschoon we bijna 1 Juni schrijven. Door de drassigheid zijn de weiden stukgetrapt, zot> dat er geen gras is. Echter, een paar zonnige dagen kan opj dat gebied wonderen doen. Natuurlijk wordt het'nu gemaaide gras ingekuild; een deel er van Vordt aan het vee op stal gevoederd, omdat het hooi nu bijna overal' op is. DE RIJKSZUIVELINSPECTEE. Naar aanleiding van loopende geruchten dat er plan nen zouden bestaan den aienst der Rijks zuivelinsectie op te heffen, heeft de Centrale Commissie voor de boter- controle-stations een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin de Commissie allereerst herinnert aan de knoeie rijen die vroeger met de boter plaats hadden en welk een moeite het kostte onzen naam op de markt te redden door wettelijke maatregelen en een Intensieve Rijks controle. De rogeeringsbijdragen in de kosten vap de boter- controlestations zijn reeds sinds verscheidene jaren in getrokken; de aangeslotenen betalen hun eigen cóntrole en daarenboven natuurlijk de kosten der Rijks merk en; ten laste van do algemeene kas komen alleen'de kosten van het Rijkszuivelstation en die van de Rijksinspectie. Ten opzichte van de kosten van de Rijks inspectie merkt het aorea nog op, dat deze sedert einde 1921 belangrijk zijn ingekrompen. Do taak van den rijkszuivelinspecteur is vereenigd met die van den inspecteur van het zuivel- wezen, waarmede een nuttige concentratie van werk zaamheden en tevens een besparing bereikt werd. Met klem waarschuwt adressante dfat bezuinigd zou worden ten koste van het nuttig effect van dit toezicht, waardoor ook bereikt wordt, adt elk controle-slation volkomen op de resultaten van een ander kan vertrouwen In het 'adres wordt de hoop uitgesproken, dat de Nederlandsche boterconlrole, die thans een goed stelsel is, gedecentraliseerd is en toch een geheel vormt, zal blijven zooals zij is. DE 100.000! Rotterdam, 28 Mei. De 100.000 is ditmaal te Rot terdam gevallen. Een bekend bureaulist van een groot theater op den Coolsingel is de gelukkige. Geen geluk is echter Zoo groot of er komt een onge luk bü. Den avond te voren, tweeden Pinksterdag, had de celukkigo eigenaar van het geheele lot een ver woede handel gedreven in .twintigjes. Clubjes van vijf en zes man, gezellige bittertafels kochten grif de twin- tirics, want de ton zat er nog in. Toen de bureaulist den volgenden dag in zijn bespreek bureau de blijde tijding kreeg, becijferde hij, dat er1 f 14.000 op zijn portie kwamen. Én ruim f 70.000 is verdeela** door ae vrienden van de bittertafels. Er worden vandaag nog rondje» op gegeven. VERKIEZING3VARIA. Kerkrade, 28 Mei. Bij de hier gehouden gemeente- 1 raadsverkiezingen werd alzijdig een buitengewoon drukke propaganda gevoerd. Aan vlugschriften met de noodige variatieberichten ontbrak het niet. Vooral' de candidatuur- Alexander Haas (5 la had je me maar), trok vele belangstelling. In een rijtuig koetste Haas Alexander met een zijner buren in zwart pak en hoogen hoed door de gemeente, j Nagenoeg alle kroegen worden opgezocht. Een grooto I reclameplaat was vóór het rijtuig aangebracht; aezo stelde aan beide zijden en in kleuren geschilderde land schappen voor. Op de voorzijde voorstellende de haas in 't struikgewas, op den loer liggend en op de achter zijde een menschehjke figuur met hazenhoofd aan 't karren met een kruiwagen, die op zijn verleden- witst. I Alexander Haas is in Kerkrade alom bekend onder den naam van „de heilige 'familie". Men zag hem1 nooit anders dan met zijn echtgonoote en zijn toontje, vandaar de 'benaming van „de heilige familie." .Een geweldige reklame werd helaas voor deze „had jo me maar"-candiaat gemaakt. Te betreuren valt, dat ruim 400 kiezers op Haas Alexander hun stem uit brachten. 'Haas is eon van de candidaten, die het grootste aantal stemmen bereikten. MILITAIRE POLITIE IN OVERTREDING, s Gravenhag, 28 Mei. Naar men weet, aldus de Tel., zijn de rijksfietsen niet van remmen voorzien. De eenige mogelijkheid om zijn vaart te vertragen zit, voor een berijder van een rijksrijwiel, in zijn kuitspieren. Raken die onklaar, dan blijft als eenig middel om te stoppen over: zich met fiets en al te laten vallen. Hoe noodlottig deze primitieve outillage van de rijkslweewielers kan worden bewees het ongeluk op de helling .van don Cauberg in Zuid-Limburg, daar over destijds zooveel to doen is geweest, en waar van wij hoopten dat hot althans dit resultaat zou hebben dat de militaire wielrijders voortaan op fiet sen met remmen gezet zouden worden. Ondanks allen aandrang is dit niet gebeurd. (Er is ook niets an ders gebeurd: zelfs de publicatie der rapporten over het ongeluk, waarop wij ons veroorloofden met klem aan te dringen, is achterwege gebleven Zij liggen, bij duizend andere belangwekkende documenten, in den grooten doofpot op het Haagsche Plein.) Wat ongelukken niet vermochten, dat schijnt nu to zullen gebeuren, dank zij.... eerplaat-solijke ver ordening. In Arnhem, moet men wetens is bij polltievoor- schrift verboden rijwielen zondier rammen 4© berij den. In Arnhem is militaire politie gelegerd, en zij be rijdt er, gelijk overal, remlooze fietsen. Gevolg: conflict tusschen de theorie der Arnhem- sche gemèente-politi© en de practijk der militaire po litie. Het departement breekt zich thans, zoo vernamen we, het hoofd over de oplossing van deze puzzle: of gelden uit te trekken voor de boeten, te betalen voor de dagelijksche bekeuringen der militaire po litie door de gemeente-politie-agenten; of: zwichten voor een gemeenteverordening; (de Residentie zwich ten voor een provinciestadje!) en de Arnhemsche rijksfietsen van remmen voorzien. Met het vernede rend vooruitzicht ,dat morgen een gemeente-veror dening van Ugchel of Ferwerderadeel nóg meer rem men noodig zal maken. Zou Den Haag maar niet liever een algemeen or- dertje aan de Hembrug verstrekken -om de rijksfiet sen van deze noodige veiligheidsinrichtingen te voor zien? HET TUINDERSCREDIET. In de Heldersche Crt. meidt de heer M. het volgende De Provinciale Commissie uit de Veilingen van Noord- land te Alkmaar, die door Gedeputeerde Staten, aange vuld met een gedelegeerde uit hun midden, was belast met de regeling der Crediet-aanvragen der noodlijden de tuinders, credieten, waarvoor de Provincie 90 pet. garantie op zich ham. heeft thans een overzicht samen gesteld waaruil we ac volgende gegevens nemen. Uit totaal 55 gemeenten kwamen 682 aanvragen tot een totaal bedrag van f 471.600. binnen. Deze 682 aanvragen waren tezamen bij 64 plaatselijke boerenleen banken aangesloten Niet minder dan 64 plaatselijke commissies heb oen deze 682 aanvragen dus moeten beliandelcn en met hun advies vorozien aan de Provinciale Commissie mioeten inzenden. Dat dit reeds een heel' werk is geweest, laai zich denken en dat het niet altijd dankbaar werk was, weet ieder, die wel eens op filantropisch terrein werk zaam is. Daarna zijn die 682 aanvragen door de Provinciale Commissie te Alkmaar behandeld en voorzoover zij konden worden toegewezen met haar advies naar Ge deputeerde Staten gezonden, die. de garantie ten slotte verleende en daartoe de banken zelf bericht zonden. Indien we nu weten, dat dit werk in hoofdzaak in tijd van een maand is verricht, kan men zich eenigermate een voorstelling vormen van den arbeid, die bovendien belangeloos werd gegeven, welke noodig was, om dat te bereiken. Het resultaat daarvan is, dat door de Plaatselijke Com missies in totaal op 70 van do 682 aanvragen toet totaal f 47.750 (dus 10 pet. zoowel van heit aantal als van het bedrag) ongunstig werd geadviseerd, zoodat die door de Provinciale Commissie zijn afgewezen. Van de 612 overige aanvragen werden door de Prov. Commissie, meestal op advies en in overleg met de Elaatselijke- Commissies, 188 stuks verminderd gezamen- jk >oor f 74.135, zoodat her resto f 349.715 werd toegewezen of gemiddeld f 570 per persoon. Dit wijst er op, dat in hoofdzaak kleine credieten zijn gevraagd en toegewezen, hetgeen ook blijkt uit de vol gende verdeeling. De aanvragen beliepen n.1.tot f 500 een bedrag van f 135.270; van.f 5CÜ tot f 1000 een bedrag van f 192.730; van t 1000 tot f 2000 een bedrag van f 92.200; van f 2000 tot f 3000 een bedrag van f 21.400; van t 3000 tot I f 4000 een bedrog van f 30.000. Met enkdie Banken zijn moeilijkheden gerezen, omdat deze zich achteraf niet met de algemeene voorwaarden kunnen vereenigen. Hierdoor zijn-op oen viertal plaatsen 91 credieten wol verleend; doch door de tegenwerking dier Banken niet uitbetaald en zullen de betrokken tuinders dus waar schijnlijk de dupe worden. Dit zijn o.a. de banken te Medemblik en Obdam, ter wijl de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven zich verzet tegen uitbetaling van credieten te Grootebroek en Lutje broek. De Provinciale Commissie heeft Blies gedaan, om die instellingen tot een coulanter houding te bewegen, doch tevergeefs. Verder is deze Commissie natuurlijk machteloos, daar zonder de banken de credietverleening niet mogelijk is. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN EN DE S. D. A. P. In „Het Volk" van 28 Mei komt de volgende becij fering voor: Op het oogenblik dat wij dit schrijven, ligt het verkiezingsresultaat uit 275 gemeenten voor ons. In die gemeenten gingen wij de raadsverkiezingen ini -met 782 gemeenteraadsleden. In het geheele land hadden wij kort vóór de ver kiezingen 1078 raadsleden, zoodat van een kleine driekwart nu het resultaat hekend' is. Welnu, in een zeker aantal van die 275 gemeenten verloren wij tezamen 113 raadszetels. Maar wacht even In een ander aantal dier gemeenten wonnen wij in totaal 94 zetels. In de overige gemeenten handhaafden wij ons'aan tal mandaten. Derhalve daalde in die 275 gemeenten ons aantal raadsleden slechts van 782 op 763, in het geheel dus met 19, zegge en schrijve negentien. Waar zóówel bij de Kamerverkiezingen van het vorige jaar als bij de verleden maand gehouden Sta tenverkiezingen ons aantal mandaten met om streeks 10 pet, daalde, verminderde bet bij deze ge meenteraadsverkiezingen, voor zoover de uitslag ons tot dusver bekend is, slechts met 2.4 pet. Ziedaar dan onze geweldige achteruitgang in een onbetwistbaar cijfer vastgeelgd. VERDUISTERING. De Heerlensche recherche beeft aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld J. W. A., directeur van het Alge- meer: Handels- ec Bemidclolingsburf au voor Zuid- L'm) urg te Heerlen. De aangehoudene, na verhoor opgesloten in het huis van bewaring ie Maastricht, wordt verdacht van verduistering var een bedrag van ruim f 1000 ten nadeele van een ingezetenie van Maastricht. EEN DEMONSTRATIE TEGEN DE MILITAIRE PENSIOENWET. Vanwege den Bond van pensioen-actie zeemacht is vanmorgen in Den Kaag een demonstratie gehou den, waaraan een vijftig personen, meerendeels vrouwen, deelnamen, Sommige demonstranten wa ren getooid met een ridderorde. Enkele vrouwen droegen ordeteekonen van haar overleden echtge- nooten. Ook aan borden, met opschriften, als: Wij zijn schandelijk bedrogen; De Militaire Pensioenwet 1922 is een wet van den Satan, enz., welke in den stoet werden meegevoerd, waren oereteekenen ge hecht. Onder de demonstranten, die uit verschillende plaatsen des Jands in Den Haag waren gek ome A, waren twee mannen ouder dan 80 jaar, die per rij tuig mot den stoet meereden. Do stoet bewoog zich voornamelijk langs depart e- mentsgebouwen. Later werd voor vier der oudste vrouwelijke de monstranten een huurrijtuig genomen, dat in den stoet meetrok. MEVR. MANN—BOUWMEESTER GEDECOREERD Naar wij vernemen, is mevrouw Mann—Bouwmees ter door het Ministerie „de lTnstruction Publiqu© et des Boaux Arts" verheven tot Officier de lTnstruc tion Publique voor de diensten, dio zij in den loop der jaren aan de Fransche kunst bewezen heeft. Mevrouw Mann—Bouwmeester vertoeft thans te Berlijn, waar zij geëngageerd is voor eenige films. HET PROCES TUSSCHEN DE GEMEENTE HAAR LEM EN HET RIJK. Zooals men weet heeft de gemeente Haarlem bij de rechtbank oen proces aanhangig gemaakt tegen het Rijk, met den eisch om de infantiekazerne aan den Koudenhorn te ontruimen en weer aan de gemeente over te dTagen. Vandaag heeft hei O M., waargeno men door mr. Hoer, conclusie genomen in doze zaak. In deze conclusie wordt op'dén voorgrond gesteld dat de vraag gesteld moet worden of het in 1860 tus schen het Rijk en de gemeente gesloten contract op een zakelijk recht steunt. Immers, zoo heeft ookde oischeres betoogd, als hot gebruik van de kazerne door het Rijk cp een' zakelijk recht gegrond is, dan is dit op grond van artikel 857 van het Burgerlijk Wet boek na 30 jaar verjaard en ®ou het {Mjk thans zon der recht de kazerne nog gebruiken en zonder rechts weekloon, zoo was bepaald, zou minstens f30 be- grond louter door de gemeente Haarlem daarin nog dragen. Tot Aulnoye ging alles goed; nog zos uur gedoogd worden, Namens het Rijk werd betoogd Üat sporen en dan zou het doel van de reis, Soisson zijn de gemeente de kazerne aan het Rijk in bruikleen bereikt. Nauwelijks echter was de trein in beweging gegeven heeft, zoodat van een zakelijk recht geen of de leider w erd gemist. De arbeiders, die de taal sprake is. De officier betoogde dat het in 1860 geslo- geen van allen machtig waren hoopten dat de heer ten contract de bedoeling van de partijen niet weer- Meerstra den trein zou hebben gemist en we' volgen spiegelt. Deze komt wel uit in een brief, dien de zou. Die hoop bleek ijdel. Bij aankomst was niemand toenmalige commandant van het garnizoen, baron te zien; een dag werd gewacht, niemand kwam van Dedem, in opdracht van den minister van oor- Slechts één van de mannen had eenig geid- twintig log in 1860 aan het gemeentebestuur heeft gezonden, gulden. Dit bedrag bleek voldoende om bij terugkeer Daarin wordt overlegging van verschillende stukken de Fransch-Belgische grens te bereiken; vandaar te betreffende de kazerne gevraagd in verband met voet naar Brussel, in het vertrouwen, dat do Ned. de verrichte bemoeiingen op het hvpotheekkantoor. consul wel verder helpen zou. Deze verklaarde zich Daaruit blijkt dat het in 1860 de bedoeling van bei- daartoe niet bereid; de arbeider? weigerden het con- l de partijen is geweest, een zakelijk recht overeen te sulaat te verlaten en hebben daar drie uur doorge- komen. In verband met artikel 857 van het Burger- bracht. Meer dan de helft lag van uitputting op den lijk Wetboek is het zakelijk recht van het Rijk, ver- vloer te slapen. Dringend werd den consul verzocht i jaard. Daaruit blijkt dus, aldus de conclusie van de politie te waarschuwen; misschien wilde die het het (LM., dat het Rijk thans de kazerne zonder recht gezelschap over de Nederlandsche grens zonden. Do in gebruik heeft. consul bleef weigeren; totdat het sluitingsuur werd Het O.M. concludeerde dat de rechtbank de vorde- en plotseling eenige agenten met gum mi-stok ken nng van de gemeente Haarlem zal toewijzen.en. het verschenen en de lieden de straat opjoegen. In een Rijk zal veroordeelen om de kazerne op een nader slagerswinkel zag een hunner, Reijers genaamd een door de rechtbank te bepalen tijdstip te ontruimen, knecht staan, waarmede hij gedurende diens inter- met. alles wat daarin aanwezig is, en aan de gemeen, neering in Harderwijk had kennis gemaak Deze gaf te Haarlem over te dragen. Bij ingebreke blijven aan Reijers een bedrag om voor het uitgehongerde daarvan moet de gemeente gemachtigd worden, de gezelschap brood te koopen. Reijers maakte zich ontruiming van de kazerne zelf te doen bewerkstel- echter met het bedrag uit de voeten en reisde nat Harderwijk. De overigen begaven zich te voet na® - De rechtbank bepaalde de uitspraak op 3 Juli. Antwerpen in het vertrouwen daar wel hulp van de „BE MEFSTAL, IN HET POSTKANTOOR TE DIT- politie te zullen vinden. Do polÏÏie wolgorde Zuigt r -U huIp' Als een uitgehongerde bende, levende van wat Naar het „Gr. Dgbl. meldt, geeft de klerk van het hier en daar werd gevonden, eni gebedeld zijn de postkantoor te Uithuizen dit verhaal over den inval menschen daarna te voet naar Roosendaal getrok- van twee gemaskerde bandieten. ken. De politie aldaar heeft, hen van reisgeid voor- Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur, een goed zien en zoo kwamen ze Zondagavond 10 uur terug in kwartier nadat de postbode Hoffius naar don laat- Harderwijk, waar de politie een nauwkeurig onder eten trein uit Groningen was gegaan om de post of zoek instelt, te halen, verschenen er twee gemaskerde in donkere ANNA PAULOWNA. costuums gekleede mannen in de bestellerskamer. Verbetering. Voor het Nationaal Huldeblijk Blijkbaar waren zij langs de zijgang binnengekomen werd niet ruim 100 gulden opgebracht, zooals in Een hunner had een revolver in de hand, de ander het nummer van gisteren bericht werd, maar rtiim oen metalen voorwerp, vermoedelijk een breekijzer 300 gulden, cl een dolk. MOOIER WEER OP KOMST. „Handen omhoog?riepen zij met Duitsch accent d maand Mei, die van het begin af meer op Maart en „Waar zijn de sleutels". Terwijl de eene bandiet ]e6k dan op de „maand der blijheid" die ze moet den heer Kloosterhuis, die geheel alleen was. de re- zijni schijnt toch nog beter te indigen dan men wel volvor voorhield', fouilleerde de andere hem. dacht en dat was de verwachting. Want ©r is Deze vond de sleutels in Kloosterhuis z®k- De warmer weer op komst, wanneer de teekenen niet sleutel van de kluis lag op de tafel en toen de ban- bedriegen1. dieten dezen zagen, gelastten zij Rlousterhuis onder Het gelijktijdig bestaan van een anti-cycloon aan bedreiging de kluis in het postkantoor te openen. <j© N.W.-kust van Schotland en een depressie die bo- Daaruit haalden zij het geld, dat er los in lag f75, en ven Frankrijk lag, heeft het koude weer in West- voorts een geld trommelt je, dat zich onder de brand- Europa veroorzaakt; maar die anti-cycloon schijnt kast bevond. Een der mannen nam het trommeltje nu jq beweging gekomen te zijn en „af te drijven" onder den arm en ging er mee uit het kantoor naar tot midden boven de Britsche eilanden. Dat belooft de bestellerskamer. De andere, zoo verhaalt Kloos- beter weer. Men verwacht Zuidelijken wind, helder, terhuis verder, had hem bij den arm gepakt en hem warm weer met de revolver dreigend meegenomen naar genoem Hoe koud het geweest is, ook te Londen, mag wel de kamer om hem in een kast te duwen. Een der hieruit blijken, dat in die stad Zondag detempera- zich daar bevindende kasten kon hij niet open krij- tuur 54 gr. F. bedroeg, tegen 86 het vorig jaar TeL gen, een andere, welke zich bevindt onder de trap, die naar de directeurswoning leidt, werd geopend. 1 GEMEENTE ZIJPE. Kloosterhuis werden de handen op den rug en de| Ingeschreven van 26 tot en met 29 Mei 1923. boenen aan elkaar gebonden. Do kruk werd uit dei Gd>oren: Nicolaas Jacob, zoon van Jacobus Willem kastdeur verwijderd en de deur vervolgens in het Koster en Jacoba Tromp. slot geworpen. Toen Kloosterhuis bemerkte, dat de Overleden: Hendrika Kampers, 77 jaar, weduwe van bandieten' weg waren, maakte hij zich los en bonsde jan de Wit. Bregtje Metselaar, 75 jaar, eoht«enoote van hij tegen de deur. De bejaarde directeur werd door Pieter Wildeboer. het lawaai wakker en begaf zich in nachtgewaad naar beneden. Ook zijn zoon kwam toegeenfJó en ge-1 1 1 q* f p zamenlijk bevrijdden zij den opgesloten employé. IVanti OlllL I «ïiCrR8. Ontvreemd is in totaal ongeveer f 1400 aan papier In de Dinsdagavond gehouden vergadering waren en specie. De marechaussee wrd spoedig gewaar alle leden aanwezig. schuwd en deze begon aanstonds een# uigebreid on-Van Ged. Staten was de mededeeling ingekomen, derzoek in te stellen. O.m. werden vingerafdrukken cl at geen bezwaar bestaat om de f3000, verkregen uit genomen en ook werd getracht met behulp van een de opbrengst van afgeveende landerijen, te gebruiken politiehond klaarheid, in deze zaak te brengen. De voor aflossing nadeelig saldo veenderij, hond kwam niet verder dan den uitgang van het Geen vergoeding zal gegeven worden voor de ver kantoor. jrichte werkzaamheden in de veenderij, doch wel zal OUDKARSPEL. eventueel een aanvrage" om vergoeding voor komen- Bij de op heden gehouden aanbesteding van het de werkzaamheden in ernstige overweging worden Ambacht Westfriesland', genaamd' G. M. Ambacht genomen. voor het jaarlijks onderhoud Ambachtsdijk bij Veen-j Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat dit voor huizen en aan de groote Mallegatsluis zijn ingeko-jdit jaar te laat is en enkele leden weinig vertrou- men 2 biljetten: K. Zilver, Hoogwoud, beide per-1 wen in de mededeeling van Ged. Staten hadden, ceelen f 1340, A. Visser, Heerhugowaard, perc. II f 125 werd besloten het volgend jaar vroegtijdig een aan- Baggerwerk: G. Juk en A. K^omen, Heerhugowaard vrage in te dienen, perc. 1 f7830; K. Schuit en J. Spaans, St. Pancras, Van den directeur der gasfabriek was de mededee- perc. 1 f7440; A. v. Leijen en G. v. Veen, Zuidschar- lina: ingekomen dat over het eerste kwartaal in ver- woude, perc. 1 f6720, perc. 2 f1450: P. Schagen, gelijking met het vorig jaar het verbruik van gas Twisk, perc. 1 f6198, perc. 2 f810; A. S. Kuiper, is toegenomen met 14710 M3. of 10 8/10 pet. Het ver- Schoorldam, perc. 1 f5875, perc. 2 f1375; P. Kok en bruik van electrisch was toegenoemen met 254 K.W. A. Smit, St. Pancras, perc. 1 f 6390, perc. 2 f 1385; C. 0f t>/10 pet. Oldenburg en B. Min, Bergen, perc. 1 f7626, perc. 2 Het regeeringsbesluit om geen vergoeding meer te f1650; Th. Jz. Beenken, Noordscharwoude, perc. 2 geven voor het vervolgonderwijs, zal voor deze ge- f995; A. Post, Zijdewind, perc. 2 fl£35. meente f460 kosten. Rietsnijden: Jan Schouten, Haren kerspel, perc. 1 Het ingekomen verslag van den keuringsdienst op f74, perc. 2 f76, perc. 3 f 88, perc. 5 f128; M. Post, Zij- waren zal bij de leden circuleeren. dewind, perc. 1 f 58,; C. Heijman ert Meeldijk, Noord- Besloten werd aan de motie Grootebroek geen scharwoude, perc. 2 f85 perc. 3 f95, perc. 5 flw; J. adhaesie te betuiglen, omdat iedere gemeente over Stam, Oude Niedorp, perc. 2 f7o; H. v. Veen, Zuid- eigen inrichting het best kan oordeelen en elke scharwoude, perc. 3 8o; H. Tames, Harenkarspel, gfcrneente haar eigenaardigheden heeft, perc. 2 f78, perc3 f98, perc 5 f 94; P. Kreijger Alk- Iiet verzoek dat de LG.C. aan de H.S.M. zal rich- maar, perc. 3 f89, perc. 4 f109; J. Brink, Heerhugo- ten om 0p de jjjn BroekAlkmaar de spoorvrachten waard, perc. 4 f124; P- de Roer Az., Heerhugowaard, te krijgen van f5 op f3 per wagon, zal ge- perc. 4 f68.50; A. Groen, Harenkarspel, perc. 5 fyo. stennd worden, omdat de rekening deze verlaging OUDKARSPEL. toelaat en de aanvrage op goede gronden berust. Men deelt ons mede, dat het onderzoek van monstername. door de Tuinbouwvereeniging „De j}0 kosten van verdelging komen voortaan voor. ide Eendracht' genomen, bij de kunstme^andelaar gemeente en B. en W. hebben het recht deze van de Timnierman alhier, van zwavelzure ammoniak en ejgenaren d^r p©rCeelen terug te vorderen. Zij mee- Chilisalpeter, welke monsters ui* ..jj® nen echter dat deze bestrijding practisch weinig nut werden opgezonden naar het Rijkslandbouwproef- waflmm nn «pn vr>r»rp-p«ttpidfi v«titAf«»iiinc- van sthtion te Maastricht, aan alle eischen van de wet ten volle heeft voldaan. De muggenverdelging voelt men hier niets voor. NOORDSCHARWOUDE We vernemen, dat- als gemeenteveldwachter al- geeft, waarom op een voorgestelde vaststelling van een verordening niet wordt ingegaan. De motie Smilde in verband met de heffing van gemeentebelasting vindt evenmin een gewillig oor. De Raad was van oordeel, dat het Rijk veel beter de hier benoemd is de hoer Leuring, vroeger inspecteur belasting kan heffen dan do gemeente en het voor van politie te Alkmaar en thans werkzaam bij het Provinciaal Waterleidingsbedrijf. OUDKARSPEL. De tuinhouwvereeniging „De Eendracht" alhier heeft besloten om den ouden tijd te handhaven en roept allen op om dezen weg te volgen. KOLHORN. Nu een regeeringstoeslag van 5 ets. per kilo wordt verregen, kiezen nier meerdere ansjovis-visschers zeé. De 13 ets. wordt nu 18 ets., per kilo, wat bij' eenogen vangst nog een aanmerkelijk verschil maakt, al is de prijs nog niet loonend. KOLHORN. Vorige week werd hier heel -wat geep gevangen. De prijs was van f 16 tot f 18 por tal' (200 stuks). Oradfcjt al' 'dadelijk deze visscherij zich goed liet aanzien, werd het getal zegens (netten) uitgebreid. Ook van Wieringen zijn hier visschers aan 't geepen. Werd vroeger deze visoh niet anders dan gerookt gebruikt, thans k'orat ze ook gestoofd en gebakken op tafel; het vooroordeel' van wege de groene graad is geweken. 'T ZAND. Wij vernemen, dat de heer A. F. Meijer alnier, door de Arroodissements Rechtbeak fa Alkmaar lot mafceiaar is benoemd en beëedigd. DIRKSHORN. Daar in de mededeeling omtrent het te geven concert van üe Muziekvereeniging „Onder Ons1' alhier, geen datum was vermeld, zoo staat thans vast, dat bedoeld concert bij' gunstig weer gegeven zal' worden op Zondag as., des avonds acht uur (nieuwen tijd). EEN AVONTUURLIJKE REIS. Ter aanvulling van het tekort aan arbeidskrachten het Rijk te omslachtig zal zijn de aanslagen' over drie jaar te berekenen. Turnlust zit in de piepzak en heeft een schuld van f200. Daardoor komen er geen nieuwe leden en bij de ouden ontbreekt de lust. Het gevolg is dat geen oefeningen meer gehouden worden- Gevraagd; wordt nu dat het schoolbestuur de materialen voor het schuldbedrag overneemt, onder voorwaarde, dat Turnlust ze weer voor hetzelfde bedrag terug koopt, zoodra zo daarvoor in de gelegenheid is. De Raad besluit deze machtiging aan- het schoolbestuur te verleenen. In de keuringsverordening or> vee en vleesch moe ten een drietal artikelen geschrapt en 1 ingelast worden. Den Raad begon deze zaak zoodanig te vervelen, dat er stemmen opgingen om de heele zaak maar te verwerpen. De bouwers, aldus de heer Klooster boer, kunnen toch geen vleesch meer koopen. Het gaat zoover, dat een jong geitje naar Let abattoir moet. Straks moet de haan er ook nog heen. De heer Van Kampen wil de verordening maar in de kachel gooien en de heer Schuit was van oor deel, dat ze in Den Haag gebrek aan zout hebben. Tenslotte wordt met 4—3 stemmen besloten om de voorgestelde veranderingen aan te brengen. Het percentage wordt evenals het vorig jaar be paald op 1.1. Wel was er f5800 gulden meer inge komen, dan waarop gerekend was, doch er zal van de bouwers weinig te halen zijn, zoodat verlaging van het percentage to gewaagd is. De eindrekening van den bouw van de bijzondere in Noord-Frankrijk werden op de Veluwe arbeiders school is f 45609.53. Voor f45000 was een aangeworven door den heer J. Meerstra te Zwolle; nomen, waarom besloten werd om het restant uit ae de gemeentebesturen van Ermelo en Harderwijk ver gewone middelen van 1J22 te bestrijden. leenden daartoe hunne medewerking door de arbei-1 Van 833 M2. grond, waarvoor de gebatte waart ders van reisgeld te voorzien en, zoo noodig, ook van de f 1200 is, moet de gemeente rente betalen en kleeren bedrag moet in 20 Jaar worden afgelost Zoo vertrokken op 22 Mei jl. twintig arbeider» uit De gemeente Koedijk heeft voor den verbouw Harderwijk onder geleide van genoemden heer f693.71 te betalen, Meerstra, in de verwachting, gedurende meer dan De inrichting van het vergaderlokaal heeft 1 Wyj*-*0 een half jaar lang goed betaald werk te hebben; het gekost, welk bedrag eveneens uit de gewone miaae-

Schager Courant | 1923 | | pagina 2