VOETBflb Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Een Levensweg Binjnentandsch Nieuw» „Wat wil „da Standaard" met dit artikel dan welt „De liberaal ia niet ongeduldig, om het antwoord op dezo vraag to vernemen. Hij ziet de oorzaken, die de katholieken, de anti-revolutionaairen en de christelijk- historiachen eens op een hoop dreven, hij1 dot deze oorzaken in de evolutie der staatkundige verhoudingen van lieverlede zich wijzigen en dientengevolge in de rechtsche samenkoppeling het kunstmatige allengs de plaats innemen van het natuurlijke en... hij wacht Kalm af. „Hij rukt niet en hij trekt niet, hij duwt niet en hij wringt niet. „Zijn tijd komt." OUDKAR8PEL. D.T.S. 1 was j.1. Zondag op bezoek bij1 D.0.S.K,O, i van Uudesluis, voor het spelen van een medaille-wed strijd. In een zeer slecht gespeel den wedstrijd wist D'.T.S. op het kantje ajf met 10 te winnen. In de laatste minuten wist Bakker te scoren. NIEUWE NIEDORP. Zondag is' onze voetbalvereeniging N.V.V. II in den serie wedstrijd te Barsingerhorn in 't veld gekomen tegen W.F.C. van Wieringerwaard. N.V.V. won met 10. Spelende tegen Voorwaarts II van 'Barsingerhorn won N.V.V. II met 4-0 en behaalde den eersten prijs. BARSINGERHORN. Seriewedstrijden Voorwaarts II. N.V.V. IIW.F.C I, 1—0. In het begin gaat de strijd vrij1 gelijk op, doch spoedig komt N.V.V. in de meerder heid. Door een pinalty wint N.V.V. II. W.F.C. speelde 'tamelijk ruw, amenpel ontbrak geheel. De W.F.C.-ochternoede miste wel niet vaak, doch ze trapten de bal te veel in het wilde weg. Hierna zou de wedstrijd V.V.V. IIVoorwaarts II gespeeld worden, doch V.V.V. II bleef zonder eenig 'bericht weg. Wel Sportief. Om 3 uur werd gespeeld N.V.V. IIVoorwaarts II, 4—0. N.V.V. was den geheelcn wedstrijd sterker. Ze speelden voel beter dan in den eersten wedstrijd en gaven goed samenspel te zien. Vooral de middenvoor en de spil blonken uil. Bij' Voorwaarts II was alleen de koeper tamelijk goed, de anderen speelden buitengewoon slecht. Na dezen wedstrijd reikte do hoor Boeker met efen toepaselijk woord cfo prijzen uit, afvolgt: le prils N.V.V. II; 2e prijs Voorwaarts II: i 3e prijs W.F.C. I. HOOGWOUD. De seriewedsIriJ don, Uitgeschreven door onze voetbal club H.F.C. konucn wegens do hitto dezen Zondag niet doorgaan en deze zijn uitgesteld tot 29 Juli. Om 1 uur H.F.C. I—L.W.VG. I (Lutjcwinkel): om 2 uur (V.V.V. I (Oude töedorp)—M.F.C fl (Me- demblik); om 3 uur iSpantJai I (Wbgnum)iK.F.C. I (Kolhorn); omj 4 uur S.E.Wf. I (Hoogwoud)Holland I (Noora- Scharwoude Wo mogen hopen, dat het niet al' te warm weer dien dag zal zijn, zoodat ben groot aantal bezoekers dez^ wedstrijden zullen kunnen bezoeken. Dius alllen don 29 Juli naar het Iloogwouder Sportpark MIJNGAS-ONTPLOFFING IN SPANJE. Uit Madrid, 17 Juli. Tengevolgo van mijngasont- ploffing. in een mijn te BaltuSara zijn 13 personen gedood. HET AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK. Do Temp» meldt over het auto-ongeluk, dat do Noderlandsche familie Van Limburg Stirum to Li- gron (Sarthe) trof, welke een tocht in Frankrijk maakte, dat mevrouw Leopold van Limburg Stirum, oud 40 jaar, dio aan het stuurrad zat, toen do auto wegens 'het springen, van eon band, kantelde, op slag gedood werd. Het lijk, in a Flóche gebleven, zat naar Nederland worden overgebracht, als de heer Van Limburg Stirum, oud 50 Jaar, on hun beide dochters hersteld zijn. Ze zijn nu buiten gevaar. DE GEALLIEERDEN EN DUITSGHLAND. Uit Londen, 17 Juli. Het ontwerp van do Britsche nota van antwoord aan Duitachland is nog stoeds niet gereed. Het is echter waarschijnlijk, dat hot stuk in den loop van morgen of overmorgen zal zijn voltooid en dan aan de goedkeuring van het kabi- nèt kan worden onderworpen. Verder gelooft men, dat het stuk tegen het einde van de week aan de bondgenooten ter bestudeering on voor commentaar zal worden toogèzonden. Wat do Britsche regeering betreft zal alle onnoodige uitstel worden vermeden en men hoopt, dat ook de daarop volgende beraadslagin gen niet te zeer zullen worden gerekt, in verband met den dringenden aard van het probleem, waar over men het hier volkomen eens is. DE WARMSTE DAG TE BERLIJN. Zaterdag j.1. was het te Berlijn de warmste dag sedert 1848, dus sedert. 75 jaar. EEN VERMAKKELÏJKE VERGISSING. Lieveling. Maandagmiddag, 6 uur, verwacht ik jé op het Odinsplein. Ik zal daar wachten tot 7 uur, maar dan moet je ook komen, hoor! Je Esther. Aldus luidde een briefje, dat koning Gustaaf van Zweden dezer dagen met de ochtendpost kreeg,. Een Centraal News telegram dat dit feit vermeldt, weet verder te vertellen, dat de koning geen enkel kennisje van den naam Esther heeft en er dus een vergissing moest hebben plaats gehad. Men onder zocht het adres nader, en bevond dat de naam van den geadresseerdo door het poststempel was bedekt. I)e werkelijke geadreeeeerde bleek te tljn een ma troos aan boord van de „Gustaaf", een oefenschip in i de h&ven van Stockholm. De koning was zoo ingenomen met deze vergissing, dat hij den brief naar het schip liet brengen, met de boodschap er bij, dat de man in kwestie Maan dag 24 uur verlof mocht hebben, om zijn „Esther" te ontmoeten. ZWAVELBRONNEN BLJ WEENEN ONTDEKT. De correspondent van het Hdbld. uit Weenen schrijft In Heiligenstadt, een voorstad van Weenen, volgen de bewoners tmet spanning het uitpompen van een vijver, de z.g. „Hauscr-Lacke". Deze begon op een goeden dag verschrikkelijk naar zwaveldamp te ruiken, zoo sterk, dat een school' in de buurt gesloten moest worden «n het niet aan te bevélen was om de vensters van hui»n, die op vrij verren afstand stondon, te openen. Deze vijver is een overblijfsel van een oude pannen- bakkerij. m de leemgroeven daarvan heeft zien water verzameld, dat tot vóór kort helder en renteloos was. Plotseling echter werd het kleurig roodachtig en verpeste met zijtn zwavellucht de geheel© atmosfedr. Men begon den vijver Te pompen en al' gauw kwam uit, dat op den bodem een zwavelbron doorgestoken was, die vermoedelijk geneeskracht bezit. Deze ontdek king heeft de inwoners weer eenigszins met de stank verzoend; maar wanneer dit zoo is, dan zal het niet lang tiuren of boven deze bron zal een brongebouw ver schijnen. Men is te weten gekomen, dat in vroegere tijden Hei ligenstadt wegens zijd zwavelbaden bijna even zoo be roemd was als de badplaats Baden, ten Zuiden van Weenen. Beethoven heeft er nog baaen tegen podagra genomen. Later zij'n deze bronnen plotseling opgedroogd, om thans weer te verschijnen. 8 FLESSCHEN BRANDEWIJN PER MAN. Het departement van de schatkist te Washington heeft bekend gemaakt, welke hoeveelheden alcoho lische dranken aan boord der schepen, welke de Amerikaansche wateren binnenvaren, mogen wofdien toegelaten voor „medische doeleinden". Voor elk lid der bemanning persoonlijk zijfii 18 fleaschen wijn en 8 flesachen brandewijn toegestaan, terwijl slechts voor elke honderd passagiers 4 fles- chen brandewijn en 16 flesachen lichten wijn, of 8 flesschen zwaren wijn zijn toegestaan. Naar wij hooren, hebben verscheidene passagiers gevraagd op de lijst der bemanningen te mogen wor den geplaatst. BRANDEN DOOR DE DROOGTE. Langs do spoorwegen Cette, Bordeaux en Toulouse hebben vonken uit locomotieven verscheidene bran den voroorzaakt. Te Capdenac, in do omstreken van Toulouse, on to Moptraudan, aan de lijn Cette—Bor deaux werden 11 HA. koren vernield. Verder brandden de gewassen op een veld langs de lijn bij- Cette, terwijl langs de lijn Toulouse— Capdenac een grasveld door brand vernield werd. DE HITTE IN DUITSCHLAND. Als een staaltjo van de in Duitschland heerschen- de hitte moge dienen, dat tijden* de tuinfeesten te Munchon do gezondheidscolonne in 2776 govallen te hulp moe3t worden geroepen. Msb. MIJN ONTPLOFFING TE KRAGOEJEWATSJ, Een Wolffttelegram uit Gratz meldt d.d. 16 dezer: Volgens berichten uit Kragoejewatsj heeft gisteren in do grooto munitiefabriek aldaar een ontzettende ontploffing plaats gehad. In het magazijn bevond zich oen hoeveelheid munitie, waaronder drie zwa re zeemijnen, elk van 150 Kg.; een dezer is door een nog niet opgehelderde oorzaak ontploft. In de stad ontstond oen groote opwinding. Do eerste knal word door verscholdeno andore gevolgd. De ontploffingen duurden tot zes uur 's avonds voort. De mateiieele srhado is zeer groot. DE BROODPRIJS IN DUITSCHLAND. Uit Borlijn, 17 Juli. Met ingang van Donderdag wordt de prijs van een brood buiten de distribu ie 23.000 mark, van een klein broodje 1000 mark. naar het Engelsch van E. TEMPLE THURSTON door W. J. A. ROLDANUS Jr. GEMEENTE ANNA PAÜEBWNA. Geboren: Hendrikje, d. v. A. Buning en van G. Zui- dema. Cornelia, d. v. A. Koster en van A. Zoet. Ariën Franciscus, z. v. E. J. van Sikkelerus en van D. A. Blaauboer. Ondertrouwd: Grietje Maria Egmond en Evert Rentenaar. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Men zal zich herinneren don moordaanslag in den aanvang van dit jaar gepleegd door den 28-jarigen fabrik&nt J. Korssemakers op don bioscoopeigenaar M. Desmet te Eindhoven, op wien hij onder de ge meente Leende, waarheen hij hem gelokt had, een drietal schoten loste, waardoor de aangevallene wel gewond, doch niet gedood werd. Behalve de dader werd ook gearresteerd de echtgenoote van den heer Desmet, met wie K. omgang'had en die in Augustus 1922 gepoogd zou hebben haar man te vergiftigen, terwijl zij aan den moordaanslag medeplichtig zou zijn geweest door Kerssemakers een geladen revol ver te doen overhandigen Beiden stonden in Maart voor de Bossche Recht bank terecht en daar hoorden zij elk 15 jaar ge vangenisstraf tegen zich eischen. Kerssemakers werd conform den eisch tot een 15- jarige gevangenisstraf veroordeeld, doch tegen me vrouw Desmet werd een nieuw onderzoek bevolen. In verband met ziekte van haar verdediger, heeft de openbare behandeling tot nu op zich doen wach ten. Gisteren stond zij wederom voor de arrondisse mentsrechtbank te VHeitogenboecb terecht Het O. M. eiechte tegen bekl. vijftien Jaar ge vangenisstraf wegens poging tot vergiftiging en me deplichtigheid aan poging tot moord. Beide beklaagden beschuldigden mr. W. van Haas- tert, dat deze het plan tot doodschieten of vergifti gen heeft aangeraden. Mr. Van Haaatert ontkent zulks en zeide dat een vroeger gedetineerde aan den vader van Kerssemakers een ontvluchtingsplan heeft voorgesteld. CALLANTSOOG- Na de grootste hitte der laatste dogen ie Callonte- oog weer even rustig geworden. Duizenden men- schen hebben ons Noordzee^badplaatsje bezocht en maakte het den indruk van klein Scheveningen. Wij mogen hopen dat het zoo mag doorgaan, daar de reis daarheen wordt verbeterd floor den Nieuwoweg van Den Helder naar Callantsoog. Vele badgasten zuN len dezen zomer ons badplaatsje weer bezoeken. Velen zijn reeds aangekomen. INBRAAK IN DEN HAAG. Uit 's Gravenhage. 17 Juli. Gisternacht, ongeveer 12 uur zag een waker van den nachtveiligheidsaierf3)ty dat er licht brandde in het perceel Laan Copes van Kat tenburg 51, waarvan de bewoners, de familie B., uit- stedig waren. Recherche onmiddellijk gewaarschuwd, verschafte zich toegang tot het perceel' en vond binneni alles in groote wanorde. Het dakraam werd opengevon- den en op de vliering lagen drie ringendo osjes, aie op twee ringen na, l;eeg waren. Op het dak vond men verder een ijzeren plaatje, vermoedelijk van een geldkistje. - De daders zijn waarschijnlijk binnengekomen door het aangrenzende onbewoonde .perceel, vanwaar zij' door een niet gesloten brandgang de straat konden bereiken. Een drietal personen, die zich op verdachte wijze op het Alexanderp'.ein ophield, werd aangehouden, maar op hen werd niets gevonden, zoodat omtrent nun schuld nog niets valt vast te stellen. Evenmin kon worden uitgemaakt, hoe groot de waarde van het gestolen© is, daar, zooals gemeld, de familie uitstedig is. VERDRONKEN. Toen een zekere C. R. uit de WiegelStraat gisteravond omstreeks 8 uur met eenige vrienden, in eenigs'zi.i* beschonken toestand 1'angs den Amsteldijk te Amsterdam wandelde, wilde hij1 zjjn vrienden laten zien, dat hh den Amstel kon overzwemmen. Gekleed en al sprong «ij1 te water, maar, ongovee irn het midden van den Amstel' gekomen, begaven den waaghals, die als een uitstekend zwemmer bekend staat, maar door den toestand, waarin hij verkeerde, belemmerd werd, de krachten en de veje toeschouwers, die samengestroomd waren, zagen hem plotselirg in de diepte verdwijnen. Van de Wees- perzijc!e af sprongen verschillende personen te water, en van eon aer voorbij' varende booten word gedregld. Korten tijd löter werd de man, die geen teekenen van léven meer gaf, opgehaald. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse. Langen tijd was men bezig te trach ten de lévensgeesten van «en ongelukkige weer op te wekken, wejee pogingen echter faalden- ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 17 Juli 1923. Uitspraken F. «Tepe, Alkmaar, diefstal met inbraak en inklim ming, 1 jaar gev. Er werden vandaag geen andere uitspraken gedaan en ook geen nieuwe zaken behandeld, terwijl er Maandag 16 Juli geen zitting is gehouden. TERDIEK. De kermis alhier is gezellig yerloopen. Inplaats van de „zweef (was er nu oon draaimolen, die de jeugd veel p.crior schonk. 'S Maandagsavonds werden komische voordrachten gehouden, waarna gezelligcn dans tot be sluit. HOOXBROEL In Friesland is het mot den hooibroei erg gesteld; een gevolg van het binnenbrengen van hoqi, dat nog lang niet droog was. In verschillende dorpen ziet men in ettelijke boer derijen de menschen bezig met het hooi uit de schuur te sleepen. Hier en daar is de toestand zoo kritiek, dat de brandspuit geregeld) van de eenc naar do andere boerderij rijdt, om direct water te kunnen geven, wanneer de heete hooimassa ont brandt. Dat er in menige boerderij tegenwoordig on rustig geslagen wordt, is te begrijpen WERKLOOSHEID. Te Harlingen ligt de scheepvaart op Engeland ab soluut stil, zulks tengevolge van de staking in de Engelsche havens. De werkloosheid breidt zich hier door al meer en meer uit. Het anders zoo drukke dok nu rustig. In de'havens liggen slechts twee Zweedsche booten, die hout lossen. NOORD SCHAR WOUD E. Algemeene vergadering van de N.V. Spoorlijn Sta tion—Dorp Noordscharwoude., op Dinsdag 17 Juli, namiddags 8 uur in café Spoorzieht. De vergadering was bezocht door 6 bestuursleden en verder geen enkele aandeelhouder. De voorzitter, de heer Verburg, opent met welkom de vergadering, waarna de secretaris, de heer A. Vroegop, de notulen leest, welke onveranderd wor den vastgesteld. De vergadering keurt goed, dat een klein hoekje grasland verhuurd is aan den heer W. Bakker voor f 1 totaal. Hierna wordt de rekening over het dienstjaar 1922 uitgebracht, welke luidt als volgt: Ontvangst: Kassaldo dienst 1921 13394.78; onuitge keerd dividend f450.25; pacht café 11257; volgens overeenkomst v. d. H.S.M. over 1922 f 2255.45; Sloot gaardpolder rente-garantie f72; C. Keeman, huur kantoor f50; verkoop erf f300. Totaal f7779.48. Uitgaaf: Onderhoud café etc. f97.09; belastingen f 811.78H; adminiftratie- es vermdertngskottaa f253 73; Uitgekamd dividard over 19*7 f7, 19*8 f19 25 10*9 f63 1920 f 117, 1921 f3581, totaal f3787.25; in to taal f 4751.83*. Saldo nieuwe rekening f 3027.64*, totaal f 7779 48. Bezittingen: Café met inventaris. Schulden: Nihil. Uit te keeren dividend: over 1918 f38.50, over 1919 f 66 50, over 1920 f 12150, over 1921 f 304 (f 1942.50 a 1 pet.) over 1922 f1942 50, totaal f2473. Saldo nieuwe rekering f 3027.64 H, af dividend f2473, kassaldo f554.64*. Balans: Saeldo f554.64*. Bedrag 't welk door den Staat der Nederlanden bij overname v. d. Spoorlijn volgens contract wordt betaald f290000; café memo rie; inyentaris memorie; brug, schoeiing memorie, Totaal f200654 64*. Nadeelig saldo nihil. Aandaelen f194250. Aandeel houder f6304 64*. Totaal f 200554.04*. Namens de commissie deelt de heer J. v. Exter mee, dat de rekening in volkomen orde bevonden is, waarom tot goedkeuring wordt besloten. Voor het nazien van de volgende rekening wor den wederom de heeren Deutekom en v. Exter aan gewezen. Als bestuurslid; is aftredend de heer J. Burger van Harenkarspel, di.e met algemeene stemmen herko zen wordt. Het verhuren van het café wordt evenals vorige jaren aan het dagelijksch bestuur overgelaten. De rondvraag levert geen bijzonderheden op. De voorzitter sluit daarna de vergadering, er op wij zende, dat blijkens het geringe bezoek wel het be stuur het volle vertrouwen heeft, doch het aangena mer is, wanneer toch een volgende keer de belang stelling eens wat grooter is. We moeten tevens ho pen, dat het uit te keeren percentage het volgend jaar ook hooger kan zijn dan 1. Het is nu wel wat heel laag. Het is goed voor de diverse gemeenten en polderbesturen, die belangrijk bij de zaak betrokken zijn, doch ook voor den handel in het algemeen. EEN VLIEGTOCHT NEDERLAND—INDIÖ7 Do Tel. me.dt dat er plannen bestaan tot het organi- sceren van een vliegtocht van Nederland naar Indië. eenigm tijd celeden is een comité cevormd, dat zich tot onmiddellijke taak heeft gesteld, een vliegtochjt AmsterdamBatavia te organiseeren. Dit comité be staat uit de heeren Sir Henry Detterdii g, president-direc teur der Bataafscho Petroleum Mij., H. Cromer, presi dent der Deli Mij., dr. C. J. K. van Aa st, president der Ned. Hondel-Mij., jhr. H. Loudon, voornttcr der Ko ninklijke Nederüanasche Vereenigitig voor Luchtvaart, 11. „Ja en weet je wat de oorzaak ervan is?" Óp Jamesey's gezicht kwam een voorzichtig» uit drukking. „Zij is gevallen", ging Fitzgerald voort „Öh Heeft zij u dat gezegd?" „Ja". Fitzgerald balde zijn vuisten. Het genot om met Ryan hetzelfde te doen wat deze met zijn vrouw ge daan had, was een verleiding, waaraan hij nauwe lijks weerstand bieden kom „Ik ben dokter", reide hij kortaf. „Ja, dat weet ik, sir". „Nou dan zul je ook wel begrijpen, waarom ik, wariheer een vrouw zoo'n misvormd gezicht heeft, bliksems goed weet wat de oorzaak daarvan is. Jouw vuist heeft haar bewerkt, groote lafaard, en bij God, als je hot nog èens doet, zal ik mijn handen niet thuis houden. Ën als ik dan met je afgerekend heb, zullen we eens kijken of die wet soms nog iets te zeggen heeft. Begrepen?" „Ja sir". T Fitzgerald keek hem in zijn oogen: weer het l^cet. dat in het ongezonde vleosch snijdit; dan keerde hij zich om en liep weg, maar te vlug om den vloek, dien Tftyan hem naprovelde, te hooren. Nog tweemaal vóór Nanno op kon staan', kwain de dokter naar haar kijken, maar hij' zinspeelde geen oogenblik op wat hij wist. Bij beide visdtcvs wist Jamesy hem uit den weg to blijven; en wanneer Fitzgerald weg was, kwam hij haar uitvloeken, om dat zij hem zóó geïrriteerd ha,d, dat hij er zijn ge duld bij verloor. Óver zijn ontrouw tegen haar &ei- de. hij niets. Hij begreep heel goed, dat zij het wist, maar toch verminderde hij een tijdje zijn bezoeken aan* Kiley's Cross en Nanno zag Mrs. Doran niet meer. Maar deze poging tot neutraliteit een vermijden van ondeugd' on een niet aanwezig zijn van deugd duurde niet lang. Bij het dorschen verscheen Mrs. Doran weer met de andere werkkrachten, die hij' ge huurd hadL Wanneer zij bij de machine de eene schoof na de andere losbond, kwam Jamesy ge regeld met haar praten en klonken hun gelach en hun opmerkingen dikwijls door tot Nanno, wanneer zij in de keuken het eten klaarmaakte. Bij het hoo ren daarvan hield zij op met wat zij deed' en keek zij uit h9t raam over, het land, gekleurd door het purpor van de heide en opgevroolijkt door plekjes groen of g»le velden ongemaaid koren. Alle gevoel over Jamosy's ontrouw, alle lijden was dood; zelfs het gevoei van schande, dat het met zich bracht, was verdoofd en deed haar geen pijn meer; maar toch kwam onwillekeurig,, wanneer zij' de stralen de zon buiten zag en voelde, dat- het leven in een wereld, die zulk een eenvoudige schoonheid toonen kon, iets beters moest bieden, een zucht op haar lippen. Er was zoo iets als gelukkig zijn; en zij besefte, dat geluk in welken vorm beschreef haar phantasie niet haar deel had kunnen zijn. Maar zij wist tevens, dat, zoolang deze levensom standigheden bleven voortduren, het voor haar on mogelijk zij'n zou, ooit ook maar even een blik in dien staat van geluk te 6laan. Toch zou zij, bezield door een gevoel van plicht en bedwongen, door de vrees van haar godsdienst, deze geduld hebben, wan neer niet Jamesy op dien eersten dorschavond te ruggekeerd was tot de levenswijze, die hij sinds haar ziekte eenigen tijd opgegieven had. Toen besloot Nanno haar eigen gang te' gaan. Zon der haar man iets te zeggen, ging zij dén volgenden morgen naar Grange, de parochie, die het dichtst bij GlenlJckey lag en evenals Rathmore door pater Mehan bediend werd. Het was zijn dag voor hot hoo ren van de biecht en voor hom, don herder en loider van al wat zij deed, besloot rij' haar hart uit té storten. „Zoo, zool Zoo zoo! Zeker, kom nou! Och! tch! tchl" herhaalde hij telkens en telkens weer, ter wijl zij hem het geheele verhaal vertelde „Zoo, treedt hij dus op die manier op?" zeide hij, toen zij klaar was. „Hij is altijd zoo geweest. Hij was een ruwe kerel, maar, God.' zegene ons, ik had A. Plesman, administrateur der Konink ijke Lu, htv^art- Mij., P. E. Tegelberg, directeur der Stoomvaartmaat schappij Nederland, W. Ruys, directeur van den Rot- terdamschen Lloyd, generaal C. J. Snijders, A. H. G. Fokker, directeur der Ncd. 'VJiegtuigenlfabriek en A. N. J. Thomassen A Thuessink van aer Hoop, vlieger bij' de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij. Wat 'betreft het doel1, dat men met ae<en vliegtocht beoogt, kunnen wij melden, aldus het blad, dat het comité zich in dezen op het standpunt stelt, det d.t dool niet uitsluitend en zelfs niet in de allereerste plaats moet zijn het volbrengen van een positieve daad, hoewei het zien ten volle bewust is van de groote belangrijk heid eener dergelijke onderneming voor de ontwikkeling van het vlliegverkeer in technischen zin. Daarentegen heeft men meer het oog op het belangrijke probleem van den voortgang van luchtverkeer in wercldverbnnd. niet zooais dit is, doch zooals dit in een naaste toekomst althans naar verwachting zal worden- Het mag als vanzelf sprekend worden aangemerkt dnt van een min of meer geregeld verkeer per vliégmaehiné tusschen ons lndië en het tooede-rland in de eerstvol- fendo jaren nog geen sprake zal; kunnen zijln, maar osniettemiü, of liever gezegd juist daarom, aldus is de gedaih'.cnaaug van net comité geweest moetm-n thans met alle kracht zich er op toelegden, de versch a lende moeilijkheden en bezwaren, weke zulk een gV- regelden dienst in den weg staan, te onderzoeken én te overwinnen. De heeren, uit wier initiatief de'» plannen zijn voort gevloeid, bezien do be'nngrijkhrid dus uit een oog punt van studie, in verband met de toekomstige ont wikkel irg van het wereld vliegverkeer. -4 HOOGWOUD. Zondag hoed ón. e korlbalélub U.D.I. ondanks 't .heete zomerweer een vriem's'happeltyken wedstrijd gspeed tegen S.D.S. van ervershoofVanwege de warmte was de wedstrijd om half 5 ui'gss( hreven. maar S.D.S. was iets Iat-r gekomen, waarop do U.D.I.'ers niJt gerekend hadden en' hot ergste was dat er ntet genoeg spelers op het ve'd aanwe/ig waren. Vlug wat snel rs en spee'sters bij ekaar goUvmmrid en de wedstrijd kon toch neg doorgaan. S.D.b. verschijnt met 11 personen, waarvan 3 invaKtrs. Ü.P.I. e\eneens met 11 personen, waarvan wel 7 invallers. Wanneer scheidsrechter Koster zij'n s;giaal laat hooren verschijnen de beide elftallen (inplaats van twaalftal len) binnen de lijnejn. Direct wordt er g->ed aangepakt van beide zijden. U.D.I. is in de meerderheid, maar rust ireedt met blanco stand in. Na den rust komt S.D.S. er gaed in en weert zich g ed ondanks den regen, die de groene grassprietjes een oogenb ikje besprenke't en hierdoor h t spel op een minder hoog peil komt te staan. S.U.S. heeft spoedig de leiding, reeds spoedig een 20 voorsprong. Even jat'T krv'gt een 'S.D.S.'er een doeikans welke benut wordt en de?e brengt den stand' op 30. Mat dezen s'and kondigt scheidsrechter hierna het einde aan. We belreuren het, dat er zulk een slechte g^est onder de U.D.I.'ers is, wat hun steeds met weustrijden te spelen na deel ig is, daar een kans om te winnen uitge sloten is, daar meestal een twaalftal verschijnt, bestaande uit de eene helft 1ste twaalftaIspelers(slersen de an dere helft 2de twaalftalspelers(sters). Stel nu dezen week riet gndacht, dat het zoo erg zijn zou. En je zegt, dat i die vrouw weer in het huis terug is?" „Ja, vader." „O, ik weet heel goed wie het is. Je behoeft het me niet te vertellen. Ik wil het niet weten; ik weet het al. Ja zeker! Er is maar één vrouw in Glenlickey die zich zoo onbeschaamd zou gedragen. Heusch, ik had zelf al een voorgevoel, dat het niet goed met je ging. Toen de dokter mij vertelde hoe je een paar weken geleden mishandeld bent, nam ik' me voor eens naar je toe te komen." „De dokter?" herhaalde Nanno. „Ja natuurlijk- Wie ander»? Hij is toch bij je ge- weegt „Maar ik heb hem verteld', dat ik op mijn gezicht gevallen was." „Zeker, dat weet ik wel; maar de dokter is ook geen dwaas. Hij wist, dat je niet op allebei de kan tten van je gezicht tegelijk vallen kon. Tchl tch! tch! En wat dacht je nu zelf te doen?" Nanno aarzelde. Voor haar was wat zij wilde gaan zeggen een groote stap en terwijl zij even daoht over de woorden, die zij kiezen zou, nami het grooter afme tingen aan dan zij gezien had, toen zij alleen naar Grange liep. „Ik ga weg", zeide zij eindelijk met rustige vast beradenheid. „Ik ga weg. Ik zou niet langer met' hem kunnen leven". Er volgde een lange stilte. Nanno luisterde scherp naar ieder geluid, waaruit zij zou kunnen opmaken, hoe hij over wat zij zoo juist gezegd had, dacht, maar zij hoorde slechts, dat een schoonmaakster het vet van den grooten kandelaar schrapte. Eindelijk antwoordde hij. „Geloof je, dat de eene zond» op de andere stape len de manier is om den goeden weg te bewande len?" vroeg hij kalm. „Zonde?" zeide zij. „Welke zonde steekt erin, dat ik wegga? Ik kan toch.niet met hem blijven leven. God heeft niet gewild, dat een menschelijk wezen een leven leidt zooals ik leid." „God wil, dat wij vele dingen doen, die heelemaal geen reden van bestaan schijnen te hebben", ant woordde hij. ,Maar dat is do manier om hem nog meer zonden te'laten bedrijven. Hij kan mij gewoon niet zien. I Het zou hem maar tot erger dingen brengen, als ik bleef." „Daar heb je misschien gelijk in", antwoordde pa pater Mehan voorzichtig. „Maar denk aan de nzonde, aie ie over jezelf brengen zou, als je wegging/" j „Welke zonde?" „Wel, de zonde, waar de wereld vol van is. Stel eens, dat je naar Amerika ging. Zou iij' een knapipe jonffe vrouw niet omringd worden aoor verleidingen r I N Nanno voelde het bloed warm naar haar wangen stroomen, maar bijna even plotseling werd zij koud bij her besef van al) "het afschuwelijke in de wereld. „Degenen, die geen kwaad willen doen, kunnen niet verleid worden," riep zij' impulsief en pater Mehan, gam'achte om haar levenswijsheid. „God zegene ons, kind, maar, willen of niet willen, je zult merken, dat het leven vol verleidingen is, en denk erom, in die dingen heb je het niet zoo makkelijk als de Protestanten. Je kan niet van ie man scheiden en weggaan met een ander. Het zou heel wat makke lijker m de wereld zijn èls je dat kon en er vorci-ar niets was. „Hetgeen dan God samengevoegd heeft- scheidt de mensen niet." Je bent met hem gerouwd of het geluk of ongeluk mocht brengen, en ik weet, dat 1 jij1 het ongeluk gekregen hebt, maar ik ken er veel, dié er nog erger aan toe zijn-" i Nanno veranderde haar houding on de harde plank, 'waarop zij geknield lag; haar handen vouwden zich onwillekeurig. „Ik denk niet aan een anderen man, zeide zij. „Ik weet, dat de Kerk geen echtscheiding kent ik weet, dat w» niet voorde tweede maal kunnen trouwen. „O, 'weer trouwen kun je gemakkelijk genoeg; er zijn er noopen in Amerika, die je zullefi overtrouwen, maar je weet wat de Kerk daarvan zegt/' Hij hield op. Er lag iets vragends in den toon, waar op hij het gezegd had, en hij wachtte op oen antwoord. Doch Nanno antwoordde niet. '„De kerk wil vele zonden vergeven, zeide nij. „Zy zal'een man absolutie geven voor moord, als h'j zich bij de autoriteiten aangeeft maar daarvoor bestaat geen vergiffenis. Ik zeg het je ronduit: je ral' grV,.xr,om- munioeerd worden. Geen kerk zal' je meer binnen baar muren laten en God's hand zal voor eeuwig van je worden afgetrokken." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2