RAAD HQORDSCHARWgilDE. Raad Oudkarspel. Woensdag S September 1923. 66ste Jaargang. No. 7293. Dinsdagavond 7 tuur kwam de nieuwe raad in voltal'.ige zitting'bijeen, .tw. dc cheren Groen, Bregman, Jb. Kroon, H. Bakker, C. Paarïberg en P. Kostelijk. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna door de 4 eerstgenoemden den eed, door de 3 laatstgenoemde heeren de belofte wordt afgelegd De Voozirlter ifelicteerti gde heeren met hun benoeming of herbenoeming, hoopt, dat allen tot den bloei der ge meente zullen mogen medewerken, hoopt al mocht er verschil van meening bestaan, men elkanders meenin gen zal wardeeren en steeds het zakelijke voor oogen zal houden. Daarna volgt benoeming Wethouders. Eerste stemming Jb. Kroon 5 stemmen, P. Kostelijk 1 stem en 1 stem blanco, alzoo gekozen de heer Jb. Kroon. Tweede stem ming D. Bregman 5 stemmen en 2 stemmen blanco, alzoo gekozen de heer D. Bregman, die daarmee als eerste wethouder plaats in het college neemt. De Voorzitter feliciteert de heeren met clezé bénoéming en hoopt op een prettige samenwerking in het belang van de gemeente. Daarna worden de notulen gelezen, waarop de heer Bakker de opmerking maakt, dat hoewel het gesprokene van den heer Hart daarin volledig is opgenomen, zijn antwoord daarop zeer onvolledig is weergegeven. Voorzitter 'zegt, dat in de nieuwe notulen de gewenschte aanvulling geschieden zak Van het gemeentebestuur van Alkmaar is de mede- deeling ingekomen, dat aan den nieuwen cursus voor Handelsonderwijs 2 leerlingen uit deze gemeente zullén deelnemen. Bij gedane kasopname bij den tijdelijken ontvanger waren kas en boeken in orde en bleek. In, kas ile zijn een bedrag van f 1061.651/2 Voorzitter brengt hulde aan den tijdelijken ontvanger, den heer Reinders voor ded wijze waarop die zijn taak vervuld heeft en wijst er op,, dat juist de overname moest geschieden in een tijd dat er veel werk aan verbonden was. Volgens het provinciaal blad is het aanvangssala ris voor den ontvanger, f 1200. Voorzitter stelt voor, van dit salaris het noodige gedeelte uit te keeren en daar boven een gratificatie toe te staan van f 100, waardpor het .te vergoeden bedrag komt op f 300. Alle heeren gaan met dit voorstel volkomen aceoorct. Van de geitenfokvereeniging is het verzoek ingekomen, om nogmaals een kleine subsidie te mogen ontvangen. Uit het adres kan niet worden opgemaakt, of dit voor het nieuwe jaar bedoeld is, dan wel' of a© toegestane} subsidie van f 5 voor dit jaar te weinig geacht wordt. De heer Kostelijk vraagt, of er in deze gemeente ook leden zijn, waarop bevestigend geantwoord wordt. De Voorzitter deelt mede, dat hoewel' het een R.K. vereenlging is, alle gezindten zich daarbij kunnen aan sluiten. 2 De heer "Bakker heeft niets tegen subsidie, doch betwijfelt of wel alle leden dezefde rechten hébbén. De vereeniging staat onder leiding van een geestelijk adviseur. De heer (Groen vraagt, of de heer Bakker dat weet. De heer Bakker zegt, dat dit hem' meermalen is mee gedeeld. De heer Paarïberg meent, dal het de beste weg is, om' dit adres tot de behandeling van de begrooting uit te stellen. Daartoe wordt besloten. Van den heer P. Kuilman, caféhouder, is het verzoek ingekomen, om de kermis aan het Koordeinde een week uit te stell'en, omdat alle drie dadgen juist vallen op'de dagen der feesten te Schagen, waardoor nadeel niet kan uitblijven. De heer Bakker verbaast zich over dit adres, daar dit jgeheel persoonlijk is en er bij eventueel vooikOméndé gelegenheden ook anderen met een zoodanig verzoek kunnen komen- Anders zou het zijn, als het een verzoek van de ingezetenen zelve was. De heer Kostelijk merkt op, dat bij toestaan vanj het verzoek een conflict bij volgende jaren niet kan uitblijven De heer 'Bregman kleunt de vorige sprekers en wijst er op, dat de menschen absoluut geen behoefte kunnen hebben, de feesten te Schagen bij te wonen, zoodat hij zich niet kan voorstellen, dat dit afbreuk aan de kermis kan doen. Voorzitter acht het voor den vrager zeker van be'ang. De heer Jb. Kroon voelt er wel voor, het verzoek toe te staan en meent, dat de gemeente er wéinig uitstel mee heeft. De belastingen zullen vooral opgebracht moeten worden door de neringdoenden en an dere categorieën, niet door de bouwers. Het is daarom fvvel van belang de neringdoenden zooveel mogelijk te steunen. De heer Paarïberg merkt op, dat het hem absoluut koud laat of ue kermis de eene of de andere week 'is. Als er geen belangen zijn, die er door geschaad worden ien het schept geen precedent, heeft hij ér niéts! légén het verzoek tce te staan. De heer Bakker meent, dat het beter is, wei de kermis op den vasten tijd te laten doorgaan. Men zal' dan allicht op de kermis blijven en de centen niet naar een andere gemeente brengen. De heer Groen: Het is zeker dat de vrager er scha de van heeft, doch mogelijk ontstaat er conflict door. De heer Kostelijk is van oordeel, dat een conflict niet kan uitblijven. Komt b.v. een harddraverij te Alkmaar gelijk met de andere kermis, zal zeker den dito verzoek inkomen. De heer Bregman meent, dat het beter is, neu traal te blijven. De heer Jb. Kroon zegt nogmaals, niets tegen het verzoek te hebben en de heer Paarïberg zegt, te we ien, dat er ook ingezetenen zijn, die op uitstel ge steld zijn. Met 5—2 stemmen wordt hierna op het verzoek af wijzend beschikt. Voor stemmen de heeren Jb. Kroon en Paarïberg. Aan de orde komt hierna het aangehouden schrij ven van het hoofd der school in verband met het vervolgonderwijs. Voorzitter wijst er op, dat er in de vorige vergade ring reeds in den breede over gesproken is en stelt voor aan den heer de Wijn te verzoeken de lesrooster zoo in te kleeden als door hem is aangegeven en dan te booren hoeveel leerlingen er zullen komen. Vrij zeker weet ik, aldus de voorzitter, dat dit meer dan 15 zal zijn. Verder aan B. en W. op te dragen, om met het hoofd in overleg te treden. Als dan blijkt, dat er te kort leerlingen zijn, kan aRijd nog een andere beslis sing genomen worden. Mogelijk zou dan, gestel hei aantal slechts 2 was, geprobeerd kunnen worden die in een andere gemeente onder te brengen. De heer Paarïberg kan zich zeer goed met dit voor stel vereenigen, wanneer maar zekerheid bestaat, da het opnieuw in den Raad komt, als onverhoopt een klein aantal leerlingen zich mocht opgeven. De lieer Bregman deelt mede, dat er jl. een verga dering van vrijzinnig-democraten te Noordscharwou- de heeft plaats gehad, waar die leden uit de drie ge meenten aanwezig waren. Daar is speciaal het ver-; volgonderwijs behandeld en voorloopig goedgevon den de zaak over den geheelen Langendijk voor el kaar te zetten, wanneer het in de gemeenten afzon derlijk niet kan doorgaan. Hij kan zich overigens zeer goed met het voorstel van den voorzitter ver- eenigem De heer Paarïberg zegt, het verslag van die bijeen komst te hebben gelezen en juist dit hem aanleiding gaf de opmerking te maken. Volgens het verslag was men het unaniem over eens het vervolgonderwijs over den geheelen Langendijk tezamen te doen, ook al waren er in een gemeente een voldoend aantal leerlingen om het, afzonderlijk te doen. In het laat ste geval, zoo zegt het verslag, zou afscheiding van een zoodanige gemeente aanleiding kunnen zijn, dat het in andere gemeenten niet zou kunnen doorgaan. De heer Kostelijk is er voor het te Noordscharwou- de te houden, ook al zou hier een voldoend aantal leerlingen zijn. Tenslotte wordt het voorstel van den voorzitter aanvaard. Volgt benoeming van een lid van de Arm voogdij, die volgens verordening gekozen moet worden uit de leden van den Raad. De vergadering wordt geschorst om B. en W. de gelegenheid te geven een aanbeve ling op te maken. Na heropening blijkt die als volgt te luiden: 1. D. Bregman, 2. C. Paarïberg. Op den eerste worden 4 stemmen, op den tweede 3 stemmen uitgebracht, zoo dat de heer Bregman gekozen is, die de benoeming aanneemt. Benoeming leden van de gascommissie en hunne plaatsvervangers. Aftredend zijn de heeren Hart èn Paarïberg als leden en de heeren de Groot en Bak ker als plaatsvervangers. Ie stemming: Jb. Kroon 4 stemmen, D. Bregman 1 stem en 2 blanco, alzoo gekozen de heer Jb. Kroon, die de benoeming aanneemt. 2e stemming: P. Kostelijk 3 stemmen, D. Bregman, C. Paarïberg en P. Groen ieder 1 stem en 1 stem blanco. Volgende stemming dezelfde uitslag. Tusschenstemming: C. Paarïberg 1 en P. Groen 2 stemmen en 1 stem blanco., zoodat de heer Groen met den heer Kostelijk in herstemming kwam. Met 2 stemmen, 1 van onwaarde en 2 blanco wordt hierna de heer Kostelijk gekozen, die ook de benoe ming aanneemt. Als plaatsvervangers worden na twee stemmingen gekozen de heeren P. Groen en D. Bregman. Volgt het opmaken van een opgaaf van twee per sonen voor de benoeming van een zetter. Ie stem ming: P. Kostelijk 4 stemmen, P. Kroon Jbz. 1 stem en 2 blanco, zoodat no. 1 geplaatst wordt de heer P. Kostelijk. 2e stemming: P. Kroon Jbz. 5 stemmen en 2 blanco, zoodat no. 2 geplaatst wordt de heer P. Kroon Jbz. Benoeming commissie nazien landerijen, waarvoor aftredend zijn de heeren Hart, van Exter en Groen. Daarvoor worden gekozen de heeren P. Groen, P. Kroon Jbz. en P. Kostelijk, die allen de benoeming aannemen. De heer Kostelijk vraagt bij de rondvraag of bet vervolgonderwijs hu aangehouden is of niet. De voorzitter zegt, dat aan B. en W. opdracht ge geven' is. Daarna wordt de vergadering met dank voor het gezellig samenzijn door den voorzitter gesloten. Spre- kr hoopt dat het altijd zoo vredig zal mogen gaan. Dinsdagmiddag om half drie was de nieuwe Raad in voltallige zitting hij een, t.w. de heeren Ootjers, De Geus, Kooij, Zut, Duijves, Jes en Barten. Door alle leden wordt de eed afgelegd. Voorzitter feliciteert de gekozen en herkozen leden en hoopt dat ze de belangen van onze goede plaats Noordscharwoude zullen behartigen en bevorderen. Daarna worden de notulen van de vorige verga dering gelezen en onveranderd vastgesteld. Benoeming wethouders: le stemming J. Ootjers 6 stemmen. A. Barten 1 stem. Gekozen de heer J. Oot jers (aftredend), De heer Ootjers neemt de benoeming aan, betuigt dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt het. vertrouwen weer waardig te maken. De afgeloo- pen 4 jaar zegt spreker, zijn me ten deele zeer aan genaam geweest en ik hoop ook de komende 4 jaren de gemeente naar mijn beste weten te dienen. Tweede stemming: A. Barten 6 stemmen, P. Zut 1 stem. Gekozen de heer A. Barten (aftredend), die de benoeming aanneemt, dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dit vertrouwen waar dig te maken. Voorzitter feliciteert beide heeren en wijst er op met heide heeren nu ruim een jaar het college van B. en W. te hebben gevormd en weet dat door hen de be langen der gemeente naar beste weten behartigd zijn. Tot genoegen heb ik gemerkt, dat de vele onder werpen door beiden met den noodigen ernst behan deld zijn en steeds de noodige eerbied voor elkan ders meening betoond is. Bij voorbaat hou ik me op nieuw aanbevolen voor u beider goeden wil om op de bekende aangename wijze op dezen weg voort te gaan. Benoeming leden lichtbedrijven, waarbij voorzitter er op wijst dat in een vroegere vergadering de wen- schelijkheid is vastgesteld dat de commissie bestaat uit wethouders der gemeenten. le Stemming. Gekozen de heer J. Ootjers met 6 stemmen, 1 blanco. e Stemming: De heer A. Barten 3 stemmen, de heer A. de Geus 3 stemmen, 1 blanco. 3e Stemming: Gekozen de heer A. Barten met 4 stemmen, tegen 3 op den heer De Geus. Beide heeren nemen de benoeming aan. Na 4 stemmingen worden als plaatsvervangers ge kozen de heeren A. de Geus en P. Zut, de eerste met 6, de tweede met 3 stemmen. De gemeenterekening wordt vastgesteld met een ontvangst van f 138280,92 uitgaaf van f 132535.80% alzoo een saldo van f5745.12. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld met een ontvangst van f2273.19, een uit gaaf van f 1916.28, alzoo een saldo van f356.91. Ingekomen is een schrijven van het bestuur van den Noordermarktbond, met de mededeeling dat het bereid is in de kosten tijdens de staking voor het buitengewoon politietoezicht f 100 in de kosten bij te dragen. Voorzitter stelt voor dit aanbod onder waardeering voor het betoond gemeenschapsgevoel, te aanvaar den, waar zich alleen de heer Jes tegen verklaart. Een verzoek van de Geitenfokvereeniging om sub sidie, zal bij de begrooting behandeld worden, om dat voor 1923 reeds een subsidie beschikbaar gesteld is De Gezondheidscommissie adviseert door te gaan met de bestrijding der malaria-muskieten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, omdat een artikel daarover in de politieverordening is opgeno men. Dankbetuiging is ingekomen van de commissie voor Oranjefeesten voor de verleende subsidie. Bij de rondvraag wijst de voorzitter op het nut om vooraf de ingekomen stukken in te zien. De heer Jes zegt het niet eens te zijn met de kwestie inzake subsidie in de kosten tijdens de sta king. Voorzitter zegt, dat dit punt is afgehandeld. De heer Ootjers vermoedt dat de heer Jes het ver keerd begrepen heeft. Voorzitter licht het daarom nader toe, waardoor blijkt, dat de heer Jes meende, dat de gemeente f 100 subsidie verleende De heer Jes verzoekt daarna zijn tegenstemmen als ongedaan te beschouwen. Daarna sluiting der vergadering.

Schager Courant | 1923 | | pagina 7