Polder Wieringerwaard. Donderdag 4 October 1923. 66ste Jaargang. No. 7310. Woensdagmiddag vergaderde het Polderbestuur onder leiding van den Ddkgraaf, den heer K. itaan Allen zijn aanwezig. Voorzitter opent met een welkom de vergadering en heet in 't bijzonder welkom den heer Boom, Hoofdingenieur van het P.E.N., die zoo bereidwil lig was deze vergadering te willen bijwonen om zoo noodig toelichtingen te geven bij de te houden bespreking over electrificatie stoomgemaal. Aan gezien de heer Boom waarschijnlijk weer spoeJig wil vertrekken, wil voorz. allereerst dit punt in behandeling nemen om daarna notulen voor te lezen en het verdere gedeelte der agenda behan delen. Dan zegt voorzitter, dat allen het rapport door den heer Boom gemaakt thuis hebben gehad. Hel lijkt ons bij eerste lezing erg ingewikkeld, doch na een paar maal overlezen wordt het ons toch wel duidelijk voorgesteld. Het geheele' rapport, een zeer lijvig stuk werk, wordt alsnu per hoofd stuk behandeld en waar noodig, door voorzitter of den heer Boom nog nader toegelicht. Het rapport is gemaakt om een vergelijking te. maken der kosten tusschen de tegenwoordige bemaling en electriciteit. De berekening van tegenwoordig is gemaakt naar het gemiddelde der laatste 10 jaren, ïn het rapport komt o.m. ook een opgave voor van fz.g. vlak tarief, wat ook het meest wordt aanbe volen. Dit tarief is na 1920 gemaakt en is waar schijnlijk voor onzen polder verkieslijker dan con tract met maximale bemaling. De verschillende polders die electrificatie zoo sterk antradcn, omdat het zoo dnur is, schijnen allemaal voorloopig ge bonden te zijn aan dat vaste tarief van voor 132.). De besprekingen over dit punt vorderen ongeveer lVz uur, doch aan het slot van het rapport worden de cijfers genoemd en dat is toch wel het voor naamste. De totale kosten van aanleg, buiten de transformator zijn f10900. De transformator kan op twee verschillende manieren, doch het Dag. Bestuur is van oordeel dat het den voordeeligsten weg is, wanneer de Polder 't bouwt en dan over doet aan het Provinciaal Bedrijf. Dan wijst voorzitter op belangrijke besparingen. Er kan n.1. en stoker gemist worden, dien we ander werk kunnen laten doen. Verder een groote besparing^ van smeer- en poetsmiddelen, enz. Hef voordeel is aan den kant van electrische beweeg kracht^ Volgens de bijlagen zou het f1500 goedkoo- per zijn dan de tegenwoordige bemaling, doen laten we maar aannemen van f1000. Bovendien staan we weer voor belangrijke on kosten. omreden een volgend jaar drie ketel ver nieuwd zouden moeten worden en waardoor men dan ook weer als van zelf meer reparatiën krijgt./ De zaak ziet er in de machine altijd wel keurig uit, want onze machinist heeft liefde voor zijn werk en hart voor zijn zaak, doch belangrijke kos ten van reparatiën staan toch voor de deur. Dan is de bcmalingswijze in onzen polder altijd zeer moeilijk en moeten dikwijls de scheeovaart in ernstige ongelegenheid brengen. Met electriciteit hebben we het veel beter in onze' hand om 't water constant te houden. Het Dag. Bestuur heeft het van alle kanten be keken,, ook wat betreft bedrijfszekerheid dat we wil len hebben en waaromtrent we een bevredigend ant woord hebben ontvangen. De heer Groneman vraagt in verband met vlak ta rief, waarom men dan nu nog doorgaat met dat duurdere tarief, waarop geantwoord wordt, dat die nog vast zitten aan hun contract. De heer T. Wonder informeert of er een polder is die gunstig werkt. Dijkgraaf noemt b.v. Haarlem mermeer, hoewel bet zeer moeilijk is een vergelij king te maken. We moeten feitelijk ons eigen cijfers nemen om een juist beeld te verkrijgen. De heer P. Visser vraagt of de prijs steeds hetzelf de zal blijven. Dijkgraaf zegt, dat de Polder wel herziening zal kunnen ,vragen, indien men dit noodig oordeelt, doch ik stel me voor dat de prijs van Kilowattuur wel evenredig zal zijn aan den steenkolenprijs. De heer Wonder: .Wanneer nu alle polders eens aansluiten, zou dan de prijs nog niet wat lager worden? De heer Boom licht tóe dat het P.E.N. verleden jaar nog 122000 schuld had, doch heeft alle hoop dat er iu dit jaar ongeveer 3 ton winst zal zijn. Daarmee zal eerst natuurlijk het verlies worden gedekt en claarna zal de prijs zeker lager worden. Tenslotte wordt door het Dag. Bestuur voorgesteld om in principe vandaag te besluiten tot electrificatie. om later over contract enz. te spreken. In stemming gebracht, wordt dit voorstel met al- emeene stemmen aangenomen. Voorzitter zegt blij te zijn dat er zoo weinig twij fel bestaat en dat we er zoo eenstemmig voor zijn. Daarna wordt dank gebracht aan den heer Boom voor zijne aanwezigheid en vooral voor het duide lijk door hem gemaakte rapport. De heer Boom verlaat hierop de vergadering, waarna de heer Sleutel zijn notulenboek të voor schijn haalt om het verhandelde der vorige vergade ring voor te lezen. Deze notulen worden onveran derd onder dankzegging goedgekeurd. In verhand met tie notulen deelt voorzitter mede, van den advocaat Tjeenk Willink bericht te hebben ontvangen, dat het geding tusschen den polder en den architect Wentink Gp 11 October a.s. wederom door de Rechtbank in behandeling wordt genomen. Dan zijn goedgekeurd terugontvangen de beide exemplaren gewijzigde verordening. De heer Jb. Bak ker vraagt of iedereen het weet. Voorzitter zegt dat het op de gewone manier bekend is gemaakt. De heer C. A. Waiboer geeft in overweging nu maar een beetje krap op te treden, anders geeft het toch niets. Ter verduidelijking willen we hier even vermel den dat 't betreft artikel 19, wat in goed Hollandsch zegt: „Kalfslag rijden is verboden". Het polderbestuur wil stipt de hand houden aan dat artikel. Verder heeft het Provinciaal Bestuur de besluiten <?oed°-ekeurd betreffende wijziging presentiegelden en tenslotte is het bericht ingekomen dat de heer P. Blaauboer weer als Heemraad is benoemd. Dijkgraaf feliciteert den heer Blaauboer en hoopt, dat hij nog lange jaren de belangen van den polder op dezelfde wijze als tot dusver zal mogen behartigen. Rondvraag. De heer Groneman: Er is nu in prin cipe besloten tot electrificatie, kunt u ook zeggen wat nu de verdere bedoeling is? Voorzitter zegt, dat Bloemendaal gaarne zou. weten hoe wij tegenover electriciteit staan in verband met hun plannen voor de kabels naar Evvijcksluis en verder is het Dag. bestuur tot de overtuiging gekomen dat het zaak zal zijn ons in verbinding te stellen met een goede firma, b.v. de firma, Sterk en informee-, ren wat hun prijsberekening zou zijn. Dan hebben we noodig een contract. We hebben o.i. niet noodig een vaste deskundige, doch we kunnen misschien met geringe kosten eens informeeren bij een eleccro- technisch ingenieur, die waarschijnlijk eene be- scnouwing zou kunnen geven op het rapport. Ook zijn er in Noordholland misschien wel 3 a 4 instal laties die een bezoek zeer zeker waard zijn. De heer Groneman zou nu ook maar op spoed wil len aandringen. Dijkgraaf zegt, dat dit ook de bedoeling is van het Dag. bestuur. De heer P. Visser Az. zou het goed vinden wan neer de waterstand aan den Slikkerdijk eens werd opgenomen. Voorzitter zegt; dat door het Dag. bestuur beslo ten te bij de te houden kroosschouw den toestand hier en daar op te nemen en als dus die sloot niet in orde is, wat ik gaarne wil aannemen, zal het natuur lijk verbeterd worden. Verder vraagt de heer Visser, of het ook aanbeve ling zou verdienen dat bij de aanbesteding van sloot- vverk vooral langs den Teetjesweg, de toezegging wordt gedaan, dat het water zoo laag mogelijk zal worden gehouden. - De heer Blaauboer vindt het gevaarlijk om dit. bij de aanbesteding al te beloven, we kunnen wel zeg gen, de slooters zooveel mogelijk ter wille te zijn. Ten slotte wil Dijkgraaf nog meedeelen, dat in het tijdvak 1 Jan.—1 October verbruikt zijn 2660 H.L. steenkolen, terwijl als een bewijs dat de vorige week veel water is gevallen, in die week in 147J4 uur 412 H.l. zijn verbruikt. De voorraad is thans nog 2900 H.L. Ook willen we met spoed het baggerwerk ter hand nemen, het blijkt erg noodig te zijn, waarom we reeds plan hebben om een derde praam te koopen. De opzichter is reeds bezig om spoedig een paar menschen aan te stellen. Hierna sluiting. zich gezir In' het M de x teru E) .°1 gist» Dri< fie fo stut der; rinj voel vrac ovei gen- ge c >1 ven*.; terv wer«$& Gem 'J

Schager Courant | 1923 | | pagina 7