Sport- en Buitenfoto's" ATELIER NIESTADT, BATO RIJWIELEN Sparta I-Spoorvogels I ATELIER NIESTADT, FOIO's bij dag en avond; Gemengd Nieuws. VOETBAL B rgerlijke Stand. S C H A G E N. Aanvang 2 uur. Bmnenlandsch Nieuws. 's Avonds was er in da Stadsschouwburg een gala voorstelling. Tot in den nok was de schouwburg feestelijk versierd. Er was algemeen veel werk gemaakt van het toilet. Overal prachtige toiletten, veel juweelen-, veel pare len. Uniformen vol schittering van brandebourgs, epauletten en ridderordes, gala-kostuums van civiele autoriteiten met zilverglanzen*! borduursel. Om kwart voor acht uur is de zaal gevuld met een uitgelezen schaar van hoogen en bekenden in den lande. Ook de vijtf Indische prinsen zijn present. Hun gala-kostuum is donkerblauw met veel gou den tressen en brandebourgs. In het blauwzwarte haar, dat tot een wrong is saamgeknoopt in den nek, dragen zij een zwaren groot en gouden ring. Het hoot'd i is gedekt door een soort muts van donkerblauw flu- j weel met gouden banden, het hoofddeksel heeft vol- j komen denvorm van een omgekeerden bloempot. Kwart over achten. Achter de koningsloge gaan de vleugeldeuren open, de bezoekers wachten, staande; j de hooge gasten treden met hun gevolg de loge bin nen en luisteren naar het, -door aden gezongen, oer-1 ,ste couplet van het Wilhelmus. Terstond daarnai rijst het scherm en wordt een aanvang gemaakt met de voorstelling. Vijf tafereelen uit de GijsbrechtJ en eeni gelegen- hei dstaiereel: Rondom de kroningslinde. De tocht van het koninklijk gezin naar het Paleis na afloop der voorstelling was weer een ware zegen tocht, die elke verwachting verre overtrof. De ko ningin was door de ontvangst bij haar verschijnen uit de schouwburg zoo getroffen, dat haar de tranen langs de wangen liepen. Er kwam een uiting van verknochtheid los op een wijze volkomen vreemd aan onzen eigenlijken volksaard. Ook bij het heengaan was het één jubel en de men- schenmenigte was zoo groot dat bij het ruim baan- maken achtereenvolgens op het Leidsche plein tien tallen vrouwen en meisjes uit het gedrang gedragen moesten worden. Sommigen, waren er zoo erg aan toe, dat zij naar een der gasthuizen moesten worden ge- transporteert. In een opgerichte ambulance in een zijvleugel der schouwburg zijn zeker een 40-tal flauw gevallen vrouwen geholpen. De menschenmenigte was zoo compact dat de bezoekers van dan schouw burg heel wat hebben moeten worstelen om er door te komen. Zelfs het rijtuig van.' den Burgemeester is met groote moeite door de menschenzee gekomen. Er werd sterk gemopperd, maar toen de stoet ver scheen was alle leed vergeten. Vrijdag was het bezoek aan Amsterdam weer enorm en drommen bezichtigden de stad en de ver siering. Op het IJsclubteiTein waren duizenden men- schen die feest vierden. Van half 10 tot 12 uur was er een cour vcor ge- lukwensching ten paleize, en tal van autoriteiten ver schenen. De Koningin-Moeder bracht bezoeken aan. het Rijks Museum en Artis. De verkeersoptocht is gedeeltelijk verregend. In I snel tempo reed deze optocht in twintig minuten langs het Paleis, waar Koningin, Prins en Prinses onder het baldakijn de stoet gadesloegen. Alles zog, ondanks de stortbui, er kleurig en fleurig uit. Er was van alles. 's Middags was het groote vlootrevue op het IJ, de clou van dezen dag. Het IJ bood een feestelijken aanblik. In twee rijen lagen de zeil- en motorjachten ter weerszijden van het vaarwater geschaard, alle gepavoiseerd en mee een langen, sierlijken oranjewimpel in top. Maar er was nog veel meer gepavoiseerd. De pantserschepen Tromp en Heemskerk voor het Koloniale Etablisse ment. de stoomponten, de Johan de Witt, van de Ne derland, die voor deze gelegenheid ligplaats had ge kozen aan de overzijde van het IJ, ter hoogte van de Dordtsche Petroieum-Mij., de stoomschepen van de binnenvaart, ja zelfs de schepen in de dokken, alle waren behangen met kleurige vlaggelijnen. En in alle richtingen werd het breede water doorkruist door stoom- en motorbootjes met kijkers. Ook hier had de regen zijn invloed doen gelden. Jammer, want de zon had dan alles kleur en leven gegeven. Het IJ leefdel Tegen drieën arriveerde de koninklijke familie aan boord van de Zaandam I. Het werd een zegetocht langs het water. Overal klonken geestdriftig do toejuichingen en telkens weer werd het mooie volkslied aangeheven. Ongeveer een uur later was ook dit nummer ach ter den rug. Daarna bezocht de koninklijke familie de Jubileum tentoonstelling in het Koloniaal Instituut. 's Avonds galaconcert in de groote zaal van het Concertgebouw. Het was ook hier weer één schitte ring en weelde. Een zaal vol „hoogen" in den lande. Mengelberg zet het concert in mot een door hem zelf 26 jaar geleden getoonzette Preludium over het Oude Wilhelmus. Daarna wordt het programma vlot afgewerkt. En daarna draait Mengelberg zich om en zingt de j ceheele zaal het Wilhelmus. Het is een geestdriftige hulde. Het is een uitbundig: Leve de Koningin! Tot slot Vrijdagavond een vuurwerk met een men- schendrom van duizenden, en duizenden aan de Am-1 stelboorden. SCHAGEN. OVERAL TE ONTBIEDEN. SPOORWEGONGELUK. In den nacht van Woensdag op Donderdag, tus- schen drie en vier uur, is een spoorwegongeluk ge beurd tusschen Hunstorf en Hannover. De D-trein van Dresden is op den D-trein van Keulen geloopen. Er werden drie wagons vernield, waardoor tal van dcoden en gewonden. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk met den Hollandschen D-trein, welke om 9 uur 51 van Leip- zig via Hannover naar Nederland vertrok, heeft een der verslaggevers van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met eenige geredde Nederlanders uit den verongelukten trein. Deze verhaalden, dat in Hannover, waar zij met den trein uit Leipzig aankwamen, verschillende per sonen uit den Berlijnschen trein overstapten. Om streeks vier uur vertrok de trein, die, behalve uit eenige slaapwagens, ook uit een drietal personen wagens bestond, uit Hannover. Men zal ongeveer een kwartier gereden hebben, toen de trein tusschen Scelzo en Deckensen bleef stilstaan.- Naar sommige reizigers verklaren, gebeurde dit wegens onveilig sik- naai; anderen zijn van meening, dat de trein stopte omdat de as van een wagon heetgeloopen was. Hoe het ook zij, een feit is dat alle reizigers, van wie de meeste sliepen, nadat de trein circa tien mi nuten had stilgestaan, opgeschrikt wordeni door een ontzettende schok, gevolgd door het rinkelen der glas scherven en geschreeuw. Er ontstond een hevige pa niek. In allerijl ontvluchtte men de coupés, en tot ieders groote verbazing ontwaarde men, dat de laat ste wagon in brand stond. Men ging er heen en trok met alle macht het gasreservoir onder dezen wagon uit, om' te voorkomen, dat het vuur ook dit reservoir zou bereiken. Voor zoover men zelf geen wonden had opgeloopen, toog men aan het red dingswerk. Wat was er gebeurd? De trein1 uit Hannover met bestemming voor Keulen was op den stilstaanden trein geloopen, doordat de machinist van eerstge- noemden trein het onveilig signaal te laat opmerkte. Weliswaar remde hij uit alle macht, waardoor hij een nog ernstiger ongeluk voorkwam, maar waar hij eerst op 300 Meter afstand een stilstaanden trein opmerkte, kon hij met dit krachtig, remmen niet verhinderen, dat de locomotief op den trein inreed. En de gevolgen waren verschrikkelijk. De achterste wagon was door de aanrijding geheel ini de voorlaat ste wagon geschoven en alle inzittenden, met uitzon dering van die, welke zich in de eerste coupé van dit derde klasse rijtuig bevonden, zijn als gevolg daarvan doodgedrukt. Griezelig zijn de verhalen welke sommige reizi gers daaromtrent deden. Men zag tusschen het ver splinterd1 rijtuig de overblijfselen van lichaamsdeelen. Zooals het meer bij dergelijke spoorwegongelukken gaat, worden de schattingen van het aantal slachtof fers vaak wat overdreven. Zoo ook hier. Sprak men in den beginDe van 60 70 dooden later bleek geluk kig, dat dit aantal, hoe groot ook, vermoedelijk 15 20 bedraagt, terwijl het aantel gewonden op een even groot uantal wordt geschat, hoewel men daar aan wist toe te voegen, dat de meeste wonden niet van zeer ernstigen aard waren. Onder de dooden zijn, zooals wij reeds uit Berlijn meldden, eenige Hollan ders; vervolgens behooren tot de slachtoffers een achttal Polen, of Tsjechen, die via Rotterdam naar Amerika zouden reizen. In den laatsten wagon zijn de inzitonden er uitsluitend met kwetsuren afgeko men, gelukkig vielen daaronder geen dooden te be treuren. De slachtoffers zijn allen derdeklasse reizi gers. Toen het ongeluk gebeurde hieven vooral de vrou wen een angstig geschrei aan, en de angst van de meesten steeg ten top als gevolg van het feit dat de redding meer dan een uur uitbleef en er in den trein geen verbandmiddelen nochi reddingsmateriaal aanwezig was. Ook de Nederlandsehe wagons waren niet voorzien van dit reddingsmateriaal. De reizigers verklaarden uitdrukkelijk, dat indien dit materiaal aanwezig zou zijn geweest, ongetwijfeld meer men- schen gered hadden kunnen worden. Ook hebben de reizigers getracht den brand in den achtersten wagen te blusschen met het in den trein aanwezig bluschmateriaal, doch helaas weigerde dit aan het doel te beantwoorden. In den slaapwagen bevond zich blusschingsmateriaal, doch, zoo doelden de reizigers mede, de dienstdoende conducteur wei gerde dit af te geven zonder „Bescheinigung". De rei zigers hebben zich toen met geweld van dit materiaal meester gemaakt. Toen hei ongeluk plaats vond liepen door den zwaren schok verschillende reizigers kwetsuren op door glasscherven en als gevolg van het feit, dat zij in de coupé's door elkander geschud werden en de koffers uit het net vielen. Uit de eer ste coupé van de voorlaatste wagen sprongen nog bijtijds een ma,n, vrouw en kind en een douanebe ambte uit Bentheim het portierraam uit. De dooden en gewonden zijn in een specialen trein naar Hannover vervoerd. De drie laatste wagons, die alle ernstig beschadigd waren, werden van den trein afgekoppeld en na drie uur oponthoud, dat op de verschrikte reizigers een verschrik kei ijken indruk heeft achtergelaten', vertrok de trein naar Bentheim, waar zij hedenmorgen aankwamen en op de meest behulpzame wij'ze door de beambten der douane zoo wel als van de spoorwegen ontvangen werden-. De rei zigers haddén' niets dan lof zoowol voor -de Holland- sche als de Duitsche douanebeambten, die, rekening houdende met het leed, dat de reizigers in den afge- loopen nacht hadden doorstaan, alle mogelijke faci liteiten verleend hebben. Twee tragische bijzonderheden worden ons nog verhaald. De eene geldt een Hollander, die in den verongelukten trein was gezeten en die aan oen vrou welijke Duitsche retsgonoote allo mogelijke steun had toegezegd.^ bij haar verblijf te Amsterdam. De Duitsche dame heeft den Hollander na het ongeluk niet meer teruggezien, en zij vreest dat de man is omgekomen. Dan waren er een raan, vrouw en' doch ter, die op het allerlaatste oogenbiik in Hannover in stapten, en> in een volle coupé plaats namen, om nog in den vroegen morgen in hun geboortestad! Osna- bruck te kunnen afstappen. In Apeldoorn troffen wij een dame op het perron, die belangstellend informeerde naar het lot van -de reizigers, waarbij' zij mededeelde uit Hannover een telegram te hebben ontvangen, dat haar man ten gevolge van het spoorwegongeluk zwaar gewond in een der ziekenhuizen daar ter stede is opgenomen. De heer Arkema, een Nederlander, die vroegér in Tndiê als Ioeraar Ts werkzaam geweest, bevond zich in den teein D 138, die in den afgeloopen friacht botsing is gekomen met den D-trein No. 10. Hij ligt thans met verschillende beenbreuken 'in het zidkénhuis te Hannover en deerne aan een journalist het volgende mede: Daar ik nuar Nederland wilde gaan, om de jubi leumfeesten bij te wonen, nam ik te Halle den trein D 138 naar Bentheim'. Do trein was niet sterk bezet ten wij konden het ons gemakkelijk maken in de derde klasse-afdeeling in den voorlaatsten wagen. Het .Was ongeveer half vjier, toen de D-trein een eind buiten Hannover plotseling bleef stilstaan. Het was een donkere nacht, en buiten kon men slechts eenig<( signaallichten in de verte zien. De trein had zoo ongeveer tien minuien'gestaan, toen plotseling alles oiflVer gewor- pend werd, waarop terstond jammerkreten werden ge- j noord. Een jongemün, die tegenover mij zat, was plot- seling verdwenen en net scheen of alles in elkaar werd 1 geschoven. Ik zelf had het gevoel, alsof ik! Onder een i frooten druk naar boven werd gedreven, om eert oogen- lik later weer haar benedon te vallen. Er lag ieen groote last op rfllj en ik voelde vreeselijké pijnen. Ik had 'het gevoel alsof ik zou sterven, doch een 'oogenbiik later kreeg ik weer lucht en begon om) 'hulp tefroepep. Achter mij lagen twee dooden, «en man en een vrouw, terwijl nog een man tusschen de deur beklemd was'ge raakt en luid om hulp riep. Hij jammerde: Ik: geloof <iat mijn vrouw dood' tel" Zelf bleef ik ook om hulp roepen. Eenige oogenblikken later kwam ik tot het bewustzijn, dat ik den linkerarm niet kon bewegen en toen ik mijn rechterhand naar vmijn hoofd bracht, voelde ik dat het bloed over mijn voorhoofd gutste. Toen daarop reizigers uit de an dere afdeelingen en spoorwegpersoneel naar ons toe kwamen, geloofde ik, dat de redding nabij was. Het scheen echter, alsof iedereen zijn hoofd kwijt was en niet wist waar men zou beginnen om hulp te verlee- nen. Men scheen' te gelooven, dat alle reizigers in on ze afdeeling doodt waren en stelde aanvankelijk geen pogingen in het werk om de puinhoopen te* doorzoe ken. Toen ik riep, dat ik nog leefde, begon men ein delijk den last, die op mij drukte, te verwijderen. Het scheen mij een eeuwigheid! toe, voordat ik bevrijd was. Na ongeveer één uur wachten kwamen de dok toren en verplegers opdagen, die terstond' flink aan pakten. Ik zelf werd in een auto naar Hannover ge bracht, waar mij een goede verpleging te beurt is gevallen. De vijf Nederlanders, die bij dit spoorwegongeluk zijn omgekomen, zijn allen herkend. EEN ONTPLOFFING VAN GRANATEN. Uit Madrid, 6 Sept. Een officieel communiqué meldt uit MeliUa, dat bij een ontploffing van granaten op den post 'Tyziazze een luitenant en een korporaal werden gedood en vijf soldaten gewond. De Spanjaarden sloegen een aanval van bandieten tegen Doar, in do buurt van Karoeszyade af. SPARTA I—SPOORVOGELS L Zondag ontvangt Sparta I bezoek van Spoorvogels I uit Haarlem. Spoorv'ogels 1 was vorige competitie kampioen H.V.B., en heeft in het zomerseizoen vriendschappelijk gespèeld o.a. tegen Ulysses uit Haarlem, waarvan met 3—2 gewonnen werd en tegen Helder I te Helder, welke wedstrijd, ook door hun eerste elftal gewonden werd' met 21. Zooals dus te begrijpen is, zal Sparta het niet tot een overwinning brengen kunnen, maar is het in ieder geval nog een heel mooie wedstrijd, die zeer zeker veel publiek trekken zal. Scheidsrechter is dit maal de heer Kaagman uit. Alkmaar, een zeer be kende N.H.V.B.-arbater, welke uitstekend voor zijn taak berekend is. De competitie van Sparta's elftallen is voor den N. H.V.B.: Sparta 1 2e klasse, Sparta 2 4e klasse. Beide elftallen krijgen ongeveer dezelfde wedstrijden van vorige jaar. Voor den W.F.VJB. wordt waarschijnlijk ingeschre ven met het 3e, 4e en 5e elftal elftal en ingedeeld als volgt: Sparta 3 eerste klasse, Sparta 4 tweede klasse, en Sparta 5 derde klasse. Voorts vestigen wij voor belanghebbenden, zijnde leveranciers van Sparta, auto-verhuurinrichtingen en donateurs op de elders in dit blad voorkomende ad vertentie van de voetbalvereeniging Sparta. GEMEENTE WIEKINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1923. Geboren: Cornelis, zoon van Nan Tijsen en Grietje Lont, Ondertrouwd: Jacob Dirk Sluis en Clasina Ruiten burg. Pieter Smit en Antje Lont Jan Bakker en Hii- gonda de Haan. Getrouwd: Simon de Jongh en Geertje Koora. El- bert Rotgans en Maartje Bakker. Jacob Dirk Sluis en Clasina Ruitenburg. Pieter Smit en Antje Lont, Jan Bakker en Hilgonda de Haan. Overleden: Dirk Klein, 22 jaar, zoon van wijlen Dirk Klein en Grietje Tijsen. Dirkje Theodora Har der, 27 jaar, weduwe van G. Rijkeboer. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 5 tot en toet 7 September 1923. GeborenDirk, zoon van Ar is Bakker en van; Antje Brommer. Overleden: 'Neeltje Bergman, oud 74 jaar, echtgen. van Weert Portegies. GEMEENTE WARMENFUIZEN. Ingeschreven over de maand Augustus 1923. Geboren: Klaas, zoon van Jan vlam' en van Grietje Koodijker. Adrianus, zoon van Bartholomeus van Duin en -Van Jacoba Groen. Klaas, zoon van Hendrik de I Vet en Trijntje Groot. Nicolaas Maria, zoon van Pieter Mosch en van Wilhelmina Hoebe. Cornelia Johanna, dochter van Jacob Mooij en van Johanna WilheJimina van Baar. i i OndertrouwdJacobus de Nijs, qud 24 jaar en Alida Pronk, oud 29 jaar. Lourens Theodorus van 't "Sant, oud 22 iaar en Johanna Anna Ldgthart, oud 22 jaar. Johannes Dekkér. oud 25 jaar en Hendrica van Daepen, oud 26 jaar. Johannes TesseLaar, oud 25 jaar en Maria Dekker; oud 22 iaar. GehuwdFloris Wezel, oud 23 jaar en Margaretha Houtkooper, oud 24 jaar. Jacobus AÊbertus Groothuizen, oud 24 jaar en Gatharina Berkhout, oud 23 jaar. Loureni Theodorus van 't Sant, oud 22 jaar en Johanna Anna Ligthart, oud 22 jaar. Jacobus de Nijs, oud 24 jaar en Alida Yh-onk, oud 29 jaar. Johannes Tesselaar, oud jaar en Maria Dekker, oud 22 jaar. Johannes( Dekker,, oud "25 jaar en Hendrica van Diepen, oud 26 jaar. Overlecien: Willem' Sevenhuijsen, oud 51 jaren, echt genoot van Trijntje Hoogvorst. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven over de maand Augustus 1923. - GeborenKlaas, zoon van Klaas Schoen en van Cornelia Evers. Agatha Gerarda, dochter van Nicolaas Jacobus Doodeman -en van Catnarina Groen. Albertus Johannes, zoon van Petrus Johannes Zijp en van Maria Stet. Jan, zoon van Jan Tuinman en van Guurtje Bies- boer. Adrianus Petrus, zoon van Petrus de Goede en van Anna Hermina Strooper. Margaretha Cornelia, doch ter van Jan Tromp ©n van Anna Maria Mooij'. Theodorus Petrus, zoon .van Jan Schouten en van Leentjö Schil der. Cornelis, zoon van Jacob Herm'annus le Fèvre en van Aaltje lindeboom'. Cornelis, zoon van Cornelis Bart en van Grietje Kieft. Johanna Agatha, dochter vaxi Adrianus "Oudhuis en van Maartje Mooij. Cornelia Ursula, dochter van Wouter Hoogland en van Adriana Oudeman. Petrus, zoon van Pieter Loos en van Helena Groot. Everardus Johannes, zoon van Johannes Simon Schouten en van Anna Klaver. Johannes, zoom van Antonius Vreeker en van Theodora de Boer. Gatha rina Afra, dochter van Jan van Stralen en van iElizabeth Blokdijk. Jacobus Gerardus Rosa, zoon van Gerardus johannes Nijman en van Dorothea Elisabeth Charlotte Bakker. Overleden: Jan Hovenier, oud 61 jaren, echtgenoote van Neeltje Stam. ling en in de speelplaats van Timmerman werd door gebracht. De motortocht werd daarna voortgezet over Alk maar, langs de ringvaart tot Broek en langs do dor pen,, en om ongeveer, 11 uur weer hij, de laadplaats arriveerde. Het was een gezeflig tochtje, dat naar men ons meedeeldej zoo mogelijk het volgend jaar, b.v. op den 1 Meidag, herhaald zal worden. Hoewel de kinderen juichende en zingende arri veerden, lijkt ons toch de tijd van aankomst te laat en komt het ons voor dat het beter is een volgende maal de reis iets te bekorten. ANNA PAULOWNA. Tijdens de Jubileumfeesten te dezer plaatse op 10 en 11 September wordt in den uitbaeldingswedstrijd onder meer voorgesteld: Huiszorg. Een vereeniging, die zich helaas nog niet in al ge- me ene belangstelling verheugt, doch zeker ver dient, ook in deze gemeente gegrondvest te worden. Zij stelt zich ten doel in die gezinnen, waar de vrouw des huizes door ziekte of andere ernstige, oor zaken niet in staat is hare zorgen aan het gezin te wijden, hulp te verleenen; hetzij' door verple*- ging of door verschillende werkzaamheden ten be hoeve van dat gezin te verrichten of elders te doen verrichten. Ziji let daarbij op religie noch inzichten, op armoe de noch welvaart. Een tweede verheffende taak dezer vereeniging is in die gezinnen die daaraan behoefte hebben, klee ding, dekking of voedsel te verschaffen. Breed, opge vat zou deze vereeniging willen voorkomen dat de huisvrouw, de»moedor, de gezinsverzorgster, zich de noodige rust moet ontzeggen en daardoor zich zelve en haar gezin benadeelt, ja dikwijls te gronde richt. Het huwelijksgeluk, dat door ziekte en zorgen maar al te vaak meer ondermijnd wordt dan noodig is, gaat soms totaal verloren, doordat gedurende korto ren of langoren tijd niet in de allerdringendste hulp op de meest noodige behoeften kan worden voorzien. Dit te voorkomen en daardoor personen en gezin nen moed en vertrouwen, werklust en levenslust te schenken, en bovenal onderlinge hulpvaardigheid aan te kweeken is het alleszins schoone doel dat de vereeniging beoogt. Het spreekt wel van zelf dat dit grootsche doel al leen dan te bereiken is als algemeene belangstelling en medewerking zoowel financieel als moreel gevon den wordt, bovendien velerlei arbeid alleen uit menschlievendheid verricht wordt. Om deze redenen dan ook willen wij op deze voor stelling in den stoet speciaal de aandacht vestigen, in het vertrouwen dat de op te richten vereeniging algemeene sympathie heeft en daarvan reeds tijdens het rondgaan in ruime mate blijk zal worden gege ven. „STEUNT HUISZORGl" Geopend van 's morgens 9 (of 's avonds 9 uur, ook Zondags. RUND VEETENTOONSTELLING DEN HAAG. Op de te Den Haag gehouden, rundveetentoonstel ling tijdens het landbouwhuiskundig congres, be haalde de heer Jb. Kaan Kz. te Wieringerwaard in de rubriek Melkgevende koeien, geb. voor 1 Oct. 1918 (zware grond) met Charlotte 3 een derdén prijs; in"- de rubriek Drachtige koeien, geb. voor 1 Oct. 1918 met Marie 2 een 2en prijs en met Maartje 14 *n 3en prijs. De heer N. Kaan Kz. behaalde in dezelfde ru briek met Maartje 31 een derden prijs. In de rubriek Melkgevende koeien, geb. na 1 Oct. (lichte grond), behaalde de heer Jb. Jimmink Dz. te Zijpe met! Jansje 5 een len prijs. ZUSTERHUIS OP OOST-JAVA. Te Magalan op Oost-Java is een Zusterhuis voor zieke militairen. Merkwaardig is het zéker, dat drie dames uit Hollands Noorden in dat Zusterhuis een betrekking bekleeden: Me{. P. Zondervan. geboren te Schagen, als hoofd der huishouding; Mej. G. Bogaard, geboren te Barsingerhorn, als pleegzuster; Mej. J. Brouwer, ge boren op Texel, mecfe ai? pleegzuster. OUDE NIEDORP. Vanwege het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin erde Oude Niedorp j.1. Woensdag feest. 's Middags werden door de schoolkinderen verschil- Zondag a 8. HET LEVEN IN DUITS C HL AND STEEDS DUUR- DER* Het rijksindexcijfer voor het levensonderhoud is voor de eerste week van September op 1.845.261 be paald. De vorige week bedroeg het 1.183.434. Er heeft dus een algemeene prijsverhooging van 55.6 pet. in een week plaats gehatd. Het gemiddelde index-cijfer voor Augustus bedroeg 586.045, dat voor Juli 37.651. In Augustus was het leven zonder, kleeding 508.631 maal waren de levensmiddelen 500.485 maal, was de klee ding 1.089.571 maal duurder dan voor den oorlog. ZUIDSCHARWOUDE. Voor den cursus In Vakonderwijs, afd. Langendijk, zijn 26 leerlingen voor den cursus 1923—*24 ingeschre ven, waarvan uit Oudkarspel 10, uit Noordscharwou- de 3, Zuidscharwoude 8 en Broek op Langendijk 5. LANGENDIJK. De Langendijker Motorclub ondernam Vrijdag 7 September een tocht naar Amsterdam ten bezoek aan de Jubileumfeesten LANGENDIJK. Aan 42 kinderen, van wie de ouders bezwaar had den hen aan de Oranjefeesten! te Noord- en Zuid scharwoude te laten deelnemen, is Donderdag een genoegelijken dag bereid. Per motorboot, die voor dit doel was afgehuurd, werd een reisje gemaakt door het Ambacht naar Schoórldam en vandaar naar Kamp, waar men om streeks 11 uur aankwam. Tot ongeveer drie uur hebben ze daar aan het strand doorgebracht en in ruime mate genoten van het pootjesbaden, waarvoor het water een zeer goede temperatuur had. Omstreeks vier uur was de motorboot weer terug te Schoorldam, van waar werd gewandeld naar Schoorl, waar tot ongeveer 7 uur aan de duinhel lende wedstrijden gehouden, met den volgenden uitslag: 1. Houtjesrapen, jongens van 5—9 .jaar, le pnis jacob van der Kuil, ,2e prijs Pieter Kuiper, 3e priji Jap Kooiman 2. Zakloopen, jongens van 3 en 9 jaar,: le jprijfc *Cor. Bakker, 2e prijs Pieter Mijts, 3e prijs Lourens Fijma. 3. Hoepelen met hindernissen, jongens van KL—13 jaar, le prijsNico Helleman, 2e prijs Cor. Beets, 3e> prijs Jacob'de Boer. v 4 4. Bal op ©en bordje, m'eisjes van 6—7 .jaar, le prijs Conïe Rootjes, 2e prijs Marie Kriller, 3e potijs Jan netje Mulder. 5. Bal over touw gooien, meisjes van 89 jaar, le prijs Gerda Woutman, 2e prijs Klara Bart, 3e prijs Corrie Rempt. 6. Prijsknippeh, meisjes van 10—13 jaar, le prijs Marie 'Bakker, 2e prijs Betje Hollenberg, 3e prijs Marie Groen. Deze wedstrijden, welke opgeluisterd werden dooi muziek, gegeven door Crescendo", muziekis bi] zooiets ten eene maal onmisbaar, hadden een heel aardig verloop. Hierna ging men in de heel aardig versierde kolfbaan van T. de Jong, en werden de prijzen uitgereikt uoor den Voorzitter der feestcommissie, den heer F. wout man. Deze heer was zijn taak waardig, elk kind kreeg een toespraak in 't kort. Met de kinderen werd gezongen en werden tij onthaald op koek en limonade. Ook werd het woord nog gevoerd door den Heer Burgemeester,! en werd aan leder kind vanwege het gemeentqbéstuur een gedenktplaat uitgereikt. 's Avonds werd mee feestgevierd door de grooten. Om acht uur werd de kolfbaan geheel gevuld, en werd £crst het woord gevoerd door aen begaafden spreker, den Voorzitter der Feestcommissie. Daarna sprak de Burgemeester een toepasselijk woord tot de feestvierenden. Vervolgens werd de avond voi- gebracht door voordrachten, zang en muziek, a,les ten beste gegeven door verschillende dames en heeren. Dat een en ander in den smaak viel, bewees wel de stilte en het daverend applaus dat hen ten deel vieï en er werd dan ook volop genoten. Diep in den nacht sloot Voorzitter, nadat de heet Liefhebber hem dank had gebracht voor zijn Jtidijg en ook tot de andere commissieleden en medewericênaen een woord van dank had gericht, met dank aan alten die dezen avond zoo gezellig nadden gemaakt, het ofricieele gedeelte en werd overgegaan tot dansen. Er kan gezegd worden dat Oude Niedorp waardig feest heeft gevierd. - HEERHUGOWAARD. Hier zal het Jubileumfeest worden gevierd op Woens dag 12 dezer. In hoofdzaak zal dit bestaan 'n.eeir^T?<w kinderfeest. Daartoe zal zich de schooljeugd te halt verzamelen op het sportterrein, dat versierd zal woraen. Daarna wordt een kleine optocht gehouden met muzieK. Bij terugkomst zal onder leiding van den heer binjewei door ongeveer, 500 kinderen de Wilhelmina-hymne van H. A. Maas worden gezongen, onder begeleiding van de Harmoniekapel. Vervolgend zullen allér .ei spelen!

Schager Courant | 1923 | | pagina 2