Uit het hert van holland. Binnenlandse!* Nieuws. Keciames. HOKDT BIJTIJDS. Brieven uit Engeland. elkander strijden'. Nu Engeland den rustvei stoorder van lOl i onmachtig ziet, hoeft het geen reden er een ander mogelijk rustverstoorder voor inpi.tab te i.-u komen. Zeker niet om tegen Zijn eigen belang mede te werken tot Eet bevorderen laarvan. Het samen gestorte bloed maakt al de pagina's in de geschiedenis boekjes, waarop men van edcaurs vergoten D.oed en de elkaar geslagen wonden leest niet geheel onlécsbaai Wil' men de Entente bestendigen, js esr een compromis noodig, dan Zat dit van beide kanten moetefi komen. En tot dusverre verwacht Parijs blijkbaar, dat Londen alleen concessies zal doen. Dit nu is zeer onwaarschijnlijk. UITKIJK. Als er nog iemand na de leening voor Ned. In- dië en na die voor den Buropeescben hartiap Oos tenrijk geld te beleggen mocht hebben, zou ik hem, als Hagenaar, een goeden raad willen geven: „hou je duiten tot hot najaar, dan kan je een eer tijds bloeiende, -doch momenteel verAoopen badplaats voor een schimmetje geld over nemen." Te deksel, waarom zouden Nederlanders alleen meedoen aan het leegkoopen van Duitschland en Oostenrijk en ndot aan den ramschuitvorkoop van Scheveningen, die niet. kan uitblijven? Zooveel geld is er niet voor noodig om dit zaakje over te nemen en als er wat minder kapitaal in zit., dan de op richting kostte misschien er nog geld aan te ver dienen ook. Het is ruim half Juni Andera placht op dat tijd stip ieder, die „iets" is. te hebben gehuurd. Nu kun nen alle appartimenten aan badgasten verhuurd, naar men me meedeelt, gemakkelijk worden „ge turfd" achter op een vorloopen spoorretoertje. Wie heeft er den moed bij zulk weer kamer» te gaan bespreken voor zijn zomerverblijf aan zee? Wie is de man, die den moed heeft aan vacantie te den ken in een oord, waar meer omgewaaide parapluies tegen het prikkeldraad der plantsoenen kleven, dan de badplaats bewoonde kamers telt? De sport tentoonstelling hebben we gehad. We we ten, dat een auto hard kan rijden, een motorfiets dito en dat men bij wind zeilen kan. Voorts, dat hem, die het betalen kan, een rumgroc verwarmt en dat bij hem die daarvoor geen geld genoeg heeft, een verkoudheid toch niet was uitgebleven. Overigens heeft die tentoonstelling behalve wat enthusiast proza in de plaatselijke pers geen bijzon der opzien gebaard en vele waren de Hagenaars, die heelemaal niet konden bedenken wat die vlaggetjes met „I.T.S.T." op de tramwagens toch wel konden beduiden. Veel meer spectakel wordt gemaakt voor de Mo derne Tentoonstelling, die dezen zomer ergens in het duin bij den Harstenhoekweg zal worden gehou den. Naar het schijnt wordt dit een expositie van moderne kunst, d.w.z. het dadaïsme in verf vermoe delijk, waarvan wo nu en dan losse voorbeelden op gewone tentoonstellingen te zien krijgen. Nu er aan dezo onderneming het gewone kermiago- doe wordt vastgeknoopt, dat onafscheidelijk schijnt to zijn van tentoonstellingen, vreezen de omwonen den, dat zij zullen worden gestoord in hun .nachtrust. Blijkbaar zijn deze goedhartige en graag-slaapsche lieden kinderlijk genoeg om te gelooveru, dat een stel menschen mot Lunapark-neigingen eerst cubistische schilderijen gaat «bekijken en daD natuurlijk door het aanschouwen daarvan zoo door het mallotige heen raakt, dat hot niet meer te houden is op de kermis. Och arm! En dan juist die Harstenhookweg- gers, die jaren lang, toen de speeloccasies daar blooi- den en de geïmporteerde jufferkonis <rr hun tenten hadden opgeslagen, auto's, muziek en ruzie hebbeit aangehoord heel den nacht door. Die stakkers zul len nu in eens hun nachtrust bedorven zien, door een JIjling menschen, die to middernacht uit de tentoon- stellingsvermakölijkheden naar huis gaan. Een mensch moet niet to zoor overdrijven Een beetje kan geen kwaad, doch niet to veel. Dat laatste hooft ook de directie van bet Hotel dos Indoe gedaan, die, toen do gemeente zich met. exploitatlaJ daarvan ging bemoeien, uit de winst een salaris kreeg van tien mille voor twee menschen, plus aan -1 deel in de verdoro winst. Alles nadat zij het hotel eerst hadden verkocht aan de N-U.M. die het. later weder verhuurde, welke huur de gemeente betaalde.! Bovendien kregen zij een som gelds voor inbreng van inventaris. Redelijke, gewone menschen kunnen er komen met zulk een inkomen, Maar zij niet. Hotelexploltanten en hun koks hobben de eigen aardigheid van or een percentonsysteem op na te houden. D,w.z. dat een vast percentage van de re-! kening per maand aan den kok wordt uitgekeerd.' of dat er ten behoeve van den exploitant oen zeker extra-bodrag op de nota wordt gezet. Do Haagscho winkeliers hobben oenige jaren geledon alle kortin gen afschaft en ik geloof zelfs een conventioneels boete vastgesteld op overtreding, maar gebruiken zijn hardnekkig en ten slotte heeft de exploitant en de chefkok hef in de hand of iemand al dan niet leve rancier zal blijven. Vooral laatstgenoemde, die zoo noodig het boste vleesch taaii en ongenietbaar kan maken als de leverancier in dit opzicht, niet mee gaand genoeg is en hij een ander weet die wel op den eersten van de maand met eon „couvert" gereed staat, is vrijwel oppermachtig. Het misbruik hoert vele jaren bestaan en al moge het tamelijk wel zijn uitgeroeid op papier, er zijn nog steeds conservatieve directeuren, koks en leveranciers, die het oude gebruik handhaven. Waaronder blijkbaar Je dii'flCf.ur -.a ae. JJotci dus InJes. k heb w ini^i zin hier de geheele dagvaarding te gaan uitpiuizen, maai waar het op neer komt is, dat de directrice in de jaren 1918 lot 1922 een sommetje van klein 7 mi le op die wijze zou heblh n binnengenarkt al ee i van don behan gcr en dat de directeur aan behangers sigaren- en eleclrisch Ik.htrekeningcn in 1919- '920 b<m .d en nog aseven-en-ha'f-duizend gulden zou hebben ingepikt. Dut zijn de feiten waarvoor wotodt vervolgd. Tien milie jaarJijksih inkomen plus rente uil bezit, plus ruim vccrtHi mille aan „fooien" in een paar jaar: het kan s<hikken voor man en vrouw, die boven dien in het hctel vrij kost hadden, die bovendien iri het hotel vrij kost hadden, dié nat en droog, daar behoorlijk is. Heel hard noodig was het niet hot Werkelijk toegekend inkomen op die manier te vergrooten, doch directeuren dierctrice vonden het toch gewensrtyt ergens een paar gulden extra te maken. Met als gevolg dat strafproces. Merkwaardig is inmiddels dat er naar do geschiedenis nooit een haan zoui hebben gekraaid, als er geen gemeentezaak was geweest. Particuliere aandeelhouders zouden er nooit iels van hebben gemerkt. Alleen het afzonderlijk onder zoek der rekeningen en van het beheer door vertrou wensmannen van Os twee belanghebbende partijen en niet door dien der directie alleen heeft licht gebracht. Wat het resultaat van dat proces is, kan ons vrij en verschil! ig laten. Die schade, in de dagvaarding ge noemd. i£ dat gemeente en directie de winsten deel den over vier jaar zoo Iet» van zevenmiAle voor de ge meente, dus nog geen twee mille per jaar. Nu men de traditioneels directie de vroegere eigenaars kwijt is, kan men natuurlijk omzien naar een ander vakman, die gelijk var zelf spreekt niet de zeer hooge eischea der vroegere directie heeft. Niet op ©en villa aan den Ouden Scheveningschcn weg behoeft te wonen, geen auto noodig hoeft en met een inkomen van in mil-lp of vijf, plus kost en inwoning een heel eind komt. Gegadig den vaklieden dn het hotelbedrijf dat vrijwel op apegapen ligt, Zijn er to kust en te keur en zelfs zijn or wel lieden onder te vinden, die hun talon en ma nieren voldoende beheerschen om diplomaten en zoo noodig ook vorsten naar behooren te ontvangen. Hetgeen in Des Indes een noodzakelijk vereischte is. 'Door de bezuiniging, mogelijk gemaakt door de ontdekking dor fraude.kan de gemeente gemakkelijk In óén jaar de geleden schade inhalen en voor de toekomst een winst gevend bedrijf hebben. Wat van alle gemeente-onder nemingen niét is te zeggen. Inmiddels is dat proces oen illustratie van de ver wording der zoden, als 'zelfs menschen, die zich zoo goed kunnen roeren, zich niet ontzien óp dergelijke wijze te konkelen en te fcharreien niet leveranciers. Leveranciers, waarover menschen van het slag van den directeur in don Haag met de meeste minachting plegen heen te kijken. Het belangrijkste is het proces misschien wel voor den „Handeldrijtvenden Middenstand", welke nu het zeer duidelijk geïllustreerd bewijs ontvangt wat zijn „^mti-kortingsbesluif' eigenlijk om het lijf heeft. Als men goed nagaat werken haast alle leveranciers met kortingen of premies. De luchtballonnetjes, waarmede de kinderen van win kelende mama's do straten in het centrum- Woensdag en Zaterdagmiddag onveilig maken, de' divtdendboiis van allo grutters, spekslager», bierhandelaars en derg., do gratis sigaar op de vijf stuks, het duizend mark biljet of als equivalent een papieren pijpje hij twintig sigaretten^ het rijn alle een soort korting. 'Een Soort premie cn dus naar bot oordeel der winkeliers oen teeken van onedele concurrentie en als zoodamig in den ban gedaan. Of ik nu duizend mark cadeau krijg op veertig een* sigaretten scheelt toch waarlijk (mits de koers me wat begunstigt) niet tfoo hoet wel van een vijf 'of tien procent op de verschillende rekeningen van een, groot hotelll. In elk geval het een zoowel als 'hef ander b in directen strijd met het destyds gevallen besluit van geon korting. Laatste nieuws: Donderdag 14 Juni om hall zeven heeft het in den Haag gesneeuwd. Tweede bericht er is een badgast ontdekt me* wit flanellen broek, achtbaar onder een pel». A. 8T. MAARTEN. Woensdag was voor hier de dag waar liet school kind zoolang op teert en wel de dag van 't schoolfeest. Nu, heel gelukkig is het niet getroffen. Wel is de natuur zooara de duinen bereikt worden, milder dan bij ons op de ruimte, maar ook daar was het niet droog, dusniet mooi. Toch is door de kinderen vo'op genoten in den speeltuin bij Bruin te Bergen eu ook later toen was hot gelukkig droog is op het duih naar hartelust gerollebold en gestoeid. Zingende kwam het kleine volkje dan pok om huif acht ons dorpje binnen, waar hifn nog een versnapering werd uitgereikt en na deze gingen de moeders, wdke de kleinen af haalden, welgemoed naar huis. De twto hoogste klassen met degenen we'ke Mei J.l. de school hadden verlaten, waren per auto naar Haarlem en omstreken. Ook deze waren in de wolken over het mooie nefs e dat ze gedaan hadden en gingen vrooFjk en opgewekt om 9 uur or> moeder af. Van hieruit dank aan commissie, koetsiers en auto houders. welke geheel belangeloos rijtuig en auto's disponibel stelden en aan de burgerij der school wijk, die door hun milde gave dit reisje mogelijk gemaakt hebben. Deze opmerking werd zonder uitzondering tegen, iedere klant gemaakt en dezelfde menschen hadden die uit den treure gehoord. Maar rij deed niet de minste moeite om iets anoens aan te trekken. Zij liet zelfs den peignoir nooit wasschen. Nanno gaf er geen antwoord op. Zij dacht nergens anders aan dan om zoo gauw mogelijk haar boodschap pen tc doen en uit de tegenwoordigheid vanJamesy Ryan te ontsnappen. Maar ontsnappen-was onmogelijk. Zoodra hij haar zag, liep hij den winkel door en kwam naast haar over 'de toonbank leunen, terwijl hij deed alsof hij heel groot beJang stelde in alles wat rij noodig had. Hij keek naar haar gezicht met zijn kleine sluwe oogjes, maar zeide dc oersto oogenblikkcu niets. Dat was zijn manier om bewondering te toonen. Maar voor Nanno bracht die bewondering slechts efln gevoel van onheil. Een vrouw weet altijd wanneer het Noodlot haar volgt. Steeds en steeds weer zal zij' "haar heel-3 leven door de schaduw van dat Noodlot in groteske silhouetten op den grond zien vallen. Het gebeurt zelden meer dan eens, dat de schaduw van het geluk haar pad kruist. Telkens wanneer rif Jamesy Ryan ontmoette, lag da schaduw van haar Noodlot als een phantastisch sym bool voor Nanno's oogen cn vólgde haar voetstappen, als zij liep. Steeds weer vermeed zij die, aangedreven door haar instinct; maar het instinct was niet sterk genoeg om in Woorden de toekomst, dio rij vreesde, te Voorspöf- len. t i Zoodra rij klaar was met haar boodschap, zeide z^ Mrs. Crowlcy goeden avond, knikte flauwtjes tegen de anderen en ging weg. „Een verdomd knappe meid," riep Jamesy Ryan uit, eindelijk lucht gevend aan zijn lang opgekropte bewondering. „Vindt je nie^T' meesmuilde Mrs. Crowley. „Haar oogen voorspellen niet Veel goeds voor haar ziel, gelóóf ik. ..Een verdómd knapt» meid," was alles wat Ryan Zeggen kon, en na enkele rustelooze bewegingen ging hij den winkel' uit, als trok do een of andere onzichtbare kracht hem tegen zijn zin weg. Nanno had nauwelijks oen paar honderd nessen afge legd, toen rii vlugge voetstappen achter zich hoorde. Het zou onmogelijk geweest zijn haar op een dwaalspoor tc brengen. Zijwist wie hot was. Zij haalde diep adem .en versnelde dan, zonder om te kijken, haar pas. Maar het was nutteloos, want vóór rij' de pómp bij het porselein winkeltje van Hanpah Foley voorbij was, had Jamesy Ryan haar reeds ingehaald. „Je neemt niet veel notitie van een jongen kerel." zeide hij. terwijl hij onwillekeurig rijn stap naar dén hare regelde. ,.Ik heb erge haast," zeide Nanno, die rich niet op haar gemak voelde. „Ga je naar huis?" „Ja." „Nou. £k moet ook dien kant op." En hij' liep met haar mede tot rij bij Troys ï^ane kwamen Daar in de donkerte bleef Nanno staan. „Goeden avond." zeide zij koud. - Zij was nauwelijks de laan in, toen Jamesy tiaar volgde. „Ik zal ie naar huis brengen," zeide hij. „Het is zoo bliksems donker." Bij het liek trachtte rij weer van hein af te komen. Zij1 was bang, dat haa rmoeder haar met hem zien zou. ,JEn nou is het. zeker goeden avond," reide zij met een geforceerd glimlachje. Hij nam er geen notitie van. „Waarom kom je nooit eens 'dansen bij net kruisT* vroeg bil. „Ik heb er heelemaal geen zin in." Hij kwam een stap dienter bij haar staan. „ïk zou ér- niet s tegen hebben om mijn arm1 om jouw middel' te slaan." geide hij' wellustig. Zij huiverde. „Maar ik' zou er misschien wef wat tegen hebben," zeide zij driftig. „Verdomme en wat zeg je hier dan van'"' Vóór rij het verhinderen kop, had hij rijn arm om haar heen geslagen en, hieid hij, terwijl hij opgewonden cn uitdagend in haar gericht lachte, haar vast. Zij rukte rich I03. maar niet vóór zijn vingers haar zachte vleesch onder het homespun keurslijfje gevoeld hadden. Dan sloeg zij vlug het hek open én liet hem, tichelend om rij'n succes en haar nederlaag, in de duisternis staan. Zij was erg zenuwachtig en opgewonden toen zij ging zitten voor haar avondeten. Be anderefet waren reeds klaar en zaten om het vuur. Zij zeide niets tegen hen, maar toen rij haar kop thee aan haar lippen wildxf I brengen, pakte haar mouw den rand van haar schoteltje en liet dat op den grond vallen, waar het in twee stuk ken brak. .Bridget barstte in lachen uit. „Allemachtig, Nanno gaat i trouwen," riep rij uit, uiting gevend aan het bijgeloof in die streken. -AT. MAARTEN. poj -den heer P. de Graaf is komen aanvliegen een •os,duif met oin den linkerpoot een gummiring, gemerlA G 231 en om den rechterpoot een meta.cn rmg, ge merkt P v D D 6181 OUDESLUIS. De gunstige resultaten die onze IJarmonievereeni- ging onlangs heeft gehad op het concours te Twisk, alsmede ook op een voorgaand concours te Kolhorn. is de aanleiding geweest, dat door eenige personen is besloten, te trachten gelden in te zamelen voor oen nieuw vaandel, het tegenwoordige wordt wat oud, Bij de burgerij circuleert voor dit doel een lijst Dat hun streven met een goeden uitslag moge worden beloond! DIRKSHORN. Woensdag was de grocte dag voor 'do oudste leer lingen der openbare school alhier, 's Morgens 7 uur kwamen ze met blijde gezichten opdagen, terwijl de geleiders weldra volgden met vrij bedenkelijk ge laat. Want de lucht was al weder zoo' zwaar, zoo akelig donker en dreigend. To.eh ging het welgemoed per rijtuig naar station Schagen, waar de sneltrein naar Amsterdam werd genomen. Aldaar aangekomen begon het juist te re genen en da: duurde voort, tot half drie, wat echter aan de opgewektheid van het gezelschap maar wei nig nadeel kon berokkenen. Met evengoed vroolijke gezichten werd per. pont over het IJ gevaren, de tramrit naar Artis gedaan en vervolgens in dien beroemden dierentuin rondge wandeld en gekeken. Toen per tram naar het Rijks museum werd gereden, overgoot de zon straat en plantsoen met haar stralen, alles -opeens veel mooier, makend. Var het museum werd door de drukke Leidsche- en Kal verstraat naar het station gewandeld, van waar te 5.49 de terugreis werd aanvaard. 't Is voor de leerlingen weder een prettige en te vens leerrijke dag geweest, die ze hun heele leven niet vergeten. Dank aan allen, die mogelijk maken, dat om de twee jaren zoo'n schoolreisje kan worden gemaakt. Kou. tocht, griep, koorts enz., veroorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijsfahd missen van de andere bloedreinigende organen: de huidporiën, longen en ingewanden. Bij' de dubbele inspanning en vaAfc verwaarloosd, is het geen wonder, dat de meren 'het afleggen. Dan is het tijd om een nieroeneesmiddel 'te gebruiken om de nieren op te wékken en te versterken. Spoedig gebruik van "Fosteris Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw lévenskracht op peil te nouden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg vool een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij Werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen rij good en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per doos. Heemstede, 9 Juni 1923. Ruim veertien dagen golecten, Donderdag 24 Mei, was Empire Day, een feestdag in het geheele Brit se!) e Rijk. Sinds 1902 is de dag als zoodanig offi ciéél ingesteld. Op dien dag herdenken over de ge heele wereld de Britten den verjaardag van hun vroegera koningin, van koningin Victoria. De herdenking draagt een sterk nationaal aarak- ter. Zij werd opzettelijk in het leven geroepen om aan alle schoolkinderen in alle deelen van de we reld, waar Engolsch gesproken wordt, het idee bij te brengen: „Wij zijn één. Wij zijn onderdanen van hef Rijk, van the Empire." Vandaar de naam: Empire Day. In 1902, één jaar na het overlijden van de konin gin, die vier en zestig jaren iang haar land bestuurd had, was het stellen van zulk een herdenkingsdag op den verjaardag van de juist heengegane en chep- betraurde vorstin begrijpelijk. Hoewel niet verstan dig Voor het tegenwoordige jonge geslacht, voor de twintig- tor vijf en twiutigjarigon, is de naam Vic toria als niet. meer iets uit eigen herinnering. Nu, voor hen, is die naam nog wel iets: van vader en moeder hebben zij vaak over Victoria gehoord. Maar wacht nog een «geslacht, of nog een. Dan zul len alleen de grootvaders zich nog de koningin her inneren, en spoedig komt de tijd, waarin voor eiken EDgelschman de naam Victoria niet is dan een her innering aan een aantal bladzijden uit een geschie denisboek. Empire Day, zal de schooljeugd dan zeggen. Mor gen is het Empire Day. En de helft, zal niet weten, waarom het Empire Day is, terwijl de andere helft zich vaag bewust is. dat het ''iets te maken heeft met een vroegeren koning of koningin. Wie zal kunnen zeggen, dat 24 Mei de verjaardag was van koningin Victoria, die dan, laten we zeggen, honderd .dertig jaar geleden ieefdo. Maar misschien is er dan geen Empire Day meer, en misschien is er geen British F.mpiro. Of misschien „Nanno gaat trouwen," herhaalde Johrfoy met rijn diepe jongenssopraan. En Nanno, die rich bukte, om1 de stukken op te rapen( huiverde zooals rij daareven gedaan had. HOOFDSTUK V. Het leven m Rathmore had slechts één ontspanning m het jaar: de dag van het Patroonsfeest en de twee of drie dagen daarna, wanneer de naamdag van den "Schutsheilige als eestdag gevierd en alle werk gestaakt werd. Niet dat het leven zoo bijzonder inspan nend was. Het land bebouwen of visschen op zee was op Zondag niet veroorloofd. De pastoor hield daar zeer streng de hand aah. Alleen wanneer het weer de oogst bedreigde of een groote school visschen de baai inkwam, werd er voor den &?bbalh dispensatie gegeven en mochten de netten' uitgeworpen of het koren gemaaid en in schoven gezet worden. Maar op Paitern-dag zoudt gij, al regende het vier- en-twintig uur achter elkaar of al wemelde de baai van visschen, niemand aan het werk hebben kurinén krijgen. Rathmore was dien dag in feeststemming. Het eeuwig jeugdig blijkende kind in ons moet zijn vacantie hebbéü; de Ier rijn heiligendag. En dat feest van St. Daeclan had zijn voordealeja. leder huis, groot of kléin, kreeg een groote schoon maakbeurt en werd opnieuw wit of fientrood gekalkt met het resultaat, dat Rathmore een rfer zindei ij ks te dorpen van het graafschap Waterford was. St. Deaclan was voor dat Mies verantwoordelijk en in aanmerking nemend, dat zindelijkheid in Ierland geen zaak van geringe beteeken is is, was de heilige volstrekt niet zoo'n levende persoonlijkheid voor het landvolk als gij verwachten zoudt. O zieker, zij noenjden hun kinderen naar hem': maar daartegenover stond, dat rij in een geheelonthouderslokaal, aat boven op de klip gebouwd was, -den gipsen buste gezet hadden van ST Pötrickl, wiens bruine baard zij aoor oordeelkundig gebruik van waterverf grijs gemaakt hadden. •Hem noemden rij St. Deadan en de landlieden, die op weg oaar de heilige bron naar binnein keken, - zeiden„Ja, zeker, het Sprekend de goede man - hij is het heusch. En aange zien hij hun schutspatroon was, hadden rij' het beter moeten weten. Maar rij wisten het niet beter, lltn, werke lijkheid waren er maar weinigen, die de geschiedenis van het leven van den heilige kefaden, behalve dan natuurlijk Shaughnessy, die he* toezicht op den ronden ia de voorspelling van Bernard Shaw werkelijkheid geworden, en heeft het BriUche Rijk zich naar het Oosten verplaatst, met Bagdad als hoofdstad. Doch op het oogenblik is er een Empire en er is een Empire Day. Op dien dag moet de band, die be staat tusschen alle ondeirdanen van het groote rijk. iets steviger worden aangehaald, Hoe kan dat beter geschieden, zoo heeft men geoordeeld, dan door een boodschap aan de schooljeugd van hen, die dat groo te rijk besturen, van den koning en koningin? En zoo is hei, gebeurd, dat 24 Mei laatstleden op alle scho len in geheel Engeland, en in alle overzeesche dee len van het rijk, alle kinderen zaten te luisteren naar wat hun koning en koningin hun te vertellen hadden op dien dag. Niet slechts de woorden van Hunne Majsteiten, tot de kinderen komend bij mon de van hun meesters. Neen, meesters en kinderen luisterden, want koning George en koningin Mary spraken tot hen door de gramophoon. Het idee is werkelijk goed .Als men den band wil bewaren en hem steviger wil aanhalen, zou moeilijk een beter plan te beienken geweest zijn. De rollen of platen, of wat het geweest zijn of zeggen wij misschien ook al record3? waren uit stekend, volgens de kranten. De Gramophone Com- pany, die voor de opname er van. haar directeur naar Buckingham Palace had gezonden, is er zelf zeer tevreden over. Het Britsohe Museum krijgt een stel cadeau, voor het nageslacht, en thans, nu Em pire Day voorbij is, kan ook het publiek de platen koopen. Het nageslacht! Zal het nageslacht wei heel veel belangstellen in de stem van een koning George V en zijn gemalin? Wij zouden de stem van Willem van Oranje wel eena graag wiJIen hooren, of van Maurits, Frederik Hendrik, of Willem III, den ko ning-stadhouder. Maar voor de stem van een Wil- lem IV of Willem V zou de belangstelling zeker wel niet heel groot zijn. Ik ben geen bewonderaar van de gramophoon. In tegendeel, ik ben er doodsbang voor. Achter mij ver rijzen op het oogenblik twee maal elf huizen met onrustbarende snelheid uit den grond. Twee maal elf. families zullen er komen wonen. De hemel ver- hoede, dat ze met hun twee en twintigen ook maar één gramophone bezitten. Ze zijn een schande, een plaag, die dingen, op een mooien zomeravond. Hebben de menschen, dié er een hebben, nooit nagedacht, hoe ze hun buren ergeren, wanneer ze den hoorn door het geopende raam naar buiten laten steken, en het afschuwelijk getoeter over de tuinen van de geheele omgeving laten klin- xen? Wanneer zullen we voor die overlast be schermd worden? Er komen zooveel maatregelen uit Den Haag. dat er heusch nog .wel één bij zou kunnen. Als de Minister van Hinderlijke Geluiden ik solli citeer naar de betrekking, zoodra lo komt dan toch bezig is aan het opstellen van de verordening, zou hij misschien de moeite willen nemen, piano's, vooral de zelf afratelende, en ook vooral niet to ver geen serafine-orgels er in op te nemen. O, die sera- line-orgelsf Ik heb in Amsterdam drie jaar naast een muziek(?)-instrument van dien naam gewoond. En naast een juffrouw, die er op speelde. Waarom zijn sommige misdaden .toch strafbaar en andere niet? Maar om tot de gramophone terug te koeren. Wat ik van dat instrument denk, is nu bekend. Toch zie- ik heel goed in, welk een interessante waarde hot heeft, voor het nageslacht. Interessante waardo, meer ook niet. Thomas Carlyle was een groot schrij ver. Ik zou er zeer zeker wel wat voor over hebben, als ik hem een bladzij kon hooren voorlezen uit zijn eigen Sartor Resartua Maar per slot van rekening zijn be1 toch alleen de woorden, die van belang zijn De woorden, uitgedacht door den geest, neergeschre ven door de hand. Of Carlylo een schorre, of een pie pende, een lago of een hooge stem had, kan on« eigenlijk onverschillig laten. Misschien is het nog iets anders met de groote dichters. Stel, dat wij bewonderaars zijn van Tenny- son. Een gedicht Is muziek. Niemand kan die mu- ziek zóó goed voelen, als de dichter zelf. TennyB.'n te hooren voordragen een gedeelte van In Memo- riam is toch nog wel let* anders dan Carlyle een stuk uit Sartor. Dat wil zeggen: als Je dichter het vers goed voor draagt. Want zoowel van Tennyson als van zijn tijd genoot Robert Browning bezitten we grauiophone- platen, beide slecht. Om verschillende redenen. Ten nyson** stem is goed te hooren. Op te merken is, dat hot een mooie, diepe stem is. Ook hoe zij rijst en daalt, bij het voordragen van het gedicht. Maar welk gedicht? Geen enkel woord er van is te onderschoi- den,? En Browning? Hij had voor zijn voordracht geko zen zijn bekend gedicht: How they brought the Good News from Ghent to Aix, maar bleef als een schooljongen midden in steken. Waarom ook geen boek meegebracht, of, al» een schooljongen, een spiekbriefje. Browning en Tennyson zijn al een dertigtal jaren dood. De gramophone was toen nog in haar prilste jeugd. Van het tegenwoordige geslacht, ook van ver- scheidenen, die nog niet zoo heel lang geleden ge storven zijn, bestaan uitstekende rollen. Onder an dere van Sarah Bernhardt, Sir Ernest Shackleton, Lloyd George. Asquith, Bonar Law. Het Britsche Mu seum krijgt steeds een exemplaar cadeau. Sommige van deze bevinden zich in hermetisch gesloten doo- zen, en zijn a'gestaan met de stricte bepaling, dat zij in geen vijftig jaar geopend mogen worden. Hoe moederlijk zijn toch onze zorgen voor het nageslacht! toren hield. Hij was ongetwijfeld één mensch itrt Rath more. voor wien Sl. Daeclan een levende pe-soon'ijkheid was. En Nanno was een tweede. Zij tw":fV^e er geen oogtrMik aan of de goede man had hef riviertje B'ack- vvater in het dal, dat tusschen Anesk en Rathmore loopt, laten opdrogen, omdat een vbegeerige visscher hem tol driemaal1 toe een zalm geweigerd had. Het kwami nooit in haar op om1 niet te gelóoven, dat hij', om de èen of andere daad van ongehoorzaamheid, in de korenvelden dicht hij' de zee een" man in een sjeen veranderd had. Al1 begreep rij' zelf de bedoeling van dergelijke daden niet, God, door Wiens hand rij gewrocht waren, was almachtig. En rij was er volkomen tevreden mede, ze van dat standpunt Bit te aanvaarden. Ongeveer een week na haar wandeling met James Ryan en drie dagen vóór het groote Pattern-feeat was Nanno door Bridget naar het dorp gestuurd om boodschappen te doen Evenals alle inwoners van Rathmórë verwachtte rij1 op Pattern-dag bezoek. Bloedverwanten kwameó van heinde en verre; sommigen reisden wel dertig of veertig mijl met de bedoeling de familie weer eéns op te zoeken, naar de heilige Bron te gaan en mede te doen aan de dorpsfeestdijkheden. Er moest derhalve „ingeslagen" worden en Nanno werd naar den winkel van Crowley gestuurd om inkoo- pen te doen. Toen rij' den hoek dcr.hoofdstraat insloeg, zag zij tot haar groote verbazing een groeten troep jonge meisjes aan de deur van Tlahmah Foley's win keltje staan. F.en oogenblik bleef rij staan. Er was iets vastberadens in de nouding van al die meisjes,^ dat indruk op haar maakte. Zij. vroeg rich af waar zij on wachtten. Zou. er misschien iemand ziek zijn Eindelijk dwong haar nicuwsg erigheid haar erheen te gaan. Nie mand zag haar dien terbij kennen. Haar oog-n waren strak gevestigd op het binnenste van deu winket. „Wat is er?" vroeg rij' aan een der meisjes. Het meisje keek ongevoelig om. Zij' was niet ouder dan zeventien: trouwens de leeftijden van de 'dertién meisjes wisselden van vijftien tot twee en-twintig. „Het is Nancy Foley". antwoordde rij en keek dan weer den winkéï in. Narmo volgde haar blik en daar zag rij het bewuste meisje bitter snikkend met haar gericht in haar arm bij den drempel' van een binnendeur staan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6