Maar Indië. Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws. door oogsten, want dia bereikte, ondank» wildatand, toch een maximum-oogst. Te laat zal blijken, dat het wild ook veel goed deed, veel larven van schadelijke insecten doodde. Men moest liever een wet maken, die verbiedt om alles zoo sectarisch te behandelen, vooral in den boerenstand en middenstand, daardoor zou de land bouw meer gediend worden dan door een Jachtwet en een allerbedroevendste verdeeldheid onder de boeren en middenstanders. Maar de klassestrijd heeft een succes te boeken. Met de nieuwe Jachtwet heeft men aan een aristo cratisch genoegen een eind gemaakt en een aristo cratische vogel, den boschfasant, ten doode gedoemd. Om te sterven door de handen van de luien onder de boeren. WIER IN OEN. Aan Cornelis Wit is opnieuw voor den tijd van één jaar vrijstelling van den militairen dienst verleend wegens kostwinnerschap, WIERINOEN. Ingezetenen dezer gemeente, welke willen meedoen aan het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. die Ko-; ningin, haar aan te Meden, en het welk zal bestaan1 in de restauratie van het Koor' en de graftombe'si van Oranje, in de Nieuwe Kerk te Delft, kunnen hunne giften alhier bij den heer Burgemeester inzenden, ALKMAAR. Naar wij vernemen, is van heden af tijdens de ver nieuwing van de Friesche draaibrug over het Groot Noordhollandsch kanaal in de gemeente Alkmaar, i nevens pont, uitsluitend bestemd voor voetgangers, j tegenover den Frieschen weg, een tweede pont in gebruik gesteld, bestemd voor het overbrengen van rij- en voertuigen en vee, welk pont ligplaats heeft te- genover het afgesneden kanaalvlak nabij de Groen-1 tenveiïing. Do onbelemmerde aanvoer, zoowel van vee als van kaas enz., op de verschillende markten in deze gemeente Is daardoor verzekerd. JACHT OP INBREKER8. Men meldt aan de „Tel." uit Alphen (N.B.): Toen de gemeente voldwachter te Riel in den vo rige n nacht op surveillance was, ontdekte hij een on beheerd rijwiel, beladen met een zak leder. Dit vond hij zeer verdacht en daarom hield de politieman een oogje in 't zeil. Hij bemerkte even daarna drie ver dachte personen, waarvan er twee een rijwiel bij- zich hadden, eveneens zwaar beladen. Onmiddellijk waarschuwde hij de in de buurt wonende heeren Vosters en Wouters, die terstond bereid waren hem te helpen. De drie onbekende personen werden over vallen en gearresteerd. Echter wist een der perso nen zich los te rukken en op de vlucht te gaan. Hij werd vervolgd door den heer V. en diens hond. Bij zijn vlucht trok de dief een revolver en schoot ver scheidene malen op zijn achtervolgers, echter zonder iemand te treffen. Al heel spoedig werd de bandiet door den hond tot staan gebracht. De heer V. over meesterde en ontwapende hem. Ruim 150 Kg. leder, hetwelk zij volgers hun beken tenis in de looierij van den heer Mallena ontvreemd hebben, werd in beslag genomen. De inbrekers zijn genaamd KI ijs en Van Dun, beiden uit Breda afkom stig en M. Donders uit Tilburg,, alle drie beruchte lieden. Ze worden van meer inbraken en diefstallen, gedurende den laatsten tijd in de omgeving gepleegd, verdacht. De marechaussóe te Alphen heeft de zaak reeds in onderzoek. BRUTALE VERVALSCHINGEN VAN GENEES MIDDELEN. In het „Maandbl. tegen de Vervalschingen" schrijft dr. Van Hamel Roos het volgende: Wij ontvingen uit Roemenië en uit Duitschland berichten betreffende brutale vervalschingen van ge neesmiddelen, die inderdaad als misdadige „record knoeierijen" beschouw moeten worden. In de eerste plaats werd ons gemeld, dat te Boe- eharest de drogist Leonida Siara en zijn assistent Bela Meduna gearresteerd werden wegens bedrog, gepleegd ten opzichte van theobromine. Deze ver- \alschers hadden zich niet ontzien om dit, door de bekende firma Fr. Bayer Co. te Leverkusen gefa briceerde geneesmiddel, eenvoudig te vervangen door geheel waardelooze kalkl De tweede knoeierij betrof een partij van 2000 kilo gram, als „Asperine Bayer* door de fa. Altenburg Schmedemann te Hamhurg verkochte waar, welke niet van deze fabriek afkomstig was, doch met be hulp van bedriegelijke etiketten als zoodanig aange boden werd. Het toppunt van bedrog werd ons evenwel uit Stuttgart medegedeeld. Het betrof een uit suiker en naphtaline samengesteld product, hetwelk als „co- caine" tegen 700.000 Mark per kilogr. verkocht werd. Een tweede nog brutaler knoeierij werd geconsta teerd met het bekende kostbare middal „salyarsan" waarbij men niets anders dan fijn tarwemeel tegen 500 000 Mark per kilogr. ontving! Het behoeft geen betoog, dat dergelijke schande lijke praktijken niet ongestraft zullen blijven, en wij achten een waarschuwing in ruimen kring ten zeer ste op hare plaats, daar vooral natuurlijk bij ver- valschte geneesmiddelen de schromelijkste gevolgen voor de zieken verwacht kunnen worden, en bij het nog steeds voortdurende gebrek aan toezicht aan de grenzen allerlei knoeiproducten die in het buiten land niet verkocht mogen worden, onder v&lsche be namingen binnen onze landspalen gebracht kunnen worden. VEE NAAR HET BUITENLAND. In de 4 weken van 29 Mei tot 26 Juni zijn uit ons land 2785 runderen naar het buitenland verzonden en wel 53 naar Duitschland, 158 naar Italië, 103 naar Tsjecho-Slowakije, 1881 naar België, 16 naar Spanje, 10 naar Oostenrijk, 204 naar Columbia, 7 naar Ar gentinië, 3 naar Chili. Deze laatste 3 landen liggen in Zuid-Amerika. VEEL HOOL De hooibouw is dit Jaar bijzonder goed. De schat ting is een opbrengst van 0 a 10 wagens per bunder tegen 3 a 4 in 1922. Daarenboven is het gewas van zeer goede kwaliteit. VEE-AFZBT. Dat onze veehandelaren hun afzet al verder en verder weten uit te breiden blijkt uit 'n feit, dat verle den week 15 .runderen naar Spitsbergen werden ge zonden. AFSCHAFFING VAN STRIJKGELDEN. Het centraal bestuur van den Nederlandschen Tuin- bouwraad heeft zich tot de Eerste Kamer gewend het het verzoek, het aanhangige wetsontwerp inzake afschaffing van strijkgelden, aan te nemen. DE VERKIEZING VAN GEDEPUTEERDE STATEN IN FRIESLAND. Uit Leeuwarden schrijft men aan de N.R.Crt.: De stemming voor.'leden van Gedeputeerden in de Staten van Friesland heeft opzienbarende verrassin gen opgelevord, door het samengaan van de anti revolutionairen, de katholieken en de sociaal-demo craten. De onderhandelingen omtrent de verdeeling van de zetels gevoerd tusschen de drie rechtsohe groepen hebben niet tot een resultaat geleid, door de weige ring van de christelijk-historische fractie om een! roomsch-katholiek tot Gedeputeerde te kiezen, Dei anti-jevolutionairen hebben toen de rechtsche coali-l tie verbroken geacht en hebben, kort voor de stem- j ming, de sociaal-democraten tot een accooM uitge-| noodigcL Deze zijn daarin getreden, met het gevolg, dat er twee sociaaldemocraten, twee anti-revolutio nairen en één katholiek gekozen werden. Voor de zesde vacature ie daarop nog het aftredende christe-1 lijk-historische lid, de heer B. W. Okma, gekozen, ook met de stemmen vafL de anti-revolutionnairen en de sociaal-democraten; de roomsch-katholiek en hebben bij deze laatste stemming op den candidaat van den Vrijheidsbond gestemd. Zoo zijn dus door dit zwart-roode blok de beide aftredende vrijzinnigen uit het collego van Gedep. Staten geweerd; hot zijn de heeren Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, te Oenkerk, een man van uitnemende verdiensten, hooggeacht in de geheele provincie, die langer dan 15 jaar lid) van Gedeputeer den is geweest (van 1901 tot ongeveer 1911, toen hij ontslag nam wegens ongesteldheid en van 1917 tot heden), en H* Elsma, sedert 1919 lid van Gedeputeer de Staten. Deze "beide mannen worden vervangen door den beer S. Dljstra, anti-rev. lid van den gemeenteraad van Leeuwarden en den heer S. W. do Jong (r.-k.), die eerst dit jaar lid van de Staten is geworden. OUDE MUNTEN. Van don Berg to Noordwijkerhout heeft in den grond een aantal groote munten van het jaar 1684 gevonden. INBRAAK- Gisternacht is te Hendrik-Ido-Ambacht ingebro ken in den winkel van de co operatieve voreenlging. Met gebruikmaking van een ladder is iemand op een Pa Ikon geklommen, van waar hij door opschuiving van een raam in den winkel kwam. Uit een toon banklade werd ongeveer f 200 gestolen. Een envelop met f2100 aan bankpapier heeft de dief laten liggen. BRIEF WEG. Een Maandag door een Bossche kassiersfirma ver zonden brief met f4000, bestemd voor Amsterdam, is door den geadresseerde niet. ontvangen. Door een verzuim was de brief niet aangeteekend. DURE SPOORWEGTARIEVEN. Tengevolge van de dure spoorwegprijzen, zijn en kele veilingsvereenigingen rondom Hoorn besloten, haar producten, zooveel doenlijk, per auto te expe- dieeren. OPHEFFING INSPECTIES SPOORWEGEN. Naar „De Stand." verneemt, zullen bij de Ned. Spoorwegen vier inspecties worden opgeheven en één worden ingesteld. De inspecties die afgeschreven worden zijn Winterswijk, Den Haag, Apeldoorn en Amersfoort. Als nieuwe inspectie wordt Hengelo bij gevoegd. Deze maatregelen zullen tengevolge hebben, dat 20 klerken op wachtgeld worden gesteld. EEN BANKBILJET VAN f 1000— VERNIETIGD. Een winkelierster uit de Ziekenstraat te Nijmegen deed aangifte bij' de politie van diefstal van twee bankbiljetten, elk van duizend gulden. De diesetbo» de G. v. R. bekende er een gestolen te hebben, toen het meisje de grootte van het bedrag gezien had. had zij het biljet verscheurd en in de W.C. geworpen. DE PAARDFN- EN RUNDVEEVERZEKERING- MIJ. „GRONINGEN». Donderdag den oen Juli j.1. werd in het hotel des Pays Bas te Uirecht, de jaarlijksche Aigemeene Verga dering gehouden van vGroningen", Ag. Onder.imge Maatschappij tot verzekering van paarden en rundvee, in 1903 opg.richt te Groningen, vanaf 1 Mei 1921 gevestigd te Utrecht. Uit het jaarverslag van den Directeur, den heer F. F. Leopold, b.eek, dal in 1922 zeer oelangrijke verliefceq werden vergoed en1 toch, mede dank zij de reserve, de omslag zeer 'laag bleef. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den accountant, den heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevonden,. De aftredende Commissarissen '.werden herkozen. EE* BANKBILJET VAN BBW HALT MILLIQEN M. De volgende week wo -den ln Duitschland in om- loop gebracht bankbiljetten van een half millioen j M. Men is ook reeds bezig met het drukken van 1 I millioen-biljetten. STEEDS HOOGER- Naar de Vossische Ztg. meldt bedraagt het index cijfer over Juni voor de kosten van levensonderhoud in Duitschland 7650 tegen 3816 over Mei. De prijzen zijn derhalve in Juni met 100 percent gestegen. In de eerste dagen van Juli heeft de stijging voortge duurd. BERGBEKLIMMERS. Bij een bestijging van de Zugspitze in de Beiersche Alpen zijn vier toeristen, twee uit Munchen, een uit Berlijn, en een uit Karlsruhe, neergestort en omge komen, Drie lijken zijn geborgen, het vierde ligt in een rotskloof, die men nog niet beeft kunnen berei ken. EEN LIEFDESDUEL. Te Volkach in Beieren waren een molenaarsknecht en oen alotemaker verliefd op hetzelfde meisje de dochter van den molenaar en besloten het ridder lijk op het pistool uit te vechten. Er werden, zonder getuigen, 5 schoten gewisseld; de alotemaker werd vijfmaal getroffen en toon, minder ridderlijk, door zijn tegenstander afgemaakt. De schóne Müllerln zal nu geen van belden toebe- hooren. want do overwinnaar heeft zich, toen de po litie hem kwam halen, van kant gemaakt. UIT RUSLAND. De Izwestia bericht: Het thans in het district Tsjeljabinsk plaats heb bende bodemonderzoek heeft de aanwezigheid van groote bruinkoollagen vastgesteld, die, wat dé kwali teit aangaat, uitstekend geschikt moeten worden ge acht voor het stoken van treinlocomotieven en voor electrificatiedceleinden. De 'bruinkool wordt aange^ troffen over een oppervlakte van 300 werst, terwijl alleen de oppervlakte van 6*< vierkante weret grond, welke speciaal onderzocht is, een hoeveelheid bruin kool van 6.5 rriilliard poecl belooft. De ontdekking van deze bruinkoollagen schept nieuwe perspectie ven op oeconomisch gebied voor deze streek en zal zeker de uitvoering der electiificatie-plannen in Rusland bevorderen. HET DROGE AMERIKA. Een correspondent te New York van de Londen- sche Daily Mail verhaalt het volgende teekenende incident, dat hij heeft bijgewoond in een bioscoop te New York: „Maandagavond woonde ik een bioscoopvertoonlng bij waar een film werd vertoond van het optreden] der douane- en hyglënebeambten, die aan boord van Britsche passagiersschepen sterken drank in beslag namen. De uitwerking op die toeschouwer» was elec- triseerend. Toen de film te zien gaf, dat kisten met whisky uit het ruim van een reusachtig schip wer den gelicht begonnen verscheiden enthousiaste „dro gen" to applaudiseeron. Maar dat applaus ging on middellijk verloren in een storm van gesis van den kant dor „natten". Deze laatsten, herhaalden hun de monstratie toen het portre van Canfield, den direc teur der anti-drankpolitie in New York, op het doek kwam." Tot zoover de New Yorksche berichtgever van de Daily Mail over het bioscoop-incident. Dezelfde correspondent seint ook nog een voorval te Boston. In de haven dier plaats hadden de anti drank-beambten aan boord va.n het Britsche a.s. Adriatic 5000 flesschon bier in beslag genomen. Een bekend Britsch kapitalist, die het mee .aanzag, maak te zich zóó boos, dat hij onmiddellijk een telegram) naar Engeland stuurde behelzende de opdracht tot een contract ten bedrage van 500.000 dollar, dat door zijn firma in de Ver. Staten zou worden gegund, niet mocht worden verleend. EEN ENORME CYCLOON IN CANADA. Uit Winnipeg wordt gemeld, dat een cycloon, ver gezeld van hevige regens en hagel Zuid-Alberta en Centraal- en Zuid-Saskatchewan geteisterd heeft en een enorme schade heeft aangericht aan d'en oogst. Men 'had erop gerekend dat de oogst de beste zou zijn sinds 1915, doch de graanoogst is thans over een oppervlakte van honderd mijl lengte en tien mijl breedte totaal vernield. Vervolg. Twee geweldige, zwarte politiedienaren houden bij de aanlegplaats de wacht. Bij eenige twist of krakeel treden zij onmiddellijk en- pootig op. Op overtuigende wijze slaan zij voor onze oogen eenige twistenden uiteen, hetgeen hier blijkbaar de meest tactvolle, overigens zonder twijfel de meest afdoende wijze van orde stichten is. Door een poort betreden we, zon der dat wij onzen pas behoeven tq toonen, de stad. In de hoofdstraat staan vrij lage gebouwen van Europeesch uiterlijk aanoengerijd en de eigenaars treden op u toe om u in een eigenaardig Hollandsch, dat zij zich eigen gemaakt hebben door den voortdu- renden omgang met de passagiers der Holland3che booten, tot een bezoek uit te noodigen. Hun aanprijzen heelt weinig succes; iedereen gaat naar „Simon Artz", dat een heel gewoon Europeesch warenhuis blijkt te zijn, waar de verkoopers ook al iweer vrij goed Hollandsch spreken. I Werkelijk fraai zijn. hier de struisveeren voorwer pen; eveneens 't gegoten en geciseleerde koperwerk. Menige Hollandscne. gulden wordt hier achter ge laten, wanneer de dames noode van al die fraaie za ken scheiden. Als wij probeeren een vaartuigje te krijgen om naar ons schip terug to keeren, blijkt de prijs, volko men in Oosterschen stijl, verdubbeld. Een heerlijk volkje! Als koppige, rasechte Hollanders vertikken wij 't ons te laten villen, al was 't om die manier van doen alleen. Na lang zoeken vinden, wijl een roeibootje dat ons tegen het gewone tarief a&n boord brengt, maar toch ook'weer niet dan nadat de roeiers vóór liet einde van den tocht door veel schreeuwen en spektakel ge poogd hebben een grooteren fooi te krijgen dan wij voor hen bestemd hebben. De aangeboden geldstuk ken werpen zij met een nijdig gebaar weg, zooge naamd in 't water, -maar inderdaad met behendig heid in do boot. Het aantal kooplui aan boord schijnt nog gegroeid en in hot aanbieden hunner waren steeds onver moeid. Als wij met genoegen de zon zien opgaan en haar licht weldra over al dit druk gedoe giet, komen de ""oochelaars aan boord. Een ervan is ongelooflijk handig en vlug,. Hij too- ver„ eieren en kuikens uit den neus onzer mede passagiers. Hij vraagt een gulden van u te zien, too- vert aeze uit uw handen en ge vindt het geldstuk terug in de zakken van uw buurman. Kleine kuikens produceeren, voor uw oogen na zijn tooverbezwerin- gen in korten tijd een verbazende hoeveelheid eieren. Talloos zijn de toeren, die hij' met groote haast, om de opmerkzaamheid van zijn publiek niet te laten ver slappen, ten beste geeft. In zijn koddig Hollandsch besluit hij elk kunststuk met een: „Dat is allemach tig sterk, zag!" 'tls zeer amusant en wanneer dan ook een zijner tooverschalen rond gaat om ons de gelegenheid te- geven van onze voldaanheid stoffelijk te doen blijken, is er geen van de heeren Consuls of Graven, want onze goochelaar spreekt ons aan met de schoonste ti tels, die daarbij achterblijft. Dan vraagt een zwemvirtuoos onze aandacht. Een prachtkerel van gestalte, een ongunstig uiterlijk ove rigens. Hij; biedt aan hoog van de commandobrug in 't water te springen. Hiji houdt blijkbaar van reëel zaken doen, boter biji de visch, eerst betalen, dan duiken. De inleg wordt bijeen gebracht en de rappe kerel klimt omhoog. Onze jonge vriend Jen die straks naar de H.B.S. gaat, volgt hem op den voet. Hij wil wat zien voor het dubbeltje dat hij heeft bijgedragen. Dien zwarten 'seigneur 'vertrouwt hij maar half; die gaat er, zeker met den inleg van door. Daar zal hij voor oppassen. Onze duiker blijkt eerlijker dan Jan denkt! Al is 't ook een. eerlijkheid, die voortkoraft uit eigenbelang. Want hij weet heel goed, dat, geen passagier van de voorbijkomende schepen meer vooruit zal willen be talen wanneer hij met die bedreiging bekend raakt. Even zi n wij1 hem een gebed prevelen, dan schiet ons een lichaam voorbij om ver beneden ons in 't water te verdwijnen. Als hij bovenkomt, gooit men hem zilverstkjes toe. Hij is thuis in f natte ele ment als geen ander. Met juistheid en gemak duikt hij naar deze voorwerpjes en achterhaalt ze eer ze glinsterend en flikkerend, zig^zagsgewijze, in de diep te verdwijnen. Hij mist er geen enkel, hoe groot ook de afstand is, die hem van het zinkend muntstukje scheidt. Dan komt een ware krachtproef. Weer springt hij van boven ai' in 't havenwater, dat hier een kleur vertoont, welke die der Amsterdamsche grachten nabijkomt. Dan duikt hij om onder 't schip door te af aan niet deugen zijin moeilijk 'te dresseeren." Bridget sloot ae deur achter zich en liep, bevend van woede, naar het raidden van de keukein. Zij' was, zooals zdj was, in haar lichtroode flanellen nachtjak opgestaan. ,Het was nauwelijks een passende kleedij, had*zelfs niet de aantrekkelijkheid schoon te zijn. Maar dal hinderde haar niet. Het kwam nooit in haar op aan zulke dingen te denken. Haar haar viel losjes m vette, verwarde massa's op haar schouders. Zij zag tiruit als een furie, verteerd aoor duivelscben haat. De knoop aan de hals van haar nachtjak was weg en het witte vel van haar borst maakte een vreemd contrast met de roode kleur van haar gezicht. Zij was op haar bloote voeten. Zij 'had niet eens een paar pantoffels aangetrokken om de vuilheid ervan te bedekken. Nan-no rilde, toen zij naar haar keek. ,Wat bedoel jij ermee, dat je niet met Jamesy Ryan trouwen wilt?" „Ik bedoel, dat ik niet wil, dat is toch eenvoudig. Briaget sloeg haar armen over elkaar. Dat was haar karakteristieke houding als zij een strijd aanvaardde. Precies in diezelfde houding had Natuno haar 's mid dags met 'Jamesy Ryan zien praten. „Waar heb je vanavond gezetenV" Nanno gaf geen antwoord. „Waar heb jo vanavond gezetenGeef antwoord." „Wat gaat jou dat aan Misschien ben ik' wel ergens geweest, waar ik vrouwen zich niet zoo te schande heb hooren maken als jij doet." Dat was biiha de laatste worsteling "van Namno's wanhoopsmoed, maar haar moeder werd er diep door gewond. Achter die woorden voelde zij dat besef van superioriteit in haar kind, dat haar altijd tot- het uiterste bracht. Met fonkelende oogen en katachtige bewegingen kwam rij' naar Nanno toe en boog zich voorover als een heks op het 'oogenblik, dat de tooverformule uitgesproken wordt, zoodat de ruwe. lijnen van haar licnaam, de zware ^heupen 'en de onrcgölhiatige leden door de opening in net flanellen nachtjak zichtbaar werden. „Je denkt zeker, dat ik niet weet waar jo gewees\ bent? Maar ik weet het bliksems goed.'' De woorden kwamen in een neesch gefluister van woede over haar lippen. Nanno k'eek haar even/ aan, maar wendde dan uit walging en angst haar hoofd atf. „Durf je tegenspreken, dat je met Mr. Jernimghami uit geweest bent?" Zij1 stelde die vraag mei geslepen beslistheid, doch X ta.n. .1 ...U (n n.A..' I 1 *1 T. Mn.K A AA A rt JuH T li, hem1 aan hot hek had itaan praten, brachten haar op de gedachte. Nanno liet haar hoofd hangen. Niet uit schaamte off verlegenheid; maar zoodra Bridget het zag, ïnaakte zij1 eruit op dat het om' 'een,-van die twee redenen, was, on wist zij, dat haar vermoeden juist was. En dat'maakte haar nog verbitterder en zweepte haar op tot teugel ooze woede. Op haar manier bezat zij een vrij goed oordeel over de menschelijke natuur; doch daarbij beging zij steeds een grove dwaling, die haar meeste conclusies onjuist maakte. Zij baseerde iedere veronderstelling op haar eigen standpunt, wat, terwijl het voor haar zelf volkomen waar zijn mocht, een gevaarlijke en onjuiste wijze is om anderen te beoordeelen. Zoodra Nanno door haar zwijgen bekend had, dat zij met Jerningham geweest was, trok Bridget haar conclusies. Met klamme handen pakte zij Nanno's polsen en schudde haar ruw door elkaar. „Jou vervloekte kleine siste zij met een woede, waarover zij1 alle beheersching verloren had. Nanno rukte zich los en een kreet van afschuw en schaamte kwam van haar lippen. Zij deinsde terug in den schoorsteenhoek. „Als ik het niet gedacht bad", ging zij voort, „toen je vader me vertelde, dat je niet met Jamesy Ryan wou trouwen. Godallemachtig nog toe.Tviaar heb ik je niet allang gezegd, dat hij' alleen maar probeert je voor den gek te houden? Heb ik al niet lang ge weten wat hij van Je wil dat vuile, smerige beest? De duivel hale hem! Hij was zoo lief en hij deed zulke mooie beloften en hij was zoo aanhalerig, ja, dat kennen we. Zoo zijn ze allemaal l" Zij zeide het met bijtend sarcasme. En Nanno bleef zwijgen. Zij kon slechts met af schuw en verbazing haar moeder aankijken. Zij scheen geen woorden te kunnen vinden om te ant woorden. En hoe langer zij zweeg, des te oneer ge loofde Bridget, dat zij het bij het rechte eind had. Met onbewuste ironie deed zij het verhaal van haar misstap met den Engelschen artist en paste zij dat toe op het onderhavige geval. Zij aarzelde geen oogenblik Nanno uit te schelden, ofschoon al die scheldwoorden weer op haar zelf neerkwamen. En toen zij zag, dat Nanno nog bleef zwijgen, ging zij voort met een wreede wellust om het geheele beeld in levendige en afschuwelijke kleuren voor de ang stige oogen van het meisje af te schilderen. „Er zit slecht bloed ln jou en ik weet heel goed waar dat vandaan komi. God zegene ons! En, dan te moeten denkon, dat jij met je nette en kalme ma nieren toelaat, dat die vuile vreemdeling zijn ge woon spelletje speelt met Jou, een fatsoenlijk meisje. Ja, en nou zit je met de gebakken peren. Je zal met Jamesy Ryan moeten trouwen of Je wil of niet, omi je zelf te redden. Je behoort tot een soort, dat makkelijk kinderen krijgt wist je dat niet? Jammer, dat je daar niet. bijtijds aan gedacht hebt!" „Dat is een leugen!" De woorden kwamen van Nanno's lippen met een kracht, die tijdens haar lang zwijgen geleidelijk hef tiger en woester geworden was. Door alles wat Brid get gezegd had, was zij langzaam het mooie in Jer- ningsham's karakter gaan beseffen. Wanneer man nen zoo waren, wanneer in iederen man de dierlijke begeerte naar een vrouw bestond, dan behoorde Ja mesy Ryan zeker tot hen, ma'ar Jerningham niet. En toen zij eindelijk sprak, deed zij dat meer om hem dan om zichzelf te verdedigen. „Het is een gemeene leugen", herhaalde zij. Eerst wilde Bridget haar niet gelooven. Zij wierp haar hoofd in haar nek en lachte, zoodat haar lichaam schudde. „Dacht je nou heusch, dat ik dat gelooven zou?" vroeg zij. „Het laat me volkomen koud of je het gelooft of niet", zeide Nanno bitter, „maar het is de waarheid. Je dacht zeker, dat ik net zoo was als jij." Een paar seconden was Bridget verbijsterd. Zij kon niet gelooven, dat zij: per slot van rekening toch orgel ijk gehaxi had. „God sta ons dam bij riep zij' uit „Maar waarom voor den duivel wil jij; nie> met Jaimesy Ryan trou wen?" „Ik hoef niet te trouwen met een man, voor wien ik niets voel. En het 1b schande, dat jij wilt, dat ik het doe". „En is het dan je plicht niet tegenover Je vader?" Het is niet mijn plicht tegenover iemand om te trouwen met een man, die drinkt als Jamesy Ryan. Ik zou hem niet vertrouwen". „Groote goden, wat wordt Jij kieskeurig! Welke man in Rathmore drinkt niet? Als ze ergens een shilling vinden, gaan ze allemaal direct naar de kroeg. Als je zoo bent, trouw Je nooit." „En misschien zou ik dat het liefste willen". Bridget keek haar ongeloovig aan. De wilde woede, die in haar ziedde, was tot nog toe in bedwang ge houden door haar verbazingi Dat Nanno zich verzetten zou tegen een "huwelijk, wanneer zij kans had om te trouwen., was meer dan Bridget's verstand begrijpen kon. Zij' scheen over het hoofd te zien, dat Nanno niets wist van de omstan digheid van/ haar geboorte, en vond haar alleen maar ondankbaar, omdat zij' weigerde John Troy te ont slaan van een verantwoordelijkheid, die hij uit goed heid op zich genomen had. Maar langzaam, doeh steeds meer, week haar .verbazing voor haar woede. Iïaar oo ren sclrtterdon onheilspellend en haar lip pen trilden gevaarlijk, toen de woorden zich begon nen te vormen. Zij dacht geen oogenblik aan het licht, waarin zij zichzelf plaatsen zou. De vurige be geerte om dit meisje, dat in alle opzichten haar meer dere was, te schande te maken, was sterker dan wat ook. Het was geen begeerte, die in dat oogenblik ontstaan was Zij had dl*1 reeds lang gehad. John Troy had" haar tot dusverre belet die begeerte te bevredigen; maar niets ter wereld zou het haar nu meer kunnen beletten. Het oogenblik, waarnaar zij reeds zoo lang verlangd had, was eindelijk aansre- broken. Zij zou zich nu op en voor alles kunnen wreken: op Nanno voor haar uit de hoogte-zijn, op haar minnaar voor zijn trouweloosheid, op haar man om zijn vriendschap voor haar onwettig kind. „Je zult hem moeten trouwen", zeide zij met on heilspellende kalmte. Nanno zag de verandering in haar manier. „Dat zal van mij afhangen", antwoordde zij even eens kalm. Bridget kniarste op haar tanden. „Wees voorzichtig!" riep zij uit. „Wees voorzich tig! Je brengt me tot het uiterste. Weet. je wel, dat je zonder een stuk kleeren aan je lijf het huis uit gejaagd kan worden!" Nanno keek haar met een krijtwit gezicht aan. „Ja, kijk maar; maar het is de waarheid en de waarheid is altijd' bittor. Weet je wat je bent. Zij bcog zich nog dichter naar het meisje toe. Nanno deinsde voor den gemeenen blik in haar oogen achteruit. „Weet je wat je bent?" herhaalde zij met een angstaanjagend* gefluister. „Je bastaard dat ben je! Dacht je, dat je het kind van dien man bent?" Haar arm wees dramatisch naar de slaapkamer. „Geen droppel van zijn bloed stroomt door jouw aderen". „Ja zeker, toen je geboren werdt en ik je m zijn armen wilde leggen, zou hij je hebben laten vallen. En jij zoudt de brutaliteit hebben om te zeggen, dat jij niet wilt trouwen met een man, dien hij voor io on het oog heeft. Je moest op je knieën voor hem neervallen en alie gezegende heiligen danken, dat je tot nog toe een huis gehad hebt om in te wonen. Het schuim van haar woede verzamelde zich wit in haar mondhoeken. r... „Zijn kind niet!" herhaalde Nanno verauft. „zijn kind niet!" Wordt vervolgd

Schager Courant | 1923 | | pagina 6