Alkmaar's Ontzet. Groote keuze JUMPERS. Alle kleuren. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Maandag vierde Alkmaar ,zooals telken jare het geval Is, zijn ontzetdag en deed het ditmaal luister- lUk, omdat het tevens was het 350-Jarig herdenken daarvan, In eendrachtig BamnnwerR.cn, hoofdzakelijk onder leiding van Alkmaar's ontzetvereeniging, ia deze- dag voorbereid', dit feest tot stand gekomen. En het was met algemeen© en. groote belangstelling dat deze dag word tegemoet gezien, die dag «die zijn dubbel feestelijk karakter kreeg toen bekend werdi dat on ze Koningin en Prins Hendrik naar Alkmaar zon den komen. Deze ontzetdag, deze herdenkingsdag van het groot historisch feit, is zijner waardig gevierd. Alkmaar's burgerij had alles gedaan om de stad een feestelijk aanzien te geven, Rijk versierd! waren velo straten, een ware lust om 'to zien on in don wedijver om iets moois en aantrekkelijks to bron- gen waren vele buurtcommiasies uitstekend, ge slaagd. 'a Morgens half acht is het feest geopend; met een reveille op de Steenenbrug. En menigeen zal een zucht van - verlichting hebben geslaakt toen bot weer droog was en de lucht niet al te veel onheil spellend er uitzag. Het was druk op de Steenenbrug en weldra ging de Kon. Marinekapel van den Helder gevolgd door een 500 kinderen, naar het huis van den Burge meester. Daar was ook reeds een Mannenkoor en tal van andere vereenigingen^ Gezamenlijk werd) Hollands Glorie uitgevoerd, wat door den heer Joh. Brands werd gedirigeerd. De kinderen werden getracteerd. Om 9 uur was het caiilloiuspelen van dien ouden YVaagtoren aangevangen. Intusschen stroomde reeds een talrijke schare naar de Groote Kerk, waar minister De Visser in ecu Godsdienstoefening zou voorgaan en de herden kingsrede zou uitspreken. Na het uitspreken van het gebed en nadat hot Wilhelmus eu het Wien Neerlandsch Bloed waren gezongen, liet het Mannenkoor Orpheus zich hooren. Gezongen word vervolgens Psalm 77, vers 7 en hield Dr. de Visser zijn rede, waarvan wij het vol gende uittreksel laten volgen: Het is goed gevoeld aldus Min. de Visser dat Gy Uwe feestviering met een kerkgang, een godsdienstige wijding wildefc beginnen. Evenals vóór ons Koninginnefeeefc een dankdag, is thans een dankstond op zijn plaats. En mooi valt boven dien de herdenking van Alkmaar's ontzet vóór 850 jaren, zoo terstond na ons gevierde Oranjefeest.' Toen was er alom blijdsokap en weerklonken de jubelzangen door geheel ons land. Maar nu komt, terwijl een ieder weer rustig aan het werk is getogen en aan het werk hoopt te blij ven, Alkmaar ons nog even oproepen tocjherdeas king van do schitterende victorio, die hier voor 850 jaren behaald is. Spr. behandelde daarna uitvoerig do geschiedenis van het beleg- en'het ontzet vau Alkmaar, in 1578. In den Briol, zei spr., was do lont in liet kruit gestoken. Eerlang sloegen naar allo zij don do vlammen uit. Do Spaonsche slavouboeien worden ofgesahtid; do vrijheidsbeweging groeide aan mot don dag; bou moed on volharding werden ten toon gespreid, die nog na eeuwen landgenoot en vreem- n.. i i-bied vervullen. Maar do woede on de wraak van don ijzeren hertog waren ontzettend. Ik nomn leohts do namen van Zutphen, Naar den, «mi. i I aarlom, en nog vaart ons een rilling door de leden, als wij de klauwen der dwingelandij zien grijpen naar hun weerloozo prooi. liet is eohter Alva eu zijn zoon don Frederik niet genoog, stroo- rnon blooaa in die steden te hebben doen vloeien. l)e weg moet ook xmar het Noorderkwartier wor den gebaand. Want, zoo dit valt. is de algememie opstand in zijn hartader getroffen. En daarom moet Alkmaar do sleutel vau dat Noorderkwar tier, eraan goloovon. Ontzettend is het lot, dat alzoo Alkmaar bo ven hot hoofd hangt. Want als het waagt weer stand te bieden, zal er zoo het wordt ingonomon, i. .ml worden gespaard. Als spr. daarna verhaald heeft van den ontzetten- dm, wektolangen strijd op do wallen van de bedreigde stad, van don hongersnood, die de bele gerden kwelde, van het heldhaftig optreden van Alkmnar's burgemeester, vroedschap en burgerij in 1578 en van Prins Willëm'fl onvermoeide pogin gen de stad te ontzettend dan vervolgt spr. Want liggen er ook een duizendtal vijanden ter aarde, Don Frederik staat daar mot oen groot voor Alkmaar's poorten. Knarsotantona van woede zint hij steeds op een nieuwen aanval. Maar zie -• o wonderen van het Godsbestuur daar vallen hem juist de brieven in handen, die Oranje ter bemoediging van de Alkmnarders had geschre ven en die de dappere stadstimmerman van der Men had moeten wegwerpen om zijn leven to redden. En wat Rtond er onder meer in die brie vim? Dat het water moest worden los gelaten over het vlakke land uit sluizen en doorgestoken düken en dat tnen sleohts op de vuurseinen uil Alkmaar moest wachten om dit uiterste redmiddel aan te wenden. Reeds smaakt de trotsohe Spanaard oen voorproef dier bedreiging, waar de lage weiden van Oudorn en 8t. Pancras roods in sHikperoeelen zhn veranderd. Maar wat zal het worden als op Alkmaar's vnursedu de zee hare verdelgende golven over geheel Waterland laat stroomon? De schrik slaat Don Fredorik om het hart. Tot den aftocht weldra besloten. Daar trokken zy heen, de schijn baar onoverwinnelijke soldaten van Alva! De Alk- maarders juichen en danken. Terecht, want varf Alkmaar begint de victorieI Zoo eindigde spr. bevestigde de overwin ning te Alkmaar, clio van den Brïèl. De terugtocht van Don Frederik word de profetie van die van zijn vader Alva. Nog' veel lijden wachtte, maar steeds lichtte helderder het morgenrood van den dag der vrijheid. God gaf ons het voorrecht In volle licht daarvan te staan. Dank-vervult onze harten daarvoor jegens Hem, maar ook jegens ons roemrijk voorgeslacht. Maar do ware dank bestaat niet in woorden alleen, doch vooral in daden. En tot die daden behoort allereerst deze, als vaderlanders in onder lingo eendracht en afhankelijkheid vaji pod, elkanders vrijheid te eerbiedigen, ae onafhan kelijkheid van onzen staar te handhaven en den trobn van Oranje te schragen. Feestvierend Alkmaar, tot die daad van vader landsliefde, roep ik U in deze Ure opl! Deze rede, met gloed eni overtuiging uitgesproken, miste haar uitwerking niet en bracht allen onder don indruk. Daarna werd vers 6 van Psalm 60 gezongen, en werd een dankgebed uitgesproken. Roeske's mannenkoor zong mooi van toon 't Gen zenvendel. Na nog een gezang te hebben gezongen, was deze indrukwekkende dienst ten einde. Toen moesten wij naar bet Statiën, waar aan stonds onze hooge Landsvrouwe en Prins Hendrik zouden arriveeren. Het was niet gemakkelijk om ving -het Stations plein te bereiken, want de drukte op straat was in dier. tusscbentijd zeer groot geworden. Er heerschte al roods een. roebt opgewekte stemming en langs do straten waar aanstonds de Koninklijke Stoet zou komen, stonden dichte rijen to wachten. Op het .Stationsplein een dichte haag van men- schen. Er heerschte onder de persoonlijke leiding van den Commissaris van Politie een uitstekende orde. In alle kleuren JUMPER WOL, I ons knotten f 0.85. M. MEIJER ZOON Langestraat 3-5. ALKMAAR.- Een groot aantal Alkmaarsche vereenigingen stonden met hun vaandels of doeken met gepaste op schriften rondom geschaard en verschillende mu ziekkorpsen waren present. De cadetten marcheerden het plein op en betrok ken onder bevel van hun kapitein Clerk de eere- wacht. Het duurde niet lang of de trein kwam binnen er vond de begroeting plaats. Do burgemeester van Alkmaar, Mr. Wendolaar. ontving de Koningin en de Prins op bet perron en bood zijn dochtertje bloemen aan. Verschillende raadsleden en de gemeente-secreta ris werden voorgesteld, en hield de burgemeester de volgende toespraak: Nu wij het voorrecht hebben Uwe Majesteit mot den Prins der Nederlanden in ons midden te zien 1 kan het niet anders of onze gedachten gaan terug {.naar de zoo juist door het geheele land', en in het bijzonder ook alhier dóór de bevolking met zooveel warmte gevierde feesten ter eere van Uw Regee- ringsjubileum, waarmede het mij veroorloofd zij U namens den Raad dezer Gemeente alsnog eerbiedig geluk te wenschen. Sedert dien is echter een nieuwe Regeeringsperio- de ingegaan en de eerste stad, die U daarin mét een officieel bezoek vereert is het aloude Alkmaar ter gelegenheid' van zijn feest. De Raadi is Uwe majesteit ten zeerste erkentelijk voor de belangstelling welke daaruit wederom blijkt voor het lot dezer stad! en be schouwt hèt als een groote eer, dat juist Alkmaar in deze een nieuwe rij roag openen. De Raad zou •daaraan den wen-sch willen verbinden, dat hierin een gunstig voorteeken gelegen moge zijn. Volgens een spreekwoord, waarmede de Al km aar der anders spaarzaam is, maar dat juist dezer dagen gehoord mag worden, is immers een goed vervolg verzekerd! aan wat te Alkmaar zijn aanvang neemt: Van Alk maar begint de Victorie 1 Uwe en onze gedachten gaan op dezen- dag natuur lijk terug naar 1573, het jaar van Alkmaar's be proeving en glorie en het kan haast niet anders of wij maken vergelijkingen tusschen de toestanden van toen en van nu; dan valt het op, dat er veel veran derd is: de benarde omstandigheden, waarin onze stad toen verkeerde, hebben voor betere plaats ge maakt en de toen nog zoo kleine stad1 van niet meer dan 6000 inwoners is sedert gegroeid tot het belang rijk verkeers-centrum in het Noorden van Noord- Holland onzer dagen. Maar wat zien wij bewoners van de thans zooveel grootere atad vol bewondering op naar de grootheid, waarmede die kleine stad van toen dingen heeft gedaan waarmede zij voor "altijd ook aan de grootst» steden een voorbeeld heeft ge geven-, waarmede zijl zdch den -dank van het gansche vaderland hoeft verworven, en waarmede zij den over- winnaarskrans boven baar wapen heeft veroverd, waarop tot op heden toe nog ieder rechtgeaard Alk maarder zoo trotse h is. Doch wat or ook veranderd moge zijn-, in deze stad, in karakter is de bevolking zich in den loop der tijden- gelijk gebleven; zij zou ook nu nog geen aanslag op haar onafhankelijkheid! dulden en ken merkt zich nóg door oom zekere vasthoudendbei-dl on door haar trouw; oen trouw, die ook tot uiting komt in het gevoel dat) deze stad jegens Uw dynastie door de tijden heen heeft bewaard, gelijk U moge blijken uit het volgende. Toen destijds Burgemeester Floris van Teyllngen do Vroedschap wist over te halen de poorten to openen' voor de troepon van hom, dien men in deze streken bij' voorkeur Vader Willom noemde, deed hij dit mot, de woorden: „Mot Alkmaar voor don Prins." Rn als hij heden opnieuw een wachtwoord zou kunnen uitgeven, dan zou er, geen zijn dat meer zou overeenstemmen met de gevoe- lons ook van do tegenwoordige bevolking dezer stad dan: „Met Alkmaar voor de Koningin". Hot is daarom dat ik deze woorden kies om Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid namens den Raad oen eerbiedig, maar hartelijk welkom toe te roepen binnen onze wallen. De Koningin antwoordde hierop: Mijnheer de Burgemeester: Het verheugt mij zeer aan de grens van Alkmaar gekomen, wederom begroet te worden door de vroedschap der stad, die toen ik laatst haar gebied betrad mij een ontvangst bereid heeft, welke ik niet spoedig vergeten zal. De gelukwenachen mij aangeboden aanvaard ik gaarne, wel wetende hoezeer die van Alkmaar heb ben deel gehad aan d'e herdenking welke thans we derom tot het verleden behoort, maar mij als een der schoonste oogonbllkkon van mijn leven immer bij zal blijven. Met gerechtvaardigden trots wijst U op wat er gevonden is van liet sterke maai' kleine bolwerk uit de dagen van hen, wier gedachtenis ter eere ik béden gekomen ben. Heeft' Uw stad zich toen- tot schild! en voorbeeld gesteld, thans -is zij uitgegroeid tot oen onmisbaar middelpunt voor hen, die -ten noordén van hot IJ voor bloei en wedvaart van dit gewest arbeiden. Veel ie er gevergd van Uwe voorouders aan moed, volharding en geloof in eigen zaak, maar ook deze dagen stellen zware eischen. Rechter: „De tijden zijn veranderd, maar wij, zegt gij, zijn dezelfden geble ven. De eeuwen zijn voorbijgegaan, maar het woord van Van Teyllngen, onzen Burgemeester., -doen wij nog heden gestand". Ik en mijn huis hebben bet geweten en ervaren, maar uit Uw eigen mond verneem ik bet opnieuw met vreugde; het doet mij niet slechts met hoop maar met groot vertrouwen ook van de toekomst het bekte verwachten voor dien bloei van Alkmaar en het heil der burgerij. De Koningin onderhield zacbi met verschillende heeren. De. Koningin was gekleed in eén beige fluweel nauwsluitend oostuum met bont, met zelfde kleur hoed. Het gevolg van Hare Majesteit en Z. K. Hoogheid bestond uit: Mevrouw van Loon, Dame du Palais; Baronesse Van Heeckeren van Keil, Hofdame; Baron Bentinck, Eerste Stalmeester en dienstdoend: Grootmeester; Baron van Geen, Kamerheer en Particulier Secretar is; Kapitein Ruys, adjudant der Koningin- en Kapi tein Jhr. Laman Trip, Adjudant Z. K. H. Weldra werden de deuren van de wachtkamer opengeslagen en traden de hooge gasten naar bui ten, begroet door een hartelijk gejubel der menigte. De Koningin inspecteerde eerst de eerewacht, waarna de rijtuigen werden bestegen en de stoet zette zich in beweging. De op bet plein verzamelde vereenigingen brach ten hun vaandelgroet en langs de dichte rijen Tan menschen ging het naar het Victoriapark. Bij het Victoriapark hadden zich intuwchen reeds vele genoodigden verzameld, terwijl ook daar een groote menigte belangstellenden rondom stonden. De beide ministers De Visser en Van Dijk waren tegenwoordig. De Kon. Marinekapel zorgde hier voor muziek, terwijl het klein gemengd koor onder directie van den heer Al verschillende liederen zong. Nadat de hooge bezoekers hadden plaats genomen nam -de heer A. B. P. Blaauw, Directeur der Kad'et- tenschool als voorzatter der Ontzetvereeniging het woord en zeide in hoofdzaak het volgende: MAJESTEIT, Het is voor ons Alkmaarders, leden van de Ont zetvereeniging, een groot oogenblik in het leven van onze Vereeniging ,nu wij hier op deze historische plek op dezen gewijden grond, welke zooveel herinne ringen biji ons opwekt, samen zijn en in ons midden zien onze geëerbiedigde Koningin. Denken wij aan 1573 terug, dan zien wij' Prins Wil lem I zooals zoo terecht is gezegd: .„De Eerste van de Eersten der Eersten" ook in, deze stad komen om de burgers te waarschuwen, de stad in staat van verdediging te brengen. Zijn bezielend voorbeeld tijdens die donkere dagen was voor ons land en voor onze voorvaderen een steun en een hulp. De wakkere, regeering van die stad' ging de bur gers voor en- wist op het juiste oogenblik de eenig goede beslissing te nemen en daarmee te handelen in den geest van den Prins, die ook anderen bracht tot datzelfde rotsvaste geloof in bet goede einde van den strijd. Voor ons, die van hun opoffering thans de vruch ten plukken, voor ons, die nu in het heerlijke vrije Nederland met rechtmatigen trots op -ons verleden terugzien, is het dan ook een eerste plicht hulde te bewijzen aan die groote voorgangers, die ons het kostelijk erfgoed, de vrijheid, hebben gebracht en daarom willen wij bier in de eerste plaats huldigen dat groote vijftal uit bet geslacht van Nassau, dat alles gaf om deze landen verlost te krijgen. Eerbiedige hulde brengen wij aan Juliana van Stolberg, Prins Willem I en zijn vier broeders. Wie waren nu de medestrijders aan wie Alkmaar voornamelijk haar bevrijding te danken bad? In de eerste plaats de Burgemeester Floris Tam Teulingen, die in de "vroedschap het kloeke woord sprak: „Wij willen voor den Prins en- de Burgerij leven en sterven" en naast hem waren het mannen als Ruijschaver en Cadeliau, Dirk Duivel en Maer- ten- v. d. Ameijden, Nanning v. Foreest en Albert Schenk, vrouwen als Trijntje Remme en Kitman. Zij wisten door hun voorbeeld' allen te bezielen; mie- mand! van welken godsdienst ook onttrok zich aan zijn plicht en zij hebben dan ook stand gehouden te gen een zooveel sterkeren vijand. De bezetting, geheel uit Nederlanders bestaande, wist zonden vreemde hulp het ongelooflijke te doen en den vijand te overtuigen van net nuttelooze van zyn aanvallen. Toen dan ook na den vruchtélooze\ eenige malen herhaalden storm op 18 September. Don Frederik overtuigd werd. dat Alkmaar niet was teé nemen, kwam op 8 October de dag der bevrijding voor Alkmaar, voor Holland eveneens De stad was behouden, de victorie begon. Hulde brengen wy daarom op dezen dag aan Bestuur, vroedschap, mannen, en vrouwen van 1573. De spreker stelt ae daden van 850 jaar geleden als voorbeeld voor het heden. Het tegenwoordige geslacht hooft den duren plioht hei kostbaar kleinood „het Vaderland", ongerept te bewaren voor het nageslacht. Zeker, «yn in deze moeilijke tijden onze ver plichtingen zwaar, maar zo worden ook verlicht, omdat wij nog altijd als 8Va eeuw geloden geleid worden door een afstammelinge uit datzelfde ge slacht, dat in 't verleden onbreekbare banden heeft gele|rd< en dat nog heden niets anders l>eooR-t dan het heil, den voorspoed on liet geluk van Nederland en zyn geheele volk. Hier op deze plek werd in 1578 de vrijheid be vochten,. hier op dezen gowüdoii grond herinneren wij ons dat met groote dankbaarheid en aanvaar den do hooge verplichting, U Majesteit te steunen," zooals men hier eens den Vader des Vaderlands gesteund heeft. De Koningin en de Prins begaven zich met een krans naar het beeld en Hare Majesteit zeide daar het volgende: Ook mij la het een behoefte hulde te brengen aan den ongetemden moed van Alkmaar» bevolking en op deze gewijde plek vam waar eenmaal de overwin ning der vrijheid begon. Overheid, bezetting, burgers en burgeTesson, verde digers dezer veste, U danken wij voor uwe grooto daad, voor uwe offervaardigheid' en onbezweken trouw. Toen het Vaderland verloren scheen, verdub- bolde uw geloof en Godsvertrouwen en heldhaftig hield gij stand' tegen den overmachtigen vil and. Tijdgenooten, wolk. een lichtend voorbeeld heeft deze wakkere schaar ons gesteld. Wij beschikken in onze tradities en historie over een zeldzame bron van kracht. De woorden „standvastigheid en volhar ding bij schier onoverwinnelijke bezwaren", zij staan op bijna iedere bladzijde onzer geschiedenis gegrift. Wij zullen ons uaar die woorden weten te gedragen in de tijden, die wij thans doorleven. Zoo zullen ook wij de vlag, die op de tinnen van Alkmaar niet ge streken is, onvervaard! hoog houden en met Gods hulp ongeschonden overdragen. Hierna legde de Koningin de krans neer. Er volgde voorstelling van de hoeren van de Ont zetvereeniging, met welke Hare Majesteit zich eeni- gen tijd onderhield. De heer Al werd gecomplimenteerd. Vervolgens werd naar het Stationsemplacement gebeden. Door verschillende corporaties werden nog kransen aan den voet van het Victoriabeeld neergelegd!, 's Mor gens waa een krans gelegd op het graf van den heer Rengers, die jarenlang voorzitter van de Ontzetver eeniging was geweest. Op haar tocht door de stad werden Hare Majesteit op verschillende plaatsen bloemen aangeboden. Wij willen alleen memoreeren dat op de Kaasmarkt do kaasdragers stonden opgesteld, die een bloemenmand aanboden waarin een kaas. En zoo langzamerhand vroeg onze aandacht de clou van dezen dag de Ridderspelen, die in het Alkmaar sche Sportpark zouden worden gegeven. Op onzen tocht daarheen was het onder weg weer de geweldige drukte die opviel. Overal waren de straten vol met belangstellenden die de versieringen in oogenschouw namen of maar weer wachten tot straks de koninklijke stoet zou passeeren. Op het Sportpark was het, hoewel nog vroeg, ook reeds druk. De bezoekers stroomden toe en het duur de niet lang of het geheele veld was rondom om zoomd door een haag van menschen. Ook de groote tribune was geheel bezet. Wat heeft Alkmaar toch een mooi sportveld en wat zag het er vandaag bijzonder aantrekkelijk uit. In de verte de eene zijde afsluitend de oude Alk maarsche poort, voor deze gelegenheid express vervaardigd, terwijl daar vlak tegenover staan de loges, waarin straks Hertog Philips van Bourgondië met zijn gemalin Isabella en gevolg zullen plaats na men om de ridderspelen te volgen. Voor de Koningin en de Prins en gevolg is een passende tribune ingericht, keurig gestoffeerd en ver sierd. Werkelijk, zooals gezegd, het Is ©en aantrekkelijk! beeld en het wachten duurt niet al te lang ofschoon het spel een half uur later begint dan is aangekon digd. Maar eindelijk verschijnen de hooge bezoekers en worden Koningin, Prins en gevplg door het bestuur der Ontzetvereeniging naar hun plaatsen gebracht, terwijl het publiek een hartelijks ovatie brengt. En nu kon het bogtrmen. Een paar torenwachters laten het signaal weer klinken en een menigte poorters en poorteroHson ko men op het veld, om straks getuige te zijn van het ridderspel. Maar meerderen komen van onder de poort door het veld in kleur en fleur zetten. Achtereenvolgens verschijnen: Do regeering van do stad Alkmaar, schout en schepenen, leden van de vroedschap en hoofdleden der gilden. Het dijksbestuur met bode, Egmonder monniken, heemraden volgen. Do abt van het klooster met eenige zijner monniken passeeren vervolgens met koorknapen en kerkknechts en- alles stelt zich op rondom de loges waar aanstonds Phi lips van Bourgondië en gemalin zal plaats nemen. Daar weerklinken de klaroenen en wij zien Phi lips van Bourgondië en Graaf van Holland met zijn gemalin Isabella van Portugal te paard met pages, lijfknechten, lijfarts, adelmannen en edel vrouw en, hofnar en landsknechten, alles to paard. Dat was werkelijk, toen voor een oogenblik do zon zijn vrien delijk licht over al deze kleuren liet spelen, een wceldegezicht. Toen al deze hooge personages en ge volg hun plaatsen hadden ingenomen, weerklonken weer do trompetten en verschenen de Ridders. Het waTen 6 Bourgondische ridders en 0 HoUandeclie ri:i dera, voorafgegaan door den wapenkoning, herauten gevolgd door hun schildknnr>cn. De kampvechters on bedienden volgden. En ook dit moment waa bijzonder mooi, toen deze ridderstoet in zijn volle kleuracha- keering aan ons voorbijtrok naar de loge van Phi lips van Bourgondië en zijn gemalin. En weldra zouden de ridderspelen beginnen en het was goed dat Dr. Van Wijk, van Maastricht, de sa mensteller van deze ridderspelen ons in zijn inleidend woord er reeds op had voorbereid, dat dit tournooi in hoofdzaak een spel was van sportieve behendigheid en sierlijkheid en'dat er geen bloedige gebeurtenissen toentertijd met deze spelen meer voorvielen.- Immers dit ridderspel leek ons vrij zwrak en bracht ons' de eenige teleurstelling. Dat had men o.i. toch wel met wat meer actie kunnen afspelen. In alle oprechtheid gesproken, viel ons dat tegen. En jammer werkelijk mooi in kleur en toekening als alles waa Wij zullen ons niet in verdere beschouwingen over dit tournooi wagen en gaarne verklaren dat het al gemeen tenvolle de algemeene waard'eering verdiende Zoowel Dr. Van Wijk als de heeren M. Kater, de regisseur eni de heer Margadamt, de ontwerper van de oude poort, verdienen hulde voor hun arbeid. De' Koningin, de Prins en gevolg verlieten, nadat verschillende personen waren gecomplimenteerd, het terrein en na een rijtoer door de stad, vertrokken zij even over 5 uur van het station. 's Avonds volgde nog een feestconcertt in. de Groote Kerk door het Mannenkoor Orpheus en een groot vuurwerk op de Noorderkade, terwijl verschillende staten en buurten waren geïllumineerde Alkmaar heeft dezen Ontzetdag waardig gevierd! ALKMAAR, 0 Oct. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd': 39 paarden f150425, 80 koeien en oasen f250 tot f525, 39 nuchtere kalveren f 12—28, WO vetto schapen f 3852, lammeren f 20—32, 2 vette var kens f 100—135, 32 niagero varkens f4355, 189 big gen, 10 w. f 15—24, 11 bokken en gelten f 4—10. i Boterprijs van heden: le soort f LI0—1.20, 2e soort f 0.90—1. j Kipeieren f 0—10, eendeieren f7.50. Aanvoer 30.000 stu ka i WARMENHUIZEN, fl Od Slaboonen f 10.20 a 11.90, rood» kool f 1.70 a 4, gele kool f 2.70 a 2.90, witte kool f 1.20 a 1.70, uien 1' 0 a R.20, nep fll a 11.50, driel. f7.60 a 8, peen f2.30 a 2.40, schoolmeesters f5.40, blauw» aardappelen j f 4.90 a 6.80, eigenheimers f 5.20. Aanvoer: 30700 Kg. roode kool, 3400 Kg. gele kool, 19100 Kg. witte kool ,4422 Kg. uien, 13S5 Kg. nep, 1725 Kg. peen. 2750 Kg. aardappelen. 153 Kg- rrw- boonen. WAKMENHfrTZEN, 8 October 1923. Bloemkool f4.80 a 6.60. Roode kool f2.20 a 8.40. Witte kool f 1.40 a 1.60. Uien f5.90 a 6. Nep f 11.10 a 11.90. Drielingen f8 a 8.60. Poen f2.50 a 2.80. l Aanvoer: 6000 Kg. roode kool, 22700 Kg. witto kool, 810 Kg. uien, 275 Kg. nop, 4775 Kg. peau, 280 stuks bloemkool. LANGENDIJKER GROENTENVEILTNG. 8 Oct. 1923. Bloemkool, le soort f 6.50 n 15 90. Idem, 2e-soorfc f 1.90 a 5.90 per 100 afcuks. Wortelen f 3.50 a 8.60 per 100 bos. Wortelen 12.10 n 2.7U »er 100 Kg. Roode kool, le soort f8.60 a 5.20. Gele :ool, le soort f 2.40 a 3.50. Witte kool, to soort, f 1.40 a 1.90. Uien f6."10 a 6.40. Drielingen f8 a 8.30. Nep f 10.60 a 12.40. Slaboonefi f 17.7(1 :t 2:1.20. Bieten f3.9(T a 4.10. Eigenheimers f4.80. Drielingen t' 2.10, alles per 100 Kg. - Aanvoer: 26000 stuks bi oem- kool. 750 bos wortelen, 8500 Kg. losse wortelen, 51200 Kg. roode kool, 22500 Kg. gele kool, 57000 Kg. witte kool, 12700 Kg. Uien, 552 Kg. slabootien, 2000 Kg. bieten, 825 Kg. aardappelen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoude. 8 Oct 1923. Sohotsohe muizen f6.10 a 6.60. Duken f8.90. Eigenheimers f5.20. Kleine aardappe len fl.10. Spercieboonen f8.50 a 18.60. Grove men f6.05 a 6.80. Drielingen f7.80 a 8.50. Gele nep fll 11.80. Drielingen f7.80 a 8.50. Kroten f2.90 n Roode kool f2 a 4.20. Witte kool f 1.30 a 1.80. Gele kool f 1.70 a 4, alles per 100 Kg. Boswortelen f 4.10 a 4.70 per 100 bos. Bloemkool f4.80 a 9.10. 2e soort £0.80 a 1.60, per 100 stuks. Aanvoer op 0 Ook: 2475 Kg. aardappelen. 1485 Kg. spercieboonen, 16525 Kg. grove uien, 41325 Kg. peen, 900 Kg. kroten, 48950 Kg. roode kool, 53700 Kg. witte kool, 10700 Kg. gele kool, 400 bos wor telen, 2840 stuks bloemkool. ALKMAAR, 8 October 1923. 19 Koeien en ossen f 300—480, 8 vette kalveren f 90160, p. ned. pond f 1.201.75, 10 nuchtere kal veren per stuk f 1630, 335 vette varkens per ned. pond f 0.760.85. BEN BRUTAAL STUKJE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn er uit uit het land van den heer A JVüareas Cz., aan den Nesdijk alhier, zes vaarzen weggehaald en langs de spoorlijn via de Keins naar Alkmaar verv-oerd, waar ze Zaterdag verkocht zijh en zich thans to Purmerend bevinden. Pas Zondagmorgen werden de dieren gemist, door dat de eigenaar door samenloop van omstandighe den Zaterdag niet naar het perceel land was 'ge weest, waar hij anders beslist eiken dag kwam kijken. Dadelijk ging men op onderzoek uit, ernst niet denkende dat de vaarzen gestolen waren, maar bij nader inzien bleek' uit alles, dat de dieren niet uit zich zelf het land' uit waren gegaan. Al zoekende vond met het spoor der 6 beesten langs de spoorlijn welk spoor men op do Keins verloor. Het duurde gelukkig niet lang of er kwam dien dag al eenig licht in de zaak. De heer v. cL Ilaagen van hier had Zaterdag op de markt te Alkmaar zes vaarzen bij elkaar zien staan, die nogal .zijn aandacht trokken, waarom hij dan, ook vroeg van wie ze waren en ook vernam hlji wie de verkoop er was. Later bleek echter deze opgegovcn naam niet juist te zijn. De beosten werden gemarkt door twee Jongemannen, die, naar de koopor veronderstelde, moesten markten voor hun baas. Voor f1350 waren de gestolen dieren verkocht Toen den hoer v, d. H, nu Zondag hoorde dat or zes dieren vermist werden door Marecs, ging hij: daar naar toe en vertelde wat hij' gezien had en wist. Direct toog men toen met de politie per auto naar Alkmaar, waar de kooper der gestolen dieren woont en met hem naar de plaats waar het vee zich bevindt Hier bleek dan ook, dat dit de vermiste die-

Schager Courant | 1923 | | pagina 2