ïSiruierUaudsch Niéuws. N.V. „DE TIJDGEEST" hun eigen land aloóhts noode werkten, soa men nu verwachten, dat zy dit wel zouden doen voor een vreemdon, minstens even of nog erger "kaïpitalisti- schen staat en dit terwille van de uitvoering van een vredesverdrag, waarvan geen enkele der „In- ternationalös" iets wil weten. Dit was natuurlijk uitgesloten. Zoodra de Berlynsohe regeering te hulp kwam met steungeld, sprak het van zelf, dat er eerst recht niet aan werd gedacht af te dalen in do innnen on zoodoende wertf, wat oorspronkelijk bedriegoliik voel leek op een gewone staking, een nationale betooging, zoolang hot stoungeld toerei kend was. Nu dit niet meer strekt en nu de gewone levensbehoeften niet meer kunnen worden gekocht, komt het einde. Het is echter zeer de vraag of een stopzetten van de ondersteuning het resul taat zou nebben, dat Frankrijk van zulk een Duitschen maatregel hoopt. N.l. of de werklieden dan bereid zullen zijn goedschiks bet werk te her vatten of alles glad zal verloopen. Er schijnt zeer veel kans te bestaan, dat het groote verschil tus- v schen den toestand van 'thans en die na staking der hulpactie, voornamelijk zal bestaan in ongere geldheden en communistische^ actie. Of wat dan tegenwoordig vooral in Duitschland daaronder wordt verstaan. Deze aangelegenheid heeft echter ook een inter nationaal aspect van 'niet geringe beteekenis. Gesteld n.l., dat Frankrijk er in slaagt defn tegen stand te breken, zoodat ae Roerbezetting achteraf blijkt toch wel een productief pand te zijn geweest; wat wordt dan de positie- der landen, die deze bezetting hebben afgekeurd? Speciaal die van En geland? Zieluor een vraag, die alleszins overweging ver- dient. Engeland heeft er zich steeds tegen verzet, dat er toepassing zou worden gegeven aan het destijds tt Spa vastgelegde principe van het nemen van territoriale panden, Engeland was overtuigd, dat de occupatie practisch niets zou opbrengen. Het hield zich neutraal en keurde op allerlei wijze den Franschen maatregel af. Zoo zelfs, dat het her haaldelijk den schijn had, alsof de Entente aan de regeering te Londen minder waard was. dan de bestrijding der economische ongerechtigheid, die zij Frankrijk zag plegen. Als nu Frankrijk wint, als het den tegenstand breekt en werkelijk uit het Roergebied de economische voordeelen gaat trekken, die het zich beloofde, ligt het in den aard der din gen, dat de capitulatie van Duitsohland ook ten goede zal komer. aan de andere internationale schuldeischers van Duitschland. Immers er bestaat nog steeds een onderling vastgesteld schema der verdeeling van leveranties en betalingen. In den tijd der bezetting beeft Frankrijk evenwel niets, gekregen, dan wat het wist te nemen: de steenkool- en cokesvoorraden bij de mijnen, de geldvoorraden bij de banken en de geldtransporten voor de stakers enz. bestemd. Wel hebben de Fran schen hun troepen beschikbaar gesteld en andere offer9 gebracht, waarvan het zeer de vraag is in hoeverre zij een equivalent vinden in wat hun hand vond om mee te nemen Hoe kan nu Engeland in goede trouw gaan mede- deelen, in wat door de afgekeurde Fransche maat regelen van Duitschland zal worden verkregen? Het spreekt bijna van zelf, dat Poincaré voor het deelen begint, zal komen met zijn deurwaarders- nota: „voor ÜEd. geëxecuteerd, een onwillig cre diteur, kosten van beslaglegging..;, kosten van be waarderkosten van uitwinningenz., enz., een bedrag, hetwelk Parijs ongetwijfeld zal wen- schen afgetrokken te zien voor de opbrengst van het beslag wordt gedeeld. Waar nu Engeland in tegenoverstelling met Frankrijk van meening i9, dat de betaalkracht van Duitschland zeer begrensd is en door de occupatie nog is verminderd, zal het natuurlijk niet aan gaan, 'dit bedrag op Duitsehe rekening te stellen en dan daarna net bedrag te eisohen, dat aan de Entente uit hoofde der schadevergoeding zal blij ken toe te komen. Van Franseh standpunt, zal het dus noodzakelijk zijn, dat Engeland zijn portie aan de occupatie af zonderlek uit eigen zak betaalt, dan wel .van een belangrijk deel van hetgeen Groot Britannië uit de schadeloosstelling zou verkrijgen, afstand doet ten behoeve van Frankrijk. Een "keuze, waarvoor. Londen vermoedelijk wei nig zal gevoelen, doch waarin van Fran3ch stand punt geen verandering ia t.«e te laten. Men ziet het: zelfs met een beëindiging van het passief verzet is men nog lang niet aan het einde der moeilijkheden. UITKIJK. WIERIN OERWAARD Het weer i9 je koopmail, schreven, we onlangs in een voorlooplg bericht over <ie komende jubileumr fee9ten en wanneer we dan reeds dagen van t.e voren zien hoeveel werk er gemaakt wordt om Wieringer- waard een feestelijk aanzien te geven, en daarbij dikwijls de verzachting hoorden: „Als 't nu maar mooi weer isl" kunnen we ons voorstollen, dat ieder' een blij gestemd was toen het Dinsdagmorgen (den len feestdag) heerlijk lekker weer was. 's Morgens 8.45 u. hoorden we als begin de klok luiden, waarna te ruim 9 uur voor het kerkgebouw en bij: de woning van den Burgemeester het eerste muzieknummer weerklonk. U moet, nl, weten, dat \oor deze twee dagen de Kleine Kapel van Noord- scharwoude zou zorgen dat de vroolijkheid er in bleef. Om halftien werden de deuren van het kerkgebouw geopend en ten 10 uur was deze geheel gevuld! tot in de uiterste hoekjes. Da. E. K. Groeneveld heeft, na dat door de zamgvereenlging „Apollo" onder leiding van mej. Sluis van Bansingerhora een lied1: „Ave Ve- rum" van W. A. Mozart, werd gezongen, eon Herden kingsrede uitgesproken. Als uitgangspunt had Z. Eorw. daarvoor gekozen de woorden: Blffcf een, Blijf een, Mijn Vaderland. Blijf een en ongeschonden. Dit was een mooie redo,welke met algeheel© aandacht werd gevolgd en die ongeveer 20 minuten' tijd in be slag nam. Veel langer mocht het ook niet) zijn, want er moest nog moer gebeuren. Apollo: zong daarna nog „Morgenhymme" van N. W. Gade, terwijl die'heer Van llarn met zijn, kinderkoor ten gehoor© bracht 't Wil- helmus van Nassauwe en „Wilt heden nu treden". Zoc'n kinderkoortje is en blijft toch altijd' aardig. Ze j verwierven dan ook een dankbaar applhus. Ook werd1 't woord gevoerd door den Eere-voorzit- ter, Burgmeester Haringbuizen, -die o.m. de instem ming verzocht om een telegram aan H.M. do Konin gin te zenden. Dit luidde als volgt: Hare Majesteit de Koningin De burgerij van Wieringervvaard1 in een tweedaagse!) j feest bijeen, wenscht Uwe Majesteit eerbiedig geluk I met jubileum, brengt U hulde en betuigt dank voor Uwe 25rjarige regeeringi. De Burgemeester C. Hariztg- huizen. Dr. Schrödèr verkreeg hierna even 'tl woord om, na mens het Hoofdcomité een woord1 van diank te richr ten tot het Kerkbestuur voor het afstaan van het I kerkgebouw, en stelde voor, als blijk van waardee- ring een kleine offer te brengen als bijdrage in de restauratiekosten der kerk. Hij- zelf, met zijn twee*- lingbroeder, dén heer Limpers, zouderfr bij! 'tl verlaten j der kerk voor dat doel aan den ingang gaan staan Vanuit de kerk werden de Eereleden en Hoofdco- mité met hunne dames, beneven® den onmisharen adviseur door den heer Burgemeester, ten zijnen hui ze genoodigd om gezamenlijk! een glas wijn te drin ken. Hier werd door Z.Ed. gememoreerd, hoe men er I toe gekomen was om hier feest te -.deren, hoe de voor bereiding was geweest en sprak den wensch uit, dat we in deze gemeente allen één zouden gevoelen» en verder, dat we deze beide dagen los en ongedwongen zouden feestvieren. Dr. Schrödèr. bracht hulde en dank aan den Burge meester. Middelerwijl' was er reeds een optocht van kinde ren in elkander gezet die, begeleid, door de opge wekte muziek een wandeling maakten door het dorp met eindpunt het feestterrein, welwillend door den heer A. D. Sleutel ter beschikking gesteld. Hier werd een begin gemaakt met verschillende kinderspelen, waarvan de uitslag was als volgt!: a. Houtjesvapen door jongens en meisjes van 6 en 7 jaar. 36 deelnemers: le prijs Siroon Smit; 2e prijs Dirk Haker; ,3e prijs Aléwijn Bijpost; 4e prijs 'Sietlse Noppert; 5e prijs Johan Slooves; 6e prijs Christientje Re zei man. b. Slofloopen, jongens 810 paar. 18 deelnemers: le prijs ,T. Slikker; 2e prijs D. Doorn; 3e prijs Paul Nop pert; 4e prijs H. Dutter. c. Balloopen, meisjes F10 jaar: 21 deelneemsters: le prijs lïarmke Buffer; 2e prijs Maartje Rezelman; 3e prijs Gr© Doom. d. Sprietloopen en zeiükruipenjongens 11 jaar en ouder; 25 deelnemers: le prijis Nio. Kaan; 2e prijs Jan Braaf; 3e prijs Hans Voorthuizen. e. Touwspringen eni draad' door naald, meisjes 11 jaar en ouder; 23 deelneemsters: le-prijs Annie Jan sen^ 2e prijs Neeltje Smit; 3o prijis Corrie de Vos. Als prijizen waren aangekocht boeken, ballem mondharmonica's enz. Voor do kinderen een genot- vollen middag. 's Middags te 2.30 u. optocht van versierde fietsen, waaraan hijzonder veel werk was gemaakt. De diver se prijzen werden toegekend als volgt: - Af deeling meisjes:, le prijs Akke Kok; 2e prijs Tr. Schagien; 3e prijs Jane Breed; 4o prijs Maartje Bakker; 5e prijs Gr. Keesman; 6e prijis Chr. Slikker. Afdeeltng jon gens: le prijs Jan Oudendijk; 2e prijs Arie Ouden dijk; 3ë prijs Casper Wit Precies 3.15 u., zooals't bp de programma's was aangegeven, arriveerden drie vliegtuigen, die door de welwillendheid van don commandanlt-van de Kon. [Marine te Willemsoord.alhier een demonstratie bo- ven het feestterrein hebben gehouden. Een woord van hartelijken dank aan den commandant eniaan he-eren vliegeniers voor de zeer mooie prestaties welke ons te zien werden gegeven. Na het vertrek der vliegma chines kwamen de gecostumeérde veteranen in op tocht naar het terrein om onder leiding van den Jamesy had nooit gevraagd waar zij werkte. Zij! had het hem nooit'verteld. Zoo lang zij gezorgd] had, dat hij „zijn natje en zijn 'droogje" had, liet het hem kond Het had hem absoluut niet geïnteresseerd;. Toen zij baar oude kamers in den Fulham Road terugnam en j vandaar iederen dbg naar het restaurant- ging, wis! zij derhalve voor ontdekking gevrijwaard ie zijn. Zij j was er zeker van, dat het voor iemand van zijn er varing onmogelijk zijn zou in de Londensche labyrin-1 then tot haar schuilplaats door te dringen en even zeker wist zij», dat hij1, als hij vrij' was, naar Ierland z<,u teruggaan, daar hij heel goed' begrijpen zou, dat zij, nu zij geen spoor achtergelaten had, haar ieven .in haar eigen handi had genomen. Het gevoel van verlichting, dat ziji weer alleen op haar oud kamertje was, waaraan zij steeds de geluk kigste herinneringen bewaarde, verliet haar geen oogenblik. Zij versierde het precies zooals het vroe ger geweest was. Dezelfde plaats van het Heilige Hart hing zij aan denzelfden spijker die er nooit uitge haald was boven het bed. Nu zij alleen voor baar eigen levensonderhoud: te zorgen had, scheen een droom van rijkdom plotseling werkelijkheid gewor den te zijn. Zij; bracht haar geld in de Rijkspostspaar bank en Mrs. Hudlson, die altijd veel van haar gehou den had, om haar halma levenswijze en haar vrien delijke stem, verwelkomde haar als was zij een eigen kind. Van Jetrningham zag zij' niets. Hij was uit haar le ven, gegaan en alles wat zij! vani hem over had was de brief, dien zij in het restaurant gekregen had- Zij durfde niet naar hem toe gaan. Deze tweede ca ta st r op he had haar vastberadenheid om te gehoorza men verzwakt en zij wist, dlat zij, wanneer zij nog maals in de atmospheer van zijn invloed kwam, niet over die kracht zou kunnen beschikken, welke zij te voren getoond had. .Maar het leven was onvergelijkelijk veel gelukki ger dan het geweest was. Zij behoefde nu niet bang te zijn als zij 's avonds naar huis ging. Mrs. Hudson had altijd een heerlijk maal voor haar klaar staan. En ook was er weer tijd! voor lezen. Haar Zaterdag middagen en Zondagen waren weer feestdagen, geen dagen van boetedoening'en verschrikking. En door dit toenemende gevoel van negatief geluk wist zij, dat. zij de juisten Nweg ingeslagen hadL Zelfs op dat oogenblik bestond nog de hoop, dat al het ongeluk en ook de teleurstelling die in zoo rui me mate haar deel geweest waren, vergoed' zouden worden; maar haar noodlot was nog niet begonnen met he£ weven van zijn laatste patroon op het weel getouw. Vijf weken na haar weggaan van Jamesy klemde de bond der natuur zich met haar onfeilbaren greep scheidsrechter Sieswerda hunne kunsten te vertoo- nen wat betreft het voetballen. Hefl Rood© Kruis met de noodig© verbandmiddelen en dokter Schrödèr Ju nior waren ook aanwezig voor eerste hulp bij onge lukken^ Deze zijn ook niet uitgebleven. We zagen iemand met een' gebroken been; late(r viel weer een ander waardoor zijn arm gekneusd werd en ook ge raakte een der veteranen met zijn mooie costuum te water. Enkele toeschouwers hadden buikpijn, van 't lachen. Verdero commentaar overbodig. 4.30 u., wederom optocht van versierde fietsen langs een ander gedeelte van het dorp. Zoo wordt het avond en worden do lichten aange stoken in vetpotjes en lampions en kunnen we de tal- looze versieringen in oogenschouw netnen. Gewoon weg prachtig. De een had er nog meer werk van gé- n.aakt dan de ander en om nu te zeggén, die of die was do mooiste, zullen we maar aan de daarvoor aangewezen jury loden overlaten. De dames G. Saai- Otter; T. Stam mes-Spaans, alsmede do heeren F. A. F. Groneman, W. van der Ham1 en G. Veeter hadden o.i. een zeer moeilijk probleem op te lóssen. Vooiaf willen we medeieeien, 'dat de heeren C. Haringhui zen, H. Limpers en Dr. Schrödèr te kennen hadden gegeven buiten mededinging te willen blijven. Voor 1 de mooiste versiering, en verlichting werd' de le prijs toegekend aan N. Koppes, 2e prijs J. Hoogland; 3e prijs P. Marrees en 4e prijs Wed. K. A. Schenk. Eerv. vermelding: Jb. Haverkorn; Ds. Groeneveld, J. Bak ker, F. Zwaag, J. Haverkorn, J. Keppel, G. Veeter, J. van Eeten, Jb. Bakker, W. v. d. Ham, P. Visser, H Böttger en J. Oudendijk. Voor de mooiste etalage: ie pri.is P, Marrees; 2e prijs K. Zander; 3e prijs J. Ouden-, dijk: eerv. vermelding J. Bakker en H. Sijbrands. En nu de gondel vaart. Nou, dat moeten ze aan don Hekler of Amsterdam maar verbeteren, wat hadden de luidjes van Nieuwesluis er kolossaal veel werk van gemaakt.. Het was gewoon schitterend. Bij' ge brek aan een kleine motor werden de 11 booten en bootjes getrokken door een paard van den heer C. Re-^ zeiman. Vanaf Nieuwesluis, langs Kleine BuurtP Groote Buurt, ging het naar de watermachine en weer terug. In de terugreis werd aan de Groote Buurt uit gestapt en werd aan alle deelnemersCsters) een glas wijn of bier geoffreerd. Hierbij, werd menig hartelijk woord gesproken en is een band gelegd tusscben Wieringervvaard en Nieuwesluis, want hoewel bet toch één gemeente is, waren sommige bewoners van Nieuwesluis wel eens van meening, dat zij er niet bij behoorden. Dit zullen ze nu voortaan wel niet meer zeggen. Lang leve de Nieuwesluizers, riep de Burge meester en wij riepen 't natuurlijk ook. Daarna bleef men nog langen tijd zingende, hossende en plejperig bijeen, waarna we gingen rusten om klaar te zijn voor den volgenden dag. Het was toen wel droog, doch een beetje te koud en veel te veel wind, wat verbazend jammer was voor den grooten optocht die op touw werd gezet. Dat op stellen neemt nog al tijd in beslag, doch wanneer eenmaal de geheele stoet rijdt-hebben honderden en nog eens honderden menschen zich opgesteld om dit te bewonderen. Zelden, nog, ook in andere plaatsen, hebben we zoo iets gezien. Het was een stoet van 38 rijtuigen en ook nu willen we 't maar weer aan 't pu- bliek overlaten om te zeggen welke groep 't mooiste Wa®. Wij willens volstaan met te zeggen: Het geheel was prachtig mooi. Dé optocht heeft geduurd van' 10—2 uur. 's Middags verschillende volksspelen, welke ook weer de lachlust bij het zeer talrijk publiek hebben opgewekt. No. 1 was tontrekken met 24 deelnemers. De le pr. was voor R. Spaans; 2e prijs K. Broers; 3e prijs Joh. Raven. No. 2, muilloopen met deelneemsters. Hier was de le prijs voor D. Slikker; 2e prijs P. Keuris; 3e j prijs C Hakof-Glinn, 4-e prijs C. Rol; 5e prijs Mina Visser. Daarna' kregen we hardloopen met hindernissen om' den trein te halen: le prijs Klaas Koster; 2e prijs Arie Egmond'; 3e prijs J. Oudendijk; 4e prijs M. Boen- dormaker en 5e prijs K. Schenk Jz. De diverse prij zen bestonden uit kunstvoorwerpen. Tot slot nog een uitvoering van de gymnastiekver- eeniging „Olympia" onder leiding van den heer S. Keesman. Des avonds op het terrein kregen we wederom een paar nummers van de zangvereeniging Apollo te hoeren. Ook Olmpia kwam nog met enkele plastische stan den. Voorgesteld1 werd achtereenvolgens: Balspel, krijgertjesspel en Zonsopgang, wat met Bengaalsch Jicht een' schitterend effect maakte. Daarna werd1 een Serenade gebracht aan den heer Burgemeester met muziek voorop. Bij monde van den heer Limpers werd1 Z.Ed. Acht-, bare toegesproken, waarbij1 de wensch werd geuit, dat Burgemeester Haringhuizen nog lange jaren als Hoofd der gemeente in ons midden mag zijn. Burgemeester bedankt den heer Limpers voor de toegesproken waardeerende woorden. Wat ik hier ge daan heb als Burgemeester heb ik gemeend niets meer dan mijn plicht te hebben gedaan en deed dit met liefde. Voor dat ik tot een oproeping om feest te vieren ben overgegaan, heb ik ernstig overwogen of het feitelijk wel een tijd was om feest te vieren, doch waar in de eerste jaren van mijn Burgemeesterschap onze gemeente een tijd yan malaise heeft meege maakt en dan nu kunnen zien hoe Wioringerwaard is vooruitgegaan, meen ik dat er wel! redenen zijn om ter eere van het 25-jarig jubileum onzer Koningin feest te vieren. Op zoo'n feest gevoelt men dat men bij. elkander behoort Laten we hopen, dat we altijd tezamen voelen om op te komen voor de belangen van Wioringerwaard, niot alleen do besturen, doch ook wor.dt de steun ingeroepen van alle ingezetenen, Tevens wordt door Z.Edelachtb. nog even naar voren gebracht, het bedanken van den heer Limpers als wethouder en raadslid Hierna worden Hoofdcomité, Eereleden, alsmede de Kleine Kapel even binner geroepen om een glas wijn te drinken. Teruggekomen bij het Polderhuis gaat het comité met do Eereied» n naar binnen, alwaar ze werden op gewacht door don Dijkgraaf, Heemraden, secretaris en opzichter. Dijkgraaf zegt, deze invitatie nie' te hebben gedaan qua Polderbestuur, doch als pariicu- lior heb ik gemeend u van af deze plaats hulde to brengen voor hetgeen gedaan is om op zulk een wijze een dergelijk feest in elkander te zetten. Zoo kunnen we zien, wat men kan doen als er algeheele samen werking is. Verschillende personen voeren nog 't woord, aan verschillende personen wordt, een glas wijn gewijd Dit is dan in algemeen© trekken een weergave hoe in deze gemeente het feest ter eere van H.M, de Koningin is gevierd. In de verschillende lokaliteiten) was 't een echte ge zellige feestvreugde.. Wat zou er evenwel weinig van terecht komen als er geen muziek was. We hebben het uithoudingsvermogen, de lust en de ijver van heeren musici van, de Kléine Kapel bewonderd. Wat zijn, dat kranige kerels en wat geven, ze mooie, opge wekte muziek. Woensdagnacht om, twee uur klonken de tonen nog even helder dan Dinsdagmorgens uur en bijzonder weinig ruat hoor! Enfin, ze begonnen zich reeds ithuis te gevoelen bij ons, want bij, mond© van Dr. Schrödèr werden diverse ingezetenen na mens hen dank -gezegd voor de wijze waarop ze hier zijn ontvangen. Ten slotte is o.i. wel een woord) Van dank verschuldigd! aan onze politie voor hare bewe zen diensten, vooral tijdens gondelvaart, volksspelen, optocht' enz. Voor andere zaken 'hadden we geen po litie noodig, want geen enkele wanklank hebben we. gehoord. Zoo is dan in Wioringerwaard1 feestgevierd op een wijze die algemeen© bewondering heeft gewekt bij de zeer talrijke bezoekers ook van buiten. Nog zelden hebben we zooveel menschen in ons dorp gezien als b.v. Dinsdagavond' tijdens de gondelvaart. Wat zal die Nieuwesluis nog vaak genoemd worden. Ook bij, en 'met den optocht heel veel publiek, we hadden trouwens geregeld door veel menschen. De volks»- en kinderspelen zijn ook druk bezocht Om geen blunder te slaan, dat we soms iemand' vergeten, zulleni we geen namen noemen, doch kort weg allen, die het hunne hebben bijgedragen tot het welslagen van dit feest hartelijk dank betuigen. Er was maar één roep: Prachtig! Schitterend)! WAARLAND. Door de heeren Klaver en Groenveld alhier werden 500 K.G. Deensche witte kooien afgeleverd van een gemiddeld gewicht van 3 K.G. voor de collectieve in zending van den Noordermarktbondi voor de tentoonr stelling te .Amsterdam. v GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Jacob, z. v. G. Wiggers en van N. Bos. Jo- hanna Maria Cornelis, dl v. E. P. Zwager en van E. M. M. Lee. Johannes, z. v. C. de Vries en van A. de Jong. Ondertrouwd1: Leunt je Harthoorn en Simon -Smit. Getrouwd': Antje Pranger en Antoni Adrianus van Keppel. Overleden: Marine Blok', 45 jaar, echtgen. v. A. Wa terman. Trekking van 100 nnmtoers ten overstaan van Notaris A. G. MoHé om haar heen. Naar mate de een© dag op dén ande ren voigide, voelde zij haar vingers dieper in haar vleesch dringen. Dan, 'toen alle hoop verstikt was, wist zij, dat zij opnieuw moeder worden moest. De vloek van Eva had1 haar achtervolgd eh 'haar juist ingehaald toen, haar stappen, vrij' waren en zij den langen weg vair tevredenheid voor zich liggen zag. Dan veranderde d© horizont; Het zachte grijs van een vrediger hemel weird bedekt met 'eelijke wolken. Zij zag niets dan de hopelooze onvermijdelijkheid van den storm dien zij doostaan moest en wat aan de an dere zijde lag weid. totaal verduisterd in dé schaduw van wat zich om haar samentrok. Toen zij de zekerheid had, ging zij op haar bed lig gen en verborg haar gezicht in do kussens, die door drenkt werden door haar tranen. Een tijd lang raas de en toornde zij ertegen, huilend als een kind, dait zich zijn liefsten wensch ontzegd ziet. Wanneer de gedachte om zich tot Jamesy te wenden ooit in haar opkwam, dan was het met een rilling van afkeer en walging. Het feit, dat het even goed' zijn kind was als het hare, vond.geen plaats in haar redfeneering. Zij voelde, dat zij totaal alleen stonxL Dan ging zij rechtop zitten, haar haar verward in haar gezicht hangend, en- staarde voor zich uit naar niets. Haar oogen deden pijn door haar tranen. Zij had een gevoel alsof haar lippen opgezwollen waren en haar gezicht brandde. Maar zij scheen zich van niets bewust te zijn. Na enkele oogenblikken stond zij op en liep de kamer op en, neer, terwijl zij nu en dan voor den spiegel bleef staan en naar haar gezicht keek zonder te beseffen hoe jammerlijk zij eruit zeg. Eindelijk wékte een wanhopige hoop, dat zij zich vergist kon hebben, haar weer wat op. Zij; droogde haar tranen en besloot of te wachten. Maar toen nog een paar weiken1, waarin zij getracht had aan ander dingen te denken, verloopen waren, kon zij* niet langer aan de waarheid twijfelen. Weer werd hetzelfde tooDeel afgespeeld en Mrs. Hudson die to:evallig door de zitkamer kwam, hoordé haar hartstochtelijk' gesnik. Zij aarzelde een oogenblik, deed -dan de deur, open en keek naar binnen „Lieve hemel!' riep zij uit, terwijl zij naar N&nno toeging. Nanro ging vlug rechtop zitten en. tmehtte haar oogen te drogen. „Wat is er?" Nanno bchudde haar hoofd. „Niets", zeide zij' flauw tjes. Maar Mra Hudson dacht er niet aan, zich met dat antwoord tevreden te stellen. Met haar handen op haar massieve heupen ging zij vlak voor haar 9taan. „Wat is er met je gebeurd?" drong zij aan. Donderdag 13 September 1923 Prtj. van 1500.— 11260 Prijzen van f 90.fel gen geld) 115 3229 4831 7217 9836 10769 12421 14388 17294 240 3469 5971 52 9957 10811 12630 14681 95 665 3519 87 58 92 42 68 15051 98 878 63 6299 7674 10001 92 12801 15307 17564 1283 3640 6382 7714 46 10929 12965 67 17827 1958 3759 6489 9019 10608 58 13290 15434 18919 2205 88 6547 0114 16 11077 13599 15886 20010 2644 3831 6728 9259 50 11117 13680 16023 20101 2958 4489 54 9309 10748 11300 87 17152 2034$ §088 4634 7C46 67 5011488 13873 61 20420 £128 4712 7151 9503 65 11561 13981 172Z22Q88J Nanno schudde weer haar hoofd, maar zeide niets. Zij probeerde op te staan en langs Mrs. Hudson naar de waschtafel te gaan, maar de kostjuffDuw logde: baar handen op haar schouders zij sielde belang in Nanno, mocht haar graag. „Heeft die Mr.«-Mossop je weer lastig gevallen?" begon zij. „Ik heb hem dadelijk niet vertrouwd, toen hij dien Zondag hier geweest is. Dat hij een hoogen hoed droeg, bewijst heelemaal niet, dat hü goed is. Een broer van mij, die begrafenisonder nemer was, droeg bijna iederen dag een hoogen zijden; maar hp was de grootste ploert, dien ik in mijn leven oo)t gekend heb. Het is zeker Mr. Mo8Sop?" voegde zy er slim aan toe, vast overtuigd dat het niet zoo was. .„Toen je me vertelde, aat hij je chef in Jt restaurant, heb ik dadelijk tegen mijn man gezegd: .Wacht maar eens, dan zal je wat zien. Nou, wat heeft hy gedaan?" Nanno drong de tranen uit haar oogen. O niets," riep zy heftig uit. „Mr. Mossop heeft er niets mede te maken. Mi's. Hudson schudde voldaan haar hoofd. Dit was tenminste één mogelijkheid van die, welke zij in haar hoofd had, geëlimineerd. Als het Mr. Mos- sop niet was, dan zou een zinspeling, dat het de andere bezoeker,wiens naam zij vergeten had, was er haar misschien toe brengen de waarheid te zeggen. Zij was vast overtuigd, dat er een man „achter" zat. Zy kende de mannen door en door. Zij was er met een getrouwd. Maar Nanno. ontkende dat al even heftig als Mrs. Hudson's eerste vermoeden. „Maar het moet toch een man zijn," zeide Mrs. Hudson, die een oogenblik in hot duister tastte. „Kom, nou," ging zy op moederlijken toon voort, „heeft hy ie laten zitten?" Nanno bleef zwygen en Mrs. Hudson, die door een fy'ne intuïtie wist, dat het meisje zulk een positie bekennen zou, wanneer het haar gevraagd werd met de hartelijkheid, die zij getoond had, kwam met een plotselingen sprong van haar ver- Deeldingskraeht in de streek der waarheid. TT. Pi I. «.mvili-flrVinnan n»üKi*onli»9'l Nanno begroef r LW- De wetenschap, dat zy het volgende oogenblik, al was het alleen maar om haar hart te luchten, gedwongen zijn zou Mrs. Hudson alles te vertellen, maakte haar geheel van streek. Mrs. Hudson giyg. een oogenblik rechtop staan, als om adem te halen na al die inspanning. Zij wist dat zij thans de waarheid ontdekt had. Zy schudde haar hoofd, terwijl, zy keek naar Nan- no's lichaam, dat krampachtig samentrok door de snikken, die haar doorhuiverden. „En hij wil niet met je trouwen hè is het dat niet, hü wil niet met je trouwen?" ,Ik ben getrouwd," riep Nanno olotseling, om zich te verdedigen, uit. „Ik ben getrouwd, her haalde zy. „Ben je getrouwd?" riep Mrs. Hudson uit. „Lieve God, dat heb ik nooit geweten. Maar waarom huil je dan?" HOOFDSTUK II. Indien er ooit een tyd is, dat van hei Leven gezegd kan wofden, dat vhet is als een mensch, m wiens voetstappen-de Dood volgt, hard loopend als hy Joopt, stappend als hy stapt, staan blyvend als hy bly ft staan, dan was de eerstvolgende maan den het Leven zoo voor Nanno. Zy wist, dat het oogenblik komen zou, warop zy iederen penny, die zij by elkaar schrapen kon, noo dig hebben zoïi. Dus was het besluit om alles wat zy sparen kon, over te leggen, een natuurlijk gevolg daarvan. Maar nog iet® anders moest overwogen, worden. Zy wist, aat, zoodra te zien zou zyn m welk een positie zy verkeerde, zij haar ontslag in het restaurant krijgen zou. En dan kon zy nopet- vóórdat haar kind geboren was, een andere betrekking te krygen. Hoe lang zou zy den risico durven loopen om de noodige sommen te kunnen oversparen r Hoewel zy zichzelf, toen zy m den Fulham. Rod terugkwm, ryk gevonden had, kwa men de omstandigheden nu in een heel ander iicnt te staan. Tien of twaalf shilling, die zy hoogstens iedere week oversparen kon, maakten in eniceie maanden geen bedrag van beteekenis. Maar de eeuwige hoop, dat zij trouw aan haai\ geloot was en dat daarin de hulp lag. die «j het meeat noodig had, bracht haar ertoe den God der v oor- zienigheid onvöorwardelyk te vertrouwen. Op een dag merkte zy, dat de directrice haar kritisch gadesloeg. De koude oogen Waren ffe9J} oogenblik van haar af. Nanno voelde haar pi<>ed als yskoud water door haar aderen stroom en. Bu de eerste de beste gelegenheid, die zich aanbooa, haastte zy zich naar de Kleedkamer en bekeek zich daar in alle houdingen in den spiegel. Zy had te veel vertrouwd. Zy haa zich laten mis leiden door'de hoop en het verlangen om zoo lang mogelyk geld te *rordienen. De tranen kwamen m haar oogen, toen zij dacht aan de twintig pond, die zy op ae spaarbank gezet had. Gedurende enkelen weken zou zy zy wist het niet m staarzyn er iet® meer bij te verdienen. En hoe lang zouaen twintig pond' duren? Slechts een paar weken I™' lanïer" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6