illtmüi Wiens- HL» in DE LANGE 4 DE MGRAAZ, Hoogheemraadschap Noordho ijntis Noorderkwartier. Hef loont Je moeite Jat u om vraagt bij uw win tietier! om Jat „funlighl" Je zuiverste zeep is Jie er bestaat omJat„Iunligbt" zeep lijj. en geU bespaart en uw göeJ niet aantast omJat„fun!ight"zeep uil Je zuiverste oliën Jer we reld is bereiJ en uw wascb praclh tig bel Jer maakt mei jrissck i een zuiveren i en yeuz Donderdag 12 Juli 1923. 66ste Jaargang. No. 7262. Uitgevers i N.V, v.l). TRAPMAN CoSctiagen Credieten voor landbouw en bandel. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Rmnewlandseh Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). 'Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Spoedeischende algemeene vergadering op Woens dag 11 Juli 1923, des morgens 10 uur Aanwezig zijn de heeren C. Wijdenes Spaans Jr.. Dijkgraaf, D. Kooiman, C. Oortman Gerlings, N. Dek ker, W. J. Kernkamp en J. J. Verfaille. hoogheemra den, J. J. Groot, J. van Meerveld, P. Groot Jz., H. K. Koster, J. Edel Kz., J. Groot Sz. Sr., J. B. Wilken, A Nes Gz., D. de Boer Dz., C. Rood, J. Burger, hoofdin gelanden, A. Commandeur, A. Barteni Pz., G. Kraaij Gz., J. 'Molenaar, P. Pijper IJz., P. Zeeman, J. Best Nz., A. Brak Az. en R. Kaan, hoofdingelanden-plaats vervangers, J. Ph. van Amstel, secretaris, P. W. Groot, penningmeester en P. Tj. Poppens, ingenieur. Voorzitter opent de vergadering, er zijn genoegen over uitsprekende, dat ondanks de oproeping op kor ten termijn heeft plaats gehad, de opkomst zoo tal* rijk is. Daaruit blijkt de belangstelling voor het be langrijke punt dat op de agenda staat. Door den heer Breebaart is bericht van verhinde ring gezonden en in zijn plaats is opgeroepen de heer R Kaan. De heer Schipper is wegers ongesteldheid afwezig, de heer Versteeg, Hoogheemraad, is niet aanwezig door zijn vacant ie. terwijl voorts niet aan wezig zijn d,e hoofdingelanden-plaatsvervangers, de heeren J. Apeldoorn en E. Vas Visser. De notulen, der vorige vergadering worden onge wijzigd vastgesteld. ingekomen is een schrijven van den heer E. Vas Visser, dat hij in verband met zijn aanstaand vertrek naar het buitenland, verplicht is* ontslag te nemen als hoofdingeland plaatsvervanger. Voorzitter herinnert aan het besluit om in tus- schentijd9 opengevallen plaatsen niet te voorzien. Spr i spreekt een woord van waardeering voor hetgeen de heer Vas Visser in dien korten tijd, dat hij hoofdin geland is geweest, gedacht heeft in het belang van bet Hoogheemraadschap te moeten doem Wij hopen, dat het den heer Vas Visser in zijn nieuwe woonplaats en verder leven goed moge gaan. Ged. Staten hebben goedgekeurd begrooting 1923, het besluit tot het aangaan van een grondruiling met den heer J. Duin, Iiazepolder, het besluit tot uitbrei ding van het aantal ambtenaren (molenaars, steen- ze uers enz.) het besluit tot jaarwedderegeling voor deze ambtenaren en het Jjesluit tot herziening van de pensioen verordening. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt het opmaken van eeii aanbeve ling voor de benoeming van een Hoogheemraad ten gevolge van de ontslagname door den heer D. Kopi- man. Voorzitter zegt. dat bekend is, dat de heer Kooiman benoemd is tot lid van Gedeputeerde Staten. Met de ze onderscheiding hebben wij den heer Kooiman reeds in de vergadering van het Dag. Bestuur ge- lukgewenscht, maar ook op deze plaats wil spr. van ganscher harte den. heer Kooiman gelukwenschen. Het doet ons allen veel leed dat U uit ons college gaat. waar U met zeer groote belangstelling en toe wijding Uw werk verrichtte en waar U getoond heeft te beschikken over de bijzondere gave de voor schriften ^>p waterschapsgebied te kennen en ze in toepassing te brengen en waar Uw hoog gewaar deerde kracht duidelijk aan 't licht is getreden. Voor alles wat U in het belang van ons waterschap hebt gedaan, past ons een woord van zeer harte lijken dank en erkentelijkheid. (Applaus.) Wijl wenschen dat het U gegeven moge zijn in Uwe nieuwe functie al die voldoening te vinden, die U in Uw tegenwoor dige functies reeds ondervond. Wij hopen dat U ook op die plaats de belangen van ons Hoogheemraad schap zult willen behar.igen. Nogmaals, wij felici- teeren U hartelijk, maar betuigen groot leedwezen met Uw vertrek. (Instemming) De heer Kooiman dankt voorzitter voor de vrien delijke en waardeerende woorden en de vergadering voor hare instemming. U mijnheer de voorzitter, be tuigt Uw leedwezen, doch dit is wederkeerig. In deze functie heb ik steeds op de meest aangename wijze mogen werken. Ik was aan al mijn 'betrekkingen in het, a1 gemeen zeer gehecht, maar in het bijzonder aan deze functie. Het valt mij niet gemakkelük te schei den van de-en vriendenkring. Als U den wersch uit spreekt dat ik in mi'n nieuwe functie de belangen van het Hoogheemraadschap zal behartigen, dan paar ik mi:n wersch aan den uwen. Het is bekend, ik heb het nooit onder stoelen of banken gestoken, dat naar mijne meening de finantieele verhouding tus- schen het, Hoogheemraadschap en de nrovinciu aller ongelukkigst is geregeld en ons Hoogheemraadschap daarbij op zeer onaangename en zeer onbillijke wij-! ze in den hoek wordt geduwd. Als ik in miin endere functie er iets toe kan bijdragen daarin verandering te brengen, dan zal dat me een vreugde zijn. Ap-1 plaus. Voorzitter zegt, dat. de benoeming van den heer Kroiman als lid van Ged. Staten tevers insluit een! ontslagname als Hoogheemraadschap en die ontslag name is ingediend. Ter bespoediging in de voorzie n.ln8 in de vacature is deze vergadering spoed- eischend uitgeschreven. Spr. stelt voor, over te gaan tot de .stemming voor een aanbeveling, tenzij Iemand het woord nog verlangt. "''jkt niet het geval te zijn, zoodat tot stem- m& wordt overgegaan. 'o?inlfmT^ing voor no- der aan*>eveling heeft de ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHAGEN Hötel „Vredelust". klaarde dat de goederen in quaestie eigendom waren. Beklaagde bekende het hein ten laste gelegde. Hij was er door armoede toe gekomen. Ook had hij in den laatsten tijd geen werk gehad. Hij had wel eenige guldens per week ondersteuning, doch was toph in gToote geldverlegenheid. Jammer was voor bekl. vooral dat hij reeds meer dan eens is gestraft door deze rechtbank. Hij is zooti echte ouwe bekende. De O. v. J. wees er op dat aan het bewijs niet viel te twijfelen en haalde eenige straffen aan, die Frans reeds heeft ondergaan. Ten slotte vorderde de heer Officier wegens dief stal met inbraak en in klimming een jaar en 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Jb. Zeilemaker uit Alkmaar, be ziet de zaak uit juridisch oogpunt zoodanig, dat jijns inziens niet vaststaat dat wo het gebeurde als vol tooiden diefstal mogen qualificeeren. Meer gevoelt pleiter voor de uitlegging dat we hier te doen heb ben met poging tot diefstal. Tot vorming van bewijs- goed hebben we behalve de eigen erkentenis van den beschuldigde niet anders dan de verklaring van den bestolene, dat de desbetreffende goederen rijp, eigen/ dom waren. Pleiter besluit met te veridaren, zich aan het oor deel van de Rechtbank te willen refereeren. De O. v. J. gaat vervolgens nog even in repliek, terwijl de verdediger niet verder meer op de zaak in gaat. De 'behandeling dezer zaak1 is hiermede ten einde an de ritting wordt nu gesloten. Aa Dinsdag uitspraak. stemmen, 8 op den heer D. de Boer en 1 blanco. Als 3e candidaat wordt benoemd de heer D. de Boer met 13 stemmen, J. Edel 1, R. Kaan 1, J. Best Nz. 1, J. B- Wilken 1, en A. Nes 1 stern» De aanbeveling voor Hoogheemraad zal dus lui den: 1. H. K. Koster, Wieringerwaard; 2. P. Trapman, Schagen, 3. D. de Boer Dz., Stompetoren. Waar andere zaken niet in bespreking komen, sluit voorzitter de vergadering. p stemming met uitslag: D. de Boer R KaaPn W: H'.Ko5'" p GrootV, Andijk 1 en Traoiran „Si?" *IersteIrming tusschera de h^ren stemmen krüS' Ko®ter- waarbij de heer Trapman 8 ïoodat no 1 dv heer H' Koster 10 stemmen, VoorziUeJ t,Uanb.m'eUn« de heOT H' Koster Vooi ioo 9 Clteert den' heer Koster. 8- D de Bom 7-candidaat is de uitslag: P. Trapman 1 stem Ze VrifL'J?' K*!n 1; P' Groot Jz 3 A. Nes R Kaan 1 „11 «temming: Trapman 8, D. de Boer 8, dé heerern ïem" Hers'emming tusschen Slt al? en' D' de Bo«-. met ala uitslag dat de heer Trapman gekozen wordt als no. 2 me: 9 lfaandag 9 Juli geen zitting gehouden. Zitting van Dinsdag 10 Juli 1923. De omweg hielp ook niet. Daar er geen uitspraken waren vandaag, kon direct met de eerste tevens eenige strafzaak van heden worden aangevangen. 't Was de zaak contra den gedetineerden 'beklaagde Frans Tepe, een Alkmaarsch type van 'n kwarteeuw oud. Hij is van beroep voddenkoopman en geen onbekende van de Justitie. Reeds meerdere vrijheids straffen heeft hij ondergaan. Nu moest Fransje terecht staan ter zake dat hij in den avond van 15 Juni verschillende kleding stukken, alsmede wat sigaren en eenige kleinodiën had weggepakt uit de woning van den heer R. H F. C. Berendsen aan den Nieuwlandersingel te Alkmaar. Frans bad zijn plan tot die daad goed overwv-a-i en was langs een omweg den tuin van- Berendsen binnengekomen. Eenmaal daar gekomen, volgde de rest voor een man als Frans vanzelf. Toen hij de woning was ge naderd en met vaardige hand een glasruit had ver broken, duurde het niet lang of hij was in Berend- sen's woonhuis aan 't snuffelen. Zoo speurenderwijze sjouwde Tepe allerlei zaken, die hem het meene men waardig leken, bij elkaar. Hij werkte zoo rustig alsof hij thuis was. Immers, wie zou hem ook kun nen storen?.Toch faalde ons Fransje leelijk in zijne berekening, dat er hoegenaamd niemand in het villaatje aanwezig zóu rijn. Want en waren dienstboden, die het gestommel, dat Frans bij zijn vrijmoedige wijze van werken vol strekt niet trachtte te vermijden, hoorden. Zij begre pen dat er iets niet in den haak was en weldra ge lukte het met omzichtigheid, enkele passeerende stadgenooten te waarschuwen,, die bereidwillig ge noeg waren om de politie van de situatie op de hoogte te stellen Agenten, nog geassisteerd door eenige hulpvaardige birgèrs en een politiehond, wisten heer Frans toen ionder lang verwijl op heeterdaad te betrappen. Ver zetten deed hij zich niet en zoo kon hij dan al gauw mee naar 't „bero". Een verzameling meer of minder waardevolle meest kleine artikelen werd op hem bevonden. Bovendien hal hij blijkbaar een begeerig oog geslagen op andere zaken en die reeds verzameld en voor 't grijpen ge leed. Maar het medevoeren daarvan schoot er over toen Frans in de verdere volvoering van zijne booze voornemens, door de komst van de politie en anderen werd gestoord. De heer Berendsen, heden als gejuige gehoord, ver- STOFVRIJ MAKEN VAN WEGEN» Men meldt uit Nijmegen aan (het Hdbld.: Zooals bekend, is sinds vele jaren op verscheidene wijzen getracht een oplossing te vinden van het vraagstuk van het stofvrij maken dos wegen, in het bijzonder van de grintwegen. Nu de droogte-periode van dezen zomer haar intrede schijnt te hebben ge daan, is dit vraagstuk weder acuut. Gedurende de oorlogsjaren is aan het onderhoud der wegen minder zorg besteed dan daar voor en bij de aanmerkelijke beperking van het verkeer door den benzine- en ban- dennood, kwamen de nadeelen daarvan niet aan stonds voor den dag. Maar nu het snelverkeer zich de laatste jaren weder in vollen omvang heeft her steld, nu de vrachtauto's en autobussen fcjjl tientallen tegelijk over de wegen stuiven, is de stof, door deze voertuigen en de gewone auto's en motorrijwielen opgeworpen, een verschrikkelijke plaag voor den wandelaar, den wielrijder en de bewoner van de grintwegen. In tal van gemeenten rijn allerlei middelen toege past tot stofvrij maken van de wegen en ook de A. N. W B., Toeristenbond voor Nederland, die steeds op de bres staat waar het de bevordering van de befan- gen van toerisme en verkeer betreft, heeft voor dit belangrijke vraagstuk een bijzondere" belangstelling aan den dag gelegd. Wij meenien echter, dat. geen der proefnemingen met het besmeren van wegen met teerhoudende preparaten tot een blijvend resultaat heeft geleid. Bovendien vereischte het bewerken van een kort stuk weg bij de tot dusver gevolgde metho des dagenlangen arbeid. Te Nijmegen worden thans sinds eenige weken door de gemeente-reiniging, onder de persoonlijke leiding van den directeur van dien tak van dienst, den heer Medema, proeven genomen met oen nieuw procédé, een uitvinding van dr. K. Erslev, scheikun dige en bacterioloog aldaar, die gelooft na langdurige onderzoekingen) bovenbedoeld vraagstuk toti oplossing te hebben ge/bracht. Teer is het hoofdbestanddeel van de door hem gevonden vloeistof, welke de eigen schap heeft dat zij zich met water laat vermengen tot elke gewenschte samenstelling en dientengevolge met de gewone watersproei auto's op de wegen en pleinen kan worden gebracht. Daardoor is het stof vrijmaken volgens deze methode economischer dam de besproeiing mot water, welke den geheelen dag moet geschieden; in één dag kunnen tal van wegen worden beteerd en zij blijven dan gedurende een paar weken stofvrij. Dit kan thans o.a. worden waargeno men op den Oranjesingel, het Keizer Karelplein en en den Groesfbeeksdhen weg, drie hoofdwegen in Nijmegen, waarlangs het groote verkeer gaat. De vloeistof laat, onmiddellijk nadat zij op den weg is gebracht, niet los, plakt dus niet, zooals met vroeger beproefde middelen wel het geval is geweest, vast aan schoenzolen, rijwiel- en gummibanden en de reuk is niet onaangenaam' noch scherp, alhoewel de teer haar aanwezigheid wel verraadt. De directie der Nijmeegsohe gemeente-reiniging is omtrent de vinding van dr. Erslev hoopvol gestemd Afgeyacht moet worden of het middel ook gedurende eene regen-periode deugdelijk en stof-bindend zal blij ken te zijn. Het ligt in de bedoeling van den uitvinder om eerst na een volkomen welslagen van de proefnemingen :n Nijmegen, andere gemeenten in staat te stellen het procédé, waarop patent is vorkregen, toe te passen. TERDIE K. 's Maandagsavonds van kermis zal alhier in 't- café van den beer L. van Dam de zoo gunstig bekende voordrager Joh. Grapendaal uit Jutfaas een mooi pro gramma komen uitvoeren. De goede naam, die de heer Grapendaal zich op dit gebied reeds heeft ver werven, geeft ons daar wel een genotvollen avond in uitzicht. Men zie de annonce in het No. van Zater dag a.s. DE HITTE. Een twee en een halfjarig kindje van den heer E. te Sommelsdijk is mede tengevolge der hitte onwel geworden en binnen enkele uren overleden.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1