De dingen om ons heen. DERDE BLAD. RAAD NOQRDSCHARWOUDE. Raad Oudkarspel Zaterdag 30 Juni 1923. 66ste Jaargang. No. 7255. In het Engelsche Parlement sprak de premier en deelde aan 't Huis mede, dat niettegenstaande de geldmiddelen er lang niet goed voorstaan en bezui niging op allerlei gebied wénsohelijk is de regee ring het noodig achtte de sterkte van de luchtvloot driemaal groot er te maken dan thans. Hetgeen, als de maatregel over een paar jaar in werking is, aan Engeland tusschen de zestig en zeventig millioen gulden zal kosten. De Britscho regoering doet dit niet voor haar ge noegen, doch uit bittere noodzakelijkheid om nL ge dekt te zijn tegen een aanval van vijandelijke zijde. En zij zal niets liever zien, dan dat door een derge lijke overeenkomst als die van Washington de sterk te der luchtstrijdkrachten der verschillen!# landen zóó wordt verminderd, dat zij de_ uitvoering dezer plannen geheel of gedeeltelijk achterwege kan lar ten Zie daar kort, samengevat de mededeeling van Baldwin, die later nog door Sir Samuel Hoare, den luchlminister, werd aangevuld. Alweer een geval waarin de pap warmer gekookt, dan gegeten wordt. Want deze premier, zakenman, man van de practijk als zijn voorganger, heeft blijk baar, zooals vele zijner voorgangers in dit illuster ambt bij allen practischen, nuchteren zin, toen hij premier werd, een vleugje mee gekregen van die uitermate benijdenswaardige gave der Engelsche re- geerdeis van het juiste oogenblik te kunnen kiezen. Jammer voor hem, dat hij er niet zooals Lloyd George tevens het juiste pakkende woord bij kon vinden. Het moment was goed gekozen. Precies nu te Lon den het luchtvaartcongres bijeen is en de groote prijsvluchten voor <Te deur staan, nu er verschillen de maatregelen zijn aangekondigd om de burgerlij ke luchtvaart te steunen, komt de regéering met haar voorstel. Dit heeft natuurlijk de bedoeling den in druk, die dit plotseling geopenbaarde plan anders zou hebben gemaakt, ietwat te verzwakken, er voor de publieke opinie de al te scherpe kantjes aan te ontnemen. Want het spreekt van zelf, dat dit voorsetel een zeer scherpe, zeer opzettelijke bedoeling heeft en dat de aanleiding er toe bij den buurman over het Kanaal moet worden gezocht. Engeland behoeft zich in het tegenwoordig sta dium der luchtvaart niet te wapenen ter afweer van een Amerikaansehen of Japanschen luchtaanval. En de luchtvloten van Skandinavië, Nederland, België, Duitschland1 en' Spanje zijn niet van een omvang dat Engeland zich bijzonder ongerust behoeft te maken over een aanval dier landen of zelfs van een combi natie er van. Als Engeland dus zijn luchtvloot voor landsverde diging dus afgescheiden van de afdeelingen, die nu bij leger en vloot zijn ingedeeld en die in de ko loniën. protectoralen, enz. werkzaam kunnen worden gesteld van 20 op ruim 50 escadrilles vergroot, dus driemaal sterker maakt, geschiedt dit tegen den „vriend en bondgenoot" den eenigen staat, die tevens Engelands potentieele vijand is, nl. Frankrijk. Frankrijk, dat zich bewapent, „veel meer dan zijn geld en zijn menscbenmateriaal toelaat", zooals de Manchester Guardian dezer dagen opmerkte, Frank rijk, dat een luchtvloot onderhoudt, .sterker dan die van alle andere landen samen en dat bovendien ge noeg ontplofbare stoffen over heeft (gekocht met Engelsch geld. dat nooit zal worden terugbetaald) om Londen binnen eenige uren te veranderen in een puinhoop, Frankrijk, dat niet verkroppen kan, dat Engeland niet meedoet aan het definitief ruineeren van Duitschland, doch eindelijk een grens wil zien vastgesteld. John Buil is bang voor Marianne. Niet als het aankomt op vechten met mannetjes, kanonnen, schepen, geld. Wel als het gaat. om vech ten in de lucht, waartegen, zooals de practijk leert, Afweergeschut niet baat en alleen vlieger tegen vlie ger waarde bezit.. Als men dan weet numeriek ver achter te staan, gevoelt men zich onplezierig. Vooral ook, waar het aantal kwetsbare punten, groote cen tra. in Engeland zooveel grooter is dan in Frankrijk. Al bouwt men Londen niet op door Parijs te ver nielen, dan blijft het toch een troost, als men weer wraak kan oefenen, trwijl voorts die mogelijkheid preventief kan werken. Doch noch het bombardee ren van Havre, noch van Bordeaux, noch van Rijs- sel, hebben in de verste verte de beteekenis, die een luchtbombardement op Londen, Manchester, Bir- mingham, Liverpool en zoovelé andere Engelsche centra zou hebben. Bovendien liggen de vlootarsena- len (behalve Rosyth dan) vrijwel onder het bereik van een gewoon vliegtoestel en daar zou niet alleen do directe schade stellen, doch ook de kans op ma ritieme actie, worden verlamd. Ziedaar de redenen, die bij de Engelsche regeering hebben voorgezeten, vooral nadat de bombardeerma noeuvres op de vloot opnieuw hebben bewezen, dat het moderhste slagschip een gemakkelijke prooi is van een of anders, desnoods vrij-aftandsch passa giersvliegtuig, met drie man en een paar bommen ean boord. Dat vliegtuig, die drie man, zijn aan den ondergang gewijd. Goed. Maar bet slagschip van vijf millioen pond met zijn 1200 koppen gaat er on der, zoo niet door het eerste, dan desnoods door het tiende vliegtuig dat aanvalt. Terwijl 'dan die tien samen net* zooveel kosten en de helft der bediening vereischen van één der reuzenkanonnen, die, na den volgenden oorlog, misschien moeizaam door duikers zullen worden opgehaald.... „De brij wordt niet zoo warm gegeten als zij is gekookt", Want Baldwin voegde aan zijn voorstel iels toe. Dit za-1 gebeuren, .moeten' gebeuren, tenzij er een regeling komt ter beperking der luchtvloten, zooals er te Washington een werd gemaakt voor de marine. Nu is die vergelijking niet van veel belang. Want alweer is het Frankrijk, dat, zich niet wenschte te onderwerpen aan de regeling voor het gevaarlijkste kiemmateriaal, de duikbooten. Wat groot materiaal .r°'dot het bijna niet bezat, was Frankrijk be reid, de besluiten van Washington op te volgen. Niet y,?°r,f!.e onderzeeërs, het wapen tegen den geheel of tnde uk weerloozen vijand. Niet voor de onderzeeërs, dip. in do huidige omstandigheden en de sterktever- houdingen ter zee. voor Frankrijk, dat geen vijande lijke vloot te duchten heeft, alleen kunnen dienen ter aanval op koopvaarders. Dat wil zeggen op En geland. Baldwin zal met. deze wetenschap voor oogen wel niet zoo naïef zijn geweest -tp gelooven, dat de door hem voorgestelde conferentie tot beperking der luchtstrijdkrachten voetstoots zal worden gehouden of eenig resultaat zal opleveren. Geen oogenblik zal hij hebben geloofd, dat Frankrijk bereid zal zijn tot inkrimping zijner luchtvloot of dat men in Parijs de Engelsche plannen niet zal taxeeren op wat zij zijn: een voorbereiding tot de botsing tusschen En geland en Frankrijk. De aankondiging van bet pla* bvtwlmt feitelijk: Meneeren in Parijs, we hebben de mannen en het geld in voldoende mate om ons niet langer te la ten. ringelooren. Gij zult dus rekening hebben te houden met onze wenschen, en verlangens en belan gen en zoo niet, dan zullen we verder zien. Wie poker speelt, weet dat „full hand" boven „pair of aces" gaat De manier waarop het voorstel van Baldwin door de Iheele pers is ontvangen toont duidelijk dat de re geering desnoods haar zin krijgt en dat alleen de ar beiderspartij tegen zal stemmen. Al hoopt dan ook iedere politicus, dat het niet noodig zal zijn het plan uit. te voeren. Het ontwerp is het wapen, het strijd middel waarmede Downingstreet hoopt Frankrijk tot redelijker inzicht te brengen. Niet alleen wat de bewapening betreft, doch in vele andere opzichten. Gaat Engeland luchtstrijdkrachten bouwen, dan kan ihet in korten tijd Frankrijk overvleugelen en financieel beschikt men daar zeer zeker niet over de middelen om den wedloop eenigen tijd vol te hou den. Dat weet anen en dus zal de pressie sterk wor den gevoeld. Misschien dat juist de aankondiging van een nieu wen wedloop in bewapeningen het argument zal zijn om aan de bestaande militairistische neigingen een einde te maken. Als het waanzinnige van een moge lijke botsing klaar wordt gedemonstreerd. UITKIJK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Don derdag 28 Juni' 's avonds 7% uur. Voorzitter Jhr. Van Spengler, Burgemeester. Secre taris de heer Reinders. Alle heeren aanwezigi De voorzitter opent met welkom <fe vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Bij de laatste kasopname bij den gemeenteontvan ger was het saldo overeenkomstig de boeken f7854.70. De ontvangsten waren f158426.76, da uitgaven f 150572.06. Bericht is ingekomen dat als gemeenteveldwachter benoemd is de heer G. J. H. Leuring, die de functie inmiddels aanvaard heeft. 't Bekende adres van Wymbritseradeel inzake Gods lastering, stellen B. en W. voor, voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder Barten wil aan dit adres adhaesie be tuigen, omdat het hier alleen betreft de Godslaste ring en het in handen gegeven wordt van den Rijks wetgever, zoodat het buiten de Politieverordening omgaat. Het voorstel wordt gesteund door de heeren Duij- ves en Zut en daarna met 43 stemmen verwor pen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men. Op het bekende adres van den minister inzake het invoeren van een tapverbod met de jubileumfeesten, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt Door de gascommissie is voorgesteld om de rege ling voor levering van electrischen stroom zoodanig te wijzigen, dat aan de conservenfabrieken alleen buiten de lichturen krachtstroom wordt geleverd en de bevoegdheid te geven ook voor andere bedrijven een sperschakelaar voor te schrijven. De voorzitter deelt mee dat dit voorstel gedaan is, nadat Ibleek dat door de conservenfabrieken die alleen in de maanden November en December enkele uren in de lichturen krachtstroom gebruiken, de maximale belasting zoodanig wordlt opgevoerd dat het elk jaar c.a. f 1500 verlies geeft. Na deze toelichting wordt het voorstel zonder be spreking aangenomen. Op het adres van het gemeentebestuur van Sqiilde om den belastingaanslag niet over 1 doch over 3 ja et te nemen, stellen B. en W. voor adhaesie te be tuigen. De heer Duijves vraagt of dat geen moeilijkheden zou opleveren voor hen die bezwaarschriften inle veren. De bezwaren van 1922 zijn nu nog niet afge handeld. Do tuinders houden zoo weinig boek, dat het over drie jaar niet uit te zoeken is. Voorzitter: Als de tuinders geen boekhouden, doen de moeilijkheden zich ook nu voor. De heer Duijves: Al maak je die inkomsten nog zoo nauwkeurig op, wordt het toch altijd een paar hon derd gulden hooger genomen. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Ter tafel komt het adres van GecL Staten Inzake de. malariabestrijding!. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een be paling in de politieverordening op te nemen dat den ingezetenen wordt opgedragen de malariavlieg. in hun perceelen te verdelgen. Ingekomen is een verzoek van de geitenfokvereeni- ging om een subsidie, in verhand met een nadeelig saldo. B. en W. stellen voor f 10.voor dit jaar toe te kennen. De heer Keizer vraagt of ook al niet eerder een bijdrage verleend is. De secretaris deelt mee, dat dit in November 1919 geweest is. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeen© stemmen aangenomen. Het muziekgezelschap Excelsior vraagt om een subsidie. B. en W. stellen voor om dit adres tot de behandeling) van de begroeting voor 1924 uit te stel len, omdat voor 1923 hiervoor een bedrag van f25 is uitgetrokken. Aldus besloten. Ingekomen is een adres van de afdeeling Alkmaar van de vereeniging tot Zedelijke Verbetering', van Gevangenen, om een subsidie van f10. B. en W. stellen voor, voor dit en voor volgende ja.- ren elk jaar een subsidie toe te kennen van f 10. Al dus wordt besloten. Van Ged. Staten is de med'edeeling ingekomen, dat de gemeente f 70.50 heeft te storten voor bezoek van een leerling aan het gymnasium. Van het gemeentebestuur van Haarlem is bericht ingekomen dat de gemeente f 181.48 heeft te storten voor één leerling van de middelbare technische school aldaar. Van het gemeentebestuur van Alkmaar is. bericht ingekomen dat de gemeente f275 03 heeft te storten voor leerlingen van de Rijks II.B.S. aldaar. Van hetzelfde gemeentebestuur is bericht ingeko men dat de gemeente een nog niet vastgesteld bedrag heeft te betalen voor drie leerlingen van de Huis houd- en Industrieschool en de Ambachtsschool. Voorzitter deelt mee, dat al deze bedragen niet op de ouders mogen worden verhaald en stelt voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werdt, besloten. De heer Duijves acht het treurig dat het niet ver haald kan worden, vooral waar het meestal menschen betreft, die het zeer goed kunnen betalen. Voorzitter: Het -is terecht wat u zegt. Van B. en W. van Alkmaar is bericht ingekomen, dat voor de leerlingen aan de Handelsdagschool al daar f 477.48 en voor de Hoogere Handelsschool I245.79M betaald moet wordën. Zooal» de heeren weten .bestaat er een verordening dat dit alles teruggevorderd kan worden. Voorzitter deelt in dit verband mee. dat bij de stuk ken ter inzage gelegd was een schrijven van den directeur den Middelbare Handelsschool en Hoogere Handelsschool te Helder, waarin wordt meegedeeld dat de schóolgeldregeling voor leerlingen uit buiten gemeenten precies is als voor die van Helder en dat de gemeenten niet tot bijdragen verplicht worden. Spreker wenscht in het bijzonder de aandacht op dit schrijven te vestigen. Het kan in het belang van de ouders zijn dat. dit bier wordt meegedeeld, al kan niet ontkend worden dat het bezoeken der scholen te Helder bezwaarlijker is. Wethouder Ootjers: Als we op het moment de verordening niet hadtien, zou doe» er vermoedelijk ook niet kunnen komen. Voorzitter: Vermoedelijk niet. Ged. Staten huldig den aanvankelijk de meening d'at de ouders pas met een inkomen van f6000 in de gelegenheid zijn zelve de kosten te dragen. De heer Ootjers wijst er op dat het zoo meer en meer een ongezonden toestand' wordt Voorzitter is het daarmee eens. De wetgever had vermoedelijk beter gedaan in de Nijverheidswet vast te leggen, dat voor alle scholen of voor geen enkele terugvordering kon plaats hebben. De vereeniging van Ned, Gemeenten tracht wetswijziging te krijgen, waarmee de scheeve toestand zou kunnen worden op geheven. De heer Heeman: Het betreft in den regel men schen die het best kunnen betalen en pok wel willen betalen. De heer Ootjers: Ik zou er voor gevoelen als we alleen konden betalen voor menschen, die dit zelve niet kunnen doen. Voorzitter: De school ia met de bestaande regeling ook niet gebaat. Voorzitter: Ik hoop dat door de ouders ook aan onze U.L.O.school gedacht wordt, wanneer ze de plannen voor hun kinderen overwegen. Deze school heeft veel gekost, kost nog geld en voorziet in een dringende behoeft, wat meer en meer tot uiting •komt Aan J. Koomen en W. J. Sinit wordt ontheffing verleend! voor hondenbelasting» Daarna worden enkele administratieve zaken als betaling uit onvoorzien en vaststelling van een sup pletoir# begrooting afgedaan- Ter tafel komt. een veranderde schooigeldregelin® voor de U.L.O.school, welke door de betrokken B. en W.'s behandeld is. Voorgesteld Wordt, deze regeling* te laten zooals die is, met dien verstande, dat overeenkomstig nieuwe wetsbepalingen niet meer het zuiver inkomen, doch het belastbaar inkomen met kinderaftrek in aan merking genomen wordt. Aldus wordt beslaten. In verband met het schrijven van Ged. Staten, wordt door B. en W. voorgesteld te berichten, dat de Raad het salaris voor den tegenwoordigen gemeente ontvanger bepaald wenscht te zien op f800, met 4 jaarlijksche verhoogingen van f75. In verband met de circulaire van Ged. Staten., heeft de gemeenteontvanger een omschrijving ingezonden van zijne werkzaamheden, waaruit blijkt dat deze vooral door de bijzondere scholen in deze gemeente veel meer zijn dan in gelijksoortige gemeenten. De heer Duijves vindt het voorstel te hoog. Hij wil de periodieke verhoogingen laten vervallen en het salaris brengen op f700. Er moet. bezuinigd wor den en het is een gemakkelijke werkkring. De H. O. heeft hij niet meer te innen en periodieke verhoogin gen zijn in 't minst niet noodzakelijk. Voorzitter: Toen het vorig jaar het besluit werd genomen om het salaris voor zijn opvolger op die bedragen te brengen, was dat van den H. O. reeds bekend. Het besluit is toen genomen ook met uw stem voor. Daarom meenden B. en W. dan ook nu niet lager te moeten gaan. Het besluit is toen na rijp beraad genomen. De werkzaamheden zijn door den H. O. aanzienlijk verminderd, doch door de bij zondere scholen belangrijk toegenomen. De heer Duyves: Als hij die niet had, was er niets meer te doen dan de mandaten. Voorzitter: Hij heeft door de bijzondere scholen ook de schoolgelden van (kinderen uit buitengemeen ten te innen en heeft ook de sluisgelden. Het werk is aanmerkelijk grooter dan in naburige gemeenten. Het kan gerust als een soort, minimum beschouwd worden. Bij de bestaande regeling is het maximum f1400. De heer Duijves: Men kan het wel op f2000 bren gen. Dè heeren Heeman en De Geus vinden het voorstel van B. en W. pok wat hoog. De heer De Geus merkt op dat de gemeente wel goedkooper kan klaar komen. Vcor f750 en f800 komen er veel sollicitanten. In Oudkarspel en Brpek is ook een sluis. Voorzitter: Pardon, de hoofdzaak is de schoolgel den. Een gedeelte is ook finantieele verantwoordelijk heid. De heer De Geus: De finantieele verantwoordelijk heid is van dien aard, dat iemand1 het op prijs moet stellen als hij het vertrouwen geniet. Voorzitter: Ze zien dit vertrouwen liever in geld omgezet. De heer Dè Geus: Dat is weer iets anders. Voorzitter: Als het aanbesteed werd zouden we nog goedkooper klaar zijn. doch waar blijft dan de fi n a n t i eel e v eran t vv o o rd e 1 ij k h e i d Wethouder Ootjprs: Als de heeren het werk wisten zouden ze er anders over oordeelen. Voor lager sa laris zouden we zeker 100 sollicitanten krijeren. doch 80 90 pet. daarvan zouden we toch zeker liever niet hebben. Naar den tegenwoordigen plaatselijken t( ostand mag men een ambtenaar niet behandelen. Wethouder Barten: De capaciteiten van onzen ont vanger kunnen we waardeeren. Als er een vacature komt, behouden we ons het recht voor een andere re geling voor te stellen. Na verdere bespreking leest de secretaris het schrijd van van den ontvanger voor, waarna de heer Duijves vraagt boeveel uren zitting wordt gehouden. Voorzitter: Tweemaal per week enkele uren, doch dit mag niet als maatstaf genomen worden. De heer Keizer: Noordscharwoude heeft met de ambtenaren een geschiedenis achter den rug, die wel de overdenking waard zijn. Er zijn in den loop der tijden veel teleurstellingen geweest die veel geld ge kost hebben en veel dajgelijksche teleurstellingen ge- gaven heeft, zoo zelfs dat bij oen accountantsonder zoek in geen weken orde te brengen was. We kunnen nu roemen op flinke en degelijke ambtenaren. Het is wel goed' dat eens naar voren te brengen. Het voorsteT van B. en W. sluit Zich volkomen aan bij dat van het vorig jaar. Toen viel er piet afcn te tomen. Als we den vroegeren tijd in ons geheugen terug roepen, ïs er veel gebeurd. In dit verband zou ik drie personen kutnn^n noemen. Ik zal' echter geen nameh noemen. Een pluimpje komt den ontvanger wel toe. Ondanks de tijdsomstandigheden moeten de krachten betaald worden. De heer Zut deeTt mee, dat ook "hij' het voorgestelde aanvankelijk te hooö achtte. Vandaag is hem echter ten volle gebleken, aat dit niet het geval is. De heer Duijves stelt voor het salaris op 700 gulden te bepalen, doch het voorstel 'fcordt niet g^steuno. De heer De Geus vindt, het voorstel-Duijves te laag en dat van B. en W. te hoog Dat we .niet over het werif gunnen oordeelen kan waar zijn. Het gapt niet over de capaciteiten van den gemeenteontvanger. We achten hem eyen hoog a's iemand anders. De heer Zut zegt nogmaals, dat er veel meer werlc is, Idan hij aanvankelijk dacht. De heer HeemanHet is toch ook geld. De heer Barten wijst eveneens op hetgeen achter den rug is. De heer De GeusHet scheelt ook een heel stuk, dat we dezen Burgemeester hebben. VoorzitterWe móeten niet te veer in bijzonderheden uitwijden, doch ik zou het liever omkeeren. Voor B. en W. is het beter te dragen als de gemeenteontvanger voor rijft taak' berekend is. Ten slotte wordt het voorstel van B. en' W. mei 6—1 stem (Duijves) aangenomen. Op voorstel van B. en \V. wordt bes'oteft, het bekende adres van Grootebroek voor kennisgeving aan te nemen Van Ged. Staten is eetn schrijven ingekomen betref fende verhaal van pensioenbijdragen. Dit bedraagt, zegt Voorzitter, nu 4 pet. en B. en W. stellen voor dit ook op de nieuwe pensioenwet .Van toepassing te brengen. Hiertoe wordt besloten. B. en W. stellen voor een bepaling in de poIitever»n- dening op te nomen, dat de ingezetenen bij" gladde wegen verplicht zijn deze te bestrooien. Tot heden ontbreekt een dergelijke bepaling in de politieverordening. Yoor den afgeloopen winter wa» het vriendelijk verzoek gedaan, doch dit hielp weinig B. en W. zijn er op teruggekomen, om' dit van gemeente wege te doen om ae "kosten. Het kóst heet wat. Op elke uitgave moet bezuinigd worden, of zoo mogelijk moet ze geheel worden voorkomen. Dat 'het mogelijk is, blijkt o.a. in Alkmaar en Amsterdam De heer HeemanKost dat dan zooveel 7 Nu zullt^ we enkel hen verplichten dk aan de straat wonen. Voorzitter: Voor de eilanden is het ook niet noodig. De heer HeemanEen ieder heeft geen zand. Voorzitter: Toch wel sintels, molm of iets dergelijk*. De heer HeemanEen asla, doch dut Is zoo weinig. VoorzitterHet is een ui'.gaaf die vermeden kan wor den. De heer Heeman: De moesten doen het niet. Voorzitter: Daarvoor is dan de politieverordeniinfl. De heer Heeman heeft bezwaar om daarmee de mönschen Üastic te valletn. Elk heeft geen zand en b.v 'voor groote stukken als bij de Kath. kerk is het niet uit te voeren. Voorzitter: Dat zali van gemeentewege moeten ge schieden, evenals de bruggen,. De heer Heeman: Als het van gemeentewege gaat, betaalt een ieder daar aan. Elk profiteert er ook van. Ik dacht dat de uitgave niet zoo hoog was. Laat dat nu 100 gulden kosten. We krijgen van alles op straat. Als de dooi intreedt wordt het een zeer vuile boei ©n het is niet bevorderlijk voor den weg. Voorzitter: Een vuile straat is geen bezwaar. U zegt, f 100 is niet veel, doch we staan soms stil bij 10 gulden. De heer De Geus is het met Heeman eens. Een, be hoorlijk zandpad is van veel belang en het gebeurt dan ook op tijd. De heer Heeman: Me* het ijshakken geeft het ook reeds moeilijkheden/. Wethouder Barten acht het weik niet zoo groot en een ieder heeft wel iets te strooien. De menschen moéten er aan gewoon raken. Enkel© onwilligen moeten dan maar gedwongen worden. Wethouder OotiersU weet dat het voorster ook mijn volle sympathie niet hedft, al bon ïk er ter. slotte misschien eenigsziins mee aceoord gegaan. De proev, hedft niet voldaan. Slechts enkelen hebben gestrooid. Er is geen medewerking van het publiek ©n dwang in deze. daar voel1 ik weinig voor. Publieke plaatsen moeten toch ook van gemeentewege bestrooid worden. We zouden missc.hein zelf wat zand in voorraad kunnen hebben. Een mannetje is wel te krijgen. Het publiek is er ook niet mee gediend. De hoer De Geus: Als het Van gemeentewege gaat, gebeurt het ook goed en we betalen met elkaar. Voorzitter wil eten die 100 gulden liever besteden voor een of andere vereeniging. Met 6—1 stemmen wordt het vorster van B. en W. verworpen. Woor alleen Wethouder Barten. Do Voorzitter deelt hierna mee. dat het uurwerk' in den gemeentetoren af is. De kloK gaat niet meer en is absoluut Versleten. 'B. en W hopen de e.v. bijeen komst niet voorstellen te komen om daarin te voorzien- Het is geen meevaller, doch het was te voorzien. De heer Heeman zegt, dat er het vorig jaar ook al over gesproken is. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering met een woora van dank gesloten wordt. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 29 Juni, 's middags 2 uur. Voorzitter-Secretaris de heer A. C. Kroon, Burge meester. Afwezig de heer Groen, die later prompt ten 2 uur, ouden tijd, verscheen. De voorzitter! opent de vergadering, waarna door den heer Reinders de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger op 4 Juni, waaruit (bleek, dat overeen komstig de boeken in kas was een bedrag van f3904.— waarvan f3696.80 op de girorekening. Bericht van h.et centraal stembureau, dat mevr. Rootjes^-Hofland hafe benoeming als lid van d,en Raad niet heeft aangenomen en in hare plaats ge kozen verklaard is de heer P. Kroon Jbz. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot verkoop van water; van het besluit tot het doen van betalingen uit den post van onvoorzien en van de 3e suppl. begrooting 1922 en de 2e suppl. begrooting 1923. Bericht van den Minister van Onderwijs, Kunsten cn wetenschapnen, dat de gemeente voor 2 leer lingen op de Rijks H.B.S. over het tijdvak 1 Sept.- 31 December heeft te betalen f137.50. De bekende circulaire van Ged Staten inzake mug- eenverdelging. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten om een desbetreffend artikel aan de politiever ordening toe te voegen, nader te formuleeren,, omdat toch vernieuwing van de politieverordening moet nlr.ats hebben. Het bekende adfres van <de gemeente Wymbritseradeel Inzake het invoeren van een vloek verbod, stellen B. en W. voor voor kennisgeving aan te nemen, omdat gevreesd: wordt, dat groote moeilijkheden er het gevolg van zullen zijn. te meer waar het moeilijk zal uit* te maken zijn, wat onder Godslastering ver staan wordt. De heer Sehrieken is het volkomen met de mee ning van B. en W. eens. De gezindheid is reeds even slecht als de daad. De heer De Groot acht er niets tegen om adhaesie te betuigen. Men weet toch niet of er een bepaling in de wet zal worden opgenomen. Als het aangeno men wordt, kan het vooral op kermis en dergelijke gel-eenheden zijn nut hebben door op te treden te genover sjappies uit naburige gemeenten, 't Gaat bij die gelegenheden soms bij Godver op. Voorzitter: Als ze 's nachts opscheppen» zijn ze op grond van burengerucht er toch reeds bij. Kr is al tijd geen politie bij cn voor burengerucht kan op getuigenis ingegrepen worden. De heer De Groot zou dan willen, dat de politie Zaterdags en Zondags een keertje meer rondging. Voorzitter wil er gaarne op^wijzen. ofschoon hij den indruk heeft dat het wel reeds gebeurt. De heer Sehrieken: Vloeken is heel leelijk, daar- oter -zijn.we het allen eens. Zoolang er echter hog kanonnen, granaten, bommen enz. gemaakt worden is er wel wat beters te doen. Er wordt nog steeds- gemoord in naam van God. Voorzitter: U gaat te ver. De heer Sehrieken: Het is toch een feit. Zoolang dat nog gebeurt, is er een veel grootere zonde. De heer Bakker kan deze woorden volkomen on derschrijven. Het vloeken is zeer onbeschaafd, daar mee is spreker het eveneens volkomen- eens. De heer Hart: Er wordt overal wet gevloekt. Er is zelfs een spreekwoord, dat zegt: „Zooals mijn vader thuis vloekt, vloekt hij nergens. De beer Bakker: Met die woorden ga ik niet ac- coord. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met 51 stem aangenomen. Inzake de missive van Ged. Staten stellen B. en W. voor, het salaris voor gemeente-ontvanger in deze gemeente te stellen op f700, zonder periodieke verhoogingen. De heer Bakker zegt nog niet over dit punt te heb ben nagedacht. Behalve dat vindt hij het in verband met de huidige omstandigheid beter het in de vol gende vergadering te behandelen. Voorzitter: In dit verband wensch ik officieel aan den Raad mee te deel en, dat de gemeente-ontvanger plotseling overleden is, en hieruit wil spreker ten eerste de hoop uitspreken, dat zijne echtgenoot© en kinderen de kracht mogen vinden om dezen slag te boven te komen en ten tweede wil voorzitter hem huldigen voor hetgeen hij in het belang van de ge meente gedaan beeft. De administratie was steeds correct in orde en ook de kas werd steeds in be#te

Schager Courant | 1923 | | pagina 9