Zondag a.s. Sparla I - W.F.C. 4. Eerste compelllie.lhulswedstrijd Aanvang 2 uur Plaatseliik Nieuws. Marktberichten» Gemengd Nieuws. «win oen van die toestanden aan, al nAAr gelang van de vraag, wat het gemakkelijkst was. Dat uit dossen toestand tal van onaangenaamheden voort vloeiden, is duidelijk en dat de niouwen-tud-voigors boowoI als do opnflorvatieven op dab gebied, hot uur zullen zegonon, waarop mon weer denselfden tijd gaat volgen, is begrijpelijk. ZUIDSCHAKWOUDE. Was er voor, eenige weken terng sprake van, dat een vereeniging kou worden gesticht, met het doel elk jaar een Oranjefeest te houden voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienst, men is daarvan blijkbaar terug gekomen, althans op de gisteravond gehouden vergadering van de com missie voor ae Jubileumfeesten, waar dit onder werp zijn beslag zou moeten krijgen, is niet verder op net, de vorigo bijeenkomst geopperde denkbeeld, ingegaan. We achten dit zeer verstandig. ZAL MR, WEN DELAAR ALKMAAR VERLATEN? De Telegraaf vermeldde gisteren, dat birmenkert de benoeming te venvachten is van rar. Wl C. Wen- delaar tot burgemeester van Dordrecht. Van bevoegde zijde vernemen wij evenwel, dat hier ter stede van een dergelijke a.& benoeming niets naders is vernomen. De burgemeester heeft, zooals wij reeds vroeger roeededeelden, niet voor deze vacature gesolliciteerd en ontving tot dusver van regeeringszijlde geen ver zoek zich voor Dordrecht beschikbaar te stellen. Trouwens, mocht dit wat niet uitgesloten schijnt plaats hebben, dan zou het nog de groote vraag zijn of Mr. Wendelaar zijn tegenwoordig ambt met dat van burgemeester van Dordrecht zal verwisselen. Wij hebben reden om aan te nemen, dat de burge meester in datg eval nog wel ten gunste van Alk maar zal heslissen, schrijft die Alkm. Crt. DE VLOOTWET Gisteravond is te Doetinchem een betooging ge houden tegen d'e Vlootwet, Als sprekers traden op de heeren E. Bredevoort te Zwolle, mr. P. Arts te Tilburg en mr. dr. A. R. v. dL Laar te Gendringen. Besloten werd, een hulde-telegram te zenden aan oud-minister De Geer voor zijn houding inzake de Vlootwet. Verder is de volgende motie aangenomen: De vergadering enz., protesteert zoo krachtig mo gelijk tegen de aanhangige Vlootwet, Naast open baarmaking van de moiteven, dlie de regeering tot het urgent verklaren van déze Vlootwet hebben ge leid, eischt bij handhaving van deze urgentie Ka merontbinding, opdat het Nederlandsche kiezers volk zich over deze Vlootwet uitspreke, en besluit deze motie ter kennis te brengen van den tijdel ijken voorziter van den ministerraad. t De gemeenteraad! van Vledder heeft met op 1 na algemeene stemmen besloten, een adres te richten aan de Tweede Kamer, met het verzoek de Vlootwet te verwerpen. Ook de gemeenteraad van Diepenheim heeft met op 1 na algemeene stemmen besloten, aan de Twee de Kamer té verzoeken, het ontwerp-Vlootwet niet aan te nemen. In de gisteravond gehouden vergadering van. den raad der gemeente Goor werd met 9 tegen 1 stem besloten een motie te zenden aan de Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen bet ontwerp-Vlootwet niet aan te nemen. Met 7 tegen' 3 stemmen werd besloten het inge diende voorstel van eenige soc.-dem. ledeti van don raad in te willigen, om op 11 Oct., den dag waarop de Tweede Kamer de Vlootwet in behandeling zal ne men. van 12 tot 1 uur de doodsklok In den gemeen» te toren to luiden. ALKMAAR'8 ONTZET. liet programma voor de feestviering te Alkmaar op a.s. Maandag ter gelegenheid van de herdenking van Alkmaar1* ontzet in 1573 luidt: 'a morgens half- m-.ht reveille met kinderkoor en tegelijkertijd zang- uit voering voor de woning van den burgemeester, Waar gezongen zal worden Holland'» Glorie. Van half tien tot half elf rede van den minister van on der, wij» in de Groote of Sint Laurenskork, met mede werking van het mannenkoor Orpheua. Van 9 tot 10 m- ui. 'v-1.-iv111 en -l 5 's namiddag» cArillonbespeling. Om 11 uur aankomst van de Ko ningin, aan het. station ontvangen door den gemeen teraad. Vaandelgroet aan de Koningin op het Sta tionsplein. Daarna huldiging bij het Vlotoriebeeld, aar de voorzitter der ontzetvoreeniging, kapitein Blaauw, commandant der Cadettenschool, een feest ✓wie zal houden, en eeni gemengd! koor moti medewer king van de Kon. Marinekapel een uitvoering zal ge ven, Om 2 uur 's middags op het sportpark ridder ujrnoot. waarbij een deel van dit park in een siuk lud-Holland wordt horschapen. Het tornooi speelt op 8 Juli 1445. toen Aikmaur van Philips van Bour- /<>ndië het recht kreeg, wederom deuren in zijn poorten aan te brengen, 's Avonds van 7—8H feest* concert In de Groote Kerk en daarna vuurwerk. Vele straten wprden versierd! met groen, bloemen en eerepoorten, en straten en grachten zullen avonds geïllumineerd zijn. DE ZOMERTIJD. We brengen den lezers in herinnernig dat in den nacht van vandaag op morgen de zomertijd eindigt. Men dient dus vanavond klokken en horloges een uur achteruit te zetten dan wel een uur stil te la ten staan. BEZUINIGING OP DE AMBTENAREN. in aansluiting met, het bericht van „De Rsb." waar in werd medegedeeld, dat geen 'extra rangsverhoo- gingen, gepaard gaande met buitengewone traete- mentsverhoogingen, meer zouden worden toege staan, meldt het blad dat hieronder niet begrepen zijn geldelijke promoties met behoud van rang. „Deze extra salarisverhogingen komen vooral bij Financiën en Onderwijs zeer veel voor." GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Nioolaas Afred, zoon van Pieter Cor- uelis Slik en Guurtje Brak. Ondertrouwd: Willem Kos, oud 56 jaar, arbeider te Harenkarspel en Lena Bakker, oud 59 jaar, zonder beroep, alhier. DE KATHOLIEKEN EN DE .VLOOTWET. Uit 's-Gravenhage, 5 Oct. Naar wij uit parle mentaire kringen vernemen, mag worden aangeno men, dat vijf leden, van de R.-K. Kamerfractie, on der wie de arbeidersafgevaardigden, tegen de vloot wet zullen stemmen, terwijl van vijf andere leden dezer fractie de houding onzeker is. Stemmen alleen de eerste vijf R.-Kath. leden tegen de Vlootwet, dan zou toch daardoor de aanneming van het ontwerp niet verhinderd worden. Tel. HENRI TER HALL EN DE VLOOTWET. Naar het Vad. verneemt, zal het kamerlid Henri ter Hall nog twee maanden rust moeten nemen, zoodat hij ae behandeling van de Vlootwet niet zal kunnen bijwonen. PARTICULIERE AUDÏ8NTXE INZAKE ARTIKEL 40 BEZOLDIG ING SB ES LUIT. De voorzitter van den ministerraad heeft gisteren vertegenwoordigers in particuliere audiëntie ont vangen van: de Centrale van Hoogere Rijksambte naren, het permanent comité van christelijke .orga nisaties van personeel in publieken dienst, de RJ£. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel, het co mité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel, waaraan mede werd deel genomen door den secretaris-generaal In algeuneo- nen dienst. Bij de besprekingen werd opnienw geoonstateerd, dat beslissingen inzake do voorgenomen salaris verlaging niet zullen worden genomen, alvorens de Statcn-Generaal in do gelegenheid gullen r.iju geweest de in te dienen wetten tot verlaging der wettelijk vastgesteld salarissen te behandelen. PUBMENEND. De heer F. Mlddelhoff Sr. was in de vorige raads vergadering gekozen tot wethouder onzer gemeente. Van alle zijden is er echtei aanmerking gemaakt tegen de wijze waarop genoemde heer zich van eon Aantal stommen verxekordo. Waarschijnlijk mede naar aanleiding van eon afkeurende motie door het bestuur der R. K. Klesvereeniging aangenomen, heeft do heer F. Middelhoff thans bericht ais wet» houder to bedanken. WONINGBOUW. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid maakt bekend, dat in verband met du nog beschik bare middelen alleen die aanvragen om de premie, bedoeld in het Kon. Besluit van 8 November 1920, no. 29 (Woningbouw) in behandeling kunnen worden genomen, welke vóór 1 November 1923 het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid of het Bureau van den Hoofdinspecteur den heer Van der Kaa hebben bereikt Zekerheid dat aan die aan vragen ten volle zal worden voldaan, kan. niet wor den gegeven. Aanvragen, welke na 31 October 1923 hij het Departement "of bij den Hoofdinspecteur in komen, worden ter zijde gelegd. STEENKOLEN. Wel zeer wonderlijk is gedurende den oorlog en daarna de verandering geweest, die in de steenkolen- voorziening viel waar te nemen. In den oorlog uiteraard achaarachte, die aanvan kelijk ook in het eerste jaar na den officieelen vre de werd voorspeld. Als alle voorzeggingen, die men in de laatste jaren genoten heeft, bleek ook deze volkomen falikant. Immers de kolen bleken zoo overvloedig voorhanden, dat zij in den groothandel wel het eerste artikel vormden, waarvan de prijzen een dalende richting insloegen. Wel bleek een totale wijziging gekomen in de voorziening. Duitschland werd uitgeschakeld, behou dens dan de gedwongen leveranties aan de overwin naars. Engeland kon zijn positie hernemen, doch werd: een oogenblik toen daar stakingen uitbraken, die het bedrijf volslagen verlamden!, door Amerika vervangen, dat zoo geweldige hoeveelheden aan Eu ropa had te leveren, dat er zelfs bijzondere stoom vaartlijnen voor moesten worden opgericht onder Amerikaansche vlag. Ook dit is inmiddels weer ge schiedenis geworden. In de laat9te maanden van de Ruhrbezetting deed nii het bijzondere geval zich voor, dat de overeen gekomen kwantiteiten door Duitschland aan Frank rijk, Italië en andere Ententelanden werden gele verd, maar tevens dat ook dezelfde schepen, welke die kolen te Rotterdam ter overlading brachten, weer werden beladen met te Rotterdam aangevoerde En- gelsche kolen, teneinde daarmede aan het tekort in Duitschland tegemoet te komen. Alsof deze econo mische krachtsverspilling nog niet genoeg was, kreeg raen het ook te beleven, dat Duitsche kalen, die aan België moesten worden geleverd, even over de grens weer naar Holland terugkeerden om daar te worden verkocht. Bij wijze van spreken .stikte" men in België in de kolen. En dat dit nu ook in Frankrijk het geval s, kan wel hieruit blijken, dat thans wat zich in de ge schiedenis nog nimmer voordeed Fransche kolen uit de Noordelijke departementen te Rotterdam,1 wor den geimporteerd. Uiteraard zal vermoedelijk hierbij de malaise, die in de verschillende wereldindustrieën heerscht, ook wel een rol spelen, als gevolg waarvan minder ko len zijn benoodigd, maar in elk geval blijkt hieruit, dat van een tekort of schaarschte aan kolen geener lei sprake is. CALLANTSOOC. Sedert eenige dagen is men begonnen aan den bouw van de woning van de wed. Van Delft; het aspect van ons dorp zal na de voltooiing van het huis wel opgeknapt zijn, NIEUWE NTEDORP. Uit drie sollicitanten is tot secretaris-penning meester van den Kostverlorenpolder benoemd de heer D. Pool alhier. PETTEN. De Zondag van de Pettener kermis zal bij gelegen heid van de inwijding van het sportterrein getracht worden twee voetbalclubs uit to noodigen, welke zullen moeten kampen ora het bezit van een zilve ren medaille, die uitgeloofd zal worden door den edelachtbaren heer Burgemeester H. S. Eriks. -- 8T. MAARTENSBRUG. De harddraverij belooft hier a.s. Dinsdag belang wekkend te worden. De aangifte van deelnemers is boven verwachting, tot nu toe zijn n.1. reeds elf van de beste dravers aangegeven, w.o. Zwaluw, Jeluy W, Jonker Lodewijk, enz. WIERXNGERWAARD. Donderdagavond hebben we met ongeveer 100 per sonen jubileumfeest gevierd. Nu niet ter eere van de Koningin, doch om te vernemen, dat er een nadeelig saldo bij den penningmeester was. Het was al weer onzen volljverigen adviseur Dr. H. J. Schróder, die bij ontstentenis van den voorzitter de bijeenkomst mot èen hartelijk welkom opende, Do zaal van den heer Schouten zag er feeaielijk uit. Dan neemt de heer eere-voorzitter, burgemeester Haringhuizen, het woord', brengt dank aan allen, die hun best hebben gedaan tot het welslagen van het feest. Ik wil eerst mijn teleurstelling ultcu, dat de voorzitter niet aanwezig ia Ik wil hem evengoed ge denken. Op de vergaderingen was steeds een goeden wil. Er was kameraadschap op die vergaderingen, die geleid werden door Notaris van der Knaap en verder heeft hij ook veel voor de feesten gedaan, waarvoor ik hem vair af deze plaats dank wil bren gen. Ook andere personen en vereenigingen, die zich op verschillende wijze verdienstelijk hadden ge maakt, werd dank gebracht, speciaal aan den advi seur. Aan B. en W. en de raadsleden voor hunne vrij gevigheid om een bedrag van f200 te voteeren voor oen eventueel tekort en ook den eere-voorzitter, die als Burgemeester den eersten stoot aan het feest heelt gegeven. Vervolgens wordt gelegenheid! gegeven tot een dansje, volgen liedjes en voordrachten. In één woord, het was een gezellige avond. Intusschen heeft de penningmeester verslag uitge bracht van de rekening, waarbij nog een extra woord van dank werd gebracht aan die één© jonge dame, die nog f 100 bijeen heeft weten te brengen. De totale ontvangsten hebben bedragen f 1099.60, uitgaven i 1386.65, al zoo een nadeelig saldo ad, 1287.06. Wan neer hier nu de f200 van de gemeente wordt afge trokken, blijft het een tekort van f87.06. On dit na deelig saldo nog ©enigszins te verzachten is er een loterij op touw gezet, 200 loten a fO.10. waren ver kocht. H Was laat toen we naar huis gingen. INVOER VAN VEE. Uit s Gravenhage, 5 Oct De minister van Binnenlandseho Zaken en Landbouw heeft met in gang van '8 dezer verboden, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks naar een kring, om vattende de provinciën Friesland, Groningen en Drente, Wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod noodzakelijk maken, kan de Commissa ris der Koningin in de provincie van bestemming zoodanige afwijking toestaan, onder de door den betrokken inspecteur van den yeeartsenijkundigen dienst non te geven voorwaarden, NOORDaCHAÏlWOUDB. Het Harmoniegezelschap Excelsior geëft Zon dagmiddag een oonoert in den stedelijken muziek- tuin te Alkmaar. DE TARIEVEN VAN DE GEMEENTEN MET HET P. E.N. Zooals bekend is heeft de minister van water staat zioh het vorig jaar tot de betreffende ge meentebesturen gewend met uitnoodiging tot oen conferentie van den minister, gedeputeerde Staten van Noord-Holland en afgevaardigden dei* gemeen tebesturen ten einde te trachten tot overeenstem ming te komen> omtrent door de provincie verlang de nieuwe tarieven voor stroomlevering aan de gemeenten. De af deeling Noordholland der vereeni ging van Nederlandsche gemeenten adviseerde toen aan haar leden om den minister te verzoeken deze conferentie uit te stellen totdat de exploitatiecijfers van het P.E.N. over 1922 bekend zouden zijn, omdat deze zich vermoedelijk belangrijk, gunstiger zou den laten aanzien. Thans, nu inmiddels deze cijfers zijn bekend geworden, heeft de minister zijn uit noodiging aan de gemeentebesturen herhaald. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN DORDRECHT. Naar aanleiding van een gerucht ala zou nir. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, bin nenkort worden benoemd tot burgemeester van Dordrecht, kunnen wij uit de beste bron mededee- len, dat hiervan geen sprake is. Wel zal binnen enkele dagen in <le „Staatscourant" de benoeming van den burgemeester van Dordrecht worden be kend gemaakt, doch de nieuwe functionnaris zal Dehooren tot eon geheel andere politieke richting dan die van den heer Wendelaar. GEMEENTE 8CHAGEN. Overleden: Arie Bak, oud 80 jaren, weduwnaar van Neeltje Schageni, POLITIE, Gevonden: een haareteker; twee sleutels, e'en mod derschuitje, een broche, een portemonnade met eenig geld en een fietskaartje, een vulpenhouder, een bril in doos. Verloren: een portemonnaie met eenig geld, een doublé lorgnet, een zegelring, een mantelknoop. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. BOUWKUNST. In de gehouden vergadering op 5 October j.1. vam. de Vereeniging Bouwkunst, zijn twee nieuwe be stuursleden benoemd, door bedanken van den heer W. Roggeveen Cz. om gezondheidsredenen en den heer C. Visser Az. wegens overlijden. Hiervoor zijn in de plaats gekozen de heeren M. C. Tuinman en P. R ezel man. Tot voorzitter is benoemd de heer Th. L. Over toom, zoodat het geheel© bestuur weer voltallig is en samengesteld als volgt: Th. Overtoom^ voorzitter, J. Keesman, secretaris, C. Blaauboer, penningmees ter, M. C. Tuinman en P. Rezelman. Het was wenschelijk dat er nog vele nieuwe leden zich aanmeldden om dé vereeniging te steunen is daf hard noqdig. Verder werd de rekening over 1922 goedgekeurd. Subsidie teekenschool, f45.is weer toegestaan, als vorige jaren. Wat de leerlingen betreft, dit aantal is zeer groot, er hebben zich 46 leerlingen aangegeven. De school is weer begonnen en het gkat naar wensch. OVERGEPLAATST. De heer J. Moes, rijksveldwachter alhier, wordt met ingang van 16 October overgeplaatst naar Nieuw-Vennep, Haarlemmermeer. EEN JUBILEUM. De heer A. van Ham, uit onze gemeente, kommies bij de Nederl. Spoorwegen, standplaats Alkmaar, hoopt op 12 October zijn 25-jarig jubileum te vieren. MARKTOVERZICHT. De handel in de vette koeien was Donderdag J.1. zeer stug. De prijzen liepen van 50—60 ct. per pond. In de kalf- en geldekoeien matig. Met de pinken was het even minder. Stieren stug., Met de vette schapen was het wel iets beter, de overhouders gingen vlug van de hond en magere schapen duur- vlug. Voor de vette varkens was 48 ct. het hoogst. Stuggen handel. Met de biggen was het ook misère. Kippen en konijnen oude prijzen, goede handel. De handel in eieren en boter was goedi. DE HOOFDPRIJS. De hoofdprijs, 2 paarden, van de Sehager Paarden- vorloting, viel ten deel aan den heer B. Zeeman te Oudkarspel en 'wel in de loten van den debitant J. Bruin, eveneens te Oudkarspel. VERKOOPINa Uitslag der verkooping op 4 Oct. te SOhagen, In de,Beurs, van den heer C. Boontjes, ten overstaan van notaris Vrijburg, van 3 boerenplaatsen, eigen dom van wijlen den heer D. 'Kater te Alkmaar. 1. De plaats, genaamd „Groot Keins", nabij de Keinsmorbrug, in de gemeente Zijpe, groot 21.21.30 H.A. Kooper de huurder, de heer K. Nleuwl&nd, voor f47392. 2. De plaats bij het dorp Caillantsoog, groot 26.77.80 H.A. Kooper de heer J. Stammes te Alkmaar, voor f31460. 8. De plaats te Abbestee, gemeente Callantsoog, groot 24.64.41 H.A. Kooper de heer J. Koster, burge meester van Callantsoog, voor f28730. Tenslotte werden de plaatsen 2 en 3 gecombi neerd. Deze combinatie werd gekocht door den heer J. Stammes te Alkmaar, voor f60606. HAND ELSWIN TERAVONDSCHOOL Het aantal leerlingen aan den Handelswintercur- sus bedraagt thans officieel 31 voor eerste klasse en 14 voor de tweede. Naar de gemeenten zijin er 2 uit Anna Paulowna, 5 Barsingerhorn, 7 St. Maartem, 1 Oude Niedórp; 21 Schagen, 4 Wleringerwaard, 4 Zijpe, 1 Nieuwe Niedorp. TOONEEL VEREENIGING. De tooneelvereeniging „In eigen Kring* alhier, heeft in studie genomen om half November op ite voe ren: Onder één Dak, van Fabricius, HEEL AARDIG. Van een voorstander van pluimveetentoonstellin gen ontving de vereeniging alhier uit Zaandam een zilveren medaille voor hare tentoonstelling in Janua ri 1924. ONZE MARKT. Op onze markt werden in het 3e kw. van 1923 aangevoerd: 166 paarden, 308; 152 stieren, 228; 617 magere geldekoeien, 798; 1168 vette koeien, 1186; 483 melk- en kalfkoeien, 246; 153 pinken, 526; 283 nuchte re kalveren, 369; 2442 lammeren, 4786; 415 magere schapen, 892; 2167 vette schapen, 4785; 1367 biggen, 1057; 60 magere varkens, 154; 557 vette varkens, 1050; 98705 kipeieren, 113523; 19237 eend eieren, eerste op gave. Het cijfer achter den aanvoer heeft betrekking op den aanvoer in het 3e kwartaal van 1922. Vol- gens'deze cijfer» is de aanvoer van bedrijfsvee in de meeste afdeelingen iets minder dan in 1922. De oor zaak daarvan is gemakkelijk te verklaren. Op vele markten van dat jaar was een gedwongen grooten aanvoer, deels wegens gebrek aan gras en hooi, deels wegens den bijzonder hoogen prijs, waar men vrijwel op rekenen kon. Het jaar 1922 was een zeer slecht gras- en hooijaar, daarom werd er veel vee opge ruimd; 1923 daarentegen is een rijk grasjaar met overvloed van hooi. De opruiming van 1922 wordt nu weer aangevuld, voornamelijk met vee uit andere provinciën. Vele hoeren weiden meer en zullen een paar extra beesten stallen. Dat is ook voor een groot deel bijl schapen het ge val. De hooge prijzen, die Frankrijk in 1922 voor lammeren en vette schapen betaalde, lokten tot ver- koopen uit Dat is dit Jaar heel anders. Wegens mond- en klauwzeer is Frankrijk voor onzo echapen gesloten. Do aanvoer is daardoor belangrijk minder. ALWEER GELUKKIG. In de collectie verkochte paardenloten? van den heer A. van TwuIJver vielen wederom vele prijzen, waaronder twee paarden, twee veulens, dameerijwiel, enz. RADIO-LEZING. Voor de stampvolle Igm-a&l trad Ces opening van het seizoen Donderdagavond jl. (Te heer H. Jan sen uit Helder op, mot zijn voordracht ovor radio- telegrafio-en -telefonie. Spr. begon met eenige toe passingen der radio-telegrafie iu don allerjongsten tijd op te sommen: zoo bij de New-Yorksche politie sedert Jan. Tl, in sneltreinen tijdens den rit in Duitschland. verbinding van ziekenhuizen mei schapen op zee. Ook tot in de kolenmijnen is de „ra dio" doorgedrongen: tot op 650 M. diepte worden de draadloozo concerten gevolgd. Spr. komt dan tot een beknopte "utteenaeting van hot wezen der telegrafie, memoreert de namen Thom son en Mamsveld, de analyse van T zonlicht, om eindelijk te komen tot radiotelegrafische golven, welke bestaan uit trillingen van den eiher. Het eigen aardige dezer golven is, dat zij door voste stoffen, muren eA heendringen; mistbanken vormen even min een beletsel, terwijl ziji de kromming van het aardoppervlak volgen. Zoo wordt geseind over een afstand van OxfordMelboume, welke niet minder dan 21000 KLM. bedraagt. De golflengte, waarmee g-v •wind wordt, varieert lunchen 100 en 230GO M. Mar- eon!'» proeven van 1890 vonden vervolgens oen kor te bespreking, waarna spr. voor de pauze nog het scheepsverkeer en het S.O.S.-nood8ein behandelde. Na de pauze besprak de heer Jansen in U kort do groote landstations, als Kortwijk, Nauen, Ei ff el to ren, La Fayetto mot de storende invloeden waarmee de techniek nog altijd' to kampen heeft. Do eigen aardige blind spots", de plaatsen op aarde, waar met het beste ontvangsttoestel geen waarnemingen kunnen worden gedaan, alsook de bizonder gunstige punten: Transvaal en San Francisco vonden ver melding. Tot slot behandelt spr. dan' de praktische zijde der radio telegrafie: tijdseinen, handelsverkeer, vorstberichten voor land- en tuinbouw, terwijl hij enkele wenken gaf voor amateurs. Jammer diat de draadilooze muziek 'door atmosferische storingen zoo slecht doorkwam. ZONDAG, 7 OCT. GEREF. GEMEENTE te; Anna Paulowna, voorin, 10 uur, Da Bos van Apel doorn. Nam. ihalfdrie, Ds. Bos. EVANGELISATIE ts; Breeaand, voorin. 10 uur, Ds. Boek©. Doopt, NOORDERMARKTBÖND, Noord-Scharwoude. 5 Oct. 1923. Schotsche muizen f 7.10. Eigenhei mers fl.50 a 4.20. BL aardappelen f5.30 a 6.30. Drielingen fl.70. Kleine aardappelen fl a 1.10. SpercieLoonen f 13.20. Grove uien 16.50 a 6.60. Drie lingen 7.70 a 8.10. Gele nep f9 a 12. Peen f2.60 a 2.80. Kroten f4.30. Roode kool fl.50 a 4. Witte kool fl.20 a 1.80. Gele kool fl.80 a 2.30, alles per 100 Kg. Boswortelen f8.40 a 3.50 per 100 bos. Bloemkool f 2 a 6.50, 2e soort f 0.90 a 1.10. per 100 stuks. Aanvoer op 4 Oct.: 5335 Kg. aardappelen, 150 Kg. spercieboonen, 26780 Kg. grove Uien, 15275 Kg. peen, 24000 Kg. roode kool, 60400 Kg. witte kool, 18150 Kg. gele kool, 3955 st. bloemkool. ALKMAAR, 5 October 1923. Op de heden gehouden graanmarkt werden 5932 H.L. aangevoerd. Tarwe f 1011.75: Rogge f9- 9.50; Gerst chev. f 10^11.62%; Haver f 8--11: Paar- denboonen f 11; Bruine boonen f31; Duivenboonen f21; Witte boonen f 50; Rood Mosterdzaad f 38; 'Blauw Maanzaad f46—49; Kleine groene erwten f2123; Groote groene erwten f2330; Grauwe 'erwten f4453; Vale erwten f8040, alles. j>er 100 Kilo. ALKMAAR, 5 Oct. 192.3. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 169 stapels wegende 150.000 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met riiksm. f51. zonder riiksm. f49. commissiekaam met Hjksm. f51. Boerenkaas: kleine met riiksm. f50.50. zonfW rijksm. f48. commissiekaam met rijksmerk f51. Handel goed. WINKEL. 5 October 1923. Appelen f8 a 21. Peren f6 a 28. Slaboonen f4 a 10. Snyboonen f13 a 25. Uien f4 a 6. Kool f 1 a 2, alles per 100 pond. Komkommers f3 a 6. Andijvie f8 a 4.50, per 100 stuks. HOORN. 4 Ootober 1923. 10 stapels kl. Fabriekskaas f51 gem. 18 stapels kl. Boerenkaas f51.50 gem., f48 ongera.; 3 stajfels Fabrieks Comm. Kaas r 48 gem.31 stapels Boeren domui. Kaas f51.50, gem. 1 stapel- extra oude commissie f54. Aanvoer 62 stapels, wegende 84481 Kg. Handel matig. MEDËMBLIK, 5 October 1923. Witte kool f 1.82 a 1.45 per 100 Kg. Uien f3 a 3.20. Nep f5 a 5.40, per 50 Kg. Snjjooonen fj.7o a 1.80. Spercieboonen fl.80 a 8.25, per 15 Kg. ANNA PAULOWNA, 5 October 1923. Groote aardappelen f4.80 a 7.80. Drielingen f2 a 8.50. Slaboonen f9.75 a 16. Bloemkool f4.75. Roode kool f5.40. WARMENHUIZEN, 5 October 1923. Bloemkool f4.70 a 4.80. Roodo kool fl.60 a 3. Gele kool fl.40 a 2.40. Witte kool fl.20 a 1.60. Uien f 5.50 a 6.20. Nep f 10.40 a 11. Drielingen f7.40 a 7.70. Peen f2.30 a 2.50. Blauwe aardappelen f7.40 a 7.50. Aanvoer: 15300 Kg. roode kool 5200 Kg. gele kool, 27550 Kg. witte kool, 1795 Kg. uien, 430 Kg. nep, 6375 Kg. peen, 975 Kg. aard appelen, 405 st, bloemkool. ALKMAAR, 5 October 1923. Appelen f6 a 35 per 100 Kg. Bloemkool f3 a 12.50 per 100 stuks. Roode koof fl.50 a'4.80. Gele kool f5.40 a 6.20. per 100 Kg. Wortelen f2.60 a 5.40 per 100 bos. Uien f4.50 a 6.30 per 100 Kg, Peren f7 a 55 per 100 Kg. Kropsla f 0.50 a 3.60 per 100 stuks. Snijboonen 'f 20.80 a 53.60. Spercieboonen, enkele f14.70 a 23.60. Idem, dubbele f7.60 a 23.80, alles per 100 Kg. LANGENDIJKER GROENTENVEIL«TING. 5 Oot. 1923. Bloemkool le soort f5.50 a 10.20. Idem, 2e soort f 0.60 a 5.10, per 100 stuks. Wortelen fl.80 a 2.80. Roode kool, le soort f2 a 3.90. Gele kool, le soort fl.80 a 2.80. Witte kool, le soort f 1.30 a 1.70. Uien f5.50 a 6.70. Drielingen f8.10 a 8.50. Nep f 11.50 a 12.50. Slaboonen f 15.20 a 16. Bieten f 2 a 3.70. Rapen f 1.20 a 1.30. Blauwe aardappelen f5.80. Eigenheimers f5.60, alles per 100 Kg. Aanvoer: 21600 stuks bloemkool. 9675 Kg. worte len, 74100 Kg. roode kool, 28100 Kg. gele kool, 165600 Kg. witte kool, 25925 Kg. uien, 530 Kg. sla boonen, 4200 Kg. bieten, 1950 Kg. rapen, 1600 Kg. aardappelen. DB HEOEERINOTOHISI8 IN DUITSCHLAND. Het 1» de Rljkfkanseller Streeemana, die opnieuw wa» belast met het vormen van een nieuw cablnet, nog niet gelukt een voldoend aantal ministers bijeen te krijgen. Vandaag komt de Rijksdag bijeen en de toestand le hopeloos verward. Hoe de toestand zal zijn le nog niet bekend. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN BULOARIJE. Naar uit Sofia wordt gemeld lebben de Bulgaar- sche communieten uit wraak voor bun nederlagen de stad Vranja ln brand gestoken. Er zijn 250 bui zen verbrand, waarbij honderd personen om het le ven kwamen en negen munitie-stapelplaatsen in de lucht zijn gevlogen. EEN SCHEEPSRAMP. Een Reuter-tclegram uit Londen meldt, dat de atoomtreller „Lordi Allenby" te Loweetoit aan bracht drie overlevenden van do bemanning van ces personen van het Nederlandsche zeilschip ..Uberto Cornella" van Schevenlngen' dat dertig mijl van IJ muiden door zware zeeën getroffen is, waarbij dli* man overboord sloegen. Het schip zonk later.

Schager Courant | 1923 | | pagina 12