Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Voorritter regt, dat <Üt reeds ls geregeld. WIJ heb ben voor den transformator, die wa uitleenden, er een van mindere capaciteit teruggekregen, wat in ihet voordeel was van ons bedrijf. En voorts tal dat nog worden geregeld naar verhouding van het ver schil van waarde. Overigens, wat M P.E.N. aangeeft, willen te betalen voor de 2 buisje*. .zUaae niet. Algemeen wordt overeenkomstig B. en W.'s advies goedgevonden, de huisjes niet over te doen aan 't P.E.N Schrijven van God. Staten, aangaande saiarieering gem.-ontvanger en om. regeling, die aan de om standigheden aanpast aan te geven. B. en W. heibben het nog niet behandeld, maar ter vorige vergadering is er al over gesproken en ons gevoelen aan Gedepu teerden bekend gemaakt, welk gevoelen wij. zouden kunnen handhaven. De heer Met -zegt. er over te hebben gedacht. En er is alle reden, om 't salaris van den gem.-ontvanger te verlagen. We kunnen Wel zeggen: in 't algemeen, 't werk voor hen is verminderd. tBeste is echter, eerst advies van B. en W. te hebben. Want als we nu zoomaar 't salaris bespreken, is er kans dat velen onzer vergeten, dat we hier 'n genL-ontvanger heb- hen met vele dienstjaren, die Ned. W. Schuld kocht voor borgstelling. Die staat nu veel lager d«.n toen. Beter is, dat B. en W. 't eerst behandelen. De heer Kostelijk deelt spr.'s meening. Algemeen, goedgevonden dat het eerst naar B. en W. gaat om prae-advies. Schrijven van. den Min. van Handel en Nijverheid, naar aanleinding van het ingekomen verzoek van het Nat. Comité tegen Alcohol, om een tapverbod in te voeren bij gelegenheid van de feestdagen ter herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. B. en W. adviseeren, geen tap verbod daarvoor in te stellen. Dienovereenkomstig besloten. Schrijven der Vereen, van Burgemeesters en Secre tarissen inzake opheffing van enkele hulppostkan toren en klachten over onvoldoende postbestellin gen. van buitenwijken in binnen haar ressort liggen de gemeenten, waarbij wordt aangegeven dat ver zocht wordt eventueele klachten kenbaar te maken, de ar gaarne kennis wordt genomen van in de ge meente voorkomende moeilijkheden. Verzocht wordt aansluiting bij de 46 reeds in deze samenwerkende gemeenten. Voorts handelt het schrijven over bijdragen Han delsschool Alkmaar en wordt in overweging gegeven, de tegenwoordige leerlingen daar niet te dupeeren en voor hen te betalen. Voorzitter licht toe dat als het tekort van ruim f32 voor oude leerlingen door ons niet betaald1 wordt, geen nieuwe leerlingen te Alkmaar zullen worden aangenomen. De tegenwoordige leerlingen kunnen blijven zoolang door ons voor hen betaald wordt. Besloten wordt dat eerst B. en W. het nader zul len behandelen. Wat de posterijen 'betreft, worden aangaande en kele buitenwijken eenige bezwaren opgesomd, ter wijl de omstandigheid dat men zijn avondblad niet 's avond® verkrijgt, ook niet in 't centrum der ge meente. onbevredigend wordt geacht. Deze bezwaren zulten, dat neemt voorzitter op zich, alle aan het comité worden bekend gemaakt. Mis schien komt er dan iets goeds van. De dames De Goede en Portegijs vragen voor les uren, waarin zij buiten de gewone uren, dienst heb ben gedaan ten bate van 't onderwijs, respectievelijk f324 en f188 toelage. Naar B. en. W. om prae-advles. Af- en overschrijving dienst 1922 wordt voorgesteld en aangenomen in ontvangst en uitgaaf op een eind cijfer van f635. Voorzitter stelt den Raad voor, een suppl. begroe ting, dienst 1922 op te maken in verband met een aan de R H.B. School te Alkmaar te betalen bedrag van f 343.79, waarvan ginds gaarne bewijsstuk: van storting zal worden tegemoetgezien. Voorzitter licht toe dat het op de ouders van leer lingen in geen geval mag worden verhaald. Van ver halen kunnen we dus wel afzien, 't Wordt echter 'n f1000 per jaar. De heer Krom: 'tls wat moois. De heer Kostelijk: Dat mag u nu zeggen, maar het scheelt, welk standpunt men inneemt. Als 't is voor iemand, die zelf kapitaalkrachtig genoeg is, dat is 'n tweede. Maar als 't gaat over een kind van een niet kapitaalkrachtig gezin, hoeven we toch waar achtig niet te zeggen: 't Is wat moois! Dan gun ik hen dat. Anders zou zoo'n kind dat onderwijs ontno men worden. De heer Krom betoogt hierop, dat 't altijd toch nog menschen zijn wier inkomen hen veroorlooft kinderen naar een stadsschool te sturen. De heer Kostelijk vindt dat door een gunstige re geling die categorie toch nog vergroot wordt en wijst op de twee onderwijs genietende kinderen, die de heer, Krom zelf heeft. De gelegenheid, om naar de H.B.S. te komen is nu veel grooter dan vroeger. Ie mand, die hot heelemaal niet zou kunnen betalen, dat is wat anders, maar middenstanders en kleine middenstanders kunnen nu wel kinderen naar die H.B.S. sturen. Vroeger niet. Voorzitter is dat niet eens met spr., want 't kon naar voorzitter'.® meerling- vroeger evengoed. School geld is thans zelfs hooger. Maarde Minister ver haalt, we kunnen protosteeren, maar 't geeft ons niet. Al deliberoeren we er over, 't baat ons niet. Goedgevonden, het 'bedrag te zenden en er supple toir© begrooting (in eindcijfer f343.79) voor op te maken. Deze zal ter goedkeuring aan Ge<L Staten worden toegezonden. Voorzitter zegt dat er voor het vervolgonderwijs geen vergoeding meer door het rijk wordt gegeven in 1923. Als we dat onderwijs toch aan onze O. L. en Bijz. scholen laten plaats vinden, zal dat op on geveer f4000 komen. Dat is veel geld, gezien vooral de resultaten van dat onderwijs, waarvoor niet zoo heel veel animo is. B. en W. zijn van meening geen vervolgonderwijs nu meer te geven. De heer Kostelijk meent daar verslechtering van het onderwijs in te zien. Dat ligt niet op den weg van onze gemeente, al is f 4000 'n belangrijk bedrag. Als we de zaak economisch aanpakken, zullen we wel met minder toe kunnen en dan de leerlingen het vervolgonderwijs niet ontnemen. Spr. gelooft wel dat er wat van die som bezuinigd kan worden. Waar werkelijk een cursus blijkt te moeten zijn zou ik die wen9chen. In arbeid, maar ook in onderwijs zit kracht. Als wij de 8 scholen die we in onze gemeente hebben niet gebruiken en geen vervolgonderwijs ge ven, dat is niet goed. Er zijn wel cursussen ge weest, waarvoor weinig deelname was. Dat was jam mer. Maar daarvoor zouden we kunnen ingrijpen. De heer Met is het eens met de zienswijze van vo- rigen spr. en zou de zaak ernstig onder oogen wil len zien en toch het vervolgonderwijs willen geven al zullen we het desnoods wat inkrimpen. De beer Blom vindt ook dat we het moeten, laten plaats vind-en. De heer Wijnker vindt er is voor de deelnemers wel tjjd te vinden om het onderwijs te volgen, zelfs als moeten ze een stukje fietsen. Voor voetballen fietsen ze een half uur en langer. Voor vervolgon derwijs kon dat ook wel. Dan kunnen ze het genie ten bij een meester, die ze zelf verkiezen. De heer Krom vindt werkelijk daar veel voor te zeggen. De jonge menschen die dan komen hebben er inderdaad wat voor over. Dan krijg je de lui die je hebben moet. Als de leerlingen bij elkaar getrom meld moeten worden, dan wordt aan de zaak kunst matig leven ingeblazen. En dan is het voor onze ge meente voor drievierde weggegooid geld. Laat de ou ders bet trouwens zelve betalen: het hoeft niet alles op de gemeenschap te worden gegooid. De heer Kuiper: Laat ons stellen dat noodig is een minimum van 10 leerlingen om aan een der scholen een cursus en vervolgonderwijs in te stellen. Voorzitter vindt ook dat het net is zooals Krom zet dat met kunst- en vliegwerk de cursue soms in leven bleef. Als wij aanvankelijk de cursus niet ge ven en er blijkt dan animo voor, dan kunnen we overwegen tot instelling ven den cursus over to gaan en dienovereenkomstig besluit nemen. Maar aat ons eerst blijken», dat men werkelijk cursus wenscht. Nu is ons nog niet gebleken dat er liefheb berij is om een.vervolgonderwijscursus mee te ma ken. Daarom oordieelen B. en W.: we geven nog geen vervolgonderwijscursus. Blijkt er ambitie te zijn, dan geven we wel cursus aan do O. L. en aan de Bijzon dere school. Tot nu toe was er! de toestand aan de Bijz. school als vrijwel 't zelfde mee als aan de O. L. school. En eerst moet er voldoendé liefde voor deel name aan 't onderwijs zijn, zoodat da uitgaven er. voor gewettigd geacht mogen worden. Er is intusschen gedurende de laatste jaren weinig gebruik van zulke "cursussen gemaakt. De heer Kostelijk vindt wanneer er voldoende leer lingen blijken te zijn, dan is er alles voor om cur sus te houden. Voorzitter zegt dat de nu geldende bepaling aan geeft dat als er 6 leerlingen voor-een cursus bijeenge- trommeld zijn, die cursus gehouden moet worden. Dat willen we voorkomen en daarom die bepaling intrek ken. We willen eerst aandrang voor cursus in do gemeente waarnemen, De beer Kostelijk meent: het Rijk regelt, het Rijk onttrekt zich aan de kosten en nu is die- regeling vervallen. Voorzitter zegt, zoo is 't niet. De regeling,, dat voor 6 leerlingen cursus moet worden gehouden is nog niet vervallen, al onttrekt het Rijk zich nu aan de kosten. Daaraan moeten we wel denken. De heer Kostelijk. Ik vind: de Regeering stelt geen eischen meer. Voorzitter vindt dat de heer Kostelijk zich toch eenigszins vergist, want we hebben de verordening, die aangeeft dat er bij zes leerlingen cursus moet zijn. De „wet" is er dus weli, maar het Rijk geeft geen bijdrage meer in de kosten. De rijksvergoeditig is in getrokken, doch het overige is van kracht gebleven. Dat hebben we te bedenken. Geven we cursus dan moeten we dien nu geheel zelf betalen. Da/t ia de quintessens van deze zaak. Ik weet een geval, zegt voorzitter, dat een onderwijzer mij zelf heeft ver teld, dat er een cursus was, die te weinig leden telde, maar het ontbrekende legde die onderwijzer er zelf bij en: zoodoende was er toch cursus. Dat is toch waarachtig niet den gewenschten toestand. De heer Met wil we) met B, en W. meegaan, maar ren we, we (hebben gwn recht tot verkoop. Toen dachten wij; t zal onze niet zijn. Er staat nergens bekond, dat 't onze is. Zo moeten dan maar met be wijzen komen, dat het onze la. De heer Krom zegt, ook to hebben «willen weten, waaruit of bleek, dat H gemeentebestuura-etgendom ie. Voorzitter zei, dat het in 't archief zou berusten, maar daar Js nooit ieus van gekomen. Toen was *t: het torentje verkoopen. Daar wou ik aan, meewerken. MA&r we hadden gen blijk, dat hot ons eigendom ie en de oude heer Smit moest in deze ook het ant woord schuldig blijven. Voorzitter is toen naar Haar lem geweest, en 1» even wijs teruggekomen als hij heenging. Wat Kostelijk inlicht, kan wol goed zijn, maar kunnen we zoo niet op ingaan. En ik wil niet meewerken aan onderhoud van iets, waarvan ik niet zeker ben, dat bet van ons is en waarvan ik niet zeker ben, dat wei tot onderhoud' er van ver plicht zijn. Ze 'kunnen wel afspraak gehad hebben, don toren te onderhouden. Maar afspraak is nog geen verbintenis. Niemand kan nog bewijzen dat wij verplicht «zijn tot onderhoud (althans van die men schen, die ik er over sprak, niemand) Moeten we dat nu goedsmoeds slikken? Als we tegenstribbe len, kan men er niets tegen inbrengen en ons niet verplichten. Do heer Kostelijk vindt als Krom onderzoek doet, heeft hij niet juist bij Smit z'n licht op te steken. Met alle respect voor den heer Smit, maar die is hier mee blijkbaar toch niet bekend. Spr. wil aan Ged. Staten bericht doen, dat wij den toren aan 't Veen- huiizer Kerkbestuur gratis willen overdoen. De heer Poland acht bet geen gemeentebelang dat we den toren hebben. Al blijkt het ons eigendom, er gaan toch stemmen op om hem over te doen. De heer Kuiper kan er zich mee vereenigen om aan Ged. Staten te berichten, dat wij dén toren wil len overdoen» Voorzitter zegt. met belangstelling de besprekingen te hebben gevolgd. Maar het is wenschelijk, dat de kwestie een einde neemt. Herhaalde (besprekingen en warme hoofden geeft ons ook niet. 't Beste zal zijn, dat wij op onze kosten den toren repareeren en daarna den toren gratis ter overname aanbieden aan het Veenhuizer Kerkbestuur. Dan was er mis schien meer animo bij het Kerkbestuur en dan kun nen we er een geschrift van opmaken. Dan Bchiet de zaak op. De heer Wijnker wil 't wel, maar wil eerst onder houd met 't Kerkbestuur te Veenhuizen. Nadat men. zijn meening nog eens heeft herhaald wordt door voorzitter ten slotte met toezegging dat ais er gezindheid blijkt tot bet worai aoor vooraner ten siotte gevraagd, of er volgen van een cursus en er genoegzame deelname iemand tegen is om den toren op kosten van bet ge- is dat dan cursue gehouden wordt. meenebestuur te repareeren en daarna gratis aan het Veenhuizer kerkbestuur ter overname aan te bieden. Niemand veklaart zich daartegen en is al dus besloten. Voorzitter zegt, dat als het Veenhuizer Kerkbe stuur dan weigert, dan kunnen we altijd nog over wegen om aan te vragen of tot sloping"Vani den teren mag worden overgegaan. Voorzitter sluit onder dank de vergadering. Mijnheer de Redacteur! Voorzitter zegt dat B. en W. die toezegging willen geven. Zonder stemming wordt voorts met algemeen© in stemming overeenkomstig B. en W.'s zienswijze be sloten de nu geldende verordening voor vervolgon derwijs in te trekken, maar cursus te houden bij vol doende deelname. Besloten wordt, den raadsleden, dde hunne geloofs brieven nog niet inzonden, aan hun plicht daartoe te herinneren. Aangewezen worden als leden der commissie om de geloofsbrieven na te zien de heeren Borst, Met en v. d. Oord. Die het allen aannemen, T. Voorzitter stelt aan de orde belegging gelden die L^f™®ke ^Ieef^ h8t Wad„?I>1j9 door de gemeente ontvangen zijn voor bouwterrein, j men' als antwoord op de twee Stukjes, getiteld „De aan P. de Vries verkocht door de gemeente en van reorganisatieplannen van den Provincialen Bond waariborgsoni, gestort door het schoolbestuur voor 'aa Ziekenfondsen Noord-Holland", voorkomende toftbouwterréinTotaal te beleggen f 8825. Dit moet I uw.nummMn^Donderdag'14 Juni «nW«a- winstgevend worden belegd. Besloten wordt tot be- I 20 Jurf, geschreven door den heer P(aarlberg) lB SuwiefoiV^^ü^ln "eTndfijfem rond f 10.000 O» h«nr P. toont door dit schrijven, dat hij de klok aangevende, wortt in verband biermede opgemaakt. -leene w^waar De agenda is ten eindo. j heeft hij afbrekende critiek geleverd, terwijl wij Schrijven is ingekomen van J. Vet uit Purmerena.| ju|8t zoo hoog noodig opbouwende critiek behoeven. Voorzitter wil hierover in geheime vergadering spreHet vromen duidelijk, dat wij onze rcorgani- ken. Er is nog iets aan verbonden. Goedgevonden in satieplannen indienen op een moment, dat, overwo- comité-generaal te behandelen. gen dén tegenwoordige!! toestand., niet het meest Schrijven ingekomen van den heer C. Kuiper, waar geschikt is. in wordt gevraagd, hoever het is gevorderd met 't Lettende echter op hot stadium, waarin de ziekte- onderzoek naar het gemeente-eigendom van den W0t thans verkeert, zijn wij toch van meening dien toren te Veenhuizen. weg te moeten bewandelen, zullen wij' kans maken. Voorzitter zegt, we zijn naar Veenhuizen goweestj uitvoering der wet aan onze kassen zal wor- en hebben den toren bekeken, die reparatie noodig £eni toevertrouwd'. Natuurlijk zou het ons ook aan heeft. We zijn geweest bij den ouden heer C. Smit j genAam zijn, indien deze plannen door alle tien Bon-, Aiz., die vele jaren daar heeft gewoond, en in^tJ^erk- den gelijkelijk werden geaccepteerd. Ons Neder- landsch Verbond van ziekenkassen is op federatieve leest geschoeid, dat wil zeggen, dat er geen dwin gende besluiten genomen mogen worden. Misschien dat daarin op dén duur verandering gebracht kan worden. Lettendé op uw eigen opmerkingen dat de aange sloten kassen zich niet zullen laten dwingen moeten wij in die richting heel voorzichtig zijn. Laat de Noord-Holandsdhe Bond als verreweg de oudste, het goede voorbeeld geven en hopen we, dat die an dere Bonden dan ien weg ook zullen volgen. Wat nu uwe opmerking betreft over de contribu tie, bet schijnt dat u gelijk heeft maar het is dan ook niets meer dan schijn. Wanneer de ziektewet in werking treedt en alle arbeiders in loondienst, ver plicht zijn zich te verzekeren, dan kan een contri butie van 2M ct. per verzekerde gulden voldoende den naar onze kasseni komen, en wel juist van leden waarvan meer dan 50 pet zal bestaan uit leden on der de 30 jaar. Want de jong leden wachten veel te lang, voor zij lid worden. Zij moeten, het eerst aan bestuur was. Die wist niet of 't gemeente-eigendom is of niet en of de gemeente den toren moet onder houden of niet. Nu zoo iemand dat niet wist, toen rees bij ons de viaag: Is het wel gemeentelijk eigen dom? Helaas blijken de notulen van gemeenteraads vergaderingen van 1860 tot en met 1867 te ontbreken. Wat zeer jammer is. Wij hebben daarover den heer Wonder gevraagd, die hier vroeger wel arbeid ter secretarie verrichtte. En die meende, dat ze ver brand waren. We weten het niet. We hebben "kadas- terboéken nagezien. Daaruit bleek, dat de Veenhui zer begraafplaats is gemeente-eigendom. Maar van den toren is daaruit niet gebleken. De toren stond) beschreven als van de gereformeerde gemeente te Veenhuizen. En is op naam van de Hervormde ge meente te Veenhuizen de kerktoren en ook de be graafplaats aldaar gesteld. Maar de begraafplaats is in zeker jaar aan de gemeente Veenhuizen apart (Veenhuizen was toen een gemeente en Heerhugo- waard was een gemeente) overgedragen. Maar al leen de begraafplaats niet de toren. Wij. hebben geschreven en onderzocht. De toren berustte bij de J lijve gevoelen. Nu bet nog niet bekend is, wan- Gereformeerde gemeente te Veenhuizen. Daar was j uqqj- <ie ziektewet In werking treedt, en die stroom het onderhoud niet bij bet gemeentebestuur van vaTl leden nog weg blijft, nu hadden wij op te lossen per jBör voor het restrvefond» nfoet storten. Nu aegt de heer P., dat wanneer die kas 20 cent #*1» de verhoogde Bondscontributie (laten wij' eens aannemen, dat dat' 40 cent zal zt)'n) moot betalen, plus de verlengde uitkeering, dat dan net bezit van die kas spoedig tot onder de f 7.50 gedaald zal rijn. Indien dit een feit was, dan zou er alleen mee be- woaer. zijn, dat die kas er niet gunstig voorstond. Die kas moot 'aan do nieuwe contributie-regeling invoeren, of anders zal zij' sjnoedig toch verloren gaan. De kwestie of de leeftijdcijfers van nu. of van 1921, en of do donateurs van invloed zijn. zal ik maar latqn zwemlmen, omdat dit toch van ondergeschikt belang is. Ik hoop echter, dat de heer p. uit het bovenstaande voldoende opheldering gekregen heeft van de kwestié der wachtdagen. Naar mijne meening bestaat cr geen tegenstrijdigheid. Uwe opmerkingen over punt c, luidende j de kassen zullen verplicht zijn de gelegenheid to geven, zich hooger te verzekeren dan f 7.5Ó, doch niet hooger (La 100 pet. van iemands löon" zijn mij onbegrijpelijk. De contributie immers die de léden betalen .voor de f 7.50 is wetenschappelijk vastgesteld. Die leden, die zich willen verzekeren voor een hooger bedrag, moeten voor dat meerdere een contributie betalen naar den Leeftijd, die Zij bezitten. Zij betalen dus juist zooveel als zo v3n do kas zullen trekken, omdat die premie ook weder wiskundig uitgerekend is. Niets wettigt het vermoeden, dat daarvan alleen gebruik gemaakt zal worden door de zoogenaamde slechte risico's. Dazo wijze van verzekeren zal' aan het méér of minder trekken uit de reservekas niets afdoen. Dat.van deze verzekering in hoofdzaak door de ge goeden gebruik gemaakt zal' worden, wordt door de ondervinding gelogenstraft, doch al ware het zoo, dan is daar volstrekt niets tegen, want zij] betalen immers een premie in verhouding tct hun risico. Het restant van Uw betoog gaat in een richting juist tegenover gesteld aan het eerste gedeélté. Nu wenscht U middelen te beramen ora: het ziekengeld bij langer ziek zijn dan 26 wéken, niet te verda gen, doch te verhoogen. U Wenscht dan betaling vap ziekengeld ook boven de 70 jaar. Welnu wij' hebben daar niets"«legen, neen, wij zijn er zelfs voor; maar dan moet de contributie verhoo.gd worden en in Uw eerste gedeelte heeft U betoogd, dat daar géén - rake van mag zijn. Nog steeds is van toepassing„geen geld, geen Zwit sers.1' Wat 'nu de kwestie van de nieuwe léden betreft, bm die sléhts te verzekeren tot 70 jaar, ik vind daar piets verkeerds in, want het wordt dan een conditie bij' toetreding. Gaarne wil ik hieraan toevoegen, dat de Vergaderinr pmtrent dit punt beslissen moet; dit is geen principi eel© kwestie, maar slechts een financieeüé. Ik hoop hiermee Uwe bezwaren tegen onze reorga nisatieplannen weggenomen te hebben. Mocht dit niet zoo zijn, dan zal ik dat op de vergadering van p.a. Woensdag wél! hooren. Het staat voor mij; als een ptaal boven water, dat de werken om deze reorganisatieplannen te dóén aanne men. vrijwillig niet vrij het te doen, of erger nog verplicht worden te ver dwenen. VISSER. Veenhuizen. Wij hebben als B. en W. een en ander aan het Kerkbestuur van Veenhuizen geschreven. Dat niet met onzen brief accoord ging en antwoord de dat inzake grondeigendom duidelijk gebleken is, dat het kadaster niet betrouwbaar is. In 1861 is de kerk gebouwd. Als de toren aan 't Kerkbestuur was, dan zou dat hem ook tegen brand schade hebben verzekerd. De toren is door het ge meentebestuur verzekerd of geassureerd. Besluit tot afbreken en tot bouwen daarna van den nieuwen toren zijn door het gemeentebestuur genomen» De gemeente Hoerhugowaard eischt geld voor het lui den van de klok. Daaruit blijkt ook, dat de toren eigendom van 't gemeentebestuur is. Dat antwoord is onderteekend' door Kerkvoogd en secretaris van 1 Kerkbestuur. Voorzitter zegt, het jammer te vinden, dat de ge meente-notulen 1880'67 weg zijn. Anders zouden we die kunnen laten lezen. Men schrijft, dat 't gemeente bestuur geld eischt voor klokluiden. Maar daarvoor is nooit geld ontvangen! Er staat wel in de verorde ning, dat geld' gevraagd kan worden. Maar 't is niet gevraagd. In Haarlem heb ik schetsteekening laten zien en de zaak besproken. Maar ik heb nog geen anwoord. Verder strekt onze wetenschap nog niet. 't Was te wenschen dat duidelijk uit te maken wae, wie verplicht is tot het onderhoud. De heer Met overweegt of het nu ernst is, de zaak af te werken. Spr. dankt dat we nooit in de gelegen heid zullen komen, om Veenhuizen deze zaak op te dringen. We lezen dat er een stuk lood van den to ren viel. De zaak moet afgewerkt worden. We zullen wel geen proces over de zaak aangaan. Den toren nebben wij verzekerd. Een proces zou wellicht duur der komen als de reparatiekosten. Nadat de toren gerestaureerd is, zouden we dien ter overname aan Veenhuizen kunnen aanbieden. Misschien dat de Kerkeraad daar dat accepteert. Maar om te zeggen, de toren is niet van ons, dat gaat te ver. De heer Kostelijk zegt onderzoek te hebben gedaan en strikt neutraal te staan. Dat onderzoek voert te rug tot 1400 en aan de hand van verschillende gege vens die spr. weergeeft, komt spreker tot de conclu sie, dat de toren te Veenhuizen op het moment is voor rekening van ons gemeentebestuur. De heer Wijnker zegt: Ons idee was, dat het onze toren was» Wij dachten: verkoop hem, we heibben *3ii niet mee? noodig. Wij naar Veenhuizen. Daar hoo- de vraag: Hoe boog moet dé contributie zijn? Aan on zen adviseur Mr. Elink Schuurman is toen gevraagd die contributie uit te rekenen in verband met de ^eeftijagegevens, die hij bezat. Het is toch duidelijk, dat een kas met veel oude en weinig jonge loden, veel meer contributie moet betalen als omgekeerd. U haalt nu Noordscharwoulde als voorbeeld aan en zegt daarvan, dat dit lang niet het zwakste fonds is. Wat nu de contributie a f 14.20 betreft, die heeft me het finantieel bezit van het fonds niets te maken, doch alleen met de bezetting der leeftijden. Welnu, van elke 100 leden van dit fonds zijn er 47 leden Jon- fer dan 40 jaar en 35 ouder dan 40 Jaar. Mr. Elink chuurman nu, heeft uitgerekend, dat de leden van Ncordscharwoude, wanneer zij ieder f 14.20 per jaar betalen, en aannemende dat van af heden geen nieu we leden meer aangenomen worden, aan al zijn le den tot den dood, tot den laatst toe, bij ziekte kan uitbe talen. 26 weken lang f7.50, daarna nog 28 weken lang f3,75 en ten slotte 52 weken lang f2.—. Voorts wordt er aangenomen, dat die kas uitbetaalt van af den eersten ziektedag en dat ongevallen gerekend worden voor de kas hetzelfde te zijn als ziekte. Ten slotte nog, dat de kas op dit moment geen cent be zitting heeft. Daar waar deze jaarcontributie over het algemeen de kassen zou verplichten, de thans bestaande con tributie beduidend te verhoogen, heeft het Bestuur besloten in overleg met onzen adviseur als minimum eischen het volgende voor te leggen. De kassen betalen slechts uit bij ziekte en niet bij ongevallen, omdat de meeste leden bij ongevallen toch reeds verzekerd zijn. Hierdoor kanode Jaarcon tributie met 10 pet» verlaagd worden. De kassen be talen de eerste drie dagen van een ziekte niet uit. Hierdoor kan de contributie 8 pet. lager worden. Het bezit van dé kas zal in de jaarcontributie verre kend worden. Dit maakt voor Noord'scharwoude een verschil van 8 a 9 pet., ergo de f 14.20 zal kunnen da len tot ongeveer f 10.65. Wanneer dat fonds die con tributie accepteerde, had het tevens de wiskunstige zekerheid, dat heit ten qllen tijde aan de verplichtin gen kon voldoen. AI» overgangsmaatregel wordt nn voorgesteld dat kassen met een bezit van f 7.50 per lid, die nieuwe contributie niet behoeven te acoepteeren, maar dat dan de Bond niet garant is, en dat die kas de andere voorstellen moet accepteeren en tevens 20 cent per lid WIE RINGEN. De heer K. Maaskant, le ambtenaar ter secretarie alhier heeft j.1. Woensdag te 's Gravenhage het «diploma behaald voor gemeente-administratie. WIE RINGEN. J.1. Dinsdag werd vanwege de vereeniging ter bevor dering van getrouw schoolbezoek met de leerlingen der hoogste klassen van de O. L. scholen van Hippoly- tushoe! en Oosterland een schoolreisje naar Alkmaar, Bergen en Schoort -gemaakt. De voornaamste beziens waardigheden werden in ©ogenschouw genomen. Vooral te Bergen en Schoor! genoten de kinderen naar harte lust. De reis heen en terug ging iper boot. trami en trein en het weer hield zich dien dag goed. Voldaan keerde het gezélschap 's avonds om' 9 uur weer op Wieringen terug. TP ZAND. Het boerenhuis te 't Zand, verleden week in open bare verkooping opgehouden is thans onderhanasch verkocht aan A. van der Linde, aldaar. T ZAND. In eene daarvoor opgeroepen vergadering door de 'schoolïeestcomimissie der Openbare school, is besloten dit jaar de kinderen van ae hoogte klasse een reisje naar Amsterdam te laten maken op 6 Juli. De laagste kasslen zullen op 29 Juni een rijtoer naar Schoorl én Bergen mogen maken. 'T ZAND. Donderdagavond had alhier een vergadering -plaats ter bespreking van de alhier te houden Komngim.na feesten. Tot commissieleden werden benoemd de hoeren Dr. Oterdoom, J. A. de Wit, A. Kager, P. Ruis, Wl E. J. Doedens, G. Blaauw1, L. Schilder en P. Polder man. De bedoeling is begin September verschillende volksfeesten te houden. CALLANTSOOG. Wloensdag- en Donderdagavond jJL gaf het circus Kracht-Wvtzman, alhier een tweetal voorstellingen. Er werd heel wat gepresteerd. De onafscheidelijke clowns lieten af en toe het publiek schudden van lachen. Ook voornamelijk de (kinderen hebben genotetn. Zondag avond a.s. zal' nog een {patste voorstelling worden gegeven met een geheel nieuw programma en wè kun nen wel aannemen dat het publiek ook dap, niet on voldaan naar huis zal koeren. ST. MAARTENSBRUG. Woensdag j.1. vierden de kinderen van de 4 laagste klassen hun schoolfeest. Reeds lang voor den vastgestel den tijd waren verscheidene kleuters bij de „inlaad- plaats", de school, present. 'Weldra verschenen de rij tuigen en kon dè inlading" plaats hebbem. Nog eens appèl gehouden of het goedje" present was. Toen een hoerageroep ©n handgeklap en niet lang daarna reed de vroolijke „troep" met de niet vergeten „bol len wagen" langs de Hoekjesscherweg nagestaard door verscheidene belangstellenden. Te Petten werd halt gehouden om een kijkje te nemén bij' het gestrande schip. Verder ging het over Groet cn Schoorl jiaar Bergen, waar de kinderen volop kondon genieten in den speeltuin. Vervolgons werd een róisjé gemaakt per tram naar Bergen aan Zee. Door de ijverige emoeiingen van de schoolieestcommissie was voor ieder kind een schop aanwezig, zoodat de talrijke toeristen zich naar hartelust vermaakten. Na hier een poos vertoefd te hebben ging het weder terug naar Bergen, waar de pret wel haar hoogtepunt bereikte. Ook nier hebben de .„rakkers" eenige genotvolle opgenblikken doorgebracht. Het spreekt van zelf, dat de kinderen op de verschillende pleisterplaatsen flink onthaald werden. Vanaf Bergen werd "de terugtocht weder aanvaard. Ongeveer hal! negen waren de rijtuigen met hup kost baren inhoud weer bijl de school present. Dank zij de goede zorgen van de aames en heeren die de leiding op zich hadden genomen, kwamen de Mnderep. weer be houden en wef bij moeder thuis. Een hartelijk woord van dank aan allendie hebben medegewerkt om dit school feest te doen slagen. - ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, zullen de kinderen van de hoogste klassen aanstaande Dinsdag een reisje maken per auto naar Haarlem en omstreken. NOORDSCHARWOUDE. Ook hier werd een vergadering belegd om' te bespreken of het gewone jaarlijksche schoolfeest aan het komende Oranjefeest moet worden opgeofferd. Evenals in de aan grenzende gemeenten waar aenzelfden avond vergaderd werd, werd ook hier besloten hert schoolfeest volkomen afgescheiden daarvan te doen plaats hebben. OUDKARSPEL. Bij de ingezetenen circuleert een lijst voor inzameling van geilden om daar het voetbal terrein van D.T.S, zoodanig mee te kunnen verbeteren, dat voldoende afvoer van water kan plaati hebben.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10