VO ETB fl h een verslag onwillekeurig te lang. Wo moeten oven- wel toestemmen djait het niu den indruk gaf, alsof allen minder goed voldeden. Dit was echter niet het geval en de vereeniging staat in Wieringerwaard trouwens genoegzaam bekend, dat men die con clusie niet behoefte maken. Door genoemd verslag zou het kunnen gebeuren dat de vereeniging op andere plaatsen met dit stuk geen voorstellingen meer zou kunnen geven, doch we gelooven dat na meerdere en ernstige repeti- t.iën de voorstellingen wel beter zullen slagen, voor al wanneer men niet zooals hier hot geval was, in een kermisstemming verkeert. NIEUWE NIEUORP. Zondag 10 Juni werd alhier door de Doopsgezin den een zeer druk bezochte Gemeentedag gehouden, die te 10.30 uur voormiddags in de geheel met menschen gevulde Doopsgezinde Kerk begon. De heer P. de Boer verwelkomde in zijne ope ningsrede de talrijke aanwezigen, terwijl Ds. D. Haars van Nieuwe Niedorp vervolgens het Wijdings woord' sprak. Eenige redevoeringen over onderwer pen, betreffende het Gemeentedagsleven der Doops gezinden en wat daarmede in verband staat volgden. Gesproken werd dOor de predikanten Ds. Leendertz, Wieringen, Ds. De Maar, Texel, en Ds. Keuter, Twisk. uit welke plaatsen vele menschen aanwezig waren. Ook uit Medemblik waren deelnemenden aan dezen dag van samenkomst aanwezig. Het keurige spel van den organist der Doopsge zinde Gemeente alhier, (de heer Hovenier), bracht evenals de stemmige, welluidende zang van een aar dig Wieringer koortje, prettige afwisseling, terwijl de flink voorbereide gelegenheid' om zich te ver kwikken in de pauzen, ijverig werd benut. Het was al ruim zes uur 'savonids, toen d'e Slotzang klonk, nadat verschillend© woorden van waardeering! en erkentelijkheid waren gesproken- De drukbezochte samenkomst mag uitstekend geslaagd worden ge- heeten. WIERINGEN. Ten overstaan van Notaris Obreen had jji. Zaterdag avond in het café van den heer Jb. Bruul te Hippolvtus- hoef, krachtens art. 1223 van het B. W. de publieke verkoopitig plaats van: een café, met woonhuis, tuin en erf, groot 11 A. 5 c.A., gelegen aan den Poelsveg alhier en afkomstig van den neer W. J. Sanders. Kooper de heer Jacob Duinker Az. te Wieringen voor f 5200. ALKMAAR. Naar wij' vernemen, zal de Tuinbouwschool alhier worden opgeheven. NOORDSCHARWOUDE. De Zangvereeniging „Crescendo" behaalde Zondag op den Internationalen Zangwedstrijd voor Manneh- en Gemengde Koren ter herdenking van het 40-jarig bestaan der Koninklijke Vereeniging „De Vereenigde Zangers" te Amsterdam, den eersten prijs in de eerste afdeeling. Zoo'n prestatie is een gelukwensch waard aan directeur en leden van „Crescendo". Behalve een medaille ontvangt de Directeur f 200 en de vereeniging f 100. LANGENDIJK. Het comité der Vereeniging van Burgemeesters uit de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen, heeft besloten, om het gemeentebestuur van Alkmaar te berichten, dat de buitengemeenten deen bereidverkla ring tot betaling van bijdragen voor ae Handelsscholen anders dan voor de tegenwoordige leerlingen, der icholen zullen doen, tenzij airt. 2 der verordening zoodanig wordt gewijzigd, "dat geen bijdragen zullen verschuldigd zijn voor leerlingen, 4lie verblijf houden in Alkmaar. Het comité overwoog hierbij', dat aan gezien noch bij den Minister van O., K. on W.. noch bij Ged. Staten bezwaar bestond tegen de door de buiten gemeenten gewenschte bepaling de overeenstemming alleen afstuit op onwil van het Bestuur van Alkmaar. Ook werd besloten deze quaestie bij den Minister van O. K. en W. en bij1 Ged. St. aauhangig te maken, ten einde een beslissing üit te lokken. WINKEL. Maandagavond hield de wY>ningbouwvereeniging „Win kel" haar Jaarvergadering ten huize van den heer P. Bakkor. De rekening van den Penningmeester werd op voor stel der commissie van onderzoek goedgekeurd en vast gesteld In ontvang 'op f 1747.07V», m uitgaaf op r 1943.621/9, nadeeljg saldo f 106.55. Aan het verslag van den Secretaris bntleenen we, dat alle woningen een geheel jaar zijn verhuurd geweest en het rustige exploiteeren der woningen met alle daarbij behoorenae zorgen, <1® werkzaamheden van het bestuur voor het grootste deel vormden. Tot bestuurslid in do vacature, ontstaan door het vertrek van den heer D. Kaaij, wordt benoemd de heer J. Romer. De aftredende bestuursleden, do heeren Houtkooper, Rakker en Zeeman, worden herbenoemd. OUDESLUIS Maandagmiddag geraakte het paard met meelwageni van de heeren SilVer en van der Steen alhier, op hol en maakte al1 hollende de volgende route. Bezig zijnde met den wagen te lossen aan de Spdorbuurt 'te AnnR, Paulowm, rukte het paard, dat aan een hek was vast gezet, zich los, waardoor het hoofdstel brak en ging er met de gedeeltelijk geloste wagen achter zich, van door. Het ging over den spoorweg, door den Grasweg, langs de Kromme 'bocht tot aan den Boermansweg, sloeg den weg in langs de leaasfabriek Flevo, naar ae Zijne, ging daarna door den Boschweg naar 't Zand, toen langs aen Zandmerweg 'naar den Rulgenweg en daardoor naar Oudesluis, alwaar het in het aorp tot staan werd gebracht. Naar wij vernemen, rijn er geen onge lukken door gebeurd, alleen het paard met venters- wagen van den heer D>. Koorn te Anöa Paultyvnfeg vond het zóó moo,i dat het ook op hoi ging, doch werd gegrepen in den Boermanswcg. W ARMENHUIZEN. In de Maandagmiddag gehouden raadsvergadering, waarvan wij morgen uitvoeriger verslag geven, werd o.m. voorzien in de 2 bestaande vacatures en 1 aanstaande vacature in het onderwijzend personeel, door de benoe ming van de dames Posthuraa—Wouda, Bergman en Biesterbos. B. en W. stelden don Raad voor het vermenigvuldi- gingscijfer voor de belasting 19231924 ter- bepalen op ï.2o (vorig jaar 1), doch ae Raad besloot het te be palen op 1.40. SOC-DEM. EERSTE KAMER-CANDEDATEN. Wij lezen in „Het Volk" „Zaterdag vergaderde do Partijraad der S.D.A.P. om het advies aan ae Statenfractie inzake de verkiezing der Eerste Kamer vast te stelllen. Partijraad bestaat, zoo men weet, uit het PartijV bestuur, de partijgenooten—leden van Tweede en Eerste Kamer, afgevaardigden van de redactie der partijbladen, het partij-maandschrift en eenigo andere centrale partij instituten, vertegenwoordigers der gewesten en der stede lijke federatie, terwijl voor dezen Keer ook de socialisti- schen Statenfracties elk ©en afgevaardigde gezonden hadden Het advies aan de Statenfracties omtrent de candi- datenlijsten in de vier kieskringen werd als volgt vast gesteld Noord-Holland en Friesland: 1. H. Polak, 2. G. Pothuis—Smit, 3. F. M. Wibaut, 4. F. L. Ossendorp, 5. J. Kolk, 6. L. J. de Jong, 7. J. F. jAnkoremlil, 8. M. A. Reinaïda. Groningen, Drente, OverijseF en Gelderland: 1. mr. M. Mendels, 2. R. Stenhuis, 3. E. Rugge, 4. L. M Hermans, 5. H. v. d. VegL, 6. A. Langejaïi^ 7. A Velsink, 8. N. A. de Vries. Zuid-Holland1. H. van Kol, 2. G. Gramer, >3. A. B. de Zeeuw, 4. F. L. Ossendorp, 5. P. Danz, 6. A. 14 Heiikoop, 7. B. J. van Stapelé, 8. W. Dreea. Noord-Barbant, Limburg, Zeeland en Utrecht: 1. W. C. do .Jonge, 2. P. Moltenaker, 3. G. F. Lindeyr, 4. P. G. Gruys, 5. J. H. Paris, 6. L Owdeandijk" HET WERK TE ALMELO HERVAT. Zoodra Maandagmorgen d© fabriekspoorten waren geopend gingen allen die zich dö vorige week hadden aangemeld deze successievelijk binnen, zoodat te halfacht het werk was hervat- Morgen wordt ook het werk door de uitgeslotenen op de fabrieken der firma's J. ten Bos en. H. Hede- man Jr., hervat. De staking, die circa acht weken duurde en eindig de met een nederlaag der stakers, heeft de hierna te noemen gevolgen gehad: lo. heit ontslag van vijf arbeiders en eene ar- beidlster; 2o. de verkiezing van drie communisten (waaron der twee der ontslagenen) tot leden van den gemeen teraad; 3o. oen loonderving door de stakers en uitgeelote- nen in totaal van circa f650.000; 4o. voor de fabrikanten een mindere productie en verkoop van stukgoederen; 5o. een financieel© achteruitgang van veel mid denstanders; 0o. hoogere uitgaven door de gemeente voor ar menzorg, hetgeen het volgende jaar uit de belasting biljetten zal blijken; 7o. een scherpere verhouding tusschen werkgevers en werknemers. EEN ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond omstreeks half negen heeft op den Leidenschen straatweg 'nabij de villa „Rust en Vreugd' to Den Haag, een ernstige aanrijding plaats gehad. Een uit de richting van Den» Haag komend motorrijwiel botste tegen een van den kant van Lei den komende auto. De schok was zoo hevig, dat de bestuurder van het motorrijwiel, en zijn metgezel, die in 'het zijspanwagentj o zat, ter weerszijden van den weg werden geslingerd. De bestuurder bekwam een ernstige hoofdwonde en de andere kreeg een hersenschuding. Door de zorg van de gemeentelijke eerste hulpdienst werden beiden in bewusteloozen toestand per auto's naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. De (bestuurder is daar na eenigen tijd tot het bewustzijn teruggekeerd, maar de ander had he denochtend het bewustzijn nog niet herkregen. De automobiel, waartegen het motorrijwiel is aangere den, werd beschadigd. De bestuurder bleef onge deerd. Door de politie te Wassenaar, die spoedig ter plaatse van het ongeval was, zijn d!e voertuigen in beslag genomen voor het onderzoek. DE GOEDE VANGST. De Haagsche politie gaat steeds voort met het ont warren van het kluwen van inbraken waaromtrent door de arrestatie van „Piet" en zijn vriend zoo waardevolle aanwijzingen werden ontvangen, 't Aan tal inbraken, ten aanzien waarvan thans meer licht was gekregen, breidt zich nog voortdurend uit Zoo weiden gisterochtend weder een aantal huiszoekin gen verricht, waarbij allerlei voorwerpen In beslag konden worden genomen, als vloerkleeden, klokjes, kleedingstukken enz. 'De politie heeft thans de zekerheid, dat de bende van „Piet" in het geheel twintig inbraken heeft ge pleegd van Januari 11. af. Daaronder zijn echter vele insluipingen, waarbij goederen uit de gang werden meegenomen en meteen de muntmeter werd gelen digd. Nog is in een ander huis een partij gereedschap toehehoorend aan „Piet" in beslag genomen. De huis zoekingen worden heden voortgezet Nog telkens worden nieuwe vondsten gedaan. De aangehouden Juffrouw blijft in bewaring; haar wordt ten laste ge legd, het verbergen van goederen, waarvan.' zij wist, dat zij van diefstal afkomstig waren. EEN 78-JARIGE MINNAAR. Te Harkema (Fr.) heeft een teleurgestelde 78-jarige minnaar bij een weduwe tal van glasruiten Ingesla gen. TEGEN DE AFSCHAFFING VAN STRIJKGELDEN. Het bestuur van dén Nederlandschen bond van huis- en grondeigenaaron en bouwondernemers heeft aan de Eerste Kamer verzocht, heit wetsontwerp tot afschaffing van de hoog- en strijkgelden te verwer pen. Hot acht de strijk- of plokgelden zoowel in het algemeen belang als in het belang van de gegadigden DE 48-ÜRIGE WERKWEEK VAN DE GEMEEN TEWERKLIEDEN TE AMSTERDAM. Gistermorgen heeft een zeer druk bezochte huis houdelijke vergadering van den Modernen Bond van overheidspersoneel plaats gehad, in verband met do besprekingen, welke zijn gevoerd tusschen een depu tatie uit ae vertegenwoordigers van de katholieke christelijko, neutfale en moderne organisaties met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. De vergadering stond onder leiding van den heer J. N. Snikkers, die eene uiteonzetting gaf van den stand van zaken en mededeelingen deed van de ver schillende concessies, welke nog verkregen konden worden na de gehouden besprekingen met het ge meentebestuur. Zestien sprekers hebben het voor en togen besproken van de overeenkomst, welke thans met het gemeentebestuur zal worden getroffen. De heeren Van Hinle en Van Meurs, bestuursleden van den Modernen Bond, hebben de sprekers uitvoerig beantwoord en krachtig aangedrongen op aanvaar ding van de overeenkomst met het gemeentebestuur. Daarop werd schriftelijk gestemd. De stemming had tot resultaat, dat met overgroote meerderheid besloten is, de overeenkomst te aan vaarden. INSTORTING. Zaterdag is in de .staatsmijn Emma, te Hoensbroek een instorting voorgevallen. De mijnwerkers Schut», Hendriks, Bouwman en Penders geraakten onder het vallende gesteende. Do drie ©erstgenoemden werden zwaar gewond naar het hospitaal te Heerlen ver voerd. Panders werd licht gewond, en naar huis over gebracht. GEROLD. Zaterdagavond bemerkte een heer, die met eenige dames de voorstelling in. het Grand Tbé&tre te Am sterdam wilde bezoeken, bij de cassa, dat een heer tegen hem opdrong. Even later miste hij, aldus het Hbld., zijn portefeuille met drie bankbiljetten van f 1000 en eenige biljetten van f 25 en f 10. De bestolene verzocht een inspecteur van politie, die zich in de nabijheid bevond, den man, die zich tegen hein aangedrongen had, te arresteeren. Op dé zen man werd evenwel niets gevonden. Men heeft hem echter vastgehouden, omdat zijn houding ver dacht was. Toen hij werd aangehouden, beweerde hij, alleen. Spaansch te spreken. Aan de cassa en met den suppoost had hij ochter Engelsch gesproken. De suppoost had hem gezien in gezelschap van een klei nen man, ongeveer 30 jaar oud, dien hij beschrijft als „een Japansch type." Op het ©ogenblik van de arrestatie was deze echter verdwenen. De aangehoudene ontkent pertinent in gezelschap geweest te zijn. Ook anderen dan de suppoost, heb ben echter het twoetal samen hooren praten. De man die opgepakt is, had voor twee personen kaar ten genomen. Het blijkt een Peruaan te zijn. Blijkens zijn papieren vertoeft hij sinds Mei in ons land. De buit is nog steeds zoek. SCHOORL. Het was koud, Zondag met onze Harddraverijen en daardoor was het bezoek niet zoo groot. Jam mer, want onze twee kortebaanwedstrijden zijn goed' geslaagd. Er waren 17 paarden ingeschreven voor draverij A, maar er kwamen er 13 in het veld. een goed ge tal. De eerste serie was voor Mignon1 van D. de Boer, SchermerhorTu: de tweede serie was voor Max Me dium van J. van Kulfk, Purmerond. Daarna won Letha van J. Broorsen te St. Maartensbrug' en de laatste serie Lotje voor J. Schmidt, Midden-Beem- ster. Do finale ging dus door,' de vier bovengenoemde paarden met als uitslag: lo prijs f200 Max Medium. 2e prijs f100 Letha, 3e prije f50 Lotje, 4e prijs f25 Mignon. Zij liepen allen 700 M. behalve Mignon, die 730 M. moest loopeni Aan draverijl B, geregistreerde paarden, deden 11 paarden mede. De eerste serie was voor Prima Donna, de tweede voor Hollo' de derde serie voor Gloriëtte. Bij dezen rit gebeurde een klein ongeval, doordat Gloriëtte met pooten in de sulky van Wahnfried geraakte en pikeur Witteveen tegen den LTond geraakte. De eerste prijs f300 was voor Hollo van J. Riet hoven te Leiden (720 M.), 2e prijs f150, Gloriëtte van J v. d. Zei. Bovenkarspel (735 M.), 3e prijs f75, Mella, van P. Kramer 'te Nylink (800 M.) en 4e prijs f25 Vitaly van W. Evers te Amsterdam (800 M.) SCHOORL. Op een terrein bij de kerk, dat daar heerlijk ligt, werd de gewone jaarlijksche tentoonstelling gebou wen cn wederom met succes. Het weer was beter maar toch was het bezoek njiet zoo groot. Er waren anders uitstekende inzendingen, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betrof. Vooral de inzen dingen paarden en koeien waren goed bezet. Ook ter opluistering waren verschillende mooie inzendingen. De handel werd niet geroemd, was stug. Hieronder volgen de bekroningen: Paarden. 4-jarige paarden en ouder: le prijs C Louwe te Schoorl; 2e prijs Jb. de Wit te Buj-ger- brug; 3e «prijs A. Wit te Akersloot; eerv. verm. Jb. Wit te Burgerbrug en N. Kruier te Burgerbrug. 3-jarige paarden: le prijs A. Wit te Akersloot; 2e prijs Jb. Glas te Schagerbrug; 3e prijs H. Ba.kkei- te Bergen; eerv. vernL M. Bruin te Harenkarspel. 2-jarige paarden: le prijs J. P. Kraakman te Aker sloot; 2e prijs Jb. Swaan te Schoorl; 3e prijs H. Polle te Schoorl; eerv. verm. P. Kistemaker te Schagen. 1-jarige paarden: le prijs Jb. Swaan te Schoorl; 2e prijs C. Stam te Schoorl; 3e prijs C. Duin Wz. te Schoorl; eerv. verm. R. L. Lokhorst te Bergen' Merries met veulen: le prijs H. Polle te Schoorl; 2e prijs W. Sevenhuijsen te Schoorldam. Hengsten: le prijs C. v. d. Sluis te St Maartens brug. B. Melkkoeien (afgewisseld): le prijs H. Polle; 2e prijs D. Duin Wz., eerv. venn. A. J. Peeck, allen te Schoorl. Melkkoeien (niet afgewisseld): le prijs N. Kaaij: 2e prijs H. Mulder; eerv. verm. H. Polle, allen te Schoorl. Melkvaarsen: le prijs P. den Das, 2e prijs D. Duin Wz., eerv. verm. H. Mulder, allen te Schoorl. Droge koeien (afgewisseld): le prijs A. Nieuwland, 2e prijs A. J. Peeck; eerv. vorm. C. M. Winder, al len te Schoorl. Droge koeien (niet afgewisseld): le prijs H. Groot, 2o prijs Jb. Swaan, eerv. verm, A. J. Peeck, allen te Schoorl. Schotten: le prijs C. Duin Wz. te Groet; 2e prijs C. M. Winder; eerv. verm, A. J. Peeck, beiden te Schoorl. Hokkelingen: le prijs A. J. Peeck; 2e prijs D. Duin Wz., beiden te Schoorl. C. Wolvee, 6 lammeren: le prijs P. Stoop, 2e prijs G. Keyser, beiden te Groet D. Pluimgedierte. Mooiste toom kippen: le prijs K. Kaag te Groet; 2e prijs T. T. Medendorp^ te Groet; 3e prijs en eerv. verm, J. de Boer te Zijper- sluis. E. Konijnen. Mooiste hok konijnen, le en 3e prijs H, .Kriller te Schoorl; 2e prijs A. v. d. Sluis te St. Maartensbrug; eerv. verm. J. Westermaai te Oudorp. OUDKARSPEL. Bij' den heer E. Tin alhier is een postduif komen, aan vliegen. Om den rechterpoot is een zilveren ringetje bevestigd met de nos. 2600 no„ 12, 22. Om de linkerpoot een gummiringetje waarop 437, 253 N. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 9 Juni hield de Vereenigir^ tot be vordering van getrouw schoolbezoek een vergadering in „Veerburg." Dé voorzitter, de heer D. Stammes, heette de aan wezigen welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Een commissie, bestaande uit de heeren Kok, A. Blaauboer en J. P. Leijen. belastte zich met het nazien der rekening over het afg<3oopen jaar en verklaarde, de bescheiden volkomen in orae te hebben bevonden, waarop voorzitter de heeren dankte voor hun moeite en den penningmeester, den heer C. Keizer, die bij acclamatie werd herkozen on zijn benoeming aannam. Behalve het 'Bostuur en het onderwijzerspersoneel, werden tot comissieleden voor het aanstaande school feest dkozen de heeren J. Velgdman, L. Llndenbergh, Kok, R. L. Waibocr, J. Buisman, P. v. Eoten, Jb. van Stipriaan, G. C. van Balen Blanken, J. P. Leijen, C. D. Rezelman, J. Hollander, A, Blaauboer, H. Jonker, G„ Blom. P. Jimmink en G. Smiers. Het schoolfeest zal, als van ouds, bestaan in een bezoek, aan Bergen en een uitstapje naar Amsterdam. Voor Amsterdam worden als geleide aangewezen de heeren N. Raap, J. Veldman, G. Smiers, terwijl nog een tweetal 'niet ter vergadering aanwezige onderwijzeressen als geleidsters zullen worden aangezocht. Omtrent de reis naar Bergen worden drie voorstellen gedaan, n.1. heen en terug per spoor, heen >met de boot en terug per trein en ten slotte zoowel terug als hoen met de boot, evenals alle jaren. Het laatste voorstel wint het met slechts een geringe meerderheid van stemmén. De heer C. Kooiman vestigt de aandacht der vergade ring op de méérdaagsche uitstapjes, waartoe „volks onderwijs" de gelegeiinrid biedt. ijkbaar schijnt men hiervoor wel iets le gevoelen, zoodat de mogelijkheid .of wenschelijkheid daarvan nader onderzocht en overwegen zal worden, met het oog op het volgende jaar. Aan de "hoofdleiding wordt overgelaten in de details van het reisje naar Bergen verandering te brengen, wanneer ongunstige weersgesteldheid een verblijf aan hét sftrand minder wensenelijk iqocht maken. D© datum van hel 'feest wordt vastgesteld op Donder dag 28 Juni, terwijl de commissievergadering op 21 Juni zal plaats hebben. Aan de leden der commissie die met lijsten zullen rondgaan, vraagt het Bestuur ten slotte, of zij ér toch vooral bij' de ouders op willen aandringen, «at zij de de kinderen niet te veel snoëpgeld meegeven, 't Is heelemaal niet noodig, want zij worden ruimschoots onthaald. Broodjes met Vleesch vond men soms ver treden, doordat er te veel gesnoept was. In ieder geval is een kwartje meer dan genoeg. Hierna sluiting met dank voor "de aangename samen werking. LANGENDIJK. De algemeene vergadering van den Provincialen Bond van Ziekenfondsen, welke aanvankelijk gehou den zou worden op 30 Mei, doch om bijzonder rede nen werd uitgesteld, zal nu gehouden worden op 27 Xuni e.k. De beschrijvingsbrief heeft eenige wijziging ondergaan. OUDKARSPEL. Tot secretaris-penningmeester van den nieuwen polder is benoemd de 'heer A. Timmerman alhier. NOORDSCHARWOUDE. Het optreden van ons symphonie-orkest Sempre Crescendo, onder directie van den heer Pranger, zal heden, Dinsdagavond, in de Groote Kerk te Alkmaar de hoofdschotel vormen van het 24e Volksconcert. DE VALUTA EN DE NEDERLANDSCHE IN DUSTRIE. De directie van de Deventer Ijzergieterij en Machinéfabriek v.h. J. L. Nering Bögel en Co. te Deventer heeft Zaterdagmorgen aan haar personeel kennis gegeven, dat ze door de voortdurende malaise in haar bedrijf genoodzaakt was, voorloopig des Zaterdagochtends niet te laten werken. „Wij hebben" aldus schreef de directie, „sinds weken gehoopt, dat de gemeente Deventer, die een brug van ongeveer f70.000 had te vergeven, deze brug zou bestellen bij een der Hollandlsche fabrieken, die zich tegenover ons verplicht hadden, in dat geval voor eenzelfde bedrag aan gietwerk bij ons te plaatsen. Evenwel hebben noch de wethouders van publieke werken en van sociale aangelegenheden,' de heeren mr. De Boer en Kelderman, noch de directeur van gemeentelijke werken, de heer Van Gedt, daartoe kunnen beslui ten, daar de Nederlandsche fabrieken ongeveer f6000 hooger hadden aangeboden, dan de firma Wm. H. Muller en Co. Thans, nu deze brug aldaar besteld is, en hierdoor ongeveer f35.000 aan loon voor onze arbeider» (dat wil dus zeggen, dat ongeveer 30 volslagen wsrklie den een heel jaar te werk konden worden gesteld) voor ons verloren is gegaan, zien wij ons helaas ge noodzaakt de werkweek te moeten inkorten en ons personeel thans en waarschijnlijk ook in de naaste toekomst te moeten inkrimpen." In verband met deze aangelegenheid heeft hei ge meenteraadslid de heer A. Eekhuis aan den burge meester verzocht, hem in de gelegenheid te stellen, over deze zaak eenige vragen te doen, nl. of B. en W. werkelijk werkgelegenheid hebben tegengehou den; of het B. en W. bekend is, op welke wijze ue firma Nering Bögel zich in de aanbesteding van de brug heeft gemengd en wat B. en W. bekend is va j het feit, dat de firma Nering en Bög*l de hulp van de regcering in deze zou hebben ingeroepen. Wij vernemen nader dat reeds aar 10 of 12 arbei ders van de fabriek ontslag is aangezegd. De Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond zal aan- gaandp de beschuldiging uitgebracht aan het adres van het gemeentebestuur door de firma Nering Bö gel een onderzoek instellen. PLANTENZIEKTENLEER. XLVIlI. MEIDEDEELINGEN. De heer S. van Doornik, te Beemster, schrijft mij, naar aanleiding van vraag 66, waarin ik ainrééddt. bloemkoolplanten in de kas te gietejn in plaats van te sproeien, het volgende „Onder plantenziekten las ik uw ver-klaring van Vraag 66, maar heb in de practijk net het tegenover gestelde van uw zienswijze hieromtrent waargenomen; Ik heb een klein druivenkastie beplant gehad met bloemkool. Nu heb ik die kooien altijd water gegeven met emmers. Dus het water in de paden gegoten en ook "de laatste maal dat zie water gehad hebben. Een groote kas heb ik daarentegen ,met de broes water gegeven (uit een leiding) en voor de laatste maal nog later dan in het kleine kastje. (Die kooien waren gelijk geplant.) Dus volgens U kouden die kooien in de groote kas eerder last van rot hebben, en nu was juist het omgekeerde het geval. In de groote kas kwamen |jeen rotte kooien voor, in de kleine kas nogal veelr. M.i. is de oorzaak een andere dan het besproeien met •een broes." Deze en dergelijk© mededeelingen, zooals de heer Van Doornik hier doet, zijh altijd zeer welkom, en ik zou wel -wenschen, dat het aantal mededeelingejn gelijken tred hield met het aantal vragen. Laat men er toch vooral1 mededeeling van doen, als men op planteü- ziektenkundig gebied iets ondervonden heeft of zoo. Wat 'het geval' zelf betreft^ ik kan van hier uit niet beoordeelen of de heer v. Dl. met dezelfde kwaal gesukkeld heeft als de steller van vraag 66. Wel weet ik dat deze zeer veel succes gehad heeft.met mijh raad, dien ik in overleg met een bekwaam bloemkoolkweeker gegeven heb. De heer v. "Di. zoekt de oorzaak ergens anders, jammer dat hij' niet mededeelt, wat hij' denkt. Misschien wil hij dit nog doen? STRENIGE PEREN. Van den heer J. Water te Hem, ontving ik het volgende schrijven: „Ik had drie zware struiken, waar op Pimaston. Deze hoornen droegen best, maar steenige vruchten, 'kortom onverkoopbaar fruit, lkk bes'oot ze te verplanten en met zorg is dit geschied en ze sloegen best aan, begonnen weer goed te dragen, maar weer steenig fruit. Toen ging ik over tot enten en plaatste er Kruidenier op, welke na 2 iaar beste vruchten voort brachten en na 3 jaar weaerom flink fruit. Bij1 er varing kan ik dus collega-tuiniers aanraden hij' even- tueele gevallen ook Zoo te handelen." Tot zoover de heer Water, dien ik voor zijh schrijven dank. Hebben anderen t5ók ervaring omtrent het bo venstaande i VRAOENBUS. KORHOEND'ERSTAART. Vraag 78. J. d. H. Tzn. 'te Andijk, stuurt aardappels op met breede loten. Hiji zou graag willen «weten of dit een ziekte is. Antwoord. Uw aardappels vertoonen het verschijnsel van Korhoenderstaart, dat beschreven is in de pa.-» verschenen brochure over aardappelziekten. Het is een onschuldig iets, alleen komen ae aardappels iets later boven, hetwelk zich later wel weer herstelt. De Controleur bij' den P'antenziekten- kundigen dienst te Hoorn. K. VAN KEÓLEN. WTSTFSIESCHB VOETBAXBOND. D© Protertcomirnasle van den W.F.V.B., in hare zitting van 9 Juni 1923. gelet op het proteat der ver eeniging D.F.C. tegen het goedkeuren van een vol gens deze niet aan de eischen voldoend terrein en. het medespelen van niet gerechtigde spelers betref- fenden den wedstrijd D.F.C. I—Sparta III, gespeeld 10 Mei 1923 te Barsingerhorn; overwegende, dat niet is voldaan aan Art. 26 2e a. Hud<sh. Regl.; verklaart, in navolging van het ter vorige zitting ingenomen standpunt omtrent niet reglementair in gediende protesten, genoemd protest niet ontvanke lijk en besluit de reeds gestorte som aan do ver eeniging D.T C. te restitueeren. De protest commissie best ond uit de heeren W. F. J. van Erp, voorzitter, L. F. Kleiterp en D. Bree- baart, secretaris. NIEUWE NIEDORP. N.V.V. III speelde Zondag te Barsingerhorn te gen d(- aldaar gevestigde voetbalclub Voorwaarts III, met als uitslö# gelijken stand: 11. Alhier speeide Zondagmiddag V.V.V. II van Oude Niedorp tegen ens 2e elftal, dat inet 1—6 won. De Veteranenclub „Brommers" alhier speelde Zondag tegen de dite van Barsingerhorn genaamd „de Zwoegers", op het terrein te Barsingerhorn een voetbalwedstrijd met als uitslag 5—2 in het voordeel der Brommers. Klein maar Dapper alhier, speelde Zondag tegen V.V.V. III uit Oude Niedorp een voetbalwedstrijd, die eindiede met 5—9 in» 't voordeel van V.V.V. NOORDSCHARWOUDE. Holland 2 won in de seriewedstrijden van S.D W. van Oudorp tegen D.T.S. 2 van Oudkarspel, met 2—1. OUDKABSPEL. Zondag hadden de finalte's van de seriewedstrijden, uitgeschreven door do voetbalvereeniging D.T.S., plaats. Ora 2 uur komen Vrone 1 van St. Fföncras Geel—Zwart 1 van Bergen in het veld, om te kampen om den "3en en 4en prijs. Met den sterken wind tegen trapt Geel—Zwart of. Al heel gauw gaat Vrone eenter tot den aanval over en is dan ook overwegend! sterker. Met veel' rgeluk weet de Geel>—Zwart kepér rijn heiligdom een tijdje schoon te houden. Door te verj (opdringen bij enkel© aanvallen van GeelZwart, door ae beide backs, weet Vrone 2 maal1 te doelpunten. Voorde rust weet Vrone G. Z.-'s keeper nogmaals het nakijken te geven; deze bal1 werd echter beslist in bui- tenspelPositie gezet( Scheidsrechter Kok, welke -van daag zijn dag niet had, daar hij verschillende overtre dingen over *t hoofd zag, kende echter een doelpunt toe Na de rust een meer gelijk opgaand spel, waarbij Geel—Zwart de eer weet te redden. Om 4 uur spelen D'.T.S. 1 en Quosega 1 van Schagen ora den len en 2en prijs. D.T.S. 'wint den toss cn speelt voor den wind. Al heel gauw weet J. v. d. Toren met een mooi schot D.T.S. de leiding te géven. Daarna begint D.T, S. slap te spejen, terwijl Quosego er beter in komt. Voor de rust weet Q. 3 maal te doelpunten. We den ken, dat het nu met D.T.S. gedaan is, doch na de rust, trots den sterken wind, weten zij, luid aange moedigd door het publiek, den achterstand in te ha len. De stand blijft 3—3. Er wordt nu een kwartier verlengd. Hard werd er nu door D.T.S. gewerkt en al heel spoedig gaat er een gejuich op als de Q.-keeper een halve meter achter de doellijn den bal weghaalt, doch scheidsrechter v. Rooijen, die overigens heel goed voldeed, stond te ver weg en kon geen doel-

Schager Courant | 1923 | | pagina 2