Intocht in Amsterdam. Min ol meer, maar wel t meest De 39-jarige Jan van Twuiver, v geboren te Helder^ - vroeger timmerman, is eenigen tijd in dc rijkswericinrich- ting te Vcenhuizen geweest, waaruit hij in Februari j.1. is ontslagen. Hij scharrelde onlangs in min ot meer beschonken toestand in den Schermerweg onder Alk maar en kocht daar bij den wnük'elier W. Verhoeven een stukje worst om op te frisschen. Jan betaaldeprompit, maar Hikte tevens handig f 9.74 weg uit de winkfeUaae. Wegens dien diefstal werd heden een jaar gevangenis straf tegen Jan gerequireerd. Mr. de Lange, verdediger.v geeft in overweging, nader onderzoek ten opzichte van bekl. in te stellen. Te veel betaald. De derde cn laatste beklaagde is.G. J. J. van Haeren, een-20-jarig reiziger en tevens winkelbediende té Alk maar. alwaar hij in betrekking was "bij den heer C. Runaerkamp. In Augustus j.1. had van Haeren voor geleverde suiker opzettelijk omstreeks f 30 te véél laten betalen, door een klant, die daarover later den pa troon aandeed, waarbij bleek dat er oneerlijkheid van de zijde van vün Haeren in bet spel was. De fO.v.J' eischte 5 maanden gevang. Uitspraken heden over 8 dagen: öirmenlandsch Nïêuws. CALLANTSOOG. De kermis alhier is weder achter den rug en in alle opgewektheid gevierd. ^Bepaalde het kermisvermaak zich Zondag ip hoofd zaak tot dansen, Maandagavond gaf de Rederijkers kamer „Nieuw LevJn" in het Hotel Duinzicht eene tooneelvoorstelling, die op een vrij druk bezoek kon bogen. Opgevoerd werd het geestige blijspel „Het on bestorven weeuwtje", dat bij bet publiek zeer in den smaak viel. Een opgewekt bal was bet slot van dezen kermisavond. De Dinsdagmiddag werd gevuld met wedstrijden en spelen voor de kinderen. Zeer goed zijn deze geslaagd en vormden een prettige afwisseling. De commissie die deze wedstrijden georganiseerd heeft, kan met voldoening op haar werk terugzien. De uitslag is als volgt: a. Meisjes van 1114 jaar. Stoelendans. Ie prijs M. v .Heteren, 2e prijs G. Zwaan, 3"e prijs R. Hollan der, 4e, prijs N. v. Twuijver, 5e prijs M. Hoornsman. b. Jongens van 1114 jaar. Handen en voeten. Ie prijs C. v. Twuijver, 2e prijs Jac. Mooij, 3e prijs Jac. Bakker, 4e prijs Tinus Hoornsman, 5e prijs Arie Zeeman. c. Meisjes van 810 jaar. Werpspel. Ie prijs G. ten Boekei, 2e prij§,Aagje van Scheijen, 3e prijs Betje Kos, 4e prijs Tr. Hollander, 5e prijs Pietertje Zwaan. d. Jongens van 810 jaar. Kegelen. Ie prijs G. Schuurman, 2e prijs Jac. Mooij, 3e prijs Arie Toes, 4e prijs Jan Zeeman, 5e prijs K. ten Boekei. e. Mèisjes van 5—7 jaar. Ballóopen. Ie prijs Geer tje Thomasz, 2e prijs Annje van Scheijen, 3e prijs Neeltje Weij, 4e prijs Annie Zeeman, 5e prijs Grietje Hoogvorst. f. Jongens van 57 jaar. Balrapen. Ie prijs Jan Weij, 2e prijs Cornelis Thomasz, 3e prijs Jacob Bak ker, 4e prijs Jac. Vos Az., 5e prijs Maarten Bakker. Het kinderfeestje werd opgeluisterd door muziek van het plaatselijk fanfarekorps. Vermelden we tot slot nog, dat op Callantsoog nog altijd veol liéfhebberij bestaat voor het ouderwet- sche Hollandsche kormisspel," het z.g. Katgooien. Eiken kermisdag is hier mot veel animo gekatgooid, en menig vaatje is dan ook aan splinters geknup peld. Tot zelfs bij kunstlicht duurdo deze gemoede lijke liefhebberij voort, want een auto met hare eloc- 1 trische lantaarns werd disponibel gesteld voor de verlichting van het terrein. Dat ia nog eens animoI VALKKOOG. De heer W. C. Speets alhier slaagde dezer dagen voor de acte Tuinbouw L. O. NIEUWE ADELDOM. Naar wij vernemen, zullen er dezer dagen een aan tal personen, waaronder - verscheidene katholieken, in den adelstand worden verheven. Ook zullen er enkele tot den adel behoorende personen tot een hoo- geren titel worden bevorderd. LOUIS BOUWMEESTER. Men meldt uit Amsterdam: Woensdag vierde de heer Louis Bouwmeester, die iii de Particuliere Ziekenverplegingaan de Prin sengracht wordt verpleegd, zijn 81sten verjaardag. De patiënt heeft een heel goeden nacht gehad. Een zeer groot aantal bloemstukken is aan de zie kenverpleging voor den jarigen patiënt bezorgd. Meer dan 600 schriftelijke en telegrafische geluk- wenschen waren reeds binnengekomen. DE VLAG OP HET ZAANDAMSCHE GEMEENTE HUIS. Heden waait van het gemeentehuis, de torens en de andere openbare gebouwen te Zaandam weder de vaderlandsche driekleur, waartoe in de gisteravond gehouden vergadering va.n den Raad met elf tegen tien stemmen -werd besloten. HOE MEN ZUINIGHEID BETRACHT! Men schrijft uit Middelburg aan de „Avpst.": Aan het Mil. Hospitaal alhier werd in 19151917 80 mille verbouwd, om een polikliniek en een mo- deVne hospitaalmrichting te maken. Nu is een som van ver over de honderdduizend gulden toegestaan om het om' te timmeren tot een huishoudschool, die thans gevestigd is in een zeer ruim pand in de St. Pietersraot. LEGER-DWAASHEDEN. De „Ind. Courant" meldt, dat tachtig Nieuwgevorm de, meest gehuwde sergeanten uit Nijmegen binnen kort in Indië mogen verwacht worden. Terecht tee kent het blad protest aan tegen het uitzenden van zoovele totaal overbodige onderofficieren, op een tijd stip, dat er in Indlë reeds een groot overcompleet aan ^onderofficieren bestaat, die gedwongen of vrij willig tot het aanvragen van vervroegd ontslag ge noopt worden! BEKRONING. Bertels' Oliefabrieken te Amsterdam werd op de groote Landbouwtentoonstelling te Gouda bekroond met gouden medaille, voor hare inzending der bekendeBertels" Lijn- zaadkoêkjes. met suiker, Cleveland's Eggsmeal, een Och tendvceüer met een zeer hoog gehalte aan eiérvorméadé stoffen, cn een verbeterde droogvoederbak voor kip pen v oarvan ter gelegenheid van het Regeering^iubileum van H. M. de Koningin Wilhelmina, 100.000 stuks gratis worden geleverd, n.I'. bij iedere 50 kilo Cle- veland s Eggsmeal een gratis droogvoederbak. BROEK OP LANGENDIJK. In de gehouden vergadering van den nieuwen Raad werden tot Wethouders gekozen de heeren A. 'Gias cn R. Slot. Dezelfde Jieeren werden ook gekozen tot ledén van de Gascommissie. Plaatsvervanger voor den heer A. Glas de heer C. Ooijevaar en voor den,1 heer R. Slot de heer J. Bakker, in de gascommissie. Allen namen hun benoeming aan. ST. PANCRAS. De Raad dezer gemeente herkoos tot Wethouder den heer M. Duif en verkoos deh heer J. van*&ampen. i SCHOORL. Door den Raad zijn tot Wethouders gekozen de heeren A. v. Lienen en A. Bijl. t oor de commissie van bijstand voor het G.E.B. zijn gekozen de heeren? D. D-uien en N. Kaag. SCHOORL. M landagavond kwam de heer N. Kaag tot de ontdek king dat zijn hooiberg door het broeien te warm kreeg, en bij onderzoek bleek, nat het alles asch en vuur was. Spoedig was de brandspuit ter plaatse en met vereende krachten wisten zij de vlammen te keerón. Huisraad ,enz. werd het huis uit gedragen, maar gelukkig wist men het perceel te behouden. NIEUWE NTEDORP. Dinsdags vgn kermis werd 's middags een dames- voetbalwedstrijd gehouden tuslchen de clubs Kwik en Kwak, welke laatste met 21 Won. 'n' Leuke wedstrijd, die met belangstelling werd gevolgd. 's Avonds ook veel gezelligheid, o.a. prijsdansen in „De Prins Maurits", waaraan 27 paren deelnamen, om pnjzen in contanten; le prijs M. Vetman en A. Brug-' nuan, 2e prijs Kaatje Bakker en Trien Bakker van Winkel, 3e prijs L. Butter en C. Keetman, 4e prijs Jn. Koning en echtgenoote, 5e prijs Gezusters Kater, 6e prijs Tr. Krabman en E. Biesheuvel, 7e priis Gerrit v. Eten en Marie Jansen Het was een zeer gezellige danswedstrijd. Des avonds .was het bij den heer C. Groot de .Wie- ringer bioscoop? die met jjare keurige projecties de zeer talrijke aanwezigen zéfer- veel genoegen verschafté, tér- wijl na afloop een geanimeerde danspartij volgde, die nog lang de aanwezigen gezellig bijeen hield. De kermis .'is, voor ons bekend, zeer ordelijk afgeloopen NIEUWE NIEDORP. Alhier doet zich een geval van mond- en klauwzeer bij vee voor. NIEUWE NIEDORP. De Zangvereeniging alhier, heeft den heer J. I. Hove nier 'tot Directeur-benoemd, onder wiens leiding Vrij dagavond 7 iSept. voor 't eerst repetitie zal plaatsvinden, nu enkele weken vacantie. ST. MAARTEN. Het 3-daagsch kermisfeest is voor hier weer gehouden en de Feestkleeren wéér verwisseld voor wérkpalc. Mét opgewektheid en in goede orde heeft men ue kérmis gevierd. Veel tot de gezelligheid dragen mee dé kindér en volksleesten, wejke de laatste jaren worden gehoudén en aan het publiek? hetwelk dsn steeds in groote getale aanwezig, i, pret, ja ossms uitbundig© pre tbezorgden. Maandag werden alhier kinderspelen gehouden om luxe voorwerpen, hetwelk» onder prachtig weer plaats plaats vond; net no. zakloopon en, kaorsliappén was een veimakelijke -en deed de aanwezigen schudden van lachen. r Dinsdag kregen wij volksspelen hetwelk echter onder ongunstig weer plaats vond, zoodat alles niet uitgevoerd kon worden en" het no. tonkruien voor dames weg is geregend. Het spel voor de heeren (tobbestekn) ging echter door, daar bijna een ieder hiePbij toch een nat pak opliep, dus jym een beetje regen zich niet be hoefden te bekommeren. De prijzen werden 's avonds in de kolfbaan van den heer Schermerhorn door den voorzitter met een gepast •vwoord uitgereikt aan de gelukkige winners(sters) en door dezen dank gebracht aan allen welke tot het welslagen van dit feest hadden medegewerkt en bijge dragen. Maandagavond was er in On» ..kleine plaatsje dubbel gelegenheid om zich te amuseeren en wel bij Zwakman, waai onze gevierde Daantje optrad en aldaór voor een goed bezette zaal zijn zoo gewilde voordrachten ten beste gaf en als altijd de menschen kostelijk' vermaakte, en bij Schermerhorn, waar optrad het N.V. Noord- Hollandsch Toneel ensemble, met het tooneespel „De Dief' in 3 bedrijven van Bernstein. Dit, gezelschap wist 't publiek, hier ook' fn grooten getale aanwezig, te boeien, hetwelk mét dit stuk, voord op' kermis, niet meeviel, door het op een dramatisch stuk geleek en dan ook' menigeen "het met dg" waterl&ndérs te kwaad kreeg. Het mooie spel dat door deze ver- eeniging werd gegeven en de uitbeelding waren zoo gevoelvol, zoodat een elk meeleefde of bij eén stuk werkelijkheid zag. Het is dna ook van hieruit een tot weerziens flaar hun" komst een volle zaal waarborgt. WIERIN OERWAARD. Door het bedanken van den beer H. Limpers als lid van den Raad is nu aan de beurt no. 4 van de lijst, de heer H. Slikker. PETTEN. Over eenige weken zal onze gemeente een instel ling rijker zijn, die in 'n longgevoelde behoefte voor ziet. We krijgen; namelijk een .sportterrein. Den ge- heelen zomer werd reeds gevoetbald op een vlakte in de duinen, maar op den duur kon dit niet vol doen. De vereeniging Algemeen Belang heeft nu het iniifaiief genomen om te komen tot oprichting van een sportterrein. Zij stelde dadelijk honderd gulden beschikbaar als eerste bijdrage in de oprichtingskos ten. De gemeenteraad zegde toe, bet terrein op kos ten van de gemeente te laten egaliseeren en het dan nog ontbrekende zal gevonden worden door te trach ten rente!ooze voorschotten geplaatst te krijgen. Achter het huis van den burgemeester ligt een mooi stuk land, dat als terrein zal worden ingericht. De bedoeling is hiervan voorloopig een voetbalterrein en korfbalterrein, benevens een speelterrein voor kinderen te maken. Voor een klein bedrag kan men donateur worden, zoodat ook en ieder er profijt van heeft. Als commissie van beheer zijn benoemd de hee ren M. Breed, H. Vriesman en H. Bijlsfna, bij wie gaarne toezegging wordt verwacht omtrent voorschot ten of donateurschap. ANNA PAULOWNA. Dinsdagavond hield het comité voor de op 10 en 11 September te houden jubileumfeesten zijn laatste vergadering. D© algemeen© deelneming in het leed, dat bet hoofd der gemeente dezer dagen heeft getroffen, had bij velen de vraag doen rijzen, of men uit piëteit nu maar niet beter deed het geheele feest liever achter weg te laten. Zij meenden, dat het niet aanging om feest te vieren, terwijl den eere-voorzitter een zoo zware slag getroffen had. Anderen vonden, dat het kinderfeest moest door gaan, maar wilden van de festiviteiten der volwasse nen afzien. Daartegenover weird echter naar voren gtbracht dat de voorbereiding reeds in zoover gevor derd stadium was, dat men niet van de zaak kon af zien, zonder in allerlei moeilijkheden te geraken, o.a. al dadelijk over de bestemming die alsdan aan de bijeengebrachte gelden, moest gegeven worden. Burgemeester zelf, zoo deelden voorzitter en se cretaris mede was er zeer gevoelig voor geweest te ontdekken dat mep er aan dacht, uit piëteit de feestelijkheden achterwege te laten, maar zou er niet temin prijs op stellen, dat het feest doorging.: Zóó ver mocht zijns inziens die deelneming toch niet gaan dat,het jubileumfeest er geheel aan zou worden op geofferd. Na uitvoerige bespreking werd eindelijk bij meer derheid van stemmen dienovereenkomstig bfifloten en dus'tot verdere afwikkeling der voorbereiding tot de feestelijkheden overgegaan. De koraalmuziek zal van den torentrans, de zang uitvoering der verschillende vereenigingen voor het gemeentehuis plaats hebben. Daar de harmonie van Anna Paulowna bericht heeft, door omstandigheden HET KONINKLIJK GEZIN. niet in staat te zijn, vooreerst muziek te geven, ver klaart „Concordia" van Breezand zich desgevraagd bereid voor de muzikale opluistering te willen zor gen, welke mededeeling met applaus wordt begroet. De verschillende commissies voor de kinderspelen, gymnastiekuit voering, voetbalwedstrijd enz. doen thans verslag van hun voorbereidende werkzaam heden. Nu de Spoorbuurtcommissie bericht gezonden heeft afzonderlijk feest te willen vieren, is er natuurlij!^ ook geen reden meer, om de ringrijderij voor paren met paard en kar aan de Spoorbuut te houden, Deze zal nu in de buurt van het feestterrein op. den open baren weg plaats hebben. Eenig inleggeld wordt nu echter noodzakelijk geacht, wijl de begrooting reeds overschreden ia Voor de meeste ringen zullen prij zen beschikbaar worden gesteld, terwijl men voor een prij9 voor het mooist versierde geheel en voor de mooist© costumes zal worden opgewekt, om aan den uitbeeldingswedstrijd deel te nemen. Zij die zich reeds hebben aangemeld, zullen van die wijziging in kennis worden gesteld. Besloten wordt dat de optocht niet verder dan tot Driebru^q-en zal gaan. Met het oog op de samenstel ling van het officieele programma zal het natuurlijk wenschelijk zijn, dat men tijdig van zijn deelname in welk onderdeel ook, kennis g§eft,. Dit officieele feestprogramma, waarin alle festiviteiten zullen ver meld staan met vermelding van de uren waarop zij worden gehouden, zal tegen geringen prijs verkrijg baar worden gesteld. Voorts zal de feestcommissie het op boogen prijs stelldn, wanneer de'burgerij door het uitsteken van vlaggen als anders wil bijdragen, om de feestelijkheden meer luister bij te zetten. BREEZAND. Zondag a.s. zaï op het voetbalveld van B.F.C. een match 'gespeeld wonden door heeren tusschen 30 en jaar (veteranen). Waar zoo'n voetbalmatch gespeeld is, daar wend overal geschaterd van 't lachen, zoodat ook hier genoten kan worden: Wij raden daarom' een ieder aan. eens te gaan kijken, Voor bijzonderheden zie adv. OUDKARSPEL. Heden Donderdagmorgen ruim vier uur, brak brand uit in het dubbel winkelhuis aan de Spoorstraat, be woond door Mej. wed. S. de Leeuw, rijwielhandel ..en den heer van'der Hilst, coiffeur. De brand woedde het eerst in het achterhuis van den heer van der Hilst, doch de oorzaak er van is onbekend. De bewoner van der Hilst en zijn bediende vrouw en kind waren afwezig Wsiten door een Juik' naar beneden te komen. De trap brandde reeds, toen ze gewekt-werden. Alles is verzekerd. Ook het woonhuis van den heer Nap begon nog te branden, doch vrijwel op het zelfde moment arriveerde onze brandspuit, waardoor dit en ook de andere om liggende perceelen behouden bleven- Het -fluurde ons te lang eer de spuit aanwezig was, doch toen ze er eenmaal was, gaf ze vlug en veel water. Ook de mötorspuit arriveerde nog eenige n tijd later gaf ook direct water, doch de gang wilde er niet goea inkomen- VIERING ER WAARD. De heer H. K. Koster, die in de Dinsdag j.1. gehouden raadszitting tot wethouder werd' benoemd, en' de be noeming 24 uur in beraad hield,, heeft die benoeming ak ogenomen. Trots den druk der tijden is deze dag een feestdag in ons vaderland. Immer9 vergeten zijn wij het niet en vergeten zullen wij het niet, hoe het tijdperk Uwer Majesteit's regeering zich in de eersto vijf tien jaren heeft gekenmerkt door groei en bloei, door vooruitgang op schier elk gebied. Handel, Scheepvaart en Industrie ontwikkelden zich gunstig. Wetenschap en Kunst bloeiden. Geldt dit voor ons land in het algemeen, in het bij zonder kan dit gezegd van de Hoofdstad., waarvan de positie in het wereldverkeer zoo belangrijk werd versterkt. De volkerenkrijg stuitte op ruwe wijze den gang dier ontwikkeling en deed ook hier te lande zijn in vloed in sterke mate gevoelen, jaren van zorg en vrees voor oorlogsgevaar liggen achter ons en hebben plaats gemaakt voor een periode, waarin de druk van crisis en malaise sterk wordt gevoeld. f Drukken deze omstandigheden onafwijsbaar hun stempel op deze jubileumdagen en geschiedt dan ook geheel overeenkomstig den wensch van Uwe Majes teit, de herdenking in groote soberheid, er blijft réden tot vreugde en tot dank. Daartoe stemt aanstonds eene vergelijking met den toestand elders, met wat in zoovele landen van Eu ropa plaats greep. Daartoe stemt ook de omstandig heid, dat wij nog zijn, die wij zijn, een vrij volk, welks onafhankelijk hestaanl niet alleen ongerept bleef, maar dat ver buiten onze grenzen aan achting en be- teekenis zienderoogen won. Richt zich dan ook op een dag als deze,.onze dank tot den. Almachtige, die het alzoo bestierde, die dank richt zich ook tot Uwe Majesteit, Wier beleid aan het hoofd van den Nederlandschen Staat ons vader land voor grooter rampen heeft behoed. Die tijdens Haar geheele Regeering een warme liefde, voor Haar volk ten toon spreidde en zoowel in goede als in kwade dagen met Hare onderdanen medeleefde, ge lijk dezen met Haar. Daarom i9 de dag van Uwer Majesteit's zilveren Rogeeringsjubileum een feestdag voor Nederland, een feestdag voor Amsterdam en paart- zich aan het „Wilhelmus van Nassouwe" de jubel van het „Oran je boven" in onze straten ~en op onze wegen 1 Sluit op zulk een dag een periode onzer geschiede nis zich af hij doet ons ook blikken in de toe komst. En bioe donker deze zich ook aan ons ver toont, hoe somber de omstandigheden van dezen tijd ook zijn in het vertrouwen op God zien wij haar moedig tegemoet, wetende -dat Hij. ook deze tilden ten göede keeren kan. Het is onze onrechte bede, dat de Allerhoogste Uwe Majesteit lang èn voor Haar Huis èn voor ons vader land moge sparen en rijkelijk zegenen en dat Hij moge geven, dat Nederland, zoowel hier als overzee, onder Haar regeering weder jaren beleve, waarin welvaart en bloei zich aan breede geestelijke ont wikkeling moge paren. Dé Koningin bedankte den Burgemeester met een handdruk, waarna de autoriteiten aan Hare Majes teit werden voorgesteld. Even later verschijnt de Koningin in haar pastel blauw kleed in de deuropening en aanstonds heft di rigent Roeske deü staf. Zijn kranig korps zet in 't Geuzenvendel op den thuismarsch. Aandachtig volger# Koningin, Prins en Prinses, staande op de stoeptreden, den tekst. Nu rijdt de witte cajeche voor en als de Koningin, thans gehuld in hai*e cape van hermelijn, plaats neemt, zwelt van alle kanten de welkomstgroet der hoofdstad aan. Langzaam, stapvoets,, verlaat de stoet om half drie het Willemsparkstation. Eri de in dichte drommen opeengepakte publiek, dat uren en uren reeds heeft gewacht, juicht en jubelt. Het is een onafgebroken oorverdoovend ge juich. Achter het eerste viertal bereden officieren van het Militaire Huis der Koningin nadert de crème kleurige calèche. Zes vurige, zwarte paarden, bestuurd door een "voor rijder en bereden door twee jockey's, trekken, de prachtige galakoets waarin de Koningin, Yrins en Prinses zijn gezeten. Lakeien houden de portieren. Achter de calèche wederom vier officieren te paard van het Militaire Huis der Koningin en dan het tweede peloton van- de Eèrewacht. En overal Is het zwart van de menschen. Rijen aan rijen staan langs den heelen intochtsweg en overal een oplaaiend enthousiasme. De Koningin neigt onophoudelijk. tt Dan klinkt uit de massa: „Leve de Koningin! De kreet werd onmiddellijk herhaald door duizenden monden. Iets verder werd een hoera op het prinsesje aan geheven, dat eveneens onmiddellijk insloeg en da verde van de daken, van de straat, uit de huizen. En ook de prins kreeg harhaaldelijk zijne ovatie. Het was wel een blijde, blijde intocht! Door de versierde huizenrijen ging de stoet lang zaam, stapvoets verder. De deputaties der vereenigingen langs den weg op gesteld, om zich daarna bij den stoet aan te slui- - ten, negen de vaandels als defileérende regimenten Het stationnetje Willemspark was heel simpel ge- hij wapenschouw voor den bevelvoerend geno- houden. Boven het Zuidelijke perron, de plaats van raai. Bij het langzaam voortschrijden verstomde het aankomst, was een wit geschilderde overkapping ge- gejuich geen enkel oogenblik. maakt, versierd met groene guirlandes, afgewisseld En op verschillende punten moesten bloemen in op den grond met coniferen en potten afrikaantjes. ontvangst worden genomen, te veel om hier telkens Verder had alleen het stootblok een bloemen-#n apart te vermelden. Verschillende koren zongen lle- plantenversiering. Ruim honderd ^kinderen van de j deren. Valeriusschool stonden er gereed om bloemen te Eindelijk op den Dam. strooien. De kleine wachtkamer 2de klas was' met De groote tribune is reeds vroeg vol en alles -ziet tapijten en bloemen zoo goed mogelijk tot koninklijk er nu fleurig uit met zijn slingera van levend paviljoen ingericht. groen. Aan het eind van het Zuider-perron w-achtten bur- j Urenlang staat de massa In dichte rijen, gemeester en wethouders de raad en de leden van Daar weerklinkt een steeds aanzwellend gejuich het centraal huldigingscomité, met aan het hoofd den en gejubel. De pijpers en tamboers spelen den eer©- voorzitter, prof. Six, en enkele militaire en mari- marsch, de heer Vincent zet, op het carillon het oude tieme autoriteiten. i Wilhelmus in. Precies op tijd kfram de trein binnen. Het gejuich zwelt aan tot een donderende ovatie De burgemeester sprak H. M. als volgt toe: Dan het groote oogenblik. De witte calèche rolt Mevrouw, de Paleisstraat uit. De jubileerende Landsvrouwe Is Vijf en twintig jaar zijn voorbij gegaan, sedert aangekomen op het groote plein. Uwe Majesteit de regeering van ons I$nd aanvaard- Een deining gaat door de massa, een trilling van de. De herdenking van dit feit is óorzaak tot vreug- ontroerifig. de en tot dank. En.waar het Uw volk een diep-: De stoet zwenkt den Dam over, toegejuicht uit gevoelde behoefte la dezen dag met Uwe Majesteit duizenden en duizenden, kelen, begroet door ontel- te doorleven, .geldt dit wel zeep bijzonder voor de baar wuivende zakdoeken....— burgerij van deHoofdstad des Rijks, van de stad, 1 Het is een moment van machtige, aangrijpende waar de Band tusschen Uwe Majesteit en het volk schoonheid. Het is móói! van Nederland werd bevestigd. Het is mij dan ook Op de tribune staan allen op en bejubelen de vor- een buRengewoon voorrecht, Uwe Majesteit hier, op stinne, die vriendelijk teruggroet, met blijden glim- dit oogenblik, namens het Bestuur dezer gemeente te lach. mogen begroeten en met een enkel woord uiting te Als de Koninklijke Familie uit de calèche stijgt, geven aan de vreugde en dankbaarheid, die ons veiv breekt het gejuich opnieuw los. vult, I Daar verschijnt de vorstelijke familie op net Amsterdam was Woensdag, de intochtdag van H. M. de Koningin bij haar 25-jarig jubileumsfeest, in vollen feestdosch. 'AT vroeg in den morgen staat heel Amsterdam op stelten. Vooral in de omgeving van den Dam is het zwoel en druk. Het is vol kijkers en vol kooplui met allerlei artikelen. De café's zijn stamp en stamp vol. Van de stations vloeit onafgebroken een stroom „provincialen" Amsterdam binnen; de meeste feest gangers met een „karabies" vol mondvoorraad bij zich en vouwstoeltjes om op te zittel! of te staan, enfin, een heele „veld"-uitrusting. Allen zijn feeste lijk met oranje getooid, en ook de Amsterdammers zeiven dragen bij deze gelegenheid véél oranje. Tegen 11 uur in den morgen is de Koningin-Moeder aangekomen met haar gevolg en door Amsterdam roet, groot enthousiasme ontvangen. Korten tijd vóór de Koningin-Moedér waren de In dische prinsen aan het- Centraal Station aangeko men. Om hen te zien hadden zich ook velen naar het station begeven, in de meening, dat er wellicht iets van Oosterschen vorstelijken praal te aanschou wen zou zijn. Hierin is men teleurgesteld, want de prinsen en de heeren van hun gevolg warei^ in Eu- ropeesche dracht en lieten zich in gesloten auto's naar het Bracks Doelen-hotel rijden. Een wandeling langs den intochtsweg vanaf den Dam naar het station Willemspark, 5H K.M. lang. toont ons overal een rijke versiering. Niet altijd even móói, maar toch goed bedoeld en aan het ge heel een vroolijk en opgewek aanzien, gevend. Op verschillende punten groot politievertoon. Alle agenten hebben de blinkende helmen op.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2