Ui» DE» REGEN IN DE» DROP. Uit en Voor de Pers. B'irgeclüke Stand. normaal viel te beschouwen), de maand Mei was een zeer natte maand. De normale regenhoeveeiheden in de 4 eerste maanden bedroegen respectievelijk 50, 39. 47 en 40 mM.. terwijl de gevallen hoeveelheden waren 44.9, 44.8, 28.4 en 34.1 m M. (Aleo naar waarnemingen gedaan in de „Hortus Botanicus".) De totale neerslag over Mei bedroeg 124 m.M., tegen 46 m.M. normaal1, dat is ruim 2Va maal de normale neerslag. Was er dus jn de eerste maanden een tekort aan neerslag, thans hebben wij door do buitengewoon regenachtige maand Mei in de eerste vijf maanden van dit jaar een totale neerslag bereikt, die overeenkomt met dc som- van den normalen van ue eerste *os maanden (van Januari tot en met Juni), Zoo wat te Amsterdam, en hier «af 't er wel weinig van afwijken, QALLANTB00& Naar we vernemen ia op de door de V.V.V. alhier aangevraagde verloting, heden de Kon. goedkeuring ont vangen. 'T ZAND. Wij vernemen dat Mej. A. Hopma alfaie^, Genoemd is tot verpleegster in de Boerhavdkliniek te Amsterdam. ZIJPE. Bij beschikking van den Minister vain Arbeid, Han- dei en Nijverheid, is aan deze gemeente toegekend uit s Rijks kas een bijdrage van f 600 ten behoeve van twee door den heer A. Erikb Az. bo Burgerbrug te bouwen woningen aan de®. Burgerweg. ZIJPE. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie woroei belangstellenden jjn het houden van festivi teiten te Zijpe, in verband met het 25-jarig regeerings- Jubileum van H. M. de Koningin, uitgenooaiga tot bén >ijeenkomst op, 8 Juni a.s. ten huize van den heer J. Broer. WIE RINGEN. De rijksveldwachter Admiraal, op wien den 2en Pink sterdag door twee jongelui een lafhartige moordaanslag werd gepleegd, maakthet goed, en heeft zijn bed reeds verlaten om overdag enkele wandelingen te doen. De toegebrachte verwondingen genezejn goed, zoodat hij; binnenkort wel weer zijn functie zal kunnen waarnemen. WIERINGEN. De bezwaren door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente van Hippolytushoef c.a., ingebracht bij' den raad van beheer voor de predikhntstraktementen in de Ned. Herv. Kerk tegen de rangschikking dezer ge meente in de tweede klasse aanvangssalaris f 3000 zijn door voornoemden Haaid erkend als juist en is deze gemeente thans geplaatst in- de le klasse met een l aanvangstraktement van f 2500. Op genoemd salaris zal het mogelijk zijn oen predikant te beroepen en hopen wij' dat do noodige stappen in die richting spoedig zullen worden gedaan. WIERINGEN. Mej. Annijös te Helder heeft hare benoeming als onderwijzeres aan de O. L. school te Hippoytushoef aangenomen. KOLHORN. Het électrisch net alhier jvordt uitgebreid tot do plaats Kavel II van Mevr, de Weduwe A. J. T. Geertsema te Waardpoider. KOLHORN. Aan den havenwaïmuur alhier wordt een weegbrug go- plaatst. Die levering is opgedragen aan de fa. Brinkman en Niomeijer te Zutphen en de onderbouw en ^aar- stolling aan den heer A. Breed alhier. KOLHORN. Het woonhuis van wijlen den heer D. Fortegijs ging onderhands over .aan Mej. de Wed. M. Porfcegij#— Porbegijs alhier. KOLHORN. Als penningmeester van de Harmoniekapel alhier werd ^ekbzen de heer S. Droog, ter vervanging van den heer KOLHORN. k Veiling van vaste goederen alhier, op 1 Juni 1923 door Notaris v. d, Bergh te Schagen. a. Van erven wijlen den heer D. Portegijs •perceel 1 huis en erf, aan de Oude streek', kooper de heer G. Wisselkerke, Kolhorn, voor f 1130; perceél II schuur en behuizing, achter perceel 1, koo per de heer A. Engel, Kolhorn, voor f 670; Perceel III, huis en erf aan de Oude streek, opge houden; perceel IV, V en VI. tuingrond, opgehouden. b. van den heer G. Kalf te Kolhorn: Een winkelhuis met werkplaats, vroegere zadelma kerij, opgehouden. DE COOP. CENTRALE LANDBOUWBANK TE ALKMAAR. Blijkens het laatste jaarverslag dezer Centrale en de daaraan vergezeld gaande Balans en Verlies- en Winstrekening over 1922, is de finantieelo toestand dezer Bank alles behalve rooskleurig. Vroeger ver meldden we reeds, da.t er pogingen in het werk wer den gesteld om de locale Banken aan ite sluiten bij de Centrale te Nijmegen, doch toen werd dit tegon- fresproken in een vergadering van do Coop. Boerenl eenbank II te Zuidischarwcmde, die, hoewel haar leden,' slechts voor een klein doel tot de R.-K. behoo- ren, ook bij bovengenoemde R,-K. Centrale te Alk maar is aangesloten. De verdere geschiedenis van deze bevestigt hetgeen we indertijd schreven, doch het schijnt, dat heel weinig besturen van bij de Centrale te Alkmaar aangesloten banken' de le den van den waren tóestand op de hoogte hebben gehouden. Thans is de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1922 verschenen en er blijkt uiit, dat het verlies thans f202.676.76 bedraagt, zegge meer dan twee ton. 't Is begrijpelijk, dat nu de koppen' bij elkaar worden gestoken en er middelen besproken worden om de beste oplossing te vinden, 't Is vooral de R.-K. Boe renleenbank te Heemskerk, die in deze zaak de lei ding heeft en het radikale middel wil toepassen, de Centrale Bank te liquideeron. Met dat doel heeft zij een schrijven aan het Bestuur der Centrale gericht, begeleid van een uitvoerige nota. De conclusie van doze nota is als voilgt: le. dat de Centrale Bank te Alkmaar niet langer1 bestaan kan en ook niet langer bestaan mèg, door langer te bestaan, zakt. do Centrale zoo diep in 't moeras „schuld" dat. redding -onmogelijk is en sleept zij de aangesloten banken mede in het verderf; 2e. dat. de Centrale te Alkmaar aan de R.-Kath. Boerenleenbank to Heemskerk toestemming ver leent, zich af te scheiden. Naar aanleiding van dit verzoek, weigert het Cen traal Bestuur te Alkmaar, verlof te geven aan Heemskerks Bank om aansluiting te zoeken bij de Coop. Centrale Boerenleenbank to Eindhoven. Het schrijven aan" Heemskerk besluit met „Waar U thans wantrouwend staat tegenover de Centrale van Alkmaar en zich blijkbaar met de in uitzicht gestel de voorstellen niet wenscht te vereenigen, zoodat U zult uittreden, en U in Eindhoven blijkbaar zeer be langrijke mede deelingen zijn verstrekt omtrent even tueel overgaan naar Eindhoven, zal wellicht door voorstellen in dien geest, bij de Centrale en de bij haar aangesloten locale Banken te doen toekomen, j het door U gewenschte te bereiken zijn. Indien do Banken uw voorstellen zouden aanvaarden boven de vborstellen door het Bestuur der Centrale aange geven, dan zou uw streven wellicht verwezenlijkt worden. 't Is naar aanleiding van dezen brief, dat do R.-K. Boerenleenbank te Heemskerk zich ook tot de zus- terbanken heeft gewend' en thans voorstelt voor de op 9 Juni a& te houden algemeene vergadering der Centrale Bank te Alkmaar: le. ontbinding der Coop. Centrale Landbouwbank te Alkmaar; 2e. pensioen aan don Directeur, dje door de ont binding zijn betrekking verliest; So. uitkoering van salaris aan den boekhouder, zoo lang hij geen nieuwe betrekking gevonden heeft, echter niet langer dan een half jaar; 4e. aansluiting bij' Eindhoven. Heemskerk doet ten slotte een beroep op de Be sturen der Banken, om de voorstellen aan te nemen. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat in 1917 het verlies bedroeg f 32742.87, in 1918 f 58.582.58, in 1919 f 64444.39, in 1920 flO.224.63K, in 1921 f 136622.56. en einde 1922 ruim 2 ton. VERDRAAGZAAMHEID. Van de 6 leerkrachten aan de o. 1. school ie Warga is 1 roomsch-'katholiek, 1 Anti-revolutionnair, 1 lid der S.D.A.P., 1 vrijzinnig en tot voor kort ook nog 1 christelijk-historisch. Op school is de samenwerking uitstekend. ONDER BROEDEREN. Vrijdagavond werd te Monster (Westland) in de bewaarschool een vergadering van do anti-revolu- tionnaire kiesvereeniging gehouden. Al spoedig bloek, dat do gpmoodoron In beroorlng waren. Toen rta Hoorotftrig voorstelde, van do agenda af to wijken bralt de «torn lo§. Do vnoraUtor achorato do verga- doring en koo* hot hasonpad. Do secretarie wenkte J de vergadering voort ito witten, doch hem word do voorzittomhamer ontnomen. Hierop volgde een for- meolo vechtpartij, waarhij een der leden een bloed neus opliep, en de predileant der Goraf. Kerk onder den voet werd geloopen. Do politie werd gewaar schuwd en ontruimde de zaal. Na de ontruiming ging hot in optocht achter den secretaris, die her haalde malen v/erd1 uitgejouwd, naar diens woning. De politie zette de straat af, zoodat hij ongemoeid zijn woning kon bereiken. De oorzaak van dit kabaal lezen we niet EEN CURSUS IN KENNIS VAN DE KOLONI6N VOOR DE PRINSES. De Koningin en de Prins hebben aan prof. J. C. van Eerde, hoogleeraar aan do gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, verzocht, voor de Prinses een cursus te 'houden in kennis van de koloniën. Prof. Van Eerde heeft zich hiertoe bereid ver klaard en zal met dezen cursus na de groote vacan- tie beginnen. OP EEN EEN WIEL ER. Op een éénwioler ziet men de laatste dagen don heer M. Korn&lijuslijper te Enkhuizen door de stra ten rijden; hij heeft dit rijwiel zelf gemaakt en ge voelt er zich zeer goed op thuis. EEN EEUW. In de laatstgehouden raadszitting van Medemblik werd door den voorzitter het feit herdacht, dat 'het, op 1 Juni 100 jaar geleden was, dat een lid van de I familie Kroon raadslid te Medemblik was. Sinds- dieh zijn altijd leden van die familie mede aan het bewind geweest. GRASMAAIEN. In Friesland is het grasmaaien in vollen gang. De ■opbrengst is ruim. Al bet gras wordt ingekuild, IN EEN RESERVOIR VERDRONKEN. Te ilengelo is gisteren do verfmeeawr P. A. C. Rob ben in de „Hollandsche Wolweverij en Ververij" in een waterreservoir gevallon' en verdronken. WIJZIGING DER WET TOT DROOGMAKING VAN DE ZUIDERZEE. Ingediend Is een wetsontwerp, dat ten doel beeft, met het oog op de omstandigheid, dat de plannen vo -r de droogmaking van de af te sluiten Zuider zee nog nft.1 een zoodanig vasten vorm hebb-n aan genomen. oat reeds een deugdelijke grondslag aan- j wozig is voor het vaststellen der in verband daar- mede noodige maatregelen en werken in het belang j van de landsverdediging, de termijn .voor het indio- nen van het. daarop betrekking hebbende wetsont- j worp met vijf jaar te verlengen en den einddatum te j stellen op 5 Juli 1029. DE WERKLOOZENSTAKING TE ZAANDAM. To Zaandam brak eenige dagen geleden een sta king uit onder de bij wijzo van werkverschaffing te werk gestelde werkloozen bij den aanleg van stra ten. Deze afbeiders hadden tot taak het zand tot op een zeker punt te vervoeren. Aangezien hun dit punt In verband met het overeengekomen loon te ver scheen, verlangden zij van den aannemer van het werk, versterking met twee arbeidskrachten. Toen doze biertoe niet bereid was, werd de staking gepro clameerd. Nadat doze eenlgo dagen geduurd had, werd de hulp van B. en W. ingeroepen. Teneinde het conflict tot een oplossing te brengen, werd door het dagelijksch bestuur besloten, dat de gemeente du de twee man extra ■"oor haar rekening zal nemon, zoodat geen der beide partijen het on derspit behoefde te dolven. Dit besluit van B. en W. werd echter naar wij vernamen, nje' dan na veel innorlijken strijd en slechts bij meerderheid van stemmen genomen. OUDKARSPEL. De heer P. Kroon Jbz., die als lid van den Raad gekozen is verklaard, nadat mevr. Rootjes-Hofland daarvoor bedankt had, heeft die benoeming aange nomen. We kunnen levens mededeel en, dat nu van allo gekozenen bericht is ingekomen, dat ze de be noeming aannemen. ZUIDSCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid te Zuid-Srnar- woude gaf Vrijdagavond een buitenconcert fin den tuin van den heer S. ae Boer in dé Koog. Al was hel weer niet bijzonder uitlokkend, toch was het bezoek jjit stokend te noemen: ongeveer -100 pers omen waren aan wezig, waaronder 130 betalenden. Trouw aan de vorige concerten, was ook dit weer het hooren waard. Er werd prachtige muziek gegeven, zooals we dat verwachten Kunnen van een vereen igulg, die in de afdoeling Uit muntendheid tnet 3 eerste prijzen huis toe k^ert. Het publiek was ten zeerste voldaan. LANGENDIJX. De deelnemers aan de Internationale Conferentie voor plantenziektenkunde, welke conferentie dezemaand te Wageningen zal gehouden worden, zulten op 28 Juni e.k. een bezoek brengen aan den Langendijk en op 29 Juni aan De Streek. Alhier zullen de veiling en enkele l aardappelenvelden worden bezichtigd. Uit 21 vreemde I landen hebben zich reeds 53 deelnemers aangemeld», LANGENDIJK. Wat 'n toestand. Te Oudkarspel verordineert de tuin- bouwvereeniging den ouden tijd te volgen, terwijl de dorpstoren den nieuwen tijd aanwijst. I-n Noord-Schar- woude wijst de klok op de Ned. Herv. Kerk den nieuwen en die op den Rooraschen toren den ouden tijd aan, gevolgd en gesteund door de tuinbouwvereeniging „Tuin- bouwbdang". Te Zuid-Schanvoudo regelt de school zich naar den nieuwen, de tuinbouwers zich naar den ouden tijld, towijl in Broek' dc tuinbouwers gebonden zijn aan net 'besluit der L.G.C., ora. dein ouden tijd te volgen, doch m«u er in het publieke leven den nieuwen tijd volgt. BRUTAAL GEVAL VAN OPLICHTING. Aan de kiosk op het Oostplein te Rotterdam, -ver voegde zich dezer dagen een juffrouw met een brief je, waarin de kioskjuffrouw werd verzocht even op kantoor aan de I^uvehaven te komen. De kiosk juf frouw voldeed1 aan het verzoek en de andere juf frouw, als p 1 aatsvervangister in 't briefje aangewe zen, installeerde zich zoolang in 'it houten gebouwtje. Aan hot kantoor bleek al spoedig, dat de kioskjuf- frouw er in was geloopen en toen ze daq, ook aan het Oostplein terug kwam, was haar gebouwtje ge plunderd, waren haar rollen gaspenningen, haar postzegels en formaatzegels en een aantal loten in de politieverloting en in de Haarlemsche verloting, alles te zomen tot; een waarde van f 493, gestolen. De zaak werd in handen der politie gesteld en de ze spoorde als daderes op oen gewezen employé der kioskenonderneming, die al twee jaren geleden was ontslagen. TJit nood waa zo tot haar oplichterij geko men, haar man was in een strafproces gewikkeld en nu was er geld noodig om een advocaat te betalen. Met haar broer samen had de vrouw het, plannetje beraamd en uitgevoerd. De broer had het briefje ge- echroven. Er waren zoo veel aanwijzingen, -dat het paar door de mand viel. Zatordagavond werden bovendien een koopman en zijn vrouw aangehouden, die op den Schiedam- schen Dijk met de gestolen gaspenningen leurden. Zondag werd de echtgenoot van de uitdenkster van het plan wegens heling gearresteerd. De vergadering van den Algemeenen Bonü van Roomsch Katholieke Kieskringorganisaties, dezer dagen te Utreoht gehouden, werd geopend met een rede van den Voorzitter, Mr. A. baron van Wijnbergen. Enkele gedeelten daaruit zijn wei belangwekkend:, omdat eruit blijkt, dat de Roomschen van plan zijn, verschillende van hun hartewenschen door te voeren, en omdat er tevens een vrij duidelijke waarschuwing m te lezen valt aan het adres der Christelijk Histonschen, die de laalste paar jaren teikons blijk hebben gegeven, niet van sins te zijn zieli door de Roomschen te -nton overheersehen, In verhand met de toenemende kracht der Christelijk. Illstortwhen overw in den lande, u het *ear belang wekkend, den s t r ij d gade te Haan, die m de samen welkende partijen gaande is. Baron van Wijnbergen dan begon met te herinne ren. dat de uitkomst van de Tweedé Kamer-verkiezingen dc verwachtingen der Katholieken heeft overtroffén. Gelijk tot dusverre zal ook in het vervolg hier te lande oen christelijke staatkunde slechts kunnen worden ge voerd „in samenwerking met hen, die roet ons Christus leer ten .grondslag wilton gelegd zien aan wetge ving en Staatsbestuur." [Maar, zoo ging do heer Van Wijnbergen voort, „politieke overwegingen zouden ons nooit mogen doen afzien, vam hetgeen als Katholieken ons plicht is te doen". „Hoop op politieke winst zoude ons er nimmer toe mogen brongen in deze onzen plicht te verzaken. De heer Van Wijnbergen vervolgde Toch zouden minder vriendelijke uitlatingen aan ons adres nu en dan gericht van Christelijk-Historische zijde ons er toe kunnen brengen, te verstaan, dat van ohs werd gevraagd eene niet te aanvaarden bescheidenheid en teruggetrokkenheid, werd gevraagd van bns eeme vrnheidsliepeiking, die men zelf niet dulden zou. Onthouden worde daarbij echter, dat evenmin als bij'-ons de partij aansprakelijk gesteld mag worden voor uitlatingen van sommige leden in woord of geschrift -— 'ook daar de door mij bedoelde woorden worden gelaten voor rekening van enkelen, door de leiding niet worden Zoo zeide o.a. een paar maanden geleden de voor zitter der Christelijk-Historische Unie, ds. Schokkfhg in eigen kring tot hen, die zulke uitlatingen bezigden; „Stelt tegenover Romo's ijver, uw eigen bekeerings- ijver" woorden spoedig daarna door den voorzitter der Anti;Revolutionnaire Partij', den heer Golijn, tot de zijne gemaakt; gelijk van Vlio zijde, gelet óp de daar reeds lang gevolgde gedragslijn, niet anders te ver wachten viel. Welnu, wordt aan die wijze raadgeving gevolg ge geven, -dan is er waarborg te meer, dat de zoo heilzaam en vruchtdragend gebleken samenwerking der rechtsche partijen in de toekomst blijve bestendigd, hetgeen door een ieder die het wed; meent met land en volk, moet worden ge wenscht. Door op het zooeven aangeduid terrein ieder voor zich dn positieven zin werkzaam te zijn, zal eenerzijds vermeden worden, dat buiten het eigenlijk politiek gebied noodeloos uitdrukkingen worden gebezigd, die ook' de verhoudingen daar in minder gunstigen zin beïnvloeden, 'zal anderzijds verkregen Worden dat op politiek terrein men verschijnen zal beter onderlegd in ae beginselen, die de rechtsche groepen daar in toe passing willen zien gebracht, dat men met meer ijver zal nastreven de doorwerking dier beginselen in ons staatkundig leven, hetgeen naar de ervaring ge leerd heeft aan ae eendrachtige samenwerking ter rechterzijde steeds ten goede komt. Als regeeringspartijèn hebben de rechtsche partijen met de Regeering samen te werken in het op orde brengen van 's ïands financiën. Dat daarbij moeilijkheden worden ondervonden, ook uit onze kringen nu 'en dan een bitter woord vernometn wordt, is verklaarbaar. (Dit is duidelijk gericht aan het adres der Katholieke Volkspartij'.! Zoovelen hebben op allerlei wijzen net volk in den waan gebracht van het bestaan van een Ahvijizen, Al- machtigen Vader-Staat, van wien alles te hopen, alles te verwachten viel, dat de ontgoocheling uiterst pijnlijk moet wezen op heden bij degenen, die er in hebben geloofd, en dat gemakkelijk spel hebben degenen, wier taak' het schijnt le wezen op te zetten tegen allen,, die in overheidspositie zijn geplaatst, verzet aan te teékonen tegen alles, aat van overheidswege wordt verricht. Moeilijk, doch verheven is aaartegenover de arbeid van hen, die juist in deze tijden, die zoo 1'iüht zenuw achtig en prikkelbaar maken, in deze tijden, waarin men licht onredelijk wordt, en zich overgeeft aan klagen over hetgeen wordt opgelegd, geroepen zijn berusting voor te houden in het onvermijdelijke, een berusting, zooveci eerder te verkrijgen bij hen, die de gebeurtenissen der laatste jaren uit christelijk oogpunt weten te bezien, en zoo de juiste tossen er uit weten te trekken. Van ons katholieken /nag dan ook de Regeering zeer zeker verwachten, dat wij haar steunen zullen in den buitengewoon moeilijken arbeid, dien zij in dezen tijd le volbrengen heeft, steunen bij de tenuitvoerlegging ook van die maatregelen, die, hoe ongaarne vaak ook, zij noodgedwongen n«men moet. Anderzijds mag aan de Rcgeeimg gevraagd, dat bij de beonniging- z-j' z°!ve de leiding houde, en deze niet ze'fs niet ten deolo verga iu handen der hezuinigingsinspectie: g'jvr iagd, dat bij het maken van bezuinigingsplannen niet worde uit het oog verloren, dat ook dan, ja juist dan, de ideeëie be'angen aanspraak mogen maken op oijzondcre verzorging en behartiging; gevraagd dat ook in dezen tijd van bezuiniging de eerbied voor de wet door de Overheid zelve ongerept worde bewaard en in prac tijk gebracht. Maar dan ook zullen wij" katholieken in en door onze politieke organisatie met hart en ziel medewerken om aan te kweeken en te onderhouden de «eker nu zoo noodige rust en kalmte, gaarne onze krachten inspannen om te bevorderen, mede door goede voór'ieh- ting, dat ons volk overtuigd worde, dat de Regeering niet meer vraagt, niet meer lasten oplegt, dan noodig is, en dan ook bereid zij1 te diagen, wat gedragen wor den moet. vendien een veel'te bedachtzaam koopman in den kaashandel had hij zijn fortuintje verdiend ora niet het wisse boven het ongewisse te verkiezen. En het wisse, zijn effecten, zijn contanten, zijn aandee- len in de zuivelfabriek, waarin zich zijn kaas-boer derijtje had gemetamorphoseerd, zijn leven, dat zou men hem ontnemen om hem het ongewisse te bren gen. Samuel had er beslist op tegen en deze gedachte, die zoo zachtjes aan een idée fixe was geworden, martelde hem als een sluipkoorts. Sien, heb Je al gehoord, dat ze hiernaast van nacht hebben ingebroken? Sien bracht juist de koffie binnen en de fcopjea met het »uikorpotjo bibberden op het blad. Of ik hot gehoord heb, mijnheer? De heelt buurt i« er vol van. Wil Jo wel golooven, Slem, dat het hier in Am sterdam nog onveiliger is dan buiten? Of ik het wil golooven? 't Zal waar zijn, er zijn hier veel te veel slechte mcnscheu Ik denk er hard over om te gaan verhuizen. Sien zette het blad haastig op tafel; de kopjes dansten compleet. Verhuizen, zegt. u? vroeg ze ontsteld. Ja .verhuizen. Ik zal een advertentie in het Nieuws zetten en dan gaan we naar Hilversum of Bussum wonen. Als mijnheer maar niet te ver gaat, want zie- u, voor mijn zuster, die hier getrouwd is Ja, dat weet ik wel en ik beloof je, ik zal niet te ver gaan. Dan is 't goed. Den volgenden avond stond de advertentie al in 't Nieuws, en drie dagen 'latei' was Samuel Besenouw al te Hilversum om het villaatje te zien, dat hem heel schappelijk te huur was geboden. Hij vond het wezenlijk een aardig huisje, niet te groot, niet te klein, van alle gemakken voorzien eneen mooie tuin. Samuel hield van een mooien tuin en deze voor al was in zijn oog begeerlijk, omdat vlak er achter een stukje weiland was, waarin hij een koe had zien grazen. De koe, dat was zijn goudmijn geweest. Hij had er dertig gehad in zijn werkzamen tijd, en zijn hart klopte jeugdiger bij de gedachte 's morgens in zijn bed al het geloei van zijn oude vriendinnen te zul len hooren, ja, heimelijk had hij zijn oog op een fioekje laten vallen waar weleen koestal staan kon. Sien kon melken en, zoo die 't verleerd was, hij niet. In den trein terug, was hij blij als een; kind en een oogenblik was het hem zelfs of hij daarom Am sterdam wou verlaten. Sien vloog nieuwsgierig naar de deur, toen hij aanschel de. 't Is in orde, Sien, en hij gaf haar een klap op den schouder, die haar even „au!" deed zeggen Dus u huurt het? En hoe is T? O, mooil Prachtig! En stel je voor. vlak ach ter den tuin een stuk weiland met koeien! Ja, maar de keuken meen ik en de huiskamer en de.... O, dat is geloof ik wel goed.... en nu gaan we gauw, heel gauw verhuizen. Hoe oor ik hier vandaan ben (hij hoorde de inbrekers scharrelen aan het slot van zijn brandkast) hoe beter. Veertien dagen lator waren ze al over. De keuken viel Sien 'nogal mee en het huis ging ook wel. 't Was bepaald een koopje voor 300 gulden s jaars en ze kon zich niet begrijpen, dat het voor dien prijs een vol half jaar had' leeg gestaan.. 't Was een mooie morgen. Wat waren de morgens hier toch heel anders mooi dan in Amsterdam! Samuel was druk met zijn duim stok in de weer aan de achterzijde van het huis. De koe over de sloot scheen vol attentie al zjjn bewe gingen gade te slaan. Nu krijg je een buurvrouw! riep samuel het. dier lachend toe: Maar hij zei niets moor, waalJi was voorshands nog een geheim voor Sien on hij hoorde haar in de gang Juist nodertoffelen. Met een ontsteld gezicht verscheen ze op den drempel. Nu weet ik het! riep ze uit. Samuel dacht, dat ze hem in de kaart had ge keken en stond bedremmeld voor haar, afwachtende wat er verder zou komen. Nu weet ik waarom het een vol half Jaar heeft leeg gestaan en ze blij waren iemand te vin den, die 't voor 300 gulden huren wou. Zoo? wa9 alles wat Samuel aanmerkelijk ver licht uitbracht. 't Is verschrikkelijk, 't is schande. Dan had den we waarachtig wel In Amsterdam kunnen blij venDe slager vertelt mo daar net, dat een lialf jaar geleden hier Is ingebroken en dat don andoren dag 'a morgens mijnheer, mevrouw en twee kinderen vermoord in hun ned zijn gevonden. Samuel liet den duimstok vallen. Hiji had zijn huis te huur aangeslagen. Een week of drie geleden hadden zij schuin over hom ingebroken en nu waarachtig vlak naast zijn deur. Hij twijfelde er geen oogenblik aan of thans was de beurt aan hem. Wanneer men er een brandkast op nahoudt, waar in nogal een en ander van waarde geborgen wordt, is dit zeker wel iets om zich ongerust te maken. In brekers zijn tegenwoordig verbazend brutaal, een gevolg natuurlijk van het verbeterd onderwijs en van de couranten die bun precies vertellen hoe ze t aan moeten leggen om niet en hoe om wel gesnapt te worden. Samueil Besenouw verlangde _den goeden ouden tijd terug, den tijd van 't zegel op de nieuwsbladen van de spelmethode en den matematischen lemiet. den regel van drieën. Hij woonde nu al twaalf jaar heel alleen met Si entje; met Sient'je, die als jong meisje bij hem en zijn vrouw in dienst was gekomen en na haar dood de kleine huishouding was blijven bestieren. Sa muel Besenouw was ouderwetsch en Sientje was ouderwet,sch. Waar ter wereld vindt men nog een dienstbode, die dertig jaar in één dienst is geweest? Het leven van Samuel zou men kalm en rustig hebbem kunnen noemen als een watertje, dat knie diep voortglijdt over de bedding van fluweelig zand, voor windvlagen beschut door dichte dennenbos- lechen terzijde, wanneer ^die ééne gedachte hem maar niet had gekweld, die* gekke, ijselijko gedachte, die hem nu al een jaar of tien niet los wou laten: Er zou 's nachts, bij hem ingebroken worden en den vol genden morgen zou men hem vermoord! vinden) in zijn bed. Nu is dit inderdaad verschrikkelijk, afgrijselijk.. Samuel had' het werkelijk zoo kwaad niet, om niet nog een beetje te willen blijven pantoffelen, courantenlezen, kopjes-koffie-drinken. Hij was bo OF-MEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maaind Mei 1923. Geboren: Wilhelmina Margaretha, dochter van Pleter Kwantes en van Jansje Bruin. Gatharina Maria, dochter van Hermanus Schouten en van Catharin» Hoebe. Anna Maria dochter van Henricus Petrus Kager en van Maria Weel. Nicolaas PetruS, zoon van Klaas Stam en van Elisabeth Kruijer. .Margaretha, dochter van Conjelis Danenberg en van Grietje Rood. Anna Mana, dochter van Johanaes Smit en van CorneEa Klaver. Cornolia C.atharina, dochter van Arie Pancras en van Neeltje de Groot. Ursula Maria, dochter van Anthomus Groot en van "Maria Oudeman. Andreas, zoon van Cornelis Johannes Groot eh van Alida Groen. Agncs Atra, doch ter van Petrus Johannes Entius en van Ehsabeth Bos. Gerardus, zoon van Johannes Wester en van Jantje Hoekstra. Comelia, dochter van Ar.thonius Komen en van Catharina Bleek'er. Petronella, dochter van Comelis Komen en van Anna Kuijper. Lucia, dochter van Gerrit Wijhker en van Anna Kieft. Overleden Gerrit Stoop, oud 50 jaren, echtgenoot van Ida Appelman. Trijntje Butler, oud 71 jaren, weduwe van oimon Hittema. Eva Eekfen, oud o9 echtgenoote van Dirk Schilder. Douwe ipma, oud jaren, weduwnaar van Jansje Bom. Ondertrouwd: Cornelis Knip en Maartje Klaver. Theo- dorus Meester en Aafje Wester. Nicolaas Stoop en Cornclia Dekker. Getrouwd: Johannes Bl'loeker en Maria Anna Punt. Theodorus van Schagen en Gornelia Schuijt van Ha renkarspel. Theodorus Vlaar, van Obdam en "Maria, Kruijer. Paulus Oudeman en Catharina Groot. Marinus de Krijger en Hendrifca Elisabeth Weerkamp, van Broek op Langendijk. Anne Meinema en Geertruiaa de Ruiter. Cornelis de Ruiter en Aaltje van Klaarbergen. Jacob Akkerman en Trijfttjc Knip. Jacob Leegwater, van Oterleek en Trijntje Bas. Aris van Stipriaan en Enge je Koelemeij van Uitgeest. Johannes dc Reus en Agathar Oud. Comelis de Reus en Agatha Oud. Lornefis knip en Maartje Klaver. Petrus Adrianus Heddes, van Spanbroek en Jacoba Appelman. Theodorus Meester en Aafje Wester. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1923. GeborenLubbert, zoon van Jan Blanklman en van Trijntje de Vries. Cornclia Geertruida, dochter van Johannes Dekker en van Trijintje Wiering. Maria, dochter van Teunis Kwant en van Catharina Stanu Anna Maria, dochter van Johannes de Nijs cn van Maria Slijkerman. Eva, dochter van Johannes Groot en van Dieuwertje Vlugt. T>. Gehuwd: Pieter Blom, oud 24 jaar en Dieuwertje j Vlam, oud 21 jaar. Pieter Jan Vlam, oud 23 jaar en Jannetje Bos, oud 22 jaar. Cornelis Bak, oud 24 jaar en Grietje Sevenhuijsen, oud 20 jaar. OverledenWilhelmus Johannes Dekker, zoon van Nicolaas Dekker en van Geertruida Maria Houtenbos. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1923. Geboren: Marie, dochter van Klaas Dekker en van

Schager Courant | 1923 | | pagina 2