Raad Petten. Eiidervoedsel Homles Maïzena TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Dinsdag 3 Juli 1923. 66ste Jaargang. No. 7256. Vergadering van» den Raad] der gemeente Peltten, op Vrijdag 29 Juni 1923. Afwezig de heer Timmerman, zonder kennisgeving De voorzitter opent de vergadering, waarna lezing der notulen plaats heeft, welke zonder op- of aan merkingen worden vastgesteld. De voorzitter zegt, naar aanleiding van de vraag van den heer Koopman, gedaan in de vorige verga dering, omtrent de melkvoorziening, dat Tiessen de melk van de fabriek betrekt voor f 0.10, en zooals bekend, verkoopt voor f 0.13. De heer Koopman acht 3 centen winst wel nooddg, doch, vervolgt spreker, ik meen, dat zij die aan die fabriek melk leveren, geen melk aan particulieren mogen leveren. Ja, zegt voorzitter, dat is eigenlijk Uoo, maar door en om verschillende omstandigheden heeft het be stuur der fabriek hierop geen pressie uitgeoefend. Voorzitter deelt nog mede, dat de verkoop van de oude lantaarnpalen heeft opgebracht f42.40, wat al gemeen nogal mede viel. Zooals de heeren weten, vervolgt voorzitter, moe ten de kosten voor een vervolgcursus voortaan ge-, dragen worden door de gemeente, en op de vraag van den heer Blom, in de vorige vergadering gedaan, of wij nu ook vrij zijn, in 'het bepalen van tijd en uur waarop dan die cursus zou kunnen worden ge houden, wil ik de heeren mededeelen, dat, naar ik meen, tq Gallantsoog het idee bestaat, om een ver volgcursus te houden, waaraan ook oudere perso nen kunnen deelnemen. De leeftijdgrens zou dan na der bepaald kunnen worden en men kan in overleg treden, wat kosten betreft, met het hoofd der school, en, naar ik veronderstel, hebben wij' dan met de schoolautoritei-ten niets uit te staan. Allen gevoelen ook wel voor dat idee. B. en W. stellen voor, een kasgeldleening te sluiten groot f 10000.—. De voorzitter geeft in korte trekken een overzicht der finant.iën. waaruit blijkt, dat door het. uitblijven dei- subsidie, deze kasgeldleening noodig is. Met algemeene stemmen wordt besloten, voor het dienstjaar 1923, een kasgeldleening aan te gaan van f 10.000.— Wordt medegedeeld, dat bij de laatst gehouden kasopname conform de boeken in kas was en be hoorde te zijn f 122.43 K, Voor kennisgeving aangeno men. Wordt aangeboden een le suppl. begrooting, slui tende in ontvangst en uitgaaf op f 150163. Wordt voorgesteld, eenige af- en overschrijvingen te doen tot een bedrag van f 1055 33, en uit den post onvoorziene te betalen verschillende posten, loopen- de tot een bedrag van f 150 46. Al deze zaken worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Het adres van Wymbritseradeel, betreffende het vloek verbod, werd na voorlezing, voor kennisgeving aangenomen. Het adres van Ged. Staten, betreffende jaarwedde gem.-ontvanger werd voorgelezen, en daarna beslo ten het bij de begrooting in behandeling te nemen. Wordt, aangeboden jaarverslag vleeschkeuring, kring Barsingerhorn. Zal bij de leden circuleeren, daar voorzitter meent, hieruit een heel aardig over zicht te kunnen krijgen omtrent de werking. De rondvraag niets opleverende, sluit voorzitter de vergadering. TFG^N HFT VFFNUTFN VAN DE WEGEN DOOR ZWARE AUTOMOBIELEN. Op grond van de ervaring opgedaan in de laatste jaren, is het in Noord-Hollaind noodzakelijk gebleken, tegen het vernielen der wegen door het zware motor- verkeer, afdoende maatregelen te nemen. Aangezien de Motor- en Rij'wielwet, de provinciale besturen niet de bevoegdheid geeft, het motorverkeer bij verordening te regelen, doch die besturen de wegen wel geheel voor dat verkeer kunnen afsluiten, is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland besloten, van de bevoegdheid tot afsluiting gebruik te maken, met gelijktijdige bepalirg dat van net verbód tot het berijden der wegen onthe&fing zal .worden verleend aan hen, die bereid zijh, zich aan de in. het "besluit opgenomen voorwaarden te onderwerpen. De afsluiting, welke alle wegen Dn de provincie Noord-Holland omvat, met uitzondering van de rijks wegen en de wegen gelegen in de kommen der'gemèen- ten, voorzoover d.eze_ laatste geen provinciale wegen zijn, zal op 1 Aug. a.s ingaan. Zij zal geldein voor motor rijtuigen op meer dan twee wielen, ledig zwaarder dan 1700 Kg. indien de wielen voorzien zijn van gummi wielbanden. Deze laatste bepaling heeft ten doel alle motoirijtuigen welke niet van gummiwielbanden zijn voorzien - en die de grootste schade aan de wegen veroorzaken in de afsluiting te betrekken. Aangezien net richt van motorrijtuigen veelalzeer o-ngslijk over wielen is verdeeld, geldt de afsluiting tevens voor alle motorrijtuigen op meer dan 'twee wielen met een belasting van een der wielen grooter dan 1300 Kg. Van de afsluiting zijn intusschen uitgezonderd, personenmo- torrijtuigen met niet meer dan zitplaatsen. Door deze bepaling worden de toerauto's die steeds van fuchtban- ken zijn voorzien, en als regel, weinig schade aan de wegen toebrengen, vrij1 gelaten, terwijl de z.g.n motor bussen, welke veelal op massieve gummibanden loopen en voorts door het herhaaldelijk stopnen ën weer aan zetten als gevolg van het iin- en uitlaten van passagiers, zeer groote schae veroorzakend, in de afsluiting wor den begrepen. Ten einde zooveel mogelijk administratieven omslag te vermijden, wordt bij het besluit tot afsluiting der wegen, van 'het verbod tevens ontheffing verleend aan een ieder die zich bereid verklaart de in het besluit opge nomen algemeene ontheffingsvoorwaarden na te leven. Formulieren voor het afleggen van die verklaring, benevens een afdruk der voorwaarden zijn aan de Provinciale Griffie te Haarlem (Jansstraat) te verkrijgen en worden op verzoek aan belanghebbenden toegezon- n' terugzending van deze verklaring behoorlijk ingevuld en 'onderteekend, wordt een bewijs van ont heffing uitgereikt. De voorwaarden tot ontheffing waarin onder meer een maximum wielbelasting en snelheidsmaximum zijn opgenomen, kunnen niet voor alle wegen gelijk zijn]. De maximum wielbelasting voor de op zandgrond ge legen wegen, zal b.v. belangrijk grooter kunnen zijn, dan die voor wegen welke door drassig polderlnhd' leiden. In het besluit is mitsdien een classificatie der wegen opgenomen., al naar gelang deze beschouwd Icunnen worden bestand te zijn tegen een maximum wielbelasting van 2600, 1800 of 13Ö0 Kg. Bij hetzelfde besluit wordt een algemeene vergunning verleend tot het rijden met motorrijtuigen op meer dan drie wielen met volgwagens, waarvoor, althans voor zoover het geen rijkswegen betreft, op grond van tiet Motor- en Rijwielreglement, vergunning van Gedepu teerde Staten wordt vereiscnt. Ook voor het verleenen van deze vergunning zijn in het besluit een aantal algemeene voorwaarden opgenomen en de vergunning mJ weder worden verleend na het inzenden van oen verklaring door den belanghebbende, dat hij zich aan die voorwaarden zal houden. Formu.ieren voor het af leggen van deze verklaring, zijn eveneens ter Provin ciale Griffie verkrijgbaar. Ook nier zal na terugzending der verklaring, behoorlijk ingevuld en Onderteekend, een bewijs van vergunning worden uitgereikt. Bij de aanvrage zal duidelijk moeten worden vermeld of men al'lleen verlangt een ontheffing voor het rijden met een enkel' motorrijtuig of tevens een vergunning voor het hebben van een. volgwagen. Ten slotte: de voorwaarden i]n het besluit genoemd, zijn algemeene voorwaarden, welke zijn bedoeld voor het gewone verkeer met motorvrachtwagens ©n daaraan gekoppelde aanhangwagens. Het Provinciaal Bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor, voor motorwagens en aanhangwagens welke voor speciale doeleinden (b.v. voor den landbouw) worden gebezigd, voor ieder geval afzonderlijk, eenjgszips afwijkende voorwaarden te stellen DE LEERPLICHT. Men schrijft aan het Hdbl'd. De nieuwe aanschrijving van den Minister van On derwijs over de toepassing van de Leerplichtwet maakt een einde aan de zoogenaamde soepele toepassing der wet, die zeker in menig opzicht met een ni©t-toepassing der wet gelijk stond en dan ook vele, niet ongerecht vaardigde critiek uitlokte. Krijgen we nu de volledige toepassing der wet, en vervolging van alle ouders die niet zorgen dat hun kinderen na het zesde, ook .nog een zevende leerjaar doorloopenZoo zou het zeker moeten zijn, maar zulk een toepassing zal onmogelijk blijken. In de eerste plaats aoor ae bepaiing der Onderwijswet^ volgens welke in 1920 bestaande scholen nog tot 1925 op den ouden voet "mogen blijven voortbestaan- Deze hebben zich voor het meerendeel niet op de naleving der ver scherpte Leerplichtwet voorbereid, mede niet, daar me nigeen geloofde of althans hoopte dat het ook na 1925 met die wet nog zoo'n vaart Iniet loopen zou. Voorts zijn er de vele scholen ten plattelain.de voor welke de Leer plichtwet eenvoudig niet kan toegepast worden, omdat er geen lokalen voor het 7e leerjaar aanwezig zijn, noch geld, noch lust om ze, ook na de gekenterde meening van den Minister, of van de Kamer zoo men wil, aanstonds te gaan bouwen. We voorzien heel wat moeilijkheden op dat punt. Eindelijk zijn er nog de vele gevallen, Vaarin ouders, die het goed met hun kinderen voor hadden, en hen nog een poosje op school1 lieten, al eischte de wet het niet, thans voor ae gevolgen worden gesteld omdat de Inspecteurs eisehen moeten dat ze het zevende leer jaar doorloopen en dus geen verlof mogen geven aan die kinderen om de school voor het einde van <len loopenden cursus 'te verlaten. Hun kameraden zijn al lang van school af, en waar dat mogelijk was, reeds in veldarbeid of huiselijk bedrijf te werk gesteld, zij zullen moeten blijven op straffe van vervolging. Deze goedgezinde arbeiders worden de dupe van hun ver trouwen in de wetgevende macht die een wijziging van de Leerplichtwet in het vooruitzicht stelde. Er zijn gevallen bekead, waarin de soepele toenassing der wet oorzaak was dat de hoogst, zevende, kl'aSse eener school overbleef met een dozijn leerlingen of minder, wier onverplichte aanwezigheid thans in een verplichte wordt omgezet. In andere gevallen is de duur van den cursus, door reorganisatie van de school, met een half jaar .verlengd; dat half jaar kon er mee door, maar er werd op gerekend, .dat het dan niet tenger duren zou; met September zouden de jongens of meisjes van school gaan..,.. 'Zal het nu een jaar moeten worden, of hebben de Inspecteurs van het onderwijs de vrijheid om..... op eigen gelegenheid de toepassing weder soepel te maken* O moet aan hooge eisehen vol doen. Het moet zuiver, licht verteerbaar en toch voedzaam zijn. Deze drie eigenschappen zijn op gelukkige wijze ver- eenigd in Honig's Maizena, Let op de sloitxegels als bewijs van echtheid. i 3 "UW E DIRKSHORN. Reeds lang wordt er door muziekliefhebbers alhier 'gevoeld, dat er voor de Muziekvereeniging een tent •moest wezen, doch altijd is het de vraag, waar moet die muziektent komen te staan, waar is of wie heeft een mooi luw plekje voor deze muziektent. Deze vraag is thans bijna opgelost; door het dempen van ©enige slooten in de kom vam ons dorp. is thans bij' den café houder Th. IJff een zeer mooi plekje ooengekomep, waar met een beetje goeden wil gemakkelijk een vasten tent gebouwd kan wordetn, terwijl dan tevens op dat terrein een 150 zitplaatsen zijn. Wat ook een behoefte is, daar men bij concerten die gegeven worden, altijd moest slaan fcn dit voor velen niet gemakkelijk is. Wij willen hopen, dat èn Vereeniging èn Muzieklief hebbers spoedig mogen slagen ep op dit mooie plekje een muziektent moge verreizen. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 30 Juni hield de Tuinboüwvereeni- ging „Anna Paulowna" een algemeene vergadering in de „Vlas- en Korenbeurs". De voorzitter, de heer D. Stammes, opende de ver gadering met den wensch, dat de besprekingen zou den mogen zijn in het belang der vereeniging. De secretaris, de hoer D. Kaan Jz., las daarop de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld met dank voor de uitvoerige weergave. Medegedeeld! wordt, dat de 'heeren H. Pennekamp en F. van Lierop zijn benoemd tot keurmeesters. Van het Centraal Bestuur van de Veilingen in Ne derland is een circulaire ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat met den Plantenziektenkundigen dienst een regeling getroffen is, waardoor de moge lijkheid is geopend om de aardappelen, voor het ver krijgen van een certificaat van gezondheid, aan de veilingen te keuren. De aardappelen, door den vei lingskeurmeester gekeurd, ontvangen een waarmerk in den vorm van een label, waarop het merk van het Centraal Bureau van Veilingen voorkomt. In verband met het gebruik van het veilingsmerk en de regeling met <ien Plantenziektenkundigen Dienst worden door het Centraal Bureau eenige voorwaarden gesteld, waaraan de partij aardappe len, waarvoor het merk gewenscht wordt, dient te voldoen en waarvan de voornaamste zijn: a. De partij moet voldoen aan de eisehen, gesteld door den Plantenziektenkundigen Dienst. De aardappel moet voor grootte een minimum- maat hebben van 33 m.M., voor poters van 25 m.M. e. De aardappels moeten vrij zijn van groen. d. Het toelaatbaar perouvtag» zaad of kirt I» tea hoogste 4 pet. Verder is nog de volgende mededeeling ingeko men: Van af 1 Juni is er een speciale snel verbinding (stukgoed en wagonlading) voor Engeland. Dage lijks vertrek van Anna Paulowna op alle werkdagen cm 1.02 des namiddags; op Zaterdagmiddag echter om 2.20. Aankomst Hoek van Holland 's avonds van denzelfden dag om 10 uur. De verlading volgt kort daarop, terwijl de aankomst te Harwich en Londen, buiten onvoorziene omstandigheden natuurlijk reeds den vólgenden dag plaats heeft. Deze dienst, ingesteld door de firma Hudig-Pieters te Hoek van Holland, is natuurlijk voor den Noordhollandschen handel van groot belang, waarom wij willen hopen, dat hij blijvend moge zijn. Het Bestuur stelt voor, om' de eeTste veiling te gouden op Vrijdag 6 Juli, aanvang des morgens om 9 uur, zomertijd, welk voorstel na eenige bespreking wordt aangenomen. Daar het Bestuur ook nu weer zijn bemiddeling aanbiedt voor het betrekken van Friesche pootaard- appelen, wordt door verschillende leden opgaaf van verlangde hoeveelheid gedaan. Het Bestuursvoorstel, om van het veilingsgebouw een geheel afgesloten gedeelte als bergplaats bij in schrijving vopr 1 jaar te verhuren, wordt na eenige discussie aangenomen. De vereeniging zal zich ech ter de gunning voorbehauden. Bij de rondvraag vestigt de her R. L. Waiboer de aandacht op zijn proefveld aardappelen (selecties- teelt), waarop de heer van Lierop meent, dat men dan eerst eens naar dJat proefveld zal moeten kij ken, alvorens zijn poters uit Friesland te betrekken. Ook anderen uiten de wenschelijkheid daarvan., het geen tengevolge heeft, dat de heeren Stammes, Pen nekamp, Keppel en E. Komen als Commissie worden aangewezen om het proeiveld in oogenschouw te ne men en rapport uit te brengen van hun bevindingen. De heer Van Lierop wenscht het veilingsterrein beslist afgebakend te zien, waarop dit wordt vastge steld zich uit te strekken tusschen 't Oude Veer en de brug bij West erve ld. Zijn voorstel om 5 pet. te heffen inplaats van 3 pet., en daarvan later 2 pet. te rug te geven, wanneer niet gebleken is, diat men in middels onderhands heeft verkocht, kan niet in be handeling genomen worden, omdat het niet op de agenda stondi. Er zal echter zoo spoedig mogelijk oen Bestuursvergadering en daarna een algemeene vergadering gehouden worden; waarop een dwang middel om' het marktbezoek te verhoogen, in den geest van het door den heer Van] Lierop gedane voor stel, aan de orde zal worden gebracht. Wel gevoelt men, dat men bij de aanwending van eenig dwang middel gevaar loopt, leden te verliezen, maar men heeft de overtuiging, dat er iets althans gedaan moet worden, want anders gaat de veiling tóch ten gronde. Ook enkele andere dingen kwamen nog ter sprake, en daarop sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de aangename samenwerking. BROEK OP LANGENDIJK. De bij de verkiezing gekozene raadsleden, hebben allen hun benoeming aangenomen. ANNA PAULOWNA. De gymnastiekvereniging D.O.K.E.V. te Van Ewijcksluis is Zondag weer niet roemloos uit de wedstrijden te Schagen, huiswaarts gekeerd. Met het ver springen behaalden de heeren A. Koster en N. Dekker, respectievelijk den 3en en 4en prijs. Maar spannend in hooge mate was de estafetteloop van 4 maal 100 M. Het ging hier om den wissel tak, welke D.O.K.E.V. tijdelijk in bezit had en het scheelde maar o zoo weinig, of de vereeniging had dien behouden. Immers, den eersten-keer waren D.O.K.E.V. en Pro Patria van Helder gelijk, en wel in 51 sec. Den 2den keer behaalde Pro Patria het einde na 501/5 sec. en D.O.K.E.V. na 502/5 sec. D.O.K.E.V. moest zich dus met den 2en prijs, een zilveren medaille, tevreden stellen en zag zich genoopt, al was het dan ook na eervolle verdediging, de wisseltak voorloopig aan P. P. af te staan. WIERINGERWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot, Rens Kaan Wz., thans te Alkmaar, is geslaagd voor zijn eindexamen 5-jari- ge cursus Hoogere Handelsschool. WIERINGEN. In de algemeene vergadering van „Het Heemraad schap Wieririg^n" word wegens periodieke aftreding van den heer J. P. J. Mulder als Heemraad, d* vol gende aanbevelingslijst opgemaakt: 1. de heer J. P. J. Mulder te West.erland; 2. de heer S. Russelman te Poelweg; 3. de heer J. C. Kooij te Dam. Tot secretaris penningmeester werd ook wegens periodieke aftreding herkozen de heer O. J. Bosker, welke zijn herbenoeming aannam. Verder werd besloten, het geheele wegencomplex om de Oost, in eigendom van 'het Heemraadschap, te verbreeden en alzoo op de noodige breedte te brengen, KROMMENIE. De soc.-dem. raadsfractie heeft bij Ged'. Staten ver zet aangeteekend tegen het raadsbesluit, waarbij aan den directeur der gasfabriek een gratificatie is toe gekend van f 2000. VEEL KARPERS. Te Oosthuizen worden den laatsten tijd door hen gelaars veel karpers gevangen. Een viS9cher heeft er op één diag gevangen, waaronder een van 10 pond. BIETEN VERB OUW. Dank zij den sterkgestegen suikerprijzen op de wereldmarkt is, tegen verwachting in, het oogstjaar 1922 voor de suikerbietenverbouwers over 't alge meen nog een goed jaar geworden: werden de bieten van het oogstjaar 1921 gemiddeld met slechts f 12 per 1000 Kg. betaald, voor die van 't oogstjaar 1922 werd gemiddeld door de Groningsehe boeren niet minder dan f20 per 1000 Kg. ontvangen en 't is zelfs niet onmogelijk dat er nog opnieuw door de fabrie ken een uit keering kan worden gedaan. Onder deze omstandigheden geeft de teelt van bie ten, die gemiddeld 30.000 a 35.000 K G. per H.A. ople veren, zeer goede financieele resultaten en daar wat de prijzen betreft de vooruitzichten voor den oogst 1923 niet minder gunstig zijn, werden er. ook al om dat de aardappelteelt zeer sterk is ingekrompen in 't Groningsehe zeekleigebied, groote oppervlakte voor bietenbouw bestemd. Op 't oogenblik maken echter de met dit gewas be- teelde pèrceelen een armzaligen indruk: ze zijn, als gevolg van de veel te lage temperatuur in Mei en Juni in hun ontwikkeling meer dan een maand ten achteren. Maar de oogst ij d valt eerst in 't laatst van September en in October, zoodat, wil de natuur van nu af meewerken met veel warmte en veel zonne schijn, die achterstand nog weer geheel kan worden ingehaald. VERDUISTERING. Te Amersfoort is gearresteerd verdacht van verduiste ring van eetn bedrag van pl'.m. f 20 OCO bij' de fa. Van dei Zoo, de Jong en Van Ophoven, aldaar, de procuratie houder S., die reeds 18 jaren bij de firma werkzaam is. Gedurende de laatste jaren was hij' leider van het kantoor der firma te Bussum en speculeerde or> geerde rekeningen. Maakte hij1 met die speculatie winst, dan disponeerde hij over het bedrag, werd er verloren, dan werd dat verlies in het debet der rekeningen bijge- bockt. Hij had ook nog stukken N. W S. op zijn, naam gedeponeerd bi| de hoofd bank in Amersfoort, welke aoor een Amsterdams^he bankfinstelTng gekocht waren op rekening van de firma. De volle omvang der gepleegde malversaties is thans nog niet bekend. Daartoe zal eerst een volledig accoun tantsonderzoek Inoodig zijn. De procuratiehouder is ter beschikking der justitie gesteld. Te Amersfoort heeft men op zijn huis beslag uiten leggen. Reclames. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schêlè hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpilien. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dats een aosis FosteFs Maagpilllen verzekert goede werking van lever en ingewanden en is' het beste voorbehoedmid del tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en dro gistzaken. EEN GEHEIMZINNIGE MOORD. De Parijsche politie houdt zich op het oogenblik met een eigenaardig geval bezig, in verband met de verdwijning van Pierre Quemeneur, algemeen raads heer voor Finistère en een welbekend houtkoopman te Landernau, die reeds langer dan een maand ver mist wordt. Op 27 Mei jl. verliet deze Landernau per auto van een vriend, Sezenec. De auto die te Parijs zou wor den verkocht, raakte onderweg defect en dus besloot Sezenec naar Morlaix terug te keeren om de auto te laten repaieeren. Quemeneur nam den trein naar Parijs, na zijn zwager, Pouliguen, telegrafisch ver zocht te hebben hem een cheque van 80.000 francs te sturen, te adresseeren aan het postkantoor op de Boulevard Malesherbes. Bij zijn vertrek uit Lander nau had Quemeneur nog een bedrag van 100.000 francs in zijn portefeuille meegenomen; onderweg was hij evenwel tot de conclusie gekomen, dat deze som ontoereikend zou zijn om te Parijs de zaken af te sluiten, die hij zich had voorgenomen te doen. Eenige dagen gingen voorbij, zonder dat Queme- neur's zuster te Landernau eenig bericht van hem ontving. Op 13 Juni d.a.v. ontving zij evenwel een telegram uit Havre, oogenschijnlijk van haar broe der afkomstig, meldende dat alles goed ging en hij eerst over eengie dagen zou terugkeeren. Weer verliep er eenige tijd, doch Quemeneur keer de niet terug en zijn zuster begon aan de echtheid van het telegram te twijfelen. Inderdaad bracht een onderzoek aan het licht, dat Quemeneur het bewuste telegram niet had geschreven. De politie, die inmiddels in den arm wsa genomen, stelde vast dat op 26 Mei, den dag na het vertrek van Quemeneur uit Dreux, een heer zich aan het post kantoor in de Boulevard Malesherles had vervoegd en naar een brief, voor Quemeneur bestemd, geïn formeerd had. Er was toen evenwel nog geen brief voor dat adres aangekomen. Wel arriveerde twee dagen later de bewuste brief op dat postkantoor, doch niemand verscheen om dezen af te halen. Het staat nog niet vast, of de persoon, die aan vankelijk naar den brief geïnformeerd had, inder daad Quemeneur was. Een verder onderzoek leidde tot de opsporing van een valies, hetwelk aan den vermiste toebehoort, en dat gevonden werdi in een derde-klas wachtkamer -van het station te Havre. Het slot van het valies bleek opengebroken, terwijl er zich bovendien eeni ge bloedsporen op bevonden. Behalv e eenig linnen goed en verschillende kleine gebruiksvoorwerpen, werd ook een kaéboekje gevonden, waarin Queme neur zijn uitgaven van dag tot dag bijgehouden had. De laatste aanteekening is gedateerd van 13 Juni. Ze ■vermeldt de uitgave van 32 francs voor een spoor kaartje ParijsHavre, benevens de kosten eener lunch a 8 francs. De aanteekeningen zijn echter zeer onduidelijk te lezen, daar het valies met inhoud blijkbaar eenigen tijd; onder water is gehouden. In de naden der kleedingstukken en in een zak boekje werden eenige korrels duinzand gevonden. Maar de 100.000 francs zijn uit het zakboekje ver dwenen. Men veronderstelt dat, degene, die 'het va lies in de stationswachtkamer to Havre heeft achter gelaten reeds op 14 Juni de wijk heeft genomen naar Amerika. FFN ZWFMAVONTUUIL De Engelsche bladen maken gewag van een won derlijk zwemavontuur, dat is overkomen aan mej. Black, een leerling-verpleegster te Milford on Sea, aan de kust van Hampsbire. Mej. Black was gaan baden aan het strand en merkte toen, dat zij door het getij werd meegezogen, Zij begreep, dat het on mogelijk voor haar zou zijn tegen den ebstroom in naar land terug te zwemmen en besloot zich met den stroom mee te laten drijven, in de hoop, dat zij wel een boot zou tegénkomen. om haar op te pikken. Na twee uur drijvens had zij nog geen boot gezien, doch was zij zoo dicht bij de kust van Weght. dat zij be sloot er heen te zwemmen, daarin zij slaagde. Zij wandelde naar het naburige fort Victoria, waar de bewaker haar in dekens wikkelde en versterkingen bood. Een sleepboot van het rijk zette haar toen weer de Solent over, waar haar hij Hurst Castle een auto wachtte, die haar naar Milford terugbracht. De stoutmoedige zwemster heeft van haar spannend avontuur geen nadeel geleden. EEN BULLDOG. De Engelsche bladen maken met eenigen ophef ge wag van het overlijden van „Hefty Master Grumpy", een twee-jarige bulldog, waarvan de waarde op ten naastebij f 12.000 wordt geschat. Het beest, dat al vijf kampioenschappen had behaald, en over de 100 prijzen, is bij het vervoer in den trein door verstik king om het leven gekomen. Hij was in een van de modernste hokken in een bagagewagen gezet, doch men had zooveel koffers voor en op 'het hok gesta peld, dat het beest gestikt is. De eigena ar, die aan een van de tusschenstations eens naar zijn hond ging kijken, moest vijf mailkoffers wegzeulen om het hok te bereiken. Pogingen, een kwartier lang aangewend, om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet baten. STAATSVERZEKERING. In de Prawda doet Larin interessante mededeelin- gen over de staats-verzekering in het huidige Rus land. Blijkens de door Larin gepubliceerde gegevens werd in het eerste jaar van werkzaamheid op het ge bied van de staats-verzekering aan premiën voor brandverzekering ontvangen een bedrag van 5707 milliard roebel, terwijl in het geheel Werd uitbetaald aan schadevergoedingen 239 milliard, aldus 4.2 per cent. Nu was dit jaar het aantal branden inderdaad gering, maar daarom juist, betoogt Larin, zou het redelijk geweest zijn dat steeds schadeloosstelling tot de volle waarde had plaats gehad. En dat gebeurt vrijwel nooit: Een boer, wien swoning afbrandt, ont vangt gemiddeld niet meer dan 10 zg. warenroebels schadevergoeding, een som die ternauwernood toe reikend is om het aller noodzakelijkste huisraad aan te schaffen, maar op geen stukken na voldoende voor herbouw van de woning. Waar blijven nu de overige 6 percent? vraagt La rin. Wel: 6 percent wordt opgeslokt aan bureau- en administratiekosten, 45.7 percent aan reserve en di vidend, en de resteerende uitkeering aan den Staat. BOERENOPSTAND IN SIBERIë. Volgens berichten uit Siberië heeft zich te Tomsk een Rus hij beweert groothertog Michael Alexan- drowitsoh, de broer van den laatsten vermoorden tsaar te zijn aan het hoofd gesteld van een aantal opstandig geworden, gewapende boeren. Deze strijdmacht heeft reeds de regeeringsgebou- wen van twaalf plaatselijke sovjets vernield en. 45 der voornaamste bolschewistische ambtenaren als gijzelaars gevangen genomen. Naar verluidt, is de aanvoerder van deze contra- revolutionnairen niet groothertog Michael, maar een zekere Satrushek, vroeger commandant van het 10de divisie van het roode leger. (Gelijk bekend, werd eenigen tijd geleden gemeld, dat groothertog Michael vermoord was.)

Schager Courant | 1923 | | pagina 5