Alitieti Nitiis- BE LANGE I DE MORAAZ, Dinsdag 5 Juni 1923. 66ste Jaargang. No. 7240. Uitgevers N.V, v.b. TKAPMAN Co., Scbagen Binnenlandsch Nieuws. Vrouwtje.dit" overhemd ziet er nu eens keurig uitj Heb je 'n andere vaschvrovw?" ,/Jajongen-da'5 t<2 Zeggen-ik laaf ze tegenwoordig thuis behandelen met Fabrikanten wan Twink en Vim. Opent Rekening-Courant. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- •tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. AD VERTE N- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 inbegrepen). Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. IERBEMESTING OP GRASLAND. Dat een ierbemesting op grasland een zeer goede uitwerking kan vertoonen, is tegenwoordig weT voldoende bekend. Ook is reeds veelvuldig de ervaring opgedaan, dat een aanvullende superfosfaatbemesting de' ier veel beter tot rijh recht doet komen, wat zeer goed te begrijpen is, wanneer men weet dat de in de ier aanwezige atikstof en kali geen uitwerking ka®, hebben; als daarnaast geen opneembaar fosforzuur in voldoe®jdé hoeveelheid in den grond aanwezig is. Om deze. 1de reden zaï een superfosfaat-bemesting zonder uitwerking blijven, wanneer er gebrek is aan opneembare stikstof- en kaliverbindingen. Dit laatste nu wordt op' overtuigende wijze aangetoond op een door ons bij den heer G. van der Sluijs te St. Maartensbrug (Ruigeweg) aangelegd ierproefveld, dat met medewerking van de Oud-leer.ingen va® den landbouw- wintereursus te St. Maartensbrug wordt beheerd door den heer A. Olie, H. d. S. en landbouwonderwijtzfer aldaar. Wi| hebben gemeend de aandacht van belangstellenden op dit proefveld te moeten vestigen, omdat hier zoo duidelijk wordt gedemonstreerd hoe men Zijn land kan bemesten zonder er ook maar eenige uitwerking van te zien, èn hoe te moeten handelen voor het 'verkrij gen van een zoo groot mogelijk nuttig 'effect. Degenen, die zien de moeite van een bezoek getrooste}®, kunnen zich meteen overtuigen van de uitwerking der op verschillende tijdstippen (December, Febrruari, Maart en -April1 j.1.) toegepaste ierbemesting. De bordjes geven voor de verschillende perceelen aan, wanneer de ier bemesting heeft plaats gehad. Schagen» 4 Juni 1923. De RijkisliandbouwconsuIen(t, S. SMEDING. AUTO-ONGELUK. Zaterdagnacht is een auto, rijdende van Arnhem in de richting Apeldoorn bij de noodbrug. Een der Apeldoornschen weg in het ravijn gereden.. Een der inzittenden, een officier uit Velp, was terstond dood. Jonkheer Boreel woonde dien avond een feeste lijke bijeenkomst bij in Hotel De Zon te Arnhem ter gelegenheid van de benoeming van majoor Ram- bonnet tot commandant van de rijdende artillerie. Omstreeks half twee in den nacht vertrok hij met baron Van Pallandt, den jongsten zoon van mevrouw Van Palland, wonende aan den Velperweg te Arn hem, per auto naar Deventer. Bij de houten nood brug op den> Apeldoornschen weg reed de auto klaarblijkelijk in snelle vaart, tegen de leuning op, die over 'n lengte van negen meter afbrk. De auto viel een gedeelte van de helling af en kantelde om. Jhr. Bc reel geraakte tusschen de stuurstang bekneld en was, vermoedelijk niet direct, dood. Baron van Pallandt lag, toen men hem Zondag morgen vond, plat op de buik met de auto op zich. Hij heeft, ernstige inwendige kneuzingen gekregen. In de buurt waar het ongeluk plaats vond, heeft men des nachts wel is waar een slag gehoord, doch men had daar geen aandacht aan geschonken.. Om vijf uur in deri vroegen morgen eerst werd het onge luk bemerkt. Toen bleek jhr. Boreel reeds te zijn overleden. i Nader meldt men: De heeren K. baron van Pallandt van Rennenk en jhr. W. C. Boreel, le luitenant der huzaren te De venter, reden omstreeks drie uur in den nacht de brug op in de richting van Apeldoron. De heer Van Pallandt chauffeurde. Door een nog /iet opgehelderde oorzaak is de auto, die aanvanke- ijk aan de rechterzijde van den weg reed, ongeveer 2 meter op de brug, naar links uitgeschoten. De auto reed het verhoogde voetpad op, verbrijzelde de brugleuning over een breedte van 9 meter en sloeg toen over den kop in het ravijn. Jhr. Boreel was terstond dood. Baron Van Pallandt werd ernstig gewond gevonden. l De zoon van den landbouwer Weyers, die op „Ruim zicht" woont, hoorde in den nacht een hevigen slag. keek uit het raam, doch zag niets bijzonders. Hij dacht, dat er iets gebeurd was met de zandtreinen op het terrein van het bouwbureau in de onmiddeb lijke nabijheid. Toen Gerrit Weyers om half vijf op stond om de koeien te melken, hoorde hij kreunen. Hij ging erop af en vond de omgeslagen auto. Met een dommekracht heeft hij de auto opgevijzeld en baron Van Pallandt bevrijd. Deze was geheel bij kennis. Vermoedelijk is hij tijdens den val onder den zijkant van de auto ge raakt, welke hem op het hoofd trof. Baron van Pal landt slaakte tijdens het opvijzelen een zucht van verlichting. Hij lag onder het door den val geheel krom gebogen stuurrad, een omstandigheid, waar aan hij het behoud van zijn leven te danken heeft. Hij werd per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Hij klaagde over hevige pijn in de lies streek en heeft vermoedelijk ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Hij kan volstrekt' geen ver klaring geven van het ongeluk. Die oorzaak is ook thans nog niet vastgesteld. Uit de wielsporen blijkt, dat de wagen aan de rechterzijde de brug opreed en 24 Meter op de brug naar links is gezwenkt. Op het verhoogde voetpad is met kracht geremd, hetgeen te zien was uit de wiel sporen op die plaats, welke verbreede afdrukken van de wielbanden vertoonen. Mogelijk is, dat de stuurinrichting plotseling in het ongèreede is go- raakt. Een der achterbanden van de auto is gespron gen. Of dit gebeurd is vóór of na den val, kan niet worden vastgesteld. De toestand v4n baron Van Pallndt is zeer gun stig. CONFLICT TUSSCHEN ALKMAAR EN DE BUITENGEMEENTEN IN ZAKE TOELATING VAN £STSH£LGrN TOT DB ALKMAARSCHE HAN DELSSCHOLEN. Men schrijft ons uit Langendijk: 'Dit conflict, dat reeds maanden en maanden han gende is, is plotseling in een acuut stadium geko men, doordien- 3 leerlingen uit de gemeente Zuid- scharwoude a bout portant den toegang tot d'e Han delsscholen in Alkmaar is ontzegd, op grond van *t feit, dat de kosten van onderwijs, omgeslagen voor deze dne leerlingen, niet in haar geheel werden vol daan. Met een enkel woord deelden we reeds mee, wat de quaestie was: de ouders van 2 der leerlingen betaalden den omslag in de kosten, de derde weiger de te betalen (euphemistisch uitgedrukt door „het kwam hem niet gelegen".) doch daar de gemeente Alkmaar iedere buitengemeente, uit welke leerlingen 1 op de Alkmaarsche Handelsscholen gaan, als ge heel beschouwt in de garantie voor de richtige be taling der omgeslagen kosten voor dó uit die ge meente schoolgaande kinderen, moet dus nu „de goede t met den kwade hekoopen" en wordt allen leerlingen den toegang tot dé school ontzegd. Over een dergelijk onderwerp wordt in deze dagen neg al eens een boom opgezet. De vader van den leerling, voor wien niet betaald wordt, tracht in een ingezonden stuk zijn houding te rechtvaardigen1 en meent, in zijn recht te staan, wanneer hij niet be taalt. Zelfs heeft de Alkmaarsche Courant een hoofd artikel aan het geval gewijd, waarin zij o.i. veel te veel eer bewijst aan de verdedigde houding van den vader, die niet betalen moet, zooals hij betoogt, en die niet betalen kan, zooals hij zegt. Het geval wordt naar onze meening opgeblazen tot een ge beurtenis van gewicht, terwijl het toch zoo eenvou dig mogelijk is, voor wie de realiteit ziet en zich niet vermeit in bespiegelingen, „zooals het zou moe- ten zijn.' I Alkmaar eischt van de buitengemeenten, dat zij1 zich gérant stellen voor de betaling der kosten van het aan die leerlingen gegeven ondrwijs. Dat is een! billijke eisch, en wij vermoeden, dat de buitenge-1 meenten, die thans zoo opponeeren tegen Alkmaars houding, in dergelijke gevallen precies eender zou den handelen. De Alkmaarsche ingezetenen moeten toch geen belasting betalen voor de onderwijskos ten van leerlingen uit andere gemeenten! Nu is in de wet op het- Nijverheidsonderwijs, het Middelbaar en Hooger Onderwijs in dezen voorzien, doordien de gemeenten voor een bepaald percentage moéten bij-1 dragen in de kosten van bedoeld onderwijs aan leer-1 lingen uit andere gemeenten. Voor het Handelson derwijs is dit nog niet het geval, en hoe billijk men die voorzieningen nu ook vindt, feit blijft het, dat zij voor het Handelsonderwijs nog niet .zijn getroffen. Nu mag het waar wezen, dat de gemeenten niet het recht hebben de gelden op de ouders der leerlingen te verhalen, even waar zal het wel zijn, dat onder d'e huidige wetgeving geen enkele gemeente kan wor den verplicht tot betaling van de gevorderde som als omslag in de kosten van het onderwijs. Zoodat de quaestie tot deze wordt terug gebracht: Moeten de ouders van de (niet meer toegelaten) leerlingen be talen, of is daartoe de gemeente verplicht? Wij mee- nen, dat de gemeente dit niet is èn uit 'n wetteliik, èn uit 'n zedelijk, èn uit een, laa tik noemen, sociaal oogpunt. Dat zij dit niet is uit sociaal, of anders ge zegd uit het oogpunt van het dienen van het alge meen belang, willen we nader verduidelijken. We leven op 't oogenblik nog onder wetten en verorde ningen op het onderwijs, waarbij nóch dit onderwijs, in zijn geheel rijkszaak is, noch kosteloos, een toe stand, waarnaar door velen reeds jaren wordt ge streefd. Hoe wij dus ook zouden kunnen wenschen. dat alle onderwijs kosteloos was, het is het nog n i e t. Men mag daarom van geen enkele gemeente uit sociaal oogpunt eischen, en vooral niet van een kleine gemeente als Zuidscharwoude, die slechts een klein deeltje is van die groote gemeenschap, dat zij de kosten voor het door enkele ingezetenen genoten onderwijs betaalt. Te minder kan dit gevergd wor den van een gemeente*in een streek, waar nog steeds van een noodtoestand wordt gesproken. Een dergelijke maatregel zou bovendien onbillijk zijn tegenover de minst gegoede klasse. Immers, ender hen, die hun kinderen laten wtudeeren, behoo- ren vooral ook die ouders die een zoodanig inko men hebben, dat zij, al zal het sommigen vaak ook moeilijk vallen, de bijzondere kosten daarvoor kun nen dragen. Wie minder dan dit limiet-inkomen heeft, laat zijn kin.cj.eren niet „leeren". Nam nu de gemeente de kosten voor bedoelde ouders over, dan zouden de minstgegoede ingezetenen in de belasting moeten bijdragen voor het onderwijs der kinderen van hun heter gesitueerde medeburgers. De kern van de quaestie lijkt ons hier te liggen: de vader van een der leerlingen wil behandeld wor den naar een wettelijke regeling, die er nog niet is, en wil daarmee aan dJe gemeente een eisch stellen, die zij niet kan en mag inwilligen. Ia zoo iemand het „ijzer met handen willen breken" meer waard dan het belang van zijn kind, dan heeft hij daarvan zelf de verantwoordelijkheid te dragen. Alleen is het ten zeerste te betreuren, dat er geen regeling kan worden gemaakt, waarbij het onmogelijk is, dat ook anderen het slachtoffer worden van deze hou ding. Zoo worden in deze zaak ouders en leerlingen- gedupeerd, die den practischen kant van de zaak bekijken en hun bijdrage reeds hebben gestort. Tocb worden de kinderen van deze ouders mede van de onderwijsinrichting verwijderd. Met wat goeden wil van de zijde van Alkmaar was in dit onrecht wel te voorzien. In verband met het geringe aantal lerlingen der Alkmaarsche Handelsschool is aan eenige leer krachten dier instelling medegedeeld, dat zij in na bije toekomst met ontslag rekening moeten houden tenzij het aantal leerlingen toeneemt. REGELINGSCOMMISSIE T. Z. K. VAN DEN NOOR DERMARK TBOND. Genoemde commissie vergaderde Zaterdagmiddag in het lokaal Vis te Oudkarspel. De oppervlakte van de te keuren aardappelen be draagt ongeveer 30 H.A., waarvan: 24.82 H.A. Schot- sche muizen (Eerstelingen), 0.89 H.A. schoolmeesters, 2.93 H.A. eigenheimers, 0.46 HA. ideaal, 0.27 H.A. blauwe, 0.14 H.A. diverse soorten. Werd besloten om Donderdag 7 Juni een begin te maken met de eerste keuring. De heer Band bracht verslag uit van een te Alk maar gehouden vrgadering, waar afgevaardigden van verschillende keuringsdiensten bijeen waren, teneinde te pogen zoo veel mogelijk unifom te wer ken. Ook werd daar nog besproken dat handelaar en lid der Regelingscommissie niet kan samengaan. Bespreking verkoop aardappelen. De secretaris bad door tusschenkomst van de Directie v^n Land bouw verschillende adressen ontvangen uit Italië. Hier zal verder mee gecorrespondeerd worden. Te vens zal gecorrespondeerd worden met den Rijks- tuinbouwconsulent uit België, hoe of de stand is van de poefvelden, waarop onze poters zijn uitge- plant. Kortom, de commissie probeert alle middelen om afzetgebied voor pootaardappelen te verkrijgen. De verkoop geschiedt zooveel mogelijk via betaalkan- toor Noorder Marktbond, Daar onze commissie nu een1 afdeeling vormt van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, werd tot lid der Regelingscominissie benoemd de heer P. Band en plaatsvervanger de heer P. d, Jong. Door elke aangesloten tuinbouwvereeniging zullen nog drie personen worden benoemd, welke controle zullen houden op de eventueel goedgekeurde per ceelen. WAARLAND. De .oude tijd wordt hier door allen zonder uitzon dering gehandhaafd. School en kerk zijn zoo gere-! geld, dat het geen moeilijkheden oplevert. ALKMAAR. - Ao. 1804. DONDERDAOS te SCHAGEN HOtel „Vredelmt". Zeer voordeelige condities. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagmorgen geraakte bij Muldersibrug de auto van den heer P. Verburg uit Noordscharwoude te water. De chauffeur sprong er tijdig af. Geen ver dere persoonlijke ongelukken, BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand.Mei werd op 23 dagen regen in den meter gevonden, tot een gezamenlijk bedrag van 101.3 m.M„ terwijl de gemiddelde regenval dier maand 48 m.M. bedraagt, zoodat deze meer dan 2 maal overtroffen werd. In 't geheel is nu dit jaar al 253.5 m.M. regen gevallen, wat slechts 221 mM. be hoorde te zijn. De gemiddelde regenval van een jaar is ongeveer een oude el, of 690 m.M. OUDKARSPEL. Den 30 Mei 1923 vergaderde het Onderling Vee fonds te Oudkarspel en Noordscharwoude, ten huize van den heer C. Vis aldaar, onder voorzitterschap van den heer J. C. Swager, die de vergadering open de met een welkom aan de tegenwoordig zijnde le den en verzocht1 den secretaris J. Mosk de notulen voor te lezen, die daarna werden goedgekeurd! en geteefcend. Aan de orde wordt gesteld de rekening en blijkt, dat de ontvangst bedroeg f 2983.76/*, de uitgaaf daarentegen f 3021.45, nadeelig saldo f 37.68J*. Uitge zet bij de boerenleenbank f932.39. Het aantal gestorven vee bedroeg 13 stuks, waar van 5 geheel werden afgekeurd en van 2 de helft Aan den veeverloskundige, den heer M. Pronk, werd uitbetaald f96. Aan premie brandverzekering werd betaald' f96.10. Vervolgens moet de voorzitter, de heer C. Swager aftreden, die met algemeene stommen op een na wordt herkozen en zijne benoeming weder aan vaardt Voor taxateur moest aftreden de heer P. Kostelijk, die mede wordt herbenoemd en zijne betrekking aannam, Eenige huishoudelijke zaken werden hier na afgedaan, waarna sluiting volgde. DIRKSHORN. Niettegenstaande het ongunstige herfst-, pardon zo merweder, heeft de muziekvereeniging „Ónder Ons" alhier, Zondagavond getracht een buiten-concert te geven. Doch reeds tijdens het tweede nummer van het veelbelovende programma viel er zoo n malsche regen neder, dat de muzikanten zich wel moesten bergen. Gev» Igd door het talrijk opgekomen publiek ging het nu naar de kolfbaan van den heer Bruin, welke al spoedig, evenals de gelagkamer, meer dan vol liep. Daar werden toen de overige nummers ge speeld. En al mocht de verandoring van plaats geen schade berokkenen aan de accuraatheid van Je uit voering het effect werd er stellig niet door ver hoogd. Hopen we een volgend maal op beter weer. 0,TDESLUIS. Naar wij vernemen zal het Harmoniegezelschap al hier ons a.s. Zondagavond vergasten op een open luchtconcert. Ook zullen zij dan het concertnummer waarmede zij den tweeden prijs hebben gewonnen te Twisk, ten gehoore geven. Als het nu maar mooi weer is. OUDE SLUIS. Onze plaatsgenoot, de heer KI. Stins, die door de ligging zijner woning vaak ooggetuige was, dat vreemdelingen per fiets, motor of auto, welke naar Anna Paulowna moesten, den verkeerden weg in sloegen, heeft zich schriftelijk gewend tot den A. N. W. B., waarin hij de noodzakelijkheid aantoonde van de plaatsing van een wegwijzer. Heden kreeg hij bericht dat genoemde Bond ten volle zijn mee ning deelde en dat er een wesrwijzer zal worden ge plaatst ten noorden van Oudesluis, hoek Zijperdijk en den weg naar de Van Ewijcksluis langs het Oude Veer. Voor zoover een groote verbetering voor toeristen, die in deze omgeving niet bekend zijn. GRONINGSCHE PAARDEN NAAR LETLAND. Werden de laatste weken uit de provincie Gronin gen verschillende zendingen paarden op voordeelige condities naar Italië geëxporteerd, thans heeft, naar het Groninger Landbouwblad" meldt, een commissje uit Letland ,door tusschenkomst van den bekenden commissionair Ju'tting, een groot aantal warmbloed- dieren aangekocht, waaronder 26 hengsten en 3 merries, alle afstammende van stamboekhouders en voorts nog een 70-1 al andere paarden. Voor de heng sten werd tot f 1000 per stuk besteed, voor^ jonge paarden tot f250 en voor volwassene tot f500. Langzamerhand is nu een belangrijk deel van den overtollige® voorraad gespuid en nu weer zulke goe de prijzen te bedingen zijn, beginnen de fokkers, die de laatste drie jaren de toekomst zeer denker in zagen, weer moed te krijgen. Werd er sinds 1920 veel minder gefokt dan in de voorafgegane jaren, nu dé omstandigheden zooveel gunstiger geworden zijn. zal er in 't voorjaar van 1924 zonder twijfel weer een groot aantal veulens worden geboren., zoowel bij de koudbloed- als bij de warmbloed fok kers. GEEN BELASTINGVERLAGING. De commissie voor de financiën der gemeente Alkmaar stelt voor het vermenigvuldigingscijfer voor den hoofdelijken omslag 'te handhaven op 0.8. MET DE NOORDERZON VERTROKKEN. Uit Hillegersberg is verdwenen de kassier van de Centrale Boerenleenbank, J. L. Huyzer, het hoofd van de school uit het onder die gemeente ressortee- rende gehucht Terhregge. De politie heeft de zaak in onderzoek, welk bedrag uit de kas van de bank zoek is, is nog niet uitgemaakt. De Rotterdamsche Rechtbank spra.k Vrijdag zijn faillissement uit. DE REGEN EN MEL Vanwege de Filiaal-Inrichting van het Kon. Ned. Instituut wordt geschreven over den neerslag te Am sterdam 1 Kenmerkten de eerste vier maanden van dit jaar zich als droge maanden (behalve Februari, dat vrijwel a.'s

Schager Courant | 1923 | | pagina 1