Sctiager Courant ^aad Zuidscharwoude. Zaterdag 23 Juni 1923. 66sle Jaargang. No. 7251. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 21 Juni, 's avonds half acht. Afwezig met kennisgeving de heer C. de Jong. De notulen, welke ter inzage hebben gelegen, wor den zonder aanmerking goedgekeurd. Van de heeren M. Zijp en S. de Boer is bericht inge komen, dat ze hun benoeming itot lid van de schat tingscommissie aanvaarden. De voorzitter deelt mede, dat het proces-verbaal voor onderhandsche verhuring van de landerijen der nalatige huurders ter visie heeft gelegen, waarna al le landerijen verhuurd zijn onder de vastgestelde voorwaarden. Goedgekeurd is de suppl. begrooting, groot f1300, voor aanleg waterleiding enz. Eveneens is goedgekeurd de leening voor kasgeld en voor uitbreiding van de gasfabriek, totaal f 6000. Goedgekeurd is teruggekomen de vastgestelde ver ordening op de keurloonen en de geldleening voor aanleg waterleiding. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. De correspondentie inzake de torenklok heeft bij de stukken ter inzage gelegen, waaruit tevens geble ken is, dat door den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen vergunning is verleend tot smelting over te gaan van de klok, die op het oogen- blik in het Rijksmuseum is. De historische waarde van de klok schijnt plotseling niet van dien aard te zijn, dat men op het behoud daarvan gesteld is. Voorzitter hoopt, dat nu spoedig weer een klok in den toren kan worden aangebracht en vraagt voor de uitvoering een blanco crediet. De heer Groen vraagt, hoe het nu staat met de tweede klok. Voorzitter: Die wordt weer naar het Rijksmuseum teruggebracht. De heer Groen vraagt, in veilband met hooge ver- vo' kosten, of deze klok niet gebruikt kan worden. Voorzatter: U weet toch, dat deze ook gebarsten is. De heer Berkhout vraagt, voor wie de verschillen de onkosten komen. De heer Groen had ditzelfde willen vragen. De heer Berkhout: Het zal een aardig bedrag aan onkosten vorderen. We hebben als het ware op be vel de klok naar het Rijksmuseum overgebracht. De heer Bekker: Ja, noodgedwongen. De heer Berkhout: Het zou niet meer dan 'billijk zijn, als de onkosten door het Rijk gedragen werden. Voorzitter is het er volkomen mee eens. B. en W. zullen in elk geval trachten het daarheen te leiden. Het zou eigenaardig zijn als de gemeente het betalen moest. De heer Groen wil onderzoeken, of deze klok te herstellen is. Voorzitter begrijpt dit niet. Toen bleek, dat de klok niet in orde was, hebben B. en W. zich gehaast de zaak ongedaan te maken, en nu zouden we den an deren kant weer uit moeten gaan. Dan hadden we de oude gescheurde klok wel kunnen behouden. De heer Groen: Dat is een samenloop van om standigheden. Voorzitter: B. en W. juichen nu het besluit van den Minister ten zeerste toe, al had het dan ook be ter geweest, 'dat het een paar jaar eerder geschied was. De heer Zeeman: Hoe staan we nu tegenover do Gebr. van Bergen? Hadden die geen opdracht? Kun nen we daar uit moreel oogpunt van af? Voorzitter: Het doel is nu het smelten aan hen op te dragen. Dank zij de gevoelens van Gebr. van Ber gen 'bleek dat ook deze klok niet in orde was. De heer Zeeman wil de historische waarde eenigs- zins behouden door het aanbrengen van een inscrip tie, dat het metaal van de klok van 1432 is. Voorzitter voelt daarvoor wel iets en de Raad; gaat er mee accoord. Ter tafel komt nu het adres van het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel, om een vloekverbod in het wetboek van strafrecht opgenomen te krijgen. B. en W. «tellen voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Groen heeft het stuk niet gelezen, en vraagt voorlezing daarvan, waaraan door voorzit ter voldaan wordt. De heer Groen kan zich volkomen met den inhoud vereenigen en vraagt, welke motieven B. en W. voor hun voorstel hebben. Voorzitter: Dezelfde motieven als we destijds had den. We staan in hoofdzaak op het standpunt dat het voor Zuidscharwoude niet noodig is. Het is hier geen volkszonde en bovendien zou een aparte poli tieman noodig zijn om op da uitvoering van de veror dening te letten. Er heerschten yerder verschillende overwegingen die niet in het openhaar kunnen wor den meegedeeld. De heer Bekker: We hooren het hier zeldzaam en waar is de scheiding? De heer Zeeman: Ontwikkel de menschen en doe den drank weg. Dat zal het vloeken het meest uit de werld helpen. Del heer Bekker: We kunnen er ook dien Godsdienst bij nemen. De heer Zeeman: De godsdienst is toch ook be schaving. De heer Groen: Ik hoor wel, dat ik niet veel steun zal krijgen. Openbare godslastering acht ik echter zeer goed te omschrijven en vooral Zondagsavonds en op kermis en andere gelegenheden wordt er wel terdege gebruik van gemaakt. Dan wordt meerma len een taaltje uitgebraakt dat niet aan te hooren is. De heer Kramer steunt het voorstelGroen. Als van Rijkswege wordt ingegrepen zal het reeds vermin dering brengen. Waar het Rijkswetgeving betreft, zal ter bevoegder plaatse wel uitgezocht worden, hoe het 't best te omschrijven is. De heer Berkhout gaat met het advies van B. en W. mee. De uitvoering lijkt hem te moeilijk. Er zal zeker iets scheefs het gevolg van zijn. Het is niet te omschrijven. Is het vloeken, als Gods naam als stop woord gebruikt wordt? Het gebeurt in hoofdzaak in den drank tiat God lasterlijk gevloekt wordt. Ik stel me 'n ruzie op kermis voor, waarbij door 10 menschen tegelijk gevloekt wordt. 'De toepassing is ondoenlijk. Ten slotte woidt het voorstel van B. en W. met 42 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Groen en Kramer. Ter tafel komt hierna het adres van het gemeente"- bestuur van Smilde, waarin odhaesie gevraagd wordt op een adres aan den minister te zenden met verzoek om de belastingaanslagen over een inko men van drie jaar te nemen, zooals dit vroeger ge schiedde en niet over een jaar zooals dit nu is vastgelegd. B. en W. wijzen er op, dat ditzelfde euvel al' meer malen ter sprake gebracht is. Er is alles voor te zeggen dat het door de regeering veranderd wordt. Voorgesteld wordt adhaesie te betuigen. Allen voor. Van den inspecteur voor de Volksgezondheid is 'n schrijVen ingekomen met verzoek in de politieveror dening *n bepaling op te nemen dat <ïe eigenaars van perceelen inzake bestrijding der malaria verplichtin gen worden opgelegd. De voorzitter licht toe dat dit tot heden van Rijkswege geschiedde, doch omdat verschillende ge- roeenten zich onttrokken, dit nu is stopgezet. B. en W. stellen voor de gevraagde bepaling op fe nemen, omdat een elk zal toegeven dat de ma laria veel slachtoffers eischt en alles dient gedaan te worden ter bestrijding. Het is dan het doel de in strumenten en benoodigde lisol van gemeentewege te verstrekken. Mogelijk zijn de tegenwoordige amb tenaren bereid het werk tegen een kleine vergoe ding voor de eigenaren uit te voeren. De heer Zeeman kan er zeer goed in meegaan, doch vraagt of dan ook het doel is een lijst aan te leggen van de plaatsen waar de meeste kans op verzameling dezer muggen is. Hoe denken zich B. en W. verder de uitvoering? De eigenaars zullen wel meewerken, want het is ook voor de beesten een groote plaag. Voorzitter acht de controle in de praktijk zeer ge makkelijk omdat de lijsten er zijn en ze slechts be hoeven te worden bijgehouden. De heer Kramer: Het is toch niet het dloel dat van gemeentewege te doen? Voorzitter: Neen, het is particulier. Voor de ge meente brengt het geen kosten. De instrumenten worden door het geneeskundig staatstoezicht ver strekt. De heer Zeeman is van oordeel dat een soort Jaar lij ksche schouw gewenscht is. De heer Berkhout vreest, dat de uitvoering te wen- schen zal overlaten. Voorzitter is daar niet bang voor. Hier is van onwil nooit iets gebleken. Besloten wordt de gevraagde bepaling op te ne men. Van den Minister van Arbeid is een schrijven in gekomen inzake het invoeren van een tapverbod op de jubileumdagen. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen op grond dat hier aan de hand van de verordening reeds een tapverbod bestaat. De heer Groen: Dat is toch alleen na acht uur. Voorzitter: Dat is alleen met kermis. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De af deeling van de vereeniging voor Vakonder wijs vraagt voor haar teekenschool een lokaal van de O. L. School. Toelichtiüg en jaarverslag zijn daar bij gevoegd. B. «n W. adviseeren hierop gunstig te beschikken. Het onderwijs voorziet in een werkelijk gevoelde behoefte en de school is het best op haar plaats in het centrum van den Langendijk. Bij eventueele aanvrage om subsidie dient dan met de kosten van vuur en licht rekening gehouden te worden. De heer Kramer: Voor 1923 is de subsidie reeds vastgesteld* Voorzitter: Dat betreft den cursus 19221923. De heer Zeeman: Is één lokaal groot genoeg. Voorzitter: Voor de teekenschool wel. De banken worden dan opgeruimd. Als een bord noodig is en onderwijs gegeven wordt waarbij de leerlingen moe ten zitten, vragen ze om gebruik te mogen maken van een naastliggend lokaal. Or» hef verzoek wordt met algemeens stemmen gunstig beschikt. De gascommissie stelt voor de electrische stroom- levering zoodani" te wijzigen dat de conservenfa- brieken alleen huiten de lichturen mogen draaien en een sperschakelaar voor te schrijven. Dit, aldus de voorzitter, omdat deze fabrieken maar een paar maanden in het jaar draaien, juist in een tijd dat het meeste licht gebruikt wordt, waardoor de maxi male belasting zoodanig wordt opgevoerd dat het aan het bedrijf een schade berokkent van f2500 's jaars. De commissie is van oordeel, dat de industrie ge steund moet worden, doch er moet een grens zijn. De heer Kramer, die bij deze zaak nogal nauw be trokken is, vraagt waarom juist aan de conservenfa- brieken deze last moet worden opgelegd. Het is beter alle krachtstroomverbruikers gelijk te stellen, want z° helpen allen de maximale belasting op te voe ren. Kan van het P.E.N. geen andere regeling ge vraagd worden, b.v. zonder maximale belasting. Juist door de industrie is het electrisch bedrijf ge komen en deze bedrijven zijn geheel naar den aard van deze streek. We moeten alle bedrijven over de zelfde kam scheren. Voorzitter: Er kan getracht worden bij het P.E.N. iets gedaan te krijgen, hoewel ik weinig succes ver vracht,. Voorzitter geeft de zuurkoolfabrikanten in over weging een anderen werktijd te vragen in verband met de Arbeidswet. De heer Kramer deelt mede, dat al zoo min mo gelijk in de lichturen gedraaid wordt. Het vorig jaar hadden we toestemming om een uur eerder te be ginnen, waardoor we slechts een half uur 's avonds hadden te werken. Voorzitter: Dus het gaat om een half uurtje. Dat kost het bedrijf veel geld. Is dat dan niet te onder vangen? De heer Kramer licht toe dat dit practisch onmo gelijk is. Iedere fabriek zal zich moeten voorzien van andere kracht. De heer Groen merkt op dat het bedrijf dan toch wel danig belemmerd worat. Voorzitter zegt, dat volgens den directeur andere in dustrieën geen verlies voor het bedriif opleveren. De heer Zeeman acht het gewenscht ae industrieën! 'zooveel mogelijk ter wille zijn. Weikt het P.E.N. nleit jnee. of kan het niet meewerken? De heer Kramer had gaarne ook gegevens van andere tbedrijven gezien. Het net is overbelast en de maximale belasting te laag. Elk bedrijf jaagt noodwendig de maximale belasting op, niet alleen de zuurkoolfabrieken. Voorzitter heeft nooit den indru kgekregen, dat de maximum-belasting bereikt is. De heer Kramer: De directeur heeft me meermalen meegedeeld, dat het bijna bereikt is. Wat de motieven betreft, zijd er bij de timmerlieden wel zwaarder moto ren dan in de zuurkoolfabrieken. Voorzitter: Nu u met deze mededeelingen komt, wordt heit voor mij lastig. Dan zal voor die'bedrijven dezelfde maatregel moeten worden toegepast. De heer ZeemanAan de bedrijven zal zeker schade Êedaan worden, want ze zijn er op ingericht. Het eeft een averechtsche uitwerking. Spr. zag liever als het mogelijk is, verhooging van maximale belasting.' Misschien fs het beter dat eerst ernstig te onderzoeken. VoorzitterIk acht de zaak van zooveel' belang, dat ik de vergadering wil schorsen en den directeur verzoeken wil. hier nadere inlichtingen te verstrekken. In dit verband wordt het punt even aangehouden. Vastgesteld worden hierna af- en overschrijvingen, betalingen uit onvoorzien en een suppl. begrooting. Medegedeeld wordt, dat de rekening 1922, die aan vankelijk een voordeelig saldo zou opleveren van f 1300, circa vrijwel met nihil zal sluiten, omdat het'geld groo tendeels betaald moest worden voor het ongedekt verlies van de U.L.O.-school, grootendeels veroorzaakt omdat 0e Rijksvergoeding voor den onderwijzer Gorter nog niet binnengekomen is en Noordscharwoude natuurlijk even goed het salaris had te betalen. Het komt voor zoover echter weer terug. Het pngedekt tekort zal ongeveer 500 600 gulden zijn, waarin opgesloten ligt, aat we alles moeten doen om de U.L.O.-school te beschermen. De heer ^Berkhout vraagt, of nu het verraenigvuldi- gin«cijfer niet in gevaar komt. Voorzitter vermoedt van niet. Ter tafel komt het schrijven van 'Ged. Staten, waarin wordt meegedeeld dat .het salaris van den ontvanger herzien kan worden. Het vorig jaar is dit voor den volgenden titularis bepaald op f700—f 900 omdat het voor den tegenwoordigen niet Toegelaten was. Nu stellen B. en W. voor, om aan Ged. .Staten te berichten, dat de Raad ook voor den tegen woordigen ontvanger hef salaris op dat bedrag weuscht bepaald te zien. Als dit voorstel aanvaard wordt, wen- schen B. en W. het salaris van denzelfde als ambtenaar Ier secretarie, te brengen van 850 Of 900 gulden. Een minderheid in B, en W. wilde hooger gaan. Allen gaan met dit voorstel accoord. Hierna komt de directeur van de lichtbedrijven ter vergadering en wordt de openbare zitting geschorst. Na heropening wordt het voorstel' van de gascommissie aanvaard met dien verstarde, dat ook voor de timmer lieden een sper-schakelaar moet worden voorgeschreven. Een voorstel inzake tooneelbelasting is de vorige vergadering aangehouden. B. en W. stellen nu voor om op kermis te heffen;: van de bioscoop voor de drie dagen 100 gulden. Een andere regeling is In de practijk moeilijk en gelet 'op -de resultaten elders, is het bedrag billijk. Verder voor uitvoeringen en danspartijenv»>or in richtingen met 250 en meer zitplaatsen 25 gulden per avond; 150 tot 250 zitplaatsen f 15 en 150 zitplaatsen f 10 per avond. Dit wordt geacht de eenvoudigste en meest practische oplossing te zijn. Voor drie dagen Is het invoeren van De heer Zeeman informeert naar philantropische in De heer Zeeman informeert naar Philantropische in stellingen. Voorzitter: Dan hebben B. en \V. de bevoegdheid om niet te heffen. De heer Groen merkt op, dat zoo niet het uitgaande publiek, doch de houder van de nriichting zelve getroffen wordt. Dit lijkt hem onbillijk' en hij geeft de voorkeur aan een controlesysteem. In de gemeente Heerhugowaard b.v. wordt 20 pet. geheven. Voorzitter: De eigenaars zullen het evengoed op het publiek verhalen. De heer Groen: Als er weinig publiek komt, moet er evengoed betaald worden. Voorzitter: Daarom is het alleen voor kermis gedaan. Ik zou wel .voor een controle gevoelen als het voor het geheele jaar gold, doch dat is de 'bedoeling van den raad niet. De heer KroonDe kermis wordt in den regef goed bezocht. De heer Groen voelt wel voor het geheele jaar. i De heer Kramer is het met Groen eens, dat heg beter is een controlesysteem in te voeren. De heer Berkhout meent dat de risico van het bedrijf te groot wordt uitgemeten. Staangeld moet ook betaald worden, of er bezoek komt of niet. De heer Zeeman ziet niet in, waarom1 bioscopen* zwaarder belast moeten worden dan andere instellingen. Spreker is geen bewonderaar van zoodanige inrichting, doch er wordt door velen een dankbaar gebruik van gemaakt. De heer Groen stelt voor 10 pet. op de entrées te heffen gedurende de kermis. Vloorzitter .geeft in overweging niet op "het voorstel in te gaan. Wethouder Kroon: Er moet een grens zijn. De heer GroenVoor mij' is er geen bezwaar belasting 'te heffen op het uitgaande publiek. Over het voorstel-Groen staken de stemmen, zoo dat het tot de volgende vergadering wordt aange houden. Voor stemden de heeren Groen, Kramer en Zeeman. Rondvraag. De heer Zeeman: Is de verordening op den kinderaftrek al binnengekomen? Voorzitter: Neen. nog niet. De heer Zeeman: In comité is de zaak behandeld, docb komt er geen openbare kennisgeving dat de verordening inzake het schoolgeld van de handels schoolleerlingen niet goedgekeurd teruggekomen is? Voorzitter merkt op, dat Ged. Staten bedenkingen hadden. De zaak is nog bij B. en W,. in voorbereiding. De heer Zeeman: Is hier nog een correspondent schap voor de Arbeidsbemiddeling? Voorzitter: Geweest, doch de beer Berkhouwer Sr. beef t bedankt. De heer Zeeman: Acht u het niet gewenscht, dat een ander benoemd wordt? De voorzitter: De reden van ontslagname was juist, dat er geen gebruik van gemaakt werd. De heer Zeeman: Van de bemiddeling kan toch plaatselijk ook gebruik gemaakt worden. Voorzitter: Als er aanvragen kwamen, zouden we wel iemand benoemd hebben. De behoefte kwam echter niet naar voren. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten.

Schager Courant | 1923 | | pagina 13