Van dit en van dat en van alles wat Voor de Kinderen. CHR0NYK Even laehen. Bijvoegsel der Schager Courant van Donderdag 30 Aug. 1923. No. 7290. SCH AG EN. j achterblijft als bij normale rookers, waardoor de slechte invloed van hert) rooken van veel si garetten, lm het bijzonder op held hard, verklaar baar ia AARDAPPELEN. Geen gewas, dat zoo veel verbouwd wordt als de aardappel. In bijna geheel Europa is de aardappel het belangrijkste volksvoedsel. En in den overgangstijd, als de oude aardappelen schaars beginnen te worden en Biecht, terwijl de nieuwe nog niet gereed zijn, weet menige huismoeder haast geen raad niet het middag eten. Wei een bewijs dus, dat de aardappel een belangrijk deel vormt van ons middageten. En toch Is er een tijd geweest, dat men hier de aardappel niet kende, en dat men dus met andere gerechten genoegen moest nemen, vooral erwten en boonen. De aardappelplant is uit Amerika afkomstig en het heeft heel lang geduurd, voor men er aan wilde dit nieuwe gewas op groote schaal te verbouwen, omdat de menschen weigerden de knollen ta eten. Het was een Fransche geleerde, Parmentier, die in Amerika de nuttige aardappelknollen had leeren kennen en die besloot de plant ook in Frankrijk bekend te maken, vooral toen hij uit den mond van een paar geleerden, die de knollen onderzoekt hadden, vernam dat de aardappel een uitstekend volksvoedsel zou rijn. Maar de boeren wildon er niets van weten. Zij konden hun velden wel voor wat beters gebruiken. En wis zoo graag aardappelen wil den eten, moesten ze zelf maar verbouwen ook. Parmentier was hierover zeer ontstemd. Maar wat moest hij er aan doen? Toch zat hij niet stil. Voortdurend zon hij op middelen om de aardappel te doen Inburgeren. Eindelijk had hij het gevonden. Vlak bij Parijs huurde hij een groot stuk land, dat hij liet bewerken en met aardappelen bepoten. Het gewas groeide uitstekend. En toen de knollen tegen den herfst gereed waren en geschikt om ta eten, liet hij op de vier hoeken van het land groote borden plaatsen, waarop gedrukt stond: Verboden om aardappelen uit te rooien. Wie hot toch doet, zal streng gestraft worden. Dit hielp. Want toen de menschen die borden zagen, dachten rij bij zich zelf: Als Pannentier zoo in zijn schik la met dia aardappelknollen, dan zullen ze toch zeker wel goed smaken. En in alle stilte haalden zij 's nachts een vrachtje aardappelen van het verboden land. Het volgende Jaar waren er al heel wat boe ren, die zelf een stuk land met aardappelen be- pootten. En zoodoende heeft Parmentier door een list weten te bewerken, dat de aardappel in Frankrijk een algemeen volksvoedsel word. M. GROETEN. De wijze, waarop de menschen elkaar be groeten, loopt in do verschillende landen nogal uiteen. Hierbij geldt: 's Lands wijs, 'slands eer. Wij zijn gewoon den hoed voor iemand af te nemen, als we hem of haar ontmoeten. Staan we wat meer familair tegenover elkaar, dan reiken wo elkander de hand. Maar zoo gaat het lang niet overal op de wereld. De Chinees doet juist het tegenovergestelde. Hij zet zijn hoed op, als hij een kennis ontmoet, indien hij ongedekt is althans. Maar van het afnemen van den hoed is in elk geval geen sprake. Op de eilanden der Stille Zuidzee gaat het weer heel anders. Wanneer daar iemand bij een ontmoeting heol beleefd wil zijn, jgiet hij een kruik water uit over het hoofd van hen, dien hij eeren wil. En zoo zijn er tal van ma nieren om iemand op een beleefde wijze te groe ten bij een ontmoeting. We zullen hier nog en kele staaltjes weergeven. In Marokko rijdt men veel te paard. Als daar een ruiter een vriend ziet naderen, geeft hij zijn paard de sporen en rent op hem toe. Op enkele metera afstand genaderd, brengt hij zijn paard tot stilstand en schiet dan een re volver af in de lucht. In Japan bestaat nog een manier van groeten, die vooral de ouderwetsche Japanners in toe passing brengen. Zij trekken n.1. hun schoenen uit, als ze iemand begroeten willen. De vrouwen van Chittagong omhelzen elkaar niet, zooals hier gebeurt, maar drukken mond en neus tegen ekaara wangen en snuiven dan krachtig). En een Mongoolsche vader kuet zijn kinderen niet, hij ruikt hun haar, als hij hartelijk is. Arabieren kussen elkaar de voeten of knieën bij een gewone begroeting. Bij hooggeplaatste personen is dit evenwel niet geoorloofd, die mag men slechts den zoom van hun mantel kussen. Ook geven de Arabieren elkaar wel een hand, maar dan schudden zij wel een twaalf keeren achtereen elkaar de hand onder het uitspreken der woorden: „Vrede zij met u*, terwijl de per soon, die begroet wordt, antwoordt: „Met u zij vrede". Bij een formeel bezoek aan oen Jupl in Bra- zilië, wordt u door den gastheer een stoel aan geboden, terwijl hij u 'n minuut of nog langer soms zwijgend blijft aanstaren. Maar dan roept hij plotseling met luide stem uit: „Bent u daar?" Hij scheen tot dat oogenblik aan uw aanwezigheid getwijfeld te hebben. Maar als hij u zoo begroet, is dit een bewijs van rijn groote achting voor u. Als een Basuto zijn opperhoofd begroet, schreeuwt hij luid: „Wild beestl" Het opper hoofd vindt het heerlik, dat hij zoo toegespro ken wordt, want voor hem beteekent het, dat zijn moed en wreedheid erkend worden, en dat ia een groote eer. Het is wel: 'sLanda wijs, 'slands eer. Want wij zullen nog wel eerst even nadenken, voor we iemand met den naam van „wild beest" betitelen, terwijl een Basuto-opperhoofd er hoogst mee in zijn schik ia. 11 ECHTE GOKKERS. Toen de vermaarde Engelsche advocaat sir Frank Lockwood nauwelijks zijn loopbaan be gonnen was, was hij een hartstochtelijk liefheb ber van wedrennen en hij wedde steeds om hooge sommen. Eens, toen hij optrad als verdediger, van een dief, werd hem midden onder de zitting een tei legram gebracht. Hij opende hef snol, zag het in eni riep juichend: Hoezeel „Galgïn" heeft gewonnen! De president van do rechtbank vroeg den jongen rechtsgeleerde, wat dit zonderling ge drag beteekendo. Lockwood verontschuldigde zich en vroeg om vergeving. Uw gedrag was zeer ongepast, zei do pre sident en ik hoop, dat heit niet meer zal gebeu ren Maar aan het slot van de verhandelingen wendde de president zich nogmaals tot Lock wood en vroeg: Zeg eens, mijnheer de verdediger, staat in uw telegram misschien ook welk paard' tweede was? MOEILIJK OP TB LOSSEN, De bekende Engelsche dominee en auteur Si- las H. Hocking, vertelt 'in zijn Herinnerings boek allerlei aardige dingen, die hij zelf beleefd heeft. Eens hoorde hij een gesprek tusschen twee mijnwerkers uit Wales, die over do preek aan 't redenee ren waren. „Zeg eeras, Bill", zei de een, „als Ik dominee vanmorgen goed begrepen heb, is er heelemaal geen hel". .Dat dacht ik ook zoo", meende Bill. „Nou goed. Maar als d*r geen hel is, waar moe ten wij dan terecht komen?" WAKE WOORDEN. De herinnering aan moedig doorleefde lij densjaren behoort tet -die kostbaarste bezittin gen der menschen. Wait is de kunst van menig schrijver? Dat hij voor de gedachten van anderen zijn eigen woondien weet te vinden, Afgunst is de schaduw van het geluk. Ook in de ten-toonstelling des levens hebben de meest onbeduidende schilderijen vaak de kostbaarste lijsten. Menigeen leeft op zoo grooten voet, dat het hem moeilijk valt zijn Laarzen te betalen. Rust is een teeken van kracht. OOK EEN VRAAG. De juffrouw: „Ja, maar is dat ijs versch?" De man van het ijswagentje: „Wablief? Denk je, dat ik het van gisteren opwarm, juffrouw?" WAT WAS HIJ? „Waar huil je zoo om, ventje?" „Boe-oe, Moeder heeft Vader voor een drie maal overgehaalden uil uitgemaakt en Vader heeft tegen Moeder gezegd, d!at zij een stom koebeest waal" „Maar dat ia toch niertls om over tehuilen?" „Zoo? Als zij dat zijn, wat ben ik dan?" I NIET DE MOEITE WAARD. Vader zit in zijn portefeuille te kijken er waait een briefje weg, en zoon snelt het na. Vader: „Moriiz, dioo maar geen moeite. Het is alleen maar een briefje van honderdduizend mark." GETROEFD. „Mijn man is zoo vreeselijk jaloersch. Hij laat mij alleen maar dansen met mannen die niet knap zijn." „Merkwaardig! Mijn vrouw heeft voor mij een dergelijken stelregel". KLEINE BIJZONDERHEDEN. In 1914 werd slechts 3 van de wereldvloot met olie gestookt in plaats van steenkolen, terwijl het nu 28 is. Hoera is een woord, dat in 1913 van de Rus sische kozakken is overgenomen, - die bij hun aanvallen schreeuwden: „Hurra", wat betee kent: „Slaat dood". Het aantal automobielen op de beele wereld berekend men tegenwoordig op 13 millioen stuks. Een sneltrein, die 50 K.M. per uur aflegt, zou 342 jaar noodig hebben om den afstand van de aarde naar de zon af te leggen, mits hij dag en nacht doorreed. Do spoorlijn van den St. Gothard gaat over 324 bruggen met meer dan 10 M. spanning en door 80 tunnels, waarvan de langste 9.25 mijl is. De Amerikaansche Indianen hebben zoo goed als geen baardgroei. :oa| HET ORjUfJEKEAHTJE. Voor de jubileumfeesten Spaarde Jantje wat ie kon, Elke week een simpel centje Voor een mooie lampion! Vader knutselde een stokje Met een stukje IJzerdraad, 's Avonds zou Jan paradeeren Door de feestelijke straat! Moeder tooverde een petje In de kleuren rood-wit-blauw En een sjerp van hel oranje Lag heel netjes in de vouw, Leuke kleine kinderachoentjes Wachtten op den grooten dag Plus een bijna niet te torsen Fiere vaderlandsche vlagl Met een kleurtje op z'n wangen Telde Jantje elke week Z'n verworven kapitaaltje, Door z'n rijkdom wat van streek! Wat zou heel de straat wel zeggen, Als ie met z'n schatten kwam, Als de zware klokken luidden Voor den feestdag bom-bi in-baml Maar toen Jantje al een weekje Heel, heel droogjes had gekucht, Zei de gouwen-brille-dokter: „Niet meer in de avondlucht!" Vader had erg stil gekeken, 's Avonds huilde moe in bed, Jantje's hagelnieuwe schoentjes Werden stiekem weggezet!! Langzaam aan ging ie begrijpen, Dat z'n feest had afgedaan, Dat ie 's avonds niet zou zingen Met een feeatltyk kaarsje aan, Dat ie niet rin sjerp zou dragen En z'n groote, mooie vlag, Moeder haalde nooit z'n petje Uit de kaat meer voor den dag! In de zwijgende veranda, Met z'n snoetje naar de zon, Ligt een Uxc.-patientje, Op z'n borat een lampion! 'a Avonds danst 'n oranjelichtje, Demonstreerend, schuchter-blij, Door het kinderzaaltje van het Sanatorium op de hei!! Augustus 1923. KROES. (Nadruk verboden.) i da sontsche oude Heerlykheid van he( Dorp 46. Wordende het verder, noopeude de voorschre- ve 200 gulden, gelaten in zyn geheel. 47. Tot dat zekere Reekeninge in 't doen, van welke de voorachreve Doe Jansz. in Reconventie De vacanties zijn weer voorbijl Dat kan ik merken aan de grootere hoeveelheid raadsel- brieven en opstelletjes. Af en toe zal ik een kort reisverhaaltje van een van mijn raadsel- vriendjes een plaatsje geven. Ook ontving ik nog veel oplossingen vali de raadsels van de vorige week. Willen jullie er om donken, dat je Zaterdags, uiterlijk Zondagavond, brieven of briefkaarten op de bus doet? Ben .briefkaart is net zoo goed als een brief, hoor! Hoofdzaak is de goede oplossing! De oplossingen van 23 Augustus zijn: 1. De Zuidhollandsche steden, die gevormd kunnen worden uit de lettors haaandduggoe zijn Den Haag en Gouda. 2. Den Den Zes zEs Ach aCh Een Een Rem reM Bak Bak Zee zeE Rol Rol Als je de woorden uit het eerste rijtjo onder elkaar zet zooals in het tweede rijtje is aange geven, komt de maand December voor den dag. 3. GERARD, een jongensnaam. Emmer, een huishoudelijk voorwerp. Rood, een kleur. Are, een vlaktemaat. Ra, een deel van een schip. D, een medeklinker. De gevraagde jongensnaam is dus GerartL Goede oplossingen zonden: Bob, Co en Bert, drie vriendjes; Genie Boon tjes, Arkel; Jacob Duif, Sint Pancras; A. Tho- masz, Callantsoog; Ap en Piet, Oudesluis (de vorige week ontving ik de brief eventjes te Iaat, nu zijn jullie prachtig op tijd. Is Jansje al weer terug. Hart. groeten!); H. B. G., Ha renkarspel; Nellie Roos, Valkoog. (Enkele raad sels worden geplaatst); Klaas Zijp, Moerbeek; Grietje de Graaf, Koegras; Piet en Grietje Kossen, Aartswoud (van de vorige week), Marie en Tim de Groot, Janie Tauber, Gree en Betsie Jimmink, Anna Paulowna (van de vorige week); Twee logeetjes te Haringhuizen (als voren); Trijnie en Okko Bosker, Wielingen (als voren), Maria, Meindert en Jan Hoep, Anna Paulowna (als voren); Annie Vermeulen en Jansje Nobel, Alkmaar (als voren; wat een keurig postpapier was dat!), Ab Nobel en Piet Tiel (hebben jullie flink gevoetbald?), Corrie wierd gecondenmeert; zoudo woezen gedaan, 48. Als in 't breed© te zien is by de voorochrave Sententie, in dato 22 December 1503. 49. Dat nog de voornoemde Heer Willem, de Schout-Ampten van Schagen, Barsingerhom en Haringhuizen, aan vreemde Perzoonenl voor zekere zomme van penningen heeft beleent. 50. Zyne Onderzaten geconsonteert, grind en wind. 51 Te weten: om Ros-moolcns end© Wind-moo ie ns te zetiten,, end© daar raeode te malen waar zy willen. 52. En wyders met die van Sohagor-Cogge uit koop gemaakt in 't stuk van Thienden van Raapzaad, Mostertzaad, Lynzaad' en Ilennip- zaad. 53. Zulkx dlat een ieder van de Ingezetenen aldaar eeuwig en erflyk jaarlyktx drie snoezen Landa, zonder Thienden daar van te geven, met het voorachreve Zaad vermag te bozayen. 54. Dat Heer Aalhregt van Schagen, eerste Zoon van den voornoemden Heer Willem zyn Vrou we, Jonkvrouw© Adriane van Nieuwroode, in Douarie en Lyftogt gemaakt en be\j^en heeft, hondert guldens penningen, genaamt Leeuwen: jaarlykx. 55. Op te beuren en te ontfamgen uit zyne Thien den, Visseryen', end© Renten van Schager Cogge, ende van Niedorper Cogge. Rootjes, Oude Niedorp (van de vorige week), Betsie, Nellie en Gommert Witte, Anna Pau lowna (als voren); Jannie Glas, Schagerfjpug (als voren). i NIEUWE RAADSELS. 1. Wie bouwt de goedkoopste brug? Welk verschil is er tusschen zuurkool en ruzie? Wat moeten wij houden, als wij het geven? Welke rozen vindt men op de Noordzee? Hoeveel letters zijn er in het a-b-c? 2. SchuifraadseL Edam Zet nevenstaande woorden; zooda- Rood nig onder elkaar, dat, van boven Zuur naar beneden gelezen, een jou- Glas gensnaam te voorschijn komt, gti- Room vormd door zes lottera, van eik Raad woord éón. 3. Een woord bestaat altijd uit één of ineoï klinkers en één of meer modeklinkere. Als er geen klinkers waren, zouden we de woorden moeilijk of heelemaal niet kunnen uitspreken. Maar toch hebl>en we een Hoi- landsch woord, waarin 8 medeklinkers ach ter elkaar voorkomen, en toch kost het geen bijzondere moeite, om het goed uit te spre ken. Probeoren jullie eens, of jo het woord, dat ik bedoel, kunt vinden. Het bestaat uit twee lettergrepen. En als je het niet kunt

Schager Courant | 1923 | | pagina 5