Gemengd Nieuws. jVlarktberichten. Reclames. Plaatselijk Nieuws- punt toekennen. Wel krijgen rij daarna nog ver scheidene kansen, doch rij werden niet benut. Daar 0. niet meer verlengen wil, wer er geloot en voor de tweede maal weet D.T.S. door loting Quosego een lauwertak je af te snoepen. De prijzen werden dus gewonnen door D.T.S. I le prijs, Quosego I 2e prijs, Vrone I 3e prijs en Geel zwart I 4e prijs. Na de prijsuitreiking had een nog flink' bezocht en gezellig bal bij den heer Vis plaats. Sparta I—De Volewyckers I (1—3. Zondag heeft Sparta bovenstaanden wedstrijd ge speeld en De Volewyckers als hare meerdere moeten erkennen. Als te ruim; 2 uur beide elftallen in het veld komen, wordt Sparla's aanvoerder eerst een bouquet aan geboden. Verder zien wij dat Sparta 2 invallers telt. Direct nu den aftrap onderneemt Sparta's voorhoede, welke tegen den sterken, recht over net veld staanden wind speelt, een hevigen aanval en slechts met de grootste moeite weet ae V.-keeper zijn doel schoon to houden. Nu veranderthet evenwel en steeds moet Sparta's achterhoede hard werken om1 'de opdringende Volewyckers te keeren, terwijl ook de keeper veel schoten stoppen moet, wat evenwel naar behooren gaat. Ondanks den harden wind weet ook de voorhoede van Sparta af en toe nog mooie uitvallen te doen, maar de Volewyckers hebben het beste van het spel en weten dan ook tweemaal voor rust te doelpunten, met on houdbare schoten. Na rust wordt er door Sparta in een behoorlijke regenbui afgetrapt, maar na een mooi opbrengen van de V.-voorhoede, wordt met een heel' mooi schot een derde doelpunt gemaakt. Nu is het evenwel met hun overwicht afgeloopen en is Sparta doorloopend aanval lend, maar noewel er hard gewerkt wordt, is fortuna niet met Sparta. De meeste schoten gaan naast of weet de keeper weer het veld in te slaan of corner te werken. Met een zijner uittrappen, vangt Hoogendoorn halfweg het veld staande de bal op en voordat de keeper in zjjn doel js, heeft Hoogendoorn met een keihard schot de bal reeds in het net gejaagd en zoo de eer gered. (1—3). Sparta is nu overwegend sterker, maar de achter hoede van V. houdt uitstekend stand en het einde komt dan ook met een verdiende overwinning voor De Volewyckers. De heer Keet, welke door afwezigheid van den scheidsrechter leidde, heeft uitstekend voldaan en -naar beider genoegen gefloten. Ondanks het slechte weer was er nog tamelijk veel belangstelling voor den wedstrijd, wélke jammer door den te harden wind niet geheel' tot zijn recht kwam1. Volgende week ontvangt Sparta 1 bezoek van „Ulysses" uit Haarlem dit belooft weer een schitterende wedstrijd te worden, hoewel1 Ulysses waarschijnlijk ved! zwaarder dan Sparta zal zijn," welke dus met een zeer goed volledig elftal zal moeten verschijnen, om goed partij te geven. "hongersnood in turkestan. Uit Moskou, 10 Juni. In de provincie Fergh&nan in Turkestan woedt hongersnood. Hier ontvangen berichten zeggen, dat 400.000 personen van het voed selgebrek te lijden hebben, en dat reeds tal van men- echen gestorven zijn. AFGEBRAND. Te Boedapest zijn Zaterdagnacht twee groote fa brieken afgebrand. De magazijnen van de „Hunga- ïische KunstduengerfaJbrik" geraakten in brand en groote voorraden, waaronder 900 wagons juist gereed gekomen kunstmest en een achttal goederenwaggons behoorende aan de staatsspoor, in totaal ter waar de van een half milliard kronen werden een prooi der vlammen. Ongeveer te zelfder tijd brak brand uit in de „Just Gluchlampenfabrik", waar ontplof fingen de uitbreiding van den brand' .in de hand werkten. Men vermoedt,*dat hij dezen fabrieksbrand kwaadwilligheid in het spel is. De schade wordt op 200.000.000 kronen geschat. REVOLUTIE IN BULGARIJE, Uit Sofia, 9 Juni. De regeering is d'oor een orga nisatie van reserve-officieren omvergeworpen. Alle ministers zijn gearresteerd. Een nieuwe regeering is gevormd, waain alle oppositiepartijen zitting hebben, met uitzondering van de communiston. Het land is rustig. Aan deze staatsgreep hebben alle oppositiepar tijen, met uitzondering van de communisten, deelge nomen en heeft een einde gemaakt aan het bijna vierjarig bewind van Stamboeliïski en zijn boeren partij. Ongetwijfeld heeft Stamboeliïski voor zijn lund groote verdiensten gehad. De Zemledelsko Znnme, een regeeringsgierind blad, wees er dezer da gen nog op, dat de gewezen premier met groote tact zoowel de orde en de rust in het binnenland beeft weten te herstellen, als het netelige vraagstuk van oe vergoedingen, dat menigmaal onoplosbaar heeft geschenen, voor Bulgarije tot een bevredigende op lossing heeft weten te brengen. Het blad verzeker de tevens, dat de kleine botsingen, welke af en toe nog wel voorkwamen, de laatste stuiptrekkingen wa ren van een somber en voorgoed begraven verle den. Het blad blijkt te hebben misgetast. In zooverre had het misschien gelijk, dat aan de communistische opstootjes niet te veel waarde moest worden ge hecht, maar dat het verleden- begraven zou zijn, de regeering heeft erzelf tegen gewaakt door de einde- looze processen tegen de oud-ministers en -generaals en deze staatsgreep leert het tegendeel. Stamboeliïski's positie leek nog steeds sterk. In het Sobranje had zijn partij de volstrekte meerder heid en de communisten waren ongevaarlijk, ter wijl de verdere oppositiepartijen door hun twisten uit het verleden ver uiteen stonden en geen noe menswaardige vertegenwoordiging meer in het par lement hadden. Zijn regeering droeg echter de kie men van het verval in zich, doordat zij minder steunde op politieke beginselen, d.w.z. op een ze ker stelsel van behartiging van het algemeen be lang, dan op de verzorging van een bepaalde groep, den boerenstand, met voorbijzien van de belangen van de overige bevolking. Van den cultureel en strijd in Bulgarije is in de afgeloopen jaren meer dan eens gewag gemaakt. Men weet, .dat de regeering van Stamboeliïski de geleerden en academisch gevorm de n des land® door het voorschrijven van de door l.en bestreden spelling tegen zich in het harnas heeft gejaagd. De processen tegen de aanvoerders van het oude leger hebben in militaire kringen veel kwaad bloed gezét, het optreden van de plattelandsbevol king tegen de stadsbewoners was er niet naar om de boeren regeerders bij dezen populair te maken. Zie daar eenige verklaringen, waarom een staatsgreep, goed voorbereid! en voor de regeering onverwachts losbarstend, in de hoofdstad dadelijk kon slagen. Goed voorbereid was zij. Buiten de voorbereiders wist niemand wat er stond te gebeuren en toen het sein gegeven was, waren in een oogwenk tijds de ministers en verscheidene voormannen en Kamerle den van de boerenpartij in hechtenis genomen. Vrij dagnacht ging Sofia rustig slapen en toen het Za terdagochtend ontwaakte, was het in de macht der omwentel aars; er had geen druppel bloeds gevloeid. De hoofdstad is echter nog niet het land. Stamboe- liiskrg aanhang vindt men begrijpelijkerwijs op het platteland. De min of meer gezeten plattelanders be hooren) allen tot de boerenpartij^ de landarbeiders meest tot de communisten. Wel waren dezen den laatsten tijd wat roerig, wat tot scherpe maatrege len van de regeering aanleiding had gegeven, doch in veel opzichten gaan hun belangen met die van de andere plattelanders samen. Van de oude partijen moeten zij1 in ieder geval niets hebben en in d!e eerste jaren van Stanjboeliïski's bewind vormden zij de meest loyale oppositie, die men zich denken kan. Het is niet uitgesloten, dat zij aanvankelijk met de aanhangers van den gewezen premier zullen trach ten den staatsgreep ongedaan- te maken. Voor het al of niet welslagen van deze plannen is het van veel beteekenis over welke leidiqg de plattelander» zul len beschikken. Uit den aard der zaak. vertoefde een groot aantal huner aanhangers te Sofia en is dus in bamden van de omwentelaare. Staml>oeliïski zelf was echter niet in de hoofdstad) aanwezig. Hij vertoefde sinds eenige dagen in zijn geboortedorp Slowoitea, in Midd'en-Bulgarije. Te Sofia liepen Za- terdag over zijn lot tegenstrijdige geruchten. Men sprak van zijn gevangenneming, zijn vermoording en ook van zijn ontvluchting. Een telegram uit Bel grado schijnt een bevestiging van dit laatste gerucht. Het meldt, dat Stamboeliïski een opmarsch van de boerenbevolking tegen Sofia tracht te orgamseeren- en dat er in verschillende Bulgaarsche plaatsen ook te Sofia reeds bloedige gevechten zoudén zijn geleverd. Bevindt Stamboeliïski zich inderdaad op vrije voeten, dan is het lang niet zekeT, dat het nieuwe bewind zich zal kunnen handhaven; de lan delijke bevolking vormt nu eenmaal in Bulgarije de groote meerderheid. NN.R.Ct. Alexan-der Sankof, de nieuwe Bulgaarsche minis ter-president, is hoogleeraar in de staathuishoud-- kunde aan de hoogeschool te Sofia. Hij ia een tee- kenende figuur uit de intellectueele kringen van Bulgarije, die de achting goniet van de leidende kringen en van de plattelandsbevolking. Hij is steeds een overtuigd voorstander geweest van een politiek van toenadering tot de Westersche mogendheden en tot Frankrijk in het bijzonder. In tegenstelling met zekere geruchten, is hij volkomen vredelievend. Sankof en zijn vrienden hadden Stamboeliïski ge raden te streven naar een toenadering tusschen de verschillende standen, maar de leider van de boe renpartij heeft niet naar dezen vriendschappelijke!!! raad willen luisteren. Prof. Sankof is al meer dan een jaar geleden begonnen in een vereeniging, de „Narodni ^gowor", de leden uit de intellectueele kringen, zonder onderscheid van partij, bijeen te brengen, teneinde een gemeenschappeiijken veld tocht tegen de regeering te ondernemen eu de orde en de wettelijke toestanden1 te herstellen. De staats greep van Zaterdag is het resultaat van de pogingen der laatste maanden van alle Bulgaarsche intellec- tueelen om langs grondwettigen weg tot bevrediging van den binnenlandschen toestand te geraken. De medewerkers van Sankof. en met name prof. Molof en de heeren Kazosof, Stoendtsjef en Bobotsjefki zijn aanhangers van deze samensmelting van de stads en plattelandsbevolking, welke door het oude be wind werd bestreden. een rede van baldwin-, de engelsche premier! Baldwin heeft, te Óxford sprekende, gezegd, dat Enigeland door middel van de huidige of een andere regeering vrede 'brengen moest aan het verwarde Europa. Het bestaan van de Westersche beschaving hangt af van het evenwicht in Europa en van des- zelfs onvatbaarheid voor proefnemingen in bestuur, zooals Rusland te zien geeft. Heft zal Engeland'® taak zijn, al het mogelijke te doen om Europa te helpen bij de verkrijging van vrede. de bevolking van RU8LAND. Volgens het statistisch bureau van het gouverne ment Moskou bestaat do bevolking van dat gouver nement op het oogenblik uit 3.597.500 zielen, tegen 3.120.000 zielen in 1920. De stad Moskou alleen telt 1.543.000 zielen. De vermeerdering van de bevolking van Moskou is voor een deel toe te schrijven aan de geleidelijke toeneming van het aantal werkende fa brieken en verdere ondernemingen Het steirftecijfer et Moskou is de laatste jaren verminderd. Het sterfte cijfer bedroeg 360 op de 1000 inwoners in 1920, 250 in 1921, 244 in 1922 en 154 op de 1000 in "het eerste kwar taal van 1923. Onder de mannen en kinderen was de sterfte aanmerkelijk grooter dan onder de vrouwen. Dit wordt vooral verklaard: door de toeneming van de epidemieën, wel'ke onder de mannen, die aan den oorlog deelnamen, slachtoffers maakte. Het geboor tecijfer te Moskou is de laatste jaren eveneens ge stegen. Evenwel blijft dit geboortecijfer toch beneden dat van vóór den oorlog, nl. 30 op de 1000 inwoners, tegen 33 op de 1000 in 1913. Het percentage onechte kinderen is niettegenstaande het toenemen van het aantal huwelijken nog steeds tamelijk groot, name lijk 10 a 12 percent. verhooging druxwerkprijzen in duitsch- land. De Duitsche boekdrukkersvereoniging deelt mede: De tariefcommissie der Duitsche drukkerijen be sloot met ingang van 9 Juni de loonen met gem. 70 pet, te verhoogen. De prijzen van het drukwerk zul- lenueveneens met 70 pet, worden verhoogd!. het ongunstige weer. Blijkens een radiogram uit Berlijn is het. weer de laatste dagen in Duitschland nog een tikje ongun stiger dan bij ons. Hier- en daar daalde de thermome ter tot enkele graden boven nul en in de buurt van F.isleben (prov. Saksen) kon men Donderdag genie ten van.een sneeuwstorm. De sneeuw lag uren lang op het veld. Met den a.s. oogst ziet het er niet zeer gunstig uit. de vesuvius in actie. Uit Napels, 9 Juni. De Vesuvius is weer sterft in actie. Verscheidene schokken hebben het gebied in den omtrek doen schudden. Een kegel van den kra ter is ingesort, waardoor een opening van acht me ter is gevormd, waaruit een stroom van lava vloeit, die dreigt in het gebied ten westen, zuiden en oosten van den Vesuvius binnen te dringen en het te ver anderen in een vuurzee. Tallooze secondaire 'kraters hebben zidh geopend, waaruit witgloeiende lava komt, die verscheidene meters omhoog wordt ge worpen. De bevolking in den omtrek heeft toebe reidselen getroffen ten einde alles wat zij kan aan den geesel te onttrekken. twee fransche militairen te dortmund gedood. Uuit Berlijn, 11 Juni. Te Dortmund zijn Zaterdag avond in de Wilhelmstrasse twee Fransche adjudant onderofficieren door onbekende en tot nu toe niet gevatte daders op korten afstand doodgeschoten.. De eene wag onmiddellijk dood de andere stierf bij aan komst in het ziekenhuis. Twee burgers, die de daad bij het bureau van den Franschen bevelhebber aan gaven, werden gearresteerd. Eenigerlei maatregelen zijn van Fransche zijde tot nu .toe niet getroffen. Volgens de eerste berichten, werden de beide Fran sche adjudant-onderofficieren met revolverschoten gedood bij een twist met Duitsche burgers. een schipbreuk. Uit Pcrt Soedan, 10 Juni. Het Briteche stoom schip „Maiden", 3200 ton metend, is op weg van Cal- cutta naar Londen, op een rots in de Roode Zee, op bet strand geloopen en verkeert in zinkenden toe stand. Omtrent het lot van de passagiers is niets be kend. Een ander stoomschip, dat zich op twintig mijl afstands bevindt, breng de „Maiden" hulp. de wolga buiten zijn oevers. De Russische correspondent van de „Stockholm© Tidningen" meldt, dat ten gevolge van het feit, dat de Wolga benedenstrooms buiten zijn oevers is ge treden., bijna 400 personen zijn verdronken en 70.000 dakloos zijn geworden. het antwoord op de nieuwe duitsche nota. Uit Parijs, 10 Juni. De gedachtenwisseling over de nieuwe Duitsche voorstellen tusschen de Fransche en Belgische regeerirgen zijn voortgezet en men is 'tot volledige overeenstemming gekomen. Frankrijk en België zouden gaarne zien, dat 'de geallieerden een collectief antwoord aan Duitschland zonden, waarin zij zouden verklaren, iedere bespreking over de Duitsche voorstellen te weigeren, voordat het lijdelijk verzet In het Ruhrgebied is opgeheven. Poincaré heeft aan fle Engelsche regeering mede- gedeeld, dat Frankrijk 'gaarne een gemeenschappelijk I antwoord der geallieerden zal onderteekenen, indien dit zich zou beperken tot den eisch, dat het verzet wordt gestaakt. Is deze voorwaarde vervuld, dan is Frankrijk bereid met de geallieerden over de kern van het schadé- vergoediiigsvraagstuk te beraadslagen, op den grondslag van de Fransche nota van 2 Januari 1923. Zulk een stap zal' Engeland de gelegenheid geven het geallieerdé eenheidsfront te herstellen. NOORDFRMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 9 Juni 1923. Blauwe aardappelen f 1.90. Brayo's f 1.30 a 2.20. Grove uien f 10.10 a 12.20. Drielingen f 7.30 a 7.80. Gele nep f 4.10 a 5. Peen f 1.80 a 2.10. alles per 100 Kg. Aanvoer op 7 Juni: 9950 Kg. aardappelen, 16092 Kg. uien, 2725 Kg. peen, 7 stuks bloemkool. ALKMAAR. 9 Juni 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 14 paarden f 150 tot f 400, 39 koeien en ossen f 250 tot f 5o0. 71 nuchtere kalveren f 12 tot f 28, 21 vette schapen f 36 tot f 48, 21 lammeren f 16 tot f 30, 2 magere varkens f 34 tot 38, 117 biggen, 10 w. f 18 tot f 29, 16 bokken en geiten f 4 tot f 12, kleine bokjes f 1.75 tot f 3. MEDEMBLIK. 11 Juni 1923. AardappelenGroote muizen f 1.60 a f 1.70. Kleine muizen f 0.50 a 0.60. per 25 Kg. LANGEDIJKER GROENTENVEILING, Br. op L. 11» 'Juni. Schotsche muizen f 11.80 a 12.90. Drie lingen f 7.60. Kleine aardappelen f 1, alles per 100 Kg. Aanvoer: 894 Kg. aardappelen. AMSTERDAM, 11 Juni 1923. Aangevoerd: 408 vette koeien, le kw. f 1.25 tot 1.3b, 2e kw. f 1.10 tot f 1.25, 3e kw. i 0.90 tot f 1.10 per Kg., 90 melk- en kalfkoeien f 350 tot 500, handel! traag, 78 vette kalveren, le kw. f 82 tot 88, 2e kw. f 76 tot f 80, 65 nuchtere kalveren, f 16 tot f 28 per stuk. 94 schapen f 45 tot f 55 per stuk, 149 lammeren 20 tot 24 per stuk, 563 vette varkens, Hollandsche le kw. f 1 tot f 1.02, 2e en 3e kW. f 0.90, 9 paarden, handel traag. ALKMAAk, 11 Juni 1923. Aardappelen f 11.80 a 14.40 per 100 Kg. Bloemkool, le soort i 35 a 50 -per 100 stuks. Aardbeien f 146 a 186 per 100 Kg. Rabarber f 4.30 a 7.10. Wortelen f 9.20 a 20.40. Uien f 9.80 a 12.50. alles penlOO bos. Spinazie f 11.40 a 40.50 per 100 .Kg. Kropsla f 3.40 a 7.20 per 100 stuks. Asperges, dik wit f 88 a 98. Idem, dikbl. f 50 a 70. Radijs f 2.50 a 4.60, alles per 100 bos. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en ternee- geslagen voelt, dient gij Fosteris Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. stapvoets rijden. Burgemeester en .Wethouders der gemeente Scha- gen; Gelet op artikel 61 van de Algemeene Politiever ordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat bet Maandag 18, Donderdag 21 en Zondag 24 Juni a.s. in het be lang der openbare veiligheid, is verboden in de kom der gemeente, vanaf de punten, waar de daartoe be trekkelijke waarschuwingsborden zijn geplaatst, an ders dan stapvoets te rijden, met rij- en voertuigen mei, paarden bespannen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste f 25.-— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 8 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. federatie hollands noorden van staats pensionnee ring. Op de vergadering vanwge bovenvermelde federa tie, gehouden Zondagmiddag 10 Juni in Cérès waren alle bestuursleden aanwezig, terwijl 10 afdeelingen vertegenwoordigd waren, nl. Wieringerwaard, Heer- hugowaard, Veenhuizen, Schagerbrug, Kolhorn, Dikshorn, Schagen, St. Maarten, Anna Paulowna en Winkel. De voorzitter, de heer A. de Boer, uitte dan ook zijn tevredenheid over de goede opkomst. Hij wees er op, dat er dit winterseizoen oen opgewekt vereenigingsleven was geweest, vele vergaderingen waren door de afdeelingen gehouden, er was flink propaganda gemaakt, waarbij naast plaatselijke ver- eenigingen, vooral de clubs van Wieringerwaard en Julianadorp zich zeer verdienstelijk hadden ge maakt. Vele leden waren gewonnen. Een poging, om met behulp der club van Julianadorp te Callantsoog een afdeeling te stichten, was jammerlijk mislukt, daar op den belegden propaganda-avond slechts eeni ge jongelui aanwezig waren. Na de opening werden door den onvermoeiden secretaris de notulen en het keurige, uitgebreide jaar verslag gelezen en onder applaus goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de federatie Alkmaar, tot dusver nog altijd vergeten had, haar aandeel in het tekort van de gehouden meeting over te zenden. Be sloten werd, den penningmeester de nota toe te zen den en tot voldoening ervan aan te sporen. Aan de orde is thans de behandeling van den be schrijvingsbrief, Het voorstel van de afdeeling Zie- rikzee om aan afdeelings- en federatiebesturen van wege 't hoofdbestuur redevoeringen in beknopten vorm voor propaganda-avonden beschikbaar te stel len, werd door den afgevaardigde van Scbagen warm verdedigd en vond een goed onthaal. Het voorstel van Rotterdam en het Provinciaal Co mité in Noord-rHolland en Andijk, om namens den Bond een krachtige actie voor ontwapening te voe ren, teneinde gelden voor staatspensionneering vrij te krijgen, lokte vele besprekingen uit. Geen besluit werd genomen, omdat op de jaarvergadering in Gro ningen Ds. D. A. v. Krevelen hierover een inleiding zal houden en dan conclusie zal trekken. Daar deze niet bekend zijn,, zal men moeten afwachten. Het voorstel van de afdeeling Benningbroek en Fe deratie Schouwen-Duiveland inzake herkiesbaar heid' der bestuursleden, werd door den heer De Vries (Schagen) krachtig bestreden. De vergadering deelde algemeen zijn zienswijze, zoodat .geadviseerd werd, te trachten den bestaanden toestand te bestendigen. Wat de verkiezing van het Hoofdbestuur betreft, werd algemeen besloten, de candidatuur der aftre dende leden, de heeren Ds. D. A. van Krevelen en Ds. P. A. Vis (herkiesbaar) te steunen en inplaats van W. Posthuma te stellen den heer R. Sissing, voorzitter fed. Groningen, dus ook een Groninger. Er zal geen propaganda voor genoemde candidaten gemaakt wor den. Op voorstel van den heer De Vries werd besloten, dat elke aangesloten afdeeling een circulaire zal worden toegezonden, waarin wordt vermeld, hoe het avies der federatie over de te Groningen te behan delen voorstellen luidt. Later werd ook de wensch geuit, om in die circulaire op trouw bezoek der fede ratievergaderingen aan te dringen, opdat alle 19 af deelingen eens zullen vertegenwoordigd worden. Als bewijs, hoe sommigen zich met hart en ziel wijden aan de goede zaak. kan dienen, dat de heer De Vries met twee andere leden der afdeeling Schagen de kiezerslijst der gemeente Schagen opgevraagd heeft daaruit gedurende vier avonden tot bijna midder nacht de voor lidmaatschap in aanmerking komen de kiezers heeft aangeteekend, terwijl deze daarna bewerkt werden. Resultaat 61 leden en f80 meer in komsten. Hulde!! Zeker wel een voorbeeld, dat tot aanpakken aanspoort. Deze wijze van werken, bene vens huisbezoek werden krachtig aanbevolen. Tot afgevaardigde der federatie naar de algemee ne vergadering wend benoemd de heer Romar van Winkel, tot plaatsvervanger de heer P. Appel van Sint Maarten. Bij de rondvraag bleek, dat de afdeelingen Petten en Den Helder «eèr kwijnende waren. Wat Oude Nle- dorp betreft, vond het denkbeeld, om aldaar een propaganda-avond te houden, algemeen ingang, 't Zal op een volgende vergadering nader bespreken wor den. Ook werd het denkbeeld geopperd!, om aan elke af deeling, die op de vergadering niet vertegenwoordigd was, steeds, een schrijven te richten, met opwekking een volgenden keer present te zijn. Het idee, om op een: anderen dag dan Zondag te vergaderen, vond lang geen meerderheid. Hierna werd de vergadering, die zich door gezellig heid kenmerkte, gesloten. vereeniging westfriesland. De Pluimvee- en Konïjnenvereeniging „West-Fries land" hield Zondag in haar stamlokaaï „de Gérè^' een algemeene vergadering. Door afwezigheid van den voorzitter, werd de bij*- eenkomst door een der commissarissen geleid. Nadat de uitgebreide notulen door den 2en secretaris, den heer C. Moeiies waren gelezen, ging men over tot de tusschentijdsche verkiezingen van enkele be stuursfuncties. Tot 1ste secretaris werd gekozen de heer C. Moeijes, en tot tijdelijk 2en do heer K. Kos. Bij deze verkiezingen werd besloten, dat zoo een bestuurslid de gemeente Schagen metterwoon gaat ver laten, dan treedt hij tevens af als bestuurslid van West- Friesland". Het is gebleken, dat er onder het bestuur iemand was, die daarover anders dacht. Tot leden van de hokkeninspecüe en tevens van de financieele commissie, werden gekozen de heeren G. Brokken en G. Mooij. Bij de besprekingen over deze bestuursfuncties werd aangenomen, dat er jaarlijks een hokken wedstrijd zal worden gehouden. Deze wedstrijd zal tot grondslag hebben: doelmatigheid van inrichting en zindelijkheid van hok en loop. Op onbepaalde dagen in een der maanden Mei? Juni, Juli en Augustus, zullen de hokken en loopen bij de leden worden .geïnspec teerd en naar de gegeven punten, zulllen prijzen wor den toegekend. De vereeniging „Aves" zal in Nov. van dit jaar haar 20-jarig bestaan herdenken. Dit bestaan zal ge vierd worden met een groote nationale tentoonstelling. En ter bevordering van dit doel, en wegens de vriend schappelijke betrekkingen, die er tusschen Aves en West- Friesland bestaan, besloot de vergadering Voor deze tentoonstelling 2 ril veren medailles beschikbaar te stel len een voor het mooiste trio Barnevelders en een voor bet mooiste nest "konijnen, onverschillig van welk ras. De tentoonstelling van West-Friesland zal op! een nader vast te stellen datum in Januari 1924 worden gehouden. Aan deze tentoonstelling zal een .verloting van 2500 loten 25 cent verbonden worden. De prijzen zullen, zooveel mogelijk op de tentoonstelling worden aange kocht. Ten slotte werd 'besloten voor de vereeniging een 60-tal1 kooien aan te schaffen en deze bij' voorkomende gelegenheden in huur voor andere exposities beschik baar te stellen. Tot heden moest de vereeniging zelf huren, waarvoor jaarlijks een belangrijk bedrag op de uitgaven voorkwam. Daarna sluiting. kermis. Ook de eigenaar van. Cérès beeft alles gedaan om met kermi» iet® superieurs te brengen. Daar zullen optreden ide Wilsons met Jobn ïoke, de volksmenner. Wij lezen in de Zaanland9che Crt. dat dit i® een prachtig tooneelstuk. Het blad schrijft: Dit mooie en diep-ingrijpende stuk is van E. J. Roobol, maar gebeel bewerkt door den heert Jac. Wilson. Deze heeft zijn groote kennis van tooneelwerk en al zijn kunstzin aangewend om dit stuk uitstekend te herzien, vandaar het reuzensucces, dat dit gezelschap er mee heeft. Het stuk speelt in Engeland, omstreeks 1651, dat is in den tijd van Cromwell, toen de koningsgezinden als dieren werden ter slachtbank geleld, en om hals gebrachl Ook lady Laud zou dit lot treffen en aan Sir Ha- milton, baar verloofde, werd door den bloeddorstigeni John Koko, den opperrechter, last gegeven, om haar te veroordeelen. De rol van John Kok© werd op schitterende wijze vertolkt door den heer John. Wilson. Genoemde heer toont door de weergave van deze rol, dat hij zich elke rol kan indenken, en die ook goed kan spelen. Wij hebben werkelijk genoten van zijn schitterend spel, alhoewel zijn rol nu juist niet sympathiek was. De rol van Sir Hamilton werd op uitnemende wij. ze vertolkt door den heer Gerand Arbous, die den plichtsgetrouwen Sherif schitterend creëerde. De heer Joh. te Wechel vervulde twee rollen en wel dien van huisknecht van Lady Laud. als een oude getrouwe bediende en later als gezworene, toen hij edel en eerlijk zijn meening naar -voren bracht* op gevaar af, dat ook hij onder den bijl zou vallen. De heer Joh. Wilson Jr. speelde op onverbeterlijke wijze de rol van Overste in het Koninklijk leger, die verliefd op Lady Laud, om haar liefde bedelde, maar werd' afgewezen; zijn wanhoop, zijn haat en later zijn berouw, werden schitterend weergegeven. Dit was een zeer emotie-,volle rol. Een nieuw gezicht was voor ons dat van den heer Loevens. In zijn rol van slager-overste van het Par- lements-leger, voldeed hij uitstekend. Wij feliciteeren het gezelschap met dezen aanwinst Wanneer we dit niet schrijven van de heeren Arbous en Te Wechel, is dit, omdat het ons bekend is, dat deze heeren slechts tijdelijke krachten zijn en zoo bereidwillig waren het gezelschap „Wilson" te hel pen. De ster van den avond' was in dit stuk wederom mej. Bierman, die buitengewoon mooi spel gaf als lady Laud. In dit stuk heeft deze actrice zich zelf overtroffen. In het 5e bedrijf snikte bijna het geheele publiek, zooals haar spel ieder ontroerde. Men moet het stuk hebben bijgewoond, om te ge- loóven, dat wij ln deze niet overdrijven. Een spontaan applaus brak er los, toen na afloop haar een bloemenhulde werd aangeboden. Verder zal Het Kleine Tooneel van Noordscharwoude een uitvoering geven en opvoeren: „Armoede zoekt Uitvluchten" een blijspel dat deze kamer reeds voor de 24ste maal opvoert. De Langedijker Courant schreef onder meer: Het is een stuk waf-bij je de tranen over de wangen rollen van het lachen. Maar ook dan alleen wanneer het zoo vertolkt wordt, als „Het Kleine Tooneel" dat doet. Waldemar Holstein, arts, getrouwd met Ilona Barasch, een Noorsche. leven in fatsoelijke armoede. De toelage van oom Juchten is lang niet toereikend om van te leven en patiënten heeft hij nog weinig. Mevrouw Holstein tracht geld te verdienen door als model 'te poseeren voor een kunstschilder en de dokter die als student een jolige baas was en veel voor tle kunst gevoelde, verbindt zich aan èen theater om daardoor zijn inkomen te vermeerderen. Beide echtgenooten houden dit voor elkander geheim en bedenken alle mogelijk listen, die Ten slotte de allerdolste verwarringen en misverstanden uitiókken. Dti is geen _?tuk voor een alledaagsch dilettanten}- gezelschap: dit moet in handen zitten van dilettan ten als de leden van „Het Kleine Tooneel''. Die zitten reeds in den zadel, rijn goed gespoord en gelaarsd, hebben een tikje aanleg en gave en benutten die op de beste wijze. Anders komt zoo'n stuk 'niet tot zijn recht en nu wordt het een juweef van een 'blijspel. De leden yan „Het Kleine Tooneel" brengen er bezieling en leven in. Zij verdienen allen den 1'of, dit stuk tot een geestig product van menschelijke fantasie en humor te hebben gemaakt, door ongedwongen en vlug spel. Ee$ complimentje aan ae dames, vooral van wie wij geen van allen afzonderlijk mogen noemen. En de heeren mo gen eveneens met eere worden genoemd. Aller spél viel' niet genoeg te roemen en wij Zijn er van overtuigd, dat „Het Kleine Tooneel" nog vele lauweren, ook met ait stuk. za! inoogsten. Het publiek genoot hartelijk. En het is voor het lichaam nuttig, als soms de lever schudt". Zoo dachten wij er over. En Zaterdag treedt opi Dlaan Pool, onze bekende en algemeen geliefde cabarettier. Aanbeveling onnoodjg.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3