Laat fi. J. CLAY'S Ochtendvoer onderzoeken. De Malaise in de Engelsche Industrie. Wanneer hel geen 38 pel. eiwit en vet beval, zijn de onderzoekkosten voor hem. B rgerlijke Stand. Reclames. ger op 28 September, bleken kas en boeken ln orde en ln, kas te zijn f 10566.42*. De directeur van de lichtbedrijven zond een op gave van vermeerderd gasverbruik over het eerste halfjaar 1923 tegenover dat van het vorige Jaar. Daar uit bleek dat 15015 M3. of ongeveer 5 meer ge bruikt was. Over hetzelfde tijdperk was het vermeerderd verr bruik van electrischen stroom 2405 K.W. of 4 Over Juli en Augustus was het vermeerderd gas verbruik 5720 M3. Het Prov. Waterleidingbedrijf aanvaardt de gestel de voorwaarden inzake het leggen van een buis door de gemeente, terwijl goedgevonden werd vooraf over leg te plegen met het bannebestuur. B. en W. hebben een schrijven gericht tot het ges meentebestuur van Alkmaar inzake den toestand van den Twuiverweg, waarvan o.a. de bermen in een zoodanigen toestand verkeeren, dat er heele stuk ken wegvallen en soms twee wagens elkaar niet meer kunnen passeeren. De Kamer van Koophandel zal in deze zooveel mo gelijk meewerken. De heer Slijker deelt nog mee, dat het polderbe stuur de vernieuwde brug zoo laag gemaakt heeft, dat er bijna geen schuitje met bloemkool meer door kan. Voor plaatsvervangend burgemeester worden ach tereenvolgens aangewezen de heeren Duif, Van Kam pen en Kloosterboer. De gemeente zal 3000 stuks turven aankoopen van de veenderij.- De Raad wilde het bord'met maximum snelheid plaatsen op de grens van Broek en St. Pancras, doch de Hoofdingenieur-Direteteur van Waterstaat wenschte deze na persoonlijk bezoek op het andere eind van den Twuiverweg te plaatsen, dus nabij de kerk. De heer Gutter stelde voor deze te plaatsen bij de Mirakelebrug, omdat daar pas de huizenrij ein digt. B. en W. wilden het voorstel van den directeur aanvaarden, omdat het gegrond is op persoonlijk be zoek en het toch niet zal helpen, als er tegenin ge gaan wordt. Het voorstel-Gutter wordt met B—2 stemmen aan genomen. B. en W. stellen voor het vervolgonderwijs op te heffen, omdat zich bij het openbaar onderwijs zich slechts 8 leerlingen hebben aangemeld, waarvan nog 3 onder Koedijk wonen. Bij het bijzonder O-Aerwij» is het aantal 12. Wordt een tegenovergesteld besluit genomen, kost het bij de O. L. school ongeveer f25 per leerling, wat dan ook aan het bijzonder onderwijs betaald moet worden. De Raad betreurt het, doch gaat met het voorstel accoord. In dit verband wordt eervol ontslag verleend aan den heer Engel en mej. Maas als leerkrachten bij dit onderwijs. Goedgevonden werd een stukje gTond bij de gas fabriek in erfpacht af te staan *j>n het Prov. El. Be drijf. De begToot.ingen voor het gasbedrijf en het elec- trisch bedrijf worden zonden noemenswaardige be merking goedgekeurd. Daarna kwam de gemeentebegrooting aan de orde. Tn verband met den plaatselijken toestand, werd do ramingspost voor schoolgeld verlaagd. Het bedrag voor hoofdelijken omslag werdj bepaald op f11500. De heer Duif wilde voor den ontvanger f450 in- plaats van f 800 op do begrooting brengen, omdat dit overeenkomstig de bedoeling van den Raad is. T)e voorzitter merkte op, dat nog. geen nieuwe re geling is ingekomen en op het besluit de Kon. goed keuring nog niet is verkregen. De subsidie voor de IJsclub werd Ingetrokken, om dat er toch bijna geen Ijs la De heer Kloosterboer wilde de f200 welke door het Armbestuur voor bet salaris voor de verloskun dige betaald wordt, op de gemeente overbrengen, om dat het Armbestuur al genoeg te doen heeft. De sa- litrispost voor de gemeente zou daardoor van f400 op f 600 komen. De voorzitter was van oordeel dat de armonreke- ning deze uitgaven wel toelaat, bovendien de geheele overeenkomst er door zou worden verbroken en toch bet Armbestuur bif de gemeente aanklopt als het tekort komt. Nadat blijkt dat geen voorstel gedaan wordt, wordt de begrooting vastgesteld met een ontvangst en uit ga Mf van f41422.56 en f1008.— voor onvoorzien. Hierna wordt de vergadering gesloten. GEMEENTE BABSINGERHORN. Ingeschreven over de maand September 11123. Geboren: Johanna, dochter van H. H. Dubbel- man en van E. K. Sohrieken. Ondertrouwd: Dirk Rempt, oud 26 jaar, rijks- veearts te Nieuwe Niedorp en Aafje .Bakker, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Pieter Jobannes Bongors, oud 33 jaar, schilder en Hendriks Vries, weduwe van Abr. Mo6k, oud 33 t'aar, zonder beroep, beiden wonende te Barsinger- lorn. Arle Blaauboer, oud 25 jaar, wagenmaker, wonend»! te Winkel en. Antje Kamp, oua 19 jaar, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. gelukkig hebben kunnen maken ons beiden ge lukkig je wist, dat ik dat kon." „Ja dat wist ik." „Maar waarom heb je dan niet liever met mij wil len trouwen dan dit?" „Ik kon niet met u trouwen." „Omdat je geëxcommuniceerd' zou zijn?" „Omdat de Kerk haai* deuren voor miji gesloten zou hebben. Omdat ik uitgesloten zou zijn van de sacra menten der Kerk." „Lieve hemell En ben Je daar dan nn niet buiten gesloten?" „Neen". „Ga je naar de kerk?" „Ja." „'Hoe ga je biechten?" „Ik ga niet biechten!" „Is de biecht je dan ontzegd?" „Neen die ontzeg ik mezelf voor de zonde, die Ik bega. Hoe zoudt u kunnen weten wat dat voor mij bet eekent? Ik zou morgen kunnen gaan biech ten, als ik dat wilde." „Waarom doe Je het dan niet?" „Omdat omdat ik hier nog woon; hier moet wonen tot ik genoeg overgespaard heb om mij te on derhouden en on en mijl te onderhouden." „En wat?" ,.Om mij te onderhouden," herhaalde zij. Zelfs dat bewoog hem niet tot modelijdon. ,Ik kan met den besten wil het voordeel van dezo positte niet inzien," zeide hij droogjes, „Je kan naar de kerk gaan, maar er ia geen vergeving voor Je zonden. Je kan niet gaan biechten". „Maar ik zal het doen," antwoordde zij. „Wanneer? Wanneer?" „Wanneer ik mezelf vrij kan noemen. lederen avond bid ik tot God mij zoolang te laten leven." Zl| zelde dit triomphantolljk. In de kinderlljko ar rogantie van haar geloof zag zij recht en zedelijk heid, logica en kracht in alles wat zij zeldo. Maar hij stond er heel anders tegenover. Het Britscho in stinct ln hem was verbijsterd over zulk een bewering, „Gelool JIJ, dat God Jouw zondig loven duldt,, het verlengt tot het Jou goed dunkt or oon eind aan te maken?" riep hij uit. „Denk je, dat God dit leven liever ziet dan het rolno, onbedorven leven, dat Je met mij geleefd zoudt hebben? Het is belachelijk het is krankzinnig!" ZIJ rilde als doorhuiverde een koude wind haar. Getrouwd: Imre özobotka, oud 63 jaar, kunst schilder, wonende te Budapesfc en Johanna Leintje Visser, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Dirk Rempt on Aafjo Bakker, hier voor genoemd. Overleden: Everdina Jonksveld, oud 65 jaar, eohtgenoote van Dirk Vriee, wonende te Barsin gerhorn. GEMEENTE WINKET*. Ingeschreven pver de maand September 1923. Geboren: Cornolis, zoon van Pieter Peetoom en Pieternella Cathalina H ar th oom. Hendrik, zoon van Francisous Becker en Cornelia Anna Ham. Ali, doohter van Jan Groet en Guurtje Kaaij. Overleden: Jacobus Johannes Wit. 6 maanden, zoon van Nioolaas Wit en Neeltje Stoop. Lieuwe de Vries, 62 jaar. weduwnaar van Neeltje Doore man. Elisabeth Baan, 66 jaar. Ouderdom eu Gezondheid. De oude dag verklaart niet noodzakelijk nier- zwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatisehe pijnen en Tast mot .do urine bij mènschen op leef tijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheidswijsheid. Oude menschen zijn verstandig door de hards ondervinding, en zij zeggen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefening en de noodige rust." Zoo- velen verwaarloozen deze eenvoudige regels en wor den bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude men- schen. Zij regelen de urinewegen zonder de maag, lever of ingewanden te verstoren. Zij bevrijden, bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheu- £on en het gehoor tegen te gaan. Duizenden dan- en hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a fl.75 por doos. Wanneer er in een land als Engeland anderhalf millioen werkloozen rondloopen, dan kan men al licht begrijpen dat er een ontzettende malaise in de industrie is. Die malaise strekt zich over alle bedrijven nrt. De groote scheepswerven en machinefabrieken hebben bijna geen werk. Er heerscht daar aan de Tyne en Clyde, de twee rivieren, waaraan Engelanda beroemde wer ven liggen een slapte, die op een bezoeker van die industrie-centra een indruk gemaakt heeft alsof er een epidemie geheerscht heeft. Een vriend van mij, Sir William Beach Thomas heeft onlangs Engeland bereisd om eens> na te gaan waar de grootste malaise op industriegebied te constateeren viel en de oorzaken te onderzoeken. In vele gevallen was de oorzaak te zoeken in den algemeenen neteligen wereldtoestand. Engeland mist het afzetgebied van vóór den oorlog, lijdt geweldig onder den geringeren koop kracht van ae verschillende vólkern: kan onmo gelijk buiten de op normale basis werkende landen Rusland en Duitschland. Wat Rusland betreft, zal ieder dat kunnen be grijpen Bij Duitschland zal men vreemd opkijken. Toch was Duitschland vóór den oorlog niet uit sluitend de grootste en moeilijkste oonourront van Engeland, het was buitendien do groote afnemer van producten en half producten. De enorme handelsgeest der Duitsohers maakte hen dikwijls tot de commissionnairs van Engelsche producten over de geheele wereld tot zelff in En gelsche Dominions en Kolomen toe. Diezelfde Duitsche handelsgeest promoveerde de Duitschers dikwijls tot commissionnairs tusschen Engeland en Rusland. Wat Rusland van Engeland betrok was geweldig. De landbouwworktuigl'abrieken in Engeland zul len nimmer meer op volle productie komen, indien Rusland niet weer tot oude koopkracht terugkeert. Werktuigen voor mijnbouw, machines voor hout zagen, grondbaggeren, installaties van nieuwe fa brieken op allerlei gebied werden uit Engeland naar Rusland uitgevoerd. Ik spreek hier opzettelijk niet van handel en scheepvaart, maar uitsluitend van industrio. Tot den uitvoer behoorde ook de textielproducten. Manchester leverde heol wat aan Rusland. Dat Rusland reeds sinds jaren als afnemer uit geschakeld is. wordt geducht gevoeld door de Engelsche industrie. Maar bijna nog erger lijdt Engeland onder de ineenstorting van Duitschland. Dat ging dubbel op. Eerst konden de Duitschers door de^ inflatie van de mark zoo belachelijk goedkoop in Engeland leveren, dat zelfs de verknoohtste vrijhandelaar bo- greep, dat er een uitzonderings-proteotie-wet ge maakt moest worden, later toen de Ruhr bezet werd door de Franschen word hot don Duitschers onmogelijk gemaakt, iets uit Engeland te betrok ken. daar de toenemende malaise in Duitschland de handelsgeest remde, de handelsmogelijkheid be perkte. Reeds een paar jaar werkt die tijdelijke protee- tie-wet, die Öafe^gua.rding of Industrie's Act. Sommige Engelsche industrieën zijn er door ge red. Ik ken Nederlandsche industrieën die door die zelfde wet benadeeld zijn. Protectie is altijd een vlijmend zwaard. Het eigenaardige is dat in Engeland nooit aan Frankrijk alst ernstige concurrent gedacht werd, altijd om Duitschlalnd. Bij de oooupatio van het Saargebied mompelde dezo en gene Engelschman wel eens wat, maar de Pers bleef op de vlakte. Toen echter de Ruhr-occupatie gevaarlijke di mensies aannam en Poincaró vrijwel liet bemerken dat hij in die occupatie een enorm industrieel voor deel voor Frankrijk zag, gingen sommige Engel- schen toch de oogon open, begon ook de groote Pers als Times, Manchester Guardian, Daily Ex press en anderen op het gevaar van eene ontzet tende Fransche concurrentie te wijzen. Bladen als «Morning Post en Daily Mail bleven de Franschen in de hoogte steken ten koste van eigen volk. Ik heb dikwijls met Engelschen over die Fran sche oonourrenten gesproken, het gevaar geschil derd. De Engelschman is bijna kinderlijk gestemd tegenover zijn medestrijder en kan zien niet zoo gauw indenken in de wijziging der omstandighe den, in het feit, dat Frankrijk in de allernaaste) toekomst nog wel eens een gevaarlijker concurrent kon worden dan het lamgeslagen Duitschland. Sir William was in Bradford geweest en vroeg ons ten eten. Na tafel vertelde Sir William mij, terwijl wij nog aan tafel bleven zitten om ons glas oude port te drinken, terwijl de dames reeds naar de salon gegaan waren, over zijne indrukken in Bradford. Laat ik u eerst vertellen, dat Bradford ligt in de z.g. West Riding van Yorkshire, niet ver van Leeds en dat Bradford is de groote plaats van wolhandel en wol-industrie. Bradford is feitelijk een eeuw geleden als indu strieplaats begonnen en is gegroeid tot een enorm nijverheidscentrum met ruim driehonderd fabrieken in hoofdzaak wolweverijen. Naast deze wolweverijen, telt men er sajetfo- brieken, fluweelf abrieken, enz. In dat Bradford, waar de wolmarkt bij uitne mendheid is, waar de sajet- en wolindustrie over de heele wereld goederen verdeelt heerscht malai se, ontzettende werkloosheid. Niet door Rusland of Duitschland, doch door Frankrijk. Tegen de Fransche wol- en sajet-industrie kan Bradford niet meer op. Bradford, dat altijcf vrijhandel bepleit heeft, om dat het door vrijhandel een wereldbeteekenis van allereersten rang gekregen heeft, roept bij de Board of Trade in voor een tijdelijk© bescherming door middel van de Safeguarding of Industries Act in. Het verzoek door de Kamer van Koophandel van Bradford ingediend, wijst op het feit, dat Frankrijk bijna 2 Pond Sterling per 41) pond beste stof kan produceeren dan Engeland, dat Frankrijk dus niet slechts in Engeland zelf doch over de geheele wereld de Bradford-productie kan verdringen, hetgeen de ondergang van wol-indu strie en wolhanael in Bradford, dus de ondergang van Bradford zelf zou beteekenen. De Engelschen zijn over dit feit zeer verstoord, zien dat Frankrijk een gevaarlijken tegenstander is, die politiek zijn tandon of liever zijn reus achtige grooton mond vol met een prachtigen luchtvloot, laat zien en op industrieel gebied een bitteré concurrent dreigt te worden. Frankrijk heeft met de voorraadschuur Algiers erbij, niemand meer noodig, kan zich zelf geheel bédruipen, behoeft niet zooals Engeland duur met goud te betalen graan uit Amerika te betrekken. Frankrijk heeft dank zij Algiers en andere Afri- kaansche bezittingen voldoende recruten om on danks het geringe geboortecijfer in Frankrijk, zolt geen zorgen te hebben voor een toekomst-oorlog'. Frankrijk betaalt haar schulden niet en heeft heel lage belastingen. Engeland daarentegen moet alles duur betalen, is niet gereed met een leger, noch een luchtvloot, wil trouwens heele maal niet vechten. Engeland moet duur brood uit Amerika met goud betalen. Engeland betaalt schulden voor zich zelf en an deren, waaronder dat zelfde Frankrijk en gaat ge bukt onder zware belastingen. Engeland heeft een hooge Sterling-koprs, Frank rijk profiteert van de inflatie van de frank en kan daardoor Engeland op industrieel en handelsgebied ontzaglijk knauwen. Sir William is een vrijhandelaar en kon zich maar niet dadelijk vóór protectie verklaren, meen de dat er ook veel schuld bij de weelderige opvat tingen der Engelschen lag. Do Fransche industrieelen letton op eon zuinig beheer, do Engelschman niet. Do Fransoho vakman is zuiniger en vlijtiger. De Engelsche werkman wordt buitendien stelsolm.v- tig tot luiaard gemaakt door de werklooslioidsuit- keering. Die al te vrijgevige werklooshoidsuitkeering werkt arbeidsvreos in de hand. De achturige werkdag is een pest voor industrio, industrieel en werinnau. De werkman werkt in die 8 uur geen 8 uur, zelfs geen 6 uur, levert, althans geen werk voor 6 uur werken. De eeuwige stakingsvrees werkt in Engeland ver lammend. In de Republiek Frankrijk hebben ze daarmede niet de zelfde rekening te honden, de werkman wordt soldaat en als soldaat gedwongen staken testaken. Do Engelschman moot meer cm bestrijding der concurrentie door bekwaamheid dan door protectie bedacht zijn. Zoo denkeu or ook in Bradford nog altijd velen over, die hot zeer afkeuren dat de Kamer van Koophandel de Safeguarding of Indn- tries Act toegepast wil hebben. In de Engelsche courauten hoeft deze BraJford- quaestie weer aanleiding tot polemiek gegeven, s De Morning- Post is een dor groote pleitbezorgers van protectie en haalt er iu een hoofdartikel zelfs Bismarck bij, om aan te toonen dat deze groote Duitsche staatsman verklaard heeft dat Engeland zonder protectie te gronde zou gaan. De conservatieve Morning Post noemt Bismarck den grooten Staatsman, ik zou wel eens willen weten of dit blad bij zijn leven ooit zóo fraai over Bismarck gesproken heeft. Dat Engeland op industrieel gebied nog niet bij de pakken neerzit kan een tentoonstelling in Olym-- pia bewyzen. Daar is de International Shipping Engineering and Machinery Exhibition aan den gang. Deze tentoonstelling is door particulier inïtiatiet op touw gezet, door eene particuliere firma, die dus het geheele risico loopt. Voorwaar een bewijs van durf. Maar in een stad als Londen mag men wel iets meer riskeeren dan in Broek in Waterland. Er zijn niet heel veel vreemde inzendingen. De Hollanders zijn feitelijk de uitzondering en maken een heel goea figuur. Allereerst' de Nederlandsche Regeering met een inzending van het Departement van Waterstaat, door de uitmuntende> zorgen van den Hoofdingeni eur Schlingemann uit Roermond goed uitgestald. De heer Schlingemann was bij de openingsplech tigheid tegenwoordig en zat ook aan de Eere-tefel bij het dejeuner dat ons aangeboden werd. De tentoonstelling werd geopend door Viscount Curzon, die een rede hield waarin hij trouw bleef zweren aan het geallieerde Frankrijk en niet sprak over de gevaren aan. een concurreerend Frank rijk verbonden. Verder werd er steeds weer op gewezen, dat men de Engelsche industrie moest bevorderen. Enfin, er werd geen nieuw gezichtspunt geopend. Een mooie inzending was die van de Werf Gnsto. firma Smulders. Keurige modellen van Raggerma teriaal, drijvende kranen en bokken gaven een n:f muntend denkbeeld van het kunnen dezer bekende Nederlandsche fabriek en werf. De firma Dikkers, de bekende stoom-afsluiters- fabrikant, had een zeer gunstige plek gekozen om te toonen wat zij op dit gebied voor verschil lende patenten en typen vermag te vervaardigen. De firma heeft tegenwoordig een filiaal in Lon- den. De Apeldoornsche Machinefabriek had ijsrnaehi nes in werk uitgestald of liever koelinrichtingen. Zij bleek een specialiteit te zijn op dit gebied, met een toenemend afzetgebied in Engeland. ln de zaal, die voor motoren gereserveerd 18, vonden wij de Engelsche Kromhout-motoren. Do Kromhout-fabriek heeft n.1. een Engelsche zustermaatschappij gesticht, ten einde op die wijze ook in Engeland haar ^product te kunnen plaatsen. Een moment werd ik droef getroffen, toen ik langs een open plek kwam, waarop een keurig bord vermeldde dat die plek gereserveerd was voor Kalis' Baggermaatschappy. Het leek wel de begraafplaats van die firma, die eenmaal tot de meest erkende en grootste Nederlandsche aannemersf irm a's h eoft boho<>nl. n dustrie blijft een riskant bedrijf, zelfs in goede tijdsomstandigheden, maar wordt eerst recht ris kant in dagen van malaise. De wereldontwrichting heeft heel wat op haar geweten. De wereld is ziek, zwaar ziele en dit werkt verlammend op de industrio. Doch na kwade tijden komen weer goede tijden. Het zal niet eeuwig malaise blijven. Het duurt echter dit keer zoo lang^ er zyp oor zaken,. zooals de Ruhrbezetfcing, de ineenstorting van Duitschland, het Sovjet-regime in Rusland, d zware belastingen, inflaties van allerlei muntsoor ten, die m aar met één, twee, drie uit den weg te ruimen zyn. Daarom lijkt het dit keer zoo hopeloos. Maar éénmaal zal de wijziging ten goede komen. Moge dat spoedig zynl BIJ ELKEN WINKELIER VERKRIJGBAAR. „Het. xs wat ik. geloof", zeide zij angstig, „wat ik geleerd heb te gelooven." Hij keerde zich om, bang, dat hij nog erger din gen zeggen zou. „Dus jij hebt je ziel gered door tot zoo Iets af te dalen," zeide hij1 na een korte stilte. „Je bent ge trouwd met een man, die niet het recht had welke vrouw ook zijn vrouw te noemen. De kerk trouwde je. De priester wist met wlen hij je trouwen liet. Hij bleek je te zijn wat vermoed werd. Hij verdronk je huishoudgeld. HIJ sloeg je half dood. HO was Je on trouw. Toen kwam je naar Londen. Jo verliet hem liever dan dat je vermoord werd. Tot dusverre is alles logisch. En wat gebeurt er daarna? Jo ontmoet mij. MIJ, met wien God gewild' heeft dat je itrouwon zou. Je zogt, dat hot onmogelijk ia Je wijst op de wet en do excommunicatie dor kerk. Om Jo dat te besparen geef lk je op om ito vinden, dat jo dit dit leven dezo hel op aard1© gekozen hebt. En je zegt tegen me, dat God dit liever ziet dan hot leven, dat je met mij geleid zoudt hebben." „Ik geloof, dat ik vergeving krijgen kan. Er is geen oogenblik, dat ik zou kunnen zeggen, dat ik niet gezondigd heb." „En toch zondig Je nog «toedis?" Hij liet zich in een «tooi vallen en kook wezen loos naar de kolen, die in den haard opgestapeld la gen. Nanno zat aan do tafel en klappertandde on willekeurig. Jerningham kook rond. „Je moot den haard laten aanmaken," zeide hij. Zij «loot haar oogen. Do woorden herinnerden haar aan ©en ander oogenbliln Haar uithoudings vermogen had bijna zijn grens bereikt „Wilt u het even aansteken?" vroeg zij. Hij haalde zijn lucifers uit zijn zak, streek er een aan en knielde om het papier aan te steken. Een oogenblik van stilte volgde, waarin de blauwe vlam men om het hout speelden; dan vatte het vlam en knetterde het als hagel op een glasruit Jemdng- narn keek naar een schop of een tang om er wat meer kolen op te doen, doch hij zag alleen den half gevulden kolenbak. Hij keek naar Nanno, maar haar gezicht was in haar handen, verborgen. Een oogenblik later keek zij1 op en zag zij, dat hij met zijn handen de kolen uit den bak haalde. „Wacht," zeide zij, „ik zal een tang krijgen." „Het hoeft nu niet meer," antwoordde hij. „Ik ben *&1 klaar Hij ging weer staan en zij' begonnen opnieuw te praten. In de verte sloeg eon klok half een. „Ik houd Je op", zeldo hij. Zij «chuddo haar hoofcl „Als u mij even excuseoren wilt", zeide zij, terwijl zij opstond en door do gang naar do keuken ging. Toen zij terugkwam, was haar gezicht met wit lx>- poeierd, waardoor het rouge nog scherper uitkwam- „U hebt uw handen zwart gemaakt." zeide zij. „Wilt u ze niet even wasschen?" Zij liep naar de andere deur. „U kunt ze ln mijn slaapkamer was schen, als u wilt." Hij wilde Juist gaan doen wat zij' gezegd had, toen hij staan bleef. Zij las de uitdrukking van weerzin in zijn oogen. Zij begreep waarom hij eraan gedacht had en zij niet. „Ik heb ze,liever zwart", zeide hij hard. Zij deod de deur weer dicht Haar polsen klopten nu heel zwak. Het licht ln haar was bijna uitge brand. Dezelfde klok sloeg- nu een uur. Jerningham knoopte zijn jas dicht „Ik zal jo niet langer ophouden," zeide hij. HIJ haalde al het goudgeld', dat hij' bij zich had, uit zijn zak en legde het op den schoorsteenmantel. Uit kracht der gewoonte volgden haar oogen zijn bewe gingen en toen zij het zag, flikkerde het ilcfcl la haar op, de laatste opflikkering van een uitbran denden haard. Zij nam het geld van den schoor steen en gaf bet hem. „Dat is van u'\ zeide zij. Jerningham liep naar de deur. „Ik heb je tijd, dien je op andere wijze productief hadt kunnen maken, in beslag genomen. Uit dat oogpunt beschouw ik' de zaak. Wees verstandig en doe dat ook." Zij1 keek hem smeekend aan. „Neem het terug", fluisterde zij. „Mr. Jerningham, neem het terug. Niemand zou vanavond met mij meegegaan zijn. Ik heb de afgebrande en niet af gebrande lucifers in het lucifersbakje geteld en ik wist, dat niemand mee zou gaan." Hij koek haar verbaasd aan. „O, laat ik het niet aannemen!" drong zij aan. „Ik ik het is niet van mij'." „Ik betaal den pijper liever of hij1 speelt of niet", zeid hij, toen hij bij de deur was. Zij liet de sovereigns uit haar hand vallen. Rin kelend vielen zij op den grond. Hi) deed de deur open. „Goedennachtzeide hij aarzelend. Zij1 stond daar roerloos. Slechts een flauw licht je brandde nog. Dan 'drong plotseling een kroot tot hem door eon kreet, dio die stilte verscheur de, de kreet van een huilend kind. Joniingham keek haar aan „Ah!" zeldo hij en zijn tanden beten do woorden: „Je spaart genoeg over om jou te onderhouden ten' dat is Jouw .en'. Wanneer een vrouw zich ton gronde richt, vindt Je altijd een kind bij haar. Dat is Jouw ,en\ Llevo Godil" HIJ sloeg de deur dicht. Een oogenblik was het alsof alles voor Nanno s oogen danste. Dan vloog zij naar die kouken, waar in de bescherming van hot fornuis een klein ledi- kantje stond. Alles was volkomen «til.Een P®*]* witte, uitgemergelde handjes lagen op do «prol. l>o oogon waren dicht, do mond stond open en was als oen ieelljke wond. Er lag wat root op do wang dor baby. Kon oogenblik kon zij slechte <10 zwarte, groote vlek zien, die uit het fornuis gekomen was. Dan za gen haar oogen, dat het dood was. Zij gilde, S ot volgt.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6