Gerookt Spek verkoopen wij, vanaf heden h 35 cent per pond, bij afname van 5 pond. GEBR. KWELDAM. Gemengd Nieuws. in 10 rubrieken; WoïVee in 8 rubrieken; voorts Klein vee en pluimgedierte, bloemen en planten, fruit, en kaas en boter. Het valt dadelijk op, dat de uitgeloofde prijzen be- angrijk zijn verhoogd, zoodat verwacht mag worden, dat het aantai inschrijvingen voor de diverse afdeelingan belangrijk zal zijn. Voor de paarden is het bedrag der geldprijzen f222.50, voor hoornvee f 310; voor wolvee 140, enz. Daarenboven zijn door corporaties em particulieren verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles uitge leefd. Hieruit blijkt wel het streven van de tentoonstel lingscommissie, om de belangstelling i|n *de aloude paardenmarkt gaande te houden. Moge dat streven met goeden uitslag bekroond worden. Zoo üs men weet, is het tevens kermis tijdens de ten- loonsivüing, en wordt op Dinsdag weer harddraverij gehouden. CALLANTSOOG. Zondagavond gaf 't fanfarecorps op het plein in het dorp een goed geslaagd concert. Ondanks 't vrij koude weer, was er een vrij belangrijk publiek aanwezig. CALLANTSOOG. Naar wij vernemen, zal' het net van het Gemeentelijk leertriciteitsbedrijfvoor zoover gereed/Vrijdagavond 24 Augustus, onder stroom1 worden gezet. UIT DUN LEERLING-TIJD VAN" OUDrMINISTER CREMER. De heer J. T. Cremer is zijn loopbaan begonnen in een kantoor te Arnhem. Aan de Rijnkade schuilt, tuschen de •hoog© hui zenmassa het gezellige kantoor, dat nog deni 3tempei van de ouderwetsche degelijkheid draagt, van de fir ma Van Baal en Co., expediteurs, agenten der Keul- sche en Dusseldorfsche Stoomboot Maatschappij en der Maatschappij Nederland voorheen C. Balck. Het is op dit kantoor^ dat die heer Cremer na zijn schooljaren in betrekking kwam als jongste bediende En, zoo vertelde de tegenwoordige firmant, de zoon van den thans overleden heer G .J. van Baal, aan „De Geld." mijn vade haalde altijd met pleizier (le herinnering op aan den Rooie, zoo werd hij ge noemd naar de kleur van zijn haar omdat die jongen van meet af aan toonde vooruit te willen. Hij was iemand van groote werkkracht, die ambi tie voor de zaken had. Toen ter tijde had het spoor wegverkeer zich nog slechts weinig ontwikkeld en was het verkeer te water begrijpelijkerwijs veel be langrijker. Met de booten van: de firma kwamen Duitschers, Franschen en Engelschen aan en de los plaats aan de Rijnkade gaf den indruk een groote internationale haven te zijn. De jongste bediende Cremer begreep van welke waarde die komst van buitenlanders voor hem kon zijn. Hij vroeg en verkreeg verlof zich bij aankomst der booten tusschen het publiek te bewegen en leer de op deze manier de vreemde talen spreken. Toen hij het kantoor verliet om zich te Rotterdam verder in den handel te bekwamen, schonk hij aan den bedrijfsleider, den ouden heer Van Baal, als her innering een zilveren inktkoker, vergezeld van een brief, waarin hij de verzekering, gaf het kantoor, waarin hij' de eerste voetstappen in den handel zette, nimmer te vergeten. De heer Cremer hóéft het kantoor niet vergeten. Nu reeds jaren geleden bezocht de Minister van Koloniën Arnhem. Op het kantoor aan de Rijnkade, waar alles bij het oude was gebleven, stond plo'se- i ling de hooge gast, handen drukkend en herinne ringen ophalend van toen en toen. Mag ik weer daar zitten? vroeg de 'heer Cremer dengene, die thans op zijn oude kantoorkruk zat. Het verzoek werd natuurlijk toegestaan. Later ontving degeen, die den Minister een oogen- biik zijn oude plaats afstond, een hartelijken brief, waarin nog vele oude herinneringen werden opge haald, met een bankje van f1000. DE TRACTOR EN HET WEGENONDERHOUD. In verband met het reglement op het zwaar auto- vei keer v.h. Prov. Bestuur en waarbij ook aan de hou ders van tractoren moeilijkheden in den weg worden gelegd, had Dinsdagmiddag te ongeveer 2 uur, aan den Zwinweg te Anna Paulowna, bij de landerijen van den hber P. J. Visscher van Wieringerwaard, een demonstratie plaats met een motortrekker voor een dorschkast. De proef werd genomen op initiatief van de Werktuigencommissie uit de Vereeniging tot Ontwikkeling van dén Landbouw in Hollands Noor derkwartier en had plaats onder leiding van de hee- ren Ir. C. Nobel te Haarlem en Prof. Visser te Wage- ningieu. Behalve enkele gemeentebesturen, polderbe sturen, afdeelyigen Hollandache Maatschappij van landbouw, ^vas ook de Provincie vertegenwoordigd en wel door den heer J. N. Hendrix, Ód van Gede puteerde Staten en een tweetal ingenieurs. De bedoeling yan de proef was om na te gaan of met een lichten motortrekker een dorschmaóhine e.ü. langs de wegen was te vervoeren, als de wielban den van den trekker niet voorzien zijn van kammen, en of het mogelijk is die kammen zóó in te richten en te plaatsen, dat zij den weg niet al te zeer be schadigen. Allereerst weiid daartoe een- Austin-tractor met gladde wielen, dus zonder kammen, voor een dorsch kast geplaatst, met het resultaat dat het den Austin niet mogelijk bleek de dorschkarst door het gras, van liet erf op deh weg te trekken. Eenmaal op den weg wed de berm van den weg opgezocht, om eventueel andere rijtuigen enz. te la ten passeeren, maar ook nu was bet de gladwielige ..Austin" niet mogelijk zijn vracht weer op den weg te krijgen. De wielen draalden lustig rond, maar van vooruitgang was geen sprake. Thans kwam een tweede „AustinT-tractor ten too- neele, doch nu voorzien van kammen, gewone strip pen. Het resultaat was nu beter, het zaakje kwam. nu op den weg, doch nu kwam het kardinale punt, ril. de uitspraak, of daarbij al of niet van vernie ling der wegen sprake was. Was men ©enerzijds van meening van niet, anderzijds meende men dat vooral in minder droge perioden een belangrijke vernieling van de wegen het gevolg zou zijn van het gebruik van motortrekkers, waarvan de wielbanden met kammen waren voorzien. Er werd evenwel op' gewe zen, dat minstens eenzelfde vernieling plaats had wanneer dorachmachines, geladen oogstwagens enz., met paarden werden vervoerd en om deze bewering te bevestigen, werd de dorschkast opnieuw in den berm van den weg, gereden en nadat 2 paarden dit tevergeefs hadden geprobeerd, met 4 paarden weer op den weg gebracht Het spreekt vanzelf dat een en ander genoeg stof tot discussie gaf. Waar het doel van de demonstratie was om aan het Provinciaal Bestuur door eigen aanschouwing de be zwaren kenbaar te maken, die de landbouw ziet in de voorschriften ten aanzien van het gebruik van tractoren langs d ©wegen, gelooven we wol dat de Werktuigencommissie tevreden kan zijn met bet ver loop van de proef. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De gebouwen van de coöp. zuivelfabriek en aan- koopvereenigingi Weddehoen te Goor werden 's nachts bewaakt door den 52-jarigen Hermannes van Ommen. Vrijdagnacht om 12 uur heeft hij voor bet laatst een der controlepunten bezocht. Sedert dien is niets meer van hem vernomen. Het is waarschijnlijk, dat de vér- dwenene nog op een later tijdstip in de fabriek is ge weest. Het was n.L zijn gewoonte, in den morgen het vuur in de stookplaats van takkenbossen' te voor zien. Dat hout is in de stookplaats aangetroffen, reeds geheel verkoold. Verder moest daarna een ventilatle- schuif worden opengetrokken. Dit is achterwege ge bleven, zoodat de fabriek vol rook hing. Verder is nog in het wachthokje zijn overjas gtevondep. De ver- dwenene was weduwnaar. Zijn woning is op last van den burgemeester geopend. Op tafel werden geyon- rlon een spaarbankboekje en een polis van' verzeke ring, waarop een bril. Eenig spoor van wanorde werd niet gevonden. Onmiddellijk is den anderen morgen een onderzoek ingesteld, echter zonder direct resul taat. Wel heeft men een vingerwijzing meenen te vin- ;den in het feit, dat Vrijdagavond iemand eenige I malen heeft gevraagd naar het adres van den direc teur der fabriek.. Verder heeft men laat in den avond tegen middernacht, iemand door de plaats zien gaan, i die zich trachtte schuil te houden, door van: het eene j gangetje tusschen, de huisjes naar een volgend te sluipen. Op een gegeven oogenblik ging het electrisch licht uit, zoodat men hem uit het gezicht verloor. jHet electrisch licht gaat uit ongeveer een half uur I na aankomst van den laatsten trein. Op het terrein van de fabriek is geen spoor van j wanorde aangetroffen. De politie stelt thans een onderzoek in te Amster- |dam, waar een gehuwde dochter van Van O. woont. HET REGEERXNGSJUBILEUM DER KONINGIN. Het ligt in de bedoeling, ter gelegenheid van de herdenking van het regeeringsjubileum der Konin- jgin, op het voetspoor en in den geest van betgeen toenmaals geschied is bij de kroning van Hare Maje steit en bij haar huwelijk, ook thans weer aan daarvoor in aanmerking komende gevangenen! eenige kwijtschelding van straf te verleenen en ook enkele veroordeelden, wier straffen nog niet ten uitvoer zijn gelegd, in een dergelijke goedgunstige beschikking te doen deelen. WIERINGERWAARD. Vergadering van de H. M. v. Landbouw, afdeeling Wieringerwaard op Maandagavond bij den heer A. Schouten, onder leiding vanden heer H. EL Koster. Aanwezig 11 leden. De door den beer Sleutel voorgelezen notulen wor den goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat Dinsdagmiddag (dus morgen) eene beproeving zal plaats hebben te Anna Paulowna met tractors op de wegen. De heer Jb. Waiboer Hz. zegt., iemand van Ged. Staten bij zich te hebben gehad! om den tractor te bezichtigen. Door dien mijnbeer werd gezegd; dat de rand om het voorwiel er niet aan mag blijven. Door den heer Waiboer werd toen opgemerkt, dat dit met glibberige wegen een groot bezwaar zou zijn, en deed tevens de vraag, of er geen kans was om de wegen broeder te maken, waarop werd geantwoord: Jawel, gooi de halve alooten maar dicht. Voorz. zegt dat ook de HolL Mij. een onderhoud! heeft gehad' met den beer Reigersman, doch men heeft niets gedaan kunnen krijgen. Snel autoverkeer stond bij hem hooger dan de rijtuigen der bot ren. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen De secretaris en de penningmees ter zijn beiden aan de beurt van aftreding als be stuursleden en worden met algemeens «temmen herkozen. De 38e rekening van den penningmeester, den beer P. Schenk Dz., nagezien door de heeren A. K. Kaan en A. Schouten, sluit met een saldo ad f89.17. De ontvangsten hadden bedragen met inbegrip saldo vorig jaar f 427.37, uitgaven f 338.2a De rekening van de aankoopvereeniging was nar gezien door de heeren R. Kaan en J. van der Knaap. I Deze rekening liep over twee jaar. Vorig jaar was het niet op de agenda geplaatst geworden. Beide commia- I sieleden afwezig zijnde, werd door den penning meester medegedeeld', dat de ontvangsten hadden bedragen f 14352.97. uitgaven f 14093.6114, saldo f259.3514. De penningmeester is evenwel van. mee-i ning, dat het saldo zoo hoog niet kan zijn en denkt, dat er ergens een schrijffout te voorschijn zal' komén. De commissie heeft alle bescheiden vergeleken met de boeken en deze accoord bevonden. Volgt behandeling beschrijvingsbrief voor de alge- mee ne vergadering te Gouda. Voor de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur voor groep II N^-Hol- land, aftr. de heer W. Groot, zal door onze aideeling de candidatuur W. ven Slooten worden gesteund, terwijl vooi^ een der leden der financieel© commissie de heer J. M. J. van-der Minne zal worden gestemd. Overigens vrij mandaat. In verband met punt 9 zegt voorzitter, dat het ka pitaal der Maatschappij veel kleiner is dan verle den jaar. Toen was 't ongeveer f80.000 en thans zal 't misschien pl.m. f 11000 zijn, plus een vordering op de Zaaizaadvereeniging. Toch heeft elk lid nu een veel helderder inzicht op de zaken. Op de algemeene vergadering zal er vermoedelijk nog wel een hartig woordje over gesproken worden. Verder wordt nog ter sprake gebracht een excursie van Zwitsersche heeren, die onlangs wel Friesland, Groningen en Zeeland hebben bezocht, doch Noord en Zuid-Holland zijn geheel gepasseerd. Is dit de schuld van het bestuur dier Holl. Mij; of van de Re geering. In het eerste geval wordt 't wenschelijk ge acht hierover opheldering te vragen. Noord- en Zuid- Holland staan toch in geen enkel opzicht bij andere provinciën ten achter. Besloten wordt hierover een brief te schrijven aan het Hoofdbestuur, waarbij op- I heldering zal worden verzocht. I Bij de rondvraag zegt de heer P. J. Visscher een paar punten op de agenda te hebben gemist, nl. ver slag algemeene vergadering en dito HolL Nodrder-j kwartier. 1 Voorzitter meent, dat dit overbodig is, omdat we steeds dadelijk uitvoerige verslagen ontvangen in de courant. Iets anders is het wanneer er punten wor- I den behandeld waarbij de afdeeling is betrokken. De heer Visscher merkt op, dat dan de kosten van een afgevaardigde wel bespaard kunnen worden. Voorzitter en ook andere leden meenen, -dat we tooh een afgevaardigde moeten zenden. De heer Visscher beaamt dit ten volle, doch wil dan toch voortaan (al in H maar kort) een verslag. Zal geschieden. In verhand met de bespreking afgevaardigde komt ook de vergoeding ter sprake. Dit is f 5.Enkele le den) meenen, dat het voor Zuid-Holilandj iets meer is. De heer K. Zijp zou toch gaarne zien, dat afge vaardigde in elk geval schadeloos wordt gesteld Zal door den secretaris worden nagezien. 'De heer D. Sleutel vraagt en verkrijgt machtiging om een gedeelte (flO.—der kosten van zijn tele foonaansluiting over te schrijven op de rekening der aankoop vereeniging. Hierna sluiting. KOLHORN. De hoogspanning van heft P.E.N. alhier, vanuit Schrinkaagpolder over Westfriesche dijk tot aan het gebouwtje in den Waardpolder, zal door ondergrond- schen kabel worden vervangen, OUDE NIEDORP. Ter gelegenheid van de kermis werd alhier Maan dag volksfeest gehouden, dat uitmuntend is geslaagd. De oommissie, die dit feest georganiseerd had, kan met voldoening op haar werk terugrien. Het geheel werd opgeluisterd door muziek gegeven door het muziekkorps „Crescendo" alhier, dat ook veel hij- droeg in' de gezelligheid. Uitslag van de «pelen: 1 Tonkruien heeren, 15 deelnemers: le prijs D. v. Zoonen, 2e prijs J. Bruinewoud, 3e prijs P. Wit, 4e prijs D. Joon. Mastklimmen, 0 deelnemers: le prijs G. Ens, 2e pr. N. Kooijman, 3e prijs P. Winkel, 4e prijs M. Slijboom. Hardloopen voor heeren met hindernissen, 21 deel nemers: le prijs P. Witsmeer, 2e prijs Jb. Liefheb ber, Se prijs D. Blokker, 4e prijs P. Langedijk. jïardloopen voor dames, met hindernissen, 19 deel neemsters: le prijs N. Mij.ts Jd., 2e prijs N. de Boer, 3e prijs A. Witsmeer, 4e prijs B. Heinis. Tot slot touwtrekken, 14 deelnemers. De heeren1 J. Langedijk, P. Witsmeer, C. Liefhebber, J. Winkel, N. Hossen, P. Heinis en Jo Nagelhout waren de win ners. De prijzen bestonden in contanten. 's Avonds gaf de tooneelvereenigiiig „Harmonie" uit Heerhugowaard in het lokaal van den heer T. de j Jong alhier, een uitvoering, die uitmuntend! slaagde. Opgevoerd' werd1: „Suikerfreule", een) vervolg van I „Tropenadel", door Henri v. Wermeskerken. Dit «tuk werd' heel mooi opgevoerd, er werd goed gespeeld, vooral mevr. T. Hittema-de Wit, muntte uit als „vrouw van der Kooi)". Het slot was een gezellig bal. MOTORRAGES TE ALKMAAR. ernstig getroffen, dat het hoogst waarschijnlijk een De Motorraces, welke door „Alcmaria" V. V. V. öp beentje zal moeten missen. Deze personen werden den Isten Kenniszondag 26 Aug. a.s. georganiseerd door den eersten hulpdienst en particulieren naar het zullen worden, beloven schitterend te zullen zijn. De beste motorrenners hebben ingeschreven, (tot heden reeds 20) terwijl nog,wordt onderhandeld met de Professionals Stortebeker, Flinterman dn Brinkhoff. INVOERVERBOD VAN EETBARE GROENTEN EN VRUCHTEN IN DE VER. STATEN. ziekenhuis aan het Slijkeinde vervoerd. Voorts kreeg de 4-jarige D. Kloosterman niet ern stige verwondingen aan hoofd' en schouders. De toestand van De Wit is redelijk wel, hoewel hij een zware operatieve behandeling zal moeten onder- xr j j i. a T, gaan. Hij is evenals het zoontje van- Juffrouw de De Nedorlandsch-Amerik&ansche Kamer van Koop- Ruyter, dat slechts 14 maanden oud is, naar het Zie- handel deelt mede het volgend! vertaald telegram van j kenhuis aan den Zandwal overgebracht. HetVechter- hare zuster-organisatie te New-York te hebben ont- boentjp van,dat kindje moest, reeds geamputeerd vangen: worden omdat het geheel verbrijzeld was. De toe- Beginnende den lston November is import van stand van dat knaapje is zorgelijk. De moeder is eetbare vruchten en groenten in de Vereenigdo Sta- slechts onbeteekenend gewond door de vallende ten verboden, tenzij verlof wordt verleend aan den stee nep. Zij behoeft niet in bet Ziekenhuis opgeno- importeur door de „Fedaral Horticuliural Board men te worden. Daar zij spoedig moet bevallen, blijft voor elke aparte verscheping. Geen beperking voor gedroogde of geconserveerde vruchten, groenten, no ten, gedroogde boonen, peulvruchten. Alle geïmpor teerde waren moeten vrij zijn van bladeren, takken of andere deelen van planten. De beide genoemde Kamers, hier te lande geves tigd Keizersgracht 292, Amsterdam, stellen zich be schikbaar om gemeenschappelijke siappen te doen ten bate van den door deze maatregelen getroffen handel.' BUS MET CARBID ORSPROïlOEN, De Laurierdwarsstraat te Amsterdam was het too- neal van een ernstig'ongeluk. Eenige kinderen waren daar aan het spelen met een met carbid gevulden bus. Vermoedelijk is een der kinderen op de onzalige gedachte gekomen om uit de goot water in de bus te scheppen en er vervolgens een brandende luci fer in te gooien. De bus sprong met een geweldige knal uiteen en verwondde vijf kinderen min of meer ernstig. Vier hunner werden met de auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Het vijfde kind, dat minder ernstig ge kwetst bleek, is naar huis gebracht. Van de vijf kinderen, waarvan twee twaalf jaar oud waren en de drie anderen respectievelijk vijf en zes jaar, rijn er drie in het Wilhelmdna-gasthui» met ernstige brandwonden in het aangezicht, opge nomen. De twee anderen bleken slechts licht gewond te zijn, zoo dat ook het vierde kind, thuis verder kon worden verzorgd AUTOBUS DOOR DE TRAM OMVERGEREDEN. Zondagmiddag omstreeks half twee reed een auto bus van.' Loon-op-Zand naar Tilburg), onmiddellijk, gevolgd door de tram. Plots brak de as van de auto, de chauffeur verloor het stuur on de wagen tuimelde met den kop in, de sloot, 'zoodat het achtereinde op de rails kwam te staan. De machiöist van de tram remde onmiddellijk uit alle macht, maar de hotsing was onvermijdelijk .De auto word omvergeworpen, dcch wonder boyen wonder liep slechts een der, twaalf inzittenden eenige lichte verwondingen op. WEINIG DANKBAAR. Een twaalfjarige jongen uit Dresden, die door een familie te Gouda liefderijk was opgenomen, heeft, dézer dagen deze vriendelijkheid op minder aange name wijze beloond. Zaterdagmorgen bleek hij ver dwenen met medeneming van ongeveer dertig gul den, die hij uit de portemonnaie van den heer des huizes had ontvreemd. Hij werd op tiet station Gouda aangetroffen in het bezit van het ontvreemde, waar aan een bedrag ontbrak dat hij voor het'nemen van een spoorkaartje naar Utrecht had aangewend. Vol gens zijn zeggen hac^ hij naar Amerika wililen gaan. Daar ook zijn pas met in orde bleek, heeft, de Goud- sche politie hem gisteren over de grens gebracht. ANNA PAULOWNA. Dinsdag werd. ten overstaan van deurwaarder Van Huit geveild: 27 H.A. te veld staande haver, eigen dom van den heer A van den Berg. Kooper werd de heer R. Waiboer, Boermansweg, voor f 326. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 21 Augustus 1923. N. P. Smits, Zijpe, diefstal, 5 mnd, gev. A. de Haan, z. v. woonpl. (gedet), bedelarij, 3 d. b. 6 maanden rijkswerkinrichting. H. Beensma, z. v. woonpl. (gedet), bedelarij, 3 d. h. 8 maanden rijkswerkinrichting. J. v. Leeuwen, z. v. woonpl. (gedet.), bedelarij, 3 dL h., 8 mnd. rijkswerkinrichting. H. J. Huijser, Egmond a.Zee, onzedelijke handelin gen (zaak met gesloten deuren), 4 mnd. gev. J. ten Bokkel, en J. Poel, visschers ie Wielingen, mishandeling van een dienstdoend ambtenaar, le 9 mnd. gev., 2e 6 mnd. gev. met aftrek van preventief, en in vrijheidsstelling. Maandag den 20 Augustus is er geen zitting door de rechtbank gehouden. DE AUTO-RAMP TE ST. gAUVEUR. Uit Parijs, 20 Aug. Do nieuwo autorarap op don weg van Nice naar Bai-celonetta, waarhij zes Ame rikanen gedood en twaalf gewond werden, heeft de nog bestaande emotie over de ramp van St. Sauve-ux versterkt. De hoogleeraar in de philosophie Dusart en de heer Freysnaye van het ministerie van Financiën hebben als ooggetuigen geconstateerd, dat de ramp van St. Sauv.eur uitsluitend te wijten is aan bovenmatige snelheid. x Prof. Dusart zegt, dat alle chauffeurs van auto's te snel rijden en te veel vertrouwen hebben in bun eigen kunde. Ze gaan te snel uit veiligheidBoogpunt en eveneens uit oen oogpunt van toerisme. Prof. Dusart eischt de volgende regeling voor het traject Gaverne—Lourdes: auto's om zeven uur uit Lourdes, in plaats van om negen uur;- terugkeer om acht in plaats van om zes uur des avonds. Voorts een verbod aan den chauffeurs om te lang in koffie huizen te Luz te verblijven en den verloren tijd in te halen ten koste van- de veiligheid'; verbod aan auto's om elkander te passeeren; verplichting in de rij te blijven en verder de verplichting de wagens te voorzien van snelheidsmeters, die dan in de bergen gebruikt moeten worden. Van andore zijde wordt verlangd een dubbel stel remmen en twee chauffeurs voor het geval een over vermoeid wordt. Men krijgt den indruk, dat volgens de algemeen heerschende meening de ramp van St. Sauveur alles zins begrijpelijk was door dd onverantwoordelijk heid van het geheele bedrijf tijdens de zomermaan den. 'N Tel. HUIS TE GRAVENHAGE INGESTORT. Gistermiddag te ongeveer drie uur is in het slop van Willem Klein een huis ingestort, waarachter ge bouwd werd. De voorgevel van het huis viel op straat zij tijdelijk in observatie aan het Slijkeinde. Gebleken is dat nog een achtjarig jongetje uit het Slop van Willem Klein een stuk steen tegen het hoofd heeft gehad. Het knaapje bekwam lichte hersen schudding en werd na voorloopig aan het Slijkeinde verbonden te zijn, naar de woning teruggebracht. KOEORAS. - Te Helder hebben B. en W. aanbesteed; het leveren en mowteeren van een ondeigrondisch laagspannings net in den polder KoegTas, Laagste inschrijver fa- Ouwohand, Bloemendaal, met f 64.45L 8TEIGKR INGESTORT. Gistervoormiddag stortte bij de Provinciale Eleo- •trischö Centrale te Groningen een gedeelte van een in aanbouw zijn den steiger in. De 27-jarige werkman J. Bisschop, wonende te Gideia, raakte er onder en werd ernstig gekwetst. Hij is per auto naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht MOND- EN KLAUWZEER, i In de omgeving van Hooifri is bïf verschillende vee houders hei mond- en klauwzeer uitgebroken. DE VLOOTWET EN DB HOUDING DER KATHO LIEKEN. ,,Het Centrum" van gisteravond bevatte i)n de rubriek Perskroniëk" een artikel' overgenomen ffit de „New York Times" yan j.1'. Vrijdag, getiteld „De Nederlandsche financiën «ai de vloot." In een orderserift hschrijft h6* katholieke orgaan de volgende véélzeggeonde zinsnede: „Dat de Katholieken het vlootontwerp zullen steunen, wordt "hier (d.i. im het artikel van het Amerikaansche Mad) met stelligheid beweerd, doch vast staat dit al- leitoiinst." DIEFSTAL VAN BLOEMBOLLEN. Te Heemstede ite een belangrijke diefstal van bloem bollen ontdekt. Eenige personen zijn aangehouden, onder wie een pa® gekozen raadslid van de R, K. Arbeiderspartij. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 18 tot 21 Augustus. 1923. GeborenCornelïa, dochter van Cornelis Hoep en van Anje avn dqn Berg. Fïerter Helenus, zoon van Hèn- drik KÜbrand de Carpentier en van Aaltje Doorn. Nico- laas, zoon van Nicolaas Hoebe en van Anna Bruijns. Anna Johamna en ^ohanna Catharina' dochters v§h Petrus de Wit en van Johanna Anna Visser. EEN BANKBIWETTENPRODUCTIE IN DUITSCH- LAÜD VAN 60 BDJUOEN PER DAG. De bankbiljottenproductio zal einde der week op ongeveer 60 billioen dagelijks worden gebracht. Nog iit den loop van dezo week zullen de 100-mil- lioeu biljetten in~ circulatie komen. De „Vossische Zeitung" meldt, dat het rijksministo- rio besloten heeft nieuwe muntstukken van 100.000, 200.000 en 500.000 mark uit te geven. Het 100.000 markstuk zal. het formaat hebben van het tot dusver bestaande 200 markstuk, het 200.000 markstuk het formaat van het 500 markstuk, en het 500.000 mark stuk een iets grooteren omvang. BRAND IN ESN DANSZAAL. Uit New. York, 21 Augustus. Door het instor ten van eep brandende danszaal in Brooklyn zijn twee brandweermannen gedood en 37 gewond. EEN JAPANS CR® DUIKBOOT GEZONKEN. Uit Tokio,-21 Augustus. Een pasgebouwde duik boot is tijdens d8 proefvaart bij Kobe gezonken. Elf man der equipage werden gered, 85 worden vermist. DE BOSCHBRANDEN IN FRANKRIJK. Acht personen zouden zijn omgekomen bij de bos ch brand en in de buurt van Esterel ep Maures. y Tengevolge van den krachtigen oostenwind is het vuur weder aangewakkerd en heeft de brand zich uitgebreid van Esterel naar de kust bij Valescure, St. Rapnael en Fréjus. Volgens offic.ieele berichten wordt men het vuur meer en meer meester. In de streek van Esterel is op liet oogenblik het canton Fréjus het ernstigst ge- teisterd, alsmede de kuststreek tusschen St. Maxime en St. Aygulée.- - DE TYFOON TE HONGKONG. Omtrent'de tyfoon, die Zaierdag Hongkong geteis terd heeft, meldt de corespondent aldaar van de „Ti mes" nog, dat het de ergste was sedert 1906. Do wind had een snelheid van 130 mijlen in het uur, terwijl er gedurende de ergste uren tusschen negen en elf bijna vijf inch regen viel. Boomen werden ontwor teld, telegraaf- en telefoonpalen en palen voor het electrische licht (knapten af, luiken, uithangborden en steigers werden door den sorm door de straten gejaagd. Te Hongkong stortten twaalf en in Kowloon, dat er tegenover ligt, twintig Cbineesche woningen in, waardoor veertig personen werden gedood. Elec trische draden, waarop stroom; stond), kostte aan drie Chineezen het leven. Tal van Europeesche woningen werden ernstig beschadigd, hot Peak Hotel was een ruine, doch aan land gingen geen levens van Euro peanen verloren.' Op het water was het schouwspel ontzettend. Berg- hooge zeeën sloegen over, de zeomuren, deden de lager gelegen straten onderloopen en voerden allerlei overblijfselen mede. Stoombooten, die, met het oog op do verwachte komst van den tyfoon, in de baai van Kowloon lagen, braken los van hun meerplaatsen en werden hulpeloos door de havem geslingerd. Twintig kust- en rivierstoombooten liepen aan den grond. Een Britsch marine-matroos klom aan boord van een Japansch stoomschip, dat door den storm stuur loos was geworden, en werdi met een reddingslijn neergelaten; Hij zwom 500 voet door de woedende zee en redde luitenant Dickflon, die het bevel voerde over den onderzeeër L 9, welke onder zijn voeten was weggezonken. Gelukkig was er niemand anders van de bemanning aan boord. Het s;s. Loong. Sang van de Indo-China Steam Navigation Cy werd voortgedreven met zijn boeg onder water. De bemanning stond op den achterste ven bijeen, door gebaren om bulp roepend. Het schip zonk ten slotte op vier mijl van zijn ankerplaats. De eerste officier ontkwam door stoutmoedig op een Nederlandscb schip over te springen, waartegen de Loong Sang aanvoer. De kapitein verdween) mot zijn schip in de golven, doch werd 'e avonds laat, tien mijlen verder, gered, doordat hij1 oen boot had weten machtig te worden. Vier Europeesche officieren en de vrouw van een hunner alsmede twintig leden der Chineesche bemanning kwamen om. Dat er niet meer slachtoffers waren, was te dan ken uan den doeltrejffenden waarschuwingsdienst, waardoor men de nadering van den tyfoon reeds een week van te voren had kunnen nagaan. doch bleef gedeeltelijk hangen op naar buiten ste- i NIEUWE PRIJSSTIJGINGEN TE BERLIJN, kende stutbalken, Uit Berlijn, 21 Aug. - Tengevolge van de nieuwe De 23-Jarige C. de Wtt' uit de Westerstraat werddalling van de mlaric flfti heden teecls belangrijke prijs- ged eelt el ijk onder ,het puin bedolven en kreeg zeervernoogingen ingetreden. In de Berlijnsche maramauen ernstige inwendige kneuzingen en vermoedelijk een was hedenmorgen de aanvoer zeer gervng. vet ,is reeu» lendenbreuk gestegen lot 1 frfillioen maik; voor boter wordt IV» Mej. de Ruiter, 22 jaar oud, wonende aan den mTlioen gevraagd. Ook voor margarine zijn <ie Noordwal, is eveneens door het neerstortende puin zeer gestegen. De voorraden zijn b&t kiem, naar geraakt en kreeg ernstige -verwondingen aan. rag, percentage van deviezen gisteren zoo gering ww, aai arm en borst, haar zoontje van 14 maanden werd zód nieuwe aanschaffing van goederen bijna onmogelijk

Schager Courant | 1923 | | pagina 2