SET WEGKNBEHEER EN DE PROVINCIE NOORl> HOLLAND. Gedep. Staten van Noord-Holland geven ln een no ta ue richting aan, waarin de Provincie zich naar hun opvatting met betrekking tot het wegenbeheer in den eerstvolgendfen tijd zal hebben te bewegen. Na uiteengezet te hebben dat het beheer en onder houd der landwegen de laatste jaron steeds meer de aandacht en de zorg der openbare besturen vraagt, en er op gewezen te hebben dat, in tegenstelling met vroeger de wegen meer en meer beteekenis krij gen voor het interlocale verkeer, zeggen Ged. Staten dat ook zij, gelijk elders, de opvatting huldigen, dat de provinciale besturen zich dienen to bemoeien met de oplossing van „het wegen-vraagstuk". De pro vincie is daartoe als aangewezen door haar kennis der gewestelijke belangen, haar goede outillage, enz Gedep. Staten hebben een overzicht doen samenstel len van de bestaande wegen en daarvan een globaal plan toegevoegd van een net dat naar het inzicht van den hoofddngenieur-directeur van den Prov. Warterstaat in de toekomst voor het doorgaand ver keer beschikbaar zal moet zijn. Dit „plan" kan als grondslag dienen voor verdere bespreking. Ter wijl de zoogenaamde secundaire en tertiaire wegen ben de tegenwoordige beheerders in beheer en onder houd zouden moeten blijven, zou de provincie jaar lijks een zekere som beschikbaar moeten stellen om het primaire net tot stand te brengen, hetzij door be staande wegen, die daartoe zullen betoooren, na overneming van de tegenwoordige onderhoudsplich tigen, daarvoor geschikt te maken en te verbeteren, hetzij daar, waar noodig nieuwe wegen aan te leg gen. Op bijdragen uit de belanghebbende streek, die door de wegverbetering of aanleg wordt gebaat, wordt gerekend. Ook het onderhoud van hot aldus verkregen primaire wegennet zal vootr rekening der provincie zijn. Zoodra een provinciaal wegennet, van eenige heteokenis verkregen is, zal ook de invoering van een wegenbelasting in overweging kunnen ge nomen worden. Voorshandis bestaat daartoe, bij do beperkte lengte der bij de provincie in beheer zijnde wegen, nog geen aanleiding. Dat alles, zeggen Ged. Staten, zal belangrijk finan- cieele offors vragen, doch deze zijn om het beoogde doel wel gerechtvaardigd. De lasten dier tegenwoor dige wegbehoorders zullen door de beoogde maatre gelen weder moer in evenredigheid worden gebracht met de mate, waarin hunne belangen bij de verschil lende wegon betrokken zijn, zoodat te hunnen op zichte de billijkheid in hot oog aal zijn gehouden. De voorstel Ion om den Zaonlandöchon communi- catioweg over te nomen vormen een eerste toepas sing van de aangegeven algomoene beginselen. Deze weg zal een primaire weg worden in het Pro vinciaal wogonnet. De door een aantal gemeentebesturen en toet hoog heemraadschap N.-H. Noorderkwartier togen de voorgestelde rogeling ingebrachte bozwaren worden door Ged. Staten uitvoerig bestreden. Zij verzetten zich met name tegen hot denkbeeld van het hoog heemraadschap om dat lichaam met het beheer van het wegennet, althans voor zoover het wegen betreft boven het Noordzeekanaal, te belasten. BRAND OP DE „DINTELDIJK". Uit Rotterdam, 20 Juni. In ruim vijf van het s.s. „Dinteldijk" van de Holland—Amerika Lijn, op w- van Rotterdam naar Pacific Coaat, ia ter hoogte van Colon brand uitgebroken. Do luiken: worden ge sloten. gehouden. Nadere bijzonderheden had! de di rectie nog niet ontvangen. Tel. DE NOOD DER OUD-GEPENSIONNEERDEN. Uit 's-Gravemhage, 20 Juni. In de heden gehou den vergadering der Tweede Kamer kwam in stem ming iie motie-Ter Hall betreffende do benoeming van een commissie van advies in zake de hulp aan in non I vorkeorondo oud-gepenslon neerden. Met 52 tegen 20 stommen werd de motie verworpen; rechts tegen links. Do heer Rraat. stemde ook tegen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedepütoendo Staten sfMIoti voor een wijziging aan te brengen in hot reglement van bestuur.voor het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier, waarbij bepaald wordt, dat de thans zitting heb bende hoofdingelanden en hun plaatsvervangers ge acht worden to zijn benoemd voor den tijd van zes jaar mot gelijk tijdige aftreding op 1 Januari 1928. Wanneer in oen district, hot aantal Hoofdingelanden tot beneden, vier is gedaald, zal tot ftanviiliingsver- klezingen wordon overgegaan en voorziening in de bestaande vacatures. OUDKARSPEL. Rij do gehouden aanbesteding op 23 dezer voor den polder Geestmer Ambacht, Oostendljk en Molen- geersen, volgens bestek A, zijnde het buitenom ver ven, van drie molens en een woonhuis, begroot op f450 waren 5 biljetten Ingekomen.: P. J. Renooij, Schagerbrug f442.50; D. de Vries, Noordse harwoud e f448; D. Nap, Oudkarspel f475; J. Zijp, Noordsdhar- woud f533; D. Luhrs, Schoorl, f647. Gegund aan den laagst en inschrijver. Bestek B, he: maken van een dubbel brugdek met ijzeren balken en leuningen en het maken van een beton waterloop met nieuw hekwerk, begroot op f1600. Ingekomen 11 biljetten: C. de Geus Pz., Broek op Langend ijk f 1262.75; J. Helnstma, Noord - scharwoude f1276; Jb. Vroegop, Broek op Langen- dijk, f 1322; A. Dekker. Broek op Langendijk, f1347.50 H. Metselaar, Zuidscharwoude f 1357.75; Jc. Kroon Cz., Oudkarspel f1395; J. Rutsen, Zuidscharwoude, f 1420; C. Klinkert, Oudkarspel f 1750; F. Kuitwaard, Broek op Langendijk f 1854; Kuitwaard en Booij, Broek op Langendijk f 1854. ,T. Kamp, St Oedenrode, Noord-Brabant, enkel brug en niet hot maken van beton waterloop met hekwerk, f734. Gegund aan den laagsten inschrijver. P AARDENSMOKKELEN. Aan de Pruisische Geldersche grenzen worden in de laatste dagen weer heel wat paarden naar Prui sen gesmokkeld. De Pruisische kommiezon hebben in do grensdorpen Burlo en Bardingholt de laatste nachten 23 paarden, 'uit Nederland gesmokkeld, in beslag genomen. DE MOORD IN DEN HAAG. Het politieonderzoek naar het vooigevallene aan de Sohonkkade to 's Gravor.hago is roed9 gesloten; mevr. v. B. is gister naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het onderzoek zou hebben uitgebracht, dat mevr. v. B. hoogstwaarschijnlijk niet met voorbedachten rade den moord gepleegd heeft. Toen zij telefonisch verwittigd werd, dat haar man in het 'huis op de Schenkkade was is zij volgens haar verklaringen, in woede ontstoken en in deze opwinding heeft zij het wapen bij zich gestoken, maar hot opzet om to ver wonden zou, naar zij beweert, niet hebben voorge zeten. ONDER HET SPOOR. Ondor Doinum is T., uit Boxum, wiens doofheid hem belette het naderen van den trein te hooren en wien het uitzicht naar dien kant belommerd was, met den hooiwagen, dl enhij bestuurde, onder dien trein geraakt en gedood. Zijn blinde zoon, die tever geefs getracht had, zijn vader door roepen te waar schuwen, is er zonder letsel afgekomen. Het paard, dat voor den wagen gespannen was, is gedood. EEN KLEINE WANDELAAR. Een familie uit Delft was Zondag naar Schoven!n- gen getrokken, meldt het „Vad." Het kroost mee na tuurlijk. Tegen half zes verdween plots op de drukke boulevard do 5-jarige Theo. Onmiddellijk zette de ouders alles aan het werk om den jongen terug te vinden. De politie zocht met den vader de duinen af; tevergeefs, het kind bleef weg. Eerst 's nachts om hij éénen vond men den kleine terug, Hij was heel den weg naar Den Haag gewandeld en lag vermoeid op een stoepje in de Wagenstraat te slapen. DE KONINGIN NAAR ALKMAAR. Bij den burgemeester van Alkmaar is bericht ont vangen, dat de Koningin op 8 October, ter gelegen heid der 350ste herdenking van Aikmaaris ontzet, een bezoek aan de stad zal brengen. AUTOBUS8EN IN HET GOOL Terwijl het Gooi overstroomd wordt door ver schillende particuliere autobus-ondernemingen, waar van de Hilversumsche dienst van den heer Van Em merik de voornaamste is, zint de directie der Ne- derlandscho Spoorwegen ook op de invoering van ttutobustra.ctie. Met het gemeentebestuur van Bus- sum ia de spoordireetie reeds in onderhandeling voor de plaatsing van een wachtlokaal op den Brink, waarvoor dan de muziektent zou moeten verdwijnen. Er zouden dan tien -bussen in dienst gesteld worden voor het onderhouden van die verbinding van Hil versum, Roara en de verdere Gooische plaatsen. GRIEZELIG. Een motorwielrijder uit Blokker, met een juffrouw uit West woud achter op de duo, bemerkte niet, dat de boomen van den spooroverweg werden neergela ten. Een der boomen kwam juist, tusschen beiden in, waardoor de juffrouw van het rijwiel viel en be wusteloos werd opgenomen. Na de eerste hulp, moest zij met een ziekenauto naar huis worden ge bracht. Do motorrijder botste tegen een hek op, doch bekwam geen letsel. De motor werd daarbij zwaar beschadigd. Gelukkig dat er nog direct geen trein kwam, anders waren groot.ere ongelukken, zeker niet uitgebleven. CALLANTSOOG. I L)e opgerichte afdeeüng Flioralia van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer verheugt zich in poote i»e- laiigstelinfi voor haar doel. Werden aan alle scnool- kinderen der 5 hoogste klassen biocmon oitger&ÜRt. oo Jt aan vele ouderen werden op Verzoek de planten besririk- bsa" gesteid. In totaal weraen ruim 400 planten uiigege- j ven en belooft een en ander tegen Septeanbér, wan- I neer oen tentoonstel!ijng van. do uitgegeven lv>emcn /.al worden gehouden, een aardige verzameling te worden. CALLANTSOOG. Alle raadsleden bij' de laatste verkiezing gekozen, hebben hunne bsnoemimg aangenomen. - CALLANTSOOG. Zondagavond ii. gaf het circus Kracht-Wytzmann een slot voorstelling. Het circus mocht zich in een druk bezoek verheugen. Evenals de vorige avonden werd ook nu uitstekend gespeeld, o.a. werden uitgevoerd prachtige standen en fraaie evenwichtsoefeningen. Ook' ae rij nummers vielen zeer in den smaak, wat oen applaus dan ook wel uitwees. Ora de grappen dei; clowns werd natuurlijk woer hartelijk gelachen. Met do kermis hier ter plaatse aal dit circus weer optreden* - CALLANTSOOG. Naar we vernomen, maakt de aanleg van den Duin weg Helder—Ca 11antsoog reeds goede vorderingen. Eerst heeft men den te leggen weg geploegd en nu wordt vanal de gemeente Helder begonnen te walsen met een motorwals. ARRUNDISSs rechtbank te alkmaar. Zitting van Dinsdag 26 Juni 1923. Uitspraken D. Schrieken, Alkmaar, ged., diefstal, mnu. gev. voorwaarde!, met 3 prosfj C. M. de Wit, huisvr. Amelsbeek, Alkmaar, schuld- heling f 15 boete oi 15 d. h. (voorwaardelijk). P. Schrieken, Alkmaar, ichuldbellng f 15 of 15 d. h. P. Room. Spanbroek, zaak met gesloten deuren (on- zedelilkh.) 6 mnd. gev. voorw. met 3 proefjaren. Heden geen nieuwe zaken te behandelen, dusFine. DE VERGIFTIGING TE UTRECHT. Op de beide kinderlijken is in het Pathologisch In stituut sectie verricht. Aan deze sectie is uit den aard der zaak nauw verbonden oen zéór uitgebreid bacteriologisch onderzoek, dat na afloop van de sectie wordt ingesteld. Hot „U. D", deelt mede, dat bij de lijkschouwing geen aanwijzingen zijn gevonden, die don deskundigen ook maar tot.eonige richting zou den kunnen strekken voor het onderzoek. DE OPLICHTING TE ROTTERDAM. Do toedracht in de zaak dor Internationale Bank van Handel en Industrie aan de Korte Wijnstraat 5. te Rotterdam, waarover we gisteren reeds iets mede deelden, is toch wol eenigszins anders dan de hoor Lokker, do tegenwoordige directeur der bank, mede deelde. De bank is in het laatst van 1922 opgericht met het doel eer. premieleoning uit te geven. Het kapi taal bedroeg nominaal f600.000, waarop zjg. 10 pet. gestort zou worden, doch moor dan f 1500 is er nooit, aanwezig geweest. De premdoleor.ing is inderdaad uitgegeven. Hot bureau Mercurius te Amsterdam was de emittente. Op deze loendng werd f25.000, vol gens anderen zelfs f38.000, verloren. In elk govnl een bedrag, dat ver boven den inhoud der kas uit ging. De heer J. Gort was toon directeur en de heer J. do Geus gedelegeerd-commissaris. Deze laatste had weer eon broer, bekend in landbouw kringen on door diens bemiddeling worden twee boeren, uit Moerka- pelle en Zevenhuizen, overgehaald een aantal effec ten van f 30.000—f 60.000 waarde in de zaak te Ble ken, onder belofte dat hun geld twee procent zou opbrengen boven het dividend der waardepapieren. Er werd wel een acte van leendepot gesloten, doch deze werd geteekend door den broer van den gedele geerd-commissaris en bond de bank dus niet. Deze f 60.000 is verdwenen, nog denzelf<Len dag zijn de pa pieren beleend. De directeur en de gedelegeerd-commissaris heb ben, toen de zaak scheef ging, hun aandeelen laten overschrijven op het bureau Mercurius, zoodat zij tot stoning op hun aandeelen niet meer verplicht konden worden. Gort nam zijn ontslag en De Geus was een. blauwen Maandag directeur, maar ver dween eveneens van het toonel. Op 22 Maart werd toen Lokker tot directeur aangesteld, dde te goeder trouw al9 stuurman op het zinkende schip kwam, van de knoeierijen niets moet hebben afgeweten en die nu maar moet zien, wat er van de bank terecht komt. Deze twee ex-directeuren hebben den. twee boeren- uit Moerkapelle on Zevenhuizen ook nog een stuk of veertien aandeelen in de bank zelve weten aan te smeren, waardoor dan nog f 12.60 (immers 90 pet. zou moeten worden bijgestort) in kas zou ko men, terwijl ze bovendien aan een van toen een aan deel Huistelefoon Mij. hebben in handen gestopt te gen 125: pct.„ een papier, waarvan de koers in 1921 wél is waar was 107 pet., maar dat in 1022 on 1923 ln het geheel niet verhandeld is en dat nu op zijn al lerhoogst f250 waard ia. De twee ex-d4recteuron worden voor hun proctijkan vandaag overgebracht naar het Huis van Bewaring» OUDKARSPEL. Gister, Dinsdagmiddag, raakte bij de houtzagerij het zoontje van den beer Soh. al spelende te water. Daar het jongetje niet het minste geluid gaf, zou het verdronken zijn in de onmiddellijke nabijheid van het personeel al© niet een buurvrouw, die toe vallig tor plaatse kwam, het kind had den liggen. Daardoor werd het ergste voorkomen. MISDAAD OF ONGELUK TE EINDHOVEN?. Eci paar dagen geleden is het lijk van oen onbekend meisje uit de Dommel opgevischt. De identiteit van het uit üc Dommel opgevischte meisje (s thans vastgesteld. Het is dc 23-jarige Aklegonda IIcl- voirt uit Phüipsdorp', die sinds een jaar het ouderlijk huis uit was wegens ongewenschte verkoeling met zekeren 'K. Tal van personen 2\jn in verhoor genomen, Er is nog niet vastgesteld kunnen worden of aan misdaad dan wel een ongeluk of zelfmoord moei gedacht worden. Het parket uit Den Bosch arriveert hecfen tot nader onder zoek. Door de politie te Eindhoven is in verband met dit geval aangehouden zekere Krieger, die met de verdron kene verloofd was. Zondagavond zijn beiden uit Bergen op Zoom te Eindhoven aangekomen en gegaan naar de woning van do ouders van K., in het Philipsdorp. Het meisje wilde echter niet mee naar binnen gaan en nam afscheid van K., zeggende Ik ga naar mijn zuster in Stratum en als ik daar niet binnen mag, dan weet ik wei Wat mij te doen staat. Na 5 minuten is "K. daarheen gevolgd, doch zonder haar ta Zien, gelijk' hij verklaart. Vervolgens is hg naar Zijp ouderlijk huis teruggekeerd. Hij zegt dit traject .in eon half uur, hoogstens 3 awartier te hebben afgelegd, doch deze afstand is min stens iyf uur. In. dit tijdsverloop kan hij züch echter wel met het meisje bij de plaats van het ongeluk hebben opgehouden. Een tweede aanwijzing tegen K. is deze, dat aan uen hals van het meisje het spoor vun een nage. indruk ge vonden is. terwijl een getuige pertinent blijft bij zijn verklaring, dat hij' het meisje met schorre stern heelt hooren roepenHelp, help, laat me los. K. blijft echter aiie schuld ontkennen; hij is met het lijk' geconfronteerd en was zeer onder den indruk, of schoon zijn schuld nog geenszins vaststaat, is hij op deze aanwijzigen voorloopig in arrest gehouden. DE REIS VAN HET KONINKLIJKE GEZIN NAAR ENGELAND. Een der Rotterdamsche berichtgevers van: het Han delsblad meldt: De Koningin, is gisteravond te 7 uur met de „Ba tavier V" naar Engeland vertrokken. Te 6 uur 10 ar riveerde H. M. met prinses Juliana aan het Maassta- tioh met den trein uit Apeldoorn. Prins Hendrik, die per auto uit Den Haag was gekomen, was ter ontvangst aan het station. Onmiddellijk werd' in auto's naar de Boompjes gereden, waar dé „Bata vier V" ter vertrek gereed lag. Met het koninklijk gezin maken de reis mede de heer Laman Trip,, adjudant der Koningin, freule Sloet en freule Van Swinderen en een vriendinnetje der prinses, mejuffrouw Berger. De heeren dr. A. G. Kröller, beheerend' vennoot der Comm. Vennootschap Wni. H. Müller en Co., en K. van den Roemer, directeur van Müller en Co., stonden aan boord bij 'den valreep, om de Koningin te ontvangen. Kapitein W. J. Wilkens, dezelfde die verleden jaar het commando over de l>ool veerde toen het koninklijk gezin de reis naar de Noorsche wateren maakte, werd door de Koningin, den Prins en de Prinses vriendelijk begroet. De Koningin werd, toen ze zich op het dek vor- toondes hartelijk door de vele toeschouwers toege juicht r Naar men weet reist het koninklijk gezin streng incognito en maakt het den overtocht in de eerste klasse, waarin ook nog tien andere passagiers had den plaats genomen. Het bovendek, een salon en de luxe-hutten waren gereserveerd. Van den Hoek af wordt de Batavier V begeleid door twee torpedobooten tot Gravesend. Toen de hooi van de wal werd getrokken stond de Koningin en de Prinses H. M. met een bontmantel over haar beige reiscosluum op het dek en wuifde de menigte toe. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling, dat het hooge gezelschap tot 1 Augustus in Engeland zal blijven, waarna de thuisreis zal worden gemaakt met de maatschappij Zeeland. DE PENSIOENWETTEN. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp ih zake de Pensioenwetten aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond) hield de afdeeling „Anna Paulow- na" van den Bond v. Staatspensionneering haar iaarvergadering in het lokaal van den toeer H. Knijnsherg. De voorzitter, de heer A. de Boer, heette de aanwe zige dames en heeren welkom en sprak er zijn vol doening over uit, ook dames te mogen verwelkomen. Hij hoopte, dat dit goede voorbeeld navolging zou mogen vinden, al moest hij aan den anderen kant helaas ook nu weer oonstateeren, 'dat de opkomst voél te klein was in verhouding van het aantal le den. Door afwezigheid van den secretaris, den heer A. Wiggers, werdén geen notulen geiezen en geen jaar verslag uitgebracht. Voorzitter gaf echter een kort overzicht van een en ander, waaruit bleek, dat het aantal leden ruim 200 bedraagt. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer H. Visser bleek, dat de in komsten hebben bedragen f 379.90. De uitgaven daar entegen beliepen f 282.96#. Er is dus een batig saldo van f 96.93H, De bescheiden werden nagezien door de heeren A. v. d Bijl en P. Visser, die bij monde van laatstgenoemde verklaarden, do bescheiden volko men in orde te hebben bevonden, waarop voorzitter de beide hoeren dankte voor hun moeite en den pen ningmeester voor zijn goed beheer. De he*r H. Visser, die als Bestuurslid moest af treden. werd 'herkozen met algemoene stemmen op 1 na en nam zijn herbenoeming aan, terwijl in de plaats van den heer A. Wiggers, die bedankt had, mot. algemeene stemmen op 1 na werd gekozen mej. Dsalder-Kouseband, die insgelijks aannam. Door den bondssecretaris, den heer D. A. van Kre velen, zal op de algemeene vergadering te Groningen de vraag behandeld worden, of de Bond aan bestrij ding van het Militarisme moet doen. Naar aanlei ding van dit punt op den beschrijvingsbrief deelde de heer A. de Boer. voorzitter der federatie Schagen mede dat op de laatstgehouden federatievergadering besloten wa9, dat de afgevaardigde ten opzichte van deze aangelegenheid een afwachtende houding zou aannemen. Over het Bestuursvoorstel, om een afdeelingsver- tegenwoordiger naar Groningen te zenden, staak ten de stemmen, zoodat geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering zal gaan. Besloten werd, om door het rondzenden van cir culaires onder nog niet aangeslotenen, te propagee- ren voor de uitbreiding van het ledental, terwijl Ds. van Krevelen als spreker zal worden uitgenoodigd. Daar de rondvraag verder niets naar voren brengt, sluit voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aangename samenwerking. In de daarop volgende Bestuursvergadering werd besloten, dat alle leden hun functie zouden behou den, terwijl het nieuwe bestuurslid secretaresse werd RIJKE HÖOGERE BURGERSCHOOL TE HELDER. De Rijks Hooge re Burgerschool te Helder bestaat in Seplembér a.s. vijf en twintig jaar. Door eenige oud- ieerlingen is het plan opgevat dezen dag .feestelijk' té herdenken. Oudleerlingen, dievmet deze .plannen sym- pathisecren, worden verzocht hun adres op te geven aan dén secretaris der commissie L. Grunwaid, Broewater- straal 69, Helder. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren J. Zwart, kapitein der geniè, voorzitter, L. Grun waid, secretaris, P. G. de Boei', oenn.ingmeester, dr. Gerard Bakker, R. Luijckx, alsmede t bestuur der tegen woordige vereeniging „H.B.S." WIE RINGEN. Onder leiding van Notaris Obreen had in het hotel Scheltus een bijeenkomst plaats van leden van de oud Coöperatieve Aankoopvereeniging, welke geliqui deerd zal "worden. Opgericht werd een nieuwe Goöp. Aankoopvereeniging. 18 Leden traden tgdens de ver gadering toe en toekenden het contract. Als Bestuursleden werden gekozen de "heeren Jb. Metselaar, A. Klein, J. Kooij», G. M. Mulder en J Doves, wélke allen hunne benoeming aannamen. Binnenkort ,zal het ledenregister ter teekeniag liggen voor diegenen, die nog toetreden. Er zal eeue gehéél nieuwe administratie, afgescheiden van de oude boeking worden aangelegd en werd als administrateur benoemd de heer G. Metselaar, welke eveneens zijn bénoéming aannam. De diverse aandeelen der oude Verebmging zullétn door de nieuwe Vereeniging worden overgekomen en zal een eindbalans worden opgemaakt. Het nadeelig saldo voor de oude leden, welke tot de riieuwe vereeniging toetreden, zal door de nieuwe vereeniging worden, over genomen. Door de léden der oude vereeniging, welke niet tot de nieuwe vereeniging toetreden, zal' hum verlies in contanten moeten worden betaald. Petrus Stojtoennan en ran Pstrocalla Ligthait. A*gje, dochter van Arie Kater en van Grietje B*aauw. Petrus Johaniies Jacobus, zoon van Jacob de Groot an van Anna de Boer. Johannes, zoom van Andries Filmer en van Catharina Kraakman. GetrouwdGerrit Zwaan, oud 23 jaar, Sancibouwer te Callantsoog en Aagje Scnager, oud 22 jaar, zonder beroep te Zijipe. Marktbei icJti wsu. MED-EMBLIK, 26 Juii 192S. AardappelenGroote muizen f 1.80 a. 1.90. Kleine muizen f 1.30 a 1.45. ahes por 25 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord Skherwoude. 26 Juni 1923. .Schotsche muizen f 8 a 8.<i0. Drie lingen f 5.10 a 6. Kleine aardappelen f 1.30, alles per 100 Kg. Aanvoer op 25 Juni1Ó954 Kg. aardappelen, 210 stuks bloemkool. LANGED'IJKER GROENTENVEILlNG, Br. op L. 26 .Juni 19^,3. Wortelen f 6.20 a 8.80 p.r 100 bes. Schotsche muizen f 7.90 a 8./0. Drie.ingcu f6 a 7.60 Kieine aardap-ieen f 1.20 a 2. alles per 100 Kg. Aanvoer: 1*200 b< s wortelen, 143o00 Kg. aaruo poelen. BURMEREND, 26 Juni ly23. Op de heden gmouden markt waren aangevoerd: 14 stapels fabr. kaas f 39, met rij'ksmerk 1 4L 6ó st. boerenkaas f 43 met rijksmerk f 4J, 3 st. commissiekaas met rijksmerk f 56, 5 st. Goudscne kaas met rijksm f 42, boter 1/38 Kg. f 1.60 tot f 1.6.5, 498 runderen w.o. 2-0 vette f 0.9j tot f 1.30, handel stug, 213 melk en geldekoeien f 175 tot f 450. 5 stieren, 42 paarden f 1'.Ai tot 2z5, handel stug, 113 vette kalveren 1' 1.20 tot f 1.50. handel matig, 245 nuchtere kalveren slacht f 10 tot f \36, fok f 14 tot f 38, handel vlug; 313 vette varkens voor de zouterij f 0.70 tot 0.72, slacht f 0.74 tot f 0.79, handel sb'g, 33 magere f 24 tot f 48, hanjdeü - stug, 218 biggen f i8 tot f 2o, 'handel' stug, 505 schapen j f 4u lot f 56, handel matig, 362 lammeren f 16 tot f 30, jiandel matig, 26 bokken, kipeieren f 5 tot f 5.50, eendeieren f 4.7j per 100 stuks. PLANTENZIEKTEN LEER. L. Dxaaihartigheid. Vervolg. De heer Van Veen schrijft verder: „Men zocht do oorzaak van do draaihartighekl in het zaad, maar j de planten, waren alle van dezelfde partij, dus als door 't zaad dezo ziekt# wordt overgebracht dan had- I wij ze in het warenhuis en in de bakken óók moeten aantreffen. Gaarne zouden wij nu zien, dat U deze vraag eens naar voren bracht om eon nauwkeurig practisch onderzoek in te stellen. Zouden, we b.v. niet zoo kunnen zeggen, dat in het zaad de aanleg tot deze ziekte aanwezig is. maar dat er ook nog andere, onbekende factoren aanwe zig moeten «ijn, ,om dezo draaihartlgheid te doen optreden? Men zou dit tenminste uit dit voorbeeld moeten afleiden." Tot zoover de heer Van Veen, wien ik voor dit schrijven, dank. Ik moet echter direct opmerken, dat de oorzaak van de draaibar'Igheid, geheel be- kend' is. Het lp eigenlijk geen ziekte, maar een, be- j schadiging. Do draaihartigheid is een gevolg van de beschadiging van de koolgalmug, dio haar eieren in de harten der koolplanten legt. Uit deze eieren ko men larven, die aan de basis van de hartblaadje9 zuigen, waardoor die opizwelt en krom groeit en eon vei der doorgroeien verhinderd. Vaak worden eon groot aantal zijkropjes gevormd (zevenklappers). 1 Het is dus absoluut uitgesloten, dat de ziekte in aanleg in het zaad aanwezig zou izijh. De boschadi- ging treedt van bulten al op. Dat de draaihartigheid niet in het warenhuis en in den be.k voorkwam, komt hierdoor, dat deze galmug in een dergelijke omgeving niet aardt. De koolvlieg b.v. treedt ook nooit in kassen, en bakken op. Ik laat hot hierbij, thans het woord gevend aan de practijk. Vragenbua. Deze moet ook hoog noodig weer gelicht worden. Vraag 79. D. v. D. te Wieringerwaard. Ik zou geen ander middel tegen brandnetels weten dan uitrooien. Wie weet iets beters? Vraag 80. J. B. te Hoogkarspel. De bladeren, van Uw Nlnoty-folds, die gele vlekken hebbon, vortoonen het verschijnsel dat we kennen onder den naam van Aucüba-bont. Het is geen ziekte en het «ouden geen Ninety-folds zijn, als ze dit verschijnsel niet. hadden. Vraag 81. W. C. Wzn. to Andijk. Uw kroten, met rotte harten, zijn aangetast door valschen meeldauw. Bestrijding Bordeauxsche pap. Vraag 82. H. H. Jzn., Kokhuizen. Brochures voor Uw bibliotheek verzonden. Vraag 83. J. B. Kzn., Bangert. Uw kaspruim, met opgerolde blaadjes, is aangetast door den heggeblad- roller. Bestrijding door verwijderen der eieren inden winter (wegzoeken). Uw Bravo's met gele bladeren hebben bepaald last. gehad van de kou. Vraag 85. Th. D. te Schermerhorn. De bruine vlek- ken op Uw peren worden veroorzaakt door schurft- Bestrijding Bordeauxsche pap. Vraag 86. P. B. te Berkhout. Luis in wortelen is te be9irijden door bespuiti.ng met 1 pet. brandspiritus en 2 pet. groene zachte zeep. Vraag 87. S. te Wester-Blokker. Uw kruisbessen, die bruine stipjes verloonen, zijn lichtelijk bescha digd door bespuiting van Alc. Bourg. Pap. Vraag 88. J. S. te Wieringerwaard. Dat Uw zwarie bessen zoo ruien, ligt waarschijnlijk wei aan het weer. Het is een algemeen voorkomende kwaal. De Controleur bij den Piantenziektenkundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 23 tot en met 26 Juini 1923. Geboren; Eüzabeth Christina, dochter van Gerardus Gemengd Nieuws. DE ÜITPRriDING DOt BEJTSUHE MILITAIRE LUCHTMACHT. Uit Londen. 26 Juni. In het Lagerhuis heeft Bald- win een gewichtige verklaring afgelegd in verband met de uitbreiding van do luchtmacht voor de ver dediiging van het moederland met 34 eskaders. Hij zeide, oat de regeering tot de conclusie ,is gekomen, dat de Britsche luchtmacht niet slechts aan do voor naamste eischen voor de marine en het leger in In diö en- de overzeesche gebieden moet beantwoorden, maar tevens een strijdmacht moet bevatten voor de verdediging van het moederland, welke voldoende krachtig is om Engeland te beschermen tegen een i luchtaanval van de sterkste luchtmacht biiinen be- I reikbaren afstand. HET OPTREDEN DER BELGEN TE BUER. Uit Berlijn, 26 Juni. Zondag 1.1. werden te Buer, waar de verscherpte staat van beleg is afgekondigd, drie Duitschers door Belgische militaire posten ge- idcod en drie anderen zwaar gewond. Des avonds viel een 19-jarig electricien aan een Belgische ko gel ten offer, daar hij bij het aanroepen niet bleef staan, doch in een huis vluchtte. Een 23-jarig arbei der werd) gedood, toen hij reeds nabij de ouderlijke woning was gekomen. Verder werd te Horst nog een Duitscher gedood en elders eenige andere zwaar ge wend. De Belgische dwangmaatregelen vormen boven dien een belemmering van het verkeer ook overdrag. Op verschillende punten .moeten de voorbijgangers zich aan' een nauwkeurige visitatie onderwerpen en daarbij hun hoofddeksel afnemen en de handen om hoog houden. EEN GRUWELIJK ONGELUK. Uit Calcurta, 26 Juni. Een schrikkelijk ongeluk is hier geschied ten gevolge van de gedeeltelijke in storting van een Mohammedaansch jonge.nsweeshuis. Veertig jongena werden gedood, 32 ernstig, 25 licht gewond. Zeventien jongens worden vermist. HET GETEISTERDE KAMTSJATKA. Uit Berlijn, 26 Juni. Volgens particuliere brie ven uit Sianghai is het Siberische schiereiland Kamtsjatka sedert medio April door 195 aardschok ken geteisterd. Tal van gebouwen werden verwoest.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2