Schap Lont Atelier NIESTADT Moderne Damesportretten. Groepen in Iedere Uitvoering. Schagen. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 16 Juni 1923. 66sle Jaargang. No. 7247. BARSINGERHORN. Donderdagavond vergaderde ten huize van den heer J. v. Stipriaan alhier de Harddraverij veaieeni- ging. Een 20-tal leden was aanwezig. Tenopzichte van de a.s. kermis werd voorloopig be sloten, des Zondags een paar eerste klas voetbal clubs uit te noodigen, terwijl voor des Maandags gedacht wordt aan een concours-hippique en ringrij- derij. op het bekende terrein van den heer Van Stip riaan, en daarbij als attractie een kermesse d'été te houden. Teneinde aan deze plannen een definitieven vorm te gven, werd besloten, half Juni ongeveer nog eens te vergaderen, in de" hoop, dat de opkomst dan nog grooter mag zijn. OUDESLUIS Daartoe per advertentie uitgenoodigd. had j.ï. Don derdagavond in het lokaal Kreijger alnier een bijeen komst plaats ter bespreking Jubileumfeesten. De heer Jippes, daartoe aangewezen door het hoofd comité, leidde de vergadering. Het eerst werd besloten voor deze plaats een vijftal commissieleden te benoemen, en daarbij nog twee aames. Bij de stemming die nu volgde werden uit de aanwezigen de volgende, vüf heeren gekozen: H. Jippes, A. Hocgvorst, C. Schagöfy J. Hoogland en C. Slikker en de dames Paarlberg en Slikker. De heeren nemen allen huia benoeming aan, de dames, niet aanwezig, zijnde, zullen met haar be noeming in keninis worden gesteld. Hierna wordt besloten in het laatst van de maand Augustus of begin September een één-daags feest te vieren en daarvoor de medewerking van de plaat selijke vereenigingen te verzoeken. Die régéli'ng Wérd opgedragen aan de commissie, welke voor tut doel lijsten aan de burgerij zullen aanbieden, waht omJ feest te vieren is in de eerste plaats geld nooaig. Besloten werd als het .bekend was, over welk bedrag men kan beschikken, nogmaals een algemeene vergadenmg te hou den, om in verband met de beschikbare gelden te besluiten waaruit de feestelijkheden zullen bestaan. Verder voor dezen avond niets meer te behandel^®., sluit voorzitter onder dankzegging aan de aanwezigen de vergadering, waarna de benoemde commissie in comité ae verschillende functies onderling gaat verdeele®. WIERINGEN. Het marktwezen maakt hier geen opgang.' De vier lammerenmarkten zijn weer achter den rug. Dat vo rige jaren de aanvoer gering was is ieder bekend, doch er waren dan nog altijd wat lammeren, enkele koeien, biggen, enz., enz. Dit jaar was het anders met de aanvoer treurig gesteld, want op alle markten was geen enkel beest van welk soort ook aangevoerd. Enkele leege hokken en het op en neer wandelen van een Alkmaarsch veekeurmeester, zag men op het marktplein. Ons lijkt het beste de markt zoo spoedig mogelijk op te heffen en de kosten van veekeur meester en marktmeester kunnen dan worden uitge spaard; 't is'nu weggesmeten geld. WIERINGEN. Naar wij vernemen zal vanwege de Ver. ter bevor dering van getrouw schoolbezoek met de leerlingen ter hoogste klassen van de O. L. scholen van Ooster- land en Hippolytushoef op Dinsdag 19 Juni a.s. een schoolfeestreisje worden gemaakt naar Alkmaar, Ber gen en Schoorl, terwijl met d!e overige leerlingen op 20 Juli a.s. een plaatselijk schoolfeest zal worden ge vierd. Voor de jeugd zijn dus een paar mooie dagen in 't zicht. Als het weer nu maar wat mooier mag worden, want mooi weer is reeds het halve feest. LUTJEWINKEL. Donderdagavond j.1. hield de Harddraverijvereeni- ging „LutjewinkelWeere" hare algemeene vergade ring ten huize van den heer R. Nap. Aanwezig war ren 17 leden. Na opening door den voorzitter, den heer K. Boe kei, werden de notulen gelezen en onder dankzegging voor de keurige weergeving goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de vereeniging thans 72 le den telt. Vervolgens werd de rekening over het boekjaar 19221923 nagezien door de heeren Jb. Broersma, J. de Veer en P. Kant, welke heeren adviseerden deze gced te keuren met als ontvangsten f 107.20, uitga ven f94.90 en alzoo met een batig saldo'van f 12.30. Bij acclamatie werden het bestuur, de verschillende regelingscommissiën en de starter herkozen, terwijl een tweetal plaatsvervangende commissieleden wer den gekozen. De prijzen voor de eerstvolgende harddraverij' wer den gesteld op f 12.50, f7.50 en f5.de troostprijzen op f7.50, f5.— en f2.50. In verband met de verschllende werkzaamheden werd het niet mogelijk geacht reeds nu een datum, waarop de draverij zal plaats hebben, vast te stel len. De verdere regeling daarvan werd aan het be stuur overgelaten. Winkel's Harmonie zal ook thans weer worden gevraagd hare medewerking te verleenen, terwijl ge tracht zal worden des avonds een humorist te laten optreden- Bij de rondvraag werd voorgesteld aan de draverij ook door andere paarden dan van leden te laten deelnemen. Besloten werd hiertoe nog niet over te gaan. ST. MAARTEN. Gisterenmiddag toen de slager P. Koning eenige zijner klanten te Eenigeniburg bediende, geraakte zijn ket "mei den wagen op hol. Rennende langs den geheel endijk koos 'het dier de wijk naar St. Maar ten, doch liep de woning van zijn baas voorbij. Een smidsjongen, dit zienlde, sprong achter o.p den wa gen, wist het leidsel in handen te krijgen en de hit kwam tot stilstand. Gelukkig liep alles goed af. T ZAND. Uitslag der verkooping te 't Zand op 15 Juni, ten overstaan van notaris Vrijburg. Boerenhuis met erf aan den Rijksweg, hoek Bosch weg, nabij 't Zanld, eigendom van mej. wed. H. Vo gelzang. Opgehouden op f 78a ZIJPE. Blijkens het verslag van den Keuringsdienst voor Waren in ht keuringsdistrict Alkmaar, over het tijd "^ak van 1 Februari t.m. 31 December 1922, werden de vollgende wapen in deze gemeente aan. de con sumptie onttrokken.: 11/4 Kg. kindermeel, 6 Kg. gnesmee'l, 20 flesschen haarwater, 40 stuks bouillon blokjes, 3/4 Kg. chocolade, 6 potten jam, 1/4 Kg. pi ment, 3 Yi Kg. cacao, 1 Kg. havermout, 1 Kg. LeDdsche kaas en 1 blik andijvie. SCHAGERBRUG. De -aanleg van het buizennet voor de waterleiding in den weg Schagerbrug—St. Maartensbrug nadert zijne voltooiing. Daarna zal worden aangevangen met hef legeen der buizen in den weg Stolpervl ot- brug-Schagerbrug. SCHAGERBRUG. Wij vernemen, dat de heer W. Nieman zijne be noeming tot lid van. het comité voor de jubileums feesten alhier niet heeft aangenomen. In diens plaats zal dus nog een nieuw lid moeten worden aangewezen. SCHAGERBRUG. Wij vernemen, dat aan den moedercursus, welke alhier vanwege de afd, „Zijpe" van het Witte Kruis wordt gehouden, door meer dan 20 personen wondt deelgenomen. WIERIN OERWAARD. De gewone jaarlijksche Rijkspremiekeuringen van merriën, veulens, één- en tweejarige hengsten zullen dit jaar alhier worden gehouden op a.s. Dinsdag 19 Juni voor trekpaarden, 's morgens elf uur en voor tuigpaarden 's middags 1 uur. Voor paardenliefheb bers zeker wel de moei/te waard even een kijkje te gaan nemen. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is het huis met erf van den heer Jn. Doorn Kz. bij ondetfhandsohen ver koop overgegaan in eigendom aan den heer D. de Leeuw Wz. ST. MAARTENSBRUG. Bij de zuivelfabriek alhier is een postduif komen aanvliegen. Het gummiringetje om de rechterpoot was gemerkt N 49, het zilveren ringetje om de lin kerpoot 2511 N.u.r.p. 19 V.N. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, zullen de schoolkin deren van de laagste klassen aanstaande Woensdag een rijtoer maken naar Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee. ST. MAARTENSBRUG. Bij het opgaan van de groote brug kwam ide heer T. A. met zijn motorfiets in botsing met het rijwiel van den heer L. v. d. O., die van den tegenoverge- stelden kant kwa maanrijden. Het voorwiel van de fiets van v. d. O. werd dermate gehavend, dat het voor het gebruik wel niet meer geschikt zal zijn. Ge lukkig liepen beide personen geen letsel op. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medgedeeld, heeft onze vroegere plaatsgenoot, de heer Rikus Grin, leerling van het conservatorium te Amsterdam, met gunstig gevolg het eindexamen afgelegd voor paedagogie. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Tot brugwachter alhier is benoemd de heer H. Sap sluisknecht te Nieuwediep. ST. MAARTENSBRUG. Een zoontje van den heer D. Z. alhier, geraakt© al spelenderwijs onder een van de zware buizen van de waterleiding, die langs de groote sloot liggen. Ge lukkeg ontdekte een voorbijganger het geval, die het kind uit zijn benarden toestand wist te redden. Het knaapje had zich echter zoodanig bezeerd, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. TUINBOUWVOORSCHOTTEN ONDER GARAN TIE VAN DE PROVINCIE. Uit de beste bron vernemen we, dat Ged. Staten van Noordholland zich niet zullen verzetten tegen een ontheffing van art. 18 der Alg. Voorwaarden voor tuinderiscrediet, waarbij was vastgelegd:, dat eerst de voorschotten onder garantie van de provin cie moesten zijn afgelost, alvorens aflossingen toe te laten op andere voorschotten mits deze niet meer bedragen dan 10 pet. van de hoofdschuld. BROEK OP LANGENDIJK. Volgens mededeeling van den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier worden in 1923 vijf plaatsen als surnumerair der posterijen en telegra- fio beschikbaar gesteld. OUDKARSPEL. We vernemen, dat in de vacature als onderwijze res, door vertrek van mej. De Jong, zal w-orden voor zien door aanstelling van een tijdelijke leerkracht. Aardige Kinderfoto's. Dagelijks geopend ook des Zondags en bty iedere weersgesteldheid. COöP. CENTRALE LANDBOUWBANK TE ALK MAAR. Van de 43 aangesloten locale Banken bij bovenge noemde Centrale hebben reeds 4 het besluit geno men zich bij een andere Centrale aan te sluiten. Voor de overblijvende zal de beslissing om stand te houden, bij het reeds vermeld© verlies, nu nog moeilijker worden. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag waren slechts 4 bouwers met nieuwe 1 aardappelen aan de markt. De prijzen waren dub bel zoo hoog als den vorigep dag, toen er veel meer aanvoerders waren. Het beschot valt niet mee. HET KOEGRAS. Na gehouden aanbesteding is het lossen en ver voeren van grint en, basaltslag voor de wegen in den polder het Koegras, opgedragen aan de laagste inschrijvers, Gebrs. Muntjewerf te Anna Pauiowna, respectievelijk voor f 0.68 en f 1.10 per M3. DE BENDE VAN PIET IN DEN HAAG. De beklaagde M. heeft thqns ook bekend. Hem worden 9 inbraken aangerekend. Gister zijn te zijnen huize nog verschillende goederen van inbraak af komstig gevonden; een horloge en een partijtje ta felzilver zijn nog niet gevonden. M. zeide, het hor loge te hebben begraven in het duinzand achter de Doornstraat in Den Haag en het tafelzilver op den dag toen Z. bij de poging tot inbraak op den Hout weg word gegrepen, en hij angst voor ontdekking van het complot kreeg, in een krant gewikkeld ta hebben en daarna in het Kanaal ter hoogte van de Witte Mrug te hebben geworpen. De commissaris van Scheveningen bijgestaan door eenige rechercheurs, heeft M. gistermiddag naar de Doornstraat gebracht om de plaats aan te wijzen, waar hij het horloge begraven had. Het werd daar werkelijk opgegraven. Vervolgens ging de tocht naar het Kanaal ,waar M. de plaats aanwees, waar hij het zilver in het water wierp. Gister is daar den geheelen namiddag gedregd, echter zonder resul taat. Vandaag wordt het dreggen voortgezet. Het aantal inbraken en insluipingen, dat thans op rekening van de bende van Piet wordt gesteld, is tot ever de 40 geslegen. DE SCHROEVEN AANGEDRAAHX. De arbeiders in de gemeente Nijkerk protesteeren tegen een maatregel van het gemeentebestuur, die blijkbaar ten doel heeft zich van de werkloozen te ontdoen. De volgende publicatie werd dezer dagen van die gemeente aangeplakt: „Burgemeester en Wethouders van Nijkerk maken bekend, dat werklooze arbeiders, wien door het cor respondentschap der Arbeidsbemiddeling voor hen geschikte arbeid in Noord-Frankrijk of elders wordt aangeboden en de werkgelegenheid zonder geldige reden niet aangrijpen in geen geval bij de gemeente lijke werkverschaffing geplaatst zullen worden." DE OESTERTEELT. In het Hdbl. lezen wij: De oesterteelt'wordt in alle landen van Europa, die door de Noordzee of Atlantischen Oceaan worden bespoeld, alsmede in Italië, uitgeoefend. Een zeer omvangrijke cultuur vindt men ook in Noord-Ame- rika. Men onderscheidt de talrijke soorten naar grootte, smaak, vorm en geboorteplaats. Wij willen beginnen het dier even te analyseeren. De oester behoort tot de weekdieren. Wanneer men de twee schalen van de oester bekijkt, ziet men dat deze niet gelijk zijn, maar dat het deksel veel ondieper is dan de schaal waaruit men eet. Tus- schen de schaal en bet lichaam zit de z.g. sluitspier, die donker gekleurd is. Een bruine krans, onder den naam van „baard" bekend, omgeeft het lichaam en bestaat uit vier 'kieuwbladeren. In Holland wordt de ze bij gebruik weggesneden terwijl de Franschen bun oester eten „avec la barbe". Het weeke gedeelte is meestal wit, soms ook donkerder; dit hangt, af van de plaats van oorsprong, Het lichaam is dbor een ge lei of kraakbeenachtig omhulsel, den „mantel", om geven. Als het beest leeft, strekt deze zich tot het uiterste van de schaal uit, maar hij trekt zich onmid dellijk terug wanneer het mes tusschen de schelpen komt. Door den mantel wordt de schaal gevormd; er vormen zich steeds nieuwe lagen aan den binnen kant. Onder den mantel bevindt zich een geled-ach- tig bindweefsel, waarin de 'lichaamsorganen liggen. De mondopening, aan het vooreinde van het lichaam loopt in 'n kieuwzak uit, welks wanden spleten heb ben; deze vormen de verbinding met de buitenwe reld, zoodat de benoodigde zuurstof opgenomen kan worden. Aan den ingang van den kieuwzak vindt men een wimpeiboog, verder een ventrale (aan de buikzijde gelegen) en een dorsale (rugzijde) trilhaar groeve. Door de beweging van de trilharen wordt het voedsel in den slokdarm gevoerd, daarna naar de maag en verder naar den darm. Men kan zeggen, dat de oester het water filtreert en het voedsel zoo doende achterhoudt. Het voedsel bestaat uitsluitend uit microscopische plantaardige organen. De gewone oester is tweeslachtig; zei ^bevruchting heeft niet plaats, daar de voortplantingsstoffen zich niet tegelijkertijd ontwikkelen. Als de bevruchte eieren rijp zijn, worden zij allen ineens los gelaten; daarna ontstaan in het lichaam van het tot dusver vrouwelijke dier. mannelijke geslachtsproducten. Op het oogenblik dat de eieren, gelegd worden, zijn zij niet alleen bevrucht, maar hebben reeds de eerste ontwikkelingstoestanden doorloopen. Nadatzij gelegd zijn, blijven zij tusschen den baard van de moeder oester, totdat zij tot embryonen ontwikkeld zijn en geschikt om zelfstandig te leven. Zij worden dan uit- giestooten en herwegen zich eenigen tijd vrij door het water, totdat zij door de ontwikkeling van de schelp zwaarder geworden zijn en dus izinJkeni. Wanneer zij een geschikt voorwerp op den bodem vinden, hech ten de oesters zich daaraan vast. Zij kunnen zich daarna niet meer bewegen. De Europeesche oester heeft in het algemeen ron de schelpen. Het eerste jaar is de (middellijn 25 m.M. het tweede jaar pl.m. 50 en het derde jaar 75 m.M. Een driejarige oester weegt ongeveer 70 gram, waar van de schelp zoowat 80 pet. uitmaakt. Is de oester tien jaar, dan weegt zij omstreeks 500 gram, doch dan is zij voor de voortplanting ongeschikt. Zij kan echter een veel hoogeren leeftijd bereiken. Het eerste jaar legt een oester pl.m. 100.000 eieren, het volgende jaar is het aantal twee en een half maal zoo groot Het derde jaar produceert zij 700.000 tot 800.000 eieren. Hoogere leeftijden zijn niet nagegaan, maar ongetwijfeld zou het tot een mil- lioen kunnen voortgaan. De Portugeesche en Noord-Amerikaansche oesters zijn éénslachtig; de bevruchting heeft plaats in het water, zoodat kunstmatige bevruchting mogelijk'is. In Frankrijk onderscheidt men centra voor de broedwinining. waar men zich hoofdzakelijk op het verkrijgen en het leveren van broed toelegt. Ten tweede heeft mee centra voor den groei; daar legt men ach toe om het elders verf kregen broed op te kweeken. Ten laatste vindt men ook centra voor het mestenvolwassen oesters worden daar speciaal voor de markt gemest. Dit heeft plaats in vijVers, z.g. „claires" en gebeurt het meeste in Marennes. De oesters voeden zien met de in de claires voorkomend groen pigment bevattende diatomeën (kiezeüfwier. Zij nemen daardoor een groene kleur aa® en komen als oij'zondere delicatesse m den handel onder den naard van „huitres vertes" of „huitres de Marennes". In Bel- gie heeft die zelfde mestcultuur plaats, maar de oester wordt daar niet groen. In Nederland is de oesterteelt reeds eeuwen oud 'en had men de z.g. vrijë visscherij. In navolging van Frankrijk heeft men hier echter verandering in gebracht, om tot betere resultaten te komen. Men kreeg toen Se kunstmatige cultuur. Gekalkte pannen werde® te water gelaten tot het verkrijgen van broed. Het broed werd daarna afgestoken en in z.g. hospitalen gebracht, tot het groot genoeg was om veilig op de perceelen gezaaid te worden. De pannen werden ook veel' opgeborgen tot het volgend voorjaar en dan pas behandeld. In 1885 werden ruim 30 millioen pannen uitgebracht. Deze cultuur was zeer kostbaar; gemiddeld raamde men de kosten op f 25 per 1000 stuks, vooral daar het zeer veel onderhoud vereischte. In Zeeland wordt de cultuur gedreven op derrie (turf) grond of spierbodem (kleigrond). Voor den groei en liet mesten der oesters gebruikt men de dieperé perceelen, waar rij het minst gevaar loopen te bevriezen dit rijn de zaaiperceelen. Voor het verkrijgen van broed heeft men de natuurperceelen, ondiep en bij laag water geheel droog. Zij worden jaarlijks in het voorjaar met kokhaarschelpen (eetbare zandschelp) be zaaid. De broedjes zwerven dan eenige dagen rond bij' een temperatuur van pl'.m. 20 gr. G. In het tweede jaar worden de natuurperceelen afgekort, de éénjarige en de oudere worden gesorteerd en het overblijvende broéd t^ruggezaaid. De oudere oesters worden dan op de die pere perceelen overgebracht en b'ijvcn daar, tot ze voor de markt gereed zijn. Zij blijven echter maar twee jaar op dezelfde plaats; zijn ze dan nog niet voor de vangst geschikt, dan worden ze weer naar schoo®e zaai perceelen verhuisd, daar vervuiling sterfte onder de oesters zou brengen. Ook voor een al te overvloedigen plantengroei moet men oppassen, het aanwezig zijn van mosselzaad doet veel sehaae aan de oesterteett, evénals parasieten. D© oesterputten, die binnendijks zijn gelegen, of door flijken tegen hoog water beschermd zijn, maar met elk getij van versch water worden voorzien, dienen als magazijnen voor den dagelijkschen voorraad. Behalve in Zee'and,. vindt men ook in het Noorden van de Zuiderzee oesterbanken; hier rijn het bijna uitsluitend natuurlijke banken, die jaarlijks voor de publieke visscherij worden opengesteld. In Wieringe® en Texel treft men eenige perceel én aan, maar dit is alles noa op zeer kleine schaal. Dit is zekér geen reden Om "de droogmaking van de Zuiderzee tegen te houden. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. Het vragenlijstje, door de Engelsche regeering aan de Fransche gericht, omvat acht vragen, die alle be trekking hebben op de staking van het Tfij'delijk verzet, de „onzichtbare bezetting", de geleidelijke ontruiming, de oeconomische exploitatie der waarborgen, het mora torium en het beheer der spoorwegen in het Rijnland. De Manchester Guardian verneemt, dat Engeland precies wenscht te weten, wat Frankrijk' verstaat onder de „capitulatie" van Duitschland en de staking van het lijdelijk verzet en welke Dnitsche Stappen m die richting de Fransche regeering als voldoende zou be schouwen. Voorts, a'ls Duitschland tot die stappen bereid was. welke plannen Frankrijk koestert ten opzichte van het beheer van het. bezette gebied of van de ont ruiming daarvan. Het blad voegt eraan toe, dal de Fransche opvatting van ëen wapenstilstand schijnt te rij®, dat de Diuitschers het Fransche gezag over het Roergebied als algeheel wettelijk zouden moeten er kennen en dat de Fra®schen de administratieve en militaire controle zouden blijven voeren, maar alleen, zouden ophouden met verdere arrestaties en uitzettinge®, die dan echter als het lijdelijk verzet ophield, ook geheel overbodig zou worden. Dit komt neer op een volkomen overgaaf door Duitschland en dit kan geen Duitsche re geering doen, zelfs niet als dc bevolking van het Roergebied £élf tot onderwerping bireid zou zijn. De passieve tegenstand zou ten deele ophouden, maar in plaats daarvan zou het geweld treden, dat thans juist door het lijdelijk verzet verhinderd is zich te openbaren, terwijl in Duitschland een politieke chaos zou ontstaan in plaats van de orde, die me® tot nu toe heeft weten te handhaven. Ai» de Franschen over deze consequenties lichtvaardig denken, staat het er wat Engeland betreft anders -voor en terwijl de Engelsche regeering wijselijk haar beslissing nog voorbehoudt kan er geen twijfel bestaan over de strekking van dat antwoord. OOK EEN PRIJSVRAAG. „La Parole Libre" heeft een nieuwen, origineelen literairen prijs ingesteld, nl. voor den slechtsten ro man van het jaar. WAAR BLIJFT WN WIJN? Het zal zoo ongeveer drie maanden geleden zijn, vertelt de „Daily Mail", dat door de Fransche auto riteiten de verkoop werd belet van een aantal vaten zeldzaam ouden Rijnwijn. De zoogenaamde kooper was een Amerikaan, maar men vermoedde, dat deze slechts als strooman fun geerde en de werkelijke koopers achter de scher men bleven. En dit vermoeden werd; op niet onvermakelijke wijze bevestigd, toen dezer klagen den Franschen een brief van den kamerheer van den ex-keizer in handen viel met de vraag: waar de twee vaten hie ven, welke voor den kelder te Doorn bestemd wa ren. Tel. EEN NIEUWE DUURTEGOLF IN DUITSCHLAND VERWACHT. Uit Dusseldorp, 14 Juni Naar het oordeel van alle economische kringen zal de jongste verhooging van den kolenprijs een nieuwe duurtegolf veroorza ken en over de geheele linie aanleiding geven tot nieuwe looneischen. AANGEVALLEN. Te Mettmann drongen gisteren drie gemaskerde roovers het filiaal van de Rijksbank binnen en over weldigden den directeur, dien zij met den «dood dreig den. Om hun bedreigingen kracht bij te zetten, sloe gen zij zijn vrouw neer en losten ook een schot uit een revolver, dat echter miste. Bukkend voor het ge weld, opende de directeur de brandkast, waarin zich 42 millioen mark bevond. De roovers maakten zich hiervan meester en verdwenen. DE TOESTAND IN CHINA. De correspondent te Tsao TsjWang van de Chicago Tribune seint over de chaotische toestanden in Chi na aan zijn blad Hij constateert dat de republiek sinds haar aanvang een mislukking is geweest. De reden van die mislukking is dat de Chineezen te zeer invidualisten zijn en 'dat zij zich te nauwgezet hou den aan de leer van Confoecius. Er bestaat in China (volgens dezen berichtgever) in het geheel geen na tionaliteitsgevoel. 'Daar nu een terugkeer tot d mo narchie 'zoowel onwaarschijnlijk als moeilijk uitvoer baar is indien er althans niet van buitenaf wordt ingegrepen zal China spoedig tot het feudalisme vervallen. De economische toestand: wordt voortdurend slech ter in de republiek. Hooggeplaatste ambtenaren be perken hun ijver tot hot streven om zoo spoedig mo gelijk een groot fortuin bijeen te schrapen; en het volk gaat gebukt onder belastingen, welker op brengst uitsluitend dient om de particuliere legers der militaire gebieders te onderhouden. Indien de buitenlandsche mogendheden niet ingrijpen, zullen naar de correspondent van de Chicago Tribune vreest de militaire bewindhebbers binnenkort on afhankelijke staten in het leven roepen, gevaarlijke bondgenootschappen sluiten en burgeroorlogen ont lokken. De correspondent voelt trouwens meer voor een vredelievende interventie dan voor gewapende in menging. Indien aan de regeering te Peking geld werd voorgeschoten, zou dit nog de beste weg zijn; maar wat China feitelijk het meest noodig heeft is een dictator van het genre Porfirio Diaz, den voor- maligen dictator van Mexico. Misschien zou de Mantsjoersche dictator Tsjang- tsolin daarvoor nog de geschiktste persoon zijn, maar zijn optreden zou allerlei tegenbewegingen van me dedingers uitlokken. THEATER ROTAL. De directie van het Theater Royal is haar reeks kermisvoorstellingen Vrijdagavond "begonnen met de opvoering van de prachtfilm: De kleine Verschoppe ling, met Jackie Coogan in de hoofdrol. Het is een film, waarin een eenvoudig gegeven wordt verwerkt, maar op een onderhoudende manier. Het geeft bijzonder mooie en aantrekkelijke kiekjes en het gebeuren houdt ons den ganschen avond in spanning. Maar bovenal is 't het optreden van Jackie met zijn hond, die ons onafwijsbaar boeit. Dit kind brengt de bezoekers in extase door zijn onweer staanbare virtuositeit. Zijn leven op het doek doet ons elk spel vergeten, maar wij nemen als echt aan al wat ons door hem te zien gegeven wordt. In één woord: heerlijk is deze jongen in zijn vroolijkheid, guitigheid en gijn; maar niet minder meesleepend in zijn verdriet. En zijn groote liefde en aanhankelijk heid voor zijn hond, de innige tafreoltjes dié die twee ons te> zien geven, zijn een bezoek aan deze film ten volle waard. De avond werd nog verder aangevuld door enkele actualiteiten en echte lachfilms. ORGELBESPELING. De heer Jan Zwart gaf Vrijdagavond zijn tweede orgelbespeling. Het was ditmaal weer een rijk en va- rieerend programma, waarvan de 5e Sonate van Guilmant, wel het hoofdnummer en glanspunt vorm de. Het was met de bekende meesterschap dat Jan Zwart deze compositie vertolkte. Vol afwisseling en leven als dit toonwerk is, werd het ons in mooie schakeering en registratie gegeven. Ook de Toccata und Fuga van Bach en de Toccata van Dubois wer den zeer mooi gespeeld, vooral de laatste Toccata, die Jan Zwart steeds inspireert tot een- voordracht die ons steeds tot groote bewondering brengt Het was weer een uur vol genieten en daarom be grijpen wij niet dat het bezoek niet grooter was. He^ volgende concert is gesteld op Vrijdag 29 Juni a s. GEVALLEN. Vrijdagmorgen viel onze plaatsgenoot, de heer Chr. Prins uit den te sloopen molen aan 'de Loet al hier. Een vrij ernstige hoofdverwonding maakte de hulp van den dokter nood!zakelijk. BENOEMD. Mejuffrouw E. J. Tates alhier, is benoemd tot tij delijk onderwijzeres te Warmenhuizen. ZEELT GEPLANT. 'De Nederlandsche Heide Mij. heeft in het water van den polder Schagen 2000 stuks zeelt geplant. Wanneer de proef gelukt, zal in deze richting wor den voortgegaan. JUBILEUM CHRIS DE LA MAR NOORD-HOLL. KOFFIEHUIS. Zooals wij reeds in een van onze vorige nummers mededeelden, zal Chris de la Mar den 19en en 20en Juni in de schouwburgzaal van den heer Zwaag de reeks voorstellingen,* die gedurende de kermisweek gegeven zullen worden, openen; terwijl Woensdag middag een buitengewone matinée zal plaats vin den. Omtrent de jubileumvoorstelling in den Haag en Zandvoort lezen we het volgende, o.a.: „Maar we zouden het over de huldiging van Chris de la Mar hebben. Wie dezen huldigingsavond heeft meegemaakt, in de zaal vol feeststemming, kon

Schager Courant | 1923 | | pagina 9