NIEUWE ABONNE'S DERDE BLAD. Raad Anna Paulowna. Raad Heerhugowaard. K Zaterdag 23 Juni 1923. 66ste Jaargang. No. 7251. dei Schager Courant ontvangen de nummers welke nog vóór 1 Juli B.s. verschijnen 6RATIS. DE UITGEVERS Vergadering van den Raad op Vrijdag 22 Juni 1Q2S, des namiddags 3 uur. Afwezig de heer Stammes. Voorzitter de heer G. J. Lovinic, bungemaestou, secretaris de heer C. Keijzer. Voorzitter opent d!e vergadering. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden van dem Raad, de heeren A. N. Kossen en J. Nuij, worden nagezien door de heeren Van Kooten, Bakker en Loodj. Bij monde van den heer Van1 Kooten wordt tot toe lating geadviseerd, waartoe de Raad besluit. Voorzitter heet de heeren Kossen en Nuij1 welkom en nadat zij de veréischte eeden hebben afgelegd, v/enscht voorzitter de nieuwbenoemde leden geluk met hun 'benoeming en vertrouwt dat zij zullen wil len werkzaam zijn in het belang van de gemeente. Voor den heer Nuij zal dat voor korten tijd zijn, maar spr. hoopt toch dat het een aangename tijd zal zijn. Hierna volgt lezing der notulen. Ze worden onder dankzegging aan den secretaris vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan van een ingekomen brief, houdende bericht van vertrek van den heer H. A. Jansen. Voorzitter zegt, dat de heer Jansen vanaf 25 Februari 1920 raadslid is geweest, een ijverig en zeer ambitieus raadslid is geweest, hij heeft vcoral in de commissie voor den Hoofdelijken Om slag zeer gewaardeerd werk verricht. Spr. dankt den heer Jansen voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan en voor de aangename wen- schen die hij den Raad doet. Spr. hoopt dat het den heer Jansen en zijn gezin in zijn nieuwe stand plaats goed moge gaan. ProcessenverbaaJ" van kasopneming bij den ge meente-ontvanger en kasopneming electriciteitsbe drijf; alles was in orde bevonden; Begrooting van de Gezondheidscommissie over 1924; onze gemeente zal moeten bijdragen een be drag van f54.98; Dat de werkverschaffing geëindigd is op 1 Mei; in totaal ongeveer voor f 10.000 is verwerkt; de subsidie van de gemeente is bepaald op 5 Verslag van den toestand' der gemeente over 1922 en verslag van de verrichtingen betreffende de volks huisvesting, wordt aangeboden. Ingekomen zijn verder: verslag betreffende de Wa renwet, van de Gezondheidscommissie en van de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten. Zullen circuleeren. Voorzitter deelt mee dat voor de verpachting van het pont aan de Kooij geen nieuwe concessie-voor waarden. meer worden goedgekeurd. Waar 19 Sep tember a.s. de loopende vergunning afloopt* hebben B. en W. zich met don heer Stoop verstaan en de heer Stoop is bereid als porutwachter te blijven te gen een maandelijksche opzegging. Voorzitter wijst er op dat hot, pont in ieder geval verlegd moet wor den. Zooals bekend worden er pogingen aangewend daar een vlotbrug te krijgen, maar gebleken is dat in ieder geval toch tolgeld geheven zal worden. Goedgekeurd is besluit tot wijziging der heffing van keurloonen, het besluit tot heffing van schoolgeld voor lager onderwijs. Verder is ontvangen een brief omtrent ophèffing van de Huurcoramissie. Door B. en W. evenwel zijn pogingen aangewend om deze commissie hier in stand' te houden en deze pogingen zijn gelukt, omdat bericht is dat goedge vonden wordt dat in deze gemeente de Huurcommis- sie blijft bestaan, maar dat het salaris van den secretaris op f 10.— wordt gesteld en het vacatiegeld op f2.50 en f 1.50. De heer Keuris noemt het een mooi succes. Van „AX.E.G.O." is het verzcfek ingekomen i tot het mogen gebruiken van lokalen van School I. Voor de huisvlijtcursussen hebben zich totaal 206 cursisten aangemeld. B. en W. adviseeren het verzoek toe te staan en wenschen de aanvrager» veel »ucce» met hun cur sussen toe. Goedgevonden. De rekening van het Burgrlijk Armbestuur over 1922 is ontvangen en zal naderhand in behandeling worden genomen. Van Ged. Staten is ingekomen het bekende schrij ven omtrent de jaarwedden van de gemeente-ont vangers. In handen van B. en W. gesteld om adviea. Proces-verbaal is ingekomen van het centraal- etemlbureau over den uitslag der stemming. Voor ken nisgeving aangenomen. Mededeeling betreffende de kwitantie van de arm lastige Maria Hoogland te H. Hugdwaard. Dio ge meente meende, onze gemeente daarvoor te moeten aansprakelijk stellen. Dit was echter onze meening niet, waarom wij dit in handen gaven van Ged'. Staten, die thans bericht inzonden, dat Anna Pau lowna in het gelijk gesteld is, zoodat dit voor onze gemeente een succes is. Wordt* voor kennisgeving aangenomen. De heer Keuris vraagt, of nog hooger beroep voor Heerhugowaard bestaat, wat niet het geval ia Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het vormenigvuldigingscijfer der plaatselijke inkomsten belasting. Om met een voorstel daartoe voor den dag te ko men, was niet gemakkelijk, zegt voorzitter, o.a. door dat nog niet bepaald kan worden, wat vorig dienst jaar werd ontvangen aan H.O., daar de reclames nog niet zijn behandeld. Ontvangen is f54500.—, hij een vermenigvudigingscijfer van 2 pet. Wordt voorgesteld, nu \Yx pet. te nemen, waardoor dan per Jaar zal ontvangen worden f49000. Vermoedelijk zal het vorig iaar aan H.O. totaal opbrengen f 60.000, dus met IK pet. nu f45000, wat voldoende geacht mag worden. De heer Keuris gelooft, dat deze vermindering den gemeentenaren zeer welkom zal zijn. Wordt dan ook algemeen goedgevonden. Voorzitter zegt, nog, dat de toestand van Anna Pau- owna zich in de toekomst zeer gunstig laat aanzien. Ingekomen is een circulaire van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid over het opnemen in de politieverordening van eene bepaling betreffende verdelging van muggen, tot bestrijding der malaria. B. en W. stellen voor, in den winter muggenver- delging als werkverschaffing ter hand te nemen. Een vast te stellen verordening zal slechte in t uiterste geval worden toegepast. T r,M vraa£rt' wat de gemeente aan ma teriaal moet aanschaffen, waarop voorzitter ant woordt., dat dit aanwezig is, zoodat alleen de arbeid moet worden betaald. Allen voor, De ConzmMe tot W«teg van i mee, dat geen presentiegeld zal worden geaccep- mm t 0KnwtUtM&*j0 !a veriMgd m 1 B op f BH) In. het adres van de af' afd'. der S.DA.P. wordt ge teerd en verzocht wordt, het salari» van den aecre-j vraagd het gar&ntisjaar 1 April te doen ingaan, op- taris te verhoogen van f 50 op f 75. dat de minder gesitueerden in de wintermaanden De commissie heeft dat besluit genomen in ver-lndet te zwaar worden getroffen door de betaling der band met de onsympathieke bespreking in den garantiegelden. Raad gehouden en deelt mede, met dezelfde ernst i In de toelichting wijst voorzitter op de winst dje haar werkzaamheden te zullen blijven vervullen, (vermoedelijk door het electriciteitsbedrijf zal worden* Voorzitter zegt, dat de heeren abuis zijn, wanneer gemaakt, n.1. kleip f4000.—. In verband met die uit zij meenen, dat door den Raad op onsympatieke wij-1 komsten meenen B. en W. veilig het garantiebedrag ze over de werkzaamheden der commissie is gespro-1 te kunnen stellen op f2.50 en juist met het oog op ken, integendeel. Ook heeft spr. den voorzitter deT1 de minder gesitueerden hebben zij besloten het ga- commissie nog eens ter inzage verstrekt den brief rantiejaar 1 April te doen ingaan, van den Inspecteur, omdat enkele commissieleden! Door den heer Lubbert wordt er op gewezen dat meenden, dat in dat schrijven minder waardeerenddeze garantie verlaging niet inhoudt een verlaging werd geschreven en wel omdat er in gezegd, werd van den stroomprijs. Spr. wijst daarop omdat in de dat niet de geheele commissie de vergaderingen be hoefde te bezoeken. In den Raad is toen gezegd dat wij dat juist niet gewenscht achten. Namens het ge heele gemeentebestuur wil spr. wel zeggen, dat wij de grootste waardeering voor het werk der commis sie hebben. Wat het salaris van den secretaris- betreft, daar voor voelen B. en W. nu juist niet. In de toekomst toch verwacht de dnspecteur minder werkzaamhe den en het ligt nu juist in de lijn van B. en W, de salarissen niet te verhoogen. B. en W. willen ook niet zoo gauw de salarissen verlagen, maar ze vin den wel goed, dat de werkzaamheden vermeerde ren B. en W. stellen den Raad voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen De heer Keuris vraagt hoe het dan gaat met de presentiegelden, als hot adres voor kennisgeving wordt aangenomen. Voorzitter meent, dat de presentiegelden dan geweigerd kunnen worden. Er kan ook eeps een andeire commissie komen, die wel' presentiegeld wil en ookr kunnetn andere commissieleden komen. Spr. wijst 'ër nogmaals op, dat het een vergissing is als gemeend wordt dat op '.onsympathieke wijiate over het werft? der comimissie is gesproken. Er is juist op gewezen dat leden achter uit Breezand ter vergadering komen, gemeente die meening bestaat. Voorzitter wijst er on dat het voorstel een tege moetkoming is voor die menschen die niet aan de 65 K.W.U. toekomen. Die gebruikers kunnen nu vol staan met verbruik van 55 K.W.U. De heer Kossen beaamt dat die menschen voor deel van de regeling hebben. Er zullen immers ge noeg menschen zijn die geen 65 K.W.U. noodig heb ben, maar ze toch gebruiken omdat ze het evengoed moeten betalen. De heer Bakker deelt mee op welke gronden de afdeeling het verzoek heeft gedaan. De betaling in de wintermaanden is voor de minder gegoeden zeer moeilijk en wanneer nu het garantiejaar 1 April in gaat, kan dat bezwaar eenigszins verminderd wor den. Het zou zeer zeker toe te juichen zijn wanneer de stroomprijs van 55 cent op 50 cent gébracht zou kunnen worden. Voorzitter zegt, dat men met een verlaging van 5 cent voorzichtig moet zijn, d'at is een flinke vermin dering van inkomsten en de toekomst zal leeren of verlaging mogelijk is. De heer Keuris is blij dat de meening van de af deeling der S.D.A.P. zoo algemeen door den Raad wordt gedeeld. Het voorstel van B. en W. geeft in de Ook andere heeren" ontkennen, een onsympathieke "SffS bespreking, terwijl de heer Koorn meedeelt, dat aeér de k08ten nt er roUr a*. alleen in voor die verbruiken zeker de werkzaamheden der commissie verminderen, want van de '4 scholen is er ilechts één leerling die niet meemag met het schoolfeestreisje naar Amsterdam. Voorzitter meentz dat daaruit blijkt het waardevoi werk 'der commissie. Overeenkomstig het voorstel van B. en wordl besloten, verbruiker» die minder dan K.W.U. noodig zijn. Spr. wijst er op dat de Raad zich geheel moet over geven aan B. en W., omdat de Raad geen cijfers on der de oogen heeft gehad. Het zou kunnen dat wanneer wij de cijfers hadden gehad, wij misschien wat verder hadden kunnen gaan. Spr. vertrouwt dat den, nw» da verbetering van de vragen era. ie ook van algemeen belang. Van de f 10.000 die de werk verschaffing hebben gekost, betaalt de gemeente me ar 5 is f500.—. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goed- gevdnden. Goedgekeurd wordt een suppletoir» begrooting 1922, tot een bedrag van f 61448.91^. Voorzitter deelt daarbij mede dat door een nooduitkeering van 'het Rijk ad f 6518.30^, het mogelijk is geweest een be- diag van f6000 voor het G.E.B., dat anders geleend had moeten worden, direct te betalen. Daardoor is dus de electrlsche straatverlichting direct betaald en zal deze meer uitgebreide verlichting nog goedikoo- per zijn dat de petroleumverlichting. Af- en overschrijvingen worden "goedgekeurd tot een bedrag van f4573.92M, betalingen uit den post „onvoorziene uitgaven" van f2G36.52M. Onder deze betalingen is een post' van f 444.27, voor bijdrage in de kosten voor de Rijks Hoogere Burgerschool te Helder. Op verzoek van den heer Keuris deelt voorzitter mee, dat dit bedrag gaat over 4 maanden, terwijl B. en W. de namen weten van 4 leerlingen uit onze gemeente die de school bezoeken. De leerlingen moe ten schoolgeld betalen, gerekend naar het inkomen der ouders en van het tekort dat daarna nog resteert, betaalt het Rijk 50 en de gemeenten 50 Deze kwestie is aanhangig bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten; omdat het voor plaatsen, dio bijv. dicht bij de stad iiggen, waar een dergelijke in richting is, ontzettend veel kost, wanneer een flink aantai leerlingen daar school gaan. De heer Kossen informeert of die kosten op de ouders verhaald mogen worden. Voorzitter zegt dat dit juist niet mag, de ouders dragen reeds bij naar verhouding van hun inkomsten en betalen dus reeds naar draagkracht. De heer Kossen: Dus daardoor ontlasten' ®e de gemeente al van de meerdere kosten. De heer Keuris acht het noodzakelijk dat het een rijkszaak wordt. Voorztier zegt dat het wel een gevolg van de be- 65 zuiniging zal zijn. Men is van oordeel dat deze wijze geen bezuini ging genoemd kan worden. De rondvraag levert niet op, zoodat sluiting' volgt. Door den heer A. Smit wordt ontsla/? aan/revraagd ,plan, goed overwogen hebben^ maar als lid der Commissie tot Wering van Schoolver- het had in de lijn gelegen dat B. en/W. eerst de zaak zuim. Ter voorziening in deze vacature worilen door B. en W. aanbevolen: 1. J. van Neerden, 2. mej. C. D. Groot. De heer Van Neerden wordt irdet 9r stemmen benoemd, 1 stem op Mej. Groot. In behandeling komt het bekende adres van het Gemeentebestuur van Wymbritseradeel, om Gods lastering bij WptbDek van Strafrecht itrafbaar te stellen. B. en W. keuren godslastering evenzeer af, maar ze meenen dat hier geen adhaesie behoeft te wordén betuigd. De heer Nuij noemt een geval', dat iemand aan die kinderen centen belooft, die het hardst vloekten. Sp<r. acht daarom adhaesie-oetuiging wel gewenscht. De heeren Keuris en Looij vragen of die persoon wel normaal is. Die heer Kó6sen acht het beter, dat dien persoon op Zijp verkeerde handeling wordt gewezen. Ook Voorzitter acht dit de weg, voor één persoon kan men toch geen verandering maken. Spr. zal e&ns graag van den heer Nuij hooren, wie die persoon is. De heer Nuij zegt. dat de heeren hem allen kennén, het is iemand die dagelijks langs den weg komt. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Door het Gemeentebestuur van Smilde worvit aid- haesie gevraagd aan een door hem gericht adres aan de regeering. waarin gevraagd wondt voor de belas tingheffing naar inkomen, het gemiddelde te nemen van drie jaren. B. en Wi. stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Keuris gaat hiermede accoord daar voor een gemeente alls deze, een aanslag naar het inkomen van I jaar meer In aanmerking komt, daar dat den toestand zuiverder weer geeft. Was de gemeente gé- hoel vrij' in Zijn heffing, dan was dit nog iets anders. Allen fcaan met het voorstel mee. Eveneens wordt adhaesie gevraagd op hét adres met den Raad hadden besproken. Spr. herinnert er toch aam d'at dbor zijn partijgenoot Looij de wensche lijkheid1 te kennen werd gegeven dat de Raad in zijn geheel als commissie voor de electriciteit werd be schouwd. Die wenschelijkheid werd toen door B. en W. bevestigd en spr. wijst erop, dat nu door B. en W. een ingrijpende maatregel is toegepast geworden, zender dat dë Raad er eerst een zuiver inzicht in heeft gekregen. Spr. acht dat niet in oveeenstemming met den geest die in den Raad heerschte. Voorzitter: Zegt u er dan eens bij hoe u het wel wenscht. De heer Keuris zegt dat niet te kunnen zeggen, Vergadering van den Raad der gemeente Heer hugowaard, gehouden op Vrijdag den 22 Juni 1923, des namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten, die met wel kom opent, waarna lezing en goedkeuring der no tulen volgt. Voorzitter doet mededeeling dat de verordening voor vloekveibod en het tapveibod betreffende keu- ringsdagen, Nationale militie afgekondigd en van kracht zijn. Krachtens het proces-verbaal der zitting van het Centraal Stembureau zijn gekozen en herkozen ver klaard de raadsleden, die in September zuiden wor- hij heeft geen cijfers en die cijfers kunnen maar den geinstalleerd en dan zitting zullen nemen. Hun- niet zoo maar verwerkt worden. Spr. kan wel een klein schema geven, n.1. voorloopig doorgaan met f3 garantiebedrag, later bij de aanbieding der ge meente re kening zou dan de Raad op de hoogte zijn gebracht van de cijfers en dan zou wellicht het voor stel behandeld kunnen zijn het bedrag te verlagen of wel 10 maanden f3.te laten betalen en de 2 maan den Februari en Maart bijv. vrij. Spr. zou zeggen dat dit een betere oplossing was geweest. Voorzitter denkt dat wijziging in het midden van het jaar administratieve moeilijkheden zou hebben ne geloofsbrieven moeten nog worden onderzocht. Van 'spoorlijn 'StationDorp Noordscharwoude, is schrijven ingekomen, dat over het afgeloopcn dienst jaar zal worden uitbetaald 1 pet. dividend. Vorig jaar was 't 2 pet. 't Is nu geen best jaar gewee** De jongste kasverificatie bij den gem-ontvanger gaf conform de boeken aan f82308.5714, kasgeld. Schrijven van L. de Graaf, alhier, dat zijn dochter Trijntje met gunstig gevolg examen aflegde op de Normaalschool te Hoorn. Voor hare verdere oplei ding tot onderwijzeres verzoekt hij beleefd finan- opgelverd. Dat men de menschen zou willen verras- cieelen steun. B. en W. zien niot in, dat steunen biet sen met een meevallertje wist spr. niet en bij gele genheid kan daaraan worden gedacht. Spreker verwondert er zich over deze op merking van den heer Keuris te hooren. Er is bijna geen raadsvergadering voorbij gegaan of mededeelin- gen werden gedaan over het G.E.B. De heer Bakker heeft indertijdi het garantiebedrag ter sprake gé bracht en toen spr. het plan aankondigde dat ga- rantiiebedrag te verlagen, werd die mededeeling on geveer met applaus begroet. Bovendien die Raad heeft nog geen beslissing genomen en de heer Keu ris kan nog wijzigingen voorstellen. De heer Keuris kan dit niet zonder bestudeering der cijfer» doen. Hij wil graag vertrouwen, dat bet van de gemeente Grootebroek, inzake de herziening geen B. en W. voorstelen goed is. maar hij zou voort der jaarwedden van Burgemeester», Secretarissen en Ontvangers. .Voorzitter zegt, ast door de Wethouders niet zal' worden voorgesteld het salaris van burgemeester en secretaris te verlagen, omdat zif van oordeel zijn, dat \die salarissen niet te hoog zim. Wat het salaris van den lontvanger betreft, deze zaak is bij: Ged. Staten aan hangig. De heer Keuris zegt, het volkomen eens te zij'n met het" standpunt van aé Wethouders ten opzichte van het salaris van burgemeester en secretaris, omdat hij van oordeel' is dat het salaris van dien aard moet zijn, dat voor de betrekking den geheelen persoon moet kunnen worden gevraagd, en dat gebeurt hirr. Het salaris van den ontvanger acht spreker In verhouding tot de werkzaamheden te hoog. Spr. wil! evenwel ter sprake brengen wat zich indertijd heeft voorgedaan. Toen de secretaris sollliciteerde naar de betrekking van het secretariaat van den polder, heeft spr. aan den Voorzitter gevraagd, hoe het moest wanneer de secretaris door die laatste betrekking niet op de secretarie zou zijn. Door den Voorzitter Is toen geantwoord, dat hiji bij die gelegenheid zou zorgen otp de secretarie te zijn. Bij' het ontstaan der vacature voor ontvanger van dea polder, is evenwel ook door U, mijnheer 'de Voorzitter, gesolliciteerd. Hoe zou, wanneer U was benoemd ge worden, het nu zijn geregeld, wanneer de secretaris en penningmeester van den polder gelijk in het polder huis aanwezig moesten zij'n Voorzitter "zegt op deze vraag te willen antwoorden!, hoewel 'ze niet ter zake dient. Het is inderdaad zoo gegaan als de heer Keuris meedeelt, ik ben inderdaad Zaterdags op de secretarie, wanneer mijnheer Keijzer in het polderhuis is en dat doe ik voor den heer Keijzer als vergoeding voor de vele werkzaamheden die hij; buiten zijn gewone werk, voor de gemeente doet. In de redeneering van den heer Keuris echter o« iets, wat niet goed is, nl. dat «cretaria en penning meester tegelijk hier niet aanwezig kunnen zijn. Het werk van den ontvanger van den polder toch i» hier altijd geweest, vroeger ook, zoodat een van bei den altijd ter secretarie aanwezig zou kunnen zijn. De heer Keuris dankt voor die mededeeling maar meende toch, deze kwestie ter sprake te moeten brengen. Het voorstel van B. en W., om het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wordt hierna goedge keurd. De heer C. Stoop, pontwachter aan de Kooij, ver zocht, om na afloop van den pachttijd op 19 Septem ber a.s. de pont weder te mogen pachten voor 3 ja ren, tegen f40 per maand. Door de mededeeling straks over het pontveer ge- daan, wordt ook dit schrijven voor kennisgeving aan genomen. Hierna wordt aan de orde gesteld de benoeming van een gemeente-vroedvrouw. De aanbeveling luidt: 1. mej. M. Boekei te Holland- sche Veld, 2. J. E. Schieffer te Broek op Langendijk. De openbare vergadering wordt geschorst en na heropening wordt mej. Boekei met algemeene stem men benoemd De pensioengrondslag wordt gesteld op f700 en de indiensttreding zoo spoedig mogelijk. Van de afdeelinp der S.D.A.P. is ingekomen het verzoek tot wijziging van het garantiejaar van het electriciteitsbedrijf. B. en W. stellen voor, goed te keuren dat reeds overeenkomstig dit voorstel is gehandeld «n dat te- aan graag zien, dat de Raad in de gelegenheid werd gesteld de cijfers te beoordeelen. Voorzitter dacht, dat zooveel mogelijk met open kaart was gespeeld, terwijl de heer Rezelman van oordeel is, dat het voorstel alleen kan woTden ge daan lettende op het batig saldo. De heer Keuris zegt, dat toch door andere cijfers heel wat kan gebeuren. De begrooting kan geflat teerd zijn. Voorzitter dacht, dat men wél zooveel vertrouwen in B. en W. kan hebben, dat wanneer wij een batig op onzen weg ligt. De heer Kostelijk vraagt, of niet is aangegeven de vorm, waarom voorschot of zooiets wordt gevraagd» Voorz. zegt van niet, Alleen wordt gefldeljjke steun verzocht. Algemeen wordt B. en W.'s inzicht goed geacht ©a word't afgezien van steunverleening. Volgt het adres der gemeente Wymibritseradoel, om adhaesie op ihaar verzoekschrift aan H. M. de Koningin, om Godslasterlijke taal, waarmede thans Gods Heilige Naam soms op de meest profane wij ze wordt gehoond en bespot van regeeringswege strafbaar te stellen en strafbepaling daartegen in het wetboek van strafrecht op te nemen, en het straf* baar stellen daarvan niet langer aan een gemeente raad of eene meerderheid daarvan over te laten. Voorzitter zegt dat ons gemeentelijk vloekverbod afgekondigd en van kracht is. Maar dit is op dit ge bied weer eenigszins wat anders. De heeren v. d. Oord, Poland en Borst kunnen zich met adhaesiebetuiging wel vereenigen. De heer Kostelijk vindt goed dat ons vloekverbod is ingevoerd], maar is toch niet voor adhaesiebetui ging aan dit verzoekschrift, maar zal zich 'bij de meerderheid neerleggen. De heer Met wijst er op dat er in een blad over ii saldo hebben, dat is verkregen op goeden grondslag, geschreven, dat Pelgrims naar een bedevaart, gingen, De heer Keuris vertrouwt, dat ook wel, maar hij sterken drank gebruikten, lastertaal uitten en een wil. voordat hij een beslissing neemt, graag eerst de zaak beoordeelen. De heer Looij had ook gedacht, daJt de zaak door een commissie uit de verschillende partijen zou zijn behandeld. Spr. vertrouwt, ook wel, dat het goed' is, maar mocht er eens wat achteraan komen, dat niet goed is, dan is het ook voor B. en. W. gewenscht, ge dekt te zijn. Voorzitter wijst er nogmaals op, reed» eerder deze verlaging ite hebben aangekondigd. Uit de besprekin gen Mijkt wel, dat de heeren met het voorstel mee kunnen gaan en met de opmerking van den heer Keuris, zal rekening worden gehouden. De gevraagde goedkeuring wordt zonder hoofdelij ke stemming verleend. Ontheffing van aanslag in het schoolgeld wordt verleend aan de heeren C. v. d. Klooster, Stompe- dissel, Liefhebber, J. Cornelissen en S. Looij. Een deigelijk verzoek van de heeren Hooimeijer en Blokhuis wordt aangehouden totdat een beslis sing is genomen op hun reclame tegen den aanslag der R. I. belasting. Door de onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen alhier wordt verzocht, om eene toelage voor handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren over de jaren 1920, 1921 en het le kwartaal 1922, waartoe bij de wet aan den Raad1 bevoegdheid is toegekend. Voorzitter deélt mee, dat inderdaad de wet die •bevoegdheid geeft aan de gemeenten doch waar het Rijk dus blijkbaar de billijkheid er van inziet, ach ten B. en W. het niet gewenscht, dat de gemeente die gelden betaalt. Alle salarissen der onderwijzers worden door het Rijk betaald en ook deze vergoeding moet dan maar door het Rijk worden betaald. De kosten berekent spr. per jaar op minsten» 20 maal f78.Wel zou de gemeente zich tot den Minister van Onderwijs kunnen wenden, met het verzoek dat het Rijk deze vergoeding betaalt. Algemeen wordt de wenschelijkheid daarvan ge voeld en hiertoe wordt dan ook besloten. Vervolgens is ingekomen het verzoek van het Be stuur van Anna Paulownapolder, om verhooging van de bijdrage in de verplaatsingskosten van den Opzichter en wel van f 80 op f 110 per jaar. B. en W. «tellen voor, op het vereoek in te gaan, niet onbillijk als zij het achten, dat de gemeente bij draagt in de meerdere kosten van de verplaatsing. De heer Looij meent, dat de polder het beter kan betalen dan de gemeente. Wel heeft de polder veel gedaan, maar daardoor heeft hij ook heel wat min der geld voor zijn werkzaamheden moeten betalen. Voorzitter zegt dat we den polder dankbaar blij ven voor de werkverschaffing en met het oog daar op willen B. en W. het verzoek toestaan. Wel zijn de kosten der wérkzaaroheden voor den polder min- conducteur mishandelden. Als dat dan gebeurt, dan is onze repeering wel zoo# urgent, er op te letten en ben ik niet voor dit verzoekschrift. Stemming 7 voor en 4 tegen het verzoekschrift, dus zal adhaesie worden betuigd. Vooj de heeren: Van der Oord, Krom, Wijnker> Van Lange, Borst, Poland, Doos. Tegen de heeren: Kostelijk, Kuiper, Met en Blom. Adres van de gemeente Smilde over heffing in komstenbelasting, waarvoor aan de verschillende gemeenteraden en ook hier adhaesie wordt gevraagd. Voorzitter denkt dat er door het in *t adres neer gelegde idee niet dadelijk wetswijziging zal komen; het is voor sommige gemeenten wel een goed ding en spr. is wel voor adhaesie. Overigens, wij heffen opcenten en verder doen wij er niet meer mee aan de belasting, kunnen wij er niet meer aan doen. De heer Pol and vindt, dat het adres nu niet in een goeden tijd komt. Voorzitter oordeelt, dat iedere nieuwe belasting wel hare gebreken heeft, ook deze belastingvorm zal die wel hebben. B. en W. meenen, adhaesiebe tuiging te moeten voorstellen. Bij stemming zijn 4 heeren voor adhaesiebetuiging en 7 tegen, dfus: geen adhaesiebetuiging. Voor d'e heeren Van der Oord, Krom, Wijnker en Kostelijk. Tegen de heeren Polandl, Does, Kuiper, Met, Blom, v. Lange en Borst. Verzoek van het Prov. El. Bedrijf, om de Trans formatorhuisjes van de gemeente dn eigendom te moeen overnemen. Voorzitter zegt, dat B. en W. het met de ïicht- commissie hebben besproken. De Ingenieur van het P.E.N. heeft het toegelicht. Bij overdracht aan het P.E.N. zijn wij geheel van het onderhoud dier huis jes af. Behouden wij ze, dan hebben wij belangrijke onkosten, als er 'n transformator defect raakt. En kans, dat we eventueel niet direct geholpen worden. Dat zijn mogelijk wel gezichtspunten, zegt voorzitter ons ons te bewegen tot overdracht. Jaarlijks moeten we er nu f 579.93 voor betalen. Moet er reparatie plaats vinden aan d'e transformatoren, dan hebben wij onkostep. en eenige moeilijkheden. Bij al dien we de huisjes overdoen, ontvangen wij daarvoor f 2957.32. B. en W. stellen na overweging echter voor om de Transformatorhuisjes niet over te doen aan het P.E.N. Het risico kunnen wij wel houden, we hebben heel weinig ongemak nog gehad. De heer Met vindt dat we kunnen begrijpen dat het aanbod van hét P.E.N. niet in het voordeel dér gemeente zal zijn. Het beste is dat we eerst nog eens meerdere cijfers verkrijgen. Spr. informeert, verder hoe het is gegaan met den transformator aan den Basseweg, die door het P.E.N. is weggehaald gewor den. 9

Schager Courant | 1923 | | pagina 9