Moeilijke lijden. Een Levensweg FEUILLETON. Predikbeurten. (iementfd Nieuws. Toen ik ditmaal in Holland kwam. leek mij do toestand daar nog hopeioozer dan hec vorig maal. Men kan nu feitelyk niemand meer ontmoeten die niet klaagt. Doch het meest bedenkelijke ia de moedeloosheid, die men bij de meesten aantreft. Onwillekeurig dacht ik aan het oude gezegde: het land is reddeloos, de regeering is radeloos, het volk is redeloos. Ik sprak met mensohen, anders nog vol moed, die eohter nu zoo somber gestemd waren, dat men angstig bepint te worden. ik zat in den trein met twee heeren, die de Troonrede bespraken. Beide# stonden buiten de Solitiek.dat bleek wel dadelijk on later bleek, dat e een ingenieur, de ander handelsman was. Zij bespraken de Troonrede, zooals elk gewoon, rustig burger die kan bespreken, zonder eenigo opwinding. Maar onwillekeurig werd de toon zoo sarcastisch, het oordeel over do staatsmachine zóó vernietigend, zoo moedeloos, wat de toekomst betreft, dat ik er koud van werd. In Engeland is bet toch ook geen rozengeur en maneschijn. Het oordeel over het Kabinet Baldwin is niet bepaald onverdeeld gunstig, zelfs in conservatieve kringen wordt gemopperd over de traagheid, waar mede Mr. Baldwin ae regeeringsmachine beweegt. Maar men is er niet moedeloos. Wanneer ik de stemming in Holland en Engeland met elkaar vergelijk, dan constateer ik in beide landen onte- "vredenneid. In Engeland is men niet tevreden met eene Re geering, die eene niet te verklaren traagheid aan den dag legt ten opzichte der groote problemen, die politiek en economisch Engeland teisteren. Hot heeft den Engelschman gestoken, dat de Premier Baldwin kalm zijne vacanfcie in Aix-le*« Bains bleef doorbrengen, terwijl er in de wereld stormen woedden van dreigenden aard. Men praatte het wel goed, door te zeggen dat Mr. Baldwin het blijkbaar niet zoo slecht inzag en er dus geen direct gevaar in de wereld dreigde, maar onder de hand aeed Mussolini tooh erg raar en was zijn houding tegenover Griekenland zoowel als tegenover Jugo Slavië van dien aard, dat het later, als de geheele waarheid openbaar gemaakt kan worden, wel zal binken hoe aioht we weer bij een oorlog zijn geweest. Verder Bemerkt men nog niets van Regeerings- maatregelen tegen de weer sterk toenemende werk loosheid. Mocht men Lloyd George verwijten dat hij te veel commissies schiep, deze Premier doet heele- maal niets aan de zaak. Lloyd George zou zeker voor de vaoantie een commissie benoemd hebben om hem voor te lichten, zoodat het groote publiek zag, dat er ln Re- geeringskringen over het Werkloosheidsvraagstuk nagedacht werd, maar het publiek heeft nu den indruk dat het de Regeering meer ernst is om rustig van de vacantie. te genieten, dan oplossing van moeilijke problemen te zoeken. De vaoantie is den Engolsohman heilig, maar men kau alles overdrijven. Men heeft ook geen groot vertrouwen meer in de Ruhrpolitiek der Regeering of liever gezegd, men is bang, dat Mr. Baldwin zich door Poinoaré in de luren heeft laten leggen. Het denkbeeld reeds, dat ae Fransche Pers in haar uitlatingen dit feit als zeker aanneemt, is den Brit hoogst pijnlijk. Drommels. Lloya George heeft volgens de Fran- schen indertijd te Oannes den Franschen Premier Briand er tusschen gehad, dat is ten minste werk, van Engelsch standpunt bezien. Nu te moeten hooren, dat de Franschen maar voor zeker aannemen dat de Fransche Premier den Britschcn Premier bü den neus gehad heeft, staat den Brit volstrekt niet aan. De. Engelschman heeft, eohter één troost en dat spreekt hij rondweg uit, hij kan min de stoinbuH van zijne verontwaardiging getuigen; niet alleen jnet partijen, doch ook met personen afrekenen. De Engelschman spreekt reeds van heengaan van 'Balawin. van nieuwe verkiezingen. Ik heb reeds conservatieven hooren zeggen, dat zij. een «eer beslist partijprogramma van do Unionisten en preciese verklaring van den candidaat zullen eisenen, alvorens zij hun stem aan het zittend Unionistische lid zullen geven. Nog meer dan enkele maanden geleden, spreken conservatieven er van dat Labour maar eens wat moest regeeren om Engeland en de Engelschen wakker te schudden. Het gevoel dat z\j aan de stembus getuigen kun nen ten opzichte van hun oordeel omtrent regee ring, partij en candidaat, geeft den Engelschman een gevoeT van hoop en vertrouwen in de toe komst en satisfactie. Hoe staat bet nu in Hollandf Bultenlandsehe moeilijkheden op te lossen heeft onze Regeering niet ofschoon hof niet aangenaam is, dat de strijdpunten mat België nog steeds niet geregeld zijn. Do Binnenlandsche moeilijkheden kunnen dus punten zijn van voortdurenden zorg. Maar hoe manifesteert die zorg zich? Bemerkt men dat er nu werkelijk degelijk bezuinigd wordtP i Bemerkt men iets van Staatsbeleid? Toen in 1913 de verkiezingen plaats hadden, werd er door de kiezers met het Ministerie-Heems- kerk afgerekend, het werd naar huis gestuurd. De ministers van dat Kabinet waren ontegen zeggelijk zeer bekwame mannen, maar als wer kend geheel sohoots het te kort. Over de capaciteiten van de huidige Ministers wil ik niets zeggen, dooh zoowel tezamen als Ka binet, als elk voor sioh als Departement-chef schie ten zij te kort. Is dat nu bijvoorbeeld een manier van bezuini gen P Waarom niet allereerst daar de bijl geplaatst waar die behoorde, n.1. in de kostbare ministeries onderwijs, arbeid, oorlog, marine, dooh op een breed/e manier en niet op de griezelige pestige manier zooals nu mot het afvloeiingssysteem bij Oorlog plaats heeft. A bahl dat is een methode van een vlieg de pooten en vleugels uittrekken. Waarom bij onderwijs met gezegd: Kijk, dat- bijzonder onderwijs is heel mooi, maar te kostbaar j dat moet dus tijdelijk geheel stopgezet! I \Vat is dat nu niet eene fatale plagerij met die ambtenaars-salarissen. Laat men de mensohen harder laten werken t dege nen die overcompleet zijn afschaffen, zooals Zimmer- man in Oostenrijk doet, maar om nu alle ambte naren en beambten bloedzuigers te zetten, is toch j een griezelige manier van doen. Een heel mooie daad der Koninginnen om te j zeggen: kort ons salaris ook maar, doch daar is de maatregel niet mee goed gepraatt. I Wanneer de Nederlander nog het oude kies- stelssel had. dan zou hij met ae heeren in Den Haag kunnen afrekenen. Nu met het Evenredige Stelsel gaat dat niet meer. Men zal wel verschillende ambtenaren en beamb ten door de plagerij-maatregel der salaris-besnoei ing rood laten stemmen, maar is dat nu wel eent juiste maatstaf voor de S.D.A.P.-vertegenwoor- diging, dat kiezers, die hun misnoegen met de Regeering willen toonen, slechts één wijze hebben, om daarvan te getuigen, n.1.'.door rooa te stem men, terwijl ze heelemaal niet rood zijn. maar slechts ontevreden, gekwetst in hun staatsburger lijk rechtsgevoel? Vroeger, bij een distributie-stelsel, zouden de kie zers gelegenheid gehad hebben het debat der kies- vergadenngen te Booren en hadden dan eens echt kunnen meeleven in de atmosfeer van politieken stryd. Nu is er van dat alles niets meer te bespeuren. Zelfs al krijgt Rood nu over 8 iaar meer stem men dan thans, dan kan ze alleen tooh nog niet regeeren. Dan gaat Rood samen met Roomsen en dan nouden we Knys de Beerenbrouök toch nog, met b.y. Troelstra als Minister van Arbeid. Zou in een tijdperk vóór de Evenredige Vertegen woordiging zoo iets mogelijk zijn geweest als dit gemodder in een Kabinet? De Evenredige Vertegenwoordiging is een ramp voor het land. Het land zal er aan te gronde gaan. Wellicht zal deze en gene dat erg overdreven vin den. Waoht nog maar een paar jaar en ge zult mijne voorspelling bewaarheid zien. Men .krijgt een oontinuiteit van regeeringsper- sonen in rijk, provincie en gemeente, waardoor alles, wat minderheid is vertrapt en vergruisd wordt. De brutaliteit der lieden, die er tooh niet uit kunnen, zoolang ze maar bü hun p&rtübestuur in de pas blijven, zal steeds toenemen, de vertwijfeling der burgers die niets te zeggen hebben, als een dom stuk vee hun stem op een lijst uit moeten brengen, dank zü stemdwang, zal voortdurend groeien. Al dat getuigen tegen de Vlootwet, ia nu, bü het Kiesstelsel der Evenredige Vertegenwoordi ging, nonsens Vroeger kon men in de districten met voor- en tegenstemmers in deKamer afrekenen, thans is de controle van den kiezer op den vertegenwoordi- ger absoluut verdwenen. Daarom waren die heeren in den trein .ook zoo moedeloos. Priesters, dominee'# en onderwijzers regeeren ons land en richten het te gronde, ongecontroleerd als zij zijn. Ministers, gedeputeerden, wethouders, kun- uen zich büna voor de eeuwigheid benoemd achten, als zij maar eenmaal op het kussen zitten. De controle van den verontwaardigden kiezer- staatsburger ontbreekt. De kerkelykepartijen maken reeds op bijna onbeschaamde wijze van deze situatie gebruik. Ik weet van een rechtschen Commissaris der 31. el Engelsch van E. TEMPUS THURSTON door W. J. A. ROU)ANUS Jr. Het Regent's Theatre baadde in licht, Sturgis en Jerningham gingen echter in het parterre zitten, op eenigen afstand van de rijen blanke driehoeken van bloote nekken en schonders. Zij waren in evening dress. Sturgis trok genoegelyk aan een j zware sigaar. j Een tijdje bléven zij naar de voorstelling zittenij kijken, Een Fransche chanteuse zong liedjes in j gebroken Engelsch en had groot succes met haar opzettelijk verkeerde uitspraak. Op haar volgde de onvermijdelijke muzikale clown, die veel meer applaus kreeg, wanneer hij zijn inetrwnentén af- schuwelijk bespeelde dan wanneer hij zijn best deed. Jerningham gaapte een paar. maal en zag bij een poging, om 'dat voor Sturgis verborgen te houden, dat de oogen van zijn vriend dicht waren. Het laatste nummer vóór het Ballet was een volgens het programma Fransch echtpaar, dat een paar zinnelijke dansen uitvoerde. De gehoele wulpschheid van den Franschen dans was m hun optreden gecondenseerd. „Wij noemen ons moralisten en wijzen op de Folies Bergères." «eide Sturgis. „Maar wil je wel gelooven, dat die Fransohen nier komen, omdat ze in Parijs nooit zoo'n publiek kunnen trekken. WÓar ter wereld, behalve in Engeland, zouden zij een operagebouw veranderen in een danslokaal. en loges verhuren, waarin zoogenaamde fatsoenlijke vrouwen kunnen gaan kijken Boe haar eohtgenooten met het uitvaagsel der maatschappij dansen. Kom, laten we wat gaan drinken" Zij gingen naar de bar, waar de rnen vrouwen eindeloos op en neer liepen en Engelsche gentle men gearmd haar stonden toe te.lonkun. „Kyk toch eens!" zeide Sturgis. Jerningham keek in de richting, die hij aanweos. Een heer en een dame baanden zicb een weg naar een loge boven het parterre. Een jong meisje, blijk baar hun dochter, en niet ouder dan twintig jaar, was bij hen. „Dat is nou het Engelsche leven," zeide Sturgis. Jerningham glimlachte weer, maar de glimlach bestierf onmiddellijk op zijn lippen. In den prome- noir zat heel alleen op een stoeltje een jong meisje Hij voelde zich somber gestemd, terwijl hij naar baar keek. Tot dat oogenblik had bij baar slechte van ter zijde gezien, maar toen zij zioh omkeerde, werd i^Jn vermoeden bevestigd. Het was Nanno. Sturgis dronk zijn whisky uit, kek dan om en zag het gezicht van Jerningham. „Wat heb jij in eens?' vroeg hij. „Je zult me moeten excuseeren, dat ik je alleen laat,", antwoordde Jerningham, „Ik zie daar ie mand, die ik ken." HOOFDSTUK II. Vóór zij hem gezien had, was hij op den ledigen stoei naast haar gaan zitten en zelfs toen zij zich wat omgedraaid had in een poging om een gesprek te beginnen, herkende zij hem nog niet. „Hoe vindt u F' de voorstelling wilde ziT erop laten volgen. „Nanno," zeide Jerningham. Een oogenblik scheen zij ineen te krimpen. Hfl Keek haar .aan en 't terugdeinzen van haar licham van hem weg deed hem denken aan de slak, die in zijn huisje, gejaagd wordt. „Mr. Jerningham!" Uit kracht der gewoonte vonden de woorden hun weg naar haar lippen. Nog keek hy haar aan in ieaer stadium van den tijd, dat hij naar gekend had. Hij herinnerde zich naar, zooals zij was toen zij elkaar het eerst gesproken hadden: een blozende, gezonde vrouw met door de zon gebronsde wangen, donkerbruin haar en grijze oogen, diep als een avondhemel. Dat was het wat zij geweest was; dit was het wat zij geworden was. Zyn oogen richtten zich weer op het heden en hij zag haar bleeke, magere wangen gekleurd met een kunstmatig rood, net donkerbruin haar een tint, dien geen zon verlicht heeft, en haar groote, grijze oog dof, somber, droefgeestig. Nanno, herhaalde hij. HH' trachtte al zijn best te doen, om te gelooven, dat bet een vergissing was. Hij wachtte vurig op haar antwoord, dat zij niet zoo heette. „O, Mr. Jerningham, zeide zü weer. Dan keek hij een anderen kant uit. De -andere vrouwen liepen langs hem heen met nauwe rokken en bengelende tasschen. Dit was de marktplaats. Het totaal af wezig zijn van eergevoel en schaamte maakte hem misselijk^ Het was een atmospheer van wegrottend leven. 0y wendde zich weer tot Nanno. „We zullen hiervandaan gaan," «eide hij op vas ten toon. „Waarheen?" „Waar woon je?" „U kunt niet met mij mee naar huis gaan," zeide zij gebroken. Dit was haar grootste ziele-angst, dat bij baar dadelijk bonden zou voor wat ze was. Koningin, die de liberale burgemeesters van zijn gewest zijn maoht doet gevoelen op een wij zo, waarvoor hij zioh wel gewaohfc zou hebben, indien hij wist, dat dank zü hot Districten 8telsol ook de Liberalen weer eens fian de Regeering zouden kunnen komen en hem ter verantwoording roepen. Vroeger moest een Liberaal Minister wel degelijk rekening houden met klachten en opmerkingen door een Rechtsch Kamerlid te zijner kennis ge bracht en omgekoera een Rechtsch Minister bü klachten van een Linksch Kamerlid. Thans lappen de Ministers klachten van anders denkende in cu sa linksche Kamerleden aan hun laars. De Evenredige Vertegenwoordiging is een pantserfort, waarachter zij dekking zoeken te vinden. Ik hoorde toevallig van eene ciroulaire door een Commissaris der Koningin aan Burgemeesters in zün gewest gezonden, waarbü inlichtingen verzocht worden omtrent het aantal raadsleden van ver schillende kleur en het totaal aantal stemmen op de lysten uitgebracht. Is dat nu wel juiatP Ligt het op den weg van een O. d. K. om zóó nauwkeurig de politieke kleur der verschillende gemeenten te controleeren? Ik acht dit ook weer één der funeste gevolgen van ons Evenredig Kiesstelsel. De Liberalen hebben in den tüd van hun macht ook wel eens gezondigd, wij mogen dit niet ont kennen, maar meestal geschiedde dit met een breed, soms wel met een Brutaal gebaar. Hier is echter weer de gnieperige roomsche en fyn oalvinistisohe werkwijze kenbaar. Het is alsof die beide cnristelyke uitersten zioh in de verdeeldheid van ons volk verheugen. De Evenredige Vertegenwoordiging werkt hun griezelig gedoe in de nand. Wanneer men nu al dat gemodder ziet bü Landsregeering, bü verkiezingen voor Kamers, Sta ten, Raad, Gedeputeerden en Wethouders, moet men dan niet waarachtig getuigen dat het Stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging slechts in schün rechtvaardig is, doch in wezen onbillijk te genover breede lagen der burgerij en funest in toe passing, een kanker voor het politiek volkskarakter. Vooral lieden, die buiten ae politiek staan, nu eenmaal geen mensohen zijn om naar partij ver gaderingen te gaan om meestal in een rookerig lokaal, lang gezwam aan te hooren. Neemt men de Joden, dat zün nu eenmaal van nature op politiek beluste lieden, die men dan ook eerst op alle niet kerkelyke partijvergaderin- gen en daarna in de niet kerkelijke fracties van Raad, Staten en Kamer aantreft. Maar de doorsnee-Nederlandsohe Staatsburger is tegenover de politiek gematigd onverschillig. Bü de groote verkiezingen, vooral bü de herstem mingen, Rep h« vroeger warm, ten einde af te re kenen met de regeering of den afgevaardigde, die hem niet paste. Thans heeft hljl die kans niet meer en1 ls onthutst over het feit, dat het nieuwe kiess telsell hem wel dwingt te Mezen, maar hem, tevens de slaaf maakt van een cluibje verpolitiekte Nederlanders van ver schillende "pluimage. Eén ding voelt de doorsnee Nederlander, die po litiek gematigd onverschillig ia, heel eterk* dat is, dat hem onredht aangedaan wordt. Onrecht door een kabinet-Ru ijs de Beerenbrouck, dat onbekwaam gebleken is tot regeeren, reeds on bekwaam gebleken vóór de jongste verkiezingen, maar toch kalm weer voor 4 hiar heeft ingehuurd, omdat het nieuwe kiesstelsel niet deugt eni elke controle, werkelijke controle van den staatsburger op de regeering, ontbreekt. Vooral ia moeilijke tijden «temt dat dien staats burger moedeloos. Hij voelt, dat wat hij ook ploetert en werkt om weer.vooruit te komen, een onbekwame regeering een grooter deel van zijn geld afneemt aan belaa- Ungpenningen, dan noodig diende te zijn. Hij voelt dat niét gespaard wordt op de groo«e posten, doch slechts op kleinzielige manier ge prutst wordt, hij voelt dat hier geen economen, doch slechts dilettanten aan het werk zijn. Het evenredige stelsel is daarom zoo verkeerd, omdat het blijkbaar nimmer zuiver doorgevoerd kan worden en inen b.v.b. in het kabinet vertegen woordigers der minderheidspartyen mist. Er zijn slechts Roomschen en fijne Calvinisten in het huidige kabinet Waarom niet ook een S.D.A P. er, en een V. D.'er, en een VvH.B.'er? Dat zou evenredige vertegenwoordiging zijn. Dan kon men nog eens wat andier bloed, wat an dere ontwikkeling in het 'kabinet; zien! Dan was er ook wat controle op de al te erge ker kelijke dr ij verij: I Maar de rechtsehe heeren zitten op de minister zetels en voelen zich ondanks onbekwaamheid hoogst genoegelijk en lekkerl Dat stemt dien ploeterenden Nederlander moede loos. Moet men zich daarover verwonderen? Voorwaar, wij kennen moeilijke, zorgelijke tijden. „Maar waar woon je?" „U moet niet met mij meegaan, antwoordde zij. Jerningham fronste de wenkbrauwen, llij voelde zich niet in een stemming^ om niet de situatie te spelen. De omgeving, waarin zij waren, vroeg met om een verspillen van woorden. Hij wilde weg zijn. „Dat soort treuzelen dient nergens voor," zeide hy vast. „Hoe eerder je het me zegt, des te eerder kunnen we hiervandaan."Hü stond pp. „Ga .mee o, ik. verzeker je, dat je door hier te blijven geen cent meer verdienen zult." Een golf van itterbeid had die woorden uit hem gejaagd. bi anno keek hem in zün gezicht en wist, dat zy doen moest wat hü zeide. Er was slechts één ding m de wereld, waartoe hij haar niet had kunnen bevelen, en dat nog wel, omdat zij uit de at mospheer van zy'n invloed gevlucht was. In al het andere werd zij dat wist zü door hem be- heerscht. Hoe woest en heldhaftig zü zich door 'alle ellende heen vastgeklemd had aan de wet van haar Kerk veel hardnekkiger dan hij dit onder dergelijke omstandigheden gedaan zou hebben was het toch een vastklemmen uit vrees. Haar schijnbare sterkte was groote zwakheid geweest. Zij had haar gebracht tot wat hy thans zag, dat zij was. Zy liepen, zonder een woord te spreken, de trap naar den hoofdingang af. Een paar vrouwen keer den zich om en keken hen na; zy meenden te weten wat hun bedoeling was. Buiten riep Jerningham een rytuig aan. „Welk adres?" vroeg hij haar weer, voor de derde maal thans. Gedwee gaf zü het hem. Hy herhaalde^ het dui- delyk voor den koetsier. Dan stapten zy in en het rytuig reed van het trottoir de file in. Een kleine etage, een onder honderd andere, in een rij van gebouwen samengeperst, was Nanno s woning. Zy klommen de steenen trapp met de ijzeren leuning op. Nanno liep twee treden voor hem uit. By de deur, die haar nummer had, bleef zy staan. ,,0, kom niet binnen, Mr. Jerningham," smeekte zy, terwyl zH hem radeloos aankeek. „Waarom niet?" vroeg hy bruusk. Zy trachtte met haar hand over haar voorhoofd de verwarde knoop van haar gedachten glad te strüken. „Maar begrü'pt u dan niet, dat ik niet voor mannen als u Bier woon"? Hij .vond haar vraag heel onlogisch. „Ik begrijp je niet?' zeide hij met intense kalmte. „Waarom een uitzondering maken voor my'P Je moet toch handel drijven zonder aan ziens des persoons? Waarom aarzelen voor mijn ziel F' Zij huiverde. ZONDAG, 7 OCT. NEB. HEKV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Doop. Schagerbrug, geen dienst, vac. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Da. v. Loon, Hippolytushoef, voorm. hal fel fi, Uw. H. IBuiskooL Den Oever, nam. 2 uur, Ds. H. Buiskool. Barsingerhorn, geen dienst, vac. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schennerhora. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Niessink. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Wieringerwaard, geen diénst. Dirksborn, geen dienst. St Maarten, voorin, 10 uur, Da. Tinkelt, Heerhugov/aard, geen dienst. Oude Niedorp, geen dienst. Voeabuizen, voorm, 10 uur, Ds. Broekema. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kooij. Eenigenbm'g, voorm. 10 uur, Dr. Snethlaga, DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veeiv Nieuwe Niedorp, K-.eri dienst. EVANOELLSATTE to: Schagen, voorm. 10 ur, de lieer Posthunm Collecte voor Japan. Nam. 7 uur, Ds. Boeke. Collecte voor Japan. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, de heer Boon. QEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Pree kiezen. Nam. half drie, Preeklezen. SCHAGEN, 4 October 1923. 24 Paarden f 150 a 450; 71 stieren f150 a 340; 98 geldekoeien vette f350 a 490; Geldekoeien. mag. f255 a,375; 40 kalflcoeien f330 a 490; 38 pinken f150 a 250; 4 graskalveren f50 a 100; 24 nuchtere kalve ren f 15 a 27; 50 schapen magere f38 a 50; 309 idem vette f 44 a 52.50; 225 overhouders f 28 a 40. 4 Bokken en geiten f 2.75 a 8, 16 varkens, mag. f 26, 53 idem, vette, p. Kg. f 0.76 a 0.S4, 230 biggen, f a. 13 konijnen f 0.40 a 2, 371 kippen f 0.70 a 1.10, 60 een den f 0.60 a 2, 40 duiven, haantjes f 0.50 a 1.50, - bo ter f 2.25 a 2.45, kipeieren f 7.50 a 850, eendeie ren f7. ALKMAAR, 3 October 1923. Bloemkool f2.10 a 7.10 per 100 stnks. Roode kool f 1.80 a 4.60 per 100 Kg. Gele kool f4.80 a 5.80. per 100 Kg. Wortelen f 1.80 a 5 per 100 bos. Uien f4.80 a 6.40 per 100 Kg. Spinazie f5 a 12.60 per 100 Kg. Andyvie f 0.80 a 2.30 per 100 stuks. Sny- boonen f 16.30 a 35.70. Spercieboonen, enkele f 15.20 a 20.40. Idem, dubbele f 6.50 a 23.10, alles p. 100 Kg. WARMENküTZENO, 3 October 1923. Roode kool f2.80 a 3.70. Witte kool f 1.40 a 1.90. Uien f5.80 a 5.90. Nep f 12.40 a 18.60. Drielingen f7.90 a 8.20. Peen f2.40 a 2.60. Blauwe aardappe len f fl.10 a 7. Aanvtter: 6850 Kg. rood« kool, 19450 Kg. witte kool, i065 Kg. uien, 1672 Kg. nep, 3450 Kg. peen, 2680 Kg. aardappelen. NOORDERMARKTBOND. Noord-Scharwoud»'. 3 Oct. 1923. Schotsche muizen f 6.70 a 7. Schoolmeesters f6.20. Eigenheimers f3.70. BI. aard appelen f 6.60 a 7.20. Drielingen f 1.50 a 2.30. Kleine aardappelen f0.90 a Spercieboonen f7 a 13.30. Grove uien f5.20 a 6.40. Drielingen f7.30 a 8.40. Gele nep f 11.80 a 12.60. Peen f2.40 a 2.70. Roode kool f2 a 3.40. Witte kool f 1.70 a 1.90. Gele kool f 1.60 a 2.50, alles por 100 Kg. Bos wortelen f 2.20 a 2.90 per 100 bos. Bloemkool 13.90 a 10. 2e soort fü.80 a 2. per 100 stuks. Aanvoer op 2 Oct.: 8100 Kg. aardappelen, 72 Kg. spercieboonen, 21400 Kg. grove uien, 39600 Kg. Seen, 500 Kg. kroten, 22250 Kg. roode kool, 44850 g. witte ko<d, 7800 Kg. gele kool, 83155 bos wortelen, 5525 stuks bloemkool. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 3 Oot. 1928. Bloemkool, le soort f 5 a J3 60, Idem, 2e soort tl 4.50 per 100 afcuks. Wortelti f 1.90 a 2.80. Roode kool, le soort f 1.80 a 3. Gele kool, le soort f2.80 a 3.70. Witte kool, le soort fl.60 a 1.80. Uien f5.80 a 6.60. Drielingen f7.40 a 8.60. Nop f 12.30 a 12.80. Slaboonon fll a 14.70. .Bieten f.1.90 a 4. Rapen f2.40. Blauwe aardappelen I f5.30 a 5.70. Eigenheimers f 5.10 a 5.29, alles per 1100 Kg. Aanvoer.: 24800 stuks bloemkool, 14900 |Kg. wortelen. 72100 Kg. roode kool, 25500 Kg. gele kool, 87800 Kg. witte kool, 29500 Kg. uien, 917 Kg slaboonen, 8800 Kg. bieten, 00 Kg. rapen, 220' Kg. aardappelen. HOORN, 3 October 1923. 198 Varkens: vette varkens f 0.76 -0.86. Londen- sche varkens f0.76. 14 Schapen: schapen i' 18, lam meren f35. Handel vlug. I KOSTBAAR VUILNIS. Een dame verloor dezer dagen, toen zij te Londen aan het winkelen was een parel ter waarde van 385 jiond sterling. Naar thans gebleken is heeft een straatveger het kostbare voorwerp opgeraapt en het, meenende dat het een gewone kraal was, bij het vuilnis in zijn kar geworpen. Gepoogd wordt thans den parel alsnog terug te krijgen. „U hebt eenmaal gezegd, dat u iny lief ha.lt," antwoordde zy. Toen begreep hy haar onlogische vraag*. Een stormwind van sentimentaliteit joeg door hem heen. Zy kon hem niet behandelen als andere raau- nen, omdat hij eenmaal gezegd had, dat hy haar liefhad; misscnien omdat zij Bem nog liefhad. Er viel niet aan te twyfelen ot dit was sentimentali teit. Hy zeide het tot zichzelf en schudde die van rioh af- „Je kan even goed de deur openen, zeide hy onbewogen. „Myn doel met je thuis brengen is niet dat wat jy denkt. Ik zal maar heel kort blij ven, als je dat wilt." Zy haalde den sleutel uit haar zak en opende gehoorzaam de deur. Voor zy'n geestesoog zag hy hoe zij ontelbare malen die deur open gemaakt had met een man vlak achter haar. Waarom wós hy met haar medegegaan? Zy had zich nu voor goed van hem afgesneden. Was het nieuwsgierig heid? O neen een dergelijk instinct kende Jer ningham niet. De angst, dat hij ©enigszins nader kennis zou komen maken pet het leven, dat zy leidde, liet geen ruimte voor nieuwsgierigheid. Hy wist, dat allés wat hy zien zon, hem py« zon doen. Maar nogmaals, waarom was hy geko men? Een gevoel van medelijden voor haar levens omstandigheden kon één, de hoop haar nog te redden een andere reden zyn. Hy voelde of besefte niet er verantwoordelyk voor te zün, rnaar daar hy vroeger haar liever gehad had dan wat ook tor wereld, kon hü haar niet geheel verloren den gaan. Ér waa geen enkel absurd-kwezelachtig denk beeld in zyn gedachten, toen hy den toestand over zag. Een heef lange oefening heeft een man noodig om direct voor het welzijn van een vrouweziel uit te zien. De geestelijke zijde dor zaak kwam geen oogenblik in hem op. Hy dacht alleen aan haar belang gesteld hacf. Hy kon het wet ten onder zien gaan zonder een poging tot redding ter wille van wat geweest was of had kunnen zyn. Deze redenen, aio hy zioh gaf in antwoord op zün eigen vraag, kwamen hem -bevredigend, afdoende voor maar zy waren niet de incrinsieko waar heid. De man, die zichzelf do naakte waarheid zeggen kan, is geen prooi voor den duivel. En de feiten Bewijzen, dat er maar heel weinigen zyn. Wordt rerroUfd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2