Alieicei ïitiis- A. en J. PRINS, Ilitij«v,:rsi N.V, v.h. TRAPMAN Co, Schaqen Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. 145 Nieuwe Heerenrijwielen 145 Dinsdag 28 Augustus 1923. 66ste Jaargang. No. -7288. COII Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver-' tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden, fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. De vlottende schuld. De Middéllb. Grt. (lib.) schrijft: Het deviezenfonds dat de Duitsche regeeripg door een gbudleening bijeen krijgt, ladt zij [natuurlijk niet zoo liggen yoor de aardigheid van solide belegging. Ze gaat dat gebruiken voor betalingen in het buitenland, o.a. voor den aankoop van levensmiddelen, voor de financi- eering van 15e spoorwegen dn in de "toekomst voor de betalingen van ne schadevergoeding. Dat heeft twee gevolgen ten eerste, dat Duitscnland op de buitenlajnjdsche ma riet zal) komen als een betaalkrachtig kooper; wat een voor deel kan worden voor de buitenlajndsche leverancier S: ten tweede, dat in het buitenlatojd (dus ook in ons land!) voor groote bedragen aan „deviezen" verkocht Worden, wat heel gemakkelijk een nadeel kan vormen voor het betrokken land. Stel, dat de Duitsche regeering uit haar deviezen-voor raad een anzienÜjk bedrag aap/Nederlandsche schatkist biljetten en promesjsen, or stukken staatsleening te geldé maakt voor naar aankoopen, of om 'andere betalingen tl- doen, .dan zal het van de belegsfyngskracht van het Neder- landsche publiek afhangen pi die stukke^ hun koeils kunnen behouden. Is er hier geen voldoende vraag voor zulke belegging, dan is een "daling onvermijdelijk. Toen het plan van opze jongste staatsleening bespro ken werd is er gewezen op het gevaar dat voor den Nederianaschen staat dreigde, wanjneer net aanzienlijke Duitsche kapitaal!, dat in onze vlottende schuld is gesto ken, eens werd teruggetrokken- Er is toen hier en daar geantwoord, dat bij de toestanden ip Duitschland zoo iets niet zoo spoedig zou gebeuren. Welpu. hier heeft men He aanwijzing va|a een, niet verwachten, vorm waarin dat wél) kan gebeuren. Niet ten voordeel© van ons staatscrediet. De schatkist biljetten en promessen die pu zeer gewild zijn door die wele Duitsche vraag, en daardoor voordeelig .geplaatst kunnen wordetn, zullen dan geplaatst moeten worden tegen voorwaarden, die yoor den staat ongunstiger zijn, d.w.z. méér kosten. Conclusiehoe eerder we dat abnormaal Jiooge bedrag van de vlottende schuld verminderen, hoe beter dat is. Jawel. Maar daamee komen we weer terecht by onze der miMoen tekort dat onze staat heeft op ^©n jaarrekening, heeft allereerst tot gevolg, dat de vlottend? schuld er mee vergroot wordt. En als we dan denken, aan de onrustwekkende cijfers die genoemd worden voor het tekort van 'dit jaar, aan.... is die buitenlaadsche maat regel van de vorming van ©Sa deviezenfonds in Duitsch land een nieuwe aansporing voor onze regeering om alles je doen 5en einde onze begroeting sluitend te makenp En dan is dat voor ops publiek een aanwijzing om toch goed te beseffen, dat ook wij' in ons gulden-gebied met veel banden Vast zitten aan het buitenland. FAILISSEMENT AANVRAGE BROEKHUYS. De heer W. H. Broekhuys heeft bij' de rechtbank te Maastricht het volgend) request ingediend: Geeft te kennen Willem Hendrik Broekihuys, zon der beroep, Akerstraat 114, Heerlen, dat hij verkeert in den toestand, dat hij" heeft opgehouden te betalen; dat hij meerdere opeischbare schulden heeft, uitslui tend bestaande uit vorderingen van door derden ge dupeerde journalisten; dat rijn actief bestaat o.a. uit f 60.000 staande bij de Amsterdamsche Bank te Am sterdam, en alle aandeelen der Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen; dat laatstgenoemde vennoot schap weer eigenaresse is van alle aandeelen der Hollandsche Verzekeringsbank te Amsterdam, van f 50.000 hypothecaire oblig&tiën en van alle aandeelen der Ooster-Garagie te Rotterdam; dat deze aandeelen en ob'ligatiën, behalve de aandeelen der zjuidi-Nederl. Credietbank, in het bezit van J. Kraak, Piet Hein- straat, 100, 's-Gravenihage, en C.J B. Kiebert, Wiek- straat 43, Rotterdam,'die echter de afgifte weigeren en zullen pogen hiervan misbruik te waar door de crediteuren ten zeerste zouden worden be nadeeld. Redenen waarom hij uw rechtbank verzoekt, hem ten spoedigste te verklaren in staat van faillis sement, met benoeming van een buitengewoon door tastend curator. BENOEMING VOOR ONBEPAALDEN TIJD. De gemeenteraad van Berkhout heeft met alge- meene stemmen voor den tijd van.' één jaar tot ge meentesecretaris benoemd de heer Veurink, ambte naar ter secretarie dier, gemeente. Ook de Raad van Berklhout acht dus, evenals dezer dagen de raad van Opperdoes deed, benoeming van een gemeentesecretaris in overeenstemming met de SIGARENMAKER—WERKSTER. De politie te Deventer heeft daar een 23-jarigen werkloozen sigarenmaker aangehouden, die zich in vrouwenkleeren had gestoken om te f>robeeren als werkster aan den kost te komen. Onder groeten toe loop van nieuwsgierigen werd hij naar het politie bureau gebracht; na in andere kleeren te rijn gesto ken, werd hij weer losgelaten. HET AUTO-ONGELUK BIJ SAINT-SAUVEUR. Een bezoek bij den heel Kuypers. Zaterdagochtend hebben wij, aldus het Hdbld,. den heer Th. Kuypers in Haarlem, den ©enigen- geredde van de ramp te Saint-Sauveur, een bezoek gebracht. Woensdagavond is hij uit Lourdes vertrokken en Donderdagnacht in Haarlem1 aangekomen, een dag eerder dus dan bekend gemaakt was; zooals de heer Kuyper meedeelde, om 'van de toch' al zoo groote belangstelling en nieuwsgierigheid op zijn reis geen mst te hebben. Veel nieuws had de geredde ons niet te vertellen, zooals vanzelf spreekt, de hoofdzaak is in de bla- Jen 5* lakend gemaakt, de vermoedelijke oorzaak, de redding, alles is herhaaldelijk beschreven. Geweldig, aldus "de heer Kuypers, was de schrik van het eerste oogenblik geweest, het bemerken dat de auto zijn rechten gang op den smallen bergweg verloor en links uitweek op den afgrond af. Alles ging in een oogenblik, het verbreken van de borst wering, het naar beneden storten in de geweldige diepte onder het angstgegil van de inzittenden, een ontzetting zoo groot als zich met woorden niet be schrijven laat. Vlan den eigenlijken val herinnert de heer Kuypers zich niets meer, slechts zijn weer tot bezinning ko men toen hij: in' het water, wonder boven wonder, in een diepere plek in den overigens ondiepen berg stroom, tusschen de boven het water uitstekende rotsblokken, zich zwemmende boven wist te houden en aan een rotsblok vast te klemmen. De daarop volgende redding is natuurlijk bekend, hoe nog 's avonds de electricien Hourcadet aan een touw wist af te dalen, doch'slechts den volgenden ochtend in staat was den geredde boven te brengen-, evenals de verdere goede verpleging in het zieken huis te Luz Saint-Sauveur. De heer Kuypers toonde ons een stuk van het touw waarmede de redding ge-v schied is, een aandenken hem-door den directeur van het Pyreneeën-Museum meegegeven. De oorzaak van het ongeluk ligt natuurlijk volko men in het duister. OT van den wagen, een Renault, de stuurinrichting is gebroken, of de fout aan den chauffeur lag, het is niet meer na te gaan en het doet ook weinig ter zake: de ontzettende ramp is gebeurd. Wel merkte de heer Kuypers op, dat het hem op gevallen was hoe verbazend snel, soms zelfs roekeloos, de Fransche chauffeurs in die bergstreken reden. Veel minder bedaard dan b.v. hun Zwitsersche soort- gen.ooten, die de bekende .postauto's in het Alpen land besturen. Ernstig gewond is de heer Kuypers niet, wel heeft hij eenige kneuzingen opgeloopen, doch deze zijn al leen maar pijnlijk. Voortdurend zat hij echter met zijn gedachten op de plaats van het onheil en leefde hij In het gebeuren van de ramp. Een opluchting was het weer in Nederland terug te zijn. Persoonlijk wil de heer Kuypers nog een dankbetui ging zenden aan de Fransche autoriteiten voor hun goede, verzorging. Als slot willen we nog vermelden, dat de geschie denis van de vrouw, die vertelde de veroorzaakster te zijn van het dngeluk, volkomen onwaar is. De heer Kuypers beweerde, dat de bewuste vrouw met wie hij nog geconfronteerd is, een zenuwlijdster was,* die met het geval niets te maken had en niet wist wat ze zeide. Bij zijn1 vertrek uit Lourdes waren van de 23 veron gelukten nog zes zoek. Van de begrafenis der slacht offers had de heer Kuypers niets gemerkt, daar hij niet buiten het ziekenhuis is geweest. Eng. uitvoering. 2 jaar gegarandeerd. HEERENSTRAAT 24, SCHADEN. T ZAND. Door de feestcommissie alhier is de dag der ju bileumfeesten vastgesteld op Donderdag 6 Septem ber. 't Program door de commissie opgesteld is als volgt: 9.30 verzameling der schoolkinderen op het plein van de RJK.1 School, waar door de kinderen een lied zal worden gezongen. Daarna rondgang door het dorp, waarbij zich zullen aansluiten de voetbal- fclub, korfbalclub en gymnastiekvereniging. Na den optocht begin der kinderspelen op bet Z.F.C. terrein. Daarna begin der volksspelen als gecostumeerd voet balspel, gymnastiek, bindernis wedstrijd. Verder staat nog op bet program etalagewedstrijd, gevelversiering, 's avonds gemaskerd bal en fakkeloptocht door het dorp. CALKANTSOOG. Vrijdag 24 Augustus had hier ter plaatse de eerste stroomlevering op het electrische net plaats. Daartoe uitgenoodigd door den Burgemeester en diens echt- genoote, bevonden zich des avonds de wethouders, verschillende raadsleden, waaronder ook de nieuw ge kozenen, voorts de heer Boom, Hoofd-Ingenieur van het P.E.N., de beer Bak als vertegenwoordiger der Mij. Heemaf, welke Maatschappij het net heeft ge bouwd, de heer Boes, leverancier van de binnenlei dingen en verschillende anderen ten raadhuizè der gemeenté. Tegen achten schakelde mevr. KosterEriks het licht in en brande gelijktijdig straatverlichting en huisverlichtingen. De Burgemeester gaf in een toespraak weer het werk voorafgegaan aan de stichting van het net, wijzende op deze voor deze kleine gemeente zoo groote gebeurtenis. Hij dankte in het bijzonder den heer Boom voor diens groote belangstelling en zorgen aan de tot standkoming besteed, en voor de eminente wijze waarop hij in alle deelen van voorlichting had ge diend. Spreker knoopte daaraan vast woorden van waar deering aan de Maatschappij „Heemaf', door wiens OB tsvcR* «tap «UAROmOlA ftbrxhanten werken hiep alle vertrouwen was gewekt en ge tuigde van dank aan den uitvoerder dier MIJ. den heer Bak en de firma Boes. Spreken deed uitkomen dat dit groote net voor een kleine gemeente zich verheugen mocht in een zoo groot mogelijke aansluiting en 't zijns inziens voorzichtig, en juist gezien was, de levering der stroom op 't vaste recht te baseeren, hetgeen zeker heid geeft van een sluitende rekening. Spr. stelt zich voor te trachten indien eenigszins mogelijk, tegemoet te komen aan die aanvragen die nog inkwamen voor aansluitingen op minder geluk kig gelegen afstanden. Nadat spr. nog welkom toeriep tot de beide aan gestelde ambtenaren voor, het bedrijf, sluit hij zijn woord met de uitgesproken hoop, dat het electrici- teitsbedrijf een bloeiende toekomst tegemoet mag g^an. De heer Boom beantwoordde de Burgemeester in zeer welgekozen woorden, dank zeggend voor de ^uitgesproken waardeering en verbond zich gaarne steeds wanneer noodig en mogelijk van voorlichting té willen dienen. Daarna verscheen voor 't Raadhuis het fanfare corps, dat als belangstelling voor het groot gebeu ren een paar nummers uitvoerde, die met belang stelling door de in de raadszaal aanwezigen en het buiten aanwezige groote publiek werden aange hoord. - De leden van het corps werden binneh geroepen en onthaald en ontvingen een krachtig woord van dank en opwekking. Daarna werden nog eenige nummers ten gehoore gebracht en bleven de aanwezigen in de Raadszaal en later in de plaatselijke café's nog langen tijd ge zellig bijeen. FOKVEE KEURING. Men meldt uit Hoorn: ïn de vergadering der afdéeling Hoorn der Holl. Mij. van Landbouw werd een besluit genomen, om bij Ged. Staten aan te vragen, de fokveekeuring en stierenmarkt te mogen houden, den eersten of twee den Zaterdag in Augustus, - den Zaterdag voorafgaan de aan de Hoornsche kermis. Op de algemeene vergadering der Holl. Mij. zal de afgevaardigde een voorstel in bespreking brengen, om fn 1924 de algemeene vergadering te dezer stede te houden, mits geen tentoonstelling, met zoo'h groot- schen opzet, als de laatste jaren gewoonte was, daar aan wordt verbonden: Eén bedrag, van f30.000 als waarborg werd te hoog geacht. ANNA PAULOWNA. Vrijdagavond 24 Augustus had. de vereeniging „Sportlust" een algemeene vergadering in het lokaal van den heer C. Slikker. De voorzitter, de heer D. Stammes, heette de aan- DE LEIPZIGER MESSE. wezdgen welkom. Bij ontstentenis van den secretaris, die bericht van verhindering had gezonden, werden geen notulen gelezen. De penningmeester deed nu rekening en verant woording van rijn beheer. De bescheiden werden volkomen in orde bevonden. Daarna» kwam het najaars-sportfeest ter sprake. Be sloten werd, overeenkomstig de traditie, alsdan weer een harddraverij te houden en wel op Zondag 7 Oct. Voorts besloot men om te laten draven naar het reglement der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging en de prijzen te stellen op f69, f25, f10 en f4. Handicapper zal zijn de heer D. Stammes, terwijl als starter zal worden gevraagd de heer V. Kaan. Hierna rondvraag en sluiting met danik voor de aangename besprekingen. ST. PAN CR AS. 3 De jubileumfeesten ^zullen alhier gehouden worden op a.s. Donderdag, 30 Augustus. 's Morgens 8 uur komen ae kinderen der beide scholen opf-'t voetbalterrein en houden dan ©en rondgang door 't dorp. Daarna vangen de schoolWedstrijden san en worden de kinderen getracteerd. 's Namiddags worden er .wedstrijden voor "de ouderen gehouden, afgewisseld door 2 voetbalwedstrijden, een door jonge dames en een gecostumeerd. Ook zal' de zangvereeniging zich Haten hooren, terwijl den geheeleq dag de muziek voor de noodige afwisseling zal zorg dragen. Een en ander belooft een gezelligen dag. Zaklantaarnbatterijen f 12 stuks 35 cent. v fl.&J Prins, Heerenslr. 24, Schaqen Ondanks de valuta-misère trekt de LeipzJgei" Messe, die 26 dezer begint, niet minder bezoekers dan andere jaren. Typisch is, dat het aantal reclame-poppen steeds talrijker wordt. En dé afmetin gen van deze vogelverschrikkers worden zoo enorm, dat men ze niet zelden irf een tweede verdie ping kan zien kijken. Thans zal de Leipzigier politie maxim/um lengte en breedte voor de poppen voorschrijven, terwijl ze eveneens goed belooft toe te zien op de prijzen, die timmerlieden enz. den deelnemers aan ue Messe berekenen. OUD KARSPEL. Het tweed aagsche Oranjefeest heeft plaats gehad. De feestelijkheden werden Zaterdagmjorgen ingeluid door klokgelui, waarna op het feestterrein een woord gespro ken werd door den Burgemeester, die wees op de beteekenis van het feest en npopte dat H. M. de Koningin en het Oranjehuis steeds aan net hoofd van het Neder- liandsche volle zal mogen staan. Daarna had ©en optocht plaats van schoolkinderen, de Deden van de gymnastiek- en voetbal-vereenigingen, be nevens de 4 aeeapemers aan den vliegerwedstrijd, drié versierde fietsen en vier versierde bokktenwagéns. Hoewel1 aanvankelijk het doel was, dé optocht in tweeën te splitsen, waardoor elk gedeelte door een déél van het doip zou Kunnen gaan, was blijkbaar op dit plan teruggekomen. Daarna had op het feestterrein de vliegerwedstrijd! plaats waarbij tegelijkertijd een begin wérd gemaakt met de kinderweastrijden, die bestonden, uit blokjes- rapen, hard hoepelen, bel werpen, doelschieten, vlaggen- Hoop, hardloopen, balwedloop, loopen óp handen en voeten, zakloopen, boegsprietloopen, hindernisbaan en tofuwspringen. De 'turnvereenigingéa gaven beide dagen een adntal njummers ten beste, bestaande uit vrije oefenjngedi, knotsoefeningén, enz. Voor de ouderen had daarna een wedstrijd plaats in hardkloeten, terwijl Zondag wedstrijden plaats hadden in hardprikken, langs rails, touwtrekken, hardloopen c*p tnuilen, tobbesteken, ©nZ. Zaterdagavond werd op het schoolplein een concert gegeven door het harmoniegezelschap uit NoordrSchar- woude, waarbij een groote imassa publiek' was samen gestroomd. Jammer dat verscheidénen uit het publiek hieer belangstelling voor elkaar, dan Voor de muziek hadden. Ze waren daardoor oorzaak dat niet alleen zij zelf. doch ook vele anderen niet ae mooie tomen der muziek konden volgen, waarvoor ze gekomen waren. De muziek gaf een vijftal nummers, waarna het bal was in de kolmaan van den heer Vis en in de tent van Oudhuis. Bij onze wandeling zagen we een tweetal winkels- etalages versierd, terwijl in een viertal tuintjes versiering en verlichting was aangebracht. De Spoorstraat was voor een gedeelte versierd en met lampions verlicht; hét raadhuis was, overeenkomstig raadsbesluit, met enkele honderden electrische lampjes verlicht; in het Zuid deel had het overgroot© deel der ingezetenen, als bewijs,hun ner gezindheid voor Oranje de vlag uitgestoken; ia het Noorddeeï bleek deze gezindheid veel minder té zijn. De in den aanvang 'door de commissie aangekondigde gondelvaart, fakkeloptocht of gemaskérd bal, hadaan niet plaats. De wedstrijden hadden plaats op het terrein van D.T.S., waar bij den ingang een versierde eere-oort' was aangebracht en op het terrein ©©n zweefmolen, één schiettent en enkele inrichtingen voor snoeperij en ver- verschingem een plaatsje hadden, gevonden. De deelnemende schoolkinderen kregen alle. één jubi leumbeker meegaar huis en voor de wedstrijden waren natuurlijk diverse prijzen en prijsjes beschikbaar gesteld. Hoewel de feestelijkheden aanvankelijk Zondagmorgen om tien uur zouden aanvangen, werd bij bekkens'ag bekend gemaakt, dat dit in verband met de Go:lk- diensltoefeningon niet voor ha'f 1 zou plaats hebben. De genoemde volksspelen, gymnastiekoefeningen, enz. hadden toen plaats ©n 's avonds was er een uitvoering m do baan bij Vis en dansen bij Oudhuis, waar in beide zalen een groot aantal bezoekers was. Op het feestterrein was beide dagen veel' belangfslélRntll De Dekker's zorgden voor muziek. Door een buurtcommissie jn de Spoorstraat werd Zondagavond op- de Roskambrug een vuurwerk argesto- wat intnder goed slaagde, doordat het materiaal blijkbaar vochtig geworden was. Een enorme menschernmassa was ook hier een kijkje komen nemen. OUDKARSPEL. Bij de gehouden Jubileumfeesten behaalde de voet balclub DT.S. een mooi succes; gehóuden werd een wedstrijd in touwtrekken, tegen lédep van Hercules en personeel van de houtzagerij. D.T.S. kwam met 2, Hercules met 2 ploegen en het personeel met 1 ploeg uit. De eenige medaillé, dié niervoor beschikbaar was, werd door D.T.S. gewonnen, j Een estafette-wedloop werd gehouden, waarbij D.T.S. met 2 ploegen en Hercules met 1 ploeg uitkwam. De l eerste prijs een medaille, won D.T.S. en de tweédé prijs Hercules. Hiermee rijn door D.T.S. de eerste twee medailles voor athletiek behaald. ONTEVREDEN BOUWER. Gistermiddag trok op den Kleiweg te Gouda de aan dacht eer. met een paard bespannen wagén waarop groote borden met het opischrift „Past op ae Bende ïWaar-

Schager Courant | 1923 | | pagina 1