Binnenlandsch Nieuws. gemaaid moeten worden, waarvoor uitstel ie of wordt verleend, wordt na bespreking algemeen goedgevon den, ditmaal geen boete toe te passen. Enkele, per sonen zullen worden aangeschreven of aangezegd vóór 10 Juli a.s. hun nog niet gemaaid© gedeelten weg te laten maaien an de rieten te hakken. Huur Raadkamer. Het terzake opgemaakt huur contract wordt na voorlezing goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijinde, sluit voorzitter met een woord van dank voor de aangename samenwer king de vergadering. ARME OUDJES. De te Kloosterhaar, gemeente Ambt-Hardenberg, wo nende ruim 80-iarige oudjes A. S., welke beidon /even van hun ouderdomsrente, benevens oen pensioentje van hun patroon en daarvan kans hadden gezien nog een weinig te sparen, kwamen dezer dagen tot de ontdekking, dat hun f 162 was ontstolen. I>e zaak is bij ae politie in onderzoek KRITIEKE TOESTAND VAN „DE TRIBUNE* Het partijbestuur der Communistische Partij heeft Zaterdag j.1 langen tijd beraadslaagd, over den finan cieren toestand vaai 'de Tribune, het partijblad van Wijnkoop. De toestand is uitermate kritiek. Het partijbestuur zal volhouden zoolang het kan, maar het kan zonder buitengewone hulp slechts een kwestie van dagen zijn. Er zijn binnen enkele dagen minstens f3000 noodig om de meest dringende schulden af te doen. NOODLIJDENDE EENDENHOUDERS TE VOLEN- DAM. Maandagmiddag arriveerde te Volendam de minister president jhr. mr Jluys de Boerenbrouck, met de stoomboot van do Visscherij-inspectie, waarop hij zich te Amsterdam had begeven, in gezelschap van dr. Jt C. te Hennepe, die hier oen uitgebreid onderzoek instélt naar de mogelijkheid van con betere watervoorziening ter bestrijding van de ziekte onder de eenden en ter verhooging van de eier-productie. Verschillende andere autoriteiten behoorden tot het gezelschap, dat door tal van vlsschers en visschersvrouwen in hun eigenaardige kleederdracht werd opgewacht. Minister Ruys bracht allereerst een bezoek nan de woning van den visscher Kes, die eenige malen by hem op audiëntie is geweest. Daarna stapte het gezelschap in een schouw, waarmede men naar de eendenkooi voer. Dr. te Hennepe leidde den minister hier rond en gaf uitleggingen betreffende het eendenbedrijf. dat zéér nood lijdend is Ondanks het crediet van f 1Ö0.000, dat den eendenhouders verleden jaar is verstrekt, staan de moosté eendenhouder er zeer Slecht voor. De elerproductie is laag, de ziekten onder de eenden doen er vde stér- ven en do prijzen der eieren zijn lager dan verledenj jaar. Niet liet minst wordt een en ander veroorzaakt door het feit, dat de watervoorziening van Volendam MALV8BAATEB& Bij de Gooische Bank te Bussum zijn malversaties aan het licht gekomen. Tegen den bankbeambte H., wonende in het gebouw der bank aan het Wilhel- minaplantsoen, is rechtsingang verleend. Het bedrag der malversaties zou pijn. f 10.000 bedragen. AUTOBUSSEN. In Noordelijk Friesland vindt men bijna in ieder derp autobussen, die geregeld rijden. De Friesche Lo- kaalspoor ondervindt daarvan eTOote schade. De in komsten over de maanden Januari en Februari j.1. zijn ongeveer 30 lager dan in die maanden in 1922. EEN GEHEIME BRANDERIJ ONTDEKT. Zaterdagmiddag is, naar de „O. H. Ct." meldt, door do politie, in samenwerking met ambtenaren der a -rlinzen een inval gedaan In het perceel Lange iVïu*parethastraat 7 te Haarlem. In het perceel werd oen volledige in werking zijnd* distilleerderij aan getroffen; het toestel had een inhoud van 300 liter, terwijl er acht gevulde kuipen aanwezig waren. Het toestel met bijbebooren' werd in beslag geno men. Terzake zal procesverbaal worden opgemaakt te gen een machinebankwerker, wonende te Vogelen zang. SCHIP GEKANTELD. In het ApeldoornschDierensdhe Kanaal is gisteren bij de Spankerensche brug oen met papier geladen schip gekanteld. Dit schip lag aan den kant toen een met kunstmest geladen schip passeeren moest, dat echter een te groeten diepgang had. Om hot passee- ren mogelijk te maken, laadde de papierschipper 50 balen kunstmest over, maar daardoor werd zii'n dek last te zwaar en kwam in beweging, met het gevolg, dat het schip begon to kapseizen. Met touwen aan de boomen wordt het nu gestut, totdat door lichting van de lading, waarvan reeds een deel overboord ging, hot mogelijk zal zijn, het. schip weer vlot te krijgen. De vaart in hot Kanaal is hierdoor vrijwel geheel gestremd. EEN RIJWIELBIEF GESNAPT- Iemand te Rotterdam wonende had een rijwiel ge kocht van een Duitscker, die opgaf te Gouda verblijf te houden. De kooper van' ibet rijwiel, bevreesd een gestolen rijwiel te hribben gekocht, begaf zich naar Gouda ora een nader onderzoek in te stellen. De Duitsc-her, dio bij oen kastelein zijn intrek had genomen en er de lucht van kroeg dat de Goudsche politie zich met de zaak ging bemoeien, vluchtte bij de komst van den hoofdagent-recherchour Negrijn. over het dak van dé woning van den kastelein, doch werd onmiddellijk door genoemden rechercheur achtervolgd. Na ver kregen assistentie gelukte het den Duitscher te ar- resteeron. Het blijkt' dat de Goudsche politie met deze ar restatie een goeden slag heeft geslagen, want bij het voorloopig onderzoek is reeds gebleken dat de alles to wenschen overlaat. Waar den minister voorstel- Ion tent verbetering van deze watervoorziening zijn ge- arrestant de dader is van minstens een dozijn rij- daan, wilde deze zich persoonlijk van den toestand jwieldiefstallen gepleegd te 's-Gravenhage en te Rot- terdam. De rijwieldief wordt ter beschikking der Haagsche op de hoogte stellen. Na het bezoek aan de eendenkooi, begaf de minister zich naar do woning van pastoor d Weide, waar hij geruimon tfid vertoefde. Na langdurige besprekingen werd besloten te Volen- een tweetal proefbedrijven in te richten. Men zail dan zien door een meer rationeele voeding der eenden justitie gesteld. GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Voor do verkiezing van Gedeputeerde Staten zal samenwerking plaats hebben tusschon do Protes- een hoocere eicrenproductie te bereikéh en dó zin- tantsch-Qhristplijko fracties eu de fractie van den dolijkheid zooveel mogelijk te bevorderen. Vrijheids/bond., Candidaat in do vierde vacature is do Bovendien zal men trachten voor de eenden leiding- Iheer J. Domves Jr. (A. R.) en in de vijfde vacature water te krijgen. Het slootwater is n.f. zoo slecht, dat Imr dr. TI. J. C. van Tienen (V. B.). de eenden, als zij leidingwater kunnen krijgt?n van het j MEDEMBLTK. slootwater geen ander gebruik zullen maken aan er in i 2 Juli. Dc raad verklaarde zich in beginsel voor te zwemmen. aansluiting bij het Prov. Waterleidingbedrijf. Burg. Van het resultaat dezer proeven.' zaï het afhange^, ien Weth zullen in de e.v. raadsvergadering met een of ook op de andere bedrijven soortgelijke veranderingen voorstel daartoe komen. zullen worden aangebracht. In ieder geval zal met het j \angerien hier nog steeds woningnood bestaat, inrichten der proefbedrijven zoo spoedig mogelijk een j zulks ook met het oog op personeel van het Prov. begin worden gemaakt. 7;ekenhuis,' werd oen commissie benoemd, welke een Ook werd er nog de aandacht op gevestigd, dat ve!c uitgewerkt plan rot, woningbouw zal hebben te orvt- Vqlendammers binnenkort armiastig zullen word n, in dien zij niet spoedig, hetzij door credietern, hetzij op andere wijze geholpen worden. De deskundigen z /n van mcening, dat va,n de eendenbouderij onder deskundige voorlichting en door het aanbrengen van dc noodige verbeteringen zeer zeker een loOnend bedrijf is té maken. INBRAAK. Gistermiddag tusschen 5 uur en half acht is te Voorschoten ingebroken ten huize van dr. J. H. Hol- werda, directeur van het Museum van Oudheden le Leiden, die in Limburg vertoeft. Van de gelegenheid, dat de dienstbode afwezig was, hebben de inbre kers, die vermoedelijk por fiets gekomen zijn, ge bruik gemaakt, om de woning 'binften te treden. Al les hebben zij overhoop gehaald on nagezocht. Wat precies wordt vermist, kan nog niet worden opge geven; wol kan reeds worden gezegd? dat da inbre kers zich meester hebben, gemaakt van verschillende gouden en zilveren voorwerpen. Den telefoondraad hebben zij doorgesneden. De heer Holwerda is te gen inbraak vei-zekerd. VERGIFTIGING TE UTRECHT- De oorzaak van het vergiftigingsgeval in de Ade laarsstraat te Utrecht, waarbij twee kinderen om het leven zijn gekomen, moet vermoedelijk gezocht wor den in de werking van giftgas. Men heeft nl. in liet bloed van de slachtoffers sporen van koolmonoxyd.e gevonden. De belde-kinderen en de vader en moeder sliepen in een klein vertrekje, waar een klein gas- pitje heelt gebrand. Mogelijk is de vlam, daar hot lichtje heel laag was gedraaid, naar binnen geslagen en heeft zich koolmonoxyde ontwikkeld. Het onder zoek wordt voortgezet. werpen; men wil tegelijk eenige z.g. krot-woningen doen opruimen. BROEK OF LANGENDIJK. In het dorp was alles rustig vandaag. De aanvoer van aardappel! s was niet zoo groot als anders, toch waren er nog verschillende partijen aan de markt. Enkele politieagenten waren ter versterking aanwe zig, er moest, echter gelukkig niet worden opgetre den. daar men niet door terrorisme tel doe! zal trachten te bereiken. De vereeniging Beurtbevrach ting vaart niet, zoodat voor Amsterdam niets werd geladen. We vernamen dat een motor van den groen- temhandelaar Hoogland, di© door eigen volk was ge laden', weer ongeHost" uit Amsterdam terugkwam, daar do inhoud aldaar „besmet" werd ver kil aard Te vens vernamen we, dat met Beurtbevrachting" wordt onderhandeld, ten einde het contract, dat met 1 Juli afliep, weer te vernieuwen. Als men intue- schen over de ge heel e linie niet tot een vergelijk komt, staat he't. te voorzien, dat de aanvoer morgen al heel gering zal zijn. De besluiten, door de diverse tuinbeuwvereenigingen genomen, om zelf te laden, treffen met dat al weinig doel. „Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil". Zou het waar zijn? SCHAGERBRUG. Dinsdagavond vergaderden de leden der Coöpera tieve Benoïdgasfabriek „de Unie" alhier over het voorstel van de gemeente Zijpe tot overname van de gasfabriek met inventaris, buizennet, meters, enz. voor f 3000. De bepaling was gemaakt, dat alle leden der fa briek hunne perceelen dan op het electrisch net zou- seeren en Jerninghaim boog zich voorov©V om te zien wie of wat er was. Juist toen Fitzgerald de zweep over het paard legde, om het in een draf te krijgen, riep hij' hem toe stil te houden. Hij sprong uit den wagen en liep terug naar de plek. waar zij stond. „Ben je Nanno Troy niet?" vroeg hij. Zij zag, dat hij zijn oogen samentrok om haar goed; te kunnen zien. „Ja, sir", antwoordde zij. „Lieve hemel, «ik heb den heeleo dag naar je ge zocht om afscheid van Je te nemen. Ik ga weer naar Engeland". Zij zeide niets. Hij ging weer naar Engeland. Zij had dus gelijk gehad. „Hoe kom je zoo hier?" ging hij voort. „Ik schijn je altijdi alleen aan het wandelen te moeten 'vrin den". „Dat zal komen, omdat ik graag alleen ben ik weet het niet. Niet iedereen kan alleen zijn, als hij dat wil". „Dat is een heel diepzinnige opmerking". „Vindt u?" „Ja zeker, maar ik begin die langzamerhand van je te verwachten. Herinner je den avond nog, dat ik konijnen probeerde te schieten?" „Ja zeker". „Toen heb je ook een diepzinnige opmerking ge maakt." „Ik?" „Ja, je zei, dat niemand dezelfde was behalve de mannen, wanneer zij wilden dooden". De woorden kwamen plotseling in haar herinne ring terug. Zij keek hem aan, verwonderd, dat hij ze zoo lang onthouden had. „U hebt een goed geheugen voor die dingen", zeide zij glimlachend!. „U zult den trein nog missen, Mr. Jerninghaim", riep Fitzgerald van udt de donkerte. Zij' hoorden hem ongeduldig hoesten. Jerningham keek Nanno aan. Op hetzelfde oogen- blik kwam dezelfde gedachte 'bijl hen beiden op. Waarom zou zij niet meerijden naar Anesk? Zij zag die gedachte in zijn oogen, maar zoo zwak, zoo vaag was het denkbeeld! voor haar, dat zij geen weer spiegeling ervan zag, toen zij zijn blik beantwoordde. „Stil toch, bruine!" hoorden zij' Fitzgerald bin nensmonds zeggen en dan luider: „Mr. Jerningham, sir, heusch, u zult den trein nog missenI" Jerninghaim keek naar den wagen. „Waarom zou je niet meerijden naar Anesk?" vroeg hij plotseling. „Fitzgerald' kan je weer terugbrengen." Hij dieed 'een stap in de richting van den wagen; dan zag hij haar aarzeling en bleef hij staan. „Zeg het gerust, als je vindt, dat je het niet doen moet", voegde hij er kaim aan toe. Zij had zeker geaarzeld; maar haar besluit was genomen. Alle omstandigheden dwongen haar tot dat besluit. Zijl wist wat haari wachtte ais zij naar huis terugging. Zij besefte, dat zij thans voor -het laatst den imam zag, dio odbewust een incident in haar leven gevormd had, dat zij' wist het zij nooit in staat zou zijn te vergeten. Bovendien heeft de menschelijke natuur een in stinct dot. ons dwingt om wat het toeval zoo edel moedig 'aanbiedt te aanvaarden. En Nanno vbnd, dat hot toeval edelmoedig was. Zonder te vragen of hot verstandig was wat zijl deed, volgde zij Jerning- hami naar den wagen. „Wo nomen Nanno mee naar Anesk, Tom", zeide hij luchtigjes. „Ga jij: op de bok zitten. Kan jo jé voeten over dien koffer krijgen?" „Jp. zeker, sir". Hij, keek vlug naar Nanno. Zij begreep den blik, maar Jerningham zag dien zelfs niet. „Koon, stap in, Nanno! Veel tijd hebben we niet meer". Werktuigelijk klom zij' op die plaats, die Fitzge rald vrijgemaakt had, en toen Jerningham ook weer zat, reden zij' verder. Wat hoste en )>otste die wagen! Het leek wel, alsof bij ieder gat in den weg, bij lederen steen, waar zij over moesten, de veeron hun laataton snik zouden geven. Met zijh linkeroor zoo dicht, mogelijk bij Nanno trachtte Fitzgerald vergeefs op te vangen wat zij zeiden. Zijn nieuwsgierigheid .was heeleraaal op gewekt. ook al zou hij dat voor zichzelf niet be kend hebben maar slechts nu en dan drong een enkel woord tot hem door. Het zou waarschijnlijk beter geweest zijn, als hij allee gehoord had. Geef de nieuwsgierigheid een woord en laat den zin aan haar den a&iwhilten., altham* dat de aanetaltingi in vol doende mate zou geschieden. Het aanbod werd met 31 tegen 9 stemmen geaccep teerd. In ons nummer van morgen geven we van deze vergadering uitvoeriger verslag. W ARMENHUIZEN. Naar wij vernemen is de voordracht voor Hoofd der School te warmenhuizen, (Dorp) als volgt samengesteld 1 H. J. Koerselman, H. d. S.. te G^rssef.; 2. G. Horstman, H d. S. te HeUeodoor-n3. J. Buma, H d. S. te Ambt Hardenberg. ST-. MAARTEN. Ook hier is een commissie tot stand gekomen, be staande uit de heeren Burgemeester, Ds Tinholt, Ds. v d Sluis en J. L. Theunis, ten doel hebbende, gelden te aoen verzamelen ten bate van het aan te bieden Huldeblijk bij het 2>-jarig ngei-ringsjubileum van H,M. de Koningin BROEK OP LANGENDIJK. Bij den aanvang dar markt, werd bekend gemaakt, dat door het nederleggen der arbeid van de trans portarbeiders de bouwers verplicht waren zeft hunin© groenten in te laden. De prijs der aardappelen onderging bij de stagnatie geen verlaging (gezien 'de marktprijs van gisteren), Het inladen ondervond ook geene belemmering, al hoewel vele tuinders vreemd tegenover dezé wérk- zaamheden staan £©n© spoedige oplossing is echter zeer gewenscht in dit drukke seizoen. NOORDSCHARWOUDE. De staking. Nieuwsgierig als altijd al» er iet» bijzonders is, gingen we Dinsdagmorgen een kijkje nemen bij veiling en laadplaats. Precies om 8 uur ging de bel, waarna de veiling leider, de heer Ootjer», het woord, richtte tot de tal rijke aanwezigen. Dat er iets bijzond-era aan de hand is aldus de 'heer Ootjer» bewijst wel de groot© belangstelling. Door de jl. Vrijdag gevoerde bespre kingen was Zaterdag de stemming vrij optimistisch. Helaas is het gister met de eindbesprekingeru niet mogen gelukken tot een bevredigende oplossing te komen. Aan wie de schuld? Daarover moeten we niet spre ken. We kunnen alleen ons leedwezen uitspreken, dat het zoo geloopen is. We hebben elkander noodig en moeten daarom ook elk» eischen billijken. De tuinders zijn er in principe tegen zelf te ver- pekken en te veriaden, doch noodgedwongen zal het er nu van moeten komen Onze producten kunnen geen uitstel leiden; het is een product van den dag. We zijn zoodanig van het weer, van ziekte enz. afhankelijk, dat er niet ge wacht kan worden. Ik spreek openlijk mijn leedwe zen uit, dat het zoo geloopen is en roep .ieders mede werking in om de zaak zoo rustig imogelijk opgelost te krijgen en de verlading zonder eenige aanstoot kan geschieden. Dat is vooral gewenscht, omdat we elkaar, toch binnen, korten tijd weer noodig zulQen hebben. Nogmaals roep ik aller medewerking in. Docr den Koophandel kan slechts gekocht worden onder voorwaarde, dat de tuinder zelvo inlaadt, wat geschiedt onder regeling en volgens ordors van de 'handelaars. Nogmaals druk ik mijn spijt uit over het verloop der kwestie en hiermee gaan we begin nen. Er waren 59 vaartuigen, met aardappelen en tiwee met bloemkool, Het eerste vaartuig Schotten bracht f 6.40 op. daarna f 6.10, f 6.30, enz,, terwijl tegen het af loopen van de markt de prijs gedaald»waa op f5 40 a f 5.60. De drielingen brachten in den aanvang f 8.50 op, de kriel f 1.40. De prijzen in den aanvang waren vrijwel geil ijk aan die van Zaterdag en Maandag. De aanvoer was ongeveer 200 pet hooger dan Maandag, wellicht omdat Zaterdag een conflict gevreesd werd en Maandag de verwachting op een goede oplossing had post gevat. De bloemkool bracht f 10 en f 11.50 op In ongeveer drie kwartier was de veiling afgeloo- pen en gingen de tuinders de wagons opzoeken in afwachting van de orders der kooplieden. De transportors. die natuurlijk voor het overgroot© doel op het terrein aanwezig waren, hielden zich zeer rustig. Het laden, dat natuurlijk niet zoo goed opschoot als gewoonlijk, had een rustig en kalm verloop. De uit vier man bestaande politiemacht had dan 'ook niets te doen, Üok de Burgemeester was op het terrein aanwezig, Er werd vriiwel uitsluitend in wagons geladen, daar Beurt bevrachting met de transportarbeiders soli dair is. Eén motor werd geladen door een schipper, die niet bij Beurtbevrachting aangesloten, was. Toen we even over twaalf nog eens een kijkje gin gen nemen, was de aanvoer, een vijftal wagons, vrij wel verladen, zoodat met de trein, die natuurlijk op tijd vertrekken moet, alles mee kon. INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. Gistermorgen is ten postkantore te F.orne een be drag van f 1100 ontvreemd. Naar wij vernemen molt in een! onbewaakt oogenblik, toen de dienstdoende be ambte zich even verwijderd had, de diefstal gepleegd zijn. Deze beambte had f1200 ontvangen en in het loket laten liggen; toen deze terugkwam lag er nog slechts 100. De politie, die direct in kennis werd ge steld. heeft op aan wij-zingen een persoon op het oog. welke zich omstreeks dien tijd ten postkantore be vond. Tot heden is echter deze persoon nog niet door de politie gevonden. VOOR VERLAGING DER SPOORWEGTARIEVEN- Uit Amsterdam, 2 Juli. Dezer dagen is het Co mité van actie voor verlaging der spoorwegtarieven hier ter stede met haar propaganda begonnen. Het ligt in de bedoeling binnenkort in Den Haag en Ara phantasio over, tien tegen één, dat het resultaat ge varen oplevert. En toch had iedereen mogen hooren waarover zij praatten. Nanno probeerde niet het ge sprek gaande te houden, daarvoor was haar geest te zeer met tallooze gedachten vervuld. Gedurende ge- heele oogenblikken zeide zij niets. Steeds banger werd zij om terug te gaan naar wat zij: wist dat haar te wachten stond. Ieder woord, dat Jerningham zeide, maakte een contrast in haar geest: iedero klank in zijn stem riep een vergelijking wakker. „Je bent heel stil, Nanno". zeide hij eindelijk, maar zij antwoordde niet en bleef recht voor zich uitsta ren. „Morgen om dezen tijd ben ik weer in Londen", ging hij voort in een poging om haar belangstelling te wekken. „U zult zeker wel blij zijn weor hier vandaan te gaan", antwoordde zij half vragend. „Het is zoo vree- selijk stil hier". „Dat is juist het mooie' h$t blijvend mooie van deze streek. Je weet toch wel, dat we in deze wereld het meest verlangen naar de dingen, die we niet hebben. Wanneer je net als ik dertig jaar in Londen gewoondi hebt dertig jaar van onophoudelijk la waai dertig jaar van voortdurende beweging, der tig jaar van omgang met mannen en vrouwen en wagens en omnibussen, dan zou Je denken In den hemel te zijn, als je in Rathraore kwam". Zij wierp vlug een blik op hem, terwijl hij een an deren kant uitkeek. „Dus u vindt het naar om weg te gaan?" vroeg zij. „En of! ïk heb nooit in mijn leven een plekje ge zien, zoo geschikt voor vacantie en absolute rust. Hot is een heele verandering yoor mij geweest. Ik had niet gedacht, dat er in de wereld nog iets zoo eenvoudigs was om naar te kijken. Herinner je je nog hoe ik je op Patterndag bij de heilig© bron ge vonden heb?" Nanno knikte. „Nou toen heb je me een indruk gegeven, dien ik nog nooit gekregen had»". „Hoe zoo?" „O da.t weet ik niet. Dat is niet zoo makkelijk uit te leggen. Ik wist niet, dat menschen geloofden in dingen zooals ik zien kon dat jij deedt". sterdam vergaderingen voor gameid doel te beleg gen. DE OORZAAK VAN DEN WERELDOORLOG. Uit Rijssen in Twenthe, 2 Juli. Bij den raad van deze gemeente was ingekomen een verzoek der Oranjevereeniging. om bij' de aanstaand© feesten voor het kinderschool feest 75 cent per kind beschikbaar te stellen. De wenkbrauwen van den wethouder, den heer Baan, fronsten zich en ernst, maar odk een tikje verontwaardiging straalde er uit zijn oog. „Weet gij", sprak hij, en er kwam een lichte beving in zijn stem en zijn voorhoofd rimpelde, „weet gij, dat er in 1913 een groot feest is geweest. Zie, 1914 kwam, het jaar van den vreeselijken oorlog. Uit feesten vloeien al lerlei goddeloosheden voort, de groote God wordt et door onteerd." De h6er Lichtenberg staat aan de zijde van den somberen wethouder. „Met alle feestjes", zegt hij, „gaan we den afgrond in, de wereld wankelt, en de straf zal volgen". Met 7 tegen 4 stemmen stond de raad een subsidie toe. Tel. WEER DURE TURF? Tengevolge van de koude weersgesteldheid is de bagger in het Weerdingerveen erg achterlijk en is de prijs stijgiende. Van den toch reeds hoogen prijs van f 50 per stobbe, stijgt het nieuwe product thans tot 65 en 70 gld. van het weinige dat verhandelbaar is. Droogte en zon zijn noodig. EEN VLIEGTOCHT NAAR INDIë? Uit Rotterdam, 3 Juli. Naar wij vernemen zijn er ernstige plannen 'in voorbereiding voor een vlieg tocht van een Nederlandschen aviateur naar Indië. Zooals men zich zal herinneren heeft reeds vroeger een dergelijk voornemen bestaan bij een anderen Ne derlandschen aviateur, aan welk voornemen destijds echter geen gevolg kon worden gegeven uit gebrek aan voldoenden steun. Tel. INBRAAK !N EEN JUWELIERSWINKEL. Uit Rotterdam, 3 Juli. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in den winkel van den juwelier A. S. aan den Lagen Oostzeedijk. De die ven hebben het slot van de buitendeur geforceerd en daarna een paneel van de deur, die tot den winkel toegang geeft, weggebroken. Toen de eigenaar des morgens beneden kwam, bemerkte hij, dat de tocht deur, die naar het bovenhuis toegang geeft, met een riem was vastgebonden. Dezen maatregel schijnen de daders te hebben genomen, om bij een eventueele ont dekking de vlucht te vergemakkelijken. Vrijwel alles wat er was is meegenomen. De vitrines, de étalages en de standaards zijn geheel leeggehaald. In totaal Is voor een bedrag van ruim f6000 aan gouden en zilveren horloges, ringen, armbanden, enz. meegenomen. De heer S. is tegen inbraak verzekerd. De politie van het bureau Meermansstraat heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, dooh is er nog niet in geslaagd, de daders te vatten. VERPLICHT SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Aan den Minister van Arbeid heeft de Ned. Ver. Oir. Kantoor- en Handelsbedienden een adres gezon den, naar aanleiding van 's Ministers mededeeling aangaande het uitvoeren van de voor arbeid in win kels geldende bepalingen der Arbeidswet 1919 en het aan de orde stellen van een wet tot regeling van het sluitingsuur der winkels. Het adres wijst er op dat uitvoering der bepalingen bovenbedoeld en van het daarmee verband houdende Werktijdenbesluit nu reeds eenige jaren op zich laat wachten, hoewel de daartoe noodig© voorbereidende maatiegelen sinds gernimer. tijd zijn getroffen. Het vee'al gehoorde bezwaar, als zouden door uit voering dezer bepalingen winkelzaken tegenover de niet met zulk personeel werkende in ongunstige po sitie komen, is zeer sterk overdreven, terwijl lx>ven- dien dit bezwaar indien het al mocht bestaan torh nimmer eeheel ondervangen zal kunnen, worden. Uit het resultaat van een door de veroeniging in gesteld. onderzoek blijkt, dat door vertragang van de uitvoering der hier bedoelde bepalintren een groote groep van werknemers verstoken blijft van voor haar beroep 7©er eewenschte sociale maatregelen. Niet alleen uitvoering dezer bepalingen, maar ook het tot, stand komen van een wet regelende het sïub tingsuur der winkels voor het brengen van betere toestanden is in dit beroep dringend noodzakelijk. Het adres besluit met der. minister te verzoeken de voor den arbeid in winkels geldende bepalingen van de Arbeidswet 1919 thans zeer spoedig van kracht te verklaren; de wet tot regeling van het sluitingsuur der win kels in ieder geval nog vóór den aanvang der debat ten over de Staatsbegrooting voor 1924 bij de Staten- Generaal aanhangig te maken. FT'T POODE KRUIS. Het dageli.iksch bestuur van het Nederlandsch Rnode Kruis heeft het voornemen, in de maand Oc- tober van dit jaar een groote actie op touw te zet ten om gelden te verzamelen voor zijn vredeswerk. Meer bijzonder ligt het in de bedoeling te trachten, leniging te brergen in den nood die tengevolge v«n velerlei omstandigheden in ons land geleden wordt. DE UTRECET3CHE HANZEBANK. Men meldt uit Utrecht: Gistermorgen is bier ter stede, vanwege de recht bank een vergadering van crediteuren gehouden van de Hanzebank te Utrecht en van de Hanze spaar bank te Utrecht. De vergadering van de Hanzebank was bezocht door een 359-tal crediteuren. Medege deeld werd dat op 16 Juni 1.1. de activa van de bank „Dat komt, omda.t ik zoo opgevoed ben". „Natuurlijk dat weet ik wel: maar er zijn te genwoordig zoo weinig menschen, die nog gelooven waarin zij opgevoed zijn". Dat was ongeveer het onderwerp van hun gesprek. Nanna luisterde aandachtig en antwoordd» aandach tig, maar het was bijna werktuigelijke aandacht. Het interesseerde haar, dat er zoo tegen haar gesproken werd; maar dat, waarnaar haar natuur snakte^ over- heerschte al het andore. Zij snakte naar sympathie, zij snakte naar medelijden. Zij voelde zich zoo wan hopig alleen. En dadelijk, wanneer zij in Anesk wa ren, zou hij weggaan en zij nog meer alleen zijn. Bij de gedachte daaraan concentreerde zij al haar aan dacht nog meer op wat hij zeide. Het waren de laat ste woorden, die zij hem zou hooren zeggen. Zij trachtte ze in haar geheugen te prenten. Eindelijk, toen zij de brug over het riviertje en de enkele verspreid staande huisjes buiten de stad voorbij waren, kwamen zij in Anesk. Het station lag nog wel wat verder, maar zij zeide, dat zij uit wilde stappen. Zij wilde liever niet haar fijngevoeligheid verbood het haar met hem gezien worden in de straten, waar nog velen konden zijn, die baar van gezicht kenden. „Tom kan me hier halen al» hij terugkomt zei de zij bij het uitstappen. „Vaarwel dan, Nanno", zeide hij langzaam. „Vaarwel, sir", antwoordde zij. - ..Het volgend jaar kom ik waarschijnlijk weer in Rathmoro terug Zij kniikte werktuigelijk. Het scheen niets voor haar te beteekenen. Het heden woog zwaarder dan de toe komst op dat oogenblik en dat gleed, zij voelde het, door haar hamden weg. Zij had niets anders verwacht, maar toch leek dit alles zóó gewoon en alledaagsch, dat zij wist, dat zij teleurgesteld was. De wagen reeds weer verder en zij keerde zich om om naar een etalage te kijken. Er was een brok in haar keel gekomen. „Oh!" riep zij binnensmonds uit. En even waggelde zij. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2