Woensdag 20 Juni 1923 66ste Jaartfaug. No 7249. Uitgevers i N.V, v.li. T«APIWANI Co, Scttageo EERSTE BLAD. Brieven uit Rome. Bmnenlandsch Nieuws. Agent voor Schagcn: B. ANNhVEI DT. SCBACER Alieucti Nienws- COURANT. MurttMit- Lalliivllii Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prijs per 8 maanden <1.65. Losse nummers 6 oent. ADVEHTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 80 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMHEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN Do Strijd om de macht Tien maanden geleden schreven. we 'over de twéé personen, die toen in het politieke leven van Italië het meest naar voren traden ,i>oa Sturzia en Benito Mussolini en we gaven een kleine schets van die beide figuren, die het parlementaire stadio betraden a!s twee vuistvechters. We voeldenbinnen kort zou do eém of de ander overwinnaar moeten züjia in den strijd om de macht dien ze aanbonden. De Katholieke Partijl, (do „Partito Popolare") wier woordvoerder de kleine Siciliaansi'he priester Don Stur/o was, defle het onder spit en den eersten November keerde Mussolini als dictator uit het Quirinaal terug. Door de gansche samenleving heen vanaf het groote uisgezin dat de Staat vormt, tot aan het intieme; usscnen de vier'muren van ons woonvertrek, gaat het om dien strijd on de macht. Wie de sterkste is, wil en moet de anderen door de kracht van zijln persoonlijk heid beheerschen. Soms onbewust, maar meestal), zij het ook met een bescheiden g.imlach, wel pvertu g I, dat zijn weg de juiste is, duldt hij geen afwijking daarvan en geen inmenging vam een derde. Na de geweldige verwarring en verslapping, die het na-den-ofOrlog-tijdperk, de „dopo gu'erra' kenmerkte, verlangde heel Italië naar een heerscher, die hun land ofok daar buiten weer rehabiiiteeren zou. Daarom werd de krachtmensch Mussolini met enthousiasme begroet en verwekte zijn verschijning een gevoel' van vreugde en veiligheid. Maar in geen land ter wereld is zoo weinig staat te maken op de stemming van de bev'olking als in dit zelfde Italië waar de planten die heden welig op bloeien, mdrgen verwelkt neerliggen. Het is het land van de heete zon, van den koortsachtigen plantengroei, van de verraderlijke lava-uitbarstihgen, van de eeuwig durende wisselingen en verrassing n. En dat de triomf van het Fascisme niet van al te langen duur zou zijn 'Benito Mussolini ze f, die zoo spoedig mogelijk er voor zorgde door een 1'c ger, dat hem' trouw zwoer, gedekt te Zijn, wist het beter dan iemand. ,,Hij kende zijn kippon!', zooals het Italiaansche spreekwoord zegt. Voordat het eerste halfjaar van Mussolini's Regeering verfoopen was, begon de kentering af flauwtjes merkbaar te worden. Het al te autoritaire optreden .opi den 21.sten April', Romc's geboortedag, waarop; Mussolini een mani fest uitvaardigde, dat als aatum „Anno 1 van de nieuwe Nauwelijks had nu Mussolini Venetië voor zich ge wonnen aoor in een gloeiende imperialistische rede te verzekeren: „de Adriatische Zee is aan ons opkomend volk. de onaergaanden (Yugo-Slaviërs) moeten van den aardbodem verdwijnen", o! de Koning gaat ook oQ detnj trein zitten die naar het Noorden voert en laat zich in Padua huldigen, terwijl de Prins van Piemont, de jonge troonopvolger, in Turijn een -tentoonstelling gaat openen en links .en rechts gedeokteekens onthult; die vöor den gevallen soldaat opgericht worden. Men moet bekennen, dat ae Koninklijke Familie zieh geen rust gunt. „Casa Savoia" zal zich. niet zoo spoedig door het Fascisme van de baan laten schuiven. Onderwijl zet het Ministerie de hervorming van het kiesrecht door en de kamer tlie nu niet anaers daim een retorische figuur is, zal daardoor bij1 do eerstkomende verkiezing een sterk fascistisch karakter dragen.... en wat dan Het is zooals we in den bégmne zeiden: een strijd om de macht. We herinnoren ons eens gelezen te heb ben van een Amerikaan, die met eeh dierenteanmér 'overal heenreisde om het oogenblik te zien, waarop hij1 door den leeuw verscheurd zou worden.... en zoo blijiven wi) ook lijdelijk' toezien en afwachten tot het Fascisme, dat met zooveel! enthousiasme begroet, met, de edelste bedoelingen bezield zijn taak aanvaardde, ontzield neer zal liggen, verscheurd door onmin onderling of dóór een geweldige reactie, die het in zijn overschatting en laatdunkend optreden tegenover andersdenkenden gekweekt en geprikkeld heeft. E. F. tijdrekening" droeg, de afschaffing van dep lsten-Meidag, waarmee hij' de socialisten zoo krenkte, de wijze waarop de tentoonstelling van Milaain geopend werd, waar de Minister-President in den landauer naast den Koning was gezeten en mede de „Éwiva's" van het volk in ontvangst nam, al deze autoritaire en wein:g bescheiden handelingen werden geduld, maar niet Voor zoete koek opgegeten. Men kon misschien van een lijdelijk verzet van net Huis van Savoye gaan spreken. Het werd rucht baar. dat, wanneer de Koning de Ministers ontving, «die hem nieuwe wetsontwerpen kwamen aanbieden, hij' Ze niet meer zooals vroeger in zij'n kamer opwachtte, m*ar in een zaal, gezeten op een troon en door een cordon van generaals omgeven. Toen Admiraal Thaon De Reveil; de Minister van Marine, den titel' van hertogin ontving, had Mussolini den slechten smaak in de officieel e benoeming er den nadruk op te legsen, dat de Koning alleen on Z ij n voordracht den Admiraal' dezen titel verlegde en aan stonds verscheen er een spotprent waarop Mussolini, een proletarische reus, als bootwerker gekleed, de bloote armen over elkaar, neerkijkt op den kleinen Koning, die de medaillle aan den nieuwen Hertog overhandigt, schuchter uitziend naar den dictator, met een „hip gaf me vergunning U deze uit te reiken." En nu zouden we bijna kunnen sproken van een race, die Mussolini aan den eenen, de koning aan den anderen kant houdt om zich op de afgelegenste plaatsen van het koninkrijk te laten bejubelen. Ver leden week besteeg Mussolini een vliegtuig, dut hein binnen enkele uren naar de Piave bracht, waar op het groote kerkhof dor Italianen een gedenkteeken zou worden onthuld. Nu weer is hij scheep® gegaan naar Caprera om op Garibaldi's sterfdag een krans ep diens laatste rustplaats te leggen en vandaag steekt hij -over naar oardinic, 'dat zeer fascistisch ge zind is en waar hij met warmte begroet zal worden. Maar dei 3den Juni, den dag waarop elk jaar in Rome de uitvaardiging van de Grondwet feestelijk herdacht wordt, maakte Mussolini een triomftocht door Veneto. Zijn aanwezigheid werd toen bijtna een demon stratie. Daarentegen was toen heel Rome in rep em roer om het Huis van 'SaVoye te huldigen. Geheel an ders dan andere jaren werd de parade nu met bijzopde- ren praal' in Villa Borghese gehouden, waardeert loge voor de Koninklijke familie was opgericht, waarin ae Ko ningin en de Prinsessen aanwezig waren, terwijl Victor Emanuel te paard de troepen inspecteerde, die voor hem1 defileerden. Duizenden toeschouwers waren reeds in den vroegen morgen samengestroomd om' dit militair vertoon bij te wonen en brachten een warme ovatie aan den Koning en den jongen 'Kroonprins. Een paar dagen te voren waren er hevige onstootjes Sn Sicilië geweest waar als door een tooverslag tal van jonge lui met een 5 centimes stuk, dat 's Konings beeltenis draagt, als insigne op de borst gespe'd. in het openbaar vërschenen, terwijl het „evviva il Re' en „a oasso il Fascismo" van mond tot mond gingnn. Bij; de vecht partijen die hiervan het gevo'g waren, delfden de Fas"is- ten, die in Sicilië in de minderheid zijn, 't onderspï^ Want Sicilië en heel zuidelijk Italië zijn zeer k'onings- gennd; ze hebben hier nog meer behoefte aan het .nmfyk verte o n, aan de glorie die een souverein om keert. - Of het industrieele noordelijke Italië naar deni kelder-zoude gaan, is hen onverschillig. Zij: willen L i vnï werken of luieren al naar hem goeddunkt en zich door niets en niemand de wet laten stellen. De groote verdiensten van den Minister- President kunnen ze niet beoordee'en, zijn werkkracht en energie zijn hen eerder antipatiek. Mussolini is o k geboren in een land ep klimaat dat Weinig op dat van den Siciliaan gelijkt. Hij is uit het land van Romagna, uit het land dat zich vlak en ernstig tusschen Ravenna en Bologna uitstrekt. Daarom is hij ook niet zooals de zuiderling, een man van het oogetib ik maar een die ten einde toe zal vo houden en die zooals de groote pijn- boomen bij' Zijn geboorteplaats wel gebroken, maar niet gebogen kunnen worden. DE BEOBGANISATIEFLANNEN VAN DEN PRO VINCIALEN BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOOBD-HOLLAND, n. In mijn vorig artikel heb ik reeds gezegd;, dat ook 1 sommige van de bestuursvoorstellen me niet beko- j ren k unnen, omdat ze in de praktijk ten eenenmale I zullen blijken tot nadeel van het fonds en van de leden te zijn, Daarbij heb ik in de eerste plaats bet ook op C. dat I zegt: De kassen zullen verplicht zijn gelegenheid te geven, zich hooger te verzekeren dan f 7.50, doch niet hooger dan 100 pet. van iemands loon. 1 Daar lang niet al ,onze leden in loondienst zijn, is het woord loon hier niet op zijn plaats en als we het veranderen 'in inkomen, zal het van verschillen de onzer leden moeilijk zijn na te gaan, wat hun i (bedrijfs) inkomsten zijn, I De hoofdzaak echter is, dat voor hoogere verzeke ring in de eerste plaats zich zullen komen melden die leden, die meermalen om uitkeering komen, de z.g n. zware risico's'' ï>it voorstel is er m.i. op ingericht, om een veelvul dig gebruik van de reservekas te moeten maken, met gevolg, dat daarvoor steeds -hooger© hüdragen noodig zijn; of de contributies der leden zullen zoo danig moeten worden verhoogd, dat die leden, die daartoe niet door de w©t verplicht worden, zich I spoedig zullen gaan terugtrekken. Ook zit er dit gevaar in, dat leden met een flink inkomen, zich voor 100 pet. gaan verzekeren, omdat zij de hooge premie kunnen betalen, terwijl de le- I den met lage inkomen® zich tevreden moeten stellen met 30 a 40 pet. van dat lage loon bij ziek zijn, om- I dat de premie voor 100 pet. loon door hen niet op te brengen is. Het lijkt me toe, dat uit dit voorstel groo te onbillijkheden geboren moeten worden, met ten slotte dit resultaat, dat de kas alleen overhoud die leden, die door de wet tot verzekering verplicht wor den. De premies zullen ten slotte te hoog worden om ze vrijwillig op te brengen. I Over A. is natuurlijk ook wel wat te zeggen, want wanneer een gezin gedurende een half jaar niet meer inkomen gehad heeft dan 35 pet. van het loon, eit het wel reeds zoodanig in de put, dat de f 3.75 die daarna uitbetaald wordt, niet kan voorkomen, dat het gezin geheel ten gronde gaat. De meeste ziekenkassen hebben nu ook een zoo danige regeling, doch niemand) zal kunnen zeggen, dat ze billijk is. Gaarne had ik nu er toch gereorganiseerd moet worden eens middelen aan do hand gezien, om deze misstand uit den weg te "ruimen. De kas waar ik lid van ben, heeft In haar regle ment de volgende bepaling: Indien slechts halve of 1 geen uitkeering mag plaats hebben, zal het bestuur wanneer het betrokken lid dat wenscht, bij het ge meentebestuur aandringen om de uitkeering voort te zetten en (of) ook Armbestuur of Diaconie in ken nis stellen met den toestand. I Dat is dan ook de eenige weg om een zoodanig ge- I zin geheel voor ondergang te behouden. Waar echter het verzekeringswezen en vooral de sociale wetgeving tot doel heeft de afhankelijkheid op te heffen en dekking te zoeken bij eventueel© ziekten enz., meen ik dat zoo ruim mogelijke bepa lingen hier ten zeerste gewenscht zijn. I Tot heden was het steeds, hoe hooger die nood, hoe minder uitkeering; kan dat nu niet anders? De laatste alinea van art. D., dat luidt: Nieuwe le- j den zullen voortaan aangenomen worden op de voorwaarde, dat zij na hun 70ste Jaar geen zieken geld ontvangen. lijkt me al zeer ..ondemocratisch en zonderling. Immers, men sluit zich aan bij de zie kenkas tegen betaling van een premie aanmerkelijk hooger dan de tot heden steeds geldende, ontvangt daarvoor een uitkeering te laag om er het gëzin mee te onderhouden. Wanneer men echter lange jaren aangesloten geweest is en men wordt 70 jaar, houdt alles op, ook al werkt mem nog alle dagen om in het onderhoud van het gezin te voorzien. Onze kas heeft 6 leden van 70 jaar, en ouder, van wie er 4 nog dag in dag uit aan 't werk zijn ©m het gezin de inkomsten uit dien aitbeidi verkregen, nog bitter noodig heeft. Lijkt dat niet veel op de straf van den ouderdom? Mr. Elinks Schuurman, de adviseur van den bond, gaat nog verder. Hij verdedigd in de Alkmaarsche Courant van 4 Juni de afvoering als lid op 65 jaar en motiveert dit op deze wijze, dat dan de ouderdoms zorg de ziekteverzekering moet vervangen. Z.E. zegt verder, dat.de vaste uitkeering van f3.— per week dan bij de levensbehoeften beter past, dan het recht op ziekengeld, dat hem over gemiddeld 20 ziektedagen jaarlijks slechts 50 gulden geeft. Boven- dien is het eigenaardig, ziekengeld, dat wil zeggen vergoeding voor loonderving te geven aan iemand, die, omdat hij- oud is, niet meer regelmatig door werken zijn brood verdient. Ntt vooral, sinds de Ra den van Arbeid ouderdomsverzekeringen aanbieden aan iedereen, arbeider of niet, nu vooral is het zaak, dat de ziekenkassen hun eigen taak gaan begrenzen. Zij <ioen niemand tekort, indien zij voortaan nieu we -leden slechts tot hun 65e jaar verzekeren; want op billijke voorwaarden verschaft een ouderdoms- verzekering de noodige hulp na dien leeftijd. Tot zoover Mr. Elink Schuurman. Wat hier tegen te zeggen is? Onze afdeeling heeft 18 leden of ongeveer 8 pet. van het totaal', die den leeftijd van 65 jaar en ouder hebben, Van hen zijn er 13 die nog*dagelijks moeten werken om te leven. Denkt men, dat zulke monschen, als ze ziek zijn, met hun drie gulden geholpen zijn? Zeker, het is iets, doch zoolang het zoo weinig is en do offers er blijven, die men zijn geheele levon daarvoor moet geven, mag mon er geen beroep op doen. Dat Mr. Elink Schuurman een pleitrede kan hou den om do leden op 65 jaar in den steek te laten, verwondert me ten zeerste. Nog meer moet het echter verwondering wekken, dat dit geschiedt met het motief dat- drie gnlden ouderdomspensioen wordt uitgekeerd, nadat men het eerst zelf betaald' heeft. Do heer M. J. Th. Vas Bias, voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar juichte in t nummer van 6 Juni het ingezonden© van Mr. Elink Schuur man ten zeerste toe, omdat er een gedachte in ten grondslag ligt, dat hij! steeds ingang heeft trachten to doen vinden en is het er mee eens, dat samenwer king van beide orgatnon gewenscht kan zijn. Het is te verwachten, aldus de heer Vas Dias, dat bij de leden der ziekenkassen dan ook gemakkelij ker ingang zal vinden de overtuiging, dat het aan beveling verdient, om zich een uitkeering op 65-jari- gen of vroegeren leeftijd te verzekeren. We zijn het volkomen met den heer Vas Dia® eens. Samenwerking kan niet alleen nuttig zijn, doch het is noodzakelijk, maar dan op een wijze, dat uitvoe ring mogelijk is. Op de voorgesteld© basis zou de arbeider en zijns gelijken' van den beginne afeen flink verhoogde premie moeten betalen, voor de risico tot züjhi 65© jaar I en daarbij een min of meer belangrijk premie, om ook na zijn 65e jaar iets te hebben. Ik stel me voor, dat hij zoo ongeveer 70 ets. (nu 00 ets.) zal hebben te betalen, om verzekerd te zijn van 1/3 loon bij ziekte, gedurende een half jaar, met döarna sterk verminderd uitkeering en drie gulden per week voor zieken en gezonden na 65-jarigen, leef- tijd. Als dan nog de maatschappij tot bevordering der geneeskunst haar zin krijgt, waardoor alle verplicht verzekerden ook verplicht zullen zijn, met hun ge heele gezin toe te treden tot het doktersfonds (wat overigens een uitstekende maatregel zou zijn) ia het spul compleet. Dan geeft de arbeider juist zooveel uit om den nood bij ziekt© eenigermate te, keeren, dat hij niet voldoende overhoudt om gezond te blijven. De maat regelen op zichzlf zijn uitstekend, doch absoluut on voldoende en daar bij voor het gros der arbeiders finantieel onmogelijk om ze uit te voeren. Wanneer de dwang van de regeering komt, zullen de verplichtverzekerden zich natuurlijk bij de maat regelen moeten neerleggen; veelal ten koste van mo gelijk enkele genoegens, of van de noodzakelijkste behoeften, doch zoolang de regeering de zweep in de- zé niet hanteert, zijn de reorganisatieplannen van het hoofdbestuur absoluut onuitvoerbaar. Het is mogelijk dat men juist meer met de praktijk in aanraking moet komen, en bijna dagelijksoh© om gang met de leden moet hebben om zoo te spreken, maar het is mijn heilig overtuiging, dat een groot deel der leden gaat tippelen. In onze afdeeling is ruim 50 pet. der leden in geen enkel dienstverband, dua niet loontrekkend. Zij zul len zich zeer zeker een dergelijke last niet laten op leggen. In andere afdeelingen zal de verhouding vrijwel gelijk zijn, althans op het platteland. Nog eens. De idee van den heer Vas Dias heeft mijn volle sympathie, doch er dient vooraf gezorgd te worden, dat de noodige premie er voor betaald kan worden, of nog beter, laat men het als een recht beschouwen, en de zorg voor de ouden van da gen na 65 Jaar premievrij zijn. Dan maar ook niet eerder is het de tijd voor de ziekenkassen, om zich van de zorg voor de oude zieken te ont trekken. In Zelfbeheer van Mei sprak de heer A. Visser de hoop uit, dat de besturen van andere provinciale bonden de lust gevoelen in dezelfde richting te gaaril ik daarentegen acht het op het oogenblik de beste oplossing dat geen enkele der reorganisa tievoorstellen in de bondsvergadering wordt aange nomen, doch dat uit elk der 10 provinciale bonden een of twee personen worden aangewezen, met het doel een commissie t.e vormen, die weegt en over weegt wat er gebeuren moet en hoe de beste regeling te treffen is. Zoo kan men komen tot eensluidende voorstellen voor het geheele land, welke dan m.i. slechts rnet do volle medewerking van de regeering, of tegelijk met de uitvoering van de ziektewet voor uitvoering vat baar zullen zijn. Als de besprekingen in de algemeen© vergadering die wending nemen, kan er toch van de gedane voorstellen iets goeds uitgaan. Gaat de vergadering mee met de plannen, van het bondsbestuur, al is het dan ook. in principe, zie ik er uit geboren worden: uiteenvallen van den N.-H. Bond of voor de afdee lingen een groot© teruggang van het 'aantal leden. Vrijwillig is den Leden absoluut geen enkele verhoo ging meer op te leggen, althans niet in die afdeelin gen, die reeds enkele -malen een verhooging toepas ten. p. SPEELKAMERAADJE DOODGESCHOTEN. Zaterdagavond, omstreeks 7 uur, waren, aldus de Zw, (X twee kinderen van T. te Ellecom, eeh jon gen van 14 en een meieje van 10 Jlaar, aan het spelen met het 10-jarig dochtertje van den brievenbesteller, wonende aan de Zutfenschestra&V aldaar, in een schuurtje van dezen achter zijn woning. Het dochter tje van Gi G. sloot die kinderen van T. een oogenblik op in hét schuurtje, dJat van buiten dichtgegrendeld kon worden. Daarna verwijderde zij zich. De jongen vond in de schuur een buks, nam deze ter hand en trok de haan over, niet wetende dat de buks geladen was. Juist toen het §chot afging, opende 't dochtertje 1 van G. de deur enl kreeg den kogel in het hoofd, even boven 'de rechter slaap, met het vreeselijk gevole, dat het kind ©ven daarna overleed, Gebleken is dat de vader van het overleden meisje, 's middags ach» ter zijn woning, imusechen had' geschoten en de buks geladen in het schuurtje had laten staan. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. De heer C. van der Voort van Zijp, lid der Twee de Kamer, zal bij de overdracht van het nationale huldeblijk aan de Koningin Ju de Nieuwe Kerk te Delft, de feestrede inspreken. Men rekent medio September met de inwendige restauratie van het koor der Nieuwe Kerk gereed, te zijn. VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL. In de gister te Alkmaar gehouden jaaiwcrgaldering van de Ver. tot verbetering van den Wolhandel deel de de voorzitter, de heer Jac. Zuurbier, mede, kiat de geheele voorraad wol, ook dde van vorige jaren, was uitverkocht. Tegenwoordig wordt de sorteering ge waardeerd en de betere soorten brengen goede prij zen op. Uit Ide rekening bleek, dlat er een voordeelig saldo was van f5000, welk bedrag aal gebruikt worden voor een toeslag op de wol die naar Londen was ge- zorlden, -welke zendingen verliezen hadden opgele verd Het bestuur wilde op de wol van 1921—1922 een hoeveelheid van 414.000 Kg., 11/4 ct. rper Kg. toeslag geven en een saldo van f 541 reserveeren. Aan 't jaarverslag van den eecretaris, den heer E» Diz, Govera ontleenen we, dat de wolontvangst ,vlot verliep, hetgeen melde te danken is aan hot prettige optreden van' den sorteerder. De (plaliteit was door den slechten winter minder dan vorige jaren; alleen Wieringen maakte een gunstige uitzondering. De op slag in het Alkmaarsche veem höid plaats met vrij bevredigende uitkomst De prijzen-waren vrij gunstig verloopen, de op- bTÉfcgsten waren voor echeer 1922 los en vleide i 0.80, derde f 0.77, tweede f 0.83, eerste f 1.25. De onkosten zijn van f 10.64 per 100 Kg. gedaald tot f6.66; het aantal contractanten doolde met. 20 door bedrijf ©opheffing of sterven en steeg weder met vier. De secretaris deelde hierna mede, dat de defkenfo- bricatie uitstekend geslaagd was; de dekeris waren van prima qualitedt en uiterst laag in prijs. Van de stoffen kan gezegd worden, dat zij' zich uitnemend' hebben gedragen, al waren de pakken wat zwaar. Een proef om van de wol postlaken te maken levende in eerste instantie verlies op; 'de uit slag van de tweede1 proef was gunstiger. Ook voor de eomercostuumis is de Hallandsche wol bruikbaar gebleken. Met 14 stemmen voor, 5 tegen ©n 1 blanco werd besloten den gezOmeniijken verkoop door te zetten en tot bestuurslid werd de 'heer E. Dz. Govers her kozen. Deze bedankte echter en in zijn plaats werd gekozen de heer Jb. de Wit. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Het Hbld. meldt: Uit kringen van Statenleden vernemen we, dat zwaar wordt geconfereerd over de verdeeling dor 3 Gedeputeerden-zetels. De verhouding 37 links, 37 recht® en 3 communisten brengt groote moeilijkhe den. De communistische stemmen zullen bij de stem mingen waarschijnlijk in blanco worden uitge bracht, zoodat links en rechts zoulden balanceeren. Nu blijft tio S.DA.P. aanspraak maiken op 2 ze tels; zouden dio haar worden toegewezen, clan elscht do R.K. Staatspartij, zijnd© even stehk in de Staten vertegenwoordigd al® de S.D.A.P., eveneens 2 zetels. Deze twee partijen zouden dan, terwijl zp samen 36, dus nog niet de helft van het aantal Statenleden tellen, 4 zetels in Gedeputeerden innemen, u^anne- Üe do C.H. en A. R. niet accooild kunnen «gcum. Van die zijde wordt voorgesteld om aan elk der groote partijen óen zetel In te rujmen, dus van links 1 Vrijh. B., 1 V. D.. 1 S.D.A.P., van rechts 1 R. K., 1 C. IL, en 1 A. R. Maar de S.D.A.P., die hierbij één zetel zou verliezen, ten 'koste van de A. R.. wil 'daar in niet berusten, zoodat de onderhandelingen op het do ode punt dreigen to geraken, r' BRUTAAL. Het U. D. schrijft: „Iemand, die in het nauw zit, maakt krommt- sprongen. In den omtrek van Utrecht verscheen in de laatst© week iemand, afkomstig uit de huurt van j Oss, in Noord-Brabant, die al heel duchtig in 't nauw zat. Hij moest hypotheken betalen dh had daarvoor geld noodig. Doch dit ontbrak. De man ging zwer- ven, trachtte hier en daar wat los te krijgen, maar toon dit niet lukte, haalde hij ten einde raaid bij het dorpje de Meera een koe uit oen weide,, bracht die doodleuk naar Utrecht en ging er daarmee op de I markt staan. Tot zoover marcheerde alles uitste kend. Als hij de koe nu maar verkocht, dan was hij vo'orloopig gered. Maar, hij beging de groote fout een to lagen prijs voor het dier te vragen. Zoodat een handelaar, die lont begon te ruiken, het dier kocht en toen de politie er mee in kennis stelde. Hoe wel de verdachte reeds in een tram bad plaats ge nomen, om. zich «met het geld uit de voeten t.e maken, word hij nog gearresteerd en in arrest gesteld. De eigenaar kreeg de koe terug, -want bij zijn aan houding bekende hij alles en de handelaar zijn geld." MIJNONGELUK. Uit Heerlen, 19 Juni. Door het breken van een ketting rolde hedennacht een met kolen beladen wa gen van een rem-helling in de ondergrondeche wer ken der Oranje-Nassaumijnen alhier. De arbeiders Frans Jongen, en Emile Crolla, die zich juist ,op de rem-helling bevonden, konden rich niet tijdig in vei ligheid brengen. Zij werden door de met groote vaart van de helling rijdenden wagen gegrepen met net noodlottig-gevolg, dat Frans Jongen onmiddellijk werd gedood en Emile Crolla zwaar gewond in het hospitaal te Heerlen moest worden opgenoinen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1