Plaatselijk Nieuws. JBümenlandsch Nieuws. HST HIEUW» REGIEMS IN SPANJE. Uit Madrid, 2 Oct. De leider» van den myn- werkersbond van Asturia, een der sterkste vakver- ioniglnKen. van Spanje, werden, door Generaal Primo de Hivera ton paleize ontboden. ZIJ verklaarden na Kun onderhoud inet den generaal, dat de wettelijke (loonsverbetering, door de Spaaiische arbeiders ver worven, van het directoire niets te vreezen heelt. Het decreet tot ontbinding van alle gemeentebe sturen van Spanje werd gisteren door den militai ren gouverneur toegepast over alle raden, 0254 in aantal. OnmiddelJJk werden tot vervanging van de afgezette gemeenteraadsleden nieuwe autoriteiten ge kozen, en wel door de oude comité'» van belasting betalers. Dientengevolge kreeg Madrid tot. burge meester een der onlangs ontslagen klerken van het Ministerie van openbare werken, die zich thans plot seling in het bezit bevindt van een jaarwedde van 1000 pond sterling en een officieelen gemeente-auto. De man was boogelijk verbaasd over zijn verkiezing en verklaarde niets van gemeentezaken af te weten. Hij beloofde echter Ijverig te zullen studeeren in de gemeentewet. Tot de nieuwe raadsleden boliooren o.a. drie koetsiers, een schoenlapper, een melkbezorger, een leerlooier, een kruidenier, een tooneelspeler en 'een likdoornsnijder. Een pas verschenen koninklijk decreet bepaalt dat op alle salarissen vau ambtena ren op regeoringsdepartementen voortaan 25 zal worden ingekrompen. Tel. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Uit. Berlyn, 3 Oct. Nadat in den* laten avond nog on kabinetsraad was gehouden, begaf Stresemann zich om half twaalf naar den Rijks president, om hem de ontslagneming van Tiet kabinet aan te bieden. De Rijkspresident behield zich zijn beslissing omtrent het aanvaarden hiervan voor. Tel. Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den Post- worden uitbetaald. Ze werd echter gisteren toch chèque- en Girodienst berustte, heeft het bestuur der aangeboden. De man, die haar presi-ntcerdo, vertelde, instelling in een ernstig kabinet-schrijven aan den dat zijn vrouw baar voor f300 had. gekocht van WITTE KRUIS. Gisteravond vergaderde de afcL Schagen van het 'Witte Kruis in het café van den heer J. K. Boontjes, alhier. Aanwezig waren 7 leden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van den vorigen voorzitter, den heer C. Visser Az. aan wieua nagedachtenis nog hulde werd gebracht. De notulen werden onveranderd gotdgekeurd. Inge komen was bericht van B. en W. alhier, dat de ijshut onder dank werd aanvaard. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief der algem. vergadering te Amsterdam, werd den afgevaar digde opgedragen wat punt 8 betreft, nieuwe sub sidieregeling, voor het voorstel Bloemendaal te stemmen, en eveneens voor het voorstel f 1500 uit te trekken voor onderzoek uitbreiding Heideheuvel. Als afgevaardigde werd gekozen de heer J. Schoorl Pz. De heer'C. W. Deenik werd herbenoemd als be stuurslid der afdeeling. Betreffende de T.B.C-bestrijding werd na toelich ting door den secretaris besloten zuster Boks tot hulsbezoekster aan te stellen, als daartegen van bo ven af geen bezwaar bestaat. In de rondvraag besprak de heer Da van Dijk nog een spoedontsmotting, die na ingewonnen advies van den gemeente-geneesheer plaats zal hebben. De heer Löblcr vroeg verder nog hoe het stond met het plan oprichting volksbadhuis, waarop geantwoord werd dat voorbereidingen werden gemaakt door de afd. en enkele andere vereenigingen. alhier, om met een goed plan voor den dag te komen. Daarna werd de vergadering gesloten. HARENKARSPEJk De omslag van het Onderlinge Paardenfonds was over het afgeloopen kwartaal f 0.45 per f 100. Er wa- reu verzekerd 148 paarden met een verzekerde waar de vau f 52.995. Het fonds had een verlies van één stuks te boeken. CALLANTSOOG. Voor den Ontwikkelingscursus hebben zioh op gegeven 17 leerlingen, w.o. 10 mannelijke en 7 vrouwelijke. ZUIDSCHARWOUDE. A.s. Zaterdag wordt alhier do tentoonstelli/ig ge houden van de planten, gekweekt door de kinderen der .openbare school, onder leiding van den heer P. Groen van do „Dahlia". Zaterdagmorgen om half 8 kunnen de schoolkin- dereri beginnen met de gekweekte plantjes in de school te brengen, terwijl om half elf de tentoon stelling voor het publiek wordt opengesteld. Ter opluistering kan het publiek ook bloemen en planten inzenden, wat op hoogen prijs zal worden gesteld. Van 45 uur kunnen de kinderen de tentoonstel ling bezoeken, (kosteloos, terwijl ouderen 10 icent i entree betalen. In dien tijd worden de prijzen uit gereikt, van welke er reeds een vrij groot aantal beschikbaar zijn gesteld. Meerdere worden, dat spreekt vanzelf, gaarne in dank aanvaard. Er wordt gehoopt op veel belangstelling. ZUIDSCHARWOUDE. De melkprijs is hier met 1 cent per liter ver hoogd. NOORDSCHARWOUDE. Alhier had gistermiddag de tentoonstelling plaats, zooals die Zaterdag te Zuidscharwoude wordt gehou den. Aangezien noch de Christelijke, noch de R. K. school meedoet, had de belangstelling grooter kun nen zijn. Toch was het aardig, wat de kideren met het kweeken van plantjes hadden gepresteerd.. BREEZAJMD. Woensdag 3 October hield de Nutsvereendging „Vriendenkring" een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. De voorziter, de heer A. Raap, heet de aanwezigen welkom. Wel had hij dit aantal grooter gewenscht, maar er waren toch meer leden aanwezig dan b ij de vorige bijeenkomst en toen reeds waren er toch al meer dan men gewend was. Er viel dus in ieder ge val vooruitgang te bespeuren en in zooverre was er dan toch aanleiding tot verheugenis. Daar de secretaris had bedankt eni niet aanwezig was werden de notulen gelezen door den voorzitter, Ze worden onveranderd vastgesteld. Hierna doet de penningmeester, de heer ML Broers rekening en verantwoording. Het blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen f 127.05, de uitgaven be liepen f 111.65, er is alzoo een batig saldio van f 15.40. De bescheiden) worden nagezien door de heeren J. (.omelissen en C. de Graaf. Deze heeren verklaren alles volkomen in orde te hebben bevonden, waarop voorzitter beide heeren dankt voor .hun moeite en 4 den penningmeester voor zijn richtig beheer. Aan de orde is thans de verkiezing van een secre taris. Als zoodanig wordt gekozen de heer H. Fetter, die verklaarde de benoeming aan te nemen, ui *s aan dc °rde verkiezing van een voor zitter, daar de heer A. Raap liever niet meer als zoo danig we nacht e te fungeeren, daar het vereenigings- leven langzamerhand te veel van zijn avonden in be slag neemt, hetgeen hij nader toelicht Het blijkt echter na eenige stemmingen niet mogelijk een ande ren voorzitter te krijgen en ten slotte laat de heer Raap zich, zij het na heel veel moeite, bewegen, de voorzittresfunctie dan nog maar eens voo een jaatf waar te nomen. Periodiek moeten aftreden do bestuursleden M, iggors, M. Broers en G, Borst. De beide eersten worden horkozen en nemen aan. In de plaats van don heer Borst, dio niet meer in aanmerxtag wenscht te komen, wordt gekozen do heer L, Blaauboer dio insgelijks aanneemt. De eerste Nutsavond wordt voorloop!* vastgesteld op 24 Oct Lezing en bijdrage voor dien avond zijn reeds vastgesteld, terwijl verder de medewerking van den heer Jan Wiggers en de bekende tooneolclubjeo zal gevraagd worden, die zich reeds zoo vaak voor „Vriendenkring" verdienstelijk hobben gemaakt De voorzitter dankt daarop voor de aangename sa menwerking on brengt een woord van hulde en dank aan het aftredende bestuurslid, don heer G. Borst voor het vele, dat hij gedurende tal van jaren voor het Nu* gedaan heeft. Met den wensch dat de Nuts- avonden dezen winter van aangenamen en gezelligen oard mogen xijn, wordt de vergadering gesloten. BEZUINIGING. Men schrijft aan de N. R. Urt.: De conclusie van het laatste rapport der Beaux- nigingscommissie welke o.a. ook inhoudt „dat bij de departementen van algemeen bestuur nog steeds niet de overtuiging bestaat van een onafwijsbare noodzakelijkheid van bezuiniging*' moet op iederen niet-ambtenaar een verbij ster enden indruk maken en menigeen oordeelt thans dat het goed is dat de ambtenaren eens zelf aan den Ujve voelen dat er bezuinigd moet worden. Toch baart ook aan vele ambtenaren het door de commiesio geconstateerde feit geen verrassing en wel aan diegenen die hunnen werkkring niet bin nen de departementale bureaus hebben. Men doet goed de ambtenaren te verdeelen in twee categorieën en wel die werkzaam1 zijn in de Haagsche bureaux (de binnendienst) en die daar buiten hunne functies, over geheel Nederland ver spreid vorvullen (de buitendienst). Tusschen beide soorten bestaat een groote tegen stelling. De eersten, van jong» af in oen bureaustoel ge zeten en automatisch van klerk opgestegen tot ad junct-commies, commies, enz. enz.^ vormen eene af- zonderlijko kaste, zij verbeelden zich dat alleen zij het weten en dat de andere slechts werktuigen in hun hand zijn. Er moge at eens een vreemdeling in verdwalen, deze is, voordat hij op de hoogte is, reeds lang besmet dioor de anderen. Zij beheerschen van hunne schrijftafels af Neder land, voelen zich van af adjunct-oommies als „de" ambtenaar bij uitnemendheid. Zij roesten vast in alle ambtelijke gewoonten en hebben slechts één streven „uitbreiding van hunne afdeoling" daar zij weten hierdoor automatisch hoo- 5er te stijgen. Zoolang al die bureau-koninkjes aar hun scepter blijven zwaaien, zullen er nooit ingrijpende veranderingen en bezuinigingen worden ingevoerd. Slechts én middel kan hier helpen: in die rijen van stoelzittende bureaucraten moet tel kens op groote schaal nieuw leven gebraoht wor den. Om de zooveel jaren moet men in de Haagsche bureaux vele nieuwe gezichten zien. Dit kon voor zeer vele zoo niet alle takke" van dienst zeer eenvoudig. Men plaatste telkenmale in grooten getale de bureau-menschen over in den buitendienst en om gekeerd. Het gevolg zal zijn dat een groot deel der Haagsche bureau-ambtenaren menscnen zullen z^jn, die zoo uit het volle menschenleven komen, die doorkneed zijn in de praktijk, die met 'n nieu wen kijk op de dingen al spoedig de sleur-fouten zullen ontdekken, en inderdaad een reformatie kunnen te weegbrengen. En de bureau-menschen zullen in de praktijk van het leven nieuwe indruk ken opdoen, die het later weer te stade kunnen komen. Bij het lezen van dit denkbeeld zullen wenkbrau wen gefronst worden en het woord „onmogelijk" zal uit alle departementale hoeken gehoord wor den; een hoongelachfc zal er opgaan bq het denk beeld dat deze Haagsche rijksbestierders In de provincie zouden moeten gaan werken. Laat men zich daardoor nu eens niet doen afschrikken, en laat men b.v. eens aan één depar tement een proer nemen, maar dan moet de mi nister ernstig willen en zich er zelf mede bemoeien, de voorstellen tot wijziging en bezuiniging van die frisBcbe ambtenaren eens zelf beoordeelen en niet doen al» zeker hoog bestuur idlat ean een corps amb tenaren uit den buitendienst schreef dat hunne voorsetellen tot verbetering alleen onder zijn oogen konden komen indien zij „gezift en verwerkt" waren door zekeren bureau-ambtenaar! (Historisch). Do minister zal dus zelf alles moeten beoordee len, en goed uit zijn oogen moeten zien. De giro chaos toont aan dat de hoogste ambtenaren zelfs den minister een rad voor de oogen trachten te draaien. En naast de departementen geldt dit ook voor groote rijkslichamen als „Raden van Arbeid", „Rijksverzekeringsbank", enz., ook daar heerscht ae geest dat de bureau-ambtenaren alles, die van den buitendienst niets weten. Op de gevels van al die bureaux moest staan: „Gij die nier niet binnentreedt, laat alle hoop varen dat gij iets zondt weten." Nieuwe menschen, doorkneed in de eischen van het vak, maar vrij "van schrijftafelaleur moeten uit den buitendienst naar de bnreaux om daar schoon schip te maken, en de bureau-mensohen moeten naar buiten om zioh zelf te verfrisschen. En difc rad van afwisseling moet steeds# blijven draaien. Dan is er kans op vereenvoudiging en bezuini- ffing. DE SALARISVERLAGING. De Minister van Financiën heeft aan een medewer ker van „Het Vad". zijn meening gezegd inzake de salarisverlaging. Volgens Z.E. heeft de ambtenaar minder van den algemeenen financieelen druk te lij den dan welke andere salaris- en inkomentrekker ook. Immers het nationale inkomen daalde tusschen 1922 en 1923 met een milliard twee honderd mlllioen. De ambtenaarsstand maakt ongeveer een twaalfde van de bevolking uit. Hij zou dus, gelijk omgeslagen, 100 millioen minder inkomen moeten hebben. In werkelijkheid deelt de ambtenaar maar voor 35 tot 40 millioen in den nationalen achteruitgang. Verder werd medegedeeld, dat de minister bij de tweede tienpercentsrvdrlaging wel degelijk van plan is individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht en dus ongelijk te verdeelen. Te laat is, volgens Z.E., ingegrepen en daarom moest nu dadelijk krachtig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een verdeeling als Z. E. voor de toekomst overweegt. NIEUWE NIEDORP. Alhier zal worden geprobeerd otn eene zangver- eeniging op te richten, die in het lokaal van den heer C. Groot hare repetitiën zal houden. Men zie de annonce in ditnummer. OUDKARSPEL. Gisteravond hield de I.A.M.V. een openbare ver gadering1 met den heer J. F. v. Gemert, ex-klooster ling als spreker. De spreker behandelde het onderwerp „Godsdienst en Militairisme", zette uiteen hoe de Godsdienst de steunpilaar is van het militairiBme en was van oor deel dat juist door den godsdienst de oorlogen ver wekt worden. Het ligt volgens spreker op den weg, van hen die anti-militairist zijn, ook anti-godsdienstig te zijn. Tot slot wekte spreker op allen die zich, hetzij uit fascistische, hetzij uit godsdienstige overtuiging anti- militAirist gevoelen, zich aan te sluiten bij de I.A.M.V. De vergadering was door ruim 50 personen be zocht. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. OUDKARSPEL. Het woonhuis van de erven wed. Paarlberg, dat in openbaren verkoop gekocht was door de heeren Meier en Beers, is thans gekocht door den heer M. Mor as. OUDKARSPEL. De tuinbouwvereeniging De Eendracht heeft voor de leden de gelegenheid opengesteld om coöperatief anthraciet voor huisbrand ln te koopen. NOORDSCHARWOUDE. Volgens de begrooting voor de lichtbedrljven ia het doel om met ingang van 1 Januari de gasprijs met 1 cent te verlagen en te brengen van 15 op 14 et., terwijl voor «lectrischen stroom en verlaging is aan gegeven vaa 45 op 42 cent - OUDKARSPEL. BEN VERLOREN OHEQUH. Zaterdag en Zondag an. wordt detontoonstellinp De politie te Rotterdam heeft een 21-Jarigen man gehouden van de gekweekte kamerplanten, welke dit en zijn 20-Jarige vrouw aangehouden, wegona dlef- voorjaar aan de schoolkinderen zijn uitgereikt jstal van een chóque van frs. 2700. Deze chèque was BEN UTRECHTBCHE DIENST ROYAAL BE- I op 28 September afgegeven aan toondor door een DACHT. koopman in parfumerieën. De man, voor wien ze be- Ecn Rijksinstelling te Utrecht, die gewoonlijk bij atemd was, deelde een dag na afgifte mede, dat hij den Postcbèque- en Girodienst een saldo heeft loopen haar verloren had. Er werd toen een nieuwe ché- van ongeveer f 16.000, heeft in een der vorige weken que, ditmaal op naam, afgegeven. De Incoasob&nk, van dezen dienst bericht ontvangen, dat haar saldo I waar zij moest worden uitbetaald, kreeg aanzegging ruim 6 millioen vier ton' bedroeg), dat de eerste chèque ongeldig was en niet moest directeur-generaal van dien Dienst op deze grove fout gewezen. Taal noch teeken werd echter op dezen brief ver nemen, zegt het U. D., maar wel heeft de Utrechtache instelling dezer dagen een nieuwe afrekening ont vangen, waarbij het saldo was gebracht van mil lioen 4 ton, op 6 millioen ton. De bereidwilligheid om mede te werken aan een goede functionneering van den Postcbèque- en Giro dienst werd dus blijkbaar beloond met een douceur tje van 4 ton! BATE UIT EEN FAILLISSEMENT. Een firma te Doetinchem had dezer dagen het bui tenkansje als bate uit een Duitsch faillissement een bankbiljet van 1000 Mark thuis gestuurd te krljgem De aangeteekende brief, waarin ht geld was ver zonden, was met een millioen mark gefrankeerd. DE BROEKHUIS-LEENINGEN. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Rotterdam, mr. H. A. J. Reumer, heeft, naar de de N. R. Ct. meldt gedagvaard tegen 16 dezer W. H. Broekhuis te Heerlen, ter zake van het aanleggen der bekende premieleeningen. ONGELUK BIJ DE MER GEL-EXPLOITATIE. Uit Maastricht 3 Oct Bij, do morgei-exploitatie van den Sint Pietersberg zijn hedenmorgen drie uerklieden ernstig gewond. De arbeider Groothuizen, die de mergel onder een balk uitgroef, kreeg de vallende balk op zijn lenden en bekwam inwendige kneuzingen. De gebroeders Ruyters, belast met het schieten met dynamietpatronen, zijn van de boven ste helling gevallen en werden onder het neerstor tende puin bedolven. Groothuizen en J. Ruytex-s ziln in Calvariënberg opgenomen en nog bniten kennis. HET ONGELUK TE WESTDORPE. Uit Neuzen, 3 Oct. De heer H. J. Waes, bur gemeester van Westdorpe, die- verleden week Woens dag in de weide door een woedenden stier werd aan gevallen, is gisteren aan de gevolgen overleden. Hij was juist 50 jaar geworden en sinds tien jaar bur gemeester van deze gemeente. DE VLOOTWET. Uit 's Gravenhage. Naar wij vernemen doet in parlementaire kringen het gerucht de ronde, dët de regeering, alvorens tot de behandeling der Vlootwet in openbare zitting overgegaan wordt, aan de Twee de Kamer in comité-generaal mededeeling zal doen van de motieven, die haar op een onverwijlde be handeling van de Vlootwet doen prijsstellen. Tel. BEZUINIGING. Naar De Rsb. verneemt, heeft de Regeering beslo ten, met ingang van 1 Januari ax ontslag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Dezen worden daartoe verdeeld in twee groepen: Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een mi nimum pensioen hebben bereikt en worden zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, die zeven of meen dienst jaren hebben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pen sioen in aanmerking komen en op wachtgeld zul len worden gesteld. Zij zullen dan evenveel maan den wachtgeld krijgen als zij dienstjaren tellen. Verder zullen geen gehuwde ambtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan ambtena ressen, die in het huwelijk trdeen, eervol ontslag worden verleend. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND Ingediend1 is de begrooting van het Provinciaal electriciteitsbedrljf voor 1924, thans opgemaakt naar het systeem door den heer Litnperg. In af wachting van de beslissing der Prov. Staten om trent het voorstel van den heer D. Koolman en an deren, om aan het bedrijf geen rente in rekening te brengen wegens de voorschotten tot dekking der tot en met 1921 geleden exploitatieverliezen, omtrent welks voorstel Ged. Staten spoedig het gevraagde praeadvies hopen uit te brengen, is de rente over de verliessaldi in de begrooting van verlies en winst tot het volle bedrag uitgetrokken, nl. f201.600. De begrooting van lasten en baten der exploitatie sluit met een bedrag van f 3.7421300; het voordeelig saldo der exploitatierekening is geschat op f246.700. De begrooting van winst en verlies sluit met f 486.700. De begrooting van buitengewone inkomsten en uit gaven zijn f780.000, waaronder f480.000 uitkeering der provincie voor uitbreidingswerken en f300.000 der provincie voor uitbreidingswerken der P.E.G.E.M. De begrooting van het Provinciaal waterleidingsbe drijf voor 1924 sluit met een, 'bedrag f2.522.000. Het tekort is op f127.000 begroot. De provincie zal f438.000 beschikbaar stellen voor uitbreidingswer ken. Het totaal van de begrooting voor 1924 van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum wijst aan f 1.674.966, waaronder een bijdrage der pro vincie van f 613.169 om het tekort te dékken. De be grooting van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort wijst aan f 1,291.335, waaronder een bijdrage der provincie om het tekort te dekken van f 710.490.. Gedeputeerde Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van het comité der vereenigingen van bur gemeesters en secretarissen te 'Hoorn, Alkmaar, Pur- mreend en Schagen betreffende wijziging van het be sluit der Staten jl. 20 Dec. 1921 in zake subsidiee ring van het nijverheidsonderwijs. Adressanten vroe gen ook bijdragen van de provincie voor de leerlin gen van buitengemeenten. iemand dien zij van aanzien kende. De politie heeft echter geen geloof gehecht aan dit verhaal en het echtpaar voorloopig vastgehouden. EEN VOORBEELD. Een gepensionneerd kapitein heeft het volgend schrijven tot den minister van financiën gericht: „De ondergeteekende heeft de eer, Uwer Excellen tie in alle bescheidenheid mede te deelen, dat hij vindt, dat een ieder vaderlander naar zijne beste krachten behoort mede te werken om in deze tijden verbetering van den financieelen toestand: van Ne Ier land te helpen verkrijgen. Het is daarom, dat hij zich bereid verklaart, tot wederopzegging toe, 25 pet. van het hem toekomende pensioen aan den staat af te staan, mits ten minste 99 andere pensioensgerechtigden dit ook willen doen. Vooral onder den indruk van het verloop der jubileumfeesten doet hij dit aanbod, omdat deze Sep temberdagen overtuigend bewezen hebben, welk een hechte band het oveigroote gedeelte der Neder landers verbindt. Waar zulk een innige band van verknochtheid aan het Vorstenhuis blijkbaar bestaat, daar moge de loe komst van ons dierbaar vaderland met vertrouwen worden tegemoet getreden en is het plicht aan die toekomst zijne beste krachten te geven. Ik moge Uwe Excellentie eerbiedig verzoeken van dit schrijven een gebruik te maken, zooala a zelve verkiest echter met het uitdrukkelijke verzoek, dat mijn naam in dit verband niet in het openbaar genoemd worde." Het antwoord' van den minister luidde: „Ik heb de eer u de goede ontvangst te berichten van nevens genoemden brief en ik zeg n dank voor het in dat schrijven gedane aanbod. Tenzij dit wordt gepubliceerd zal het, uit hoofde van de daaraan verbonden voorwaarden, wellicht niet het gewenschte voordeel opleveren. Naar mijne meening ligt het echter niet op den weg der regeering door publicatie pogingen in het werk te stellen, het gewenschte doel te bereiken. Mocht u echter eene opwekking daartoe in de bladen willen plaatsen, dan zal dit, naar ik vertrouw, de meeste kans van slagen Meden," BARSINGERHORN. Dinsdagavond j.1. vergaderde ten huize van den heer Van Stipriann alhior dé afdeeling B&rsinger- horn van het Witte Kruis. Aanwezig waren 8 leden au Barsingerhorn, benevens 1 van Haringhuizeu en 1 van Kolhorn, dus geen volle zaal dien avond. Dr. Boeker, als voorzitter opende de bijeenkomst en stelde achtereenvolgens de punten dor agenda aan de orde, nadat de 2e secretaris, de heer De Groot, de notulen der vorige vergadoring had voorgelezen. Als nieuw bestuurslid werd de voorzitter met op één na algemeene stemmen herbenoemd. Voor de aanstaande algemeene vergadering wer den na een paar stemmingen, gekozen tot afgevaar digde de heer D. v. d. Oord en tot diens plaatsver vanger de heer P. Bronder. Tot leden der commissie voor het nazien van de rekening van den penningmeester werden, uit 3 dubbeltallen benoemd de heeren P. Bronder, Jm. Blaauboer Gz. en W. Kooijman Jr. Daarna werden door den secretaris onder de aan wezigen uitgereikt de weinige beschikbaar gestelde exemplaren van den beschrijvingsbrief die behan deld moest worden. Punt 8: Het hoofdbestuursvoorstel tot vaststelling eener nieuwe subsidieregeling, gaf aanleiding tot eene uitvoerige beschouwing, waarbij tenslotte te dien opzichte aan den afgevaardigde vrij mandaat werd gegeven; evenzoo bij punt 9, betrekkelijk den bij- of verbouw van Heideheuvel. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer K. Beek, lezing van den begrooting voor 1924, naar aan leiding waarvan door den heer Bronder de aandacht werd gevestigd op een in de Begrooting voorkomen den post, onder den naam „ziekenvervoer". Deze ze ker belangrijke zaak, hoewel waarschijnlijk minder algemeen bekend, werd nader beschouwd en toega- licht en daarbij bleek het volgende: De Noordhollandsche vereeniging het Witte Kruis heeft ter beschikking eene bepaalde som waaruit zij mag vergoeden de helft der kosten van vervoer eener patiënt, die niet op eenigerlei wijze tot be deelden behoort en wiens financieel vermogen naar billijkheid ontoereikend mag worden geacht om de geheeie kosten van vervoer te betalen, een en ander ter beoordeeling van het Witte Kruis, elk voorko mend geval op zichzelf beschouwende. Het vervoer hier bedoeld moet plaats gehad heb ben binnen de grenzen der provincie. De aanvrage om de bedoelde vergoeding moet, zoo mogelijk vóór het vervoer, aan het bestuur der af deeling van het Witte Kruis worden gedaan. Dit bestuur is verplicht, de nota der kosten van het ver voer, met de aanvrage, binnen den tijd van een maand na het vervoer op te zenden aan het Hoofd bestuur. Een andere belangrijke zaak ter algemeene bekend making kwam voor onder de mededeelingen van het bestuur, n.. dat op aanvrage bij den burgemeester in bruikleen kan worden verkregen bet toestel tot ver delging van malariamuggen in huizen, stallen en schuren, waarbij men zelf heeft te betalen de noo- dige lisol-oplossing. Óp de vraag of er ln. den loop van 1924 weder een moedercursus zal worden gehouden, werd be- slotén, dit aan het goedvinden van het bestuur over te laten. Nadat de gewone rondvraag waa gehouden, sloot voorzitter de kleine bijeenkomst, waarop niettemin belangrijke zaken waren besproken. BREEZAND. Gistermiddag had op het werk van den sluisbouw aan de Kooi een ernstig ongeluk plaats. Doordat een kar, waarmede beton in een 8 meter diepe put ge stort wordt, naar beneden viel, geraakte een ar beider mede naar de diepte. In bewusteloozen toe stand is hij toen naar boven gebracht, waarna de inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Olree, direkte overbrenging per auto naar het ziekenhuis te Helder noodig achtte. Van den naderen toestand van den patiënt is tot heden nog niets bekend. WIERINGEN. Dinsdagavond had de slotvergadering plaats van de Feestcommissie inzake de Jubileumfeesten plaats in hotel de Haan. De voorzitter, Burgemeester Kolff, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en werd hierna overgegaan tot de rekening en yerantwoordLmg. De heer de Graaf las de verschillende ontvang sten en uitgaven voor, en werd besloten dat van het voordeelig saldo aan de muziekvereeniging „Harmonie" f 40 en aan „Appollo" f 35 zal worden Verstrekt als blijk van waardeering voor hunne anodewerking, terwijl aan den heer J. Bruul voor zijne vele moeiteen ijver een ring zal worden aan geboden. Het restant-bedrag ad f 85 zal worden afgedragen aan de afd. Wieringan van het Witte Kruis. Men spreekt de hoop uit dat de Gemeenteraad, welke geen subsidie voor het feest beschikbaar wilde stellen en zioh afzijdig hield, thans een eer volle houding zal aannemen, en de door de commia- ie in de gemeentekas gestorte f80 plaatselijke >elasting zal weigeren en restitueeren aan het Witte Kruis. De heeren Koorn en Bruul danken namens de muziekvereenigingen voor de verleende subsidies, welke zeer op prijs gesteld worden, terwijl Dr. Piccardt dankt voor de subsidie aan het Witte Kruis verleend. Hierna wordt overgegaan tot stemming over de prijzen inzake gevelversieringen. Voor dagversiering wordt de eerste prijs toege kend aan aen heer O. Post en de tweede prijs aan den heer J. Keizer Pz. Voor dag en avond versie ring wordt de eerfete prijs toeekend aa.n de heer M. de Haan, 2e prris aan den heer H. G. Rump en 3e prijs aan Mej. Maria Lont. Hierna spreekt de heer van Rooi zijn genoegen uit over de eendrachtige en aangename samenwer king, waardoor zulk een mooi resultaat is bereikt en noopt dat dit steeds zoo zal blijven. De heer Obreen dankt don heer Kolff voor zijne aangename leiding en de vele moeite die hij zioh heeft getroost Ten slotte dankt de heer Kolff alle leden voor hun medewerking, hier door toch kon alleen een dergelijk resultaat behaald worden; in het bijzon der brengt spr. ook een woord van dank aan de muziekvereenigingen en den heer J. N. Bruul en ook aan de buurtcommissies waardoor het geheeie dorp zulk een feestelijk aanzien kreeg. Na sluiting blee fde commissie nog een uurtje napraten en vertoonde de heer de Haan als waar dig slot de jubileumfilms van de feesten te Wieringerwaard en Dirkshorn. "T ZAND. Uitslag der verkooping te 't Zand op 5 Oot, ten overstaan van Notaris Vrijburg. Huismanswoning met wei- en bouwland, groot ruim 16 H.A., aan den Ruigenweg nabij Zand, ten verzoeke van den eigenaar, den heer P. Paarl berg. Koop er de heer J. A. Louwen be Bergen

Schager Courant | 1923 | | pagina 3