Alieneci Nitms- (Iltqcversi N.V, v.h. TRAPMAN Co, Sc&agen Uil het hart van Holland. Raad Wieringerwaard. binnenlandsch Nieuws. Woensdag 27 Juni 1923. 66ste Jaargang. No. 7253. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. PtWrWKKENlNO No. 23330. INT. TKLKF no 2i> Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. T»e melkboer, de bakker en de groenteman zijh de menschen in Den Haag, die het vroegst op zijn, door weer en wind loopen en derhaive geacht worden, wan delende weervoorspellers te zijn. \Vel is waar gaan de krantenbezorgers vroeger op stap. doch een rechtgeaard Hagenaar heeft die menschen, althans in den ochtend, nooit gezien. L>e lieden, die dóór onze betaalde logée of onze Duit- sche dienstbode worden geïnterviewd over het weder, behooren dus tot de drie categorieën, die ik noemde. Bij het. ontbijt krijgen ve het bulletin vain den melkboer, tegen elven dat ven. defn bakker, en tegen twaalven, dat van den groenteboer. Het laatste komt dus1 Wel wat laat, doch is daarom niet minder van waarde, aangezien dat de man is, die op den afsiag 's morgens om zes uur aan de Veenkade geacht wordt de boeren uit het West land te hebben gesproken, zoodat hij* ïxiet alleen1 afgaat op het resutaat van eigen waarneming, doch bovendien het voorrecht heeft, met echte weerkuudigên om te gaan. Helaas, mijn geloof in de deskundigheid van al deze experts heeft in de laatste weken een „deuk maior gekregen. Er kon geen maansverandering op til zijn, ol zij voorspelden dat het weer nu wel zou veranderen. Dat praatje hoorden we ais het nieuwe maan zou worden, als evrste kwartier kwam, als de volle maan naderde, kortom elke week. liet resultaat men weet het is nihil geweest. Er kwam wind en regen, of bij afwisseling: regen en wind. Was het eens een morgen goed en zëicLn onze voorspellers, dat zij1 het wel gezegd hadden. ,.zie je nu wel," dan regende en woei het 's avonds dubbel om den achterstand in te halen. Nu is'er een professot aan ie pas gekomen, die, behalve.^met de maan, ook met de zon werkt en ons ina den 'langsten dag mooi weer belooft. Daar het voor den fatalen dag niet meer. kan komen, heeft hij een kaïns 1—1 gelijk te krijgen. Als liet tenminste ooit goed wordt. Er kwam veel ge leerdheid aan te pas, bijv. dat de zon na dien dag een anderen kant uitgaat, geioof ik', maa rprecies heb ik het niet begrepen. Duidelijker lijkt me de verklaring van mi|n tuinman, dat als de dagen gann kort>. de zon zich in eer kan conccntrecren op het verwarmen va m hei doorweekte Holland in den korteren t-ij'd, zoodat het neerkomt .op intensiviteit en efficiency. Waar dat de twee modewoorden zijn, ben ik geneigd te gelooven, dat het wel zoo zal zijn. Want hu de leeraren II. B. S. niet intens meer kunnen onderwijzen ais /ij' 30 X 50 minuten les moeien geven, is het niet te ei wachten, dat de zon wel zoo intens zou kunnen braden, terwijl do werktijd van het arme ding dag aan dag larger wordt. Als de werkdag inkrimpt kan de zon zien met groote intensiviteit aan haar taak wijden en dus meer efficiënt te werk gaan..... We hopen, dat het zoo zal zijn en dat er|niet plcltselinig een nieuw conflict over arbeidsduur aain het uitspansel zal ontstaan. Want, zoo dit wel het geval zou zijln, is ons leed neit te overzien. 1 <0 winkels branden vatn ver'angcn om met den uit verkoop van zomerartikëlen te beginimn, doch men voe t de ongerijmdheid van een uilverkoop van ong schonden omplete grossen heerepstroohoeden, vain onaang broken series wit-£ane!len broeken, van witte schoenen in complete 'sorteering, van dames-bloesjes, uit volledige sorteeringen waarvan er peg niet een enkele is vu- kocht. De eenigen, die zaken maken, zijn de bontwinkels en zaken in regenjassen, terwijl de winkels, die anders reis lieu uur hun temperatuur behouden, terwijl vroeger hel voordeel van zoo'n ding was, dat limonade uil het ijs dien zelfden tijd om het vriespunt bleef. Bij menschenheugenis is er piet zo weef warm water in Juni gebruikt bij' de bereiding van kwast en limonade, a's thans het geval is en, ais de buitenlamdscbe toestand Ruhrgebied en zoo niet zoo onzeker was, zou menigeen de „góedkoope" anthraciet. thans ojigedaan voor den a.s. winter nu al; gaatn opstoken. De eenige menschen. die het warm1 hebban., zijn do nnlirevolutionnaire wethouder Dc Wilde, de vrijneids- bonder Joels en nog ecui stuk of wat heeren en aames, die eiken avond het woord voeren om jiujii'geest verwanten te overtuigen, dat zij de beste raadsleden zijn, die men kan bedenken en dat Zij en de andere dames en heeren van de lijst, tep zeerste verdienen in den I laad te komen. Ik i oemde die twee, omdat er bijna geen ochtend voorbijgaat, zonder dat de kranten een uitvoerig vers ag bevatten van de reclame, die zij den vorigep «vond oor hun standje hebben gemaakt. De auidere partijen houden ook redevoeringen, doch hebbcln, blijkbaar meer verschot van sprekers, zoodat men van hen telkuu andere namen te zien krijgt. Dan wil zij .debatteeren op de vergaderirgen vaij tegenstanders of bepalen zich tot het verstop)»en van brievenbussen, Iicts waarin tenminste in mijb. buurt de S.D'.A.P. en de Demo-ra- lischo Partij zeer sterk is. Laatstgenoemde Nis blij met In-t feit „demo raat zonder meer" te zijn. vat een p ezierig "gevoel moet zijn, vooral als men overigens óók lijdt aan een zekere aainhang'.ooslieid, Wat de heeren en dames anders willen dan een ander, mag niemand wete.v Alleen, dat hun gemeentelijk pro gramma veel' mooier 'en degelijker is, dan dal^ van wie dan ook. Met eenige moeite ik heb nog al een neus voor verkiczingslectuur ben ik er achter gekomen, dat dit „anders en beter' schijnt te bestaan uit hel handhaven van salarissen en. arbeidstijden voor meneer den ambte naar. Jk twijfel of men 'met die leus veel zieltjes zal winnen buiten het, ei<*en kringetje dier ambtenaren-zelf, niiKial. ai wie niet .behoort t t <.it mysterieuze comp ex gewoonlijk zijn eigen werktijd heel wal langer en intensiever (daar heb je dat mlooie woord al weer en zijn salaris, naar arbeidsprestatie gerekend, heel wat minder vindt dan dat van „meneer den ambtenaar". Het stichtelijk staalt,e van uen Indischman, die aan shonds na aankomst moest doorreizen naar Duitschland, doch door het getreuzel van Buitenlandsche Zaxcu zijn reis zag mislukken, .omdat de ambtenaar, ba.ast met het passenteekenen ,o zie'Sverheffande bézigh.id, o verantwoordelijk gezwoeg met zu k een gummis tempel pas te kwart over twaaiven wenscht te gaan stemjze- !e.. 'egel van hel huis blijkbaar zal er wel vee' loc bi.ji!;. o n, «mi het ont ;g voor meneer den ambtenaar en deszelfs salaris te doen toenemen. Toch gelooi ik, dat het gedoe in de ambtelijke were'-d, het lijntrekken, de automatische bevordering, het vol doende salaris, en het baasjj spe en óver onderg schil: ten en over het publiek, een machtigen factor zijn in het zieltjes.winnen voor de socialisatie vain dit en dat en nog wat. Vier ambtenaren voor het werk Van één gewoon mensch, is normaal. De duiten zijn er op tijd. Het en sioen is verzekerd en men zit rustig. Komt er iemand klagen, dan gaat de schuld van den een op den ander dus op heeleniaal niemand en als het ernstig is, verdedig de minister zijn ambtenaren èn heeft zulk een meer derheid in de Kamer, dat men hem en huin „toch niks maakt". Is het in die omstandigheden een wonder, dat velen streven naar een toestanaj waarin het ambtenarendom „normaal" zal zijn en ieder bezoldigd dienaar is van den- StaatWie zou er iets op tegen kunnen hebben tegen vol loon kwart werk te doen, zonder verantwoorde lijkheid, zonder risico en zonder zorg? Dit .is een psychologische consequentie, waarop de partijen, die den Staat tot eenig werkgever en tevens tot vader en moeder van allo burgers willen maktin, nog veel te weinig hun aandacht gevestigd houden. Al zal het dan wellicht Ook moeilijker blijken in dien nieuwen „gouden eeuw:" de productie te verkrijgen, toereikend om al die ambtenaren, beambten en geëmployeerden van den Staat aan kost, inwoning en wat''dies meer zij, te helpen. Tot dusverre zijn de resultaten niet schitterend. Noch hier, waar men nog slechts de eerste stappen waagde, noch elders waar inen „het heele versje zong." Doch beloven kan een politieke partij in elk geval. Zoo iets van een gratis stroonoed bij aankoop van een regenjas. Heb je aan het een niets, dan is het ander toch misschien welkom en nuttig... A. Vergadering van -den Raad op Zaterdag 3 uur, on der leiding van Burgemeester Haringbuizen, tevens secretaris. Van den heer Sijbrands is bericht van verhinde ring ontvangen. Een vacature. Na opening door den voorzitter, waarbij deze zijn genoegen uitspreekt, dat die heer Sijbrands weer ge heel hersteld is teruggekeerd, worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Voorzitter deelt mede, dat het geheele terrein nieuw aangelegde begraafplaats is verhuurd aan Joh Raven voor f20. De heer Peper vindt dit zeer weinig, er waren be slist meer liefhebbers doch haf was niet genoeg be kend. Het was wel aan het aanplakbord voorgehan gen, dodh veelal worden de kennisgevingen enz. daarvan afgeschourd, door de Jeugd. Goedgekeurd is terugontvangen die verordening vleesohkeuring. De heeren K. Koster en J. Speets hebben hunne benoeming als lid van de sdhattingscommissie aan genomen. Een verslag van den keuringsdienst van waren heeft bij de raadslieden gecirculeerd en wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Blaauboer vraagt aan den heer Peper, of deze het heeft gelezen, waarop ontkennend wordt geantwoord. De heeren Sleutel en Koster vinden bet alleszins lezenswaardig, wanneer men er aan begint, wil men het geheel lezen, het is keurig gesteld. Bij de gehouden kasverificatie is gebleken, dat de ontvangsten hebben bedragen f78356.03, uitgaven f 76127.53. zoodat er in kas moest zijn en ook aan wezig was f2228.50 in overeenstemming met de boe ken. B. en W. van die gemeente Smilde vragen adhae- siebetuiging aan een door hen verzonden motie over heffing der gem. inkomstenbelasting. Men wil nl. niet haar het inkomen over één jaar, doch over S jaar laten berekenen. De heer Blaauboer: Er is misschien wel wat goeds in, doch voor een gemeente als de onze vind ik het niet gewensoht. Ik vind beter het te laten zooals het is; wanneer ze het over 3 jaar nemen, heeft men, wanneer dat derde jaar een voordeelig jaar was., reeds 2 maal van betaald. Voorzitter: We hebben hier altijd gehad een rege ling over 2 jaar, dit heeft wefl nut. Vooral als mbn groote schommelingen heeft, zal het pleizieriger zijn te dragen. De heer Koster meent., dat er wel degelijk redenen zijn om adhaesie te betuigen. Wij "hebben steeds in die lijn gewerkt. Wij kunnon heel goed adhaesie betuigen, zonder ons eigen verordening van 2 jaar 'e veranderen. Voorzitter merkt op, dat dit thans is veranderd in één jaar. De heer Sleutel meent, dat men over één jaar ook een veel zuiverder berekening heeft. Als men 3 jaar geleden een best jaar heeft gehad en thans een sledht, zal het moeilijk zijn om dan nu nog van dat beste te betalen. De heer Blaauboer noemt nog als voorbeeld een tuinbouwer. Voorzitter is van oordeel, dat het absoluut niets uitmaakt, als men bet over meerdere jaren neemt en voor de administratie is bet gemakkelijker. In steming gebracht, wordt met 32 stemmen be sloten geen adhaesie te betuigen. De heeren Koster en Peper stemmen voor; de heeren Limpers, Sleutel en Blaauboer tegen. Een adres van Wymbritseradeel om adhaesiebetui- ging aan H.M. de Koningin om godslastering straf baar te maken, wordt voor kennisgeving aangeno men. Door het gemeentebestuur van Barsingerhorn wordt gevraagd of er bezwaar bestaat om de in de- ze gemeente staande perceelen aan den Westfrie- scthen dijk aan het gemeentelijk electriciteitsbedrijf i aldaar aan te sluiten. Een dergelijk verzoek is van de gemeente Zijpe ook ontvangen, wat betreft het gedeelte vanaf de Tweewegen tot aan de Oudesluis. Voorzitter merkt op, dat de Slikkerdijk er dus niet bij is. Ik heb aan de bewoners aldaar verzocht, in- i dien er bij ben bezwaar daartegen bestond, even bij 1 mij te willen komen. Er is daarop één- persoon bij mij geweest, die heeft medegedeeld er voorloopig iiog niet aan te denken. Als wij nu toestemming ge ven aan Zijpe is de Slikkerdijk zoo goed als buiten gesloten. De heer Koster meent, dat wanneer later die be woners nog willen aangesloten worden, dit mis schien met een kleine vergoeding van om nog zou oAinnen gebeuren bij de Zijpe. Voorzitter zegt, dat daar altijd nog over gesproken kan worden, en wil bij het toestaan van bet verzoek een dergelijke verwachting uitspreken. Den bewoners van Slikkerdijk is evenwel voorge houden, dat ze zeer waarschijnlijk verstoken zullen blijven. Besloten wordt, beide verzoeken toe te staan, mits op dezelfde manier behandeld als de inwoners zelf. Van den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is de mededeeling ontvangen, dat voort aan voor cursussen vervolgonderwijs geen Rij'ksver- goeding meer wordt gegeven. Ergo, zegt voorzitter, als het vervolgonderwijs verder gehouden moet worden, zullen wij het moeten betalen. Demafgeloo- pen winter heeft het f 470 gekost, waarvoor slechts 6 leerlingen onderwijs hebben genoten. In verband daarmede stellen B. en W. voor, geen vervolgonder wijs meer te doen geven en dan verder om in overleg met het onderwijzend personeel een cursus in 't le ven te roepen, die door ons gesubsidieerd zou kun nen worden. Dan. hebben we ook niet met een leer plan te maken en kunnen de onderwijzers meer re kening houden wat voor de jongens gewensebt ia Het zal evenwel de vraag zijn, of er genoeg ambitie voor bestaat. Over de belooning kan met de onder wijzers worden gesproken De beer Blaauboer zegt, vervolgonderwijs altijd te hebben toegejuicht, doch de groote kosten daaraan verbonden voor slechts 6 leerlingen, is toch wel wat erg. Misschien is bet te probeeren, doch ik vrees dat het niet zal meevallen. Do heer Sleutel merkt op, dat we nog niets beslui ten, doch we kunnen eerst lnformeeren. Voorzitter meent, dat we ons toch in beginsel moe ten uitspreken. Allen gaan met bet voorstel van B. en W. accoord. Komt in behandeling een circulaire over malaria bestrijding. B. en W. stellen voor, om het vaststellen van een bepaling onz. nog oens af te wachten, wo kunnen wel openbaar maken bet nut van de verdel ging en van gemeentewege medewerking verleenon. We zouden liever vrijwillige medewerking van do menschen zien te krijgen. Do heer Blaauboer vraagt, of het voorzitter bekend is, dat er hier gevallen zijn van malariakoortsen. Voorzitter: Het is mij niet bekend, doch ik stel mo voor, dat ze er wel zijn. De heer Koster gelooft wel, dat er gebruik van ge maakt zou worden en zou het goed vinden, dat de gemeente eventueel werktuigen beschikbaar stelde. Het zou dan door één en denzelfden persoon gedaan moeten worden, die door den betrokken werkgever moest worden betaald. De heer Sleutel meent, dat men in Sohagen de werktyigen hóeft, we zouden ze daar misschien oens kunnen leenen. De heer Peper vindt zelf aanschaf f en beter, omdat men dan zeker is wanneer men bet zelf noodig heeft Ook de beer Blaauboer wil aanschaffen. Voorzitter zou voor een jaar een proef willen ne mer.. De gemeente materiaafl aanschaffen en do stof verstrekken on verdere kosten voor don betrokkene Do hoer Sleutel vindt aanschaffing niet direct noo dig, waarna besloten wordt, nog eens af te wachten. De bekende circulaire betreffende regeling jaar wedden goincentc-ontvangers wordt in handen ge steld van B. en W. om advies. Voorzitter wil er aan toevoegen dat indertijd is voogesteld f 460 met twee eenjaarlijksche verhoogingen van f 100. Uit do rekening van het Burgerlijk Armbestuur blijkt, dat do ontvangsten hebben bedragen f 8215, uitgaven f 8637.08#, nadoelig saldo f 422.18#. Wordt m handen gesteld van de commissie. Ook zijn nog ingekomen eenige reclames over schoolgeldhoffing. Deze zijn in hoofdzaak van perso nen, zegt voorzitter, die vroeger niet. betaalden en nu vallen in de klasse van f 1000—f 1500 inkomen. Beneden f 1000 is vrij. Wil men aan de bezwaren te- gemoetkomen, zal de verordening gewijzigd moeten worden, of ontheffing verleenen. B. en W. stellen i\oor, dit in comité te bespreken. Goedgevonden. Hierna wordt, weer een schrijven voorgelezen van de gemeente Alkmaar over do kosten van do Han- 1 dlsschool en een schrijven van de commissie van Plattelandsgemeenten. Voorzitter zegt, dat hetgeen wij wenschten veran derd te zien, Alkmaar gedeeltelijk heoft toegestemd. Op een punt hebben ze niet willen ingaan, dit be treft nl. art. 2. Tegen dit artikel zal weer bezwaar worden ingebracht voor de commissie. De heer Koster vraagt, of we het geld kunnen ver halen op de ouders. Voorzitter zegt, dat het tot dusver wel kon. doöh voor het vervolg zal verhaal niet meer mogelijk zijn. De heer Koster: Het gaat er om, da.t de leerlingen enderwijs genieten wat hier niet gegeven kan wor den. De gemeente Helder is veel meegaander dan Alkmaar. Het bezoeken aan Helder brengt geen meerdere lasten en kosten mode. dan aan Alkmaar. Ik meen, goed te doen de ouders daaraan eens te herinneren. De beer Blaauboer is dit met Koster eens. Voorzitter: Ik weet niet, of het goed is. invloed uit te oefenen op de leerlingen; het is evenwel wel -goed dat, bet eens opgenoemd wordt De beer Koster: Wanneer do gemeente moet beta len, kunnen we wel degelijk invloed uitoefenen- Wanneer de ouders zelf betalen, moeten ze het zelf weten, doch nu is de zaak anders. Voorzitter zegt, dat vanwege de commissie al 't mo- gelijke wordt gedaan om tot overeenstemming te ko- j men. Wanneer Alkmaar dat eene punt toestaat, wil- len wij ook gaarne meewerken. De heer Sleuel wil nog een adres aan den Minister zenden om de betaling niet door de gemeenten te la ten, doen en op dit adres adbaesiebetuigingen vragen bij andere gemeentebesturen. deling is bij de commissie van Plattelandsgemeen ten. Voorzitter zegt, dat ook deze zaak reeds in behan- dling is bij het Comité der Ned. Gemeenten. Volgt bepaling vermenigvuldigingscijfer gem. in komstenbelasting 19231924. Voorzitter zegt, dat dit een moeilijk werk is, omdat de inkomsten 1922'23 nog niet bekend zijn. We hadden voor 1922 geraamd f 19500 en voor *23 f 17300. Het kohier afgeloopen jaar geeft aan f20219.38 en hadden we het cijfer gesteld op 1,1. We kunnen ook nu ongeveer weer rekenen op f20000 en zouden dus weer kunnen volstaan met LI. De heer Sleutel: Wanneer ze de aanslagen goed doen, zal het wel gaan, doen zo dat niet, sluit het nieit. Verieden jaar is het zeer onbillijk gedaan. De Raad gaat accoord bet cijfer aldus vast te stellen. Dan wordt aan de orde gestold vaststelling ver haal op ambtenaren vallende onder Pensioenwet '22. Na eenige bespreking wordt besloten, 1/4 verhaal op de inkoopsom van pensioenen toe te passen. Enkele betalingen uit onvoorziene uitgaven, alsmede een suppletodre begrooting worden goedgevonden. In verband met) die betalingen uit den post on voorzien leest voorzitter een schrijven voor van den Minister van Onderwijs, dat aan Alkmaar nog. moet worden betaald f343.79, als aandeel der kosten over 1922. Het is een wetsvoorschrift, derhalve valt er niet aan te ontkomen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden worden onderzocht en allen accoord bevonden. Bij de rondvraag spreekt de heer Peper de wen- sahelijkhoid uit om de lantaarn bij de halte West- frieschedijk nu ook van electrisch lichit te laten voor zien,, omdat hot nu itoch daar wordt aangelegd. Voorzitter wil, indien do Raad het wenscht, met Barsingerhorn (hieromtrent in overleg treden. Aldus besloten. Hierna gaat de Raad in Comité. DE SCHUILEVÏNILi 21 Juni. Zomer 1Het ding daar aan de wand zegt het. Zonder eenig voorbehoud, als kwam het uit de beste bron. Waar het ook vandaan kwam, uit de bron des hemels zeker niet. Toch blijft 't dfiar staan, zwart op wit, alsof Zwart op wit nog zijn oude gezag heeft. Neen, oolijkerd, er wordt t© voel gedrukt tegen woordig. Dat woot het ding ook wol, maar toch „Zomer." onbeschaamde. Kalenderzomer. En zomertijd Wet. oen kalo offidoele zomerdrukte, on wat oen kou tut in het morg. Waar is mijn wollen vost? De vilten pantoffels zijn ook weer zoek. Ik steek zo in mijn zak voor het bureau. Waar zijn de overschoenen, waar de paraplui? Hu! Daar sta ik buiten. De Maarische- neen, de Juni-wolken Jagen. Ginds doet een enkele strooien hoed tuschen het zwart der regenschermen waarachtig nog lachen. O, armo vacantdo-gangers met uw koffers boven op de auto. Zit de winterjas er wel in of (hebt gy hem aan? Gevloekte zomer, gij beidt uw tijd Wij beiden èn vorwenschen u. 23 Juni. Gezegende zomer! Daar is hij op eens als een groote verrassing in den namiddag gek orden. Met gevulde handen van warmte en zonneschijn, aJa Sinterklaas uit Spanje. Wij hebben hem! Wij prijzen hem! Hoezee! En ZondagWo keken wantrou wend het raam uit: hij was er nog. De strooien hoe den op. De wollen kleeron uit. Met vrouw on kinde ren op stap en languit in het gras (hébben wij van hem genoten. Wat buigt de vlier mooi over hot wa ter. Wat. is do brem nog laat in bloei. Wat is die zon welig. TotDaar komen de grijze wolkengevaar- ten weer. Maar neon, zij drijvon weg. Het was een boozo droom. Tochbij het vallen van de scheme ring keek do maansikkel spotachtig neer. Met een koel bloeko grijns. Weet h{j er meer van? 25 Juni. Hij is weer weg, do ellendoling. Na ander hal ven dag geeft hij ons weer prijs aan kou en nat tigheid. Even om den hoek gekeken en verdwenen. Wij rillen weer bij de centrale verwarming, koud al» haar metaal. O grilligheid, uw naam is Zomer. ONS PACHTSTELSEL. Do bond, van land pachters schrijft in een adros aan den ministor van binnenlandscho zaken on land bouw: dat de bij Koninklijk Besluit van 12 Maart 1919 be noemde Staatscommissie voor het Pachtvraagstuk in haar rapport deel I dd. 31 Januari 1920 tot de conclusie kwam, dat de stijging der pachtprijzen ge durende do oorlogsjaren wol zeer belangrijk was ge weest, doch dat niet was gebleken, dat als regel do pachtprijzen, to hoog wéren in verband met do resul taten van het bedrijf; dat deze Staatscommissie daar uit in haar rapport de conclusie trekt, -dat ingrijpen der regeering in de huurprijzen, als crisismaatregel gcenc aanbeveling verdient; dat echter nadien reeds meer dan drie jaren zijn verloopen, dat in die jaren do prijzen der landbouwproducten zich sterk in da lende richting hebben bowogen, en nu is ingetreder de toestand, die in het zelfde rapport der Staatscom missie zelfs „bedenkelijk" wordt genoemd; dat, waar de toestand, waarop de bedoelde Staatscommissie einde 1919 haar oordeel grondlde, geheel is gewij zigd, dit rapport), bij alle waardoering voor den ar beid der commissie, haar waarde heeft verloren, waaom de Bond erop aandringt, hetzij door dezelfde of door eene andore commissie, to doen onderzoeken, of do tegenwoordige omstandigheden ook aanleiding geven tot het maken van eene- tijdelijke regeling om in den nood der jiachters te voorznen; dat de Bond verder van oordeel is, dat de thans bestaande regeling van het Nederlandsehe pachtcon- tract dringend herziening behoeft; dat hij och*er met hot formulooron van de wonschcn en verlangens der Nederlainisoho land pachters wil wachten, totdat de resultaten dor hierbovongenoomde Staatscommis sie voor het pacht vraagstuk bekend zijn geworden; dat hij zich echter niet kan ontveinzen dat deze re sultaten, gezien den nood der pachters en de urgen tie der regeling, buitengewoon lang op zich laten wachten; dat de Bond daarom verzoekt, wel zoo mo gelijk bij genoemde commissie op spoed te willen aandringen: Ten slotte zegt de bond het op prijs te stellen, dat alsnog een deskundige op agrarisch gebied, die het volle vertrouwen der Nederlandsehe landpachters bezit, als lid van deze Staatscommissie worde toe gexoogd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1