B ergerlijke Stand. VOETBAL Binnenlandsch Nieuws. VERLOVING VAN DEN ZWEEDSCHEN KROON PRINS. De Zweedsche kroonprins heeft zich verloofd met lady Louise Mountbatten, de tweede dochter -van den markies van. Milfordhaven, vroeger bekend als prin ses Louis Mountblatten. Zij is dus een achternacht van koning George. De kroonprins van Zweden is weduwnaar sedert 1920. In Mei van dat jaar is zijn edhtgenoote, prinses Margaret van Connaugha, waarmee hiji in 1906 was gehuwd, gestorven. TREINBOTSING. Uit Boekarest, 1 Juli. Bij Felix in Transylvanië kwam een passagierstrein in botsing met een goe derentrein. Van den passagierstrein derailleerden vijf wagons. Zeven dooden en twintig gewonden zijn reeds van onder de gederailleerde wagons vandaan gehaald. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de ruines zullen liggen. TREINONGELUK BIJ BRUSSEL. Uit Brussel, 2 Juli. De sneltrein Brussel—Bazel is hedenavond in het station van Genval nabij Brus sel op een stilstaanden personentrein geloopen. Twaalf reizigers uit laatstgenoemden trein werden gewond, van wie twee ernstig. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN AME- B1KAANSCHEN KRUISER. Uit Philadelphia, 2 Juli. Een ontploffing heeft plaats gehad aan boord van den patrouille-kruiser „Ridhmond", doordat zich waterstofgas had verza meld in het waschlokaal en daar tot ontbranding kwam. Bij de ontploffing die volgde, werden negen matrozen gewond. BOMAANSLAG OP EEN BELGISCHEN TREIN. Op de lijn DuisburgFriemensheim in de Belgische zóne is Zaterdagmorgen een 'bomaanslag gepleegd. De bom ontplofte 's nachts om half twee, op de brug tusschen Duisburg en Rheinhausen, in een af- deeling van den met Belgische soldaten gevulde trein. Er werden ontzettende verwoestingen aangericht. De wagons vlogen in stukken uit elkaar en deelen van de leuning van de spoorwegbrug werden weggerukt. Tot nu toe zijn er 9 dooden en 40 gewonden. Of de bom zich in den trein heeft bevonden, of op de rails was gelegd, is nog niet opgehelderd. Volgens Duitsche berichten schijnen de Franschen en Belgen nu van plan te zijn, het laatste restje van verbindingen tusschen het bezette en onbezette ge bied nog af te snijden. Op de sancties, die de stad Duisburg waren opgelegd, is nog een groot aantal afsluitingen van het verkeer tusschen het bezette en onbezette gebied gevolgd. Het spreekt vanzelf dat deze aanslag bij de Belgen een grooten indruk heeft gemaakt en dat deze noo_d- lottige aanslag geen goed zal doen aan een spoedige afwikkeling van de schadevergoedingregeling. Het aantal Belgische soldaten, 'die door den. bom aanslag om het leven zijn gekomen is tot 20 vrhorg l Vele gewonden bevinden zien in zeer ernstigen to s!a id. Men neemt thans algemeen aan, dat de ontp'ofbare stof in den wagon zelf was verborgen. Het moet, naar de uitwerking te oordeelen. een zeer groote hoevtehcid van een krachtig explosief zijn geweest. De wagon is totaal' vernield. Volgens de ,,Franf. Ztg zou bij1 het spoorwegongeluk aan ae Rijnbrug ook een Fransch generaal om he\ leven zijn gekomen. Er zijn zware bestraffingsmaatregelen ingevoerd voor de streek, waar de ontploffing plaats had. Vele steden lijden onder een. Ondragelijken druk, en het kan niet utblijven, of we kriijgen dezer dagen, weer tafrijkeJ berichten over doodgeschoten burgers, gevangen nemin gen, beboetingen, enz. enz De Paus heeft er bij Duitschland op aangedrongen, het verzet te 'doen ophouden. De jongste bomaanslag heeft den paus diep getroffen, die onverwijld den nun- cius, mgr. Pascelli. telegrafisch verzocht heeft, bij de regeertng van het Duitscne rij'k tusschenbeide te komen tot het doen beëindigen «van het verzet, dat op af schuwelijke aans'agen uitloopt. FRANKRIJK EN ENGELA^/D. Zooals onze lezers bekend is, is door Engeland een vragenlijst aan Frankrijk gezonden over de regeling der schadevergoeding van Duitschland. Frankrijk heeft daarop nog niet geantwoord en het schijnt het vaste plan van Poincaré te zijn, dit wel te doen maar mondeling. En het is het Enigelsche blad de Observer, die ge looft, dat de Britsche regeering zich in geen geval met een mondeling antwoord van Frankrijk tevre den zal stellen. Het 'blad acht het mogelijk, dat na een weigering van Frankrijk een conferentie van neutralen zal plaats hefbben, waaraan ook Engeland, Italië en Beltrië zullen deelnemen, die zonder Frank rijk met Duitschland zullen onderhandelen. Ofschoon deze meening niet is de officieele mee- ning van de Engelsche regeering,, heeft dit bericht in Frankrijk heel wat kwaad bloed gezet. Men spreekt algemeen van een spannende verhouding tus schen Frankrijk on Engeland. De Fransche bladen maakten zidh vreeselijik boos en eischten een officieele tegenspraak door die En gelsche regeering van hetgeen de Engelsche pers had geschreven. Deze officieele Engelsche ontkenning ia nu geko men in onderstaanden vorm: Londen. 2 Juli. Ofschoon tot nog toe geen aam wijzing is gegeven betreffende den aard van Frank rijk's antwoord op de dezer dagen verzonden Brit sche vragenlijst inzake het Ruhrgebied, wordt te Lon den van gezaghebbende zijde verklaard, dat het vol strekt voorbarig is, te spreken van een afzonderlijk optileden vani Groot-Britannië tegenover Duitschland, Er wordt op gewezen, dat het Britsche kabinet niet in staat is, een beslissing te nemen ten aanzien van zijn houding, zoolang het het Fransche stand punt niet kent. Het is op het oogenblik niet mogelijk, te zeggen tot welke actie Groot-Britannië zal over gaan, indien het 't ten slotte het onmogelijk vindt, de standpunten- van Engeland en Frank jij k met el kaar te verzoenen. Zooals men ziet, houdt de Ehgelsche regeering nog wel degelijk een slag op den arm, en zal het van Frankrijk's antwoord; inzake de Ruhr-plannen afhangen. wat En-geland zal dioen. Men spreekt ook reeds van een druk van Enge land en Amerika op Frankrijk, voor zoover betreft de Fransche oorlogsschulden. Het Fransche antwoord op de vragenlijst der En gelsche regeering kan dezer dagen worden tegemoet gezien. - Uit alles blijkt dat Engeland aan Frankrijk de duimschroeven heeft aangelegd. EEN NIEUW TYPE SPOORTREIN. In de werkplaatsen van de Great Wetern Railway Company te Swindon is een nieuw type spoorwa gen vervaardigd voor het express-verkeer op de lijt- nen LondenBirmingham, Wolverha/mpon, Birken- head En de eerste exnres van het nieuwe type ver trok Donderdag van Paddingtonstation, Londen, naar Birmingham, en voldeed ten volle aan de verwach tingen. De constructie van den trein is zoodanig, dat de schokken en schommelingen praktisch zijn opgehe ven: zelfs wanneer met vrij groote snelheid over een bocht wordt gereden, is dit nauwelijks merkbaar. De trein kan vergeleken worden met een buigbare „tube" of buis; de afstand tusschen de wagons, welke in Engeland steeds veel geringer was dan op het vasteland, is nog kleiner geworden, en de rijtuigen zijn voorzien van automatische centrale koppelaars, welke den indruk, die anders tusschen de buffers verdeeld wordt, overbrengen op vier veeren, elk aan een der hoeken van het rijtuig. Dit nieuwe stelsel van drukverdeeling ls oorzaak, dat de schommelin gen tot een minimum worden gereduceerd; aan de grootere stabiliteit paart zich een buigzaamheid, welke het mogelijk maakt (bochten te „nemen" zonder dat daardoor merkbare schokken worden teweegge bracht Het automatische koppel-systeem ten slotte is van groot belang, daar het personeel zidh thans niet meer tusschen de wagons behoeft te begeven voor het koppelen en ontkoppelen; gelijk men weet is een groot percentage van het aantal arbeidsonge vallen bij de spoorwegen toe te schrijven aan het bestaande stelsel, dat het personeel dwingt zicht tus schen de buffers te begeven. itzx DROGE AMERIKA. Op welke wijze passagiers zich „verversehingen" aangeschaft hebben op de „Majestic", het eerste schip dat Amerika verlaten moest met slechts sterken drank aan boord, die als medicijnen dienst doen, werd ontdekt, toen het schip te Southampton bin nenliep. De steward' vertelde eenigen verslaggevers, dat, voor dat het schip New York verliet, zij verrast wer den door een ongebruikelijk groot aantal koffers en kisten, gemerkt „reisbenoodigdheden". Deze werden geplaatst in de hutten en zagen er volkomen onschul dig uit. Nauwelijks was de reis begonnen of men vroeg den steward whisky en soda. Als men den pasagiers antwoordde, dat het schip droog was, vroeg men de kisten en koffers te openen, die dan volgela den werden gevonden met dranken. Den eersten avond op zee werd op allerlei manieren de overtre ding van het drankverbod! gevierd door de Ameri- kaansche passagiers. De flesschen werden met ge juich ontvangen en de Amerikanen, die vergeten hadden „in hun behoeften te voorzien", keken af gunstig toe, doch zij werden later schadeloos gesteld door een algemeene tract&tie. EEN ONTPLOFFING. Uit Newport (Rhode Island)a 30 Juni Bij een ontploffing in de machinekamer van den torpedo boot jager Williamson zijn 4 mannen gedood en 4 ge wond. van wie er vermoedelijk slechts een het leven af zal brengen. WATERPOKKEN IN ENGELAND. Engeland wordt op het oogenblik weer eens door de waterpokken bezocht. Totnogtoe zijn dit jaar 955 gevallen geconstateerd, terwijl de pokken zich voor al de laatste weken doen gelden. De minister van gezondheid heeft thans een waarschuwing gepubli ceerd, waarin hij verklaart, de mogelijkheid van een epidemie niet uitgesloten te achten en sterk op vac cinatie aandringt. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven over de maand Juni 1923. GeborenJohanaies Matheus, zoon van Adrianus Si- mon Groot en van EMsabeth Verduin. Johannes Michiei, zoon van Jan Berkhout en van Marie Molenaar. Petrus Mahtijs, zoon van Willem Kolkman en van IJda Maria Boekei. OndertrouwdJan Goudsblom, te Noordscharwoude en Trijntje Rempt alhier. Lourens Jacobus van Wachen- dorff van Rijn alhier en Cornelia Jannetje Poldervaart te Harenkarspel. Getrouwd: Cornelis Amels en Dietje Wilhelmina Se- meina. Jan Goudablom en Trijntje Rempt Lourens Jacobus van Wachendorff van Rijn en Cornelia Jan netje Poldervaart. Overledengeene. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1923. Geboren: Karei, zoon van Dirk Groes en Kaatje Cornelissen. Greta, dochter van Hermann Diederich Wil ken en Jantje Wit. Huwelijken: Geene. Overleden: Geene. GEMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven over de maand Juni 1923. Geboren Jannetje, dochter van Willem Rus en Aaltje- Rus. Maartje, dochter van Pieter van der Molen en Albertje Zwaan. Jan Leomard, roon van Lourentius Visser en Johanna Catharina Jansen. Onderirouwd en getrouwdPetrus Joannes Strooper, oud 26 jaren te Zijpe en Neeltje Filmer, oud 24 ja-en, alhier. Overleden geene. GEMEENDE ST. PANHRAC. Ingeschreven over de maand Juni 1923. Geboren Isabel'.a, dochter van Willem de Jong en Neeltje Jannetje van Leening. OverledenCornelis Bobelaijk, 28 jaren, echtgen. van Aaftje Bood. Stijntje Kriek, 8/ jaren, wed, van Ja,n Roos. GetrouwdJan Jonker en Antje Roos. Evert de Jong en Johanna Remert. Klaas van der Molen en Trijntje Maria Kooij. BEKERWEDSTRIJD QÜOSEGO L HalderTICcelwit I. 2—1. Zondag j.1. had de eerste wedstrijd plaats om den beker, door twee clubs uit Den Helder, en wel door Helder II en Geel Wit, beide eerste klassers, wat ook direct aan het spel te zien was. Geel Wit, welke deri gebeelen wedstrijd1 in den aanval was en een heel vlug spel presteerde, mocht het niet gelukken dezen wedstrijd te winnen. Het spel verplaatste zich snel en Helder's doel stond aan menig gevaar bloot, doch door het vele buitenspel dat er gemaakt werd den geheelen wedstrijd door, werd het spél gebroken. Na een ongeveer 20 minuten spelens wisj de rechtervleu gel van Helder zijn club op een geroutineerde ma nier de leiding te geven. Had de leider deze fout ge zien, dan was het doelpunt niet toegekeknd gewor den. Spoedig daarna komt Geel Wit geducht opzet ten en door het prachtige combineeren kon het niet uitblijven of de gelijkmaker was er spoedig. Rust ging in 11. In de tweede helft was het steeds weer Geel Wit die in de meerderheid was, maar tot doelpunten kwam het vooreerst niet. Helder komt even (beter op.- zetten en wist door buitenspel no. 2 te. krijgen, ook dit doelpunt is ten onrechte toegekend. De scheids rechter, wien de leiding anders wel is toevertrouwd, was op critieke momenten de kluts kwijt. Deze wedstrijd had een prettig verloop en de toe schouwers hebben kunnen genieten van een prach tig spel. Sparta IVJl.F.C. II—III, gecombineerd, 50. Onze plaatsgenooten hadden dezen dag een zacht kostje, wat men aan bovenstaanden uitslag kan zien. Direct na den aftrap gingen ze Alkmaar» doel opzoeken en bleven daar een geruimen tijd aan het martelen. Alkmaar wist in de eerste helft haar doel schoon te houden. De keeper werkte zeer verdien stelijk. Na de thee werden ze geheel ingesloten en regende het doelpunten. Het was jammer, dat het le elftal van Alkmaail niet opgekomen was, want dan had ook dit een spannenden wedstrijd geworden. En wil V.AJLC. I zijn naam hoog houden, laten] ze dan zoo degelijk zijn en komen zoo spoedig mogelijk in Schagen om tegen onze plaatsgenooten te kampen. Want het is minder sportief om op den dag dat men ze verwacht, afbericht te sturen. Het bestuur van Quosego heeft dan ook nog veel moeite gedaan om nog een vereeniging te krijgen, wat haar ten slotte gelukt is. Een woord van dank is hier wel op zijn plaats. Den 15en Juli speelt Sparta I tegen Helder II. La ten onze plaatsgenooten zorgen een sterk elftal in het veld te brengen, want, ze hebben Zondag kunnen zien, wat er gebeuren moet. Quosego II—V.V.V. L Zondag J.1. zijn Quosego's jongeren te Oude Nie- dorp op bezoek geweest en wisten daar den 2en prijs te behalen. Een mooie prestatie. ST. PANCRAS. Zondag speelden op Vrone's terrein Vrone 3 tegen B.V.V .1 van Broek op Langemdijlk. Vrone 3 wbn met 2—0. Om) 4 uur speelden Vrone 1' tegem Vro^e-veteranen om' een medaille, uitgeloofd door he'. eerelid der vereénigfog, den heer J. Petri. De veteranen kregen 4 doelpunten voor, doch verloren de match met 1—0. Na afloop dezer match werd den heer Petri. die zich metterwoon in Haarlem heeft gevestigd, een blijk van waardeerinfl voor het vele, Vrone bewezen, een zilveren vulpotlood aangeboden. Op 't terrdm van S.D.WI uit 't 'Zuideind speelde Vrone il in de seriewedstrijden van S.D.W en wist .te winnen met iO van S.V.A van Assendelft en plaatste zich aldus in c« demi-finaJe. A.s "Zondag wordenaldaar de eindwedstrijden gehouden. 's Morgens trokken "de Vrone-adspiranten met 10 spelers naar D.T.S te Oudkarspel en wonnen van D.T.S met 2—0. OUDE NIEDORP. Finale serie-wedstrijden. V.V V. IIQuosego II, 1—1. Saai gespeelden wedstrijd, waarin de verdediging van beide partijen de voorhoede de baas was. Quosego wint bij loting. D.T.S. II—D.O.S.K.O, II 0-1, D.T S. technisch veel beter. Doei verdediger van D.O.5. K.0 slecht op dreef. V.V.V. II—D.O.S.K.O, n, 0-1, Een wedstrijd die weinig fraaie spelmomenten bood. Quosego II—D.T.S. II, 0-2. De mooiste wedstrij'd. VIIug spel' met goed plaatsen D.T S. iets sterker. Uitslag atzoo: le prijs D.TS. II. 2e prijs Quosego II. 3e prijs D.O S.K.O. II. 4e prijs V.VV. II. NIEUWE NIEDORP. Zondag 1 Juli heeft de alhier gevestigde club N.V. V. II te Oude Niedorp een voetbalwedstrijd gespeeld tegen D.O.S.K.O. n van Oudesluis. Men eindigde met gelijken stand, namelijk 0—0. STUURMAN TER KOOPVAARDIJ. Het groote aantal Zeevaartscholen; in ons land' heeft weder middels advertenties in de dagtoladen bekend gemaakt, dat ouders en voogden 'hunne pupillen kun nen laten opleiden tot stuurman ter Koopvaardij. Het zal echter in vele kringen niet bekend zijn dat een belangrijk deel der thans voor dit beroep opge leiden,-nimmer eene plaatsing als stuurman zal vin den, en dat zij na eenige jaren tot de ontdekking zul len komen dat zij' tijd en geld hebben verknoeid voor eene zeer eenzijdige studie. Het aantal adspi- rant stuurlieden dat jaarlijks wordt opgeleid, is nog steeds gebaseerd op het tijdperk toen ongeveer een ieder dacht het reedersbedrijf te kunnen uitoefenen. Verblind door de hooge dividenden van oude ge vestigde reederijen, werd door alle mogelijke com binaties getracht om het goed geloovig publiek te verlokken tot deelname in het kapitaal van allerlei fantastisch opgezette stoomvaartondernemingen. Velen der geldbeleggende Nederlanders hebben aan den lijve ondervonden dat bezit van schepen, nog lang gieen reederijbedrijf schept dat stand kan hou den Roemloos en spoorloos zijn ongeveer al deze oor logsproducten verdiwenen en is daardoor het aantal schepen onder Nederlandscho vlag in niet geringe mate afgenomen. Zelfs goedJ gevestigde reederijen on dervonden tot hunnen schade dat te1 groote uitbrei ding der vloot noodlottig kan worden en verschillen de maatschappijen hebben schepen moeten venkoopen of trachten dit te doen. Door een en ander verloren tal van koopvaardij- officieren hunne positie enj veranderde het tekort aan stuurlieden hetwelk èenigen tijd geleden merkbaar was in een niet onbeduidend! overcompleet. Het te kort dat een paar jaar geleden bestond werd veroor zaakt door eene geheel onverwachte enorme uitbrci- aiug der koopvaardijvloot en mede door het feit, dat ge durende de mobilisatie praktische opleiding ge- ru'/nen tijd stilstond voor velen die voqt d3ü mili tairen dienst worden opgeroepen. Indien de Nederlandsche koopvaardijvloot niet zoo was verminderd, dan zelfs zou 't aantal stuurlieden, dat thans jaarlijks wordt afgeleverd, veel te groot zijn voor de normale aanvulling. Thans is de toe stand' zoo, dat van het gToot. aantal pasgeslaagde derde stuurlieden (in Februari en Maart 100) nog geen 10 pet. een plaats vindt. Zelfs komt het herhaal delijk voor dat bij groote reederijen jonge officieren worden ontslagen zonder dat men hen zelfs eenigen hoop geeft op herplaatsing binnen afzienbaren tijd. De zeer eenzijdige opleiding geeft weinig kans voor plaatsing in een anderen werkkring en zij die zoo hoopvol hunne loopbaan aanvingen, in de sier lijke Zeevaartschool-uniform, mogen dikwijls reeds blij zijn als zij met hun derde stuurmansddploma in den zak een plaats vinden als matroos. De Directeuren der groote Zeevaartscholen zullen Diet schromen om te erkennen dat de vooruitzichten voor hunne leerlingen slecht zijn, maar het kcxmt ook voor, dat men Zeevaartscholen tracht te bevolken door het voor te stellen alsof de opleiding tot stuur man plaatsing als zoodanig medebrengt. Niets is echter minder waar en zelfs zij die huime opleiding ontvangen op de zoo gunstig bekend staande Kweekschool voor de Zeevaartschool te Am sterdam, zullen dit jaar lang niet allen geplaatst worden Onder deze omstandigheden meenen wij niet te mogen wachten met ouders en voogden te raden om eens goed te informeeren alvorens zij hunne jongens naar zee zenden. Momenteel zijn misschien wel een 200 a 300 derde stuurlieden werkeloos, en honderden zullen dit jaar weder de scholen verlaten, zonder zelfs eenige kans op plaatsing als leerling voor voltooiing der prakti sche. opleiding. Daarbij* komt dat de gages, die in tegensteflliirig met allerlei loopende geruchten injmmer buitensporig hoog waren, in li/* jaar tijd circa met 30 pet. zijn verlöagdp Op de doorsnee vrachtboot verdient een le stuurman thans f 245 265 per maand, terwijl! er weinig kans is op promotie, omdat oudere gezagvoerders wegens den onzekeren tijd zoolang mogelijk blijven varen. Zij die meerdere inlichtingen wenschen, kunnen deze gaarne van ons krijgen en "wij zijn ook bereid om1 den weg te wijzen ten einde deze informaties, desgewenscfit ook buiten ons om te kunnen inwinnen. Het Algemeen Bestuur der Ver. van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. Amsterdam. VERGIFTIGING. In het gezin van den postbeambte van T. in de St. Maartenstraat te 's-Hertogfenbosch werd! gisteren bij het middagmaal soep gegeten, die van Zondag was overgeblven en in een geëmailleerde pan was be waard. De man, vrouw en vier kinderen gebruikten er van, terwijl acht kinderen er niet van medeaten. Na het maal begaf van T. zich naar den trein, waar op hij dienst moest doen, doch kreeg hevige kram pen en moest voortdurend braken; men bracht hem naar huis en vond daar allen, die van de soep gege ten hadden, doch deze ook alleen, met dezelfde ver- giftierimgs-verschijnsel en. Direct werden dokters en geestelijken ontboden, men liet den man met zijn vrouw en de vier kinde ren per auto naar het groote ziekenhuis overbren gen, waar de doktoren hun magen leegpompten. Zij gaven hoop, dat het geval goed zal afloopen. De politie heeft beslag gelegd op het overschot van ■het eten en lales wat bij het middagmaal gebruikt werd. I. IlIl-I EEN HONDERDJARIGE. Zaterdag. 7 Juli a.s hoopt toej. de weduwe W. de JagerStekelenburg, Amsterdamsche Straatweg 108 te Utrecht, haar honderdsten verjaardig te vieren. Voor naar leeftijd is ze nog zeer kras. Bij de jongste verkiezing vervulde ze haar stemplicht. DE PURMER GEEN APARTE GEMEENTE. Edam, 2 Juli. Naar wij vernemen is, op een ver zoek van de heeren W. Korevaar c s. (Commissie „Pur- mer" om het waterschap de „Purmer" tot een nieuwe gemeente te maken, door God. Staten besloten, geen stappen te doen ter verwezenlijking van dit denkbeeld. (Zooals bekend ressorteert het waterschap de ..Purmer' onder de gemeenten Purmerend, Ilpendam, Monniken dam en Eaam.) TE HARD GELOOPEN. Dit voorjaar vroeg, toen het bleek dat het bui tenland niet, of althans niet meer voor groote hoe veelheden als afnemer zou optreden, zijn er door de Groningsche boeren tienduizendeül hectoliter eetaard- appels naar de fabrieken verkocht tegen prijzen van slechts 70 tot 90 cent per H.L. Thans, nu als gevolg van de ongunstige atmos ferische omstandigheden de nieuwe aardappelen eenige weken later aan de markt komen dan onder normale omstandigheden het geval is, blijkt het dat de enkelen, die toen besloten de kat nog eerst eens uit den boom te kijken, de wijste partij hebben ge- kozen: goede oude eetaardappelen brengen den boe ren thans reeds van f2.50 tot f3.50 per H.L. op, eu als het ongunstige weer blijft duren verwacht men de eerstvolgende dagen nog belangrijk hoogere prij zen. DE HUURWETTEN. Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 2 Juni 1923. houdende wijziging der Huurcommissiewet en der Huuropzeggingswet, in werking treedt met ingang van 1 Aug. a,s. GEEN VEE-TENTOONSTELLING. Te Purmerend werd tot dusver elk jaar een vee tentoonstelling gehouden door een daartoe bestaan de vereeniging. Tevens was daaraan een verloting verbonden. Gezien echter het nadeelig saldo van het vorig jaar, zal dit jaar geen tentoonstelling worden georganiseerd. ARRONDISS RECHTBANK TE ALKMAAR. Maandag 2 Juli waren er geen Politierechterzaken te behandelen en is er geen zitting gehouden. Ook op Dinsdag 3 Juli zal er geen zitting worden gehou den en zullen er ook geene uitspraken op dien dag plaatsvinden. Aizoo deze week geen rechtbanknieuws - BURGERBRUG. Den eersten Juli herdacht de heer J. Schetnk alhier den dag, waarop hij' voor 25 jaar tot koster bij de Her vormde kerk werd aangesteld. Aan belangstelling heeft het den jubilaris niet ontbroken. Verschillende personen kwamen gelukwenschem, waaronder wij1 opmerklen den consulent der gemeente, leden van het kerkbestuur en van tien Kerkeraad. Namens deze beide colleges werd den jubilaris ëen enveloppe aangeboden met inhoud, ten.bewijze, dat zij waardeerde, noe de koster in die 25 jaren zijn bedieningen verrichtte. Het moge hem gegeven worden, nog vele jaren zijn betrekking waar te nemen. - LANGENDIJK. De prijzen van de wortelen zijn zeer- hoog, die der aardappelen waren aanvankelijk bevredigend, doch lie pen stevig terug naarmate de aanvoer grooter weild. Van de hierboven bedoelde hooge prijken hebben bijna uitsluitend de bouwers uit St. Pancras en Broek gepro fiteerd, aangezien de bouwers uit de andere gemeenten eerst later met den aanvoer beginnen. Daar op de wortel'- en aardappelakkers nog een tweedeteelt kan groeien, zullen de uitkomsten van dit gedeelte der bouwerij niet slecht rijn. Voor hen, die de'lagere prijzen maken, is het alweer geen „vetpot". - OUDKARSPFL. Voor tijdelijk onderwijzeres in deze gemeente heöDen zich 3p sollicitanten aangemeld. - NOORDSCHARWOUDE. Het Harmoniegezelsehap „Excelsior" behaalde bij het concours te KoogZaandijk in de Eere-af deeling den tweeden prijs. - NOORDSCHARWOUDE. De afd. Langen'dijk van den bond voor plaatselijke keuze hield gisteravond een 'ledenvergadering. Besloten werd om finamtieele redenen, niet deel te nemen aan de algemeene vergadering, welke te Utrècht gehouden wordt. Naar de meeting voor geheelonthouders te Heiloo op 15 Juli werd afgevaardigd de heer J. VUug Door afwezigheid van den penningmeester, kon geen finantieel vérslag worden uitgebracht. Stakinu: aan <te Luriifendijker Grofiitenvrilingeii. In een gedeelte van óns vorig nummer vermeldden wij nog het volgende: vrijdagmiddag 2 uur vergaderden afgevaardigden vain Transportarbeiders én Koophandel' met elkaar onder voorzitterschap van Jhr. A. L van Spemgl'er. Over twee kwesties werd gesproken, n.f. de principieel kwestie en de loonkwestie. De principieele kwestie werd opgelost. Over de loonkwestie kon men nog niet tot overeen stemming komen. Hierover zal nader worden geconfereerd; deze confe rentie is bepaald op Maandagmorgen, a.s Wat de stakingskwestie betreft, er werd overeengeko men, niet te staken, zoolang de onderhandelingen voort duren. Tijdens de onderhandelingen zal er onder het oude contract worden gewerkt. Mislukking der conferentie van Maandag; In de vergadering der resp. tratnsportorganisaties met Koophandel én Hoofdbesturem, over het collectief contract, kwam .het tot geen overeetnstemmiung. Alle artikelen werden aamvaara, doch er bleef nog over "het punt der loonkwestie. Eerst wilde metn eene loons verlaging van 20 tot 50 pet. op de tarieven, doch na, bespreking werd dit teruggebracht op 20 pet. Daar dil niet door de arbeiders geaccepteerd werd, mislukte de geheele conferentie. Het werk aan de laadplaats lag dientengevolge Maandagmiddag half drie totaal stil. De staking een feit. Een onzer correspondenten schrijft ons: Maandagmiddag omstreeks twee uur hebben de transportarbeiders besloten in staking te gaan. De staking omvat de marktplaatsen Noordschar woude, Broek op Langendijk en Warmenhuizen. Het hangende geschil tusschen de vereeniging „De Koop handel" en de arbeidersorganisaties is dus niet op vredelievende wijze opgelost kunnen worden. De be middeling van Burgemeester van Spengler heeft niet het gewenschte resultaat gehad. We vernemen, dat de onderhandelingen op het loongeschil zijn afgesprongen. Daarom hebben we eens geinformeerd, welk loon nu eigenlijk wel ver diend is in het afgeloopen jaar en kregen we de mededeeling, dat dit voor transportèrs te Noord scharwoude gemiddeld ongeveer f25 en te Broek ge- mideld f27 was. Daarbij zijn inbegrepen de loonen die buiten het transportbedrijf om verdiend zijn. De vaste transportèrs ontvangen alle hetzelfde loon, omdat het totaal bedrag dat aan verdiensten inkomt, na aftrek van kosten, gelijk onder hen ver deeld wordt. De arbeiders wensohten het bestaande contract dat op 1 Juli afliep, weer onveranderd met een jaar te verlengen, waarmee de vereeniging „De Koophan del" niét accoord ging en daarom nieuwe voorwaar den stelde. Het eerste gevolg van een en ander zal zijn, dat heden zeer weinig aardappelen aangevoerd zullen, worden, dat de tuinders zelve deze gaan inladen, waarvoor te Noordscharwoude wel en te Broek niet het laadgeld door de kooplieden afgedragen moet worden; dat de handel op Amsterdam en vermoede lijk ook op Rotterdam, geheel stil zal liggen. Wie hiervan de dupe zijn, zeker niet in de laatste plaats de tuinders, die reeds langen, tijd, naar eenige ontvangsten hebben uitgezien, doch nu door dit con flict hun aardappelen nog wel enkele dagen zullen laten zitten, met het niet denkbeeldige risico dat na de staking de prijzen, aanmerkelijk lager zijn. dan voor de staking. Het is èn voor de tuinders èn voor de arbeiders, ook voor den koopman, doch ook in verband met de voedselvoorziening zeker gewenscht, dat aan het conflict ten spoedigste een einde komt.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6