DERDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 14 Juli 1923. 63jle Jaargang. No. 7263. öirmenlandsch Nieuws. HEVIGE BRAND TE GOUDA. Uit Gouda wordt gemeld: Ken hevige brand ontstond gistermiddag in de autogarage van B. Toln, aan de Wilhelminastraat. Het vuur tastte zóó snel om zich heen, dat in korten t nd de autogarage en de bovenwoning, bewoond door Brandt, drie huizen aan den Jan Kotlensteeg, geheel, de slagtplaats en woning van J. de Jong en de woning van den winkelier Hoogerwaard gedeel telijk, uitbrandden. Vier gezinnen zijn dakloos. Eeni- ge waren niet verzekerd. HLT IJS VERBRUIK. rv ijsfabrieken te IJmuiden, die zeer getroffen werden door den treurigen toestand van het vis- scherijtoedrijf hebben nu door de warmte een groot debiet gekregen. Alle fabrieken werken volle kracht om aan de aanvragen te kunnen voldoen De berichtgever van het Hbld. te IJmuiden zag zelfs meubeltransportwagens uit het Gooi noor IJmuiden komen om ijs te den; dag en nacht dreu non de wegen van de motortransportwagens, die het ijs naar alle mogelijke plaatsen in den omtrek vervoeren. GEVAARLIJK SNOEPGOED. Naar de heer E. van Waegeningh in het weekblad „Volksvoeding" schrijft, heeft de Keuringsdiens! van Waren te Maastricht een groote partij jubi leums-snoepgoed in beslag genomen, namelijk z.g.n. „dragées", die onder den naam „Riffles Schot" door een onzer grootste suikerwerkfahrieken in den han del waren gebracht. Het snoepgoed ziet er aantrek kelijk uit, is verpakt in doorschijnende kleine zak jes van ongeveer 40 gram, die met een gouden koordje dichtgemaakt en bestaat uit suikerballetjes in de nationale kleuren, rood-wit-blauw-oranje, met bovendien de noodige gouden en zilveren balletjes er tusschen. Vooral de goudballetjes, die met, koper- brons bewerkt zijn, worden zeer schadelijk geacht. DE EX KEIZER NAAR ZANDVOORT. Men meldt uit Zandvoort: Prins Eitel Friedrich is thans de gast van baron von Heydt. En nu heeft in alle stilte de ox-keizer zijn zoon 'n bezoek gebracht. Hij arriveerde per auto. In het dorp was er niets van bekend, wel trok het de aandacht dat zangers des avonds hun Duitsche lie deren voor de villa lieten weerklinken. Een muziek gezelschap bracht een aubade. Van de gasten van baron von Heydt was niets te zien, daar alles geslo ten werd gehouden. CONCOURS-HIPPIQUE TE ANNA PAULOWNA. Verleden jaar werd hier, met kermis, voor het eerst een concours-hippique gehouden, 't Was een eerdpszins gewaagde onderneming, immers, men kon hoegenaamd niet gissen hoe er, zoowel door het pu bliek als door deelnemers op zou worden gereageerd. De proefneming is echter schitterend geslaagd, zoo dat het Bestuur aan dit succes den moed ontleend heeft, om Dinsdag van kermis opnieuw een con cours-hippique te houden, op hetzelfde terrein als verleden jaar, nl. achter de Ned. Herv. kerk, des na middags te 2.uur. Hoewel het programma nog niet in alle deel en is vas'gesteld en stellig nog wel zal uitgebreid worden, kunnen we toch mot zekerheid reeds melden, dat men o a. omtrent de drie volgende afdeelingen tot overeenstemming is gekomen; Afd. I. Soan Belgische paarden, prijzen f40. f20,- en f 10— Afd. TI. Span Tuigpaarden (twee paarden voor viei-wielig rijtuig), prijzen f40—, f20 en f 10.— Afd III; Open klasse, prijzen f 100.—f50—, f25. en f 10.—. Over een moer speciaal attractienummer is het Be stuur ever wel nog in correspondentie. DE WARMTE. In den Hang te Rotterdam is gisteren de 60-jarige broodbezorger H. ten H. door de warmte bevangen. Hij zonk bewusteloos in elkaar en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Bij aankomst bleek de man overleden. Te Waspik (N.-Br.) is de landbouwer A. de B. dcor een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen daarvan overleden. In het Maas veld te Lithoyen (N.-Br.) werden Woensdag drie maaiers door de groote hitte bevan gen. Twee van hen zijn spoedig overleden, de derde is nog door spoedig, ingeroepen doktershulp gered. -- Te Beilen is Woensdag de arbeider G. J. V. in het hooiland aan de hitte bezweken. Te Zaandam> is gisteren de veehouder K. uit Oostzaan door de( hitte bevangen en overleden. - De landbouwer D. zakte Woensdag, door de warmte bevangen, neer en is kort daarna overleden. De 47-jarige J. L., grasmaaier te Poortugaal, is onder het werk bezweken van de hitte en aan de ge volgen overleden. AUTO-ONGEVAL. Te Schermerhorn geraakte gisteren Baron Taets van Amerongen bij een brug, door het te kort nemen van een daai, met zijn auto te water. De bestuurder; was spoedig op het droge, doch zijn echtgenoote, een dochter van den oud-burgemeester van Rheenen te Bergen, kon eerst uit haar benarden toestand bevrijd worden, nadat een paar arbeiders, die zich te water hadden begeven, den kop van den auto hadden ver brijzeld. De wagen bekwam groote schade. DFN BUPG GP TFXEL. Met de warmte van deze dagen is het hier op het eiland nl niet frisscher dan aan den vasten wal. Wie hot anders mocht meenen, zie maar eens uit, a^s de boot aangekomen is. Dan ziet men mannen voorbijgaan, met den jas onder den arm en den hoed in do hand, rood en bezweet en grijs van het stof, dat door de voorbij snorrende auto's en motorfietsen wordt opgejaagd. Dan hoort men over de buurt sproken van de twee menschen. die onder den; arbeid op het land door de hitte benauwd geworden, naar huis gebracht en daar al spoedig overleden zijn, en van anderen, die, waarschijnlijk nog bijtijds, hun ar beid gestaakt, hadden en naar huis waren gegaan. Zoo'n hitte ook! Donderdag voormiddag bracht het zonnetje den thermometer op een onbeschaduwd plaatsje buitenshuis op 105 graden F. en in den gang binnenshuis bleef het toch nog 83. 's Avonds trekken de menschen uit de nauwe stra ten van het gezellige landstadje Den Burg naar bui ten om een luchtje te scheppen en vinden daar in de buitenwijken de menschen gezellig buiten zitten. Daar leeft men dan wat op en blijft men. samen praten zonder nauwlettend na te gaan, hoe laat het al is, totdat men ja toch maar naar bed moet, met de verzuchting; als het daar boven nu maar niet zoo warm is, hè! WIERINGEN. Voor de vacante betrekking van gemeente-opzich ter alhier hebben zich viif sollicitanten aangemeld. ZUIDSCHARWOUDE. Bevorderd van de le naar de 2 e klasse van de hoo- """«lelsschool te Alkmaar is o.m. de heer J. de Nija alhier, WIERINGEN- 1 De WeiEerw. heer Ds. J. H. Klein-Wassink, candi- daat bij den H. D. te Leeuwarden, heeft voor de toe zegging van beroep bfj de Ned. Herv. Kerk van Hip- polytushoef e a. bedankt. LANGENDIJK- De bloemkool is zeer goedkoop en wel voorname- j lijk als gevolg van de groote hitte. De kooplieden wagen het niet deze groente te verzenden, uit vrees jdat zij in bedorven toestand te bestemder plaats zou aankomen. Men is dan ook reeds bezig om de bloem kool in te maken. ZUIDSCHARWOUDE. 1 De broodbakkerij van den heer J. H. Kuiper is in publieke verkooping in eigendom overgegaan aan den heer J. Leeuwerik alhier voor de som van f4650. NOORD SCHARWOUDE. De jongejuffrouw J. Staal is bevorderd van de 2e naar de 3e klasse van het gymnasium te Alkmaar. BEVORDERD. Aan de U.L.O.-School voor meisjes te Alkmaar zijn uit Hollands Noorderkwartier bevorderd: J. Geerligs, Anna Paulowna, tot de le of hoogste klasse; A. Bakker, Weringerwaard, idem, N. Maats te Nieuwe Niedorp tot de 9e klasse. NOORDSCHARWOUDE. In ons" vorig nummer schreven we dat ten slotte toch voldoende overeenstemming verkregen was om de werkzaamheden te hervatten. Veler oordeel was trouwens ook dat Donderdag morgen met de werkzaamheden begonnen kon wor den en voor het nog hangende verschilpunt het con flict niet behoefde voort te duren. De transportarbeiders gingen met die gedachte be zield naar het terrein. ZÓj immers hadden het con tract geteekend en Koophandel had met één stem meerderheid, besloten eveneens met het contract ac- coord te gaan. Enkelen waren naar we vernamen, ook reeds be gonnen met werken, toen er bericht kwam dat de staking nog niet als opgeheven kon worden be schouwd, omdat Amsterdam weigerde te lossen de schepen welke niet bij, Beurtbevrachting aangesloten zijn. Over dat punt zou overeenstemming worden ge zocht in een Donderdag te houden vergadering te Amsterdam en zoolang daarover geen beslissing was, kon de staking niet worden opgeheven, omdat an ders een nieuw conflict onvermijdelijk zou kunnen worden. j De vergadering heeft plaats gehad, begon om 11 uur en eindigde naar we vernamen zeer laat in den avond, docb tot een overeenstemming kwam het niet. Amsterdami blijft 'bij haar eisch, dat ze niet an ders dan aangesloten schippers lossen, zoodat nu feitelijk het conflict hangt op de lossers te Amster dam, of de enkele schippers die geen lid van Beurt- bevrachting zijn. I De transportarbeiders hier zijn solidair met ae" Schippersvereeniging en kunnen dan ook zoo niet aan het werk gaan. j Al deden ze dit, zouden toch de moeilijkheden in Amsterdam blijven voortbestaan. Met dit al, de stagnatie komt meer en meer onge legen, want de aardappelcampagne wordt steeds drukker De strijd wordt dus nu op geheel ander terrein ge voerd, ten .koste van een groot deel der Langondij- ker bevolking. Het moet echter wel een zeer gewich tig punt zijn, waar men na zoolang praten niet tot overeenstemming weet te komen. HEERHUGOWAARD. Het telefoon- en telegraafkantoor voor Hkgowaard Noord zal Maandae a.s. worden opengesteld. Het zal geopend zijn van 8M tot 11, van 2 tot VA en van o tot 7 uur. De kantooruren voor de posterij worden hiermee in overeenstemming gebracht, tot heden wa ren die van 8 tot 10, van 12 tot 2 en van 4 tot 6 uur. HEERHUGOWAARD- Met het oog op het as. jubileum van de Koningin, werd in het gemeentehuis een bijeenkomst gehouren, waartoe een twintigtal personen was uitgenoodtgd en ten doel hebbende een voorloopige bespreking te houden, welke zou kunnen leiden tot het vormen van vastere plannen. De vergadering werd geleid door den I Edelachtb. Heer Van Slooten. Burgemeester, van wien de uitnoodlglng was uitgegaan, i Besloten werd pogingen in het werk te 8j9,'en tot feestviering te komen. In beginsel werd 1Depaa d ln de eerste plaats een HinderfAes' het centrum der £reme°nte. waar dan alle schoolgaan de kinderen samengebracht zouden worden. Aan genomen werd daarvoor een subsidie te vragen aan de gemeente, waaruit de kosten van dit kinderfeest zoo noodig te bestrijden zouden zijn. Voorts werd be sloten lijsten aan de burgerij aan te bieden, uit wel ker opbrengst dan mede andere feestelijkheden zou den kunnen worden georganiseerd. Verschillende commissies werden samengesteld, me in eer volgende bijeenkomst, bepaald op 25 dezer, meer omlijnde voorstellen ter tafel zullen brengen, welke voor een goed deel natuurlijk afhankelijk zul len zijn van de gelden, waarover beschikt zal kun nen worden. Een lijst ter vergadering aangeboden, wees reeas een zeer mooi bedrag aan, nl. f 143.50. Indien dit goed voorgaan tot goed volgen mag leiden, dan zou ook de tweede feestdag wel tot zijn recht kunnen komen als een algemeene feestdag voor het overgroote deel van onze burgerij. Als dagen voor feestviering werden voorloopig vast gesteld 11 en 12 ^September. DE DAG- Thans deelt de heer Broekhuijs weer mee, dat De Dag wel zal verschijnen en dat een voorloopertje reeds heden zal uitkomen. Het redactie- en administratiepersoneel heeft ge legenheid zich vóór Maandagmorgen te komen aan melden. Dan is de vrede weer geteekend. HARENKARSPEL. Herbenoemd tot Hoofdingeland van de Banne Har renkarspel, de heer C. Kooij Hz. te Schagen. ZOMERVACANTIE. De zomervacantie zal aan de gemeenteschool alhier beginnen op Vrijdag 27 Juli, terwijl de lessen weder zullen aanvangen op Maandag 20 Augustus. AANVOER 2e KWARTAAL 1923. In het 2e kwartaal van 1923 werden op de Scha- ger makt o.m. aangevoerd 373 paarden 508, 25 stie ren 49; 1410 gelde koeien 1683, 880 vette koeien 1297, 813 melk- en kalfkoeien 1297, 107 vaarzen 129, 389 pinken 471. 1815 nuchtere kalveren 1764, 3036 lamme ren 3137; 771 vette schapen 139,1612 overhouders 3664, 1868 biggen 1433, 67 magere varkens 149, 126563 kip eieren 177640; 47651 eendeieren. Het cijfer achter den aanvoer, geeft den aanvoer van het 2e kwartaal 1922 aan. N.O.G. Den llden vei^aderde alhier de afd Schagenr van het N.O.G. Uit gedane mededeelingen bleek dat de gemeentebesturen in het ressort der afd. voor het meerendeel de gelegenheid zullen geven aan oude ren en aan hen, die zoo pas de school hebben ver laten, verder onderwijs' te genieten, ingericht naar de behoefte der leerlingen en dus vrij van school- autoriteiten inmenging. De wensch word uitgespro ken dat dit onderwijs niet beneden f2 per lesuur zou moeten worden gegeven. De heer Brouwer te Scha gen zal in een volgende vergadering een schema aan geven van het op bedoelde cursussen gewenschte onderwijs. De heer Raap van Anna Paulowna be handelde het boekhouden; op de vervolgcursussen. Met tal van keurig bewerkte modellen liet hij zien hoe dit onderwijs zijns inziens gegeven moet worden om vruchtdragend te zijn. Een geanimeerde bespre king volgde ob rijn inleiding. BESPREKING AMBTSVERVULLING DOCH DEN BURGEMEESTER. De Vereeniging „Algemeen- Belang" hield Donder dagavond de aangekondigde ledenvergadering ter i behandeling van bovengenoemd onderwerp. I Er waren 26 leden aanwezig, w.o. het bestuur bij-! na voltallig. De voorzitter, de heer J. Schoorl Pz., opent de ver gadering met eene toelichting. Hij herinnert dat op de vorige ledenvergadering bij- de rondvraag de heer I Berends ter sprake bracht, of 't niet in 't belang der 'gemeente zou zijn, te trachten dezen Burgemeesfer weg te krijgen. De toen aanwezige leden hebben dat punt besproken en het vond algemeen bijval, zoodat besloten werd een auarte ledenvergadering te beleg- gen, speciaal ter behandeling van dit onderwerp. De besprekingen toon kwamen hoofdzakelijk hierop neer, dat den Burgemeester wordt ten laste geleed, een groot gebrek aan belangstelling in de gemeente belangen. Voorzitter verzoekt de aanwezigen, om in deze belangrijke aangelegenheid elke bespreking van den jrersoon of de persoonlijke aangelegenheden van den Burgemeester na te laten. Het Bestuur ziet hierin geen persoonlijke aangelegenheid, maar een zaak van groot algemeen belang, die als zoodanig behandeld moet worden, i Voorzitter verklaart hiermede de vergadering ge opend en vraagt, of men wenscht, dat de notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen, of dadelijk wenscht aan te vangen met het agendapunt. De beer v. Erp stelt er hoogen' prijs op, dat de notu len worden gelezen, om eens te hooren welke perso nen t:>en hot woord hebben gevoerd, waarmede de heer Joh. Govers verklaart volkomen in te stemmen De beknepte notulen worden nu gelezen en zonder bespreking goedgekeurd. Overgaande tot het eigenlijke onderwerp, noodigt voorzitter den heer Berends uit, zijn bedoelingen nog, eer.8 nader uiteen te zetten. De heer Berends vraagt, of 't niet beter is dat het Bestuur mededeeUng doet van zijn plannen, 't Kon wej eens zijn, dat het bestuur geen actie wenscht, en dan konden we er verder het zwijgen wel toe doen. Voorzitter zegt, dat hot bestuur niet heeft laten, blijken, niets te wiFen, maar spr. vindt het beter, dat de vergadering haar meening uit. Het bestuur heeft zijn houding beoaald en spr. kan. te dien op zichte den heer Berends gerust stellen. De heer v. Erp vraagt, of hij nog mag spreken over de notulen. De voorzitter meent, dat dit geen goede gewoonte is. Ze zijn goedgekeurd. De heer v. Erp vraagt dit in verband met voorzit ters verzoek aan den heer Berends. Afgaande op 't verslag der plaatselijke pers, krijgt men den indruk dat die vorige vergadering algemeen tegen den Bur gemeester was, hoe was toen de houding van het be stuur? Voorzitter zegt, dat het bestuur als zoodanig zich toen tamelijk afzijdig heeft gehouden, en rich als college niet heeft uitgesproken, temeer omdat het zeer onvoltallig aanwezig was. Op die vergadering was het gesprokene alle te beschouwen als indivi dueels uitingen, die vrijwel algemeen met den heer Berends accoord gingen. De heer Igesz maakt de opmerking, dat het ver slag der Schager Courant en de notulen mét elkaar in strijd zijn, Men krijgt uit het courantenverslag een heel anderen geest te lezen dan uit de notulen. Voorzitter bestrijdt dit. De notulen zijn kort ge steld en hebben de besprekingen in 't generale weer gegeven. Overigens heeft het verslag in de courant het toen gesprokene juist weergegeven. De heer Berends zegt nu, een proteststrooibiljet te gen deze vergadering in de bus te hebben gevonden. Er staat in te lezen alsof ik met een paar menschen i zou hebben afgesproken, in deze zaak de kat de bel jaan te binden, omdat ik een persoonlijke kwestie met den Burgemeester heb. Spr. wenscht te verkla gen, dat hij' met niemand/ een afspraak heeft ge smaakt, dat hij elk persoonlijks er buiten heeft ge houden en zal houden. Ik heb slechts op het oog het belang van Schagen, van alle zakenmenschen, ja van héél Schagen. Schagen mag wel maken, dat het meer gehoord wordt, anders wordt het nergens in ge- i moeid, en wordt er alleen rekening gehouden met Alkmaar, Hoorn en Medemblik. 1 Spr. noemt in dit verband de droogmaking der' Wieringer meer en de kanalisatieplannen, 't Ts in 't belang van Schagen. dat Schagen'9 Burgemeester op den- voorgrond treedt, tot nu toe hebben we da°r nooit ook maar iets van gemerkt; Schagen dreigt te worden vergeten.. Als ik dat strooibiljet zie, vervolgt de heer Berends en ik zie er onder staan: „Talrijke Ingezetenen", dan zou ik graag namen weten. Want talrijke ingezete nen schitteren nu door afwezigheid, en dè.t nu er een zaak besproken wordt, waar Schagen's belang, waar ieders belang zoo nauw bij betrokken is. Spreker be grijpt die weinige belangstelling niet, 't is hier een treurige beweging en ik heb gedacht: wat heb je aan de hand gehaald. Ik woon hier nog niet lang, ben hier vrijwel een vreemdeling, maar dk verbaas me over de houding der burgerij. Daar moet noodig ver andering in komen. i j Voorzitter dankt den heer Berends en hoort gaai*-' ne de ideeën van andere leden, I Wat het strooibiljet betreft door den heer Berends genoemd, voorz. meent, dat het 't beste is daar niet lang over te praten. Dat ding, vol met insinuaties en onjuistheden, moet zeker afkomstig zijn van iemand die niet op de vorige vergadering aariwezig was en niet den moed heeft gevonden, onder dat moois zijn naam te zetten. Het ligt daarom beneden de aan dacht van 't bestuur, dat het onderwerp hooger en waardiger opvat. Het kleine bezoek heeft het be stuur wel verwacht, velen blijven altijd lauwtjes en nog meerderen maken zich bang dat zij- hier of daar last of schade van zullen ondervinden. Het bestuur heeft zijn best gedaan, de zaak geheel open en open baar te behandelen, het heeft den Burgemeester ken nis gegeven en uitgenoodigd, ook de leden van den Gemeenteraad, jammer genoeg is niemand van hen aanwezig. Het bestuur heeft bij1 voorbaat elke po ging willen coupeeren. om hiervan te maken een niet zakelijke aangelegenheid of een onder-onsje. De heer Igesz zegt, het jammer te vinden, dat 't \orig maal zoo gegaan is, er is veel hards aan 't adres van den Burgemeester gezegd en 't, was z.i. be ter geweest, dat er vooraf met Burgemeester contact was gezoofet. Om een Burgemeester weg te kri'gen in een plaatsje als 't onze. dat gaat niet. dat kunnen we niet. daar znn hoogere machten voor. Spreker heeft de gedachte, als Burgemeester eens goed aan gesproken werd, om meer voor Schagen te doen. dat dit meer de aangewezen weg was. De heer Berends zegt, dat 't ook niet zoo in de eer ste plaats zün bedoeling was den Burgemeester weg te krijgen. Hij zou b.v. in de eerste plaats eene com missie willen, om de zaak met den Burgemeester te gaan bespreken. Als dat dan zonder resultaat blijft, dan maar actie voeren. Er is nog 5 jaar den tijd. en in dien tijd heeft dan de Minister alle gelegenheid zich te bedenken. Als de burgerij; maa op den ketting springt en een groote actie op touw zet, dan zal dat zeer zeker invloed op de Regeering hebben. De hoer J. K. Boontjse merkt den heer Igesz op, dat er van den Burgemeester niet veel te zeggen is. er is geen kwaads, maar er is ook geen goeds over hem te zeggen. Van een commissie moet men zich niet te veel voorstellen, spr. heeft dat ondervonden, toen hij met anderen met den burgemeester de toe passing van de nieuwe Veewet heeft besproken. Bur gemeester past de w e t toe en vraagt verder niet naar onze belangen, vraagt niet, of we er mee te gronde .gaan. Spreker uit talrijke grieven, hij wijst op Purmerend. waar 's morgens om 5 uur alles leven en vertier is on marktdag, hier is het de dood in den pot. Deze spreker wijst er op, dat Schagen wel op zijn markt mag letten, dat ia zeker zijn hoofdbron van bestaan en zoo doorgaande, wordt ze door onzen burgemeester ten gronde gericht. Men kan zeggen, dat is Burgemeesters schuld niet, dat is de schuld van de wet. Maar waarom kan het dan in Purmerend zoo gaan als 't gaat? Daar treedt de Burgemeester op voor 't belang zijner neringdoenden. Geërgerd geeft spreker een paar staaltjes, hoe vanmorgen van de markt vee is geweerd dat eenige minuten na 9 uur werd aangevoerd. De menschen konden terug, en dat met die hitte.... En zelfs een bewijsje van den wet houder Hopman (de Burgemeester was uit) kon niet baten. Die dingen zijn moordend voor onze markt, dat roept luid, dat werkt tegenstand bij' onze markt- hezoekers. De heer Joh. Govers bevestigt het, het vee was een paar minuten over tijd, en de menschen werden er moe teruggestuurd; het was wel erg. De heer Boontjes vervolgt, dat werkelijk alle be-' langhebbenden met deze treurige toestanden wel re kening mogen houden en wakker mogen zijn. Spr. i9 ook wel voor een commissie al9 de heer Igesz wil, maar laat die commissie 't niet zoo zachtjes aanpak ken. Spreker noemt nog het nooit aanwezig zijn van Burgemeester bij publieke feesten, als opening sport terrein, gymnastiekdemonstraties, en zoo velerlei meer. De Burgemeester representeert Schagen niet. waar dit toch zoo noodig is voor Schagen's aanzien naar buiten. Voorzitter meent, dat uit al deze dingen meer dan voldoende blijkt, dat bij den Burgemeester bestaat gemis aan interesse voor alles wat het belang van Schagen betreft. Niemand kan iets ten nadeele van zijn persoon zeggen, hij is beleefd, enz., maar *t is niet voldoende, dat Burgemeester een paar uur op 't Raadhuis zit. zijn bij de wet voorgeschreven zaken verricht en de menschen, die hem wenschen te sore- ken, beleefd te woord staat. Er staan voor Schageh groote belangen op 't spel. De heer Igesz merkt op, dat het karakter der be sprekingen van vanavond gemoedelijker is. dan vo rig maal, er wa9 toen een andere geest. Spr. vindt dit heel wat beter. De heer Kramers is 't hiermee eens, de toon was toen scherper. De voorzitter zegt, dat de besprekingen toen, even als nu, geheel zakelijk waren, en dat slechts gespro ken is óver grieven tegen de ambtsopvatting van den Burgemeester. De heer Igesz en anderen meenen, dat het kran tenverslag toch heel scherp was en vraagt, hoe dat dan komt. Is er geen krant? wordt er gevraagd. Deze is niet aanwezig en iemand verwijdert zich om dat verslag te halen. Hij komt echter na een poos je terug zonder dat het verslag verder te rtafel wordt gebracht. De heer Kerkmeer (als toen aanwezige) meent, dat de heer Berends zich toen wat sterker heeft uit-< gedrukt dan nu, maar dat de zaak toch geheel zake lijk is besproken. Ze is alleen wat scherper naar vo ren gebracht, zooals uit het courantenverslag ook is gebleken, het verslag heeft het gesprokene volkomen naar waarheid weergegeven. De voorzitter zegt, dat het Bestuur er niet voor verantwoordelijk is, dat door anonieme pamfletten een zekere gisting wordt gepropageerd en er dingen achter worden gezocht, die niet bestaan. De heer Berends vindt 't jammer voor de zaak, dat dit strooibiljet rondgegaan is. Men hoefde niet voor uit te loopen, men had kunnen wachten wat 't resul taat dezer vergadering is. Verschillende aanwezigen komeni nog eens terug op het wegsturen van vee, dat enkele minuten te ln at wordt aangevoerd. Het wekt verbittering, er wordt buitom over gesproken in 't groot, Schagen raakt in discrediet. De heer Keesman merkt op, dat de ge noemde vergunning van den wn. Burgem. Hooman niets sreeft. de Burgemeester is niet bevoegd en de Rijksveldwacht weigert. Anderen meenen echter, dat de Burgemeester op marktdag present moet zijn voor de marktbelangen. Dan had hij' met de gedupeerden mede moeten gaan, en had geen weigering kunnen plaats vinden. Maar onze burgemeester weet niets van het leven en be wegen onzer markt en hare trouwe bezoekers. De heer Boontjes stelt voor, een adres aan den Baad te richten, om tusschenkomst inzake het terug sturen van vee, Voorzitter constateert, dat de vergadering het vrij wel eens is over de gedachte, dat er heel vele grie ven zijn. Hij deelt nu mede, dat het Bestuur het voor stel doet, eene commissie te benoemen om met den Burgemeester de grieven te gaan toespreken, die in den boezem der vergadering" tot uiting zijn gekomen en den Burgemeester te vragen, voor de Schager be langen meer op de bres te staan; deze commissie permanent te doen zijn; en van het resultaat van haar bemoeiingen te doen afhangen wat er dan ver der gebeuren moet. De heer S. Droog ziet hier geen heil in. de Burge meester is, zooalö hij is, wij kunnen hem niet veran deren. Het is geen krullenjongen, dien je nog alles leerep kan. Voorzitter koestert de hoop, dat de goedbedoelde poging succes moge hebben. Wij moeten het probee» ren en dan later verder zien. De heer Igesz is 't hiermee eens, dit is de weg, dien we voorloopig moeten gaan. Tot stemming overgaande wordt het bestuursvoor stel aangenomen; 18 stemmen voor; 4 tegen; 4 blan? co. Het Bestuur stelt nu voor, drie personen te benoe men voor afvaardiging naar den Burgemeester. De heer Van Erp wil medewerking vragen van do Middenstandsvereeniging, eene vereeniging die hem zeer na aan t' hart ligt (sarcastisch). Voorzitter acht dit voorloopig niet gewenscht. Is de actie hiermede niet uit, dan is er over te praten. Enkele aanwezigen willen meer corporaties tot me dewerking uitnoodigen, waartegen opgemerkt wordt, dat dit in strijd is met den uitgesproken wensch, om voorloopig de zaak in bescheiden omvang te houden. Opgemerkt wordt nog, of de Gemeenteraad niet ge passeerd wordt. Voorzitter is dit niet eens: alle Raadsleden zijn uit genoodigd, en spreker betreurt het dat allen ge- gemeend hebben, behalve een (de heer v. Nuland) geen belangstelling in deze belangrijke aangelegen heid te moeten toonen. Spreker meent dan echter ook, dat er van passeeren geen sprake kan zijn. De heer v. Nuland zegt, niet als raadslid hier aan wezig te zijn. Wel wil hij zeggen, volstrekt niet met deze beweging te sympathiseeren. Hij vindt 't eigen aardig dat geen enkel raadslid aanwezig is, men zou daaruit mogen opmaken, dat zij onzen Burgemeester nog zoo slecht niet vinden. Maar het verbaast spre ker dat ook niet present zijn d i e raadsleden die al tijd 'n grooten mond opzetten tegen en over den bur gemeester en nu achterbaks blijven. Het lijkt er op, alsof ze maar liefst achter de schermen aan de touwtjes trekken, zooals 'dat strooibiljet het zegt. En overigens moet spr. zeggen, dat hij het alles behalve netjes vindt zooals hier over den Burgemeester is gesproken, het is in hooge mate unfair van allen, die er aan mede doen. Tijdens deze speech werd het rumoerig in de ver gadering en verschillende uitroepen van verontwaar diging tegen den heer Van Nuland gingen door de zaal. De heer Boontjes sommeert den heer v. Nuland' aan te toonen, met welke uitdrukkingen hij den Bur-» meester unfair heeft aangevallen. Dat wenscht hij persé van den spreker te hooren. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat vanr avond de besprekingen strikt zakelijk waren gehou den en dat er geen onvertogen woord over den Bur gemeester was gesproken. De opmerkingen van den heer v. Nuland waren dus zeer misplaatst en afkeu renswaardig. De heer Van Nuland wist niet beter te doen, dan

Schager Courant | 1923 | | pagina 9