Reclames. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Ritmenlandsch Nieuws» ren waren» Hot signalement van de verttoopers is opgegeven, mnnr do hoeren zijn tot heden nog niet bokend en ook niet govat. De politie zet haan nasporingen krachtig voort. Intusschon is de heer Maroea nog nlot in het bezit van zijn vee. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. In het lokaal Bethel alhier zal Woensdag 17 Oct. as. een liefdadigheidsconcert gegeven worden door de dames Marie Gyabertse, Etl Donath en den heer Honk van Steenhoven Jr. Dé opbrengst is ten behoeve van ziekenhuizen en sanatoria. BENOEMD. Benoemd, tot ieeraar aan de Rijltslandbonwwiliter- school to Schagen <1® lieer Jh. Volders te TieL OPGEDRAGEN. Door de Handelsvereeniging van den Brink en Smulders te Haarlem is aan onzen plaatsgenoot A. Bakker opgedragen het verbouwen van een perceel aan het Nieuwokerksplein aldaar en het inrichten daarvan tot magazijn-kantoor. hondenbezoek. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de veehouder A. Grootes aan de Nes, op zijn schapen- land bezoek gehad van een bloeddorstigen hond. Vijf van de schapen hebben getracht door de bansloot den hond to ontkomen. Bij dien overtocht is oen schaap verdronken. Van een der geredde dieren is een oor afgebeten:, twee andere zijn in de keel gebeten en zijn 1 vrij gehavend'. De hond ia niet bekend. PLUIMVEE- EN KONIJNENVEREENIGING, De pluimvee- en konijnenvereeniging Westfries land, gevestigd to Schagen, hield Zondag in de Cérès hare jaarvergadering. De in Augustus voor tijdelijk benoemde voorzitter, do heer Th. Roep, opende de vergadering met een overzicht van den toestand. Toen volgden verslagen van de heeren Moeijes èn A. Kos, die zonder aan merkingen werden goedgekeurd. Wij vernamen er uit, dat de vereeniging thans 43 leden en 7 dona teurs telt. De rekening sloot met een klein voordee- lig saldo. Bij de daarop volgende bestuursverkiezingen wer den de volgende heeren gekozen: Th. Roep, voorzit ter, P. Timmerman Jr., 2e secretaris-penningmeester, C. Mooij en C. Rijs, commissarissen, A. Kos en A. van Muijhvijk, leden der commissie voor den hokken- wedstrijd, G. Brokken en G. Anneveidt, leden van de financieeie commissie. De aanstaande tentoonstelling werd definitief vast gesteld op 26 en 27 Januari 1924. Voor de verloting zullen hij Koninklijke goedkeuring 2500 loten te gen 25 cent worden uitgegeven. De trekking, werd gesteld op 29 Januari. De wenschelijkheid werd besproken tot aankoop van kooien. Dat zou een belangrijk bedrag op de uitgaven besparen. Een billijke aanbieding was van een goed adres ingekomen. Besloten werd tot den aankoop tot een bedrag van f160.Men zal trach ten dit geld door rentelooze aandeelen van f5 bij een te brengen. Door de aanwezigen werd een bedrag van f60 toegezegd. De kooien zullen voor tentoon stellingen in den omtrek tegen eeno kleine vergoeding beschikbaar zijn. Dozo gelden zullen gebruikt wor den voor do jaarlijkflche aflossingen. Eeno langdurige bespreking had plaats over de tentoonstelling. In het programma van 1923 werden enkele wijzigingen gebracht. Hot bedrag voor eere- prijzea werd belangrijk verhoogd. Door 6 der leden werden evonzooveel medailles beschikbaar gestold. Nog werd besloten- een foktoom witte Leghorns en een foktoom Barnevelders aan to schaffen. Do leden kunnen daarvan hot volgende jaar broodeieren krij gen. Daarna word de bijeenkomst "-©sloten. KERKCONCERT. Zondagmiddag word in onze Herv. Kerk een con cert gegeven door mevrouw NoordewierReddin- gius. Deze aankondiging is gelukkig ook hier vol- doende geweest om velen, zoowel vanuit onze go- uiccnto als daar buiten te doen opkomen. Een der gelijk concert blijft voor velon onzer êon ovenemont ♦•n hot is dan ook een Zondagmiddag geweest vol wij ding on heerlijk genot. Wio zingt: „Süsser Trost, mein Jesus köxnmt", als •leze zangeres? Wie wéét te ontroeren met: „O, wie schön ist doine Welt0, als mevrouw Reddingius? En met wolk een stille wijding klonk het lied var» Mahler en hot aangrijpende» slot: „In meinem Lie- ben, in moinom Lied". En dan do bedde Kerstliedéren en vooral: „Entendez-vous, par les campagnes", hoe stralend van klank, verheffend in zijn eenvoud. Zooals gezegd, het is een uur geweest van wijding ♦mi hoog genot. De hoer Vprhoij speelde orgel, de heer M. Noord e- vi> r Jr. fluit en ook zij beiden toonden zich een paar kunstenaars van talent. en maallndustrleolen de volgende motie aangeno-i men: „Duitschland's eenheid, zijn bevolking en zijn economisch leven zijn tn hot grootste gevaar. Het parlementarisme heeft gefaald 'en door den tegen- j woordigen nood kunnen slechts wilssterkte en doel bewuste mannen ons heonheipen, die door het ver trouwen van het volk gesteund worden. Het opper ste doel moet zijn, de rijkseenheid te bewaren en het economisch leven weer gezond te maken. Hier voor is rust en orde in hot binnenland voorwaarde; dau zullen wij ook naar buiten weer aanzien en crediet verkrijgen." 7 de opheffing van het verzet in het roergebied. Uit Neuss, 4 Oct. Naar ik verneem zijn sedert gisteren onderhandelingen gaande tusschen. Duit- sche groot-industrieleen en de Franschen. De indu- strieelen hebben verzocht door generaal Degoutte to worden ontvangen, waartoe deze zich bereid ver klaarde. Daarop zag men gistermiddag tegen vijf uur do navolgende personen op het Breitenbacher Hof in Fransche auto's plaats nemen: Stinnes, Klöckner, directeur van de Pboenix-Werke, Vögler, van de Dortmunder Union, alsmede de directeuren van het Stinnes-concern, Janus, Lübsen en Otto von Velsen. De automobielen reden eerst naar generaal Den- vigne, die de bezoekers bij generaal Degoutte bracht De delegatie overhandigde aan generaal Degout te een program, betreffende de hervatting van den arbeid. Generaal Degoutte deelde mede, dat hij het program ter kennis van de regeering te Parijs zou brengen. TeL NIEUWE ERNSTIGE AARDSCHOKKEN. Uit Washington, 8 Ootober. Gisterenavond dtamantsmokkelaarg hebben ontdekt, van zulk een omvang, dat spoedig verdero arrestatie kunnen wor den verwacht in Frankrijk, Nederland, Belgiö on vele andere Europeesche landen. De autoriteiten verklaren, dat het complot op het oogenblik voor zestig duizend dollar diamanten betreft, welke meest in ringen worden verzonden. Dit is echter slechts een klein deel van het groote smokkelplan, dat, volgens een der gearresteerde vrouwen zou worden ten uitvoer gelegd. Geestelnke en lichamelijke kracht volgen na tij delijk gebruis van Fosters Maagpillen. Dit ge- nrnsmidddel regelt de teal, bevordert de spijsver tering, verschaft normale werking der ingewanden, en lielpt do lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbe kend huismiddel veilig toepassen. Prüs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. DONDERDAG, tl OCT. v NED- HER-V GEMEENTE M: HuralnKBrliom, aum. 7 uur, p3. v Loon. de politieke crisis in duitschland. In den laten avond is Vrijdag overeenstemming in de groote coalitie bereikt. De commissie, die onder voorzitterschap van den rijksminister van arbeid gisteravond vergaderde en bij welker beraadslagin gen later ook de rijkskanselier en' verschillende par tijleiders aanwezig waren, kwam overeen, dat onder grondwettelijke handhaving van den achturendag en onder inachtneming van do bijzondere behoeften van dm tegenwoordigon toestand van Duitschland, uit zonderingen toegelaten zullen zijn, die bij de wet of loon-overcenkomst geregeld worden. De vertegenwoordigers van het Centrum, van de democraten en ook van de Duitsche volkspartij keur- •den namens hun fracties dit compromis goed. De sociaal-democratische vertegenwoordigera 'beloofden bij hun fractie daarvoor t® zullen pleiten. Zaterdag ochtend is dé sociaal-democratische fractie bijeen gekomen en heeft het conmpromis thans eveneens goedgekeurd. Het ministerie is vrijwel op een paar plaatsen na onveranderd samengesteld. Btresemann is rijkskan selier en binnenlandscho zaken en heeft zijn groote K ln den rllk3da« "«d» direct gehouden. 11 u.woer zoogenaamd voor elkaar, maar de «♦L# f119! bidruk is dat' het ministerie zeer zwak voren de 1)061 nog! mee^ rommelt dan ooit te i4«óyd george. 6 0ct" - tdoyd George, die Mor zlln hnnkornst geestdriftig werd verwei bróÓ ingestort"" c&na<ia tertrokken" iinni«f,hHtIsal'af brug ovor hel Lachine- f de St. Lawrencerivier is ingestort, Veer tig schepen, met oen inhoud vaa 4.000.000 bushels graan yoor don export, worden hierdoor opgehoudon. goArcmd7t';nZ naar v®rwacht wordt, drie dagen EEN FASCISTISCHE VERKLARING DER DUIT- JUZEH- EN STAOLINDDSTRIEELEN. Uit Berlijn, 0 Oct. Gisteren is in een bestuurs vergadering van de vereeniging van Duitsche ijzer. berekende afstand was PUUU jnjj; FRANKRIJK NEEMT IN HET BEZETTE GEBIED VOORZORGSMAATREGELEN IN VERBAND MET DEN TOESTAND IN DTJITSCHLAND. Uit Parijs 6 Oct. Do Ma tin meldt, dat de Fran sche regeering alle noodiige maatregelen "heeft ge nomen, om eiken terugslag van de gebeurtenissen in onbezet Duitschland 'op het bezette gebied, te vopr- komen. PANIEK TIJDENS EEN GODSDIENSTOEFENING. Uit Riga, 6 Oct Uit Kiejef wordt gemeld dat gedurende een godsdienstoefening in de synagoge waarbij 2000 personen tegenwoordig waren, plotse ling het electrische licht uitging. Op het geroep: brand! ontstond een hevig gedrang, waarbij honder den personen onder den voet werden geloopen, met het gevolg,, dat een zestigtal personen werden- gedood en ongeveer honderd werden gewond'. EEN OVEREENKOMST INZAKE HERVATTING DER LEVERING VAN SCHADEVERGOEDINGSKO LEN. Uit Dusseldorf, 8 Oct Er is een belangrijke overeenkomst getroffen tusschen die intergeallieer- de controlecommissie voor fabrieken en mijnen en vertegenwoordigers der maatschappijen JPhoenix" en ..Rbeinische Stahlwerke". Volgens deze overeen komst zullen de leveringen van schadevergoedings kolen onmiddellijk worden horvat en zullen ze koste loos geschieden o,p den grondslag van het program der Commissie van Horstel. De maatschappijen verbonden zich de „Kohlen- steuer" te betalen èn zullen kolen loveren voor de spoorwogregie cn do bezettingstroepen. Ten aanzien dor in beslaggenomen producton der metaalnijvor- hoid zal het eslag wordon opgeheven* naar mate de achterstallige belasting wordt betaald'. Er zullen uit voervergunningen wordon toegestaan binnen de grens dor in 1922 uitgevoerde hoevoelheid. SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL» Blijkens een telegram uit Parijs aan de „Daily Chronicle" wordt de baggermolen „Normandiö", me! een Nedorlandsche bemanning van 15 koppen als met man en muis vergaan beschouwd, vermoe delijk in den storm van 3 op 4 October in hot Kac- naal. EEN DRAMA IN EEN KERK. Uit Chicago, 8 Oct. Gistermorgen heeft zich in de Grieksche kerk onder den dienst een drama afge speeld. De echtgenoote van den priester Stutijenki doodde met revolverschoten den dionstdoenden pries ter Sletzuk. Na haar arrestatie verklaarde zij, dat Sletzuk haar echtgenoot had beschuldigd zich kerk- fondsen te hebben toegeëigend. DE TOENEMENDE DUURTE IN HONGARIJE. Uit Boedapest, 8 Oct. Ten gevolge van de duurte neemt de nood te Boedapest toe.. Er zullen thans eethuizen geopeqd worden voor schoolgaande kinderen, terwijl ook voor zuigelingen en jonge moedors extra-voeding zal worden verschaft. Ook worden er inzamelingen gehouden,om van den winter lokalen voor de arme bevolking te verwar men." EEN BERUCHTE DIEF EN MOORDENAAR GE ARRESTEERD. Op 2 April 1922 werd een schatrijk Amerikaan Shattuck. met zijn vrouw en acht bedienden gebon- deh gevonden in den kelder van zijn woning in New-York. Dieven hadden voor meer dan een mil- lioe aan juweelen gestolen. Twee van hen werden gearresteerd. Twee wisten te ontkomen. Een hunner was do chef van het personeel Mourey, die de dief stal had voorbereid. De politie van de geheel e wereld werdi gewaar schuwd een premie van 15.000 dollar werd uitge loofd. De heer Shattuck kwam zelf naar Parijs in de hoop zijn belager hier te zullen vinden. Als amateur detective zoekt hij; alle schuilhoeken van de Fran sche hoofdstaf af, om daarna naar Londen te gaan ten einde daar te zoeken. Maar Morney had Frankrijk niet verlaten. Eenige weken geleden had een rechercheur hem, bijna ge arresteerd, maar Mourey wist te ontkomen. Als vrouw verkleed woonde hij zelfs de begrafenis van zijn vader bij. Tot onlangs twee rechercheurs op het spoor kwa men van zijn vriendin, dat hen. intusschen niet veel verder bracht, daar zij steeds met de grootste voor zichtigheid te werk ging ten einde Mourey's schuil plaats niet te verraden. Toch kwamen de politiemannen er eindelijk achter, dat de gezochto zich hoogstwaarschijnlijk in de om geving van Chellis of Gournay moest bevinden. Zij vernamen zelfs, dat Morney zich vaak vermaakte met visschen. Een week geleden begaven zij zich als visschers ver kleed naar de Marne nabij de brug van Gournay, waar een druk bezochte herberg is. Op een goeden middag ontdekten zij Morney aan den oever van de rivier, bezig mot visschen. Zij maakten een praatje met hem en brachten ©enigen tijd met hem door. Toen nu Dinsdagmorgen Morney aan zijn ontbijt in de herberg zat, voegden de twee „visschers" zich weer bij hem en wisten hem over to halen tot een onschul dig spelletje met lucifers, dat zeer zijn aandacht in beslag nam. Plotseling kwam een derde politiebe ambte binnen en nu wierpen de beide „visschers" zich op Morney, die zich echter wist los te rukken, zijn revolver te trekken en op de rechercheurs vuurde. Dezen maakten nu ook1 gebruik van hun wagens en spoedig was Morney overmeesterd. Morney is een bekende der Fransche politie. In 1907 werd hij wegens moord tot zeven jaar dwang arbeid veroordeeld, maar hij wist uit Guyana te ont snappen naar Amerika, waar hij na eenigen tijd in dienst trad van den heer Shattupk. Talrijke diefstal len heeft hij overigens op zijn kerfstok. De Amerika&nscho ambassadeur had na de beroo- ving van zijn landgenoot de Fransche politie voort durend aangespoord al hot mogelijke te doen om den schuldige to arrostoeron, SMOKKELEN VAN DIAMANT OP GROOTE SCHAAL Uit New York wordt aan do Parijsche editie van de „New York Herald" geseind dat, ten gevolge van de arrestatie van twee vrouwelijke handelaren uit Brooklyn, de federale autoriteiten een complot van ZUÏDSCHARWOUDE. Zaterdag had in de openbare school alhier de ten toonstelling plaats van planten, gekweekt door de loeriingen, onder leiding van den heer P. Groen te St. Pancras, eigenaar van de Bloemisterij De Dahlia aldaar. Ai vroeg waren de jongelui in de weer om hun planten naar het tentoonstellingslokaal te bron- gnp, waar b-'oeme/i en planten, ter opluistering ge zonden, den aanblik wat verhoogden. Van de 110 leer lingen, waren er 97, die hun plantje hadden ingezon den. Vier soorten waren n.1. Lobelia, Begonia, Fuch sia en Asparagus. Er waren mooie exemplaren onder, te mooi zelfs volgens het oordeel der juryleden, daar sommige kweekers.de planten hadden verpot, wat echter ten eenenmaie verboden was. Niet bekend met do weten schap, dat een deskundige dit wel zien kan, hadden ze dus buiten den waard, dat is de Jury gerekend. Anderen waren eerlijker en hadden de planten in den grooteren pot laten staan. Eere dien rechtvaardigen! De uitslag was de volgende: Fuchsia, 20 deelnemers; le prijs Jb. van Wijland, 2e prijs P. Schoenmaker, 3e prijs A. Hart, 4e prijs W. van Loenen, 5e prijs J. de Ruiter, 6e prijs D. Krul, 7e prijs G. Zoon. Asparagus, 27 deelnemers: le prijs B. Doorn, 2e prijs J. Molenaar, 3e prijs A. van Nimwegen, 4e prijs de Ruiter, 5e prijs Aaltje Klingeier, Ge prijs N. de Boer, 7e prijs J. Blom, 8e prijs A. v. d. Welle. Lobelia, 14 deelnemers: le prijs B. Wonder, 2e prijs R. Welner, 3e prijs A. Woldhuis, 4e prijs Jb. Schrij ver. Begonia, 36 deelnemers: le prijs A. Kostelijk, 2e pTijs C. Schoenmaker, 3e prijs N. d.e Ruiter, 4e prijs C. Thomasz, 5e prijs K. Schouten, 6e prijs A. Hart, 7e prijs C. Kostelijk, 8e prijs J. Schouten, 9e prijs C, Klingeier, 10e prijs Jb. Jansen, 11e prijs Jb. Kas ten, 12e prijs N. Blokker. Heel wat ouders en andere nieuwsgierigen kwamen de tentoongestelde plantjes bezichtigen. Van deze ge legenheid werd1 en passant gebruik gemaakt om le den voor een op te richten Floralia-vereeniging te winnen. OUDKARSPEL. De afdeeling Oudkarspel-Noordscharwoude van den Bond voor Staatspensionneering heeft besloten op den lOden December weer een gezelligen avond te erganiseeren vbor de ouden van dagen, leden en be langstellenden. Evenals beide laatste jaren heeft we derom „Het Kleine Tooneel" bereidwillig medewer king toegezegd. Ziji zullen deze medewerking verlee- nen mot de opvoering van „De Kribbebijter". DE STOPZETTERIJ. VAN DEN GIRODIENST. Onlangs sprekende met don minister van Water staat over do wanorde bij don Girodienst verklaarde de hoer Van Swaay ons, dat hij aJlang tot stopzet ting zou hebben last gegoven indien men hem maar direct eerlijk opgebiecht had, hoe slecht -de dienst or voor stond. Men heeft hem echter voortdurendJ po gen gerust té stellen, dat het wol ,4n een) paar da gen" beter zou worden. Zooals de leiding van het be drijf ook die pers steeds bij den neus heeft willen ne men. Wij vermelden dit thans, omdat eruit blijkt, dat de langdurige stopzetting van dien dienst, die noodig zal zijn, een gevolg is van hot gebrek aan, durf bij de leiding, om tegenover den verantwoordelijken bo- windsman rond voor do feiten uit te komen. Was dat wel gebeurd, dau zou met oen korte stopzetting dadelijk na de storing, zeer veel to redden zijn ge weest. De minister bleek toen niet weinig boos, dat men den werkelijken toestand steeds tegenover hem had verbloemd. Hblad. ZICHZELF DOODGESCHOTEN. Toen de agent van politie H. Brinkers te Zwolle zijn dienstrevolver nakeek, ging er onverwacht een schot af en werd B. door een kogel in het hoofd ge troffen. Kort daarop is hij' overleden JDe man laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. ST. PANCRAS. Woensdag a.s. begint 't 2e gedeelte van den win tert uinbouwcursus alhier. Als leeraren zullen we» derom optreden de heeren IL Wassenaar, tevens hoofd van den cursus en W. Balk. 18 Deelnemers zullen deze lessen volgen. DE POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. Mr. R. Bakhuizen van den- Brink te Haaariem heeft een exploit inzake den postchèque- en giro dienst aan den directeur van het postkantoor te Haarlem laten uitbrengen. Daarin wordt de rechts kracht van de sluiting van den dienst ontkend, en wordt, gesommeerd, een chèque op a.s. Donderdag uit te betalen. Bij niet-betaling zal de staat in gebreke gesteld worden en voor vergoeding in schade worden aangesproken. Naar aanleiding van de bewering, van da directie van den postchèque- en girodienst, dat de chaos bij dien dienst Voor een deel is veroorzaakt door gebrek aan medewerking van de postkantoren, heeft het bo- stuur van de Vereeniging van directeuren en com miezen der posterijen en telegrafie een onderzoek ingesteld, waarbij, naar genoemd bestuur mee deelt, het volgende is gebleken Sommige kantoren heben enveloppen, die open of mot een kruistouw omwonden aan de girocüreclie hadden moeten worden opgezonden, op de gebruike lijke wijze -dichtgeplakt. Oponthoud" van beteekenis heeft dit niet veroorzaakt Volgens bewering van de directie zouden de op 24 Augustus ingezonden saldostaten van verscheidene kantoren vol fouten zitten. Dit is lang''niet zoo erg gebleken, en dan zijn die vergissingen begrijpelijk door den spoed, waarmede de staten moesten wor den lngediehd; maar bovendien waren die slaton geheel overbodig, omdat de directie die saldi al had in de afschriften van de rekeningoncourant, op 24 Augustus door alle kantoren ingezonden. De direc tie had die saldostaten, wanneer zo onbruikbaar wa ren gebleken; eenvoudig terzijde kunnen leggen en de saldi uit do genoemde afschriften kunnen halen. Dit had wellicht eenige vertraging kunnen geven, doch de oorzaak van de nu 0 weken durende verwar ring is het niet. Verdere tekortkomingen worden' flen poeldirecteu ren niet ten laste gelegd. Het onderzoek van het bestuur dei» vereeniging heeft echter ook uitgewezen: le. dat op sommige afdeelingen somtijds den, ge heel en dag niet kon worden gewerkt, doordat de chefs niet wisten en trouwens niemand wist wat er gedaan moest worden; 2e. dat het personeel niet overweg kon met 'de door de postkantoren ingezonden stukken en niet op de hoogte was van de behandeling van de kantoor machines; 3e. dat aan de hoogere post- en tel ©graafambten a- ren, die op do grootere kantoren deni chèque- en girodienst jaren achtereen op volkomen! bevredigen de wijze hadden geleid, in geen enkel opzicht gele genheid is gegeven, aan do voorbereidende werk zaamheden der centralisatie deel te nemen; 4c. dat zelfs thans nog aan die ambtenaren, van wie er enkele bij de directie zijn gedetacheerd, elke invloed op den gang van zaken wordt ontzegd, en dat hun adviezen en wenken evenals vroeger in den wind wordon geslagen. Het bestuur lieoft deze bevindingen ter kennis ge bracht. van- den minister van waterstaat on den dt» rocteur-generaal dor, postorijon en telegrafie, on ge protesteerd tegen de uitlatingen van de giro-directie, waardoor een onverdiende blaten zou zijn gelegd op de postdirecteuren. Voorts heeft het bestuur aan de genoemde autoriteiten als zijn meening te kennen ge geven, dat herstel van den goeden gang van zaken slechts mogelijk is, wanneer aan de ambtenaren, die met den praktischen dienst volkomen vertrouwd zijn, iu ruime mate medezeggenschap wordt gegeven in de leiding van den dienst. DE ZIEKTE VAN HET KAMERLID TER HALL. Er weven zich,, naar men aan „Het Vad." mee deelt, politieke legenden om het ziekbedl van den heer Tor Hall. Eén van deze is, dat ook de ziekte van polltieken aard zou zjjn en verband zou hou den met do.... Vlootwet. Het is al onaangenaam genoog aan oen ernstige ziekte als die van den heer Tor Hall te lijden, maar dubbel onaangenaam moet het voor den patiönt zijn als men verklaring zoekt in de richting van politieke lafheid» To onredelijker het blad kan verzekeren, dat do heer Ter Hall ernstig zibk is en onder zeer strikte bevelen van zijn geneesheer staat is de be tichting in verband mot de Vlootwet, waar ieder zijn handtoekeniDg onder het petitionemont tegen deze wet kan vinden. DRAMA TE VALKENSWAARD. Tegen Kersemakers, beschuldigd van moordaan slag op den heer Desmet, is thans door het Hof acht jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van prefen- tief. De eisch was 12 jaar, de eerste veroordeeling indertijd 15 jaar. HEERHUGOWAARD. Door den heer Groen uit Sint Pancras werden ook aan de leerlingen der openb. school en der R. Kath. school in hefc noordelijk deel onzer ge meente plantjes ter ppkweeking verstrekt. Woens dagmiddag zal hiervan een tentoonstelling worden' gehouden, nadat 's morgens de planten zijn ge keurd. Wei jammer, dat niet wat meer personen zich geroepen gevoeld hebben, hiervoor een prijsje beschikbaar te stellen; een kinderhand immers, is zoo gauw gevuld. HEERHUGOWAARD. Nog een derde cursus zal hier dezen winter wor den gehouden, n.1. door de afd. Hugowaard-Noord van den L.T.B. en wel een landbouwboekhoudcur- suas voor volwassenen. Evenals aan den cursus van de Holl. Maatschappij van Landbouw zullen de lessen worden gegeveif door den heer P.. A. van Schaicb. HEERHUGOWAARD. Voor de afd. van den Geheelonthoudersbond zal in den loop dezer maand door Mej. Menage Challa een^ voordrachtavond worden gegeven, evenals het vorige jaar. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Maria Joanna, dl v, J. L. Kunnen en van M. Zonneveld. Ondertrouwd: Jan den Das en Trijntje Rood: NIEUWE NIEDORP. Zondagmiddag is alhier door B. V.V. I uit Ben- ningbroek en N.V.V. II van Nieuwe Niedorp een voetbalwedstrijd gespeeld. De uitslag was 2—1 in het voordeel van B.V.V. WINKEL. In do Maandag gohouden vergadering van Mo lenmcostors van 'don Braakpolder werd uit 12 Graaf te Groetpolder. Mede op het drietal stonden de heeren L. de Graaf Lz. te Kolhorn en W. sollicitanten tot molenaar benoemd de heer Jh. 14e Evers, Oudesluis. "T ZAND. Wij vernemen, dat het geheele eleetrisch net alhier a.s. Vrijdagavond onder stroom zal worden gubracht. DE VLOOTWET. Een te Groningen gehouden openbare vergade ring, belegd door do JiamerHeskiing-federatie Groningen van den Vrijz. 'Dem, Bond, heeft, na een rede van het lid der Tweede Kamer, mr. P. J. Oud, bjj acclamatie de volgende motio aangenomen. De vergadering enz., van oordeel, dat aanneming van de Vlootwet om moreele en financieeie rede nen noodlottig zal zijn voor de toekomst van ons volk, dringt er bij de Tweede Kamer op aan, dit wetsontwerp te verwerpen. AARDAPPELEN NAAR ENGELAND. In Friesland is bericht ontvangen dat de actie voor eon invoerverbod van aardappelen, in Enge land geen succes gehad heeft. De invoer blijft vrij. SALARIS VERMINDERING BIJ GESUBSIDIEER DE INSTELLINGEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal aan instellin gen, welke nit 's Rijks schatkist subsidie genieten, door de regeering de eisoh worden gesteld van 1 Januari 1924 af de salarissen van het personeel dier instellingen op dezelfde wijze te vermindereu als waartoe voor a.e Rijksambtenaren is besloten. De su bsidiebij dragen zullen dan met het bedrag der 10 pot. salarisvermindering worden verminderd» SPOORWEGONGEVAL. Zondagmorgen om 8 uur had bij het Hollandsohe spoorstation een ongeval plaats, dat echter zonder persoonlij ko ongelukken is af geloopen. Op het tweede perron, even buiten de kap van het station, stond de locaaltrein, die 8 uur 40 naar Schiedam zou vertrekken. Tegen 8 uur zou pas- seeren een trein AmsterdamZwitserland, aoch lieb door een vorkeorden wisselstand op de voor Schiedam bestemde wagens, waarvan er twee ont spoorden. Twee balkons zijn vernield. Aan het feit, dat, 40 minuten voor zijn vertrek, zich nog niemand in den trein bevond, zal het wel te dan ken zijn, dat persoonlijke ongelukken uitbleven. De locomotief van den internationalen trein be kwam geen schade. Het spoorwegverkeer vond verder gewoon plaats, HET TWEEDE KAMERLID HENRI TER HALL Naar wij vernemen, is de heer Henri ter Hall, afgevaardigde van den Vrijheidsbond ter Tweede Kamer, horstellende van èen ernstige ziekte, eén nartaan doening, welke nog tot voor enkele dagen voor zijn leven heeft doen vreezen. Een gelukkige keer geeft thans hoop op herstel, al is aen lijder voorloopi g nog volstrekte rust voorgoeohreven. AUTOBUS OMGEVALLEN, Uit Middelburg, 8 Tfct. Zaterdagavond i» eon aan 32 personen plaats biedende autobus der N.V. AutobuTsdionst Walcheren, die rijdt tusschen Middelburg en Wolphaartsdijksche Voer in aan sluiting op den Provincialen stoombootdienst van Wolphaaitdijkscho Veer naar Zierikzoe, omgesla gen. In do bus zat een 15-tal passagiers; een hunner, R., van hier, kreefj- een lichte hersenschud ding, ae overigen alleen lichte verwondingen. Het kostte eonige moeite de passagiers uit hun benarde positie to verlossen. Van Arnemuiden, Nieuw'iaiid on Middelburg uit was spoedig medische hulp aa». wozig om do gewonden te verbinden» ANNA PAULOWNA. Door de afd. Anna Paulowna der 8.D.A.P. was een protestvergadering uitgeschreven tegen de Vlootwet, te houden Zaterdagavond in Veerburg. Als spreker zou optreden ae heer Kok nit J Gr.avonhago. Ondanks het BÏochto woer was er een flinke opkomst, maar do spreker liet op zioh wachten. Er was ook geen telogram van plolselingo verhin dering gekomen. Zoo bleef inen dan wachten tot kwart over negen, in de Loop dat do spreker, die hier al zoo vaak is opgetreden, nog per auto tornen mocht, mAar toen deze ook op dat oogen blik nog- altijd niet verschenen wae, zag de voor-, zitter zich tot zijn leedwezen genoodzaakt, de ver gadering te «luiten.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3