Burgerlijke Stand. tLiemengd Nieuws. opzichten, zelfs in gunstiger conditie te verhoeren. Nog deelt de minister mede, dat, ter juiste beoor deel ing van bijzondere plaatselijke toestanden en! om standigheden den betrokken inspecteurs is opgedra gen bij' elk onderzoek terzake overleg te plegen met dé plaatselijke autoriteiten alvorens desbetreffende voorstellen in te dienen. De minister vertrouwt, dat uit het voorgaande aan het bestuur der vereeniging duidelijk zal zijn ge worden, dat de bezorgdheid, welke in zijn brief tot uiting kwam, ongegrond mag worden geacht. DE DRUKTE TE AMSTERDAM TIJDENS DE FEEST DAGEN van 5 tot en met 8 September werden vervoerd, niet medegerekend de abonnements-passagiers, 1.974.259 passagiers, tegen 1.115.968 passagiers op de overeenkomstige dagen inde derde week van Augustus. ARRONDISS. RECHTBANK. Zitting van Dinsdag H September 1923. Uitspraken: Jansje Meijer, gedetineerd, landlooperij, 3 dagen hechtenis en 8 maanden opzending. Jan van Twuijver, gedetineerd, diefstal, 9 maan den gevang. Ger. Joh. Joz. van Haeren, Rqswyk, (ged.)^ dief stal, onderzoek niet volledig;, nadere instructie ge last. HOOGWOUD. Korfbal. U.D.I. 1—N.K.V., 5—2. Zondag 9 September j.1. gingen d^ U.D.l.'ers naar Nieuwe Niedorp om aldaar een vriendschap- pelijken wedstrijd te spelen tegen N.K.Y. Om kwart over twee fluit d'e scheidsrechter beide twaalftallen in het veld. Na een kwartier spelen geeft een N.K.V.-dame haar partij de leiding, al heel gauw zorgt een U.D.I.-heer voor den gelijk maker, daarna maakt een# der dames, nog een punt voor U.D.I. Rust gaat in met 21 voor U.D.I. Ging het spel voor rust vrijwel gelijk op, nu zijn de U.D.I.'ers steeds iets in de meerderheid en keeren tenslotte met een 5—2-overwinning huis waarts. 't Was een echt prettigen wedstrijd, welke werd begunstigd door prachtig zomerweer. De scheidsrechter, hoewel streng op loopen, leidde zeer goed. HOOGWOUD. Zondag a.s. zal U.D.I. haar eerste competitie wedstrijd spelen voor den Noordhollandschen Korf- balbond en wel tefren S.D.S. van Wërvershoof, een zwaren tegenstander. Door de H.S.V. is als herin nering aan dezen 'eersten competitie-wedstrijd een bronzen medaille uitgeloofd voor den winnaar. Hou je taai, U.D.I., juist niet om de medaille, maar.... Voor den aanvang van dezen wedstrijd zal U.D.I. II spelen, tegen N.K.V. II van Nieuwe Niedorp, en wel des morgens op het gemeentelijk sport terrein aldaar. PETTEN. Uitslag loting Nationale Militie: no. 1 J. Brou wer, no. 2 M. v. d. Vlies, no. 3 H. J. Rens, no. 4 W. Jonker, no. 5 J. Manten. NIEUWE NIEDORP. In een kort bericht deelden we reeds mede. dat door enkele ingezetenen het initiatief was genomen, om ook dit jaar nog een harddraverij te houden. Deze plannen hebben nu een vasteren vorm ge kregen. De handicap-draverij zal plaats vinden op de alleszins geschikte grasbaan van den heer Jb. Stammes, en is opengesteld voor geregistreerde en niet-geregistreerde paarden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit no. voorkomende. DIRKSHORN. Bij den .heer Rentenaar in de Woudmeer is een postduif gevangen, die met haar pootje verward zat in het ijzergaas van een heining. Gp een staartveer is gedrukt: K. C. de Buck, Vlissingen. Aan den rech terpoot zit een zilveren ringetje, waarop staat no. 22607 en *23, terwijl om den' linkerpoot een gummi- ringetje js aangebracht. Aan den eigenaar zal wor den bericht hoe ver zijn duifje is afgedwaald. SCHAGERBRUG. Men deelt ons mede, dat het aantal aangiftent voor de op Maandag 17 .September a.s. alhier te houden landbouwtentoonstelling, uitgaande van de afdeeling „Zijpe" van^de Holl. Mij. van Landbouw, veel groo- ter is. dan voorgaande jaren. Dit is zeer zeker een gevolg van de verhoogde prijzen, welke toegekend zullen worden. Moest het bestuur de laatste jaren den termijn voor aangifte steeds verlengen tot Don derdags vóór den tentoonstelhngsdag, dit jaar was dit niet noodig en kon de aangifte op den vastge- stelden dag worden gesloten. Het belooft een zeer mooien dag te worden en Dij, goed weer zal het zeer zeker een zeer drukken dag zijn. SCHAGERBRUG. Dit jaar voor het eerst zal op onze kennis, welke a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag gehouden zal wor den, een stoom-caroussel aanjvezig zijn, welke ge plaatst zal worden op het land van den heef .T. Ligt- hert, fgelegen aan den Schagerweg (dubbele buurt) alhier. NA JAARS- EN WINTER VERPLEGING VAN ZWAKKE KINDEREN. De vier- of vijf-maandelijksche seizoenverpleging in de Nederlandsche koioniehuizen loopt ten einde. Deze maand of begin October wordt het overgroot deel der tehuizen gesloten. Waarom toch eigenlijk? Doof de ervaring is bewezen, dat d'e najaars-, win ter- en voorjaarsverpleging even succesvol is, als die in tien zomer. t Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, een der meest gezaghebbende vereenigingen op gebied van verpleging van zwakke kinderen, heeft indertijd een ernstig onderzoek in gesteld! naar de meening der meest bevoegde perso nen op dit gebied. Het heeft die meeningen gelegd naast eigen studie en ervaring en het heeft toen door onweerlegbare uitspraken en ervaring aangetoond de zeer groote waarde der zoogenaamde winterver- pleging zoowel aan zee als in de bosschen. Relatief is het succes 's winters vaak grooter. Immers, al geeft de zomer meer zon en licht, des winters is het lot van het zwakke kind thuis in de meeste gevallen het zwaarst. Dan is het vaak opge borgen, hetzij in nette kamers, hetzij in bekrompen keukentjes en verstoken van licht, lucht en zonne schijn, de groote bronnen van levenskracht en le venslust. Waar aldus de groote waarde van z.g. winterver- pleging onomstootolijk vaststaat, daar is het zelfs verkwistend om de vele waardevolle gebouwen ten dienste van kinderherstel zes, zeven of soms acht maanden ongebruikt te laten. De Staten der provincie Noordholland zijn zóó over tuigd van het nut, dat zij het subsidie per kind en per dag van 1 October tot 1 Mei hebben verdriedub beld en op drie kwartjes hebben gesteld. Ik doe bij dezen wederom een beroep op de Ne derlandsche Pers om onderwijzers, artsen, ouders en uitzendende comitó's toe te roepen: Staakt des win ters uw arbeid niet, maar helpt de Nederlandsche Koloniehuizen bevolken ook in den winter; vanaf PDgeveer 1 October is overal plaats te vinden. A. C. BOS. Egmond aan Zee. KOLHORN. De kermis, Zondag alhier begonnen, kenmerkte zich dit jaar door .bijna alle gemis aan kramen, of kermisvermakelijkheden. Toch was er Zondag veel volk; voetbalwedstrijden, opgeluisterd' door de Har- moniekapol en 't mooie weder, was hiervan mede oorzaak. 's Avonds dans dn beide zalen1; dans- en kijkiustd- gen waren in groote getale opgekomen. 's Maandags was 'it bijzonder stil, in die polders werd gewerkt, want 't grootste deel van deni oogst stond nog te velde en 't was bijzonder gunstig weer. Dus waar 't van komen moot ging voor. "s Avonds was 't Dij! (Buis tooneelvoorstelling #van het Kleine Tooneel van Noordscharwoudie on' bij Jonkor concert van de Harmonie alhier met ter afwisseling een va- riëtégezelschap Te veel van 't goede werd algemeen gedaclit en toch niet. 'De zaai Buis iwtys flink bezet en de zaal Jonker overvol. Door Het Kleine Tooneel van Noordscharwoude werd opgevoerd 't blijspel in 3 bedrijven van P. Deutek<yn, „Armoede zoekt Uit vluchten." Voor de 26ste maal werd dioor dit bekroon de gezelschap dit stuk opgevoerd en wat was het weer mooi! Wat een goéde keuze met het oog op een kermispubliek; wat is er door allen herhaaldelijk en hartelijk gelachen. Wat is er van 't mooie spel geno- tenl We hopen' op een wederzien van dit gezelschap, bijv. met Sonna of de Violiers. En ook in de zaal Jonker was men genoegelijk bij een; de muziek was opwekkend, humoristische en zangvoordrachten sloegen in, acrobatische toeren werden bewonderd, men had ook hier volop genoe gen. In beide zalen een recht gezellig bal, na. Dinsdags is 't zoo stilalles is te feestten! naar Anna Paulowooa en Wiorin gervvaanimaar vanavond de Wierirtger bioscoop bij' Buis. Hieromtrent later. GEEN VERHEFFING IN DEN ADELSTAND. Naar Het Vaderl. verneemt, is er indertijd wel sprake van geweest, een aantal mannen van ver- dienaie in den adelstand te verheffen - naar aan leiding van een paai* aanvragen - - maar is or be sloten, niet af te wijken van den regel, die is, dat alleen families die, naar de gestelde regelen, hun pratrieische afkomst bewijzen, in den adelstand; kun nen worden opgeribmen. HET POLITIESCHANDAAL IN INDIë. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de hoocWop- ziener Kelder gisteravond gearresteerd is. Hij heeft in anderhalf jaar ruim tien mille overgelegd. ZUIDSCHA RW OUDE. Bij den aanvang van den nieuwen cursus der Hoogere Handelsschool te Alkmaar is door geen der 3 leerlingen uit onze gemeente meer verdere toelating verzocht. Een er van is noodgedwongen, met opoffering van groote kosten, naar de Han delsschool te Helder geg aan, welke gemeente geen garantieverklaring eiseht. De twee andere hebben de studie gestaakt. LANGENDIJK. De vorige week werden van Langendjjk 133 wagons groenten verzonden, waarvan 91 uit Broek en 42 uit Noord-Scharwoude. LANGENDIJK. De Lagendijker Groenten Centrale zal met een uitgelezen inzending groenten deelnemen aan de Internationale Tuinbouwtentoonstelling te Am sterdam. We vernemen, dat niet minder dan 7 iizeren vletjes voor dat doel in gereedheid worden gebracht. Den heer D. Goed van de bekende'schui tenmakerij te Zuidscharwoude, is dit werk opge dragen. PETTEN. De heer J. Kujjper, opzichter bij de Rijkszee wering alhier, is met ingang van 1 October be noemd als Rjiksopzichter te Maastricht. stronken, waarvan de kool is afgesneden in den herfst worden aangetast. De besmetting der planten heeft plaats in den bodem. In de zieke deelen vormen zich sporen (zaden) en worden de zieke organen niet zorg vuldig uit den grond verwijderd, dan komen ae sporen na rotting in den bodem terecht, waar zij zonder verlies van kiemkracht meerdere jaren kun nen blijven rusten en dus geruimen tijd een bron van besmetting vormen, 't Is een in de practijk algemeen feit, dat men het zekerst ziektevry'e kool kan telen op land, dat voor het eerst voor de kool cultuur in gebruik wordt genomen, terwijl de ziekte telkenjaro toeneemt bij herhaalden verbouw van kool, rapen, enz. op de zelfde plek gronds. Op vele plaatsen aan den Langendijk evenwel, treedt, de ziekte het hevigst op nieuw land op, om bij voort gezette cultuur, ook van kool, af te nemen. Dit staat in verband met den aan den Langendijk ge bruikelijke bemesting met slootbagger, die bestand- deelen schijnt te bevatten, welke de ontwikkeling- der zwam tegenhoudt. Sterke bemesting met dier lijken mest en een hoog stikstofgehalte van den grond, wérken het optreden van de kwaal in de hand. Als voorbehoed- en bestrijdingsmiddelen kunnen we noemen: De aangetaste planten zorgvuldig uit den grond nemen, zoodat geen zieke deelen daarin achter blijven. Dit geschiedt dikwijls inliet of te ruw. Noch op de mestvaalt, noch op den comnost- hoop hooren de zieke planten of stronken thuis. Verbranden of met veel ongebluschte kalk diep begraven zijn een paar afdoende middelen om de sporen te aooden. 2. Alle wilde kruisbloemige on kruiden, (herik, herderstaschje, wilde mosterd) in den omtrek van het koolpérceel uitroeien en ver nietigen. 3. Verdachte planten bij het uitpoten in het vuur werpen. 4. Het regelmatig om de 4 of 5 jaar toedienen van een flinke gift gemalen on gebluschte kalk van 15-20 Kg. p. are in den herfst of van stoffijn gebluschte kalk (2024 Kg. per are). Het bemesten met uitsluitend kunstmest. 5. Het toepassen van vruchtwiseling door vermijding van den teelt van kruisbloemige gewassen op besmette gronden. 6. Het zeer diep omwerken van den grond, waardoor de sporen naar de onderste lagen gebracht worden, waar ze geen schade kunnen doen. Wie deelt zjjn ervaring inzake knolvoet eens mede? De Controleur bij den Plantenziek- tenkundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. ZWARE BRAND TE STEIN. Uit Maastricht, 11 Sept. Hedennacht zijn te Stein vier woonhuizen verbrand, waardoor zes gezin nen' dakloos zijn. geworden. Ook eenig vee is in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand! is onbekend. De huizen werden bewoond' door de famfc-1 lies Smeet*, Van Mul ken en Jotiem Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DE GEZONKEN BAGGERMOLEN. Uit Urk, 4 Sept. Te Urk is aangebracht het lijk van en der verongelukte opvarenden van den bag.- germolen die olanga op de Zuiderzee is vergaan. j Zaterdagavond is ook een lijk aangebracht. Beide lijken zijn door rLaastbestaan.den herkend. Zij' zijn; van den moienhaas en den machinist. LOUIS BOUWMEESTER. Volgens de uitspraak van den bohandelenden ge-j neesheer is de toestand van den heer Louis Bouw meester zeer goed'; er behoeft, voor zoover thans kan worden beoordeeld, voor den grooten artist geen zorg te worden gekoesterd. Zijn borst geneest normaal, de wond in zijn linkerbeen is reeds dicht en het onderzoek met het Röntgen-toestel heeft - doen zien, dat de breuk zich heel gunstig zet. De patiënt is op gewekt en spreekt nu reeds over een na zijn herstel te maken groote tournee door ons land. VERDRONKEN. Maandagmiddag is in Leiden in den Heerensingel een vierjarig knaapje, dat alleen uit de fröbelschool naar huis gipg, in het water geraakt en verdronken. De moeder van het kind wordt, tia een operatie te hebben ondergaan, in het Academisch Ziekenhuis verpleegd, de vader, die het jongetje uit school zou halen, vergat zich in de kroeg en liet den kleine met dit noodlottig gevolg aan zijn lot over. DE GOEDE KAMÉR. Een nijvere huisvrouw te Naarden bezit een goede kamer, een kamer die, volgens oude-huisvrouwelij ke gewoonte, te goed is om te bewonen. Dezer dagen even hier binnengaand, trof ze niet de stille, stof fige rust die gemeenlijk in „goede kamers" heerscht, doch vloer, meubels, tapijt en gordijnen waren in onafgebroken, krioelende beweging. Millioenen vlie gende mieren hadden de geheele kamer veroverd en in donkerbruine kleur gezet. De huisvrouw zelve stond een oog.enbïik l»ewegingloo3 doch kreeg spoe dig haar bezinning terug. Ze vloog naar het kippon- hok en sloot haar kloek met tienkuikens in dtj ka mer op. Binnen oen uur had! dit reinigingsmiddel zulk een uitwerking, dat een kan petroleum voldoen de was voor de „nabehandeling". VALSCHE BANKBILJETTEN. Er zijn vaJsche bankbiljetten van f10 in omloop, welke o.a. de volgende kenmerken dragen, die tot onderkenning, van deze biljetten van de echte kun nen leiden: le. de serieletters C.F.; 2e. de datum .18 November 1921; 3e. de vaalroodeondergrond van de voorzijde; 4e. de poovere druk; 5e. de figuurtjes aan weerszijden van den slin ger, welke door den balk tusschen de woorden „Ar beid" en „Welvaart" loopt, vertoonen een sterke af wijking van die op de echte biljetten; 6e. de gelaatsuitdrukking van de mannenfiguur wijkt belangrijk af van die op de echte biljetten. PLANTENZIEKTENLEER. KNOLVOET. De oorzaak van deze algemeen verbreide ziekte is een slijmzwam. Zij tast de wortels der kool- planten (bloemkool, sluitkool, spruitkool, enz.) der rapen, (koolraap, Meiraap) en tal van kruisbloe- migen, o.a. violier, muurbloem, enz. aan. De ziekte openbaart zich, doordat aan de wortels van ge noemde planten kleinere en grootere opzwellingen, knobbels of uitwassen ontstaan, die spoedig bruin, later zwart worden en vooral bij vochtig weer snel in een rottende massa overgaan, die een on- aangenamen reuk verspreidt. De rotting begint gewoonlijk aan de onderste deelen en zetizich naar boven toe voort. Meer malen treedt tengevolge der ziekte een eigenaardige, handvorraijjp verdikking van de wortels op, wat voor de Belgen aanleiding is geweest te spreken van ..vingerziekte". Zijn aan vankelijk de aangetaste planten niet van gezonde te önderscheiden,. weldra verwelken de bladeren bi? zonnig weer, gevolgd door een wederoprichten gedurende den nacht. Haar kleur is blauwachtig groen. Jongere planten hebben meer van de ziekte te lijden dan de oudere, maar ook deze blijven er niet geheel vrij van. Het komt zelfs voor, dat GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1923. Geboren: Nikolaas, zoon van Gerrit de Geus en Maantje Hoogendijk. Johannes Nikolaas, zoon van Otto Koning en Johanna Hubertina Bosch. Wicher, zoon van Albertus Blaauboer en: Annigje Beens. Gehuwd!: Jan Jacohus van Groos en Maa*tha Susan- na de Haan. Gerrit Leijen eni Hplena Klapmuts. Overleden: Trijntje Schager, oud 41 jaar, echtge noot© van Jan Schermer. Ariaantje Brugman, oud 70 jaren, echtgenoote van Comelis Speets. Klasina Slot, oud 70 jaar, weduwe van Dirk Keesman, Grietje van Velzen, oud 47 jaar, echtgenoot© van Jacob Wit- GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1923. j Geboren: Fokke Gerben, zoon van Wytez del Hoog1 en van Boeckelina Jacoba Haak. Catharina, dochter van Nikolaas Stammes en van Catharina Buiten Gehuwd: Pieter Meuleveld, 31 jaren, en Grietje' Langedijk. 39 jaren. Ondertrouwd: Jan Hart, 30 jaren, en Bethje Wage- maker te Wieringen, 25 jaren. Overleden: Geene. EEN JUIST WOORD. Ui Parijs aan d'e Telegraaf: Hossen ze hier ook, vroeg ik mijn vriend! Panita- pape. 'Ossen, qu'est ce que c'est qua ?a? vroeg hiji op zijn beunt. 1'k keek hem een oogenhlik verbouwereerd aan. Ossen? -herhaalde ik. Nu gaat me een licht op! Gut, wat stom, zei ik. Nu ben ik er in eens achter. Waaratje. Hossen moet van ossen komen. Natuur lijk! Heb je wel eens een juffrouw zien hossen? Let op het moevemen-t naturel. Is het niet net precies op een o,s? De hangende, schokkende kop, de tong uit den hek, de opengesperde neusgaten* de wezenlooze bbk, de kwabbende vleezigbeid, het sjokkende ach- Teriijf en het zelfdie geloei. Woord'-afleiding is toch maai- een mooi ding Waar heb je het over? vroeg Pantapape. Over de nationaalste aller bewegingen, zei ik, de kunst van bet hossen. Hoe kan jullie hier den veertienden Juli vieren zonder te hossen! Wat doen jullie dan? Op veertien Juli? Ik begrijp je. Dan danst die jeugd. En de oudjes? Die kijken er naar of wandelen. Wat een kouwe lol, zei ik. En als de boel is af gezet? Als niemand meer voor- of achteruit kan? Be gin jullie er dan op te ranselen? Wijl zorgen dat het' niet te vol' wordt. Wij ver spreiden de nienschen die van achteren willen op dringen. Die hebben de ruimte. Da's gek, zei ik. Wij1 doen heft net anders om. Wij verspreiden de menschen die voorop staan. Maar die kunnen zich niet bewegen, zei Pania- pape. Dat ite juist d'e truc, zei ik. Wij slaan ze tegen den grond, Dat geeft ruimte en lucht en de anderen gaan er boven op staan. Een eigenaardige gewoonte, zei ie. Dat doen we ook alleen bij feestelijke gelegen heden, op verjaar- en jubeldagen van het' vorsten huis of bij koninklijke begrafenissen. Dus als bij- jullie een flesch vol is, sla jullie er met geweld de kurk in zonder er eerst wat uit te gie ten? Dan barst ie toch, zei Pantapape wijsgeerig, Jawel, zei ik, maar onze hoofden zijn hard en de politie moet op zulke moeilijke dagen toch ook1 een verzetje hebben. Maar als je ooit op eqn nationale feestdag in Holland! mocht zijn, zet dan je stalen poi- lu-helm op. Je zal er mem* jMezier van hebben dan je er ooit in de loopgraven van haid OVER DE AARDBEVING IN JAPAN. Het oordeel van een deskundige. Een lezer, kort geleden, na een verblijf van vele jaren uit Japan teruggekeerd, schrijft aan het Hbld.: De slag is voor Japan zwaar, zooals uit nog da gelijks binnenkomende berichten blijkt, doch het groote gevaar voor. Japan schuilt niet zoozeer in de aangerichte schade, als wel in ondoordachte artike len, zooals» de „Manchester Guardian" publiceerde, of overijlde berichten als geseind werden door de „Osaka Mainichi". Het is een groote 'onhandigheid van den correspondent van diit laatste blad geweest, om te telegrafeeren, dat de ramp Japan van een belangrijke tot een onbelangrijke mogendheid zou te rugbrengen. Dergelijke roekelooze uitingen schaden Japan's positie en credietwaardigheid meer dan de catastrophe kan doen. De Japansche regeering heeft thans llen wijzen maatregel genomen om het seinen in code te verbieden, waardoor de verspreiding van overdreven geruchten ten deele wordt tegengegaan. De artikelen van de „Manchester Guardian" zijn daarom minder wei-doordacht, omdat daarin blijk wordt gegeven van een volslagen wegcijferen van de Japansche psyche. Een Japanner laat het hoofd niet zakken, ook al heeft hij tegenslagen waarvan een Westerling zich niet spoedig herstelt. Zij, de Japanners, pakken aan, onmiddellijk; hebben hun glimlach niet verloren. Als typisch voorbeeld moge dienen wat ruim vijf jaar geleden in Kobe gebeurde. De wereldfirma Su- ziki werd ervan beschuldigd, de prijzen van rijst te hebben opgedreven. Het volk kwam in opstand en stak de kantoorgebouwen van Suzuki in brand. Dit gebeurde tegen den avond. Den volgenden morgen ging ik er op uit om de chefs volgens Japansche ge woonte te condoleeren. Het kantooi' was tot den grond afgebrand maar ik werd verwezen naar een klein straatje. Suzuki had daar verscheidene huisjes gehuurd, de "bewoners elders onder dak gebracht en boven iedere deu» hing een bordje „Export dept" etc. De heeren waren dien morgen weer voor zaken to spreken en de chef ontving mij lachend. Een week daarna was-een 'houten kantoor gebouwd', waarin het personeel van eenige honderden volledig geïnstal leerd was. Men moet zich eerst een duidelijk beeld kunnen vormen van de psychische gesteldheid der Japanners, alvorens zich aan voorspellingen te wagen omtrent de gevolgen, die eem ramp als de onderhavige op Japan zal hebben-. Komen wij nu tot de economibche ontwrichting, dan mag deze niet onderschat worden, maar ze kei- zal zij het land niet vele jaren achteruit zetten. Yo- kohama is verwoest en daarmede is oen onmiddel lijk verlies va.n groote bedragen niet te ontkennen. Echter bedenke men, dat Yokohama geen handels centrum was en min of meer als een doode stad kon worden gerekend. De handel van Yokohama kan betrekkelijk gemakkelijk worden overgebracht naar Kobe en Osaka, zoodat de verwoestingen in Yoko hama wel een direct verlies zijn doch groote gevolgen voor de toekomst meebrengen. Wat zijde betreft, al is een gedeelte der voorraden verbrand, de fabrieken, die zich in provincies bevin den waar. weinig of geen schade is aangericht Fukiu etc.kunnen blijven doorwerken. Een ge deelte van het verlies door vernietiging der voorra den wordt goed gemaakt uit een zooveel hoogeren prijs, die bedongen kan worden voor alles wat aan ruwe zijde van den nieuwen oogst is overgebleven. De katoen-industrie kaai weinig geleden hebben, omdat de céntra zich in het Osaka- en Nagoya- district bevinden. In het TokyoZ-idistrict is één groote spinnerij en verder kleinere weverijen, welke laatste geen overwegende rol spelen. De wol-industrie is iets sterker vertegenwoordigd in het Tokoye rayon. Het bij- de wederopbouwing voorname artikel ce ment wordt in Osaka, alsook in het Zuid-Westen van Japan gemaakt en een eventueele verwoesting der groote Asano fabrieken nabij Tokio maken het waarschijnlijk nog niet noodzakelijk, dat Japan ce ment behoeft te importeeren. Resumeerend wil het mij voorkomen, dat de ont wrichting in de naaste toekomst groot zal zijn, doch dat Japan de economische verliezen betrekkelijk spoedig te boven zal komen en dat Japan's gewjcht in de politieke schaal weinig zal verminderen. HONGERENDE GELEERDEN. Dr. James Southall, professor aan de Columbia- universifceit te New York, die van een inspectiereis in Duitschland is teruggekeerd, zeide bij zijn aan komst tot de hem wachtende journalisten: „Ik ben in minstens vijf en twintig huizen van mannen in Duitschland geweest, wier namen op velerlei wetnschappelijk gebied beroemd zijn in de gansche wereld en bij allen heb ik dén yreeselijkstcn nood en het bitterste gebrek aan voedingsmiddelen en de hoodzakeliikste levensbehoeften aangetroffen. Er was onder deze geleerden en natuurvorschers niet een, die de middelen bezat om ook maar een keer per dag een voldoenden maaltijd te gebrui ken. Vele Duitsche geleerden worden letterlijk door honger bedreigd; hun hoofdmaaltijd bevat bij lange na niet zooveel voedingsstoffen als de doorsnee- Amerikaan voor zijn ontbijt gebruikt. Ik beweer niet te veel, als ik zeg, dat de honger de Duitsche wetenschap overvallen heeft. Prof. Southall heeft het initiatief genomen tot een inzameling voor de Duitsche geleerden. VIJr ARBEIDERS DOOR GLOEIEND METAAL GEDOOD. De „Daily Mail" meldt het# volgende tragische ongeval. Op de terreinen der firma Dorman, Long en Co. te Ackham is Zaterdag een lading van 50 ton gesmolten metaal naar beneden gevallen, waarbij acht arbeiders deerlijk gewond werden. Vijf hunner zijn inmiddels reeds overleden. Het gloeiende metaal werd van den eenen oven naar een andere overgebracht, toen een staaldraad tusschen de hijschkraan en den draagbak doorbrak en de gesmolten massa naar beneden viel. Acht lieden aie in de omgeving werkten, werden door het gloeiende metaal getroffen, waardoor hun klee- ren vlamvatten en zij hevige brandwonden op liepen. HET EINDE VAN HET LIJDELIJK VERZET? Uit Parijs, 11 September. L'Oeuvre verneemt uit Brussel: In den loop van dieze week, misschien reeds vandaag, Dinsdag, zullen de Duitsche zaakge lastigden te Parijs en te Brussel aan d'e Fransche en aan de Belgische regeering een nota overhandigen betreffende de vergoeding en het staken van het lij delijk verzet. In goedingelichte kringen wordt gezegd, dat Stresemann reeds verscheiden dagen „praat met den Belgischen gezant te Berlijn. Het optimisme van sommige Engelsche bladen, welker berichten uit Berlijn en Parijs zouden, doen denken, dat het Ruhrconflict reeds een nieuwe fase is ingetreden en dat directe onderhandelingen on middellijk voor de deur staan, wordt niet overal Sedeeld, wat o.a. blijkt uit de Mark-noteering op e Londensche beurs. In officieele kringen blijft men over deze berichten het stilzwijgen bewaren, Hetgeen, bij de afwezigheid' van Baldwin en ver schillende andere hopfdpersonen uit het kabinet, niet te verwonderen is. Als Duitschland door eco nomische en financieele overwegingen gedwopgen wordt het hoofd in den schoot te leggen en de directe onderhandelingen met Parijs aan te biecren, die Poincaré steeds als voorwaarde heeft gesteld, komt Engeland in een Vrij lastig parket. Immers deze onderwerping moet worden beschouwd als een gevolg van de Ruhrbezetting, waarvan Engeland niet wil weten, terwijl het dan toch de vruchten zou plukken van het doortasten der Franschen. Uit Brussel wordt gemeldt aan de Telegraaf: Op het ministerie van Buitenlandsche Zaken is thans officieel verklaard, dat_ sinds Zaterdag de Duitsche rijkskanselier verschillende gesprokken heeft gevoerd met de Margerie en graat del la Faille, resp. den Franschen en den Belgischen gezant te Berlyn, teneinde tegenover hen uiting ce geven aan zijn wensch en met de Iranschen en Belgen tot een accoord te komen rnet betrekking tot de Roer-bezetting en de kwestie der schade- loosstelling. Eveneens heeft hq een uiteenzetting gegeven van de binnenlandsche moeilijkheden, die nii to overwinnen zal hebben bij de vervulling^ van deze taak. Graaf delïa Faille neeft de Belgische regeering onmiddellijk in kennis gesteld van de door Stresemann afgelegde verklaringen. Het spreekt vanzelf, dat deze besprekingen moe ten leiden tot formeele en op schrift gestelde voorstellen van de zijde der Duitsche regeering. Zoowel te Parijs als te Brussel, hoopt men, dat deze voorstellen binnenkort zullen worden over handigd. De door ons verkregen inlichtingen wetti gen een dergelijke hoop. In de nieuwe Duitsche voorstellen zou m net bijzonder do opheffing van het lijdelijk verzot worden aangekondigd, terwijl verder seneuse ga ranties zouden worden aangeboden. In officieele kringen te Brussel is de stemming optimistisch. EEN VORSTELIJKE VERLOVING TE WACHTEN? Naar uit Rome gemeld wordt, is het Belgische koninklijke paar te Genua aangekomen en zal het morgen het Italiaansche koninklijke paar ontmoeten. Men spreekt van een verloving van den Belgischen kroonprins met een Italiaansche prinses.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2