ilutiiii Niiiis- MiitMlit- Ai LaoUiifllal. JURGENS' PLANTA AAN DE VERBRUIKERS VAN Fokvereeniging Wieringerwaard. NAJAARSKEURING EERSTE BLAD. Raad Anna Raulowna. DE FIJNSTE PLANTENBOTER av- op Woensdag 10 Oct. '23, Woensdag 3 October 1923. SCBAGER 66ste Jaargang. No. 7309. COUlAlT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het oerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELB no. llltiicvürsi N.V, v.h. TRAPMAN Co, Schaden Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 1.10, iedere regel meer 20 eent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Vergadering van den Raad op Dinsdag 2 Octobei 1923. des middags 3 uur. Afwezig de neer Bakker. Voorzitter de heer G. J. Lovmk, burgemeester-, secretaris de heer O. Keüzer. Voorzitter opent met de volgende woorden de vergadering Wegens Tamilie-omstandighoden moest ik de_ laatstgehouden vergadering afwezig zy'n en dank ik den heer Spigt, thans plaatsvervangend Burge; meester, voor de bereidwilligheid, waarmede hij toen die taak op zich heeft willen nemen. Het is thans derhalve voor de eerste maal, dat ik het voorrecht zal hebben den Raad in zijn nieuwe samenstelling te presideeren. Ik wil dus de hoeren gelukwenschen met het vertrouwen, dat de kie zers voor het eerst of bij ^vernieuwing in U hebben gesteld en heet U allen, in het bijzonder de nieuw gekozenen, hier welkom en hoop, dat de prettige samenwerking, waardoor deze Raad zich steeds heeft gekenmerkt, ook in de pas aangevangen periode zal worden voortgezet. Met den wensch, dat gij samen in het belang der gemeente veel zult kunnen tot stand brengen, open ik de vergadering. Laat ik nu mogen beginnen van deze plaats man dank uit te spreken voor de ontvangen hartelijke bewijzen van deelneming en prachtige bloemen bij het overlijden van mijne echtgenoote. Die deel neming en bloemen, - niet alleen geschonken door Uwen Raad,door de ambtenaren en door hoofden en onderwijzers van alle openbare en bijzondere scholen, doch door de geheele gemeente, hebben mij diep getroffen en mij ten slotte weer mede de kracht- geschonken mijn arbeid te^ hervatten en zullen" al die sympathie-bewijzen mij een spoorslag zijn, voort te gaan op den ingeslagen weg en naar mijn beste overtuiging te werken en te doen, wat ik in het belang der gemeente acht. Nadat de Raadsleden zijn opgestaan, vervolgt Voorzitter: Sedert Uwe laatste vergadering bereik te ons allen het overlijdensbericht van onzen hoog- geachten oud-Wethouder D. O. Rezelman, die lange jaren deel van dezen Raad uitmaakte. Hij ver- meende^ rust te moeten nemen, en 4 September j.1. trad hij als raadslid en wethouder af en hadden VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. wij niet verwacht, dat hij reeds 16 dagen later van ons zou worden weggenomen. Met hem is een werkzaam en braaf man heengegaan. De Ra&d, die j hem bij zijn aftreden op zoo sympathieke wijze hul- digde, zal Dirk Corneliszoon Rezelman nimmer vergeten en zal zijn nagedachtenis zoowol hier, als in de geheele gemeente in hooge eere worden gehouden. De notulen worden hierna gelezen; ze worden onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Van Ged. Staten is bericht ingekomen van een ministerieel schrijven', dat wegens den toestand van 's Rijks finantiën aan de gemeenten geen nooduitkeering zal worden verstrektt. Voorzitter zegt, dat deze zaak aanhangig fa bij de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Het Gemeentebestuur van Helder bericht, dat de overeenkomst inzake de vleeschkeuring tot 1 Januari 1925 is verlengd. B. en W. stellen voor in te gaan op een aanbie ding van de N.V.»Scholten en Pijper te Hoorn, de meters voor electr. stroom te ijken voor 1 Januari 1927 en wel voor 1 phase-meters add f2, voor 3 phase-meters voor f7.50. Voorzitter deelt mede, dat een billijker regeling niet was af te sluiten, dat oorspronkelijk net bedrag dat bedon gen werd f 3 bedroeg en dus nu teruggebracht ds tot f2. De 600 meters zullen dus over 4 jaar geijkt worden en de kosten per jaar bedragen dus f300. De kosten voor het ijken der kracht-meters be dragen f 7.50 en wanneer de gebruikers van die meters op het ijken gesteld zijn, komen die kosten voor hun rekening. Goedgevonden. Voorzitter zegt over den achterstand van het betalen der aanlegkosten voor electrischen stroom dat er nog 4 personen zijn, die moeten betalen en straks zal er .over worden gesproken om die af te sluiten. Wanneer door de tijdsomstandigheden niet betaald kan worden wordt consideratie gebruikt en wanneer heelemaal niet betaald kan worden, wor den ze naar het Armbestuur verwezen. Doch er zijn er die niet willen betalen, er is er een die niet wil betalen en bovendien nog het licht den gehee- len dag laat branden. Opnieuw komt in behandeling bet verzoek van de onderwijzeressen aan de lagere scholen, om toe kenning van een belooning voor -het geven van handwerkonderwijs buiten de gewone schooluren? Nadat Voorzitter herinnerd heeft aan het reeds eerder genomen besluit, om afwijzend op het ver zoek te beschikken en o.m. voorlezing plaats heeft van wat door den heer Dr. de Visser in dé Tweede Kamer is gezegd, over het bezoldigingsbesluit 1920, zegt Voorzitter dat is nagegaan, wat de onder- i wijzeressen hadden gehad als de wet geen terug-- 1 werkende kracht had gehad, doch als, zooals ïr 1919, vergoeding voor handwerkonderwijs was gege- had dan ontvangen f 1168.1 I ze kreeg f1600, wart, en daar gaat het om, ven. Mej. Van Bommel had dan ontvangen f 1168.33 nu kreeg ze f 1820.33, Mej. Oudt f2240, ze kreeg f3040, Mej. Zelvelder f1920, ze kreeg f2400, Mej. Dell f 1576.67, ze want aan die zou beloofd zijn, dat ze het hand werkonderwijs vergoed kreeg, zou wanneer ze naar de Zijpe was gegaan f 970, nu ze hier les gaf kreeg ze f 290 meer, is f 1260 en was daarmee tevreden. {Totdat de wet in December aan het bezoldigings besluit terugwerkende kracht gaf en ze inplaafcs van f1260 kreeg f1570. Doch, zegt juffr. Zwart, die terugwerking krijgen ze allemaal en daarom wil ze de vergoeding nog eens hebben. Zoo staan de zaken en B. en W. stellen opnieuw voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Mej. Zwart Beeft over 1920 het handwerkonderwijs betaald gekregen, maar bovendien nog f310 meer. De neer Van den Berg wijst er op dat hoewel in December 1920 bekend was dat het Rijk het her- halingsonderwijs niet meer vergoedde, toch dat onderwijs door de onderwijzeressen is gegeven en spr. meent daarom, dat juist voor het onderwijs na 1920t een zekere vergoeding toekomt aan ae onderwijzeressen. Voorzitter zegt. dat door ons het leerplan is gewiizdgd en op vakonderwijzers is aangestuurd maar dat net rijksschooltoezioht dit gewijzigd leerplan nooit heeft goedgekeurd. Meermalen zijn de on derwijzeressen bij spr. geweest en spr. verwees ze naar den schoolopziener. De onderwijzeressen i, dat de schuld bij den burgemeester lag, spr. beeft geantwoord dat ze dan maar weer naar den schoolopziener moesten gaan en dezen zeiden, dat de maar vragen of bij dan eens een briefje aan den burge meester wou schrijven. Spr. heeft er nooit iets van gehoord. De heer Keuris heeft zoowel inlichtingen inge wonnen bij adressanten als bij den oaid'-Jyurgemeester die zooals in de toeliohfdng wordt meegedeeld, toe zegging zou hebban .gedaan dat mej.' Zwart vergoe ding voor het handwerkonderwijs zou krijgen. Spr heeft de inlichtingen van den oud-burgemeester slechts telefonisch kunnen krijgen, maar het ge sprek heeft toch wel een half uur geduurd. Uit de informaties bleek, dat aan mej. Zwart is meegedeeld dat zi| voor overwerk salaris zou ontvangen. Over 1920 heeft ze ook toeslag ontvangen en het gaat dan ook over het tijdvak 1 Januari 1921 tot 1 April 1922. Spr. vindt het zuiverder dat één salarisregeling be staat met afschaffing van betaling voor bijkomen de werkzaamheden en dat het Rijik die salarissen PRIJS 60 CENTS PER POND Ten einde het verbruik van Jurgens' Rlenta. waarvan de prijs thans Ie verlaagd op 00 conté por pond, In het huishouden aan te moedigen waartoe overigen» de hoog- fljne kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgende prjjxen disponibel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit Jaar blijk geven de grootste verbruikers van Jurgene' PLANTA Plantenboter te rijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers In het geheele land uiterlijk I DECEMBER a s. hunne ledige Plantaeartone Inzenden aan ANT. JURGENS' MARQARINEFABRIEKEN TE OS8 (Reclame-afdeellng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons Inzenden, zullen de volgende prljxenworden uitgereikti 1 prijs van 2 prijzen van J prijzen van ÏO prijzen van ÏO prijzen van 20 prijzen van 500 prijzen van f tooo.— yOOr- 2CKK— IOO— tOw— ÏOÖO prijzen van f Indien eenlge prIJswinners een even groot aantal ledige Planta- cartons hebben Ingezonden, zal hun verzooht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vter regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planto. Het mooiste gedlohtje ter beoordeeling ven een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderBnge rangorde. Het eigendom.* en pubneabereoht dier gedtolttyea somt dan aan Ant Jurgens* Mar go rlnefabrl eken. leder verbruiker van Jurgena* Planta verklaart slltiwQgend. door Inzending der ledige cartons, ztoh te ANT, JURGENS* MARQARINEFABRIEKEN *8 morgens 9 uur. (222) betaalt, maar heti Is nu hier de vraag, of werkelijk eenlge 'oezegging is gedaan. Spr. heeft uitgerekend1 dat wanneer de gemeente vergoeding zou geven, dit zou loopen niet over 18 Jaar en 9 maanden, maar over 9 jaar en 1 maand en de kosten voor de gemeente zouden beloopen f 1303,94. Als er iete in uitzicht is gesteld dan dient de gemeente ook te betalen. Voorzitter zegt dat de gemeente niets mocht beta len en in 1921 is ons leerplan gewijzigd, doch dat leerplan werd nooiti goedgekeurd. Het onderwijs moest door het Rijk worden betaald. De heer Keuris: Zeker, dat behoort het ook, maar de vraag is, of er iets in uitzicht is gesteld, maar U schijnt gezegd' te hebben, als de, gemeente mocht zou ze wel willen betalen. Voorziter weet niet precies wat hij gozegdi heeft, maar -heeft er op gewezen dat het leerplan gewij zigd was en dat de gemeente niet mocht betalen. De heer Keuris: Maar u voelt wel dat wanneer U zegt dat de gemeente wol wilde betalen, de zaak een heel andere draai krijgt Voorzitter: Nee, nee, ik heb gezegd, de gemeente mag niet betalen, een toezegging heb ik nooit ge daan. en meermalen heb ik gezegd, ga naar den in specteur en laat die een briefje naar me schrijven. Is het nu billijk dat nu het rijk zegt de gemeente mag het betalen, wij dat nu maar doen? De heer Keuris: Neen, billijk is *t niet, maar als er eendge toezegging is gedaan, dan dienen we ons daaraan te houden. Voorzitter: Neen, een toezegging is nooit gedaan. De heer Kossen heeft ook de zaak onderzocht en spr. is gebleken, dat d'e heer Wijdenes Spaans deze toezegging heeft gedaan, dat «het handwerkonder- wijs apart betaald! zou worden, maar in 1919 het rijk alle betalingen tot zich heeft getrokken. De «heer Wijdenes Spaans heeft spr. gezegd in het belang van het onderwijs te hebben geacht dat mej. Zwart hier toen kwam en uitdrukkelijk te hebben ver klaard wat ze aan de hand van de wet zou krijgen. Maar zoodra de regeering de wet wijzigt, vervalt ook de vorige rekening. Spr. meent dan ook, dat er betaald is, wat er betaald1 moest worden, ook al zegt nu het Rijk dat de gemeente dit of dat mag betalen. Voorzitter wijst er op, dat de wet nog wel in het voordeel van adressant© is gewijzigd. De heer Kossen-: Maar al was het in haar nadeel, het Rijk betaalde de salarissen. Voorzitter wil tot stemming overgaan. De heer Keuris meent, dat de Raad niet een be slissing behoeft te nemen. We zijn het er allen over eens, dat -het Rijk de salarissen dient te betalen, maar dat, wanneer er toezegging is gedaan er be taald moet worden, hoe jammer het ook zou zijn dat de gemeente het geld kwijt raakte. Voorzitter herhaalt, dat hij de onderwijzeressen Daar den schoolopziener heeft verwezen. De heer Keuris: Het is dus feitelijk de schuld van den schoolopziener. Voorzitter: De schoolopziener heeft het leerplan niet goedgekeurd opzettelijk mag ik niet zeggen, anders zouden ze van het handwerkonderwijs zijn ontheven. De heer Komen zegt, vorig maal er reeds zijn be vreemding over te hebben uitgesproken, da t het leerplan niet was gewijzigd, maar spr. hoort nu, dat de goedkeuring niet afkwam. De heer Van den Berg betreurt het, dat de onder wijzeressen nu de dupe worden van de sloffigheid van den schoolopziener. Zonder hoofdelijke stemming wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Voorgesteld wordt tot wijziging van de verorde ning tot regeling van het vervolgonderwijs. •Uit de verordening vermelden we, dat het vervolg onderwijs zoo mogelijk in 3 gebouwen- voor gewoon openbaar lager onderwijs zal worden gegeven en dat tenminste vijftien leerlingen voor een cursus noo- dig zijn, daar anders die leerlingen bij een anderen cursus worden ingedeeld. De toe te kennen beloo ning per werkelijk gegeven lesuur wordt voorgesteld op f 1.75. Voorzitter deelt mee, dat voor school I zich heb ben aangemeld 21 leerlingen, voor school II 20 leer lingen en B. en W. achten het nu wel gemotiveerd de cursussen te doen houden. De heer Van den- Berg vraagt, of B. en W. we» doordrongen zijn van de kosten die uit dit vervolg onderwijs voortvloeien, want het betreft niet alleen de openbare scholen, maar ook de bijzondere scho len. Voorzitter antwoordt bevestigend en wijst op de bedragen die per nota van wijzigingen in de ge- meentebegrooting 1924 voor dat onderwijs zijn uitge trokken, nl. totaal f 900., met nog een memoriepost voor bijdragen aan de besturen der bijzondero scholen. De heer Lubbert vraagt, of de voorgestelde beloo ning van f 1.75 niet te hoog is. B. en W. oordeel en van niet en vinden het niet ge- wenscht hierop bijv. nog een kwartje te pingelen. Het komt aan op goed' onderwijs en als dat goed! ge geven wordt is deze belooning niet te veel. De heer Komen vindt ook dat veel afhangt van de ambitie der onderwijzers. De heer Komen informeert nog hoe het gaat met de bijdrage voor de bijzondere scholen. Voorzitter antwoordt, dat die bijdrage berekend wordt naar de kosten die het vervolgonderwijs per leeling aan de openbare scholen beloopen. De heer Keuris informeert nog naar de juiste be doeling van artikel 8 der verordening. Het is niet noodig dat voor een cursus èn een hoofd, èn oen ge-, woon onderwijzer wordt aangesteld. Voorzitter antwoordt dat alleen met een onderwij zer kan worden volstaan en mochten voor een cursus

Schager Courant | 1923 | | pagina 1