Raad flarenkarspel. Binnenlandsch Nieuws. In Mandchurij© en China rijk de Russische propa gandisten weer teruggekeerd en werfdon inet rusteloo- zen ijver aan hun Russische propaganda, De Keizerlijke Russische propaganda verschilt slechts in zooverre met die der Sovjet Regeering, dat.de laatste daarbij1 tevens de propaganda van het Bolsjewisme be vordert. In Peking zit de bekwame Joffe, als Gezant der Sovjets. Zoowel1 in China als verder het Oosten in, zal1 Joffe de propaganda met meesterhand leiden. Zal 'onze gezant te Peking, Sir "Willem Oudendijk, de daden van Joffe voldoende kuninen nagaan? Sir Willem is hoogst bekwaam, spreekt zoowel Rus sisch als Mandchu-Chineesch vloeiend en is eoa groot kenner der Moseovieten cn Oosterlingen. Heeft Sir Willem echter voldoende personeel tor beschikking? In Nederland's rijke dagen werd er al zoo bedroevend op ons Chineesche gezantschap on onze Chinees die consulaten beknibbeld, dat zal er nu in, de bezuinigings periode wel nog treuriger zijn. Toch moet onze Receering het Oosten als één geheel beschouwen en wel bedenken, dat door een paar duizend gulden te sparen men den „Gordel van Smaragd" riskeert De Russische propaganda beslaat. Wie de laatste maand het Anglb Russische conflict gevolgd beeft zal bemerkt hebben, dat tle Britsche Minister van Buiten- landsche Zaken op 17 Mei eefi ver van malsche nota aan de Russen gezonden heeft. Het ging in die nota o.a. om het opbrengen door de Russen van* Engelsche trawlers, die in de Witte Zee vischten, van schadevergoeding voor het gevangennemen van één en het dooden van. oen ander Britsch onder daan en de schandelijke correspondentie van den. heer Weinstein en de propaganda van de Sovjet verlegd ivoor- digers in Perzië en Afghanistan, Raskolnikof en Shu- miatsky. Lord Curzon had op die brieven van Wei nstem niet te verwarren met zijn gelbofe- en partijgenoot Wiinkoiopi en op dio propaganda een bijzondaren nadruk gelégd en de terugroeping der hoeren geéischt. Lord Curzon dreigde met het annuleeren van ue Anglo-Russo handelsovereenkomst, indertijd door hem gedurende het Premierschap! van Mr. Lloyd George gesloten, waarbij' uitdrukkelijk overeengekomen was, aat geen propaganda tegen Engelsche belangen gevoerd zou worden. Het is gebleken, dat Lord 'Curzon de zaak goed bt>- keken haaen wist wat voor vüleesch hij! in de kuip bad, toen hij die pootige, dreigende nota aan Rusland zond. Die nota is nu binnen een maand bevredigend op gelost. De Russen hebben toegegeven. Raskolnikof is ai terug geroepen en Shumiatsky mag voorloopdg te Teheran Blijven, maar heeft een uitbrander gehad en beter schap beloofd. Voor den Russischen diplomaat te Lon den, den heer Krassin, is het geen gemakkelijke taak geweest. Krassin was het er blijkbaar om te doety in geen geval de handelsbetrekkingen tussciien Enge land, en Rusland te zien afbreken,. Vandaar dan ook, dat Rusland niet met praatjes voor de vaak is durven aankomen, maar op alle punten, van Lord Curzon's nota bevredigend heeft geantwoord. 17 Mei ging de pootige nota van Lord Curzon im zee en binnen 4 weketn, is de laatste nota verzonden. De Russen hebben slechts twee nota's gezonden om de zaak te regelen. W-el' wordt nu in de laatste nota van Rusland gespro ken van de reciprociteit ten opzichte van de propaganda, maar dat is natuurlijk Slechts om hot prestige lo redden, nu men 'feitelijk van Sovjetzijde Wieinsteln, Raskolnikof en "Sumiatsky desavoueert. Lord Curzon antwoordt hierop In zijn slotnota, „kom inaar met bepaalde beschuldigingen omtrent En gelsche on anti-Russische propaganda aan en ik zat zo behoorlijk onderzoeken." Uit con en ander blijkt, dat nu onder de Russische Republiek ook ten opzichte van de propaganda in Perzië en Afghanistan niet afgeweken wordt van dc oude dagen van het Russische Keizerrijk Die Russische bedreiging van Britsch Indiö blijft be6taan. Slechts is ook hier de bolsjewieksche propaganda naast de Russische propaganda gekomen. De bolsjewieksche propaganda is voor alles antl- Engclsch. De Bolsjewieken zien veel meer heil in het propa- ceeren van bolsjewieksche denkbeelden i(n Britsch Indië aan b.v. in Nederlandsch Indië. Omdat Nederland's macht niet te vergelijken is met de macht van het Britsche Wereldrijk. In een Sovjet-circulaire van 25 Nov. 1922 lees ik: Centraal' Azië en de grensstaten van Indië zijn dc Russische blokhuizen, waarvan uit de Russische Sovjet-» regeering de macht van Engeland kan bestoken cn Engeland vrees aanjagen. Zoo is in de laatste halve eeuw niets veranderd, wat betreft een .voortdurende verontrusting door Rus land van China en Japan in het. Noorden en Vfth Britsch Indië in het Zuiden van het Verre Oosten. Slechts is de taktlek gewijzigd. Do imperialistische taktiek heeft plaats gemaakt voor de bolsjewistische. De bolsjewistische taktiek is zeer waarschijnlijk nog gevaarlijker. Wie twijfelt er nog aan of de Russen zullen, hun prachtige nota's ten spijt, toch weer met de propaganda tegen Britsch Indiö en tegen Engeland'» invloed in Perzië en .Afghanistan doorgaan. De Keizerlijk Russische diplomaten hebben twintig en dertig jaar geleden dergelijke schoone beloften af gelegd. Zij' hebben die beloften ook nooit gehouden. De Russische beer is altijd eene bedreiging voor En geland geweest. De zwarte Keizerlijke beer was "het, de roode Sovjet- beer is het nog. Vandaar dat ik ook zeg: „Plus qua ?a change plus que qa, reste l!a même chose". Vergadering op Dinsdag 19 Juni 1923, des avonds half acht uur. Voorzitter de heer Joh. Burger, burgemeester, secretaris de heer J. Dam. Allen tegenwoordig. Na opening der vergadering volgt lezing en goed keuring der notulen. Wordt meegedeeld, dat door Ged. Staten is goed gekeurd suppl. begrooting 1023. De laatste kasverificatie wees aan, dat in kas was en moest zijn f 5090.38/4. Door het Rijk werd aan de woningbouwvereeni- gingen bijlgedragen f 1245.16. Ged. Staten hadden de verhoogde jaarwodden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand f50 en f25, goedgekeurd. Voor gemeenterekening werd in het Gesticht Van Arkel verpleegd do patiënt C. Pater. De begrooting der Gezondheidscommissie te Scha- gen was ingekomen en door de gemeente moest wor den bijgedragen f 40.40, een bedrsg lager dan ooit. Door de gemeente moest worden betaald voor 2 leerlingen op de Rijkshoogereburgerschool te Alk maar f 68.76. Tot dusver betaalde de gemeente niets, thans betaalt het Rijk 50 pet. en do gemeente 50 pet. en is het niet meer geoorloofd dit bedrag op de ouders te verhalen. Ingekomen het proces-verbaal gemeenteraadsver kiezing met de geloofsbrieven. Alle leden hebben hun benoeming aangenomen. Van het gemeentebestuur van Warmenhuizen is het bericht ingekomen, dat op de reeds vroeger van kracht zijnde voorwaarden voor de maanden Mei, Ju ni, Juli en Augustus bij een zeker gebruik een re ductie op den gasprijs wordt toegekend van respec tievelijk 2, 4 en 6 cent. Wordt gelezen het bekende adres van de gemeente Smilde over de inkomstenbelasting, te heffen naar een aanslag over 3 jaar en niet zooals thans bil het Rijk geschiedt, over 1 jaar. B. en W. stellen voor, om adhaosie aan dit adres te betuigen, omdat juist van de tuinbouwers de inkom sten zoo verschillend zijn en de aanslag op deze wij ze, wanneer het berekend wordt naar een inkomen over 1 jaar, zoo ver uit elkaar kan loopen. Zelf heeft j het gemeentebestuur dezen weg reeds bewandeld, maar nu de inning aan het Rijk is, is dat niet meer mogelijk het zelf te regelen. Een gemiddelde omslag over 3 jaar is juist voor een gemeente als Haren karspel, zeer aan te bevelen. De heer Francis is 'het met deze meening eens, de praktijk heeft reeds geleerd, dat wil men al te groo- te schommelingen vermijden, men d'en aanslag over het gemiddelde van 3 jaar zal moeten verdoelen. De heer Dekker zou oen dergelijke maatregel even eens toejuichen. Zooals de toestand nu is, is ze be paald ongezond Heeft men geen inkomen dan be taalt men niemendal, terwijl, al-* men veel verdiont, men niet naar die mate betaalt omdat er niet meer wordt geïnd als er noodig is. Do heer Bakkor boaamt het, Fat als het Rijk over l jaar aanslaat, het voor een fc/kere categorie men- schen ondragelijk wordt, omdat als do tuinders niets verdienen cle anderen heel veel moeten betalen. Maar als het inkomen geschat wordt over de laatste 3 jaar, dan wordt het ondragelijk voor de tuinbou wers, omdat zij dan belasting zullen moeten betalen in jaren dat» zij soms niemendal verdienen. En, vraagt spr., hoe gaat het met de reclames? Voorzitter geeft toe, dat het niet aangenaam is als er niet verdiend) wordt, om dan belasting te betalen, maar het inkomen is er over die 3 jaar toch geweest en daarmee kan rekening worden gehouden. Dat re gelt zich wel. De reclames blijven geregeld als nu en men kan evengoed reclameeren, Spr. gelooft niet dat deze nieuwe regeling direct wordt ingevoerd, om dat. het nogal wat administratieve bezwaren zal hebben. 'De heer De Vries is voor adhaesiebetuiging. Een gemiddelde belasting is regelmatiger en gemakkelij-i kor te dragen. Het bezwaar van den heer Bakker' voelt spr. niet, omdat het bij een 1-jaarlijkache hef-1 fing zooals nu, precies eender is. Thans betaalt men, als het jaar 1922 slecht is, veel belasting in dat jaar, over 'het jaar 1921 dat best is geweest. Allen verklaren zich voor a&haeslebotirigiiig, be halve de heer Bakker. Is aan de orde het adres van Wymbritseradeel om een vloekverbod in het wetboek van strafrecht op genomen. te krijgen. B. en W. zijn ten opzichte van dit punt nog niet tot een resultaat kunnen 'komen, dus zal door hen in de volgende zitting, prae-advies worden uitgebracht. De bekende circulaire van Ged Staten, waarin ad vies wordt gevraagd over de salarieering der ge meente-ontvangers is eveneens nog niet door B. en W. behandeld, ook dat wordt in handen gesteld van om prae-advies. De minister van Arbeid had per circulaire in over weging gegeven een tapveibod uit te vaardigen bij eventueel te houden festiviteiten bij het regeerlngG- jubileum van H. M. de Koningin. B. en W. willen dat niet doen, het drankmisbruik is in de gemeente gering. Als er feest wordt gevierd, zal ieder die dat wenscht, een borrel kunen drinken, en dat zooals steeds doen op fatsoenlijke wijze. Allen tegen tap verbod. Is ingekomen 'n dankbetuiging van Wed. Spaans voor het ontvangen van een kostelooze werkraebt gedurende 4 weken. Aan de orde is het punt waarvoor de vergadering is belegd, nl. een voorstel van B. en V/. tot aankoop behoudens nadere goedkeuring, van het terrein van de kerk te Kerkbuurt met de daaromheen staande af rastering. Het Kerkbestuur wil eveneens behoudens nade re goedkeuring daartoe medewerken en 'biedt een en ander te koop aan voor f 1, op voorwaarde dat vervreemding nie t mag piaats hebben dan onder goedkeuring van het Kerkbestuur. Voorzitter zegt, dat bekend is, hoe Kerkvoogden van de Ne& Herv. Gem. alhier de kerk en het ter rein aan de Kerkebuurt zullen verkoopen. Dat ter rein is gedeeltelijk een oude begraafplaats en nu achtte spr. het gewenscht, dat er een overeenkomst tusschen kerk en gemeente werd gesloten, dat dit terrein in eigendom kwam aan de gemeente. Als dit terrein in particuliere handen komt. zal het, nadat het is afgegraven, en het hek verkocht, aan den openbaren weg komen te liggen. De gemeente zal dan wel verplicht zijn, om het wat op te knappen, het zal worden een speelplaats voor de kinderen, Het afgraven zal wellicht stuitend zijn, omdat 'dit niet steeds zal geschieden op een behoorlijke wijze en dat /al, waar er familieleden liggen, van nog le vende inwoners dezer gemeente, dubbel onaange naam zijn. Alles is er voor, dat de gemeente eigena res wordt. De kerk wordt afgebroken en dan kan de gemeente de zorg voor het open komend terrein en ■de begraafplaats op zich nemen. Het hek blijft staan, alles zal een behoorlijk aanzien behouden, met wat beplanting kan het nog een aardig plekje worden. En daarom is het kerkbestuur dan ook genegen dit stukje grond, dat 13 Aren groot is, aan de gemeente voojfc f 1 af te staan. Duidelijk blijkt, dat het Kerkbestuur de bedoelin gen van B. en W. in alle opzichten waardeert en ge heel wil meewerken. Daarom is dan ook deze ver gadering belegd, opdat de verkoop desnoods nog zoo kan worden veranderd als het hier te nemen besluit zal meebrengen. De heer De Groot apprecieert de medewerking van het Kerkbestuur, maar vraagt yhoe de kerk zal wor den afgebroken met de fundamenten, opdat de in de kerk zijnde zerken intact kunnen blijven. De heer Dam ©egt-, dat de kerk wordt afgebroken tot den beganen grond, de vloer blijft liggen, zoodat alles in denzelfden staat blijft. De puin wordt direct vervoerd, waarvoor hen gedeelte hek wordt wegge nomen, wat echter later voor rekening van den sloo- per weer moet. worden geplaatst. In zijn geheel is re kening gehouden met de wenschen van B. en W. Voorzitter zegt, dat in de kerk ligt een houten vloer, en daaronder liggen nog «erken, omdat vroe ger in de kerk begraven is. Het is Üe bedoeling, dat alles blijft zooals het is en ook dat gedeelte onge schonden wordt gehouden. De gemeente doei hiermee geen voordeelige finantieele transactie, maar die niet groots opoffering moet men zich getroosten om dit stukje grond ongeschonden te houden, De heer De Vries kan zich met het voorstel ver- eenigen, het kan voor de gemeente nooit duur wor den. 'Spr. bejammert 't, dat de kerk weggesloopt zal worden en dit is dan nog het eenige wat van Kerke buurt overijl ijft. Met algemeene sommen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter doet dit besluit veel genoegen en spr. wil in het openbaar het Kerkbestuur bedanken voor zijn royale houding in deze. Verschilende af« en overschrijvingen worden goed gekeurd. Tot hooieteker, vacature P. Tesselaar, wordt be noemd de heer W. Strooper met 7 stemmen, no. 2 van do voordracht was M. Dekker. Bij de rondvraag informeert de her Bakker, hoe ver de bouwplannen voor de nieuwe school in het Waarland nu zijn gevorderd. Voorzitter zegt, dat alles naar den inspecteur is; de Rijksbouwmeester zal er ook nog in gekend moe ten worden, Hoe ver de zaak nu is gevorderd weet spr. niet, maar hij zal nogmaals op spoed aandiln- gen. De heer Bakker zegt, dat de tijd dringt. Voorzitter zal persoonlijk bij den inspecteur gaan informeeren. Hierna sluiting. DE LEERPLICHTWET. De heer Ketelaar, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gericht: Is do minister bereid, nu bet ontwerp tot wijzi ging van do Leerplichtwet in dit zittingjaar zekor buiten behandeling zal blijven, de circulaire aan hot Rijksschooltoezicht van 11 Januari 1923, in velband met die van 12 Januari 1922, in to trekken, zoodat in elk geval na het einde van het loopende school jaar de Leerplichtwet ook zal toegepast worden op de leerlingen, die het zevende leerjaar volgen? INVOER VAN BLOEMEN UIT DUITSCHLAND. Men meldt aan de Msb.: Miiiioenen bloemen wordeni uit Duitschland via de Groninger grensplaatsen ingevoerd. De prijs is 70 a 75 pet, lager dan hier te lande, zoadat door dezen invoer den Nederlandschen tuiniers zeker schade wordt berokkend. ZUIDSCH AR W OUDE. Eergisteravond vergaderde ten lokale van den heer Kramer de Schoolfeestcommissie onder voorzitter schap van den heer Du Burck. De belangstelling was grooter dan ooit te voren: niet minder dan 46 perso nen waren aanwezig, waaronder een 4-tal dames. Na verwelkoming volgde Reglementsherziening. De heer S. d:e Boer Kz. verdedigde de wenschelljkheid, om het hoofd der school ambtshalve voorzitter van de school feestcommissie te doen zijn. Le heer Berk hout bestrepd dit, als niet-noodzakelijk, terwijl de heer Du Burck op democratische gronden dit wij zigingsvoorstel bestreed. Het voorstel-De Boer werd \erworpen met 25 stemmen tegen, 17 voor en 3 blanco. In de plaats van 5* aftredende commissieleden, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren F. Kuiper, A. Schrijver, Jb. Kroon, S. de Boer en P. Tuin. Uit de rekening van den penningmeester bleek een batig saldo aanwezig te zijn van ruim f 57. Nage zien door de heeren Jb. Kroon en P. van der Welle, werd de rekening in orde bevonden. In bespreking kwa.rm daarna het houden van hot schoolfeest. Voorzitter deelde mee, dat van het. Hul digingscomité een schrijven was ingekomen met het verzoek een conferentie te hebben met het bestuur van de Schoolfeestcomniissie om over samensmel ting van beide feesten te spreken. Daar 3 van de 4 bestuursleden verhinderd waren, was de heer Van Minnen alleen op die conferentie tegenwoordig ge weest. Hij deelde mee, dat hij in het bestuur aanvan kelijk voor het houden van het schoolfeest was ge weest. op den gewonen tild', doch later van een an dere meening was geworden. Verschillende aanwezi gen voerden over deze aangelegenheid het woord met het resultaat, dat met 45 stemmen voor en 1 tegen besloten werd het schoolfeest weer te houden op denzelfden tijd en dezelfde wijze als vbrige jaren. Onder dankzegging werd' de vergadering daarna ge sloten. BROEK OP LANGENDUK. Het bestuur der Lingendijker Groenten Centrale en de afgevaardigde der aangesloten tuinbouwver- eenigingen vergadertien Maandag 18 Juni in het be- t&alkantoor te Broek op Langendiik. Burgemeester Slot opent de vergadering, waarna de notulen worden goedgekeurd.. Uit het rapport over het nazien der boeken van het betaalkantoor bleek, dat er in de maand Mei is geveild voor een bedrag van f 8241.76, waarvan voor Broek op L. f 1510.14, Koddijk f2975.85, Zuidscharwoude f 1944.62, idem R.K. f214.60, Heerhugowaard f 151.46, idem R. K. f 74.47. Diver&er. f 53.76. Aan de orde wordt gesteld het punt op de agenda: aanneming nieuwe leden. Voorzitter deelt mede, dat er almeer gemeenten komen, waar door afscheiding der R.K. twee vereenigingen ontstaan Volgens de statuten kunnen die vereenigingen door het bestuur als lid worden aangenomen, doch daar zich die af scheiding almeer uitbreidt, acht het dag. bestuur het gewenscht deze aan de algemeene vergadering voor te dragen, en ze thans voorloopig als lid toe te 'laten, met alle rechten en plichten, en ze -te doen vertegenwoordigen op de bestuursvergadering door één lid, 't welk wordt goedgevonden en aldus be sloten. Daar er tusschen transportarbeiders en. Koophan del nog geen overeenkomst is getroffen, aangaande het verladen onzer producten, zullen de tuinders voorloopig, wanneer het bestaande coutract is ver vallen, zelf hunne producten moeten inladen. Voor de regeling van het werk is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren S. de Boer Kz., C. Spaans Jz., P. Gootjes, W. Visser, K. Stapel, P. Tromp en C. Groot. Voorgelezen wordt een schrijven uit Amsterdam, waarin gevraagd wordt, of het bestuur der L.G.C. ge negen is naar de tentoonstelling, welke gehouden zal worden te Amsterdam, in de maand September, ter herdenking van hot 50-jarig bestaan der Nederlandr sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, een collectieve inzending van groenten te sturen. Het bestuur der L.G.C. heeft gedacht, goed te doen de zusterverenigingen Noordermark'thond, Warmen huizen en Obdam te vragen daar aan mede te doen, daar dan ruim kan worden ingezonden, terwijl de kosten lichter zijn te dragen. Het bestuur acht deze regeling gewenscht. daar wij allen dezelfde belangen .hebben» Medegedeeld wordt, dat op 28 Juni a.s. hier aan de veiling een excursie van vreemdelingen wil komen om onze veiling te bezichtigen en tevens een kijkje te nemen in het veld naar de verschillende gewassen Den veilingleider wordt opgedragen deze heeren te ontvangen en rond te leiden, en tevens te willen zor gen voor een geschikt vaartuig. Verder wordt medegedeeld dat ondiepe plaatsen in de vaart van veiling naar laadplaats uitgediept zijn, Door den veilingleider wordt gewezen op het sor- teeren der aardappelen» l>e maat. is thans voor groo- te 28 m.M. en voor drielingen 22 m»M» Deze maat is klein, en moet dan ook beslist gehandhaafd worden, wat zeker in het belang is van tuinder en koop man. Er zal dan ook een gestrenge keur op gehou den worden» Door Ursem is besloten, dit jaar weer op hun eigen veiling te markten. Dit brengt mee, dat wan neer er enkele te Broek gaan veilen, de veilingSkos- ten 1 procent hooger worden Den veilingleider wordt opgedragen, voor het verlagen der vrachtprijzen van Broek naar Alkmaar een bespreking aan te vragen met de Directie der Spoorwegen. Door Koophandel wordt er op gewezen dat de klok in het veilingsgebouw nog altijd den ouden tijd aan geeft, en of dit niet veranderd kan worden om even tueel© vergissingen te voorkomen. Daar het een pu blieke markt is, acht men het gewenscht dat de juis te tijd wordt aangegeven., waarin dan ook zal worden voorzien. Hierna sluiting. de cfhfffing van het celibaat bij de o ud-k ath c liexen. Te Egmond aan Zee is Zaterdag het huwelijk afge kondigd van den Oud-Katholieken pastoor daar ter plaatse. Hdbl, de malaise aan de grens, Nu de maik de laatste weken duizelingwekkende capriolen blijft makeh is het zakenleven in Zuid- Limburg, in de gemeenten langs en bij de Duitsche grens, totaal lam gelegd, schrijft de Msb. Onlangs, toen voor een gulden 3000 marken te koop waren, was eenige verbetering in de overigens ongekende slapte ingetreden. Er kwamen weer klanten in de winkels en zelfs Duitschers deden hun inkoopen in de winkels van de grens-wlnkeliers. Maardat koopen van de Duitschers heeft niet lang geduurd. Nu de mark weer heel wat in waarde is verminderd, betalen de eigen landgenooten duur der dat over de grens, met 't gevolg dat de clientèle- I in de winkels is verdwenen. Naar het blad van alle zijden- hoorde, is de toe stand van den middenstand zeer ernstig. Een klant is in vele winkels een witte raaf. Het is een strijd, ook bij de groole zaken, om het, hoofd hoven water te houden. De aanhoudende, steeds in nieuwe vor men en grooter afmetingen optredende, malaise i heeft reeds vele slachtoffers gemaakt, dat er nog I meer zullen komen, staat vast. Met den besten wil I van dej- wereld kunnen, de eindjes niet aan elkaar worden geknoopt. Er is bovendien niets, letterlijk niets, dat een gunstiger perspectief voorspelt. De toe komst is donker voor den winkeldrijvenden midden stand in de grensstreken. Al wat „zaak" heet, lijdt in de mijnstreek een armzalig bestaan. De catastro- phe nadert haar uitbarsting. Is er dan niemand in staat te helpen? zijpe. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben, naar wij vernemen, de subsidie over 1922 ten behoeve yam de wijkverpleging in deze gemeente bepaald op f 727.49Va. veenhuizen. Vorige week is er van den gemeente-toren.' weeb een flink stuk lood naar böneden gekomen. Het wordt dus noodig tijd aöt hij van gemeentewege eens flink nagezien wordt. heerhugo waard. Onze plaatsgenoot, de heer H. v. d. Ham, 'is benoemd als commies bij ae Directe Belastingen te Kerkrede (Limburg; en wel met ingang vain 2 Juli a.s. ST. MAARTEN. Vrijdag, des voormiddags, zaï door den heer Van Keulen een demonstra tie van den. p'antenziektenkundi- gen dienst op het aardappelveld van den heer D. van aer Steen aan de Wijzemaweg alhier worden, gehouden en des namiddags desgelijks hij de heeren G. Visser en L. Barten c.a. LANGE REIS, Maandagavond j.I. werd in de O. L school alhier een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer j. Ham, heette de aanwezigen wolkom, was verheugd over de groote belangstelling en hoopte, dat hetgeen hier hedenavond besproken zou jWorden, in 't belang van het onderwijs zou zijn. De secretaresse, mej. M. Benit—Houter, las de no tulen van de vorige vergadering en tevens een keurig verslag van 't laatste St Nicolaasfeest. De oudercom- missio werd weer herkozen. Allen namen de herbe noeming uuu. Het hoofd der school' hield daarna op verzoek een lezing over Montessori-onderwijsNa de lezing ontspon zich een zeer geanimeerd debat, zoadat 't reeds Iaat was, toen de Voorzitter de gezellige bijeenkomst sloot. trein-ontsporing. Gisteravond ongeveer half zeven is oen, wagen van den werkliedentrcin naar de Hembrug ter hoogte van bet spoor langs de Zaanstraat uit de rails geloopen. De wagen kwam dwars over ce rails to staan, zoodat zoowel het opgaande als het afgaande spoor waren versperd. Het ongeluk zelf liep nog zeer goed af. Niemand kreeg letsel. Daar. de trein langzaam reed, gevoelden de pas sagiers nauwelijks een 3chok. de actie tegen de 4b-urige werkweek te amsterdam. Uit Amsterdam, 29 Juni. Reeds een uur voor den aanvang der gemeenteraadszitting van hedenavond st n den enkele honderden leden van de Amst. Federatie van personeel in openbaren dienst in de nabftheid van het stadhuis op den O. Z. Voorburgwal om te aemonstreeern 'legen eeneventueel1 raadsbesluit tot invoering) der '48 urigo werkweek vo r de gemeentewei* lieden. De po itié zette de gracht, welke naar het stadhuis leidt, af en liet alleen diegenen door, die bij1 de raadszitting tegen- woordig moesten zij'n. De demonstranten beoia den zich i er toe zich aan de overrijd© van de afgesloten gracht op te steller en enkele soc.-dem. raadsleden 'en wet houders uit te jouwen. Een groot aantal manifestanten bleef tijdens de raads zitting t gmover het raadhuis wachten op. de beslissing in 2ake 'de 48-urige werwtek, doch toen tegen ha de P de raad in comité generaal ging, was de bes.issing nog niet gevallen. Onder leiding Van den Federatievoir/itter, den heer Schilp, trokken de betoogers zingende naar hot Beursplein, waar do heer Sehilp hen Yau de trappen af toesprak, medejeelend. dat de heer Wijnkoop in fden raad het behoud van de 45-urige werk week verdedigd had en dat nog geen resultaat bereikt was. bpreker wekte de leden der^ Federatie op morgenavond niet met honderden, maar met duizenden te komen demons tree ren. Kalm girg de menigte na deze toespraak uiteen- Tel. wi erin g er waard. Onze plaatsgenoot, de heer W. j. Los, volontair ter gemeente-secretarie te Winkel, heeft Woensdag te 's Gravenhage het diploma behaald voor gemeente administratie. alles in pe war. Terwijl verleden jaar 9 Mei voor hè-» laatst aan den Vischafslag te Monnikendam haring werd aan gevoerd, is gister nog 117 tal aangebracht die f 2 tot f 2.25 opbracht. Den vischafslager, die sedert 25 jaar als zoodanig fungeert, was iets dergelijk® niet bekend» minnenijd. Een 17-jaiige kappersbediende hooft gisteravond te Woerden op straat, na een korte woordenwisse ling over een. meisje, in een daarop volgend handge meen, den 19-jarigen werkman Van Maren met een dolkmes gestoken, waardoor een slagader word' ge troffen. De dood trad vrijwel onmiddellijk im. Do dader is in handen der politie, HET KOUDE WEER. Men meldt uit de Streek: Daags voor den langste» dag heeft het hier merk baar gevroren. Met den tuinbouw wordt 't misère. ,Bij fommigen zijn de boonen reeds 3 tot 5 inaa 1 ge zaaid. Telkens weg door koude en nat! uit rooien van tulpenbollen kan niet op tijd geschieden en de aardappelen schieten weinig op. Wat gerooid zou kunnen worden, laat men zitten, omdat de prij zen te laag zijn. loonsverlaging VOOR het rijksperso neel. Naar „De Rsh." verneemt, ligt het in het voorne men der regeering, om de loonen van sommige groe pen rijkswerklieden in overeenstemming te brengen met die, welke in de particuliere bedrijven op dit l oogenblik gelden» i Wordt dit voornemen uitgevoerd, dan zou dit ido- teekenen dat de loonen belangrijk verlaagd wordeni. i Men noemde zelfs bedragen van f 7 a f 8 per we€*- Bovendien zou hiervan het gevolg ziJn' &at thans geldende uniforme loonregeling wordt onge daan gemaakt.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2