r 1 Raad Zuidscharwoude. Raad St. Pancras. RAAD BROEK OP LANGEHQIJK. Donderdag 6 September 1923. 66ste Jaargang. No. 7294. Vergadering van den nieuwen Raad op Dinsdag 4 September 1923, 's avonds half acht. Voorzitter Jkh. Van Spengler, secretaris de heer S. Parma. Nadat door de herkozen leden en het nieuwe lid de heer Du Burck, de eed of belofte zijn afgelegd, feliciteert voorzitter de heeren met hunne verkie zing en hoopt dat zij steeds de belangen van de ge meente zullen dienen. De notulen welke ten visie hebben gelegen, wor den onveranderd vastgesteld. De verkiezing van wethouders heeft tengevolge, dat de heer J. Kroon met 4 stemmen herkozen wordt terwijl 1 stem op den heer Kramer en 2 stemmen op den heer Bakker worden uitgebracht. Als tweede wethouder werd herkozen de heer G. Bekker, eveneens met 4 stemmen, terwijl op den heer Kramer 1 en op den heer Berkhout 2 stemmen werden uitgebracht. De voorzitter feliciteert de heeren en herinnert daarbij aan de aangename samenwerking in dit col lege tot heden. Verkiezing commissie lichtbedrijven. Na twee vrije stemmingen wordt de heer Kroon met 5 en de heer Kramer met 3 stemmen gekozen. Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren Berkhout en Bekker. De gemeenterekening, welke is nagezien door de heeren Berkhout en Kramer, wordt voorloopig vast gesteld met een ontvangst van f80954.8324, een uit gaaf van f 80366.93, alzoo een saldo van f 587.90. Op advies van dezelfde heeren wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld met een ontvangst van f 3242.78/4, een uitgaaf van f 3725.33, alzoo een nadeelig saldo van f482.5424. De voorzitter deelt mee, dat de klok vergoten is en Donderdag klaar zal zijn. Ingekomen is de goedkeuring op het besluit in zake terugvordering van pensioenstortingen. Van de commissie voor de jubileumfeesten is een dankbetuiging ingekomen voor de toegekende sub sidie. Van de caféhouders is het verzoek ingekomen om het tapverbod op kermis en de 10-uur-sluiting op te heffen, daar volgens de meening der adressan ten hier steeds op waardige wijze feest gevierd wordt, zoodat er geen reden kan zijn om de beper kende bepalingen te handhaven. De voorzitter zegt dat de meening van B. en W. bekend is en geeft hem daarom zonden meer in han den van den raad. De heer Berkhout «al kort zijn, daar hij ook bij zijn vroegere*meening blijft. Hij stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Zeeman denkt er evenzoo over. De hoer du Burck zegt dat hij omtrent dit punt van inzicht veranderd is. Spreker is van meening, dat het goede en het kwade van het tapverbod tegen over elkaar staan en verklaart zich daarom tegen het tapverbod. Spr. acht ook menschen die den borrel drinken hoog. De menschen moeten net als kinderen zacht aangepakt worden. Spreken haalt nog aan een artikel uit de Geheelonthouder, waar tegen het motto dwang geschreven werd. De heer Bekker zegt, dat tegenwoordig meer bier gebruikt wordt, zoodat het tapverbod voof sterken drank voor hem geen waarde heeft. Hij ziet verder geen kwaad in bier of drankgebruik. De heer Kramer kan zich vereenigen met het ge sprokene van den heer Berkhout. De heer Groen sluit zich daarij ook aan. Spreker zal er niet veel over zeggen, maar wil toch even in gaan op het gesprokene van den heer du Burck. De menschen zijn niet met zachtheid t.a leiden en moeten er zoodanige maatregelen genomen worden. De heer du Burck zegt, dat door geen enkele der sprekers aangetoond is, dat gebruik en misbruik er door verminderd is. De heer Zeeman zegt, dat deze kwestie voor hem ook een kwestie van gevoel is. Spr. zegt., dat men consequent moet zijn, als men het over de vrijheid heeft. Volgens spr. staat het vast, dat er geen alco holvrije maatschappij kan komen dan langs wette- lijken weg. Voor handhaving van de 10 uursluiting komt hij dan ook krachtig op. De heer Bekker meent, dat de neringdoenden er schade van zullen hebben. De heer Groen is van meening dat de 10 uurslui ting de geheele gemeente ten goede komt, De Raad moet een goed voorbeeld geven. De heer du Burck zou de 10 uursluiting wel Zon dags, doch niet op Zaterdag gehandhaafd willen zien, daar hij de Zaterdagavond de geschiktste avond acht om te vergaderen. Do heer Kramer is het met du Burck eens. Spr. houdt liever de Zaterdagavond vrij om thuis te zijn. Men kan ook vergunning vragen om langer te ver gaderen. De heer Zeeman wijst er op, dat de Zaterdagavond de avond is, dat de weekgelden worden uitbetaald, waarvan helaas maar al te veel in de kroeg gebracht wordt Spr. vindt het goed als de vergaderingen om 10 geëindigd zijn Na eenige discussie wordt het adres van de café houders voor kennisgeving aangenomen met 43 stemmen. Tegen de heeren Bekker, du Burck en Kroon. Bij de rondvraag stelt de heer Kroon voor, om het tapverbod voor a~s. Donderdag, den dag van het ju bileumfeest op te heffen. Hij beroept zich hiervoor op hetgeen door -den heer du Burck gesproken is. De heer Bekker voeft daar ook voor, omdat hij verwacht dat de menschen anders naar Noordsch&r- woude, waar tegelijk feest is, zullen gaan. De heer Groen wijst op het verzoek van de regeer ring, waarop de voorzitter hem in de rede valt, door te zeggen, dat het geen verzoek van de regeering was, maar van de zij-de der geheelonthouders. De heer Groen merkt op, dat de regeering toch hlijki gegeven heeft, dat zij het ondersteunen wilde. Meer dere gemeenten hebben hieraan gevolg gegeven, ook de Residentiestad. De heer Zeeman vraagt, of God. Staten, zoo er een nieuw besluit wordt genomen, nog voor Donderdag goed kunnen keuren. Spr. denkt nog terug aan wat 25 jaar geleden gebeurd is. De heer du Burck zegt, dat de heer Kroon bij hem geen succes zal hebben. Spr. is voor een tapverbod op Donderdag, daar hij bang is, dat er wel eens wat kon gebeuren, bij hen die de vlag niet zullen uitste ken. Hij zou zelfs voor een algeheel verbod zijn van alcoholische dranken. De voorzitter heeft gezwegen gedurende deze dis cussie, maar wil er toch ook wel iets van zeggen. Hoewel spr. niet antipathiek staat tegenover de ge heelonthouding, is hij toch tegen -het tapverbod op eus. Donderdag, daar Noordscharwoude ook geen tap verbod heeft. De heer Zeeman vindt, dat de voorzitter-, wat het tapverbod op a.s. Donderdag betreft, er nog geen on dervinding van heeft wat Noordscharwoude aangaat. De heer Kramer vindt het eigenaardig dat de heer Kroon dit voorstel nu indient, daar het tapverbod 7 Augustus met algemeen© stemmen is aangenomen. Het voorstel wordt ten slotte verworpen met de stemmen van beide wethouders voor. De heer Zeeman vraagt, hoe de brandkranen wer ken, waarop de voorzitter antwoordt van schitterend De heer Berkhout vraagt ,of het de bedoeling is, om meerdere brandkranen aan te schaffen. Voorzitter antwoordt, -dat door B, en W* geen voor stel gedaan is. De heer Berkhout zou gaarne zien, dat met het oog op het brandgevaar een kraan op het Hoog ge plaatst wercL Na eenige discussie wordt besloten om deze aange legenheid een volgende vergadering te bespreken. In verband met het rapport van de lichtbedrijven merkt de heer Zeeman op, de afschrijvingen op de schoeiing, de buizen en de oven te laag te achten. De heer du Burck vindt de afschrijvingen op de meters, het net enz. te laag. De voorzitter antwoordt, dat de afschrijvingen zoo goed mogelijk genomen zijn en deze ook door den ac countant voldoende worden geacht. De heer du Burck vraagt, of er nog iets gedaan kan worden voor de twee jongens -die de handelsschool niet meer kunnen bezoeken. De voorzitter zegt, dat hieraan niets te doen is. De heer du Burck vraagt nog, of ook aan hen, die 40 meter van de hoofdbuis de waterleiding af zijn, aansluiting verplichtend is, waarop de voozitter zegt, dat dit een zaak is van het waterleidingbedrijf. Daarna sluiting der vergadering. De nieuwe Raad vergaderde Dinsdagavond vol tallig. Nadat door de heeren de vereischte eeden zijn afgelegd, herinnert de voorzitter aan de afgeloopen vier jaar, welk tijdperk voldoende reden geeft om met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. De voorzitten feliciteert de heeren met hunne be noeming.'. Benoemlpg wethouders: De héér, Duif wordt herkozen met 5 stemmen, te gen 2 óp den heer Zeegers. De heen'Van Kampen wordt gekozen met 5 stem men, tegen 2 op den heer Zeegers. Beide heeren aanvaarden de benoeming. Voorzitter spreekt een woord van waardeering tot de gekozen heeren, hoopt en vertrouwt op een aan gename samenwerking in het belang van de ge meente, Spreker feliciteert de heeren met het ver trouwen in hen gesteld en verzoekt hen de wethou dersplaats in te nemen. Als leden van de gascommissie worden herkozen de heeren Duif en Van Kampen, beiden met 6 van de 7 stemmen. Als plaatsvervangers worden gekozen de heer Slij- ker en Muhrling, beiden met 5 van de 7 stemmen. Wethouder Van Kampen zegt den voorzitter harte lijk dank voor de woorden en merkt op aanvanke lijk niet verwacht te hebben, nog eens wethouder dezer gemeente te zullen worden. Zeker kwam deze plaats aan den heer Kloosterboer toe, doch toen ik er met hem over sprak, achtte hij zich te oud, de man, die 37 jaar lid van onzen gemeenteraad was. Nu ik deze plaats heb ingenomen, hoop ik dat ik aan dezen stoel zal gewennen, om op te komen voor het welbegrepen belang van de gemeente. Wanneer we terugzien op het tijdperk, dat ik in de gemeente ben gekomen en lid van den raad geworden ben, nu vier Jaar terug, is het bijna een ongeluk, dat ik mijn intrede in den raad heb gedaan in het jaar dat de evenredige vertegenwoordiging begon. In die dagen ben ik voor den heer Kloosterboer opgekomen. Ve len hebben toen hun stem op hem uitgebracht, niet denkende dat ook ik lid van den raad zou worden. Velen héb ik tegen mij gehad, zoowel persoonlijk als in zaken. Die tegen mij waren, zijn bijna alle mijn vrienden geworden en zoo zijn er onder mijn vrien den, die mijn vijand geworden zijn. Bij de laatste verkiezing heb ik bijna 4 maal zooveel stemmen ge kregen dan bij de eerste maal en door dit vertrouwen gesteund heb ik het wethoudersambt aanvaard. Wan neer ook ik eenmaal misschien zal vallen als lid: en wethouder, dan hoop ik dat het in een eerlijken strijd zal zijn. Ook de heer Duif dankt voor de woorden itot hem gesproken en voor de samenwerking steeds onder vonden. Ik hoop. dat ik ook zoo mag doorgaan met den heer Van Kampen als dit met den heer Bakker het geval was. Zeker zullen we eens verschillen van meening, maar ik hoop, dat wij, ieder naar ons ver mogen, in eensgezindheid zullen mogen beraadsla gen en dat de te nemen besluiten in het belang van de gemeente mogen zijn. Voorzitter dankt voor de goede woorden tot hem gericht, wat voor de gemeente als een goed begin kan worden beschouwd. Spr. herinnert aan den tijd toen hij ook als raadslid de gemeente vertegenwoordigde en aan de aangename vorgaderingen toen bijgewoond. De heer Kloosterboer wijst er op, reeds vele jaren in den Raad te hebben gezeten. In de laatste oogenblifikten dat hier de verkiezingen plaats hadden, is er veel over de candidaten gesproken. We zijn heèn en weer gegooid. Je bent zus, je (t>ent |zoo. Dat komt door de vele partijen die er zijn. Ik hoor bij een partijtje, wat zal ik er van zeggen. Men noemt (dat wild. Ik ben bij' geen partij aangesloten. Wij vergaderen nie Men komt -alleen bij elkaar om een candidatenlijst op te maken, lik! zou nog veel, zeer veel kunnen zeggqn„ mla ar dat wil ik liever. Ik weet dat de gemeente fteeüs door mij uitstekend is behandeld. Dat is mijn overtui ging. maar in de dagen van de verkiezing leek het, .of net maar net zoo was. Ik had mijh dagen gehad. Toen de kunstmestvereeni- ging het piet best kon houden en geen kunstmest Leverde, toen zeiden de heeren bouwers tegen mij dat is toch wat. Toen Is door mij gezegd, dat ze wel kunstmest zouden bekomen. Ik' ben voor hen naar Alkmaar gegaan. De kunstmestvereenigng wiilde uitsluitend kunstmest leveren onder handteekeniug van een paar soliede bor gen. Ongelijk kon ik ze niet geven, maar de menschen moeten hujQ land bemesten. Het is niet alleen hier, dat door mij voor de kleine menschen is gezorgd. Er 'is gezegd, dat ik uitsluitend voor de afme menschen' opkom. Dat zal hem wel schikken. Ik ben armenverzor ger, met Slijker, en die is ook voor de arme fnenschen. Ze hebben echter de woorden niet te bezigen, dat ik voor de arme menschen ben, dat zijn vuile wooilden^ Ik weet. dat ik uit alle kringen, ja van kleine bouwers, stemmen neb gekregen, maar aaarvooor ben ik ook wild. Maar ik trek me er niets van aan. Veel heb ilk /voor de kleine menschen gedaan. En wanneer men het wetép wil, mijnheer Hoksbergen uit Alkmaar is de man, die kan men er naar vragen. f De Voorzitter: Mijnheer Kloosterboer, ieder voor zich heeft zijn eigenaardigheden en overtuiging ©n richting. De heer Kloosterboer: Ik heb immers geen richting. VoorzitterDe een voelt zoo en de ander zoo. Wanneer u meent, d-e belangen van die groep inzonderheid te moeten voorstaan, dan weten wij ook dat die belangen in goede handen berusten. En het voortvloeisel, net groote aantai stemmen, staat daar ook zeker mee in verband. Niemand zal durven ontkennen, dat u St. Pancras u niet na aan het hart zo uleggen.. Ik hoop dan ook dat het u gegeven mag zijn, nog vele jaren in gezondheid de gemeente St. Pancras mag dienen. Dat u in de vergaderingen uw krachten zult bijdragen in het belang van de gemeente. Hierna sluiting der vergadering. De nieuwe raad vergaderde Dinsdagavond voltallig. Door alle leden worden de vereischte. eeden -afgéléga. Tot Wethouders worden herkozen de heeren A. Glas en R. Slot, beiden me t5 van de 7 stemmen. De Voorzitter wenscht beide heeren geluk- met de vernieuwing van hun mandaat, wijst er op dat in de regeering der gemeente zich dagelijks moeilijkhedén voor doen. "Wanneer m'en dan echter naast zich heeft, mannén die reeds als wethouder en als lid van den raad proeven van bekwaamheid hebben afgelelgd, die met zeer véél lust en energie de belangen der gemeenté voorstaan, dan wordt dat regeeren bij goede voorlichting eenigszins verlicht. Spreker spihekt zijn voldoening uit over den uitslag dezer verkiezing. Als leden in de commissie voor de lichtbediljven wor den herkozen de heeren A. Glas en R. Slot, en als plaats vervangers worden gekozen de heeren G. Ooievaar en J. Bakker. De begrooting voor het jaar 1924 wordt aangeboden en ter visie gelegd. Van de vereeniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs is een verzoek ingekomen om subsidie voor het houden van vervolgonderwijs. Op voorstel van B. en W. wordt dit in handen gesteld van R. en W. om nadere gegevens te verzamelen. Aan de hand hiervan leest de Voorzitter oen missive voor van Ged. Staten tot verdaging der beslissing op het besluit van den raad d.d. 29 Juni, tot opheffing iran het vervolgonderwijs. Bij de rondvraag spreekt de Voorzitter zijn voldoening uit over het feit. dat H. M. de Koningin) 25 jaar aap het hoofd heeft mogen staan van de regeering, welk feit 'ook in deze gemeente dankbaar is herdacht, door pp luisterrijke wijze feest te vieren. Het is Voorzitteil een behoefte des harten uiervoor allen dank te zeggén, die lot het slagen daartoe hebben meegewerkt. Allen, groot en klein, die hunne krachten hebben gegeven, om1 op waardige wijze feest te vieren, brengt spreker zijn hartelijken dank. Bovenal den dank aan God, van wien snouv jiq Ti» uoguovjno noqqoij ezno JpM, gratie zij regeert. Hierna sluiting der vergadering.

Schager Courant | 1923 | | pagina 7