ScMpr Courant Zaterdag 28 Juli 1923. 66ste Jaargang, do. 7271. DERDE BLAD. ümoenJandsch Nieuws. Reclames. BIJ HARD WERK. iJ.V. „DE TIJDGEEST" Gemengd Nieuws. DE ZUIDERZEEWERKEN. De di-icnaandelijksche mededeelingen betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogma king van de Zuiderzee van deze maand behelzen o. m. het volgende: Begin April Werd met de grondboring in de Zui derzee aangevangen, dat sedert zooveel de weersge steldheid dit toeliet werd voortgezet. De bereids ver richte boringen hebben in de eerste plaats ,ten doel den ondergrond te leeren kennen ter plaatse van den afsluitdijk nabij de Friesche kust en van het ooste lijk sluizencomplex volgens een nader ontworpen plan, zoomede de plaatsen, waar de specie voor den afsluitdijk zou kunnen worden ontleend! In verband met de in uitvoering zijnde of weldra komende wer-1 ken werden bovendien nog eenige grondboringen j verricht nabij Van Ewijcksluis en buiten den Koe- j graszeedijk. Met het doen van peilingen in zee werd eind April begonnen, waartoe het opnemingsvaartuig Breezand weder in dienst werd gesteld. Aangezien eerst in den loop van de maand Juni de beschikking verkregen j kon worden over een stoomsloep konden aanvanke- lijk ondiepere plaatsen niet opgenomen worden; ove rigens werden de werkzaamheden voor zoover de weersgesteldheid en een defect aan den ketel van j het opneming'svaartuig zulks toelieten, regelmatig i voortgezet. De geulen rond de westzijde van het| eiland Wieringen werden opgenomen terwijl een aanvang gemaakt werd met de opneming van die rond de oostzijde van dat eiland. In den afgeloopen winter werden uit de nieuw aan gelegde Rijks-rijswaarden voor de eerste maal Hol- landsch rijs en tuinlatten verkregen; aangezien de daaibij behoorende palen nog niet uit het jonge hout verkregen werden zijn deze afzonderlijk aange kocht. Deze materialen zijn bestemd voor de werken aan De Kooij en nabij Van Ewijcksluis, en met het vervoer van de kweekplaatsen daarheen werd een aanvang gemaakt. Tot nu toe werden op de'werken aangevoerd ongeveer 193.000 bos Hollandscb rijs, 26.000 bos tuinlatten en 24000 boa Walchersche sta ken. De levering en aanvoer van Belgische bloksteen en zware stortsteen kwam gereed voor zoover be treft de hoeveelheid waarvoor aanvankelijk werd gecontracteerd. Zoodra de lossteiger buiten de Van Ewijcksluis gereed was werd een aanvang gemaakt met het aanvoeren van. Belgische bloksteen volgens de aanvullingsovereenkomst, vermeld in het bericht van Januari 1923. Met den aanvoer wordt geregeld voortgegaan. Het ligt, in de bedoeling, bij den houw van de slui zen bij De Kooi en Oostoever een proef te nemen met eene be 'eeding van het muurwerk met tafelbasalt (Schichtstein). De aanleg van den beschermingsdijk om het ter rein bertemd voor den bouw van sluizen beoosten Wieringen kwam, behoudens het aanbrengen van enkele akken der bekleedingen, gereed. Do werken tot aanleg van een gedeelte ter lengte van 220Q M. van het kanaal, loopende van af Van Ewijcksluis naar Oostoever bij den Helder .volgens bestek No. 6 Z.W., werden voortgezet. Zoodra op 5 April 1923 de persleidingen werkvaardig waren, is een aanvang gemaakt met het spuiten van de daartoe geschikte uit de toegangs geul gebaggerde specie in het gedeelte afsluitdijk en den tijdel ijken verbindingsdam. Al spoedig bleek, dat een groot deel der gebaggerde specie wegens het groote slil gehalte ongeschikt was om door opspui ting in de aan te leggen zeedijken te worden ver werkt. In verband hiermede werd besloten, dat voor zooveel de uit het kanaal afkomstige baggerspecie daartoe niet geschikt bleek, deze op door de direc tie goed te keuren plaatsen buiten het werk zou wor- den gebracht, en zou worden vervangen door elders j op door de directie goed te keuren plaatsen te bag geren specie. Volgens deze regeling is thans rond 145.000 M3. elders (nabij het Amsteldiep op de Kooltuinen) ge baggerd zand aangevoerd en in den dijk gebracht Daartoe is een derde emmerbaggermolen van onge veer gelijk "vermogen als de grootste der reeds aan wezige molens aangevoerd, alsmede een tweede bak- kenzuiger met bakken en sleepboot. Een dor groote molens baggert thans op de Kooltuinen, de tweede baggert het kanaal uit tot een diepte van 4 M. N. A. P., terwijl de klein molen het kanaalprofiel voltooit en tevens klei baggert. Een perszuiger is in gebruik voor het opwerken van den dijk op het wad, terwijl de andere de voor den dijk niet bruikbare uit het kanaal afkomstige specie buiten den dijk op bet wad spuit. Het uitbaggeren van het kanaal tot pl.m. 4 M. N. A. P. is gevorderd tot dijkpaal 78 van den Balg- dijk. Uit het kanaal met toegangsgeul enz. is totaal gebaggerd rond 240.000 M3. specie, waarvan 15.000 M3 in den dijk is verwerkt, 37.000 M3. in het Amsteldiep is gestort en 188.000 M3. op het wad benoorden den dijk is gespoten. Een aanvang is gemaakt met het baggeren van klei voor het bekleeden van het dijklichaam; deze klei wordt in depot gebracht door middel van een elevator, teneinde vóór het verwerken te kunnen op stijven. Aldus is thans 2800 M3. aangevoerd. Bij het opwerken van den dijk op het wad ontstaan van tijd tot ti min of meer omvangrijke verzakkin gen, ten gevolge van de tamelijk slappe geaardheid van den wadbodem; zij gaan gepaard met oppersin- *an van dezen bodem ter weerszijden van den dijk. Gewoonlijk treedt echter na eenigen tijd een even wichtstoestand in, waardoor de zettingen tot stand komen. Het dijklichaam .wórdt opgespoten tot ongeveer ,2.50 a 3 M. IV. A. P.; een aanvang is gemaakt met) het afwerken van het zandprofiel door handenarbeid Het spuitwerk is gevorderd tot dijkpijl 75 50 van den Balgdijk. Het maken van de grondwerken voor een gedeelte van het tijdelijke verbindingskaöaal bij de Van Ewijcksluis kwam ongeveer tot N. A. P. gereed, ter wijl nog een gedeelte van de daarboven voorgeschre ven ophooging werd aangebracht. De tusschen de dammen uit te graven bouwput voor de aldaar ontworpen keersluis was bijna geheel °K verschreven diepte van 4.60 M. N. A. P. gebracht, toen zioh, nadat op 5 Mei reeds een© ver» zakking aan het zuidelijk beloop van den put was opgetreden, op 17 Mei vrij omvangrijke verzakkin gen vertoonden in de beide dammen aan de zijde van den put. De verzakkingen gingen gepaard met oppersing van den putbodem. Het vermoeden, dat tengevolge van het tamelijk groote niveauverschil tusschen de kruin der dammen en den bodem van den put de (uit vroegere boringen reeds bekende) op eenige diepte in den bodem aanwezige slappe lclei- laag door den zwar* i druk ui{geperst was, werd bij eenige nieuwe bon ^en door de verzakte gedeelten bevest^a. De put we£d weder ontgraven, en de ver raste beloopen werden aangevuld waarbij nog eenige malen minder omvangrijke /Kettingen vrazCen waar genomen. voordat de beloopen onder profiel waren afgewerkt Teneinde echter zooveel mogelijk gevrijwaard te zijn tegen soortgelijke verzakkingen wanneer de ter plaatse ontworpen keersluis na hare voltooiing zal worden aangeaard, werd besloten, door het aanbren gen van een overbelasting ter weerszijden van den sluisput, de slappe laag aldaar zooveel mogelijk weg te persen vóórdat met den bouw der sluis werd aan gevangen. Met het aanbrengen van de overbelasting -en het ontgraven van opgeperste specie is een aanvang ge- gemaakt. Aangevoerd werd in totaal eene hoeveelheid grond (gemeten in de middelen van vervoer) van rond 18.800 M3.; op grond van de aanvullingsovereen komst werd bijna 4000 M3. (gemeten op het terrein van afgraving) aangevoerd. Vóór het aanbrengen van de overbelasting werd voorts uit den put ont graven 4600 M3. (gemeten in de middelen van ver voer). De lossteiger in de haven te Van Ewijcksluis kwam in April gereed en werd .terstond in gebruik genomen voor het lossen van steenschepen» Het grondwerk voor den omringdam voor den bouw van een schutsluis bij De Kooi werd voltooid; dit geschiedde met den grond verkregen bij de thans grootendeels voltooide ontgraving van den sluisput. De regel van gecreosoteerde dennenhouten perkoen- palen aan den voet van den omringdam en het rijs- beslag op dien dam werden aangebracht. Met het aanvoeren van basaltstortsteen, van den langs het Noordhollandsch-kanaal nabij De Kooi aanwezigen voorraad, voor de bezwaring van het bovengenoem de rijsbeslag werd aangevangen. Het heiwerk voor het bovensluishoofd kwam gereed, met uitzondering van het heiwerk voor de schermen achter de sluis- hoofdtnuren. Met het heiwerk voor hét benedenaluis- hoofd werd aangevangen. Voor den aanmaak van de fundeeringsplaten van gewapend beton onder de sluishoofden werden de noodige materialen aange voerd. r Het te bezigen Saksisch graniet kwam in de groef nabij- Dresden ter verzending gereed. GROOTE OPRUIMING. Burgemeester en Wethouders van Hoorn deen aan den Gemeenteraad het voorstel, om, met een termijn van ten hoogste 6 maanden, 94 huizen onbewoon baar te verklaren. PROV. STATEN VAN NOOKD^HOLLAND. Tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in de vacature-J. C. Ceton werd in de zitting van het Centraal Stembureau gekozen verklaard de heer H. van der Glas te Hilversum. LOONSVERLAGING. De Vereeniging van R.-K. Werkgevers in het Tex tielbedrijf te Tilburg heeft een loonsverlaging in de tapijtindustrie aangekondigd. De verlaging (10 pet.) gaat 30 Juli in. DE VERDUISTERING TE EDE. In zake de verduistering van een bedrag van f44.000 ten nadeele van den Staat der Nederlanden door den kapitein der militaire administratie K. R. ken nog worden gemeld, dat hij gedurende 2 jaren te Nijmegen woonde en er een goed leven van nam. Hij trad veel op den voorgrond en zag op geen geld. Hij reisde dagelijks op en neer van Nijmegen naar Ede, waar hij werkzaam was op het bureau van het 10 reg. inf. Over eenige weken zou hij den dienst met pensioen verlaten en moest dus de kas worden overgenomen door zijn opvolger, zoodat dan het te kort aan het licht zou zijn gekomen. Door verlof te nemen kon hij dus voorkomen, dat de gepleegde onregelmatigheden onmiddellijk ont dekt werden. Thans is gebleken, dat er reeds eerder een tekort in de kas moest geweest zijn. K. leefde te Niimegen gescheiden van zijn wettige vrouw. De po litie stelt, een uitgebreid onderzoek in. K., die bij zonder corpulent is, zal het moeilijk vallen zich aan t oog van de politie te onttrekken; vermoed wordt echter, dat hij reeds in het buitenland is. Vóór zijn vertrek stelde hij in zijn gehuurde appartementen or de op zijn zaken; zijn meubelen heeft hij laten op- bercen. VFRVALSCHTE ASPIRINE 5000 buisjes in beslag genomen. Uit Amsterdam. 26 JulL Door de recherche is bij een expediteur hier ter stede beslag gelegd op een partij van 5000 buisjes aspirine afkomstig uit België. Deze aspirine, welke moest doorgaan voor de origi neel© aspirine „Bayer\' bleek vervalscht te zijn.. De buisjes waren verpakt met een paars etiket zooals dit in Duitschland gebruikelijk is, doch ook dit eti ket bleek vervalscht te zijn. DE ZOMERTIJD. Een lid van den raad te Zoeterwoude deed1 een voorstel o mden ouden tijd met ingang van 15 Au gustus a.s. wederom in te voeren, omdat juist in de Augustusmaand de landbouwer den meesten last van den zomertijd heeft. De raad, hoofdzakelijk be staande uit boeren, besloot met 6 tegen 5 «temmen, den ouden tijd in te voeren. GEEN INVOEE De Spaansche regeenng heeft, wegens het heérschên van het .mond- en klauwzeer iin. ons land, besloten voorloopig geen invoervergunningen voor runderen, schapen, geiten en varkens uit Nederland meer te verleenen. De reeds verleende vergunningen wordén ingetrokken. Vee, na 23 Juli uit Nederland Verzonden, wordt in Spanje niet meer toegelaten. NAAR OOSTENRIJK. Voor zware vette varken» uit ons land, 1» ttiieuw af zetgebied gevonden in Oostenrijk. In het begin van deze week werden 2 wagens uit Rotterdam naar Oostenrijk verzonden. DIEFSTAL VAN EEN PARTIJ GOUD EN ZILVER. In den nacht va©. Woensdag op Donderdag is inge broken bij den heer en mevr. Wijsman, Emmastraat 26 te 's Gravenhage. Deze slapen boven en de dieven heb ben zich uitsluitend bepaalt tot het doorzoeken van het benedengedeelte van 'de woning. Daar de heer cq mevr. Wijsman beiden doof zijn, behoefden de inbre kers niet bevreesd te zijn wat leven te maken. Met een breekijzer hebben ze alle kasten en schrijfbureaux open gebroken en daaruit de gouden en zilveren voorwerpen gsstolen. die voor de hand lagen. Zoo is er een doós met gouden lepels en volken ontvreemd, verder een horloge, een gouden pince-mez en een groote partij tafelzilver. GEMEFNTFRAAD ALKMAAR. Nauwelijks was de Donderdagmiddag gehouden raads vergadering geopend, of de Raad ging iin besloten zitting óver, die ruim twee uren duurde. Na heropening werd besloten: inzake uitvoering van de vleeschkeurirgswet een zelfde contract als met andere omliggende gemeenten, óók te sluiten met Zuid- en Noora-Schermer en Egmond aan Zee; te verkoopen <£gen beurswaarde een gedeelte der effecten der gemeente gelegateerd door wijlen den heer W. C. Bruinvis; a! te wijzen het verzoek tot handhaving der 45-urige werk week voor arbeiders in het continubedrijf en f 1000 te voteeren voor reclame voor Alkmaar en haar kaas- maikt in het Holland-huis te Brussel. Voorts besloot de Raad een bedrag van f 69.000 disponibel te stellen voor de restauratie van de groote kerk en f 5000 voor de a.s. jubileumfeesten, dit laatste met 9 tegen 8 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van het voormalig Rijksopvoedingsgesticht werd teruggenomen. Tot gemeentelijk commissaris van de Alkinaarsche tram1 wera benoemd de gemeente-ontvanger. DIPHTERITIS. Op advies van den geneesheer is de openbare school te Wognum wegens net heerschen van diphtheritis gesloten. GEEN GEMEENTELIJKE AUTO-BELA8TÏNG. De raad der gemeente Edam heeft Woensdagavond in haar vergadering aangenomen een besluit tot in- trekkirg van de verordening op het heffen van belas ting op vrachtauto's. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voortdurend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die he vige rugpijn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt -vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand rheumatiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig menseh zal trachten dit te voorko men en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, ver mijd overwerking, zorgen, laat naar bed gaan en al cohol, en houdt zoodoende het ovértollig urninezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gij een geneesmiddel noodig hebt. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en ver drijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 per doos. Trekking van 103 nummers Ua overstaan van Notaris A. G. MuliJ Donderdaq 26 Juli 1323 1'nj» Vos 1 200 855 1.0 13 35 Prijzen van t 53.- 45 3145 5677 8&6 10467 83 3a<J tAXiö tjj b/ loo 98 85o| I051J boJ 3699 bhl k61n 1 ,/C0 95 3«42 töol o3 ld.it-5 623 39od 7173 87uo 1 !U2o IIIJ 4738 72.4 bö9rt 11225 lu69 4o/ó 7ou8 8229 UjJó 94 4*>3# 98 933/ 51 1995 5417 782J faoüo 11532 4^ c2 bloj tóol 11/1/ (rigrn grlj 1158/ i:400 15539 13325 12148 14043 loC2ö 47 L2o5 14/86 lo534 16688 I2ol0 i4862 1/330 L8c5 1248 lc.014 1741.7 19994 12J92 147d 18317 20327 1L1 1J302 18449 46 1^3/2 ?Jlo/19 20413 1354 15529 30 73 13//1 16196 *7 20909 1^42 lu3U2 188.1 MISèRE. Men schrijft uit het Rijnland aan de N. R. Grt. Den laatsten tijd beginnen we ons de hongerblokkade fedurende den oorlog levendige dan ooit te nerintieren. ir is stellig veel verschil, doch ook veel' overeenkomst met dat tijdperk van ^llende. Toen was er niets te krijgen, thans is van alles te koop, .doch door de ongehoorde prijzen voor menigeen onbereikbaar. Tn de meeste huishoudingen wordt -nu ee©s dit, dan dat afgeschaft. In plaats van kovffie drinkt men „Mucfee- Fucke", gebranci graan, en wie deftig wil zijn veroorlooft zich de luxe er wat koffieboontjes bij te voegen. Het vleesch, dat in het begin dezer week reeds 60.000 mark per pond voor de geringste kwaliteit kostte, en de volgende week wellicht het driedubbe'e zal kosten, vei- dwijnt van tafel. Nieuwe aardappefen zijn een Zon dagsmaal geworden; wie nog oucle heeft is er blij mee. Wellicht schiet er dan nog wat voor groenten over, die evenmin cadeau gegeven worden. Ik kocht laatst een paar pond uien^ twee bosjes wortelen en vier kroi>- pen sla, bij elkaar voor 48.000 mark. In huishoudingen met kinderen is dus ook aan groenten niet meer te denken. Het wanhopige is het gestadig stijgen der prijzen. De melk. die in het begin van deze week 5000 mark per liter kostte, steeg Vrijdag ineens tot 9000 mark. Vanwaar die onbegrijpelijke opdrijverij? De boeren hebben de laatste jaren zelden zooveel hooi geoogst als nu. Voedèr in overvloed, veestapel vergroot. Maar in onzen raren f'id eten de koeien blijkbaar dollars. De Duitsche wijnen, eveneens een binnenlandsch pro duct. hefoben in-korten tijd den achtvoudigen prijs be reikt. Sigaren willen niet achterblijven, kosten 3000— 6000 mark. terwijl ze enkele weken geleden nog vooi 300—600 te krijgen waren. Geen wonder'aan ook, dat het Statistische Bureau to Keulen berekent, dat een familie va© vier person 'n den llden Juli per maand een inkomen van 3Vj mil'i^en mark moest hebben om matig te kunnen leven. Nu zin er in handel en industrie meiischen genoeg, die een grooter inkomen hebben, met speculeerm worden g~o<~te bedragen verdiend. Doen duizenden, millioenen anderm behooren niet tot deze papieren élite. Zoo de vele renteniér en gepensioneerden, wier inkomen iedere wéék in waarde vermindert, die zich gelukkig achten, kis "Zt dingen uit betere aagen telkens kunnen verkoopen om het gapend' deficit een beetje te stoppen. Dat 'zij© in de eerste plaats de intellectueel©n, schrijvers, dokters, ad vocaten, kunstenaars, die allen pp zwart zaad zitten'. Ze klagen 3teen en been, maar niemand bekommert zich om hen. Hier te lande heeft een groep uit de maatschappij alleen kans van slagen, als éi- een machtige organisatie gereed staat en met stakingsgeweld kan dreigen. Zoo niet, dan telt *me© niet mee. Een sterii voorbeeld op medisch gebied. De medici in Elberfeld, die grootendee's voor ziekenfondsen werken, hadden in Jum hun rekening over het laatste kwartaal van 1922 nog niet betaald gekregen, ofschoon die fondsen wekelijks de geregelde bijdragen ontvangen en dus hst kunnen betalen. Met de ambtenaren gaat het Iets beter. Bij elke duurtegolf krijgen ze echter eerst na weken parleme©- teeren een verhooging, die steeds komt, als 'er al een nieuwe golf in aantocht is. De 11de tractemenstskiasse, die van regeeringsgraden, rechters, enz. "kreeg in Juli circa ,4 millioen voor drie maanden uitbetaald na aftrek 'der belasting. Wie nu de Keulsche berekening van 3tys millioen per maand kant, kan begrijpen hoe men met het ambtelijke inkomen kan uitkomen. Na lange onderhandeling is verleden week a/s van het traktement als bijslag uitbetaald; wat evenmin voldoende is. Een werklooze kri'gt per uur circa 15.009 mark van gemeentewege uitbetaald. Leeraars aan middelbare scho len, die jarenlarg gratis overuren konden geven, krij gen nu 4000 mark per overuur betaald. De Rijksbank, die gepoogd heeft den markkoers kunst matig hoog te houden, al werd de dollar in het yrije verkeer reeds trgm 300.000 verhandeld, he^ft Vrijdag moeten capituleeren on een koers va© 281.000. Als gevolg een paniek onder de bevo'king, een jacht op levensmiddelen, die bijna oinbeschrijfeli k is. Proiv volle straten en promo'le winkels. Want ieder, die n^g papier in portefeuille heeft, koopt en koopt tot zijn biljetten verdwenen zijm. "Men koopt vo->r millioenen omdat men zeker weet, dat men den volgenden dag veel meer moet betalen. En tai-et de onvermijdelijke verhoogmg van loonen en traktementen vlieg* de dollarkoers weder omhoog. Een ieder voelt het, Moskou is niet meer ver ar DE DOODVONNISSEN GEWIJZIGD IN DWANGAR BEID. Voor den Belgischen krijgsraad te Aken diende In hooger beroep de zaak tegen de Duitsohers gTaaf Keiler, Schultze en Ringenberg, die wegens poging tot sabotage ter dood', en Lorbeer, die tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld was. Het vonnis der eerste drie werd gewijzigd in levenslangen dwang arbeid, dat van Lorbeer in 20 jaar dwangarbeid. „GEEN OORLOG MEER". Gedurende de week-end zullen over geheel Enge land ongeveer 150 betoogingen plaats hebben uit gaande van de „Geen oorlog meer"-beweging. In Londen zelf zullen zich van vier punten uit betoo gingen naar Hyde Park begeven, waar van tien spreekgestoelten door pacifisten het woord zal wor den gevoerd. OUDE GEBRUIKEN IN ENGELAND. Engeland houdt nog eigenaardige gebruiken ln eere. Zoo is dezer dagen de kennis te Honiton in De- van geopend met een typische plechtigheid, welke van jaren her dateert. De rijk uitgedoste stadsomroeper ging rond met een lange paal in de hand, aan bet uiteinde waar van eetx vergalde handschoen hing. Op de hoeken van de straten riep hij: „De hand schoen is omhoog. Niemand mag gearresteerd wor den, zoolang hij boven aan deze paai hangt". Paal en handschoeen werden vervolgens 24 -uur lang op bet balkon van een huis geplaatst. UITBREIDING DER AMERIKAANSCHE LUCHT VLOOT. Draadloos wordt uit Washington gemeld, dat de Ainerikaansche regeering bij het Congres een voor stel tot het verstrekken van een credi8t van 25 mil lioen dollar voor uitbreiding der luchtvloot indienen zal. Na Frankrijk en Engeland nu Amerika I WJe volgt WELWILLENDE ROOVERS» Te Sassari, een klein stadje op Sardinië heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan dat kinderen, die door roovers waren weggevoerd, werden terugge bracht doorroovers. Toen de twee kinderen waren ontvoerd, deed de familie in haar wanhoop over het verlie9 tenslotte een beroep op Succi, een aldaar bekend struikroo- ver. Deze nam het verzoek welwillend op, rukte rnet zijn bende uit en bracht twee dagen later beide kin deren bij de familie terug. LENIN'S VERREGENDE COPIE. De eerste uitgaaf van Lenin's volledige werken, welke binnenkort te Moskou zou uitkomen, zal niet verschijnen, daar de geheele editie door de zware re gen», welke het sousterrein van de magazijnen der staatsdrukkerij onder water hadden gezet, is bedor ven. De sovjetpers schat de schade op ruim 3^0 000 gulden Ook veel communistische propagandamate riaal is verloren gegaan, EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Eenige dagen geleden stapte een keurig gekleede, voorname dame. voor de deur van een groot waren huis te New-York uit een limousine. Zij trad binnen en deed verscheidene aankoopen tot een bedrag van ongeveer duizend dollar. Daar zij blijkbaar zeer tot haar ontsteltenis bemerkte, dat zij geen geld bij zich had. vroeg zij den chef. een jongeman met haar naar het kantoor van haar echtgenoot te laten gaan, tpn- einde het geld in ontvangst te nemen. Zij gaf daar bij het adres op, waar haar echtgenoot zijn zaak had, een zeer voorname wijk van New-York. waar tal van eersterangs handelsfirma's zijn gevestigd. Haar verzoek werd ingewilligd. Eenige minuten later hield de auto stil yoor een groot kantoorgebouw. De voorname dame stapte uit, gevolgd door den jongen bediende van het waren huis. In de benedenverdieping van het gebouw was een coiffeurszaak gevestigd. Hier ging de dame met den jongen binnen. Dadelijk werd deze op zachte, doch daarom niet minder stevige wijze door twee bedienden vastgepakt en naar een der stoelen ge bracht, met de kennelijke bedoeling hem het haar te knippen. Men deed hem het witte laken om en een der 'barbiersbedienden maakte aanstalten, met zijn operatie aan te vangen. Plotseling zag de jonge man de cliënte verdwij- nen. Nu werd het hem te machtig. Hij rukte zich los. smeet in de worsteling, welke ontstond, eenige fïes- sc. en haarwate# en dergelijke ingrediënten op den grond, sloeg met zijn elleboog den ruit van 'n spie- ge.' in en zag. op straat gekomen, nog juist de fraaie limousine den hoek omgaan. Weldra was politie ter. plaa'se. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de voorname dame den eigenaar der coiffeurszaak had wijsgemaakt, dat zij haar zoon - een student bij hem zou brengen. Naar zij voorgaf, wenschte zij, dat haar zoon zich het haar zou laten knippen. Deze wilde echter niet goedschiks aan haar verzoek voldoen. Daaromriiad zij den coiffeur verzocht hem desnoods met geweld van zijn haardos te ontdoen. ONWEERSETEMMÏNG IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van het, Holl. Nieuwsbureau meldt: De onweersstemmintf. die er tengevolge van den politiekon en ekonomischen toestand in het ereheele rijk heerscht, en waarvan de moord te Frankfort, de opstootjes te Hamburg, Eisleben enz. aanwijzingen ziin heeft in verschillende kringen, groote onrust -ewekt. De verordening van de rijksregeering. waar door het houden van betoogingen verboden wordt, heeft wi.w. eenige ontspanning teweeg gebracht, doch het gevaar voor botsingen tusschen links-radi calen en elementen van rechts blijft desondanks be staan. Het verbod geldt niet alleen voor de anti- facistische betoogingen der communisten, doch ook voor die van alle andere partijen. De Pruisische re- geerinig is van opvatting dat indien zij niet de scherp ste maatregelen 'treft, de Zondag van 29 Juli tot veel bloedvergieten aanleiding zal geven. Ondanks dit verbod blijft de binnenlandscho politieke toestand ernstig nu de voorjaarsoogst slecht is uitgevallen, waarbij de sterke waardevermindering van het geJd in de laatste dagen komt. Maatregelen worden be raamd. om aan de daardoor ontstaande ontevreden heid tegemoet te komen, doch aan den anderen kant is de regeering besloten, alle pogingen, van welke zij de die ook mogen komen^ om het eene deel van het volk tegen het andere op te hitsen, met kracht tegen te gaan. SNELTREIN DOOR EEN MUIS TOT STILSTAND GEBRACHT. Dat een muis ln staat is. speciaal onder leden "van het vrouwelijk geslacht, een panische schrik te doen ontstaan, bewijst bet verhaaï, dat de „Daily Mail" doet. In den trein van Londen naar Leicester zaten eenige bekoorlije reizigsters in een „dames"-coupé en nuttigden onderweg eenige versnaperingen. Plot seling sprong een hongerig muisje, dat op de een of andere wijze in den wagen verzeild was geraakt, op de bank, met het kenneliik doel deel te nemen aan de algemeene smulpartij. Een hevige paniek ontstond onder de dames, doch gelukkig had één harer nog juist tegenwoordigheid van geest genoeg, aan de noodrem te trekken. De trein stopte, conducteurs kwa men verwonderd aanloopen:: en men was gedwongen de hevig ontstelde reizigsters, die pertinent weiger den in dezelfde -coupé plaats te nemen, naar een an deren wagon over te brengen. Vele reizigers, zoo eindigt het hlad deze vermakelijke historie, vroegen zich tevergeefs af, om welke reden de trein toch wel met een zoo gTOOte vertraging aankwam. WAT IS DE WAARHTTT7 Vijf Schotten (drie .predikanten, een advocaat en' oen journalist) hebben zich naar New-York begeven om daar een onderzoek in te stellen naar do werking van het drankverbod. De vijf heeren bevonden, dat New-York in werkelijkheid „droog" is. Predikant Joseph Johnson die als woordvoerder van het vijf tal optrad, verklaarde het volgende: „Wij bestudee- ren de zaak van elk standpunt en zonder vooroor deel. Wij hebben gepraat en praten met vertegen woordigers uit beide kampen; en dat doen wij ter voorlichting van de georganiseerde Protestantsche kerken in Schotland die de waarheid willen weten omtrent het drankverbod in de Unie". Van New-York (stad) is de Sohotsche 'commissie naar Philadelphia vertrokken; daarna zullen de vijf heeren vele groote steden en plattelandsdistricten bezoeken. Zij keeren terug via Canada. De correspondent te New-York van de Daily Tele- graph, die het bovenstaande vermeldt, voegt er iet wat spottend aan toe, dat deze Schotten, van wie er vier zelf afschaffer zijn, eenvoudig den weg niet heb ben geweten. Hadden zij maar betere kanalen gekend dan zouden rij net zooveel goeden en slechten, ster ken drank hebben kunnen krijgen als zij maar moch ten begeeren. Zij moeten zich bij hun onderzoek Imaar eens laten voorlichten door lieden die de kaart van het land kennen meent de man van de Daily Telegraptu

Schager Courant | 1923 | | pagina 9