Raad Sint Pancras. Raad Broek op Langendijk. Zaterdag 30 Juni 1923. 6Ssle Jaargang. No. 7255. ST. PANCRAS. Ten zuiden van de halte St. Pancras maakte een vliegmachine een noodlanding. De machine geraak te daarbij in een greppel van het weiland en sloeg met den kop in den grond, waarbij de vin brak. De drie inzittenden kwamen zonder ongeluk uit hdn neteligen toestand. Spoedig kwam hulp uit Helder opdagen en werd de machine gedemonteerd. ST. PANCRAS. De verkoop van de Witte Kruisjes heeft ruim f 45 opgebracht. BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de heer G. Keizer, die onder zijn gewone dagelijksche bezigheden door, leerde voor commies, heeft na slechts een jaar studie, met gun stig, ge volg examen afgelegd, en ontving reeds eene aanstelling als zoodanig met tat standplaats Leuth bij Nijmegen. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagmiddag 4uur kreeg onze gemeente hoog bezoek. Een deel der congressisten van den Plantenziektenkundigen Dienst had ook onze streek uitgekozen voor eene excursie. Een dertigtal heeren, vertegenwoordigende de volgende landen: Amerika, China, Japan, Zweden:, Nootrwegen, Frankrijk, Duitschland en Engeland, werden ontvangen aan de laadplaats alhier, door het veilingsbestuur. Na eenige oogenblikken oponthoud alhier, ging het in optocht, begeleid door vele kinderen, naar hot veilingsgebouw, waar eene demonstratie voor het veilen plaats vond. Een zestal tuinders gingen op verzoek van het veilingsbestuur hun aardappelen veilen, gelijk dit des morgens aan de markt alhier geschiedt. Daarna werden de heeren eenige ververschingen aangeboden in de groote zaal van het prachtige be- taalkantoor, waar zij bediend werden door de echt- genoote en zuster van den eigenaar van het café „Marktzioht" alhier. Inmiddels sprak de Edelacht bare heer, Burgemeester Slot, een woord van wel kom aan de heeren congressisten, welke rede door den leider der club in het Engelsch werd vertaald. Hot einde van het program was een tocht door de j Ooster- en Westerkoog. tot welker tocht een twee- j tal motorbooten beschikbaar waren gesteld. Rond- ziend, sprekend en varende was de tijd spoedig om gevlogen. Daar de heeren 8uur uit Alkmaar moesten ver trekken naar Amsterdam, konden zij zich niet lan ger ophouden meer, in spijt dat er nog veel te zien viel. Na ingestegen te zijn in de gereed staande auto's, vertrokken de heeren onder vele dankbetui gingen en belangstelling der gemeentenaren Tn de Vrijdagavond gehouden vergadering van den Raad waren alle heeren present. Bij de laatste kasopname bij den gemeenteontvan ger waren kas en boeken in volkomen orde en bleek in kas te zijn f 2313.98%. Van Ged. Staten waren enkele goedkeuringen inge komen. De inspecteur op het Lager Onderwijs zond bciicht dat des vacantie zal vallen in de kermisweek. Volgens ingekomen bericht is voor de werkeloos- heidsbijdrage en arbeidsbemiddeling f31.93 betaald. Rapport van den accountant van de lichtbedrijven, inzage van een spaarboekje houdende aanwijzing van sterling der waarborgsom door het chr. schoolbe stuur en het verslag van den Proef- en Schooltuin werden voor kennisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van de gekozen raadsleden, die alle de benoeming hebben aangenomen, werden in handen gesteld van de heeren Schuit, Kloosterboer en Slijker. Alle stukken werden in orde bevonden. Het voorstel van de gascommissie inzake het voor schrijven van sperschakelaars, waar dit noodig of gewenscht is, werd goedgekeurd. De rekening en begrooting van de lichtbedrijven werden goedgekeurd. Die van het gasbedrijf geeft aan een saldo van f1069.en die van het electrisch bedrijf van f4734.14. Voor het handelsonderwijs over de laatste drie jaar moet de gemeente voor een leerling f264.43% betalen. De noodige af- en overschrijving wordt in ver band hiermee gedaan. Op 't bekende adres van Wymbritseradeel inzake in voering van een vloekverbod in de wet vast te leg gen, werd op voorstel van B. en W. met 43 stem men besloten adhaesie te betuigen. Voor bestrating is reeds f 1450 uitgegeven, doch om tot algeheele verbetering te komen, is nog een bedrag van f 537.50 noodig. Waar de begrootingspost het toelaat, werd tot ver dere bestrating besloten. Ingekomen was een verzoek van een aantal inge zetenen om langere openstelling van het telefoon kantoor, daar dit hier, om half acht en te Broek om 9 uur gesloten is. De voorzitter heeft informatiën ingewonnen en vernomen dat een telefoonkabel naar Broek gelegd zal worden, waardoor dan meteen aan het bezwaar tegemoetgekomen is. Besloten werd den noodigen aandrang uit te oefe nen dat er spoed mee gemaakt wordt. Op voorstel van B. en W. werd1 besloten dat de Raad het salaris van den gemeente-ontvanger op f 400 wenscht bepaald te zien. Dit werd alleszins vol doende geacht. In de Vrijdagavond gehouden raadszitting was af wezig wethouder Slot, die na telefonisch bericht van verhindering te hebben gezonden, later ter vergade ring verscheen. In verband met het onderwijs waren diverse finan- tieele mededeelingen ingekomen, na welker voorle zing de voorzitter mededeelde, dat door Ged. Staten de aanslag in de forensenbelasting door Noordschar- woude voor S. Kramer en Troost beschouwd is als ten onrechte gedaan. Alle benoemde leden van den Raad hebben be richt gezonden dat ze deze benoeming aannemen. Voor het nazien van de geloofsbrieven werden aangewezen de heeren C. Slot en C. Ooijevaar. Voor het handelsonderwijs over de jaren 1920 en 1921 heeft de gemeente nog f42.34 te betalen. De te betalen vergoeding voor het Rijks H.B.S. on derwijs bedraagt voor deze gemeente voor 4 leerlin gen over 4 maanden f275.03. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den directeur van de handelsscholen te Helder. Op verzoek werd besloten de sloot bij G. Strijbis voor rekening van de gemeente uit te diepen. De balans en rekening van de lichtbedrijven, en het verslag over den toestand Van de gemeente zul len bij de leden circuleeren. Van een aantal inwoners was een adres ingeko men om betere doorvaart door de brug naar de toe voerlijn. Langdurig werd dit adres besproken,, vooral om dat de voorzitter van oordeel was, dat de brug dan verhoogd zal moeten worden en als gevolg daarvan ook de straat, wat hooge kosten en moeilijkheden zal meebrengen. Ten slotte werd besloten het adres in handen te stellen van B. en W., die dan een on derzoek aan den gemeente-opzichter zullen opdra gen. De adressen inzake vloekverbod enz. werden lang durig besproken. B. en W. voelden niet veel voor een plaatselijke verordening, doch wel voor adhae sie op het adres van Wymbritseradeel, ten behoeve van een wettelijke regeling. De heer Vlug voelde niet voor dergelijke bepalin gen, doch meer voor voorlichting en opvoeding. Ten slotte ging de Raad met de meening van B. en W. accoord, zoodat adhaesie betuigd werd. Het bekende adres van het gemeentebestuur van Smilde, inzake belastingheffing werd met 5—1 stem aanvaard. Doordat het vervolgonderwijs door het Rijk niet meer vergoed wordt, waren van een viertal corporaties ver zoeken ingekomen, om dit voor rekening van de gemeente te laten doorgaan. Met het oog op de hooge kosten adviseerden B. ©n W. op de verzoeken niet iin te gaan. De kosten zullen gezion die van het vorig jaar ongeveer f 1600 bedragen, waarvan, aldus de heer Ooijevaar, toch 40 ieeriinge|i van profiteeren. Een langdurige bespreking werd over dit punt gevoerd, waaruit o.m. meer naar voren kwam de verwachting, dat de onderwijzers wel zoodanig tot verlaging der k'osten willen medewerken, dat hét voor de gemeente beter uit te voeren is. Ten slotte werd, nadat de Voorzitter er op wees, dat t,lit laatste niet aan de orde is, besloten het vervolgonder wijs niet op den bestaainden voet te laten doorgaan. Het voorstel van de gascommissie inzake het voor schrijven van sperschakelaars werd goedgekeurd. Besloten wordt op eventueel te houdem, feestdagen in verband met het jubileum van H. M. de Kopingin een tapverbod uit te vaardigen. Op een verzoek van A. Balder om o'ntheRfi-ng °f vermindering vain schoolgeld, werd afwijzend beschikt. Een adres van de Sluiskade-bewoiners om verbete ring van het straatje aldaar en een adres van de ver- eeniging De Laatste Eer" over hetzelfde onderwerp, zullen nader overwogen worden. Onderzocht zal worden op welke wijze verbetering daar het best uit te voeren is. Ook een verzoek van ,,De Laatste Eer" om' een betere plaats voor de draagbaar zal onderzocht worden. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke in komstenbelasting werd aain de hand van opgemaakte berekeningen vastgesteld op 1.5. Nadat af- en overschrijvingen geregeld waren en op verzoek van den heer Bakker besloten werd te zorgen, (dat er spoedig een £tang Voor de brapdkranen op de eilanden komt, werd de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1923 | | pagina 13