Marktberichten» Ingezonden Stukken. Reclames. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws* Trijntje Wonder. Hendrik Cornelia, zoon van Cornelis Wardenaar en van Liefje Wagemaker. Ondertrouwd: Jacob Schoen en Maartje Zwaag. Ar ie Droog en Job je Cornelia van de Have. Getrouwd: Jacob Schoen, oud 27 jaren, landbouwer te Harenkarspel en Maartje Zwaag, oud 23 jaren, zonder beroep te Barsingerhorn. Overledengeene. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maatrad Mei 1923. Geboren: Gerardus, zoon van Jacobus Bekker «fa Hillegonda' Schouten. Johanina, dochter van Martinus Kramer ©n Johanna Cotlioritna de Vos. Jacobus Johaxr ncs. zoon van Gornelis Dekker en Barbara Maria do Lange. Jacobus, zoon van Petrus Zijp en Maria Mo lenaar, Cathartna Afra Kllzabeth, dochter van Gerrlt Oudhuls en Anna de Boer. Johan de Veer en llendrica Borst. Cornelis Groei en Anna Blesboer. Overleden: Levenloos kind van Klaas Dekker ©n Trijntje Olie. Aalbert Borst, oud 75 jaar, weduwnaar van Marijtje Borst. Grietje Zijp,oud 59 jaar, weduwe van Jan Tuij-n. Aaltje de Boer, oud 81 jaar, weduwe van Jan Leonard vam. Wielen- GEMEENTE ST. MAARTEN. - Ingeschreven gedurende de maand Mei 1923. Geboren: Cornelia Wilhelmus, zoon van Louren- tius Roozendaal en Anna Cornelia Praat Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Willem Govers, oud 73 jaren, weduw naar van Grietje Brommer. GEMEENTE ST. PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1923. Geboren: Cornelia, dochter van Simon Duif en Gijsje Gicen. Simon, zoon van Simon* Zeegers en Anna Rooij. Jacob. zoon van Willem' Verkroost en Maria Keizer. Roelof, zoon van-Gerrit de Jager en Pleunfje Schaap. Pieter, zoon van Hermanus Olie en Maartje Huibers. Pieter, zoon van Jan Vos en Geertje Visser. Aaftje, dochter van Klaas Glas en Brechtje Duif. Dirk, zoon Van Dirk Groen en Jansje Kooij. Gcertruida en Maartje, dochters van Cornelis Visser en Aaltje Kooij. Dirk Gerrit, zoon van Aris Bobeldijk en Anna Blom. Trijntje, dochter van Pie ter Koedijk en Trijntje Kooij. Klaas, zoon van Dirk Kloosterboer en,Guurtje Duif. Getrouwd en overleden: Geene. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1923. Geboren: Maarten, zoon van A. Thomasz en Tr. Koene. Grietje, dochter van KI. Tiel en A. v. d. Eij'k. Gehuwd: C. H. Kager, 29 jaar, raelkslijter te Schoorl en A. Bruijns, 24 jaar, zonder beroep te Callantsoog. Overleden: Klaas Borst, oud 53 jaar, echtgenoot© van Maartje Smit. Ondertrouwd: Geene. PLANTENZIEKTENLEER. XLVII. (Vragen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Zoo noodig goed verpakt materiaal .bij te voegen. Postzegel voor antwoord is niet noodig. Spreektijd eiken Zaterdagmorgen van 9—12 uur.) Wintervlinder^ ©m daar op Gelijkende Insecten. „Sinds eenige jaren heeft het in de practijk op sommige plaatsen de aandacht getrokken, dat de lijmbandien, ter bestrijding van de kleinen winter vlinder (Cheimatobia brumata) aangelegd, niet dat resultaat opleverden, waarop men de omstandig heden in aanmerking nemende meende te mogen rekenen." Aldus begint de heer C. Groot te Schel linkhout, thans controleur bij den Plantenziekten- kundigen dienst (afd. Vogelkunde), een artikel in een der mededeelingen van dien dienst, n.lr No. 24, getiteld: Plantenziektenkundige Waarnemingen TV, en het is de verdienste van den heer Groot, dat hij de oorzaak van dit minder goede resultaat der lijm- handen onderzocht en vastgesteld heeft. Wat toch is het geval? 'Omtrent, de levenswijze van den kleinen wintervlinder is bekend, dat alleen het mannetje vliegen^ kan, terwijl het wijfje al krui pend de toppen der boomen moet bereiken, om daar haar eieren af te zettep. Met een lijmband kunnen deze dieren gevangen worden, maar nu vond men in verschillende boomen, met een lijmband, toch vele rupsen, die veel op winterylinderrupsen geleken, maar, alhoewel het ook spanrupsen waren, dlaar toch van afweken in kleur. Dze rupsen hadden nl. een roodbruine streep over den rug, welke de win- tervlinderrupsen missen. Nu was wel bekend, dat dat een ander soort rupsen was, maar omtrent de levenswijze bestond groote onbekendheid. De rup sen toch zouden die eieren reeds in den nazomer verlaten, en als rups overwinteren. De heer Groot echter heeft door nauwkeurige studie waargenomen, dat de eieren pas in het voorjaar uitkomen en dat de rupsen zich daarna direct naar de knoppen bege ven, welke uitgevreten worden. Later wordt ook het blad aangetast. De verpopping heeft plaats aan den stam of in den grond'. Na ongeveer 25 dagen ver schijnen de vlinders, waarvan do wijfjes, zoowol als de mannetjes kunnen vliegen. Lijmband en helpen dus niet tegen deze (Cloxoolystis) vlinders. Of het moest zijn, om de rupsen te vangen, die zich gaan verpoppen. We leeren dus uit deze waarnemingen, dat men evengoed vreterij in zijn fruitboomen kan hebben óók al heeft men lijmbanden aangelegd. Men zou kunnen gaan denken, nietwaar, nu heb ik lijmban den aangelegd, vanwaar nu nog die vreterij? In de meeste gevallen zal men dan te doen hebben met Chloroclystis-rupsen en niet die van den kleinen wintervlinder. Waar men ondanks het aanleggen van lijmbandien dius nog veel vreterij aantreft, zal men er toe over moeten gaan in dien winter de boo men te bespuiten met een 8 pet. oplossing van car- bolineiim. „Dan spuit ik alleen met carbolineum", boor ik al zeggen, „en leg geen lijmbanden aan". Ik wil er echter direct aan toevoegen, dat de winter- vlindereieren nogal bestand schijnen te zijn tegen carbolineum, zoodat het aanbeveling verdient, het eene te doen en het andere niet na te laten. VRAGENBUS. Aardappelen met geel loof. Vraag 77. A. G. te Hauwert bericht ik, dat hij niet ongerust behoeft te zijn, omdat zijn aardappe len zoo'n gele tint hebben. Dit is geen ziektever schijnsel, maar zal zijn oorzaak in het koude weer vinden. De Controleur bij den Plantenziekenkundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. meisje en heet Suzanne Teriet." Daarop deed zij het verhaal, harer wederwaardigheden. Zij' was, zoo zeide zij, in het district Isere geboren, 27 jaar oud en verliet het ouderlijke huis in het begin van den Oorlog, dlaar zij met een regiment naar het front wil-1 de gaan. Na veel avonturen stond zij' op zekeren dag1 zonder eeni cent op zak in de wereld en achtte het toen maar het beste om te trachten, als man ver kleed, haar brood te verdienen. Het meisje is thans i naar haar ouders teruggekeerd!, die haar sedert 1914 niet hadden gezien. Zij heeft zoo juist vernomen-, dat zij 20.000 francs heeft geërfd) van een familielid. Het is alles avontuurlijk genoegl AUTOF ABRIC A GE IN DE VER. STATEN. Do productie van Fond Motors bedroog oen dezer dagen 6781 stuks, zijnde een nieuw record, Door de maatschappij wordt dozelfde levendigheid voor de rest van het jaar verwacht. DE AARDBEVING IN PERZIë. Uit Teheran, 3 Juni. In een officieele bevesti ging van de aardbeving, welke in de omgeving van Turbeti-Haidari plaats had, wordt medegedeeld, dat er op 26 Mei ernstige sehojtken plaats hadden, wel ke den geheelen dag voortduurden. De bazars der stad werden vernield, evenals dertig dorpen en ge huchten binnen een straal van veertien mijl. In de stad werden 40 lijken gevonden, twee en twintig honderd in de omliggende districten. CYCLOON IN NÖORD-ÏTALIë. Ia boven-Italië nabij den Simpiotn-pas heeft een hevige cycloon gewoed, die in vele plaatsen groote verwoes tingen heeft aangericht. Huizen werden vernieM, brug gen weggeslagen, spoorlij'ruen ernstig beschadigd door grondverzakkingen en overstroomingen. Het internatio nale spoorwegverkeer werd zeer beemmerd. In boom gaarden en op bouwland werd veel schade veroorzaakt door het stroomende Water, dat van de hellingen kwam afzetten. Op de spoorlijn van de Siraplontuinnel was het verkeer verscheidene uren door twee grondschuivingen. onderbroeken. Vier personen zijn te Vogogna omgeko men, twee te Ossola en vier te Domo' d Ossoia. In de Sesia-dal hebben overstroomingen groote ver woestingen aangericht aan wegen en woningen. Er zijn 6 dooden. NOORDSC HARWOUD EL Holland 1 speelde in de 2e ronde voor den bekerwed strijd van Go-Ahead, Alkmaar, tegen Alc. Victr. V en verloor nu met 2—0. ALKMAAR. 4 Juni 1923. Bloemkool f 38 a f 51 per 100 stuks. Aardbeien f'55 a f 75 per 100 Kg. Rabarber f 3 a 1 6.10. Wortelen f '9.70 a f22. Uien f 5.10 a f 7, alles per 100 bos Spinazie f 20.10 n f 37.60 per 10Ó Kg. Kropsla f 8 70 a f 5 per 100 stuks. Asperges, dikwlt f 82 a f 98. As perges. dikbl. f 52 a i 61. Radijs f 3.60 a f 6 10, Mies por 100 boa. AMSTERDAM, 1 Juni 1923. Eieren. Kipeieren f 4.65 a 8.50 Eèndeicren f5.25 a 5.30. Ganzeneieren f 0.16 a,0.1Ó, Kalkoeneierem f0.16. Jonge hanen f 0.05 tot 0.55. Oude kippen f 0.90 a 2.60. Eenden f 0.55 ALKMAAR, 4 Juni 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 22 koeien en ossen f 300 tot 450, 16 vette kalveren f 125 tot 160. p. ned. pond f 1.10 tot f 1.50, 33 nuchtere kalveren f 16 tot f 30. 363 vette varkens p. ned. pond f 0.76 f 0.83. F ALKMAAR, 2 Juni Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 41 paarden f 150625, 39 koeien en os3en f 250450, 118 nucht. kalveren f 12—28, 48 vette scha pen f 3654, 155 lammeren f 1632, 2 vette varkens f90—110, 13 mag. varkens f 42-48, 24 biggen, 10 w. f 2229, 15 bokken en geiten f 414, kleine bokjes f 1 752.50. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 2 Juni. BI. aardappelen f 1.90 a 3.10, bravo's f 1.60 a 220, grove uien f 6.10 a 1050, driel. f3.80 a 5.50, peen f 0.60 a 0.70, alles per 100 Kg. Aanvoer op 31 Mei.: 27550 Kg. aardappelen, 22060 Kg. uien, 7100 Kg. peen, 3200 Kg. kroten, 7600 Kg. ra barber M. die Redacteur! Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. In verband met de in elkaar geregende Turnkring- uitvoering van 1.1. Zondag 3 Juni te Schagen, kan ik niet nalaten mijn verwondering, eigenlijk gezegd teleurstelling uit te sureken' over den Marschwed- strijd. Voor zoover ik weet was de jury hiervan de Feestcommissie. Terloops heb ik opgevangen van één der leden der genoemde commissie, dat een ver- eeniging die véél leden telt een prijs krijgt, en toch maar heel gewoon marcheert, terwijl een andere veneenigiing cüe weinig leden telt en keurig netjes marcheert uit technisch oogpunt beschouwd], niets krijgt. Dit vind: ik werkelijk jammer, 't Ware te wenschen dat deze wedstrijden óók werden overgelaten aan] hoe ren bestuurs- of T. C.-leden van den Turnkring. Met dank vqoh de plaatsruimte. A. BLAAUBOER, Secretaris Turnkr. H.N.K. EEN MFISJE DAT ALS MAN DEN KOST WILDE VERDIENEN. De speciale correspondent dór „'Daily Chronicle" xiielcüt, aan zijn blad: Uit Grenoble doet men het ver haal van een meisje dat de laatste 9 jaren als man leefde en een leven vol avonturen leidde. Vier jaar geleden bood' zich een, jeugdige landloo- per bij een boer te Revel aan en vroeg om werk. „Hij" beweerde Italiaan van afkomst te zijn en Ros si te heetten;. Als geboorteplaats gaf hij Regid aan en hij' zeide 17 jaar oud te zijn. „Hij" zag er niet sterk uit, doch verklaarde gewend te zijn aan hard werken. De boer nam „hem" daarop in dienst. Rossi had zich ook ter gemeente-secretarie aangegeven. Hij kon echter geen voldoende legitimatie-bewijzen overleggen, zoodat de politie een officieel onderzoek instelde in het Italiaansehe dorp, waar de „jonge man" beweerde te zijn geboren. Onlangs kwam de politie op de boerderij: en deelde Rossi mede, dat zij geen enkele aanwijzing «kon krijgen, dat „hij** ooit in Italië had gewoond. Rossi barstte daarop in tranen uit en vertelde toen het volgende: „Ik ben geen Italiaan en ook geen man., ben een Fransch Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's I Maagpii'len zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij' j wekken de lever op, en worden aanbevolen lot 'het I genezen van galzucht, verstopping én. maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikterde pillen f 0.65; in j apotheken en drogistzaken. V O K T li A L. OUDE NIEDORP. Zondagmiddag speelde V.V.V. 1 en 2 gecombineerd, een vriendschappelijke match tegen S.E.W. 1 van Hoogwoud en verloer met 04. ANNA PAULOWNA. De Zondagmorgen gehouden voetbalwedstrijd tus- schen Excelsior II en D.E.V.O. is met de rust ge staakt, daar D.E.V.O. weigèrde wegens het slechte weer verder te spelen. De stand was met de rust 31 voor Excelsior II en daar deze cdub ver in de meerderheid was, had het dus een sprekende over winning kunnen Worden. De leden van E. III deden voor hun oudere broe-1 dera niet onder en wonnen van D.O.S.K.O. III te Oudesluis maar eventjes met 7—1, wat dus een mooie prestatie was. Laten wij hopen, dat het weer Zondag a.s. beter mag zijn; dan zal het terrein aan de Kleine Sluis zeer zeker met een dichte menschen- haag omringd worden, want de belangstelling voor voetbalsport is hier in den laatsten tijd enorm toe genomen en bovendien zullen dien middag eerste klas krachten tegen elkaar in het veld komen. ST. PANCRAS. De op Zondag jl. uitgestelde wedstrijd S.D.W. 1— Vrone 1 werd Vrijdagavond op Vrones terrein ge houden. Was Vrone voor 't meerendeel sterker, van doel- 1 punten kwam niets. Do voorhoede was lang niet één geheel,; teveel hallen werden naar linksbuiten ge schoten, die ook in 't schieten vrij onfortuinig was, óf te ver voorbij 't doel óf oiet ver genneg. Geen won der, dat S.D.W. won en wel met 10, wat S.D.W. voornamelijk te danken heeft aan zijn keeper, die zeer veel schoten heeft moeten houden, 't Kruis bleef dus bij de uitlovende club S.D.W. ST. PANCRAS. Zondag 3 Juni speelden Vrone 2 en Vrone 3 in de serie-wedstrijden van S.D.W. alhier en Zuid-einde St. Pancras. Vrone 2 wist te winnen met 10 van Rood-Wit 2 van Alkmaar en Vrone 3 verloor van Geel-Zwart met 13. Vrone 1 trok naar Oudkarspel voor de serie-wed strijden van D.T.S., en speelde tegen Quosego 1 ge- lijk, doch 't lot wees Quosego als winner aan. OUDKARSPEL. In de voetbalwereld blijkt men ook nieit steeds op elkander aan te kunnen. Zondag althans bleek dat in vrij sterke mate, toen Sparta 2 uit Schagen, die voor de seriewedstrijden in heit veld zou komen, te gen D.T.S. alhier, niet opkwam. Do reden van het niet opkomen was het gymnastiekfeest ito Schagen, waarmee ze toch reedis voor enkele weken terug be kend moesten zijn. Reglementair hebben ze door deze daad den wed strijd met 50 verloren, waardoor D.T.S. no 1 en Geel-Zwart no. 2 is komen ite staan. Om dezelfde reden bleef N.V.V. van Nieuwe Nie dorp weg. Hoogstens een tweetal hunner voetballers moesten aan den gymnastiekwedstr ijd te Schagen deelnemen. Om half twee kwamen Vrone 1 van St. Pancras en Quosego 1 van Schagen in het veld. Het was een vlug gespeelden wedstrijd met vele spannende momenten, welke eindigde in een gelijk spel, 0—0. Nadat nog een kwartier verlengd was, won Quosego door loting, j Volgende week spelen dusD.T.S. I en Quosego I om clen len en 2en prijs en VroQe I en Geef—Zwart I om den 3en en 4en prij's. Om 3 uur speelde" D.T.S. I een vriendschappelijkcfni wedstrijd tegen Quosego I, welke door D.T.S. met 31 werd .gewonnen. Stand met rust 21. De ver moeidheid van den eersten wedstrijd heeft Quosego wel parten gespeeld, het spel was tenminste iang niet zoo vlug als den voorafgaanden wedstrijd. We vel wachten dan ook dat D.T.S. het de volgende week wel zwaarder zal hebben. 's Morgens om1 10 uur speelde D.T.S. II een com petitiewedstrijd tegen haar zustervereeniging Holland II. Door gelijk te spelen, 1—1, werden de puntjes heel vriendschappelijk 'verdeeld. INGESTORT. In verband met den aanlteg van de waterleiding, was men gistermiddag o.a. ook bezig met het ondergraven van den zijmuur van het perceel bewoond door don heer Rentenaar aan de Nieuwe Laagzijde. Die fundeering van dien muur kon blijkbaar die verzwakking niet Ver dragen, want een zeer groot gedeelte van den muur stortte ineen. Gelukkig gebeurde dat, toen het werkvolk niet meer aanwezig was, zoodat geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. TOONKUNST. In de Maandagavond gehouden "edenvergadering van de afd. Schagen van „Toonkunst", werd. na vér- kregen gunstig resultaat tot kwijtschelding vun schuld aan het Hoofdbestuur, definitief besloten tot voorthostaan der afdeeling. De jaarlijksche contributie werd verlaagd tot f3.50. De afgetreden penningmeester, de heer P. O. Meurs, verklaarde zich bereid deze functie waar te nemen. Het streven zal nu voorshands zijn het ledental uit te bruden In beginsel werd besloten, in het a.s. seizoen naast de uitvoering van Euphonia, weder een solisien-con- cert te organiseeren. DE TURNFEESTEN. De vrees, dat het weer zich gedurende de turnfees- ten door den turnkring Hollands Noorderkwartier hier Zondag jl. te houden, niet goed zou houden, bleek Relaas niet ongegrond. Hef was Zondagmorgen toen de adspiranten der verschillende turnvereenigingen zie hnaar het Spar- ta-ierrein begaven, koud, guur weer. En dat was ze ker wel de oorzaak, dat 's morgens zoo weinig be langstellenden kwamen kijken naar de inspanning van de jonge turnsters en turners, om bij de wed strijden, als hoogspringen, verspringen, hardloopen en estafetteloop, een prijs in de wacht te sleepen. Slechts een enkele keer, en dan maar voor een klein oogenblikje, liet de zon zich maar zien en de eenige reden tot troost was, dat het bij die wedstrij den droog weer bleef. De uitslag van deze wedstrijden vindt de belang stellende lezer hierna. - Dit was de inleiding van den feestdag. Het eigen lijke feest begon na den middag. Het was druk in Schagen en overal onitmotte men klein en groot in turncostuum. Hoe jammer, dat niet een vriendelijk warm zonnetje wat vroolijkheid kwam bijzetten en •het druilige weer ging verjagen. Te ruim 1 uur had1 men] zich in het. lokaal van dén heer Zwaag tot de officieele ontvangst verzameld. Het was daar dat door den heer Jb. Roggeveen, voorzatter van den Turnkring Hollands Noorder kwartier, het welkom werd toegeroepen aan de vele turnsters en turners. Spr. sprak de verwachting uit, dat men met ernst zijn taak zou vervullen en men weer vol ambitie de oude schoone turnzaak zou ver tonnen. Spr. richtte woorden van dank aan de personen die hun aandeel in de voorbereiding voor dezen dag hadden, terwijl het Bestuur van Hollands Noorder kwartier het op hoogen prijs stelde een vertegen woordiger van het Gemeentebestuur, den heer Hop man aanwezig te zien. Spr. gaf vervolgens het woord! aan den heer L. J. Roggeveen, voorzitter van de feestcommissie, ten einde dezen in de gelegenheid te stellen de turnsters en turners namens Schagen's burgerij het welkom toe te roepen. De heer L. J. Roggeveen wees op de groote popu lariteit van de gymnastiek, wat wel bleek uit het groot aantal turnsters en turners dat vandaag aan deze turnfeesten zou deelnemen, ongeveer een: 900. Wel een groot verschil hij vroeger, toen de gym nastiek uit Duitschland ingevoerd, alleen in, de grootste plaatsen werd uitgeoefend. Ook Schagen was er met de oprichting van een gymnastiekver- eeniging vrij' vlug hij, bijna 45 jaar bestaat Lycurgus reeds. Zij heeft tijden van bloei, maar ook van te ruggang gekend. Na een vijf-jarig bestaan werd reeds een schitterend feest gevierd en behalve de grootere plaatgen, als Hoorn en Helder, was toen reeds aanwezig een vereeniging uit Hoerhugowaard. De gymnastiek heeft in de Noordpunt van NoordL holland een groote mate van sympathie. Spr. wijst ook hier weer op het groot aantal deelneemsters en deelnemers aan deze gewestelijke uitvoering. Spr. juicht dat toe, omdat hij in de gymnastiek ziet de sport, die goed uitgevoerd, tot algemeen welzijn strekt van lichaam en gest. Met. deni wenscb, dat met succes straks gewerkt mag worden, eindigt spr. on der applaus zijn rede. Vervolgens verkrijgt het woord' de heer F. Kemp, bestuurslid' van den Turnkring, die namens dat Be stuur de feestcommissie dank zegt voor de welwil lendheid de turnsters en-turners namens de burgerij, van Schagen te ontvangen. En het is spr. vooral aangenaam bij die feestcommissie verschillend© oud turners te zien. Spr. memoreert de moeilijke tijden, die de oud turners hebben meegemaakt, om de gymnastiek hier ingevoerd te krijgen. Spr. is ervan overtuigd, dat de gymnastiek steeds zal blijven uitblinken boven de andere sport. Spr. wekt de aanwezigen op, straks aan de bur gerij van Schagen te toonen welk doel zij met hun gymnastiek voorstaan. Hij deelt mee, dat voor den marschwedstrijd, aanstonds te houden, door enkele heeren van Schagen's burgerij prijzen beschikbaar zijn gesteld, Ook spr. dankt voor de tegenwoordig heid' van een lid van het Dag. Bestuur dezer ge meente, wat de Turnkring op hoogen prijs stelt. Spr. juicht dat toe en ziet daarin een streven van het Ge meentebestuur de gymnastiek in de hand te wer ken. Vervolgens richt spr. zich tot dén voorzitter van den Turnkring, den iheer Jb. Roggeveen, die als zoodanig voor 't laatst deze gewestelijke uit voering meemaakt. Spr. wijst op het vele, <lat de heer Roggeveen gedurende het geheele bestaan van den Turnkring, 19 jaar, voor de turnzaak heeft ge daan. De turners hebben steeds t werk van den heer Roggeveen op hoogen prijs gesteld en blijven hem daarvoor dankbaar tot in lengte van jaren. Onze ver eenigingen hebben bovendien gemeend, dit ©ogenblik niet te moeten laten voorbijgaan zonder hun voor zitter vooral zijn werken een stoffelijk blijk van waardeering te overhandigen wat spr. hierbij doet door den heer Roggeveen een mooie bronzen vaas met piëdestal en zijn vrouw een bloemstuk aan te bieden. (Langdurig applaus.) Op verzoek van den voorzitter van den Turnkring zingen daarop de aanwezigen het bondslied, waarna men zich naar het. Oude slot begeeft, tot opstelling voor den t© houden optocht, Om kwart voor 66n trok de ojAoöht van de doefln^ mende'gymnasten door onze» plaats. Met do muziek van onze Harmonlokapel voorop, en deze vereeniging inet haar banier, trok de lange, kleurige rij! door Schagen's straten. Kranig werd er gemarcheerd en voorbeeldig was de orde. Het *was een mooi moment deze optoefht van meisjes en knapen, jongedames en majnnöh, alleh bi ferme houding, allen in eleganten of in krachtige^, pas, al deze menschen bezield van de gedachte, door lichaams oefening zijn gezondheid te dienen. Om ruim 2 uur arriveerde de lange schare op het sportterrein van „Sparta", en nu bleek weer eens, heg uitnemend dit sportterrein zich eigent voor demonstaties als deze. De groote massa deelnemers was gemakkelijk over het terrein te verdeelén, er kon 'oan zoo te zeggen, (mee gedaan worden wat de leiders maar wenschten, konder dat ér sprake Was van eenige volte of gedwon genheid. 1En daaromheen alle mogelijke ruimte voor een talrijk publiek, dat, waar men ook staat; steeds een. volledig overzicht heeft over het werkterrein. Onmiddellijk begon nu de opstelling voor het num mer vrije oefeningen voor de heeren. Inmiddels was hot weer hoe langer hoe slechter geworden, en een drui lige. koude regen begon en.... hield niet meer op'. Met dezen regen werd het nummer kranig uitgevoerd met begeleiding van den heer F. G. Nol, üd der technische commissie. En het 'bl'ééf regenen. Van het toestelturnejn kbn 'in deze omstandigheden niets komen, en omi ongeluk- |kën te voorkomen, werd dit nummer afgelast. Na be raadslaging werd besloten slechts een kü'ein gedeelte van het programma uit te voeren en kregen we van de dames het nummer knotsoefeningen. Een waar succes, en daverende toejuichingen waren de dank voor de dames, die zoo keurig, zoo elegant hare oefeningen uit voerden met een nat pakje en ee(n modderigen bodemi. Een 150 tal dames stonden in H geiid en het geheel onder leiding van den heer S. Keesman, als licl der Technische Commissie, en wederom op muziek der Hanmoniekapel. Toen volgde nog een kranig nummer stok oefenin gen van de dames van Pro Patria te Helder, onder leiding van den heer M. P. van Hooydoük, en toen ging het niet langer en werdein ook; de overige programinanu-mimers afgelast. Men deelde ons namens de leiding mede, dat de wedstrijden zullen plaats hebben op een nader vast te stellen Zondagmiddag op hetzelfde sportterrein, en dat daarvoor aan degenen, die hun entreébewijs bewaren, vrije toegang zal worden verleend. Waarschijnlijk' azt het ;I Juli zijn. f. Zoo eindigde deze goed voorbereide en met veel enthousiasme ingezette sportdemonstratie, letterlijk In het water gevallen". Maar.welgemoed bleef de schare en zingende ging het „huis-toe", of naar de danslokaliteiten of bioscoop, waar net nog lang druk en vroolijk was. Te ongeveer 5 uur had de prijsuitreiking plaats, dit geschiedde in het lokaal „De Gouden Engel' van den heer J, K. Boontjes. Hier deélde de heer Kemp van Helder den uitslag mede der kinderwedstrijden. I I. Estafetteloop Meisjes: le prijs verg. zilv. medaille, I Tavenu van Hugowaard, 40Vö seconde; 2e prijs groote I zilv. medaille, Hygiea van Oudkarspel, 41 Ve sec.3e prijs kleine zilv. medaille, Pro Patria. van Helder, 41% sec.; 4e prijs groote bronzen medaille, O.K.K. van Helder, 41% seo. 5e prijs, kleine bonzen medaille, De Westfries j van Barsingerhorn, 41% sec. ver 1 Swarthof van "Ons 'Genoegen te ScliagerKrug: 3e prij® T. 'Reiine van Tavenu te Hugowaard; 4e prijs T. Saai i van Olympia te Wieringerwaard; 5e prijs G. de Boer van (de Zijper Sportclub te Burgerbrug; 6e prijs T. Kui- 1 per.van Turnlust te Oude Niedorp. 7e prijs A. Rus van Tavenu te Hugowaard. III. Meisjes 12— 13 jaar, Hoogspringen: le prijs A. Koster van Ons Genoegen te Schagerbrug, 1.40 jM.; 2e prijs A. do Vries van Hébe te N. Nieaorp, 1.30 M. •ie prijs D. Bos van Hygiea te Oudk'arspel, 1.27% M.; 4e prijs M. Huigèn van Hygiea te Oudkarspef, 1.27% M.; ,5e prijs A. Roozing van Ons Genoegen te Schager brug, 1.25 M.; 6e prijs D. Slip van Ons Genoegen te Schagerbrug, 1.25 M.; 7e prijs G. Ve® van Olympia te Wieringerwaard, 1.25 M. IV. Jongens 10—12 jaar Hoogspringen: le prijs D. van Teulingen. van Ü.D.I., Dirk'shorn, 1.35 M.; 2e prijs A. Nottelman van de Zijper Sportclub te'Bur gerbrug, 1.31 M.; 3e prijs A. v. d Meij van Pro Patria te Helder, 1.30 M.; 4e prijs M. Kaan van Olym pia te Wieringerwaard, 1.30 M 5e prijs B. Knip van Tavenu, Hugowaard, 1.30, M.; 6e prijs P. Burger van de Zijper Sportclub, 1.25 M.; 7e prijs J. Smit van D.O.K.E.V Ue.EwijckSluis, 1.20 M. V. Jongens 13—15 jaar, Hardloopen: le prijs M. Schenk van Olympia, 'Wieringerwaard, 11% sec.2e prijs M. Keespian van Lycurgus te Séhagen, 11% sec.; 3e prijs C. in de Wedj van Pro Patria, Helder, 11%'sec,; 4e prijs M. Visser van Tavenu, Hugowaard, 11% sec.; 5e prijs J. Blom van Tavenu te Hugowaard, 12 seo.; 6e prijs C. Eriks van de Zijper Sportclub te Burger- brug, 12% sec.; 7e prijs G. de Goer van de Zijper Sportclub te Burgerbrug, 12% sec. Na deze met veel' belangstelling vernomen uitslagen, betrad de heer L. J. Roggeveen, Voorzitter der feest commissie, het podium, cüe memoreerde, dat de feest commissie voor een marschwedstrijd medailles bad be schikbaar gesteld gekregen, en wel drie voor de dames- afd. en drie voor de heeren-afd. De commissie oordeelde, dat er uitstekend gemarcheerd was, dat er flink orde bewaard was, en hii complimenteerde de dames en heeren turners voor den mooien optocht. Hoeveel' beter is dit geworden bij! vroeger vergeleken. Het maximum aantal punten was op 50 gesteld. Met 40 punten behaalde de dames-afd. van O.K.K. te Hélder den lenprijls, verguld zilv. medaille, uitge loofd door de Scliager Midaenstandsvereeniging. .Met 39 punten verkreeg de dames-afd. van Pro Patria te Helder den 2en prijs, zilveren medaille, uit geloofd door Algemeen Belang te Schagen,. Met ^7 punten verkregen twee dames-vereenigïngen den 3en prijs, ieder een bronzen médaille, uitgeloofd door de firma Visser en De Nij» te Schagen. Dat waren Tavenu te Hugowaard en Lycurgus te Schagen. Van de heren-afdeeliégen behaalde dön len prijs met 42% punt Pro Patria te Helder, een filveren medaille, uitgeloofd door de Commissie van Ontvangst. Den 2en prijs verwief O.K.K. te Helder met 42 punten, een verzilverde "medaille, uitgeloofd door den neer L. Zwaag, NoordhoBandsch Koffiehuis te Schagen. Den 3en prijs behaalde Lycurgus te Schagen met 40% punt, welkte hiermede kreeg de bronzten medaille), uitgeloofd door „Oome Jaap van Lycurgus", den heer Jb. Roggeveen Lz. En niermede was het 'officieélte gedeelte van het feest voor dezen dag gesloten. Aan het 'feest hebben deelgenomen dames- eti heeren- afd eelingen en meisjes- en jotngensafdeelingeh van de volgende VereenigingenLycurgus, Schagetn; Hygiea (•O.K.K.X Helder; Hebé, Nieuwe Niedorp; De Weat- rries, Barsingerhorn; Sparta, Winkfel"; U.D.I., Dirks- horn; Olympia, Wieringerwaard; D.O.K.E.V, Ewij'ck- sluis; Ons Genoegen, Schagerbrug; W.I.K., St." Maarten; T.A.V.E.N.U., Hugowaard; Hygiea (Hercules) Noord- scharwoude; 13. Pro-Patria Helder; Turnlust, Oude Niedorp; Z, S. Burgerbrug.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3