E I- ZONDAG a.s. Terrein LOET. Aanvang 2.30 nur. Binnenlandsch Nieuws. I. Plaatselijk Nieuws. EKN NIETJW VLJEG-RECOBIX Uit Londen, 21 Juni. BarnATcï de voornaamste vlieger van de Instone luchtlijn, heeft gisteren een nieuw record gevestigd; door op een dag, heen en weer van Londen naar Keulen te vliegen- Hij: ver trok uit Croydon met vijf passagiers en bereikte drie uur later Keulen. In den namiddag ging hij met ze ven passagiers terug om via Brussel Croydon te be reiken. DE OMGEKEERDE WERELD. Uit Seattle (Alaska) wordt aan de „Echo de Pa ris" gemeld, dat cp het oogenblik in de Poolstreken van Alaska en Canada een betrekkelijk hooge tem poratuur heerscht. Boven de ijsvelden hangt ten gevolge daarvan een dichte mist, terwijl or regens voorkomen in streken, waar dese anders ten zeld zaamheid eijn. GOUDVELDEN ONTDEKT. Uit Londen, 21 Juni. De „Daily Mail" meldt uit Dar-es-Salaam, dat in het vroegere Duitsch-Afrika, tusschen Tanganyika en do Nyassa-mei-en, een zeer uitgestrekt goudveld ontdekt werd, waarheen reeds talrijke goudzoekers zijn vertrokken. HITTE IN AMERIKA. De ontzaglijke hitte heeft in <le stad New York den dood veroorzaakt van vijf menschen. Twintig anderen, die op straat flauw gevallen waren, werden in zieken huizen opgenomen. De temperatuur in het observato rium, dat 200 voet boven ae straten ligt, bereikte op zeker oogenblik 95 graden Fahrenheit. uit is slechts 2 raden beneden de hoogste temperatuur, welke ooit in uni -geregistreerd is. Berichten uit phio melden, dat twintig menschep gestorven zijn tengevolge van hitte gedurende öe laatste arie dagen. In Ghicago heeft de hitte vijftien sterfgevallen veroorzaakt» te Bosten en 'Philadelphia vijf. TREINVERTRAGING DOOR RUPSEN. Er zijn ongetwijfeld tal van mogelijkheden voor trein- vertragingen denkbaar, doch dat het treinverkeer ge stremd wordt door rupsen mag toch wei» een bijzonder heid worden genoemd. Naar de New Yorksche correspondent van do „Daily Chronide" meldt, hebben groote zwermen rupsen zich over den Amerikaanschen staat New York en naburige staten verspreid. Hier en daar rijn de straten van de City nu en dan geheel: met rupsen bedekt. Het duurt dan natuurlyk niet lang of het enorme verkeer in de wereld stad heeft spoedig de rupsen tot een onsmakelijk uit ziende massa gemaakt, óok op de spoorlijnen zetten de rupsen zich op de railts vast. Zoodaf de treinen som tijds niet hun weg kunnen vervolgen, daar de wielen de rails niet meer „pakken". Deze rupsenplaag 'is, naar natuurkundigen verklaren, gelukkig slechts van 'voorbygaanden aard. Zij wordt toegeschreven aan een soort van „tijdeKjko overwinning", welke de rupsen op een zekeren parasiet, welke onaér normale omstandigheden het grootste geaeelte van hen vernietigt, hebben behaald. DE UITBARSTING- VAN DE ETNA. Het B. T. A. meldt uit Rome, dat de schade door de uitbarsting veroorzaakt, op 70 millioen wordt ge schat. Do loop van den grooten lavastroom is, naar aan de „Times" wordt geseind, nu eens snel, dan weer langzaam. Hij vloeit in één richting om dan plotse ling een andere in te slaan. Soms schijnt alle hoop te zijn opgegeven ten opzichte van een dorp of bde- renhoeve, doch dan weer houdt de lavastroom eens klaps op enkele meters afstand op, of verdeelt zich naar een andere richting. De snelheid der verschil lende stroomen is echter aanmerkelijk afgenomen. De koning, die zich op het terrein van de ramp bevindt, heeft zich eergisteren per auto naar Lin- guaglossa en vandaar naar Catena, het reeds be dolven dorpje, begeven. Te voet volgde hl) den lar vastroom op een afstand van twee meter. De jongste telegrammen zijn alle geruststellend!, Men hoopt dat het ergste is geleden en dat de uit barsting in haar tweede fase is getreden. De snelheid van de lava bedraag nu nog slechts ongeveer zes meter per uur. MOORDAANSLAG. Uit Dortmund, 22 Juni. Op een landweg in de buurt van Kirchlinde heeft een 24-jarig Amster- damsch' student, K. H., getracht zijn verloofde,, een jonge verkoopster uit Amsterdam, waarmede hij een pleizierreisje maakte, door revolverschoten te ver moorden in een vlaag van woede. Toen de revolver na het eerste schot, dat het meisje aan den schou der verwondde^ ketste, poogde hiji haar met zijn wandelstok te dooden, door haar hevig op hot hoofd te slaan. Het meisje werd meer dood dan levend door een passeerende auto aan den kant van den De^dader is ontvlucht. Het mdtief tot deze daad is waarschijnlijk te zoeken in jaloezie. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Tel. gram: „Nemen het huls niet van het gemeentebestuur aanwezig waren. Mede te- „De belanghebbende toonde aan onze Redactie het genwoordig waren de voorzitter van de Districts-Arbeids- formulier uit Franeker als overtuigingsstuk. Beurs en de Directeur van de Dis tricts-Arbeidsbeurs „De eigenaar van do woning kreeg evenwel het te Helder. volgende telegram: „Nemen het huis." „Dus dat was juist het tegenovergestelde. De eigenaar wachtte lang op de komst 'van den nieu wen bewoner, maar deze kwam natuurlijk niet opda gen. Toen de beeren elkander in Haarlem ontmoet ten, kwam het tot een verklaring. De eigenaar nam er evenwel geen genoegen mee. Hij raadpleegde een Een lid van de Commissie voor de beroepskeuze te Helder. Het Hoofd van den Rijksdienst der Arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzekering. Met een woord van welkom wordt de vergadering geopend, waarna de Voorzitter mededeelt, dat deze vergadering is belegd om te spreken over „beroepskeuze" De beer Verstegen uit den Heidei, het woord ver- advocaat, mat het gevolg, dat de raait voor het Kan-j krijgende, ret uitvoerig uiteen het nut van de werlring tongerecht behandeld werd. Hier werd uitgemaakt, ]fn4t comrruisio voor beroepskeuze, rooais die in den dat de man uit Franéfcer de gevolgen van ueze ver- Helder bestaat en werkt, \\elk groot belang er aan gilling moeit dragen, omdat het Rijk nu eenmaal verbonden ii voor de geheel, maatschappij dat iedere geen eohadi vergoedt voor het verminken van tele- werkkracht kan worden gebracht, daar waar hij rijn grammen. Hl) werd veroordeeld tot het betalen van aanleg kon ontplooien en de productie tan bate der 1100 ichadevergoeding plue de rente aan den elge-Maatschappij kan helpen ovoeren too hoog mogelijk, naar van de woning en van de proceskosten, te xa-1 Maar kan deze commissie nuttig werk doen voor dj men f 126. gemeente Helder. Dezo commissie zal zich niet kunnen „Wegens de vergissing, door een ambtenaar ge- belasten met het instellen van onderzoeken enz. en maakt, moet de gedupeerde dit voor hem groote bo- behandelen van aanvragen voor de buitengemeenten drag in termijnen afbetalen." o™?1 deze commissie niet op de hoogte is met de plaat- ZGIDSCHARWQUDE sohj'ke toestanden daar en de leden die belangeloos hu,i liij Kon, Besluit is benoemd tot Burgemeester de W «r voor geven, niet zooveel gelegenheid zullen hpar ihr A T v 9nAnirlAr hebben om dit ook voor de buitengemeenten te doen. WINKEL. öpen*ier' j Spreker, nogmaals wijzende» op het nut der instelling, Door Gedeputeerde Staten dezer provincie la ook f fiaa™e 3at Slagen als centrum-gemeente de zaak weder dit jaar een vijfde deel der kosten van de f hand nam,m f.n commissie in het leven nep. Op gemeentelijk© wijkverpleging als subsidie toegekend. m we nÉ? van den TIel er kan wor en OUDESLUIS. Ter verbetering van een voorgaand bericht in dit blad, ddene, dat do vereenitdng Het- Kleine Tooneel van Noordscharwoude, welke hier kermis-Maandag zal opvoeren „De Kribbenbijter", met dit stuk nog nimmer een eerste prijs heeft gewonnen, dus niet zooals in genoemd bericht staat vermeld. Wel heeft deze gunstig bekend staande vereeniging een eer sten prijs gpwonnen met „De Violiers" en wel te Hoofddorp. DE BANK VAN WI88ELXNK. Aan het verslag over 1922 ontleenen wij het vol gende Wel konden wij ons bedrijf niet geheel onttrekken aan den Invloed van den teruggaanden tijd, maar wij slaagdén er tevens in onze onkosten te vermin deren, zoodat de netto-winst over 1822 f125.132 be draagt tegen in 1921 f 12É1924. De netto-winst stelt de bank in staat een dividend» uit te keeren van 6^ pet., een bedrag van f15.000 aan de reserve toe te voegen, een bedrag van f.10 000 afzonderlijk te reserveeren voor eventueel verlies op debiteuren en daarna een onverdeeld saldo van f 6092 op nieuwe rekening over te brengen. Hoewel wij in 1922 geen verlies op onze debiteuren behoefden te oonstateeren, hebben wij1 op deze ba lans bovengenoemd bedrag van f 10.000 apart gere serveerd met het oog op een paar credieten, waar van in het nieuwe jaar hleek, dat de gestelde zeker heid wel niet voldoende zal zijn om -daaruit bij af wikkeling onze vorderingen geheel te verhalen. DE VLOOTPLANNEN. Amsterdam, 22 Juni. Hier ter stede is een Anti- Vlootwet-Comité opgericht. Aan verschillende ver- gerekend. De heer Zuidervliet, Commissie voor beroepskeuze Helder. Directeur der Handelsschool, sluit zich aan bij den heer Verstegen en spreekt als onderwijsman uit er varing, hoe veel goeds het kan zijd, overleg te plegen over ae vraag, voor welke instelling van voortgezett Onderwijs, een kind geschikt is. Nu ziet men zoo dikwijls een kind zonaer wiskundigen aanleg geplaatst op een H.B.S. bestemd oiml te mislukken, of een kind zonder aanleg voor talenkennis geplaatst op een, Han delsschool. bestemd om1 te mislukken^ ©uzi. Hoe goed zoo'n kind ook, zwoegend wordt een leerjaar doorges maakt om» toch niet over te gaan, na af dal martelen en het verdwijnt onder degenen die niet mee kunnen. Dié teleurstelling en ontmoediging ware te voorkomen ge weest. had men de goede en de geschikte onderwijs- instéliing gekozen. De heer Haringhuizen, Wieringerwaard, wijst op het nut van zoo'n instelling em heeft daar zelf ook enkele malen het advies van de commissie te Helder gevraagd. De hoer De Ridder, Winkel verklaart zich eens met het groote nut, maar er staat iets belangrijks in' den weg. In West-Friesland b.v. bestaat reeds jaren het leerlingstelsel. Van schoolt komende kon zoo'n jongen die een vak wenschte te leeren, geplaatst worden bij een patroon en om vooral' te zorgen, dat hijl leerde, werd den patroon vergoeding gegeven, doch nu blijkt, dat we met al' ons werk niets anders hebben gedaan dan een overtreding der Arbeidswet in de ha na gewerkt. Zoo'n jongen, van school komende, mag geen arbeid verrichten en loopt een jaar rond. Die regeering erkent dit georganiseerd leerlingstelsel, gesubsidieerd o.a. door het Rijk. niet als onderwijsinstelling. In dat jaar raakt zoo'n jongen in het land en is het vrije leven dar; zoo gewend, dat de 'lust om» aan een vak te beginnen, meermalefn eenigrngen en organisaties is een circulaire gezonden voorbij1 is. De beroepskeuze staat voor dezelfde moei- waarin het voorloopig comité zegt van iheening te lijkbeid, wanneer het gaat voor een jongen, die een zijn, dat, zoowel uit moreel© als uit economischehandwerk leert of daarvoor geschikt is. overwegingen het aannemen van do vlootwet van on- j j)sg heer Brandsma, Directeur Arbeidsbeurs Hélder, berekenbare schade zou zijn voor ons volk, De wet j zegt dat in den Helder ook die moeilijkheid bestaat, maar •zal 300 millioen eisoben, welke gevonden zouden meri tracht de jongens nog een jaar op school te laferu worden uit bezuiniging op onderwijs, hygiëne, weTk-j [>e Voorzitter verwacht daarvoor niet veel' steun. De loosheidsvoorziening en uit hoogere belastingen. j bezuiniging op leerkrachten is van dien aard, dat het Het comité is van meening, dat door een zoo alge- 'pertal leerlingen niet onnóodig vergroot moet worden, meen mogelijk protest moet worden getracht bet De heer Folmer, Hoofd van den Rijksdienst der Ar- wetsontwerp te do8n vallen. Aan de vereenigingen wordt gevraagd, op een nader vast to stellen datum en plaats één of twee afgevaardigden! te willen zen den, teneinde te komen tot de oprichting van een de finitief Anti-Vlootwet-Comité. beidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering te 's Gra- venhage, verkrijgt daarna het woord en zich aan sluitende bij' vorige sprekers, zet spreker nader het nut van beroepskeuze, uiteen. Te/ ericennen is dat de behoefte in de steden misschien grooter is als op Adhaeaiebetuigingen worden ingewacht vóór 1 het platteland, ook, dat de moeilijkheden op het platte- September. De vergadering wordt uitgeschreven in fland, waar minder keuze van inrichtingen, van nijver- de eerste week van September. Het voorloopig Antl-j heid of onderwijs is, en meerderen zijn aangewezen op Vloot-Comité is als volgt samengesteld): J. Pestmanhet traditioneele beroep van ouder op kina maar KoningVan Heuven; dr. A. MankesZeraike, se- behoeft dat zoo te blijven? Aanvankelijk zullen er cretaresse, Groene Zoom 190, Rotterdam; E. A. de weinigen, misschien zeer weinigen de vraag vooregdn ZIJ BETALEN NIET1 In de Raadszitting te Hoogwoud (N.-H.) van 21 Ju ni deelde de voorzitter-mede, dat Ged. Staten in be roep zijn gegaan bij de Kroon, in verband met de weigering van den Raad om de verschuldigde les gelden te voldoen aan het Gymnasium te Alkmaar. De voorzitter adviseerde tot betaling over te gaan, doch de Raad besloot met algemeen© stemmen hier aan vooralsnog nit te voldoen. De voorzitter zeide dat, aangezien dit besluit in strijd is met de wet, bij biervan bericht zal zenden aan Gd. Staten. Verder kwam aan de orde een schrijven van en Miniser van O., K. en W., waaruit blijkt, dat de ge meente verschuldigd is een bedrage In de kosten van drie leerlingen aan do R-H.B-S.td Hoorn, voor het tijdvak Sept.-Dec. 1922, een bedrag van f900.32. De voorzitter zegt, dat dit niet op die oudere mag won den verhaald; het moet binnen 30 dagen worden vol daan, weshalve hij voorstelde tot storting over te gaan, ft Met algemeen© stommen besloot do Raad echter niét te betalen. Daar ook dit besluit is in strijd met de wet, zal de voorzitter hiervan bericht zenden aan Ged. Staten. AVENHORN. V In de Raadsvergadering heeft het gespookt. Het dijkbestuur van „Drechteri&nd" heeft op eigen hout je, «onder B. en W. daarin te kennen, een woning af laten breken, terwijl deze nog werd bewoond. De vrouw dea huizes was op weg n/iar Hoorn om bood schappen te doen toen het sloopingswerk aanving. De burgemeester heeft daar «oo spoedig doenlijk lijk een stokje voor laten steken, doch „Drechter- land" blijft weigerachtig de woning in goeden toe stand te brengen, omdat «e toch in verband met de dijkwerken afgebroken zal moeten worden. Men stel de nu voor Ged. Staten in dezen te mengen, doch weth. Kamp zeide, dat „regen en donder veel eerder komen dan een uitspraak van Ged. Staten." Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de handelwijze van „Dreohterland" wordt afgekeurd en waarin wordt aangedrongen op het vergoeden der toegebrachte schade en het beschikbaar stellen van een andere woning. DE GEVOLGEN VAN EEN VERMINKT TELE GRAM. Wij lezen in het „Haarl. DagbL": „In October van het vorig jaar werd een Inwoner van Franeker te Haarlem benoemd. HÜ plaatste een advertentie in Haarlem's Dagblad, waarin hij een woning vroeg en kreeg hierop een aanbieding. Met zijn vrouw, die toen nog eijn verloofde was, ging hij hierop naar Haarlem, om die woning te bezichtigen. Het bleek, dat het een gemeubileerde -woning was. waarvoor de eigenaar f50 per maand vroeg. De ge gadigde hapte niet dadelijk toe, maar sprak met den eigenaar af, uit Franeker een telegram te sturen. Op 6 October stuurde hij dan ook het volgende tele* JongJohns; G. G. Callenibach—VanGheel Gilde- meester; mej: E. M. van Wijngaarden; A. C. Luyten- Block; C. RamondtHirschm&n; dr. J. v. <L Bergh v. EysingaElias; Aletta Jacobs en C. Mulder van de GraafDe Bruyn. VERDUISTERING. Uit Leiden, 22 Juni - Op la®t van de politie al hier is gisteren te Haarlem aangehouden Th. G., manufacturier te Leiden, verdacht van verduistering van f3500, ten nadeel© van een Leidschen collega, met wien hij zaken dreef. De vrouw van G. die ook werd aangehouden, is weder in vrijheid gesteld. DE CENTRALE RA1FTEISENBANK TE UTRECHT EN DE HANZEBANKEN. De Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht heeft aan de 680 Bij' haar aangesloten locale Banken meegedeeld, dat zij' geen financieel© betrekkingen onderhoudt met de Hanzebanken. - ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond alhier gehouden vergadering van de Tuinbouwvereeniging „De Toekomst" is goedkeuring ghecht aan het besluit der Langendijker Groienjte- entrale om, bij» het tenietgaan van het contract tusschen de kooplieden en de transportarbeiders, het inladen der groenten door de bouwers zelf te doen geschieden. ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN. Uit Nijmegen, 21 Juni. Hedenmiddag heeft op het militair schietterrein Heeumansoord bij! het schijfschie ten met mitrailleurs een ernstig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige ongehuwde sergeant G. H. van het 11de Regi ment Infanterie werd door een kogel' in de borst even boven het hart getroffen. 'Hij' werd hi bedcnkelijken toestand overgebracht naar het .militair hospitaal. Naar wij vernemen, was rijn toestand hedenavond bevredigend. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Wij vernemen dienaangaande dat het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid van H. te -wijten is. Deze be vond zich in den kuil1 voor den kogelvanger ©n begaf zich. nadat '-er ©enigen tyd niet geschoten was, voor de schijf teneinde iets aan het spiegeltje te veranderen, zonder het sein onveilig te hebben gegeven. Op hetzelfde oogenblik werd het schieten hervat met bovenvermeld noodlottig gevolg. Tel. ten al zeter gezocht worden. De heer Haringhuizen, Wieringerwaard, zag gaarne dat de gemeenten zich voor het plan uitspraken, dan wist Schagen op wiens steun zij konden rekenen. De voorzitter gelooft niet dat die uitspraak noodig is. gezien de omstandigheid dat er geen stem tegen het nut ervan is opgegaan. De heer Nagelhout, Oude Niedorp, krijgt de toe zegging dat binnen eenigen tijd een afzonderlijke ver gadering wordt belegd om te Spreken over de ar beidsbemiddeling. Met een woord van dank aan allen die belangstel ling hebben getoond voor een zoo belangrijke zaak als hedenmiddag werd behandeldi, sluit de voorzit ter de vergadering, POLITIE Verloren; een portemonnaie. Gevonden: twee brillen. Inlichtingen ter gem,-Secretarie, KERMIS. Donderdagavond ging in het Noordhollandsch Kof fiehuis: Als je maar een verleden hebt. Dit was aangekondigd als een grappige verwikkeling in drie uedrijven. En de qualificatie: grappige verwikke ling zegt niet voldoende de uitbundige vroolijkheid: die de opvoering van dat blijspel heeft tengevolge gehad. Het is een volkomen lachsucces geworden, do lachsalvo's waren niet van de lucht. En Jan Musch heeft als Max Stieglitz als echte droog-rkomiek een creatie van deze rol gegeven, die allen heeft ge bracht tot een groote bewondering voor zijn spel- talenten en tevens ons tranen heeft doen lachen. Hij bleef, ondanks de dolle kant die er aan dit blijspel zit. fijn van toon en scherp in zijn uitbeelding. Hij bleef getrouw aan dén karaktereisch van zijn rol, zonder in een jagen naar succes te vervallen. En ook de anderen en wij noemen gaarne Ezer- iuan als Julius Seibold, Lena Kley als Regine, Kitty Perin ais Gerty, Co Balfoort als Water Riemann en P. Pórin als Heinz Fellner, hielpen dezen goeden toon bewaren en gaven geestig en pittig spel te zien. Wij herhalen, het is een groot succes geweest deze uitvoering en de dicht bezette zaal, heeft door haar aanhoudend applaus daarvan het duide lijkste bewijs geleverd, telkens als er eenige malen moest worden „gehaald". De laatste der tooneelvoorstelllngenj in het Theater Royal door de Tooneelvereemging Herman Heijer- mans, is een goot succes geweest. Opgevoerd werd het bekende werk: Allerzielen" van Heijermans, 'be kend vooral omdat het stuk verboden vrucht is voor de Katholieken en de opvoering ervan in sommige steden en dorpen van ons land wel is geweerd! De belangstellng van het publiek was groot, de schouwburg was geheel bezet. En het'was met echt medeleven, dat door zeer ve en de verhandeling is gevolgd. Welk een sympathie wekte Pastoor Nansen voor zijn echt menschelijke daad der opname in de pastorie van de in barens nood 'verkeerende jonge vrouw, en zijn strijd daarna tegen de~ kleinzieligheid en domheid zijner parochia nen, en tegen zijn vriend, pastoor Bronk, die alle menschelijke gevoel en christelijke liefde, en de vriendschapsbanden, ter zijde stelde voor de belan gen der kerk. Echt medeleven was er met Rita, de jonge, onge huwde vrouw, die in de pastorie moeder werd, en die zooveel hield van haar kind en van het leven, van de aaide en van alles wat or op is. Alle pogen van Pastoor Nansen om haai' tot de biecht te brengen, opdat haar haar zondige leven zou worden vergeven, is vergeefs, omdat Rita zich geen zonde, geen schuld bewust is. En zij houdt een felle aanklacht tegen het hardë leven, tegen de hartelooze, vijandige kerk en den liefdeloozen God. Deze verschillende levensopvattingen zijn in Heijer- man's Allerzielen scherp geteekendi, en werden door, mevr. Truus Post, als Rita, en de heeren Cor Her mus als Pastoor Nansen en D. van Ollefen Sr. als Pastoor Bronk meesterlijk weergegeven. Ook de overige rollen waren alle in uitstekende handen en dan denken we o.m. met veel genoegen aan Langebier den koster, waarvan de heer Jacq. de Haas een mooi type heeft weten te maken. Die kleinere rollen werden alle zeer goed' gespeeld, en droegen er toe bij' om de hoofdpersonen en de hoafdlgedachten des te sprekender naar vorenj te brengen. Zooals gezegd: een groot succes, zoowel voor het optredende Tooneelgezelschap als voor de Directie van het Theater Royal. In Cérès gaf Het Kleine Tooneel van Noordschar- ^youdewoude het blijspel: Armoede zoekt uitvluch ten. Het is ook aan dezf vereeniging volkomen ge lukt om de aanwezigen een bij-zonder aangenamen en vroolijken avond te bezorgen. Met groote zorg; en met evenvee talent is door deze dilettantenvereeniging dit blijspel opgevoerd. Het was geestig spel, een goede mimiek over het algemeen een sprekende karakteruitbeelding, kortom een tot in de puntjes verzorgde uitvoering. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 20 tot en met 22 Juni 1923. Geboren: Gerritdina Johsnna, dochter van Jaü Mejjcr en Geertruida Elisabcth Borgman. Ondertrouwd: Jan Johannes Aartsen, 46 jaar. ar beider en Wïlhelmina Margaretha de vries, 41 jaar, zonder beroep, beiden alhier. BEROEPSKEUZE» To Schagen in het Hotel „Vredelusf werd Vrijdag middag vergadering gehouden van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen. Van de tot dit kanton behoordpde gemeenten waren er acht vertegenwoordigd, terwijl van enkele ook leden aanwezigen, die in een telkens opdaverend applaus hun tevredenheid hebben betuigd. Vrijdagavond werd in het Noordhollandsch Koffie- waarvoor is mijn kind geschikt'f miaar laagzamerhand zal1 het móeten komen om ten slotte een vanzelf sprekend iets te worden. Daarom een commissie opgezet op zeer eenvoudigen voet, gevestigd te Schagen, zou spreker zeer toejuichen. Het werk dier commissie zal zeker niet gemakkelijk rijn.. Een onderwijskracht zal daarin niet mogen ontbreken; dan ééji of meerdere leden goed bekend met locale toestanden. Voeling aal moeten wor den gezocht met plaatselijke schoolhoofden en gemeent'n ©mternt aanleg van het kind en toestand van .het gezin, en dan zou het rijn nut'hebben als ijn den eersten tijd de secretaris der commissie te Helder adviseerend optrad. De commissie zal1 moeten- blijven een adviseerend li chaam en zeer zéker zal bij het aanwijzen van een bepaalde richting de finantieele draagkracht vón het gerin een groote rol spelen omdat voor het platteland véle beroepen op onderwijsinrichtingen buiten de woonplaats zullen rijn te volgen. Wat de opmerking der arbeidswet betreft, deze wai En het succi:3 is"daJ1 00k niet uitgeblOTen: harte. 'v'1; i n lijk als er ia gelachen, echt genoten als er is door de Sms? dif bSw^r al opheffenP aanwezigen, die in een telkens opdaverend-applaus D>e heer Koster, GaTlantsoog, wijst er op, dat wel jongens in een gemeente voorkom-en, die aanleg héb- Z Het ""gezin ^Wpeeid door Het Schou^eel: Ken geschei- is meestal niet in staat de kosten, als reisgeld enz. te den Vrouw, een tooneel spel in 3 h^rijven- betalen. Beschikt nu zoo'n commissie oo-k over middelen Dit 8tuk on3 in hoofdzaak te zien de bot- om het dan niet bijl een advies te moeten laten, doch het ook uitvoerbaar te maken* De heer Bandsma, Helder, zegt, dat de commissie over geen middelen beschikt en het Rijk niet subsidieert. De heer Zuidervliet, Helder, wijst er op hoe de richting van het onderwijs in de laatste jaren juist er op gebaseerd is, om ook de met-kapitaalkrachtigen het volgen van onderwijsinstellingen mogelijk te maken, nu met de bezuiniging gaat dat niet zoo hard, doch we hopen op beter. Het eischen van bijdragen door sommige gemeenten van bijdragen voor een daar ge vestigde instelling van onderwijs, houdt ook de deelname tegen. Doch juist op dit terrein is nog zooveel1 voor een commissie voor beroepskeuze te doen, als gunstiger reisvoorwaarden voor leerlingen trachten te verkre gen, enz. enz. De heer Folmer verlaat de vergadering, doch voor het vertrek doet de Burgemeester van Schagen toezég- ging deje zaak ernstig met de Wethouders te zul.en espreken. De heer G. Haringhuizen, Wieringerwaard, spreekt ook over öcmeentelijko bijdragen voor andere scholen. Kon den oie verminderd worden met b.v. de reiskosten der leerlingen, dan kon het vrijkomende bedrag besteed worden voor het doel door den heer Koster bedoeld. De voorzitter zou met het oog op gemeentelijke bijdragewillen informeeren naar de geschiktheid der leerlingen ter voorkoming van onnoodige kosten. De neer Trapman, Wethouder, Schagen, erkent het nut van een commissie; is dit noodig voor de stad, dan :niet minder voor het platteland, waar de jongens en meisjes toch al bi) de stad achterstaan. Spreker gelooft wel dat de richting waarin die - commissie zal moeten werken, anders zal' rijn dan in do stad voornamelijk voor wat betreft het bezoeken van instellingen van onderwijs en de daaraan verbonden kosten. Het plan echter heeft sprekers sympathie en op -rijn steun is te rekenen. De heer Bandsma, Hélder, verklaart zich ook tot medewerking bereid, en de heer Venstégen biédt dé gelegenheid m den Helder kpnnis te komen nemén vah dé inrichting van het bureau. De heer Hopman, Wethouder van Schagen, zegt ook zijn steun toe. De heer Koster, Caflantsoog, stelt de vraag of het niet gewenscht zal1 rij'n in die commissie ook een of meer personen op te nemen uit de gemeenten buiten Schagén m-et het oog op bekendheid met plaatselijke toesta noen. De heer Hopman, Schagen, acht een commissie niet geeft siügen die in een familieleven voorkomen uit scherp tegenover elkaar staande levensbeschouwin gen omtrent het huwelijk. D.e streng katholieke opvatting die het huwelijk be schouwt als een heilig sacrament, dat op aarde niet is te verbreken en zoodoende scheiding en het aan gaan van een nieuw huwelijk uitsluit. Daarnaast de opvatting: dat het huwelijk voor den burgerlijken stand moet zijn gesloten,, wil het aanspraak ma ken op den naam van wettelijk en fatsoenlijk en dus ook door de wet kan worden ontbonden. En dan de meest moderne beschouwing: het vrije huwe lijk, ae echtverbintenis alleen gebaseerd op liefde, zonder eenige wettelijke of kerkelijke sanctie. Het was uit deze verschillende beschouwingen en levensopvattingen dat dit tooneeispel was opge- bc uwd en in elkaar gezet. En op een wijze die span ning en meeleven bracht. Het is met groote belangstelling geweest dat de aanwezigen dó handeling op het tooneel hebben ge volgd, en de verschillende conflicten hebben aan schouwd. Met groot talent is dit stuk opgevoerd en allen zonder uitzondering hebben ons een familie leven te zien gegeven dat ons doordrongen heeft van het diep-tragische van zulke verhoudingen. Met overtuigingv met diepgevoelde emotie hebben wij de verschillende gedachten en ideeën naar voren hoo- ren brengen, tegenover elkaar zien stellen en het is geweest op bijzonder, sympathieke wijze dat de schrijver ons gebracht heeft tot een oplossing, die hoewel niet in alle opzichton voor het qoceniblik be vredigend, ons toch besef bijbrengt, dat de toekomst helderder en beter zal zijn. Wij herhalen, voor de opvoering niets dian lof, een werkelijk hoogstaande vertolking als allen van hun rollen hebben gegeven. Er is dan ook herhaaldelijk gehaald moeten wor den om het enthousiaste applaus in ontvangst te nemen. HET POSTKANTOOR WEER VERKOCHT. Het Post- en Telegraafkantoor, in pub.iöke veiling aangekocht door Keijz-er en Muntjewerf, makelaars te Amsterdam), is bij onderhandschen verkoop weder over gegaan aan den heer Goeling van Bussum. HULDEBLIJK KONINGIN. J Donderdag vergaderde ten ra&dhuize alhier de P»at- sélijke commissie voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin. -rt --«v, rvJoorzitter, de heer Comelissen. deelde o.a. (wat gewenscht, lamenwenüng met de aangesloten gemeen- trouwens at reeds is gepubliceerd) mee, dat het

Schager Courant | 1923 | | pagina 2