Alieieci Niiiis- Een Vrije Middag. illtijcvcrsN.V, v.h. TRAPMAN Co, Schagen Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 9 October 1923. SCHA 66ste Jaargang. No. 7312. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prij9 per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. SCHAOKHBRDO. Op het terrein van den heer J. Broer alhier had Maandag 8 October de gewone Jaarlijksche Na jaarskeuring plaats, van de Rundveefokvereeniglng Noord-jZijpe". De keuring had de volgende uitslag: L Stierkalveren, geboren vóór ol op 15 Maart 1923, van ingeschreven moederdieren: le prijs Robert 14, van den heer Jb. Jimmink; 2e prijs Robert 13 van denzalfde; 3e prijs Constantijn Jacob 6, van den heer W. Jimmink. IL Stierkalveren, geboren na 15 Maart 1923, van ingeschreven moederdieren: le prijs Constantijn Ja cob 8 van den heer W. Jimmink; 2e prijs Constantijn Jacob 9, van denzelfde; 3e prijs Robert 15, van den heer Jb'. Jimmink. III. Kuikalveren, geboren vóór of op 15 Maart 1923, van ingeschreven moederdieren: le prijs Emma 17, van den heer Jb, Jimmink; 2e prijs Anna 11, van den heer W. Jimmink; 3e prijs Grietje 6, van den heer J. Rampen; eervolle vermelding Alborti- na 8, van den heer W. Jimmink en Harkje S, van! den heer O. Huiberts. TV. Kuikalveren, geboren na 15 Maart 1923, *van ingeschreven moederdieren: le prijs Jansje 9, van den heer Jb. Jimmink; 2e prijs Marie 5 van den heer J. v. dl Oord; 3e prijs Dora 6 van den heer W. Jim mink. Vi Stierkalveren van in onderzoek zijnde moe derdieren, Geen inzending. VL Kuikalveren van in onderzoek zijnde moe derdieren: le prijs Bertha 0, van den beier O. Hui berts; 2e prijs Antje 24, van den heer Jb. Jimmink; 3e prijs Puckje 17, van den heer W. Jimmink; eer volle vermelding Geertje 6 van den heer Jb. Jim mink. VIL Hokkelingen van ingeschreven moederdie ren: le prijs Jansje 7, van den heer Jb. Jimmink; 2e prijs Vera 5 van denzelfde; 8e prijs Antje 17, van denzelfde; eervolle vermelding: Antje 19 van deh- zelfde en Maartje 14 van den beer W. Jimmink. VIII. Melkvaarzen van ingeschreven moederdie ren: le prijs Bertha 4, van den beer O. Huiberts; 2e prijs Antje 14, van den beer Jb. Jimmink. IX. Melkvaarzen in onderzoek van niet-inge- schreven moederdieren: le prijs Geertrui 0, van den heer J. van der Oord. i X. Twinters van ingeschreven moederdieren of al reeds ingeschreven: le prijs Jansje, 5, van den heer Jb. Jimmink; 2e prijs Jannetje 3, van denzelfde. XL Oudere koeien, ingeschreven: le prijs Antje 2 van den beer Jb. Jimmink; 2e prijs Jansje 4, van denzelfde; 3e prijs Maartje 4, van den beer W. Jim mink; eervolle vermelding: Jacoba 3, van denzelfde en Jannetje 2 van den beer J. v. d. Oord. XIL Vijf ingeschreven dieren van één eigenaar: le prij9 groep van den heer Jb. Jimmink; 2e prijs groep van den heer O. Huiberts, 3e prijs groep van den heer J. van der Oord. XIII. Fokfamilies, minstens 4 stuks, van één stammoeder: le prijs groep van stammoeder Jansje 4, van den heer Jb, Jimmink; 2e prijs groep van stammoeder Gretha, van den beer J. van der Oord en eervolle vermelding groep van stammoeder An na 2 van den heer W. Jimmink. De keuringscommissie bestond uit de boeren Jm. Blaauboer Kz„ Barsingerhorn, C. van der Oord, Bar- smgerhorn en N. D. Kaan, Wieingerwaad. Tegelijkertijd had' er een keuring plaats van af stammelingen van de stieren Robert en Constantijn 19 en wel door de heeren Ir. G. Tukker, Rijksvee- teeltconsulent voor Noord- en Zuidbolland1 en E. Kos ter Dz., secretaris van de Provinciale Commissie. DE VLOOTWET. Het lid der Tweede Kamer de hoor Dresselhuijs. heeft aan den minister van koloniën gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen, of aan Zijn Excellentie bekend is, welke thans de meening is van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- feenomen, en een bedrag van f 4.000.000 ter vorming van een reservefonds is uitgetrokken, kan volstaan worden met de heffing van vüf ojjconten op de sbelastmg tegen tien ten vorigen jare, toen de opcenten op de grond- en I personeele belastingen van 34 tot 20 on die op de rijksinkomsten- en vermogensbelastingen van Indie over het aanhangige ontwerp Vlootwet en de daaruit voor Ned.-Indië voortvloeiende geldelijke gevolgenP Zoo ja, wil de minister dan dit oordeel kenbaar maken vóór of tijdens de op 11 October m verband mot dit ontwerp in de Tweede Kamei te behandelen interpellatie? In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de af deeling Amsterdam van de R. K. Volkspartij is de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen, protes teert met klem tegen het ontwerp-Vlootwet. als zynde in strijd met de vredesgedachten en de begrippen der naastenliefde, ontwikkeld in de laat ste encyclieken des Pausen, waaraan de beginselen der R. K. Volkspartij zich aansluiten; acht de doorvoering van do wet ook financieel onuitvoer baar in verband met den hachelijken toestand van s lands financiën en de toekomstige draagkracht van het Nederlandsche volk. Tel. De gemeenteraad van Hoogezand heeft met 9 tegen 5 stemmen een motie aangenomen, waarin de Tweede Kamer verzocht wordt de Vlootwet met aan te nemen. aanvaring. Vrijdagavond laat zijn in de Nieuwe Gouwe een motorboot van den heer Goudriaan en een motor boot van de firma Van der Schuift met elkaar in ?^yhnng geweest. De booten stootten met volle a°ht op elkaar in en zijn, met de voorstevens m elkaar, gevlucht naar de Oude Gouwe, die voor "rr8"©n van balken wordt gebruikt. De een* motorboot, beladen met grind, zonk het eerst; de vrouw en dne kinderen, die mede aan boord waren, werden g'ered. Spoedig^daarna zonk ook het andere scnip, aat met een lading planten van Roskooo or» weg was naar Rotterdam. De lading planten, esterna voor Amerika, kon gedeelte!ük nog wor- GISOISEN0 °P 6011 an^ere vrachtboot. Tre*j eerl. Eftmrger visschersschuit,, de fi j harderwijk aangebracht de opvarenden ÖLï! As?,am J-X' kapitein T. Smits, van Oos- ternqut, welk schro geladen met grint, Dondordarr- avondd tusschenHarderwijk en Nunspeet gezonken Assam IX was Donderdagmorgen ;u tsleepboot de Onderneming, van Amster- am vertrokken met bestemming naar Zwartsluis. Een middag met vrouw en kinderen uit wandelen gaan is thans geen uitsondering meer. Door het gebruik van RINSO, de zuivere zeep in korrelvorm, is de wasch thans vroeg gereed, het werk van den waschdag bestaat eigenlijk niet meer. Want RINSO wascht het goed 's nachts, terwijl U slaapt Alleen 's morgens uitspoelen, meer behoeft U niet te doen. Koopt oog heden een pakje. mso Id0VEB*8 ZHBP MAATSCHAPPIJ. Vl^ABÜXBGEH. Tegen zes uur 's namiddags was de wind zoo op gestoken, dat de Onderneming de Assam niet meer vooruit had kunnen krijgen en had moeten losma ken. De Assam was toen dadelijk begonnen te zin ken, en de opvarenden, de kapitein, diens vrouw, twee kinderen en de knecht waren in allerijl op de Onderneming overgebracht. De Onderneming, die nu naar Kampen had willen gaan, is. tenge volge van het onklaar geraken van het kompas, letter boven Nunspeet aan den grond geloopen en den geheelen nacht heeft men moeten werken om de boot boven water te houden. De kapitein en de stuurman van de Onderneming zijn aan boord gebleven. Een Elburger visschersschuit, de E.B. 559, is bij de Onderneming bl'iven l'g°"m. WETHOUDERSBENOEMING PURMEREND. Naar aanleiding van de bekende wethouders- quaestie te Purmerend, had het raadslid Dekker (V. B.) eenige dagen geleden een motie aan den gemeenteraad gezonden. In deze motie werd overwogen, dat de heer Middelhoff (R.K.) vóór de wethoudersverkiezing verkeerde handelingen heeft verricht, en daardoor op unfaire wijze een wethouderszetel heeft be/z-r, weshalve hem verzocht werd zijn zetel beschik baar te stellen. Deze motie zou hoogstwaarschijnlijk door den femeenteraad zijn aangenomen, doch zoover is et niet .gekomen. Een 'dag 'nadat de motie was ingediend, heeft de heer Middelhoff als wethouder ontslag genomen. der leiding van wethouder Middelhoff, was oen schrijven van den heer^ Dekker ingekomen, met de mededeeling, dat hij zijn motie introk, nu de wet houder zijn ontslag heeft genomen. Overigens werd ae ontslagaanvrage van wethou der Middelhoff voor kennisgeving aangenomen. De heer^ Dekker stelde daarbij voor om m ge heime zitting over te gaan, doch dit voorstel word niet voldoende ondersteund. Tot tijdelijk wethouder is benoemd de heer J. Groot (A. R.. HET KATHOLIEKE FASCISME Dr. Emile Verviers eindigt een beschouwing ;n „Katholieke Staatkunde", onder den titel: „Wij winnen terrein", aldus: „Ten slotte lijkt mij thans de tijd gekomen om hot persoonlijk element aan onze beweging te ont nemen. Velen zien namelijk in onze katholieke herstelbeweging op de eerste plaste nog eene per soonlijke liefhebberij van ondergeteekende. Dn°rom heb ik besloten deze beweging op breeder basis staatkunde organiseert Want de herstelbeweging heelt niet allee* dit blad als gangmaker noodjg, maar zij moet met aile middelen van publicisti- schen aard de publieke opinie gaan beheerschen. In do naaste toekomst moeten ook. grootere werken gaan verschijnen, evengoed als kleine vlugschriften, die in honderdduizenden exemplaren verspreid die nen te worden. Want op het gebied der voorlich ting hebben wij volledig de plaats in te nemen van de ixatholieke Staatsparty, die verdwijnt. En daar om moeten wij thans reeds de voorbereidingen maken. „Er is thans nog een andere reden, die my noopt het persoonlijk element aan deze zaak te ontnemen, z-ooals gezegd zal ons Dlad Dy deze ontwikkeling vry spoedig winst gaan afwerpen. En ais ai onze aanhangers medewerken, misschien wei aanzien lijke winst. Aangezien ik uit deze geestelijke bewe ging geen persoonlijk voordeel wil trekken, acht ik thans het oogenblik gekomen om het blad voort te zetten voor rekening van een vereeniging of stichting, die vooral de schriftelijke propaganda eener betere katholieke staatkunde ten doel heeft. Lnze aanhangers en ij veraars hebben dan niet den indruk, te werken voor een persoonlijke zaak, maar voor een instelling van algemeen nut. De eventu- eele winsten op het blad komen aan die instelling ten goede, zoodat ze met de bijdragen van onzo aanhangers kunnen dienen voor de propaganda. „Over de definitieve organisatie zullen spoedig nadere berichten en voorstellen gedaan worden." PROVINCIALE STATEN VAN N.-HOLLAND. De najaarszitting zal geopend worden op Dinsdag 23 October, des voormiddags half twaalf. Het ligt in de bedoeling, met de openbare be handeling van de agenda aan te vangen op Dins- 27 November. te stellen en het blad over te doen aan eene v«r- feeniging of stichting, die het blad in denzei f ten geest voortzet en daarnaast ook een meer rntere- Breide propaganda voor een betere katholieke Staten hebben de begrooting voor het dienstjaar 1924 ingediend, welke sluit met een bedrag van f26.985.450. De opbrengst van de opcenten is als volgt geraamd20 op de gebouwde eigendommen f 652.240, 20 op de ongebouwde eigendommen f144.740, 20 op de personeele belasting f 1.275.140, 5 op de rijks- inkomstenbelasting f 1.018 655 en 5 op de verm.- belasting f89.965, totaal f3.181.340. De post onvoorziene uitgaven kon op f 1.162 417 gesteld worden. In een begeleidend stuk schrijven Ged. Staten: De fiuancieeie toestand der provincie ïs op. het oogenblik gunstig. Niettegenstaande immers met het oog op de on gunst der tijden, de opbrengst van de opcenten op de rijksinkomstenbelasting en de vermogensbelasting wederom 15 pet. lager is ge raamd dan te vongen jare, toen als grondslag der raming de hoofdsom van de kohieren voor het dienstjaar 1S20-?21, verminderd met 30 pet. werd 17 tot 10 werden teruggebracht. Daarbij mag ech ter niet over het hoofd worden gezien, dat een ten ander slechts mogelijk is, doordat het batig sal do van de bij besluit van 17 Juli j.L vastgestelde rekening over 1921, voor zoover daaraan niet reeds een bepaalde bestemming werd gegeven, f6.319.889 ^bedraagt, van welk bedrag f2.319.889 aan de ge wone inkomsten voor 1924 ten goedq komt. Dit abnormaal hooge batig saldo is grootendeels een gevolg van den grooten bloei, waarin zeer vele takken van bestaan zich in de jaren 19161920 hebben mogen verheugen, en van ae wijziging van de wetten op de rijksinkomstenbelasting en do ver mogensbelasting by de wetten van 11 April 1919, waardoor de opbrengst van de opcenten ae raming zeer aanzienlijk heeft overtroffen. Nu de provincie tengevolge van zeer voorzichtig beleid over zoo aanzienlijke baten de beeohikking heeft, achten Ged. Staten het intussohen niet ver antwoord. het geheele bedrag dier baten ten goede te doen komen aan het jaar 1924. Zij meenen te moeten voorstellen, van net batig saldo van den dienst 1921 f 4.000.000 te bestemmen voor een reser vefonds, waardoor in volgende jaren f 4.000.000 min der aan kasgeld behoeft te worden geleend, waar door dns jaarlijks een bedrag van ongeveer f200.000 aan rente wordt bespaard. Indien na verloop van jaren mocht blijken, dat de behoefte aan kasmid delen der provincie geringer wordt, zou de hoofd som geleidelijk aan ae gewone middelen ten goede kunnen komen. Ged. Staten bieden verder aan de begrooting 1924 van het prov. ziekenhuis te Medemblik, ge woon tot een bedrag van f424.360 en buitengewoon f166.150. De bijdrage van de provincie is op f131.000 gesteld. De schuldenlast van de provincie is thans f80.598.000. OUD KARSPEL. Zaterdag en Zondag bad bier de Flopaliatentoon.- stelling plaats de tentoonstelling waarnaar de schooljeugd reeds ©enigen tijd met verlangen bad1 uit gezien. Immers dan zou door iedereen bun plantje bekeken kunnen worden, waaraan ze den geheelen zomer zoo hun uitersten zorg besteed' hadden. Het plantje, düait ze door tusschenkomst van den heer Groen van St. Pancras dit voorjaar voor een dubbeltje gekocht hadden en dat ze zoo menigmaal van het eene raam naar het andere gebracht hadden om het toch maar zooveel mogelijk in de zon te zet ten, of het uit de zon te houden, al naar gelang het voor het plantje noodig was. Toen Zaterdagmiddag door alle kinderen de plant jes of planten gebracht waren, had spoedig daarna de beoordeeling plaats. De geheele regeling berustte in bandten van dte school feestcommissie, die tijd noch moeite gespaard heeft om de tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. Op een lange tafel waren de planten uitge stald, waartusschen de heer Groen een zestal bloem ruikers geplaatst had. Verder waren door eenige in gezetenen hun mooiste planten ter opluistering inge zonden en ha dde heer Groen voor eenige aanvul ling gezorgd. De. beoordeeling was in handen gesteld van de kinderlooze ledten, van de schoolfeestcommissde, die de genummerde planten tegen elkaar monsterde. Na tuurlijk was er voor gezorgd, dat deze commissie van beoordeeling niet vooraf bekend was van wie de planten waren. De vier .personen beoordeelden ieder afzonderlijk en daarna werd met toepassing van het puntenstelsel de volgorde der prijzen be paald. De zes schoolklassen waren in drie groepen ver deeld, iedere groep twee klassen en voor iedere groep waren een tiental prijsjes beschikbaar ge steld Paarlberg's Boekhandel had een tweetal boek werken beschikbaar gesteld voor den eersten en tweeden prijs van de hoogste klassen, de school feestcommissie had een steentje bijgedragen, de heer Groen had een zestal planten ter beschikking gesteld, terwijl verder voor de diverse kleine prijs jes gezorgd was door den burgemeester den heef Heer tjes en door het onderwijzend personeel. Zoo kon gezorgd worden, dat een groot aantal kinderen met een prijsje naar huis toe gingen. Door de beoordeelingscommissie werd den vol genden uitslag vastgesteld.: le en 2e klas: le prijs Jan Oud, 2e prijs Cor Kuil man, 3e prijs Simon Bommer, 4e prijs Mientje Drost, 5e prijs Jan Kostelijk, 6e prijs Piek Blokker, 7e prijs Riek Tauber, 8e prijs Jan IJff, 9e prijs Piet Kuilman, 10 prijs Klaas Wagemaker. 3e en 4e klas: le prijs Jan Kokkls, 2e prijs Jan TKlinkert, 3e prijs Liesje Eecen, 4e prijs Henk Hart, 5e prijs Meijert Plakman, 6e prijs Marijtje Kroon, 7e prijs Piet de Vet, 8e prijs Simon Plakman, 9e prijs Grietje Dekker. 5e en 6e klas: le prijs Engeltje Dissel, 2e prijs Ma rie Bie§boer, 3e prijs Aafje Kuilman, 4e prijs Elsje Zeeman, 5e prijs Nelly Heertjes, 6e prijs Dirk Drost, 7e prijs Dirk Borst, 8e prijs Jan Blokker, 9e prijs Hendrik Aarts, 10 prijs Simon Plakman. j Zoowel Zaterdag als Zondag was er van de zijde dér ingezetenen vrij wat belangstelling. BEZUINIGING OP VEENHUIZEN. De directie van den Landbouw te Veenhuizen heeft aan de vele te werk gestelde arbeiders medege deeld dat hun arbeid op 6 Oct. a^. als geëindigd! moet worden beschouwd. Wegens bezuiniging zullen de verdere werkzaamheden aan gedetineerden worden opgedragen. VRIJWILLIGE SALARISVERLAGING. De ambtenaren en werklieden1 in dienst der ge meente Boskoop, hebben, volgens het „Vad." allen toegestemd om voor 1924, een vrijwillige bijdrage te geven van 5 pet. van hun pensioengrondslag, tot dekking van het tekort op de begrooting. OUDKARSPEL. Aan een tooneelwedstrijd, welke in December te Hoorn gehouden wordt, zal ook „Het Kleine Tooneel" deelnemen met de opvoering van „De Violiers".

Schager Courant | 1923 | | pagina 1